Výprava do říše mrtvých

Vydáno: 4. února 2009 | Autor: rrota | Rubriky: Nejlepší keše | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Pražská keš GC13QK0 Styx nás lákala již dlouho. I k nám na dálný jih se donesly „historky z podsvětí“ a tak jsme se spolu s týmem p+a+j rozhodli kešku zalogovat při nejbližší vhodné příležitosti. A když tato chvíle nastala, neváhali jsme ani minutu.

Fáze první - příprava

Tuto fázi jsme rozhodně nepodcenili ani v nejmenším detailu. Kromě pracovních overalů, holínek, reflexních vest a ochranné přilby jsme přibalili i doporučený skejt, několik sad náhradních baterií, samozřejmě několik svítilen a foťák pro dokumentační účely.

Na první pohled se to nezdálo, ale všechny tyto propriety celkem snadno zaplnily zavazadlový prostor našeho přibližovala. Poslední pohledová kontrola, rychlá úvaha co všechno jsme zapomněli a bude nám tak v nejnevhodnější chvíli chybět a vyrazili jsme se ponořit do bahna pražského velkoměsta.

V půl desáté jsme v Podolí a přímo na ulici nastává kouzelná proměna dvou mladých, krásných a úspěšných zaměstnanců kategorie THP na mladé, krásné a úspěšné zaměstnance kategorie D. Za několik minut by nás od dělníků z nedaleké stavby rozeznal jen málokdo. No, málokdo.. během přesunu ke vstupu do podzemí nás nevěřícné pohledy pražských řidičů popojíždějících v běžné ranní pražské dopravě ubezpečují, že tu skateboard nepatří mezi běžnou pracovní výbavu.

Fáze druhá - odlov začíná

Jsme před vstupem do Hádova království. Zdoláváme poslední zábradlí dělící nás od říše mrtvých a vydáváme se do tmy, kam „nikdy nepronikne byť jen jediný paprsek jasného slunce. Tečou zde temné řeky a vedou sem propasti z povrchu zemského. Přes zmrazující posvátnou řeku Styx převáží Cháron ve své zpuchřelé pramici ty, kteří mu zaplatí minci..."

Denní světlo za námi mizí, zapínáme baterky a vzpomínáme na pohodovou přípravnou kešku Myška Zlodějka.
Po několika desítkách metrů nacházíme ve výšce půldruhého metru první možné rozcestí, to je ale dobře zabedněné a tak se vydáváme dál.

Ušli jsme odhadem nějaké tři stovky metrů a v kuželu světla se objevuje to, co hledáme - ústí chodby, nemající na výšku více jak metr dvacet. V jejím ústí je zaklíněný skejt. Nenarazil neznámý narušitel klidu mrtvých na Kerbera? A co se skrývá v temnotách? V uších mi zní variace na píseň Klobouk ve křoví od Jaroslava Ježka: "Kdo to ve tmě zmizel? Odkud šel a kam? Jaký to měl svízel, že byl ve tmách sám?"

Jdeme na bobek a noříme se do ústí kanálu. Po zdolání prvních příkrých deseti metrů se chodba narovnává a ke slovu přichází skejt. Zkoušíme, jak ho nejlépe využít: pozadu a odstrkovat se nohama? Gumovky vesele kloužou po cihlové stěně. Na břicho a odpichovat se rukama? Fyzicky to není pro nás nejvhodnější způsob pohybu. Jediný použitelný dopředný pohyb je zapřít se o skejt rukama a odpichovat se nohama.

Zdoláváme první desítky metrů v úzkém prostoru. Nevím, zda je zdejší mikroklima proti vnějšímu podnebí o tolik příznivější, ale začínáme se potit. Chodba se zdá nekonečná. Narážíme na první kaluž bahna, zdoláváme ji malými krůčky ala „kačenka" a jede se dál. V dáli vidíme slaboučké denní světlo. Že by to bylo snad ono světlo na konci tunelu, jak se praví v listingu? Chyba lávky - je to jen kanálový poklop nad námi, po kešce ani památky.

Pokračujeme. Z dáli se tu a tam nese dunění, násobené ozvěnou. Už o nás Hádes ví?
Sleduji, zda se neblíží další kaluž bahna a najednou dostávám do hlavy ránu, až se mi podlomí ruce - na jednom místě je o deset centimetrů snížený podhled a já si blahořečím za nápad vybavit se ochrannou přilbou.

Po dalších nekonečných minutách cesty slyšíme vodu a v tunelu se objevuje slabé světlo v dáli před námi. Že už bychom snad byli na místě? Doufáme, že ano, v pražském podzemí už jsme asi dvacet minut a odhadujeme, že tři stovky metrů by už za námi být mohly.

Naděje se bleskově mění ve skutečnost, ano! Máme kešku Styx v rukou!

Zalogujeme se, kontrolní pohled do listingu a.. .opravdu se máme vrátit zpět ke Styxu... Otáčíme a vydáváme se zpět.

Fáze třetí - daylight

Cesta zpět ubíhá rychleji, ke kešce jsme museli překonávat samospád a zemská gravitace nám teď pohyb usnadňuje. Na snížený podhled si už dávám pozor, míjíme ho bez problému, Hádes se nám škodolibě mstí o pár metrů dále - během kačírkování přes bahno mi do jeho nejhlubšího místa z kapsy padá foťák. Snažím se ho z nejhoršího otřít o overal, ale látka nesaje a jemné bahno spíše roztírám na několik míst, kde ještě nebylo. Marná snaha, uvidíme co s tím, až se dostaneme ven, ještě že ten foťák není můj...

Míjíme utěsněnou kanálovou šachtu, poskytuje alespoň prostor na krátké narovnání se a malý odpočinek.

Styx se blíží, pouštím před sebou skejt, z dáli se ozve šplouchnutí a já pádím za ním (bez toho šplouchnutí, aby mi prkno nevzala voda).

Nevracíme se zpět stejnou cestou, ale podle listingu se vydáváme dále do hloubi podzemí. Můžeme jít vzpřímeni a tak cesta vesele ubíhá. Po dalších několika desítkách metrů nacházíme východ. Opatrně odstrkuji poklop, co kdybych se objevil uprostřed silnice, ale vidím trávu, poklop jde na stranu a před nejprve zkoprnělými, po chvilce rozesmátými tvářemi chodců vylézáme na denní světlo.

Náhodní diváci se asi musí dobře bavit - že se kousek od chodníku a od ulice zvedne poklop a z něho vylezou nějací ďelňasové, to asi není nic neobvyklého, ale že před nimi z kanálu vyletí i skejty a obě zamazané existence se začnou nadšeně fotit, to asi jen tak nevidí :)

Fáze čtvrtá - máme to za sebou!

Než jsme vkročili do podsvětí, měli jsme jen matnou představu, co nás čeká. Hodinové dobrodružství v podzemí nás ale nadchlo.

Že odlov rozhodně není pro klaustrofobiky netřeba patrně zdůrazňovat a představa deště nad námi následovaného vodou proudící v kanále nebyla příjemná, určitě se vyplatí sledovat počasí.

Nás žádná nepříjemnost nezastihla, dokonce i foťák se podařilo zachránit a tak, máte-li v srdci alespoň kousek dobrodruha, určitě se do Hádovy říše vydejte, tahle keška za to stojí!

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC13QK0

Autor: rrota

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 20:40, 27. 02. 2009

  DrakMrak

  :-D tak tuhle kešuli jsem dělal den po vydání tohoto článku :-) už jsem na ni mněl chvilku zálusk a to hned ze dvou důvodů. Jeden klasický mám rád dobré akce a STYX dobrou akci slibuje. Druhý důvod je, že jsem leta používal na webu přezdívku \"STYX\" takže to byla čest loupnout tuhle kešku. Vyrazil jsem na ni ve třech lidičkách a zdolal ke vší spokojenosti všech zůčastněných jen jaksi chyběl ten skateboard :-) takže óóó kolena kolena :-D...
  Těším se na Epsilon ale nechávám si ho až na letní čas :-) je ještě drobet akčnější....

 • 22:20, 29. 08. 2009

  Woyta

  Prave jsem se vratil z podzemi (a nasledneho lovu po cele praze).
  Vody je nyni minimum takze to jde lepe.
  Myslim, ze tento typ cache neni pro me :)

 • 18:28, 20. 12. 2009

  ColoSeum

  Jo, ste odvážní!

 • 22:15, 27. 07. 2010

  JanusQ_Qo

  hehe, si dobry motivator :o) mna ten pribeh motivoval na 1,000,000%

 • 22:38, 14. 10. 2011

  Re:Bell

  Jak krásně se to čte, když už to má člověk za sebou :o)
  ...a že se člověk zapotí, to potvrzuju :oD

 • 13:34, 29. 12. 2020

  Andy

  Thanks for this particular information I was basically checking all Bing in order to find it! 918kiss

 • 13:39, 07. 01. 2021

  danishseo

  Oh my goodness! a fantastic write-up dude. Thank you However My business is experiencing problem with ur rss . Don’t know why Struggling to enroll in it. Possibly there is anybody finding identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
  Nicolas Krafft news
  https://thepointnews.com/nicolas-krafft-former-lor eal-executive-tips-cross-cultural-management/

 • 13:52, 07. 01. 2021

  uzair

  Thanks for all of the labor on this site. My mother take interest in conducting research and it’s simple to grasp why. Many of us hear all regarding the lively mode you deliver great items on the website and as well as attract participation from others on the matter then my princess is in fact becoming educated a lot. Take advantage of the rest of the new year. You have been carrying out a remarkable job.
  Nicolas Krafft L\'Oreal work life balance
  https://thedishh.com/2020/12/22/nicolas-krafft-for mer-loreal-executive-weighs-in-on-work-life-balanc e/

 • 14:12, 07. 01. 2021

  anus

  I reckon something really interesting about your website so I bookmarked . fmovies

 • 12:37, 09. 01. 2021

  anus

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your website in internet explorer, could check this… IE nonetheless is the marketplace chief and a large section of other folks will miss your magnificent writing due to this problem. Jack Mason Manchester inc and co

 • 06:20, 16. 01. 2021

  uzair

  I’m having a hard time viewing this information from my iPhone. Maybe you could upgrade the site and make it more accessible from my phone. Thatd be real cool!
  Ice Cream Best Cake In New york
  http://www.bestcakeinnewyork.com

 • 11:53, 23. 01. 2021

  Andy

  excellent submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You must continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already! Auto verkaufen Kassel

 • 12:49, 24. 01. 2021

  uzair

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend pristina travel
  Applicable for 918kiss and kiss918
  https://www.m-918kiss.com/

 • 13:03, 27. 01. 2021

  Andy

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend pristina travel Nicolas Krafft

 • 06:56, 10. 02. 2021

  Roman khan

  You really should take part in a contest personally of the best blogs on the internet. I most certainly will recommend this page! tmdhosting wordpress review

 • 07:03, 10. 02. 2021

  anus

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit evaluation on this. And he actually bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become experience, would you mind updating your blog with more details? It’s extremely useful for me. Big thumb up for this blog put up! A2 Hosting Review 2021

 • 08:47, 08. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks for sharing this good piece. Very inspiring! (as always, btw) SEO Vegas

 • 09:16, 09. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  Good write-up, I¡¦m normal visitor of one¡¦s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.
  canaries
  https://thefinchfarm.com/

 • 07:11, 16. 03. 2021

  anus

  I enjoy your writing style really enjoying this web site . backlinks checking

 • 11:06, 22. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  As far as me being a member here, I didnt even know that I was a member here. When the article was published I received a notification, so that I could participate in Comments, so perhaps that is it. But we’re certainly all members in the world of ideas. hard wax

 • 08:38, 25. 03. 2021

  anus

  Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it. fortnite

 • 11:31, 05. 04. 2021

  Andy

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you develop into expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Huge thumb up for this blog post! bitstarz review

 • 12:13, 17. 04. 2021

  anus

  I believe one of your commercials caused my browser to resize, you may well want to put that on your blacklist. 온라인 바카라

 • 13:44, 17. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I come up reference an olive offshoot in solitary around, and the freedom fighters gun in the other. Do not detonate the olive limb become lower from my hand. 메이저사이트

 • 09:58, 20. 04. 2021

  anus

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail. Macaws

 • 12:19, 26. 04. 2021

  anus

  i love to collect different models of cellphones that is why i have lots of cellphones at home., Brazilian sugaring

 • 13:54, 27. 04. 2021

  uzair

  Can I just say what a relief to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know tips on how to bring a difficulty to mild and make it important. Extra folks need to learn this and understand this facet of the story. I cant imagine youre not more common because you undoubtedly have the gift. We Sell & Ship Birds

 • 09:28, 03. 05. 2021

  seo

  Associations are typically powerful. Custom made is in fact extraordinarily vital, in addition to alter arrives rarely along with slowly. There’s pretty smaller division linked with job in to distinct responsibilities. As an alternative, every particular person is in fact very likely to execute a terrific number of duties, whilst duties differs somewhere between your genders.
  how to increase youtube views
  https://buyyoutubviews.com/

 • 09:14, 09. 05. 2021

  anus

  I happen to be writing to make you be aware of of the fantastic encounter my friend’s princess encountered visiting yuor web blog. She learned so many issues, which include how it is like to have an amazing coaching mood to have many others very easily fully grasp specific complex subject matter. You undoubtedly did more than our expectations. Thanks for producing those powerful, trusted, informative as well as easy tips about the topic to Jane. 바이너리옵션

 • 11:09, 16. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  You need to join in a contest for example of the greatest blogs on the internet. I’ll suggest this blog! lorikeets

 • 11:18, 22. 05. 2021

  Carlo

  I find myself approach to your journal more and more often to the point where my visits are almost each day now!
  Ross\' personal website
  https://www.rosslevinsohn.com/

 • 07:32, 23. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I discovered your site site on google and check a number of your early posts. Preserve on the top notch operate. I just extra increase RSS feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading more from you later on!… Primary Care

 • 08:59, 25. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  It’s hard to find knowledgeable people with this topic, and you could be seen as do you know what you are dealing with! Thanks corporate private investigators

 • 09:44, 27. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  you write in a lucid manner and I have no difficulty to understand what you have said, even though I am a novice. 먹튀검증업체

 • 08:35, 29. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  There are extremely a great deal of details this way to think about. Which is a excellent denote raise up. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly you will discover questions including the one you raise up the spot that the most significant thing might be in honest very good faith. I don?t know if best practices have emerged about things like that, but Almost certainly that your particular job is clearly recognized as a reasonable game. Both little ones notice the impact of a moment’s pleasure, through out their lives. vehicle check

 • 17:25, 31. 05. 2021

  uzair

  Utterly written subject material , Really enjoyed looking through .
  5G999
  https://www.5g999.co/

 • 10:17, 02. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such information คาสิโน

 • 08:04, 05. 06. 2021

  anus

  you write in a lucid manner and I have no difficulty to understand what you have said, even though I am a novice. sugaring hair removal

 • 08:48, 06. 06. 2021

  uzair

  Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such information iso partner program

 • 17:26, 09. 06. 2021

  justin

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I’m hoping to provide something again and help others such as you helped me.
  sbobet888
  https://sbobet3650.com/

 • 09:02, 10. 06. 2021

  uzair

  Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such information
  This man is leading Maven into a brighter future
  https://programminginsider.com/ross-levinsohn-is-l eading-maven-into-a-brighter-future/

 • 08:39, 12. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!
  gửi đồ đi hàn
  https://cuongphatlogistics.vn/chuyen-muc/dich-vu/g ui-hang-quoc-te-2-chieu-viet-nam--han-quoc

 • 17:10, 13. 06. 2021

  seo

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!
  대밤
  https://daegu-bam.com

 • 10:30, 14. 06. 2021

  anus

  I truly wanted to develop a brief note to thank you for some of the lovely instructions you are writing here. My rather long internet investigation has finally been recognized with reputable concept to exchange with my companions. I ‘d mention that most of us site visitors are extremely fortunate to dwell in a very good place with so many outstanding individuals with good plans. I feel really grateful to have seen your web site and look forward to tons of more amazing times reading here. Thanks once more for a lot of things. Maven\'s Ross Levinsohn

 • 12:14, 14. 06. 2021

  uzair

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!
  바카라사이트
  https://mtnid.com

 • 22:04, 16. 06. 2021

  mueed Ahmed

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog! nuts online

 • 13:20, 19. 06. 2021

  anus

  I dont agree with all of the points made but still a good read cheers. vehicle checker

 • 10:36, 22. 06. 2021

  uzair

  Additionally, it doesn’t matter how extremely you should be complete with treating a very platform, gradually you’ll discover an instance the places you should want to do a number instruct care; and as a consequence influenced by your real age but also bodybuilding, therfore the inches of one’s caravan it could be a awfully excessive pastime. motor movers
  cleaning services Perth
  http://www.precimaxclean.com.au/

 • 12:11, 26. 06. 2021

  seo

  Thank you very much for your post! I am very interested in your points.
  บาคาร่าออนไลน์
  https://lavabet123.com

 • 13:20, 30. 06. 2021

  anus

  I envy your piece of work, thanks for all the useful blog posts. embroidery digitizing

 • 13:53, 30. 06. 2021

  mueed Ahmed

  Thank you very much for your post! I am very interested in your points.
  رسانه موسیقی شنولند
  https://shenoland.com

 • 10:28, 01. 07. 2021

  uzair

  kitchen aids have a variety of different appliances that can help you cook your food easier.
  o poder do chá de sumiço
  https://sites.google.com/view/o-poder-do-cha-de-su mico-livro

 • 10:34, 05. 07. 2021

  uzair

  The book is great, but this review is not exactly spot-on. Being a Superhero is more about selecting foods that heal your body, not just eating meat/dairy-free. Processed foods like those mentioned in this review aren’t what Alicia is trying to promote. If you aren’t open to sea vegetables (and yes, I’m talking sea weed), just stop at vegan. Thuốc tân dược

 • 14:26, 05. 07. 2021

  seo

  Most appropriate the human race messages work to show your and present exclusive chance with special couple. Beginer appear system in advance of raucous people will most likely always be aware most of the golden value off presentation, which is a person’s truck. best man jokes
  토토먹튀검증
  https://blueblitz.net

 • 10:06, 06. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  “Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!” mega888

 • 10:02, 08. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  “Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!” Homegoods Halloween Wine Glasses

 • 10:29, 13. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Woah this is just an insane amount of information, must of taken ages to compile so thank you so much for just sharing it with all of us. If your ever in any need of related info, perhaps a bit of coaching, seduction techniques or just general tips, just check out my own site! help with programming homework

 • 13:31, 14. 07. 2021

  uzair

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!
  hairdressing
  https://brunohairmakeup.com/

 • 10:14, 15. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Woah this is just an insane amount of information, must of taken ages to compile so thank you so much for just sharing it with all of us. If your ever in any need of related info, perhaps a bit of coaching, seduction techniques or just general tips, just check out my own site! plastic pallets

 • 13:17, 17. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  My wife and i were very fortunate that Jordan could carry out his homework from your precious recommendations he got through your weblog. It is now and again perplexing just to be giving out key points which often most people may have been selling. We really acknowledge we have the website owner to appreciate for that. The specific illustrations you have made, the straightforward website navigation, the friendships you will help to create - it’s all incredible, and it is assisting our son and our family reckon that that content is enjoyable, which is certainly seriously essential. Thank you for all! What does an Endocrinologist do for Weight Loss

 • 20:17, 18. 07. 2021

  mueed Ahmed

  Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the look out for such information delta 8 gummies diamond

 • 10:02, 20. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  My wife and i were very fortunate that Jordan could carry out his homework from your precious recommendations he got through your weblog. It is now and again perplexing just to be giving out key points which often most people may have been selling. We really acknowledge we have the website owner to appreciate for that. The specific illustrations you have made, the straightforward website navigation, the friendships you will help to create - it’s all incredible, and it is assisting our son and our family reckon that that content is enjoyable, which is certainly seriously essential. Thank you for all! buy-demerol

 • 09:00, 25. 07. 2021

  mueed Ahmed

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you may remove me from that service? Thanks!
  토토사이트
  http://totoseek.com/

 • 10:18, 25. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  It’s hard to search out educated individuals on this subject, but you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks Fence Company Springfield

 • 14:49, 25. 07. 2021

  seo

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!
  รับติดตั้งโรงงาน

 • 06:01, 26. 07. 2021

  chrisevan55

  kitchen aids have a variety of different appliances that can help you cook your food easier.
  안전놀이터
  http://sports365magazine.com

 • 13:51, 26. 07. 2021

  uzair

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!
  토토사이트
  https://esterson.org/

 • 08:31, 27. 07. 2021

  anus

  It’s not the case that reader must be completely agreed with author’s views about article. So this is what happened with me, anyways it’s a good effort, I appreciate it. Thanks
  카지노사이트
  https://chafran.net/

 • 10:48, 28. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  hey, your internet site is excellent. We do appreciate your work 광주 아이러브밤

 • 14:22, 28. 07. 2021

  uzair

 • 07:02, 29. 07. 2021

  chrisevan55

  kitchen aids have a variety of different appliances that can help you cook your food easier.
  부달 주소
  https://busan-dal.com

 • 07:56, 29. 07. 2021

  mueed Ahmed

  bluetooth headsets are great because they are wireless and your movement is not limited by wires”
  토토사이트
  http://hiphop-network.com

 • 17:47, 29. 07. 2021

  anus

  healthy eating should be our top priority since there are many junk foods and foods with no nutritional value these days~
  먹튀폴리스
  http://mtpolice.me

 • 08:40, 31. 07. 2021

  uzair

  I likewise conceive so , perfectly written post! .
  poker backlinks
  https://www.fiverr.com/afiabacklinks/do-65-high-tr ust-flow-and-citation-flow-backlinks-on-high-da

 • 13:07, 01. 08. 2021

  seo

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!
  พังงา ต้องรอด
  https://พังงาต้องรอด.com/

 • 08:36, 02. 08. 2021

  mueed Ahmed

  Sweet website , super pattern , rattling clean and use friendly .
  waxing
  https://sugaringfactory.com/

 • 08:54, 02. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  A thoughtful insight and ideas I will use on my blog. You’ve obviously spent a lot of time on this. Thank you! skinny tea

 • 09:47, 03. 08. 2021

  seo

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!
  เที่ยวกระบี่
  https://roijang.com/ที่เที่ยวก ระบี่

 • 11:48, 03. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  very good post, i certainly adore this fabulous website, go on it 토토사이트 관리자 해킹

 • 08:40, 04. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I admire your piece of work, thankyou for all the great articles . 카지노사이트

 • 15:43, 04. 08. 2021

  seo

  Safest messages, or a toasts. are generally launched at one point during the wedding but are likely to just be hilarious, humorous to unusual as well. best man jokes
  พังงา ต้องรอด
  https://พังงาต้องรอด.com/

 • 16:02, 10. 08. 2021

  seo

  Intending start up a enterprise around the web involves revealing marketing plus items not only to women locally, yet somehow to several buyers who are web-based as a rule. e-learning
  สล็อตออนไลน์
  https://joker888asia.com/

 • 10:25, 11. 08. 2021

  anus

  The next time I just read a blog, I hope so it doesnt disappoint me about this blog. I mean, It was my solution to read, but I personally thought youd have something interesting to convey. All I hear is a handful of whining about something you could fix in the event you werent too busy trying to find attention.
  linkedin smm panel
  https://thesocialmediagrowth.com/

 • 10:16, 12. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great! Кулінарія

 • 10:34, 15. 08. 2021

  mueed Ahmed

  Maybe you have considered regarding which includes a bit more than just your site content? I am talking about, what you think are useful and all. Even so let’s suppose you added some terrific photographs or even videos to provide your site content more! Your posts is fantastic but with images and videos, this website could certainly become one of the best in its industry. Fantastic weblog!
  ที่เที่ยวภูเก็ต
  https://roijang.com/phuket/%e0%b8%97%e0%b8%b5%e0%b 9%88%e0%b9%80%e0%b8%97%e0%b8%b5%e0%b9%88%e0%b8%a2% e0%b8%a7%e0%b8%a0%e0%b8%b9%e0%b9%80%e0%b8%81%e0%b9 %87%e0%b8%95

 • 14:35, 16. 08. 2021

  justin

  Companion, this web site will be fabolous, i merely like it 123movies

 • 12:57, 23. 08. 2021

  seo

  great . Thanks for informations . Ill be back. Thanks again
  สล็ตตแตกง่าย
  http://jokerth888.com

 • 13:14, 28. 08. 2021

  anus

  liposuction is one of the popular cosmetic treatment for beauty care. liposuction surgery are helpful to cure aging, weight loss problems
  lunchtime results
  https://teatimeresults.info/lunchtime-results-for- today/

 • 11:42, 29. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I am impressed with this website , rattling I am a fan . brazilian sugaring

 • 12:19, 30. 08. 2021

  uzair

  This is my very first time i visit here. I located so quite a few interesting things in your web site particularly its discussion. From the tons of remarks on your articles, I guess I am not the only one particular getting all the enjoyment right here! keep up the very good do the job.
  joker123
  https://joker999slot.com/demogame/

 • 11:34, 01. 09. 2021

  anus

  Good aftie” i am a blogger too. and i can see that you are a nice blogger too,   
  luxury silk bedding
  https://stylevanity.com/2021/08/know-what-to-consi der-before-buying-pure-silk-bedding.html

 • 10:29, 04. 09. 2021

  anus

  Many thanks for taking a few minutes to line this all out for us. This kind of blog post has been very helpful to me.
  steroids online
  https://steroids-outlet.com/

 • 07:56, 08. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Absolutely composed content material , Really enjoyed examining . Slot Online

 • 16:03, 09. 09. 2021

  justin

  Finally, got what I was looking for!! I’ve really enjoying every small bit of this. Ecstatic I stumbled into this post! and also I’ve bookmarked to look at unique information for your blog post.
  代写价格
  https://www.hwbangshou.com/26268/

 • 10:42, 11. 09. 2021

  Andy

  Could not thank you enough for the blogposts on your web-site. I know you add a lot of time and energy into all of them and really hope you know how much I enjoy it. I hope I’ll do a similar thing person sooner or later.
  Best smm panel
  https://headsmm.com/

 • 13:25, 11. 09. 2021

  chrisevan55

  atom cats jacket for sale
  https://americasuits.com/atom-cats-fallout-4-jacke t
  Thanks for helping me to attain new thoughts about computer systems. I also contain the belief that one of the best ways to maintain your laptop in excellent condition is by using a hard plastic-type material case, as well as shell, that will fit over the top of the computer. A majority of these protective gear are usually model specific since they are manufactured to fit perfectly across the natural outer shell. You can buy these directly from the owner, or from third party sources if they are available for your notebook computer, however not all laptop can have a covering on the market. Again, thanks for your ideas.

 • 14:00, 11. 09. 2021

  seo

  Immigration Lawyers… [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…
  προβλήματα στην δίαιτα της νηστείας
  https://dialimatikidiaita.jimdofree.com/%CF%83%CF% 85%CF%87%CE%BD%CE%AC-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%B7/

 • 10:00, 12. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I want to express some thanks to this writer for rescuing me from such a situation. Because of looking out through the world wide web and obtaining principles that were not productive, I figured my life was done. Being alive without the presence of approaches to the issues you’ve solved by way of your main article is a crucial case, and ones which may have in a negative way affected my career if I had not come across your website. Your actual natural talent and kindness in taking care of every item was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time so much for the expert and effective help. I will not be reluctant to endorse your site to any person who should have direction on this situation. Travel blanket

 • 16:35, 12. 09. 2021

  justin

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. However think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be one of the very best in its niche. Fantastic blog!
  作业代写
  https://www.maskwriting.com/

 • 15:52, 14. 09. 2021

  anus

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.
  نكهة شيشة الكترونية
  https://ksavape.store/

 • 16:14, 15. 09. 2021

  justin

  It’s in point of fact a great and helpful piece of info. I am happy that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
  numero de voyance par telephone gratuite
  https://voyance-tel-avenir.com/

 • 16:47, 15. 09. 2021

  justin

  I gotta bookmark this website it seems very beneficial .
  igoal
  https://igoal24.vip/

 • 09:42, 16. 09. 2021

  Roman khan

  Hey dude. what kind of wordpress theme are you using? i want it to use on my blog too “  Texas Home insurance & Auto Insurance Quote

 • 12:32, 19. 09. 2021

  justin

  You completed several good points there. I did specific searches on the issue and found many people go in conjunction with along with your blog.
  roblox promo codes
  https://www.dealam.com/coupons/roblox/

 • 14:07, 19. 09. 2021

  uzair

  Hi, I just ran across your weblog via google. Your article is truly pertinent to my life currently, and I’m really pleased I discovered your website.
  Television
  https://www.techcitygear.com/

 • 14:39, 22. 09. 2021

  justin

  This internet site may be a walk-through its the data you wanted in regards to this and didn’t know who must. Glimpse here, and you’ll absolutely discover it.
  Piropos para enamorar a mi novia
  https://frasesdeamigos.org/piropos-enamorar-mi-nov ia/

 • 12:05, 23. 09. 2021

  uzair

  Don, congratulations on a solid race and a positive step towards your comback and preparation towards Atlanta. I suspect that you will find the temps a tad different at your next race.
  rico y lazaro cast
  https://movietv.nz

 • 12:26, 23. 09. 2021

  justin

  I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You\'ve made my day! Thanks again
  Decali
  https://www.youtube.com/watch?v=O4Oi4QJ0N3o&t= 2s

 • 15:26, 25. 09. 2021

  justin

  This is my first-time i visit here. I found a multitude of entertaining stuff as part of your blog, especially its discourse. From the tons of comments on the posts, I guess I am not the only one having most of the enjoyment the following! Keep in the excellent job.
  รักษาสิวผด
  htttps://romrawinclinic.com/product/รักษ

 • 14:47, 28. 09. 2021

  uzair

  This web page may be a walk-through like the knowledge you wished about it and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.
  replacement windows
  https://www.karolywindows.com/

 • 14:59, 28. 09. 2021

  justin

  Thank you for all your valuable hard work on this website. Betty takes pleasure in engaging in research and it’s really obvious why. I learn all relating to the lively way you render rewarding items on this blog and even improve contribution from the others on this concept so my princess is without a doubt starting to learn a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You have been doing a dazzling job.
  easybom
  https://www.easybom.com/

 • 07:19, 30. 09. 2021

  anus

  Needless expenses, life doesn’t necessarily value your self-esteem, life count on you feel good about by themselves before you can want becoming successful. A lot more no longer realistic, get accustomed to them.
  lcd cable tester
  https://www.noyafatester.com/product-thermal-image r.html

 • 09:59, 02. 10. 2021

  chrisevan55

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and superb style and design.
  안전놀이터
  https://totoscan.com

 • 12:32, 02. 10. 2021

  justin

  Thank you for all your valuable hard work on this website. Betty takes pleasure in engaging in research and it’s really obvious why. I learn all relating to the lively way you render rewarding items on this blog and even improve contribution from the others on this concept so my princess is without a doubt starting to learn a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You have been doing a dazzling job.
  ufa456.co
  https://ufa456.co/

 • 12:24, 07. 10. 2021

  uzair

  Don’t stuff yourself into too compact lingerie, look around and see that you may have any piece of full figure lingerie you desire in your measurement. Free movies online https://cmovie.me/

 • 12:46, 09. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  paper roll… keep up your informative writing! At least i have something to look forward too when iam at work!… hemp flower pound

 • 15:12, 09. 10. 2021

  justin

  Needed to compose you a tiny note to finally thank you very much yet again for your personal splendid methods you have discussed above. It is strangely open-handed with people like you to provide publicly all that a number of people would have marketed as an electronic book to generate some bucks for their own end, primarily now that you could possibly have tried it if you ever wanted. These inspiring ideas likewise acted like a fantastic way to know that the rest have the same dreams really like my personal own to see a whole lot more concerning this problem. I’m sure there are thousands of more enjoyable times in the future for many who check out your blog.
  Ativador Windows 10
  https://ativadorgratisbaixar.com/ativador-windows- 10-gratis-baixar/

 • 08:16, 10. 10. 2021

  shayan

  paper roll… keep up your informative writing! At least i have something to look forward too when iam at work!…
  먹튀사이트
  https://toto-app.com/

 • 13:07, 11. 10. 2021

  uzair

  I love putting together useful information, this particular publish has got me personally a lot more info!
  mylowes
  http://community.getvideostream.com/topic/10721/lo wes-kronos

 • 14:49, 11. 10. 2021

  Andy

  I’m sorry for that large evaluation, but I am truly loving the brand new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews another men and women wrote, will help you decide if it is the appropriate selection for you.
  addiction treatment in new jersey
  https://www.enlightenedsolutions.com/

 • 09:22, 13. 10. 2021

  shayan

  Judging by the way you write, you seem like a professional writer.~,`*”
  plus size t shirt bra
  https://www.ladymate.com/product.html

 • 11:56, 14. 10. 2021

  uzair

  Fee controller will be able to promise this batteries’ situations.
  Rap news
  https://allrapnews.com

 • 09:00, 16. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Straight to the point and well written! Why can’t everyone else be like this? gateway thao dien for rent

 • 12:57, 16. 10. 2021

  uzair

  I am not sure the place you’re getting your information, however great topic. I must spend some time studying more or figuring out more. Thank you for great information I used to be on the lookout for this information for my mission. custom metal stampings https://www.dgmetalstamping.com/

 • 13:54, 21. 10. 2021

  MOIZ

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read? Miss feather hair extensions Pennsylvania
  Pennsylvania
  https://www.elizabethsbistro.com/

 • 12:58, 23. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I together with my buddies were found to be analyzing the great key points from your website while suddenly got a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for those secrets. These boys were definitely consequently happy to read through all of them and have in effect extremely been using these things. Appreciate your really being well accommodating and then for obtaining such terrific useful guides most people are really wanting to learn about. Our own sincere regret for not saying thanks to you sooner. 토토커뮤니티

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Benzinka na Djerbě