Za nejstarší keší v České Republice

Lidova architektura
Procházka po Štramberku - místě, kde leží nejstarší keš v ČR.

Vydáno: 23. září 2007 | Autor: huncut | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

V roce 2001 začali geozvěstové Kenneth, McKena a Ethan šířit Geocaching v českých zemích. Založili první keš ve Štramberském parku, kam jsem se nedávno vypravil, abych odhalil kouzlo tohoto takřka posvátného místa. Článek neobsahuje návod pro nalezení úkrytu.

Nejstarší českou keš jsem měl v hledáčku již delší dobu. Vlastně hned od doby, co jsem si prohlížel řazení keší podle data a státu na Geocaching.com. Ona prvotina se nachází ve Štramberku, což je sice od mého domova přes půl repuliky, ale kamarádova svatba v nedalekých Hukvaldech se stala skvělou příležitostí prozkoumat tento region podrobněji.

Štramberk jsme navštívili v dopoledních hodinách, kdy právě ustával vydatný déšť. Všude mokro, bláto, ale krásně čistý vzduch. Obdivujeme nádherné místo, kde se zrodil český geocaching. Původní lidová architektura, romantické uličky a samozřejmě dominanta města - Trůba, která se tyčí na vysokém kopci. Výhled z ní je opravdu dechberoucí!

Posilněni svatebními koláčky a s balíčkem Štramberských uší v kapse se vydáváme konečně do místního parku, kde by se mělo ono posvátné místo ukrývat. Listing není příliš sdílný, jediná věta "Look in the park" nás odkazuje jen na GPS. Park se nachází na velmi strmém kopci, takže i když vám GPS ukazuje třeba jen 30 metrů, můžete být ještě pěkně daleko :) Snažíme se využívat pouze značených cest, abychom naše sváteční oblečení neproměnili v maskáče. Husté koruny stromů nám růší signál a tak pobíháme sem a tam. Při té příležitosti jsme si prohlédli unikátní jeskyni Šipka, která je součástí parku nebo pomník Leoše Janáčka. Nakonec nezbylo, než se podívat do nápovědy, která je naopak napsaná velmi podrobně. Když jsem se blížil k místu úkrytu, padla na mě posvátná bázeň a připadal jsem si, jako když archeolog odkrývá svatyni pradávné civilizace.

Schránka sama o sobě i její obsah nejsou ničím speciální, naopak log byl již plný a dlouho jsem musel hledat kousíček volného místa k podpisu. Nicméně zážitek z tohoto místa byl opravdu nezapomenutelný.

Zvědavost mi nedala spát a tak jsem se pokusil kontaktovat geozvěsty s prosbou o zodpovězení několika krátkých otázek, abych zjistil, kdo vlastně k nám přivedl Geocaching. Odpověděl mi sympatický chlapík - Kenneth Kovar z Texasu, jeden ze zakladatelů první kešky a tak vám nyní mohu předložit krátký rozhovor.

Můžeš se prosím krátce představit? Odkud jsi, co děláš a jak jsi začal s Geocachingem?
Jmenuji se Kenneth Kovar a bydlíme v Cypressu v Texasu, což je okrajová část Houstonu. S geocachingem jsme začali asi před deseti lety, poté co jsme si o tom přečetli v místním deníku. Za poklady vyrážíme většinou celá rodina, tedy včetně manželky a dvou dětí. Moji rodiče jsou také vášnivými kačery.

Tvoje příjmení "Kovar" zni česky :-) Jaký je tvůj vztah k České Republice a jak často jí navštěvuješ (Tex-Czech keška potřebuje nový log-book :))?
Je to tak, mé příjmení je české a vím že původní význam je kovář ("blacksmith"). Můj pradědeček pocházel z malého města v České Republice jménem Nový Hrozenkov. V roce 2001 jsme vzali rodiče do České Republiky na rodinnou dovolenou - začali jsme v Praze a kromě jiného jsme navštívili také Kostici, Štramberk a vinici v Hlohovci. Říkali jsme si, že by bylo skvělé zde založit keš a nikdy jsme neměli ani tušení o tom, že bude první. Od té doby jsme se tam bohužel nevrátili, i když rodiče mě často žádají, abychom se tam zase podívali.

Když jste zakládali Tex-Czech keš, měli jste tušení, že pokládáte základy geocachingu v České Republice?
Jak jsem zmiňoval výše, neměli jsem žádné tušení, že to bude první keš v České Republice. Když jsme byli na návštěvě Štramberka, kde žije náš přítel, říkali jsme si, že je to opravdu nádherné místo pro keš, především díky městu samotnému a blízkému parku.

Máš nějakou zábavnou historku ze zakládání Tex-Czech kešky? :)
Na celém výletu bylo nejlepší především to, že jsme navštívili místa, odkud pocházel můj pradědeček. Je to na dlouhé vyprávění, ale pokusím se to trochu zestručnit. Muž jménem Vlastimil Orsag z Karolínky navštívil Texas a setkal se s mým strýcem. Ten mu poskyt potřebné informace o mé rodině a pan Orsag slíbil, že provede šetření a až něco zjistí, vrátí se zpět. Deset let poté od něj rodina obdržela dopis ve kterém psal, že konečně vypátral adresu. Kopie dopisu došla všem členům rodiny a když se o několik let později naskytla příležitost navštívit Českou Republiku, vzali jsme si dopis sebou. Dopis byl psán na hlavičkovém papíře sklárny v Karolínce se jménem Orsag. Tak jsme sklárnu navštívili a ptali se po panu Orsagovi, bohužel nám řekli, že již z firmy odešel. Už jsme mysleli, že tady náš příběh končí, avšak když jsme s otcem vyšli z obchůdku se skleněnými suvenýry, zeptal se venku postávajícího pána, zda náhodou nezná autora našeho dopisu. Muž vypadal velmi překvapeně a říkal "ja sem Orsag". Po tomto úžasném setkání nám nabídnul, že nás vezme do pradědečkova rodného domu, který našel, což jsme udělali. Mohli jsme se podívat přímo dovnitř. Vše jsem si natočil na video a musím říct, že to pro mně byl skvělý zážitek.
Doufám, že jsem moc neodběhnul od tématu.

Díky moc za rozhovor i pěkné vyprávění!

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCE50

Autor: huncut

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 06:34, 24. 09. 2007

  Qnik

  Díky za tenhle článek:-) Zrovna nedávno jsme českou legendu navštívil a je fajne se dozvědět z rozhovoru jak to všechno začlo:-) Možná jsi ho měl vyzpovídat ještě trochu:-) Třeba by mě zajímalo jak je to s udržováním cachce. Ale to je fuk..

 • 09:04, 24. 09. 2007

  Huncut

  Qnik: neni problém, počkáme co ještě napadne další čtenáře a pošlu doplňující otázky :) S udržováním keše to asi moc slavné nebude, pokud se tam teď budete někdo vydávat, vezměte sebou na rozšíření nový list logbooku.

 • 16:27, 26. 09. 2007

  Mikin

  Tento článek mne potěšil docela hodně. Nejen, že se jedná o první geocache v Česku, ale je to i můj, vlastně náš první poklad. Na geocaching.com jsem narazil tenkrát náhodou a ze zvědavosti se zaregistroval. Když jsem pochopil o co jde jen jsem smutně koukal na výpisy pokladů v jiných zemích. Tenhle poklad byl jako spása a já se s celou rodinou vydal na průzkum, co to vlastně je, ten poklad. Pak se objevilo pár pokladů v okolí Prahy, ty jsme také částečně odlovili a pak jsem tuhle zábavu dal k ledu. Oprášil jsem ji až loni a nelituju. Koukal jsem kolik se objevilo nových kousků.

 • 18:28, 05. 10. 2007

  kapitola

  Podle toho co jsem pochopil z nekterych dikuzi na gc.cz i z logu v listingu, tak se zatim vzdy nekdo z okoli prinejmensim z \"piety\" o kesku postaral a ze stejneho duvodu nikdy neusiloval o jeji adopci nebo tak.

 • 15:49, 08. 10. 2007

  druzicka

  Vcera jsem ji ulovil a zase v tak hroznem stavu neni....:o) Nemel jsem ssebou svuj kacersky tlumok, pac jsem ho rozrusenim nechal v aute, jinak bych pridal ten log a chce to poradny pytlik tonerovy, ale jinak je ta kes v cajku. Jsem rad, ze ji mam, tohohle kousku si obzvlast cenim...:o)

 • 21:26, 09. 06. 2008

  Hanka

  Zdravim pana Kovare, i muj dedecek a otec se narodili v Novem Hrozenkove a jejich prijmeni bylo Orsag........

 • 19:19, 17. 12. 2008

  TOREX

  Tahle keš je v ČR unikátní. Věřím, že není nutné tuto keš adoptovat od původního majitele. My cacheři, se postaráme o jeji dobrý stav ve smyslu hesla \"Kačeři sobě \" ji udržíve v provozním stavu. Tedy každý kdo ji navštíví ji může dát vždy do stavu lepšího než ji našel. I když ji mám odlovenou, cítím potřebu ji po čase opět navštívit. Vezmu s sebou nahradní logbook krabičku a sáček. Bude mi cti provést údržbu teto cache. První české kešky. :-)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Gibraltar