Sao Paulo a 2 x FTF

Vydáno: 7. března 2010 | Autor: paw&lucima | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Moje pracovní povinnosti mě zavály do Brazilského města Sao Paulo. Jako správný kačer jsem se začal pídit po možnosti kešování.

Na první pohled to nebylo moc dobré, geocaching v Brazílii není zdaleka tak rozšířený jako u nás, ovšem šance něco ulovit tu byla. Co mě ovšem trochu zbrzdilo, byl pohled na stránky ministerstva zahraničních věcí, kde se při pohybu po Brazílii doporučovalo nejvyšší opatrnosti. Když jsem pátral dál, tak další časté rady zněly nenosit u sebe nic cenného, což se týkalo i řetízků, hodinek apod. Začal jsem tedy lehce propadat panice, přece jen GPS a foťák nejsou zrovna levné záležitosti a nerad bych o ně přišel.

V tu chvíli jsem dostal prostý nápad, který vyřešil část mých obav. Rozhodl jsem se napsat dvěma místním kačerům s nejvíce založenými kešemi. Popsal jsem jim své záměry a keše o které mám zájem. Oba zareagovali velice rychle a shodně mě utvrdili, že při trošce opatrnosti mi ve středu města nehrozí žádné nebezpečí. Trochu uklidněn jsem si tedy stáhnul PQ, nastavil notifikace a odcestoval.

Před samotnou cestou jsem si v teple domova udělal průzkum, abych veděl do čeho jdu. Při tom jsem zjistil několik věcí:

 1. hodně keší se ztratí ještě před prvním nálezem (nebo jsou tak dobře schovány, že je nikdo nenajde? ;))
 2. FTF vydrží občas hodně dlouho
 3. obvyklé jsou tak 1-2 nálezy za týden, někdy i mnohem méně
 4. keše jsou převážně tradiční, micro nebo small
 5. listingy jsou většinou velmi stručné a většinou jen portugalsky (anglicky psaných je cca třetina), logy jsou v drtivé většině jen portugalsky, takže není možné vycházet z informací od předchozích nálezců (navíc je logů minimum)

Konečně nadešel den lovu. Učinil jsem preventivní opatření - sundal hodinky a ostatní cennosti, do kapes dal razítko, baterky, foťák do jedné kapsy, GPS do druhé a vyrazil do ulic.

Sao Paulo není zrovna malé město (má cca 10 milionů obyvatel, s okolím se uvádí až 16 milionů), jako doporučený způsob přepravy mi byl doporučen taxík, případně metro. Ovšem oboje má svá pro i proti. Bývají zde časté a velké zácpy a trasy metra nejsou zrovna ideálně navrženy, takže se nemusíte dostat kam potřebujete. Naštěstí nohy nikdy nezklamou :).

Odlov jsem si naplánoval tak, abych postupně využil všechny druhy popsané dopravy. Taxíkem jsem se nechal dovézt do parku Ibirapuera, kde je velká koncentrace keší na relativně malém prostoru. První keš v ném programu byla "Under Ibirapuera" (GC20ERM). Naštěstí není schovaná v podzemí, ale v pěkné části parku. Nález byl bez problémů a já si mohl zaznamenat první keš na jiném kontinentu :). O malý kousek vedle byla další keš "Cosmos Cache" (GC1YZZN). Tady nastaly první drobné problémy, protože park byl po ránu plný joggujících lidí a ke všemu se kousek od keše zastavila místní ochranka a vypadala, že se si musí minutu po minutě vylíčit průběh celé svojí směny. Začal jsem tedy nenápadně prohlížet zdejší floru (která opravdu stojí za to, pro našince je to úplně něco jiného) a doufal, že se ochranka vzdálí. Mé přání bylo po chvíli vyslyšeno a já opět během okamžiku odlovil. Schovky jsou naštěstí jasné, takže není třeba nikde moc hrabat a šťourat. Poslední keší v parku byla "Tipuana" (GC22V58). Opět rychlovka, keš si hověla mezi větvemi stromu.

Teď teprve začínalo pravé dobrodružství, hodlal jsem opustit relativní bezpečí parku (je oplocený, hlídaný, dovnitř se vchází jen několika bránami) a vydat se do ulic. Konkrétně ke keši "1500 São Paulo" (GC22VM3). Místo, kde byla schovaná bylo jasné už z dálky - tak velký fikus jsem ještě neviděl. Bohužel v kmeni bylo takových možných skrýší a v nich možných obyvatel, že jsem nechtěl riskovat a radši vzdal bez nálezu.

Pěšky jsem se vydal dál směrem ke "Cidade Jardim" (GC23GA1). Cesta vedla nejluxusnější čtvrtí Sao Paula, ale i tak zde bylo znát, že bezpečnost zde neberou na lehkou váhu - většina domů byla obehnána vysokou zdí, občas zakončenou ostnatým drátem a elektrickým plotem. Ovšem na ulici bylo velmi bezpečno. Samotná keš se nacházela v malém parčíku maskovaná v zeleni. Při otevírání jsem chvíli trnul, vypadalo to totiž na FTF. A taky že jo :). Vydrželo zde pro nás neuvěřitelných 13 dnů :)). Po FTF fotu jsem si ve stínu stromu trochu odpočinul a vyrazil dál.

Dalším cílem v pořadí byla "Pacaembu #1" (GC21X62). Bohužel jsem si nepřečetl logy předchozích nálezců a marně čtvrt hodiny hledal. Poslední (a jediný) nález byl začátkem prosince. Zapsal jsem si tedy druhé DNF.

Má cesta pokračovala přes Av. Paulista, která je přirovnávána k Manhattanu, ke keši "Trianon" (GC21ZY2). Ta se nachází v parku, kde je možné obdivovat džungli, která pokrývala místní krajinu v časech, kdy zde ještě Sao Paulo nestálo. Hledání mikro keše v džungli byl docela zážitek, GPS se zde moc nechytala a tak byl nález spíš náhodný, ale povedlo se.

Protože další keš byla hodně daleko, rozhodl jsem se použít místní metro. Pokud máte štěstí a metro je u směru vaší cesty, tak neváhejte a jeďte. Je to rychlá, čistá a bezpečná cesta skrz město. Já jsem se s ním vydal ke kešce "Nos Trilhos da Historia" (GC23GA4). Ta už se nacházela trochu na okraji města a já se zde poprvé necítil nejlíp, ale i tak žádné viditelné nebezpečí nehrozilo. Jak se později ukázalo, byla úplně špatně zaměřena a já ji našel až druhý den. Popis celé akce by byl ale nadlouho, pro detaily vás odkážu na log u keše.

Poslední keš toho dne byla v parku Luz u stejnojmenného nádraží - "Praça da Luz" (GC1MKNZ). Ovšem i zde jsem podcenil přečtení logů a vyrazil hledat pravděpodobně ukradenou keš. Zklamán jsem ale vůbec nebyl, park stál za návštěvu i bez keše. Takto jsem tedy zakončil svůj první geocachingový den.

Druhý den jsem měl ještě trochu času, tak jsem se rozhodl odlovit krabku, kterou jsem měl nejblíže svému hotelu - "Juggling Geocache" (GC1TDMF). Nachází se opět v parku, kde si máte možnost zblízka prohlédnout telekomunikační věž. Po ránu cesta příjemně utíkala a já už za chvíli logoval další nález. Měl jsem ještě čas a tak jsem se rozhodl zkusit štěstí na "Nos Trilhos da Historia". Přes noc jsme si s autorem ujasnili souřadnice a já už stoprocentně věděl, kde je. Napodruhé se už všechno povedlo a bylo z toho mé druhé zdejší FTF.

Tím zakončuji svoje putování po Sao Paulu, ještě si brousím zuby na dvě kešky na letišti - "O Viajor - Aeroporto Internacional de São Paulo" (GC20RHN) a "CacheStone - Airport" (GC2244H). Bohužel už jsem oblečen na cestu na "mrazivý sever" a venku už nedokážul moc dlouho vydržet a odlov obou vzdávám... (během týdne se teploty stále pohybovaly mezi 25-35 stupni, vlhkost vzduchu jsem si vůbec netroufnul odhadnout ;)). Po 18 hodinách cesty mě Praha přivítala typickým únorovým počasím - byly 4 stupně pod nulou a chumelilo ...

Pokud bych měl shrnout geocaching v Sao Paulu, tak musím konstatovat, že to bylo naprosto bez problémů. Možná to bylo tím, že jsem se pohyboval ve středu města, ale o svoji bezpečnost jsem se nebál, keše byly dobře zaměřené a počasí přálo, snad by jen mohly být víc nahusto ... ;).

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC20ERM, GC1YZZN, GC22V58, GC22VM3, GC23GA1, GC21X62, GC21ZY2, GC23GA4, GC1MKNZ, GC1TDMF, GC20RHN, GC2244H

Autor: paw&lucima

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 22:46, 09. 06. 2010

  Betmeni

  Krásné počteníčko. Pro mne trochu nostalgické, protože jsem paradoxne v Sao Paulu viděl svoji první kešku. Šlo o odlov Ibirapuera Garden Reloaded (GC1B5JV) a dodnes lituju, že jsem se tenkrát nezalogoval a účet si založil až po návratu z Brazílie. Každopádně výraz na tvářích našich obchodních partnerů poté co jim kolega oznámil \"I need to find hidden chache (nebo cash? :)) in Sao Paulo\" byl skutečně k nezaplacení. :)

 • 20:25, 10. 08. 2010

  ondramejsnar

  Krásně napsaný článek

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Pláže Menorky