Rybaření po kačersku

Vydáno: 17. září 2010 | Autor: grysom | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Jihočeský kapr. Tak zní jméno série, kterou vytvořila parta jihočeských kačerů, mezi které jsem se zařadil i já. Ale co bych to byl za spoluautora, kdybych ani nevěděl, jak vlastně celá série vypadá?

Vždyť jak bych to zjistil, když jsem pracoval pouze od monitoru počítače, ale do terénu jsem se nepodíval? A taky bylo velmi rychle rozhodnuto: Musím ulovit Kapra.

Protože mé navigační možnosti jsou nevalné, orientace v krajině mizerná a hlavně - geocaching v jednom je nuda - přibral jsem pro odlov parťáka Fandu, řečeného Mandruda, který je již z předešlých akcí prověřen za spolehlivého společníka na cestě.

Sešli jsme se na neutrální půdě, od oka vzato stejně daleko od bydliště mého i Fandovo, tedy v Ledenicích. Sraz byl naplánován na devátou hodinu ranní, dopravovat jsme se jali na kolech. Protože jsem neměl přesnou představu o mé kondici ani o době potřebné ke zdolání deseti kilometrů dělících mně od Ledenic, vyrážel jsem z domova v osm hodin. Má kondice byla poněkud lepší, než jsem myslel, a tak jsem na ledenickém náměstí přešlapoval již v půl deváté. Nezbylo, než zbylý čas sedět a čekat na Fandu.

V devět hodin jsme se tedy sešli, ukázalo se však, že Fanda je v Ledenicích již minimálně čtvrt hodiny. Bohužel, seděl na druhé straně náměstí skryt za budovu kostelíka. Chvíli jsme ještě na ledenickém náměstí rokovali o plánované "Expedici Šumava" (totiž odlov letterboxu Šumavskými hvozdy) a pak již vyrazili na první keš.

Při odlovu jsme za taktiku zvolili styl "od jedničky k dvaatřicítce", což nám usnadňovalo volbu směru. První keš jsme odlovili bez problémů, druhou jsme našli také hned. U třetí přišel zádrhel, keš jsme hledali všude možně, ale stále jsme nic nemohli najít. GPSka ukazoval tu sem, pak zase tam. Když jsme to již chtěli vzdát, otočili jsme se a tam na nás úkryt přímo křičel. Další postup lze taktéž nazvat hladkým, bez zádrhelů.

Devátá keš, již v sérii proslavená svou náročností (terén 4,5), byla pokořena taktéž bez větších potíží pomocí mého dvoustopého miláčka, užitého na styl podnožky. U desáté keše připadla veškerá námaha s vyzvednutím, zapsáním a vrácením keše na mne, neboť se nacházela v místech svou povahou pro Fandu nepřípustnou. Ten se svou lehkou arachnofobií odmítal vlézt pod mostek, kde ze stropu vyselo několik řádně vypasených kousků.

K následující keši jsme šli přes půl kilometru pěšky, bez kol. Ty jsme nechali na cestě, neboť jsme si mysleli, že ke keši cesta nevede. Opak však byl pravdou, což jsme zjistili po odlovu kešky. Bylo sice škoda, že jsme na cestu přišli tak pozdě a museli se vracet pro kola, ale jak se říká - lepší pozdě než nikdy. Představa, že by jsme museli vše objíždět se mi moc nelíbila.

Série je opravdu dlouhá a pokud je lovena v jeden den, jednotlivé kešky se začnou slévat dohromady a ve výsledku si (alespoň v mém případě) nic nepamatujete. Postupem času se myšlení mění. U páté kešky je lovec celý natěšený a říká si "Hurá kešky!", u patnácté kešky už si pouze zapíše čas nálezu a bonusové číslo a pokračuje se slovy "A teď šestnácka ..." a u dvacáté páté keše si člověk již říká "Ještě sedm?!".

Z výše zmíněného vyplývá, že dál si již přesně nepamatuji příliš mnoho detailů. Snad jen to, že jeden čas jsme kvůli terénu na kolech moc nejeli, ale spíše je vláčeli vedle sebe lesem, občas i vcelku hustým.

Pokud bych se měl vyjádřit k úkrytům, musím konstatovat, že některé jsou opravdu velmi nápadité. Občas to pečovatelé konkrétních keší neměli jednoduché, protože na ně vyšlo ne zrovna zajímavé místo. Přesto se s tímto úkolem většinou vypořádali elegantně, takže i keš uprostřed pole potěší. V této sérii se najdou keše jak v ptačích budkách, vysoko na stromě, pod mostem tak i jako fingovaný patník.

Bohužel, než jsme se dopracovali k poslední kešce, došla nám všechna voda. U poslední kešky jsme se museli rozhodnout, zdali dolovit finálku a pak se napojit v Ledenicích či naopak. Nakonec vyhrál geocaching nad žízní. Vydali jsme se na spočtené souřadnice, asi tři kilometry od třicet dvojky. Lesní cesta se stávala nesjízdnou, navíc se odkláněla od našeho směru, proto jsme kola zanechali u kraje cesty a vydali se po vlastních. Cestou se Fanda postaral o menší pozdvižení, totiž když prošlápl chudákům nic netušícím vosám hnízdo. Jako první zakřičel on, lekl jsem se, co se děje a chtěl jsem se zeptat, proč tak řve. V tom jsem ucítil palčivou bolest v noze a pochopil jsem, o co se jedná. Naštěstí jsme byli dostatečně rychlí a tudíž jsme si odnesli já pouze jedno a Fanda po dvou žihadlech.

Když jsme setřásli vosy, opět jsme se začali soustředit na finálku. Když jsme došli na místo údajné finálky, zjistili jsme, že zde nic není. To bylo velmi nemilé překvapení po vyložené námaze, hůře to nesl Fanda, kterýžto ještě není tak zvyklý na DNF jako já, otrlý smolař. Z mého pohledu bylo daleko horší to, že se mi z nedostatku tekutin lepil jazyk na patro, točila hlava a tu a tam zatmívalo před očima. Tak jsme to rychle vzali zpět ke kolům, osedlali své nemotorové oře a vyrazili do Ledenic. Zde jsem do sebe nalil litr tekutin za patnáct minut, opět naskočil na bicykl a vyrazil směrem Nedabyle, tedy domů. Na odbočce nad Ledenicemi jsem se s Fandou/Mandrudem rozloučil a usilovným šlapáním začal zkracovat vzdálenost mezi mnou a domovem.

Když jsem dorazil domů, přepsal jsem zjištěné hodnoty bonusových čísel do elektronické podoby a zaslal ke kontrole úspěšnějším kolegům. A tak jsem zjistil, že jsme pochybili u písmene A, kde jsme špatně opsali hodnotu. Nyní už zbývá jen spočítat skutečné místo finálky a dojet se zapsat, k čemuž se nějak nemůžeme rozhoupat, respektive nedaří se nám najít společný datum. Není to jediná finálka, která mi zbývá k odlovu, a tak pouze čekám na vhodnou chvíli. Třeba jednou udělám akci s názvem "Tour de Finall".

 

Autor: grysom

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 18:11, 17. 09. 2010

  viopes

  Jaj,takovou sérii kešek v jednom tahu si ani nedovedu představit. Já udělala v jednom dni najednou jen 6 kešek a to ve městě Kadaň. Ale docela mě to bavilo. Možná,že by mi po té patnácté už také splývaly :-). Pěkný článek.

 • 19:41, 19. 09. 2010

  medved - doupe

  Kapří sérii jsme s manželkou dělali a plně rozumím únavě geocyklistů. My jsme ji šli pěšky v protisměru asi od osmičky a byl to zážitek. Byla to celodenní akce a na konec byla už únava vcelku veliká. Stálo to zato a dobře se na to vzpomíná. Viz foto
  http://picasaweb.google.cz/medvedidoupe/DvolenaJC# 5518577456331098946
  http://picasaweb.google.cz/medvedidoupe/DvolenaJC# 5518577738108585474

 • 20:24, 27. 09. 2010

  mpik

  Já dělal kapra natřikrát. Poprvé po dlouhé cestě přes Třeboň jsem začal lovit v Libíně směrem do Ledenic, za pár dní z Ledenic po hřbetě, a pak ocas. Lovím bez navigace a tak mě vypekla osmička, kde je turistická značka na mapě jinde než v terénu. Ale dvě nad Pulmonem jsem nenašel. Honil mě čas a představa, že bloudím do tmy po lese a hledám, kam jsem si schoval kolo, se mi nelíbila. Teď počasí na kolo není, možná odlov počká až do jara. Snad série vydrží.

 • 11:25, 23. 10. 2010

  benjas

  Na kapra jsem se chystala v létě, ale neměla jsem toho správného nadšence k sobě, pouze mého přítele, kterého geocaching přivádí k zuřivosti-kdo nechce nepochopí. Já si kapříka 100% odlovím v létě. Už se těším, třeba se někdo ke mě přidá:)

 • 10:52, 06. 10. 2011

  amorhop

  Kapra jsem dělala s kamarádkou axatem1 koncem června, vyšlo nám nádherné počasí a rozdělili jsem si to na dva dny pešky, mohu jen a jen doporučit, nápadité schovky a velice pěkná procházka nádhernou přírodou. Podle mě jedna z nejhezčích sérií u nás.Smekám před partou geonadšenců kteří kapra připravili, od listingů po celkový odlov prostě paráda. Nám dala zabrat tuším 9 a nebo 10 , jsme menšího vzrůstu tak asi proto ani pomocník moc nepomohl, nakonec jsme měli špatně opsané jedno číslo na další kešce takže finálka odlovena na podzim ale vůbec nám to nevadilo, mos krásná série a ještě jednou díky

 • 15:58, 08. 11. 2012

  Kristýna

  ahoj my jsme s kamarádkama také hledaly kešky a našly jsme i ty bonusová čísla ale nevíme na co to je nebo kam se zapisujou nemohl by nám tady nikdo poradit =) děkuji moc ;)

 • 11:02, 05. 12. 2020

  SEO

  marketing online is of course a good business and also a great way to earn money online“
  Mega888 apk download
  https://918kiss.plus/mega888/

 • 11:04, 08. 12. 2020

  SEO

  Only wanna say that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.
  먹튀
  https://i-m4.com

 • 06:46, 13. 12. 2020

  Andy

  i wish to have some diamond necklace but they are quite expensive,.
  918kiss pussy888 ios
  https://918kiss2.com/

 • 06:51, 20. 12. 2020

  Andy

  Comfortabl y, the post is really the sweetest on that notable topic. I suit in with your conclusions and definitely will eagerly look forward to your upcoming updates. Simply saying thanks will not simply just be sufficient, for the phenomenal lucidity in your writing. I will directly grab your rss feed to stay abreast of any kind of updates. De lightful work and also much success in your business endeavors! 918kiss kiss918 apk download

 • 11:17, 23. 12. 2020

  uzair

  Somebody essentially assist to make seriously articles I would state. That is the first time I frequented your website page and to this point? I amazed with the research you made to make this actual put up amazing. Great process! 토토사이트

 • 09:28, 26. 12. 2020

  Andy

  What youre saying is completely true. If I could write like you I would start my own blog. 파워볼사이트

 • 13:34, 29. 12. 2020

  Andy

  You seem to be very professional in the way you write.,**”‘ 918kiss

 • 07:20, 04. 01. 2021

  uzair

  The when I read a blog, Lets hope that this doesnt disappoint me just as much as that one. I am talking about, I know it was my option to read, but I actually thought youd have some thing intriguing to talk about. All I hear is really a couple of whining about something that you could fix should you werent too busy in search of attention.
  먹튀검증 추천
  https://www.toblin.net

 • 06:20, 16. 01. 2021

  uzair

  My husband and i felt very glad Michael could deal with his investigations out of the ideas he obtained from your own weblog. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving for free helpful tips that other folks have been selling. So we discover we’ve got the writer to give thanks to for that. Those explanations you have made, the simple blog navigation, the friendships your site give support to promote – it’s many spectacular, and it’s really aiding our son and the family believe that this concept is enjoyable, and that’s extraordinarily indispensable. Many thanks for everything!
  mexican restaurant
  https://a.pr-cy.ru/lasalsa.com/

 • 11:51, 23. 01. 2021

  Andy

  My wife and i got quite delighted that Peter could complete his homework through your precious recommendations he acquired through the weblog. It is now and again perplexing to simply find yourself giving freely tips and hints a number of people might have been making money from. And now we do know we have the website owner to give thanks to for that. Those illustrations you made, the easy blog navigation, the relationships you can aid to create – it’s all spectacular, and it is letting our son and us imagine that that theme is thrilling, and that is extremely serious. Thanks for all! Auto verkaufen Kassel

 • 12:49, 24. 01. 2021

  uzair

  i would love to have some debt consolidation and have financial freedom in the years to come::
  Apk for kiss918 and 918kiss
  https://www.m-918kiss.com/

 • 13:02, 01. 02. 2021

  Kingseo12 Kingseo12

  The when I just read a blog, I’m hoping that this doesnt disappoint me approximately this one. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something interesting to state. All I hear is a number of whining about something that you could fix should you werent too busy trying to find attention. Autoankauf

 • 06:56, 10. 02. 2021

  Roman khan

  This is a terrific site, could you be interested in doing an interview about just how you created it? If so e-mail me! tmdhosting web hosting review

 • 07:02, 10. 02. 2021

  anus

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific site. bluehost vps review

 • 12:43, 16. 02. 2021

  anus

  I am glad to be a visitant of this staring web blog, regards for this rare information! 안전놀이터

 • 07:54, 17. 02. 2021

  anus

  Thus you wish efficient online income ideas for keep present in setting aside time for tips appropriate for very own web-based marketing. Inernet marketing 서귀포출장안마

 • 13:29, 06. 03. 2021

  anus

  Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Thanks!
  Visa Inde
  https://www.visa-office.fr/visas/visa-inde/

 • 08:46, 08. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I really like when you discuss this type of stuff inside your posts. Perhaps could you continue this? Las Vegas SEO

 • 09:05, 08. 03. 2021

  Andy

  Thank you for your very good information and feedback from you. car dealers in san jose Daniel Gordon GLD Partners

 • 09:18, 09. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  Would love to perpetually get updated great blog ! .
  pet birds for sale
  https://thefinchfarm.com/

 • 07:09, 14. 03. 2021

  uzair

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!
  Daniel Gordon GLD Partners
  https://www.streetinsider.com/PRNewswire/Daniel+Go rdon,+Managing+Partner+GLD+Partners+LP,+Accepted+i nto+Forbes+Business+Council/17173164.html

 • 07:08, 16. 03. 2021

  anus

  Hello! I would wish to supply a large thumbs up for your excellent info you could have here about this post. I’ll be coming back to your blog site for further soon. digital marketing services

 • 11:02, 22. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks for making the honest attempt to discuss this. I feel very strong approximately it and wish to read more. If it’s OK, as you acquire more in depth knowledge, may you thoughts adding extra articles similar to this one with additional information? It could be extraordinarily useful and useful for me and my friends. hard wax hair removal

 • 08:37, 25. 03. 2021

  anus

  I’m impressed, I should say. Truly seldom do I encounter a weblog that’s the two educative and entertaining, and permit me tell you, you have hit the nail on the head. Your thought is remarkable the issue is some thing that not adequate people are speaking intelligently about. I am incredibly pleased that I stumbled across this in my search for something relating to this. wholesale computers

 • 11:29, 05. 04. 2021

  Andy

  Hello! I merely would wish to offer a enormous thumbs up for your excellent information you have here with this post. I will be coming back to your blog post for more soon. crypto wallets

 • 08:38, 13. 04. 2021

  anus

  Great post, I just ran across your site and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon! برنامج وصل

 • 11:16, 17. 04. 2021

  uzair

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!
  바카라 사이트
  https://luxubagsale.com

 • 12:13, 17. 04. 2021

  anus

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you 바카라

 • 13:43, 17. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I’m impressed, I have to admit. Genuinely rarely will i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you might have hit the nail about the head. Your idea is outstanding; the problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy i came across this around my look for something in regards to this. 토토

 • 13:45, 17. 04. 2021

  uzair

  Aw, this became an extremely nice post. In concept I have to devote writing like that additionally – taking time and actual effort to generate a great article… but so what can I say… I procrastinate alot through no indicates often go completed.
  먹튀검증
  https://moojinmall.com

 • 12:35, 18. 04. 2021

  uzair

  Nice post. I discover something more challenging on distinct blogs everyday. Most commonly it is stimulating to see content off their writers and exercise a little at their store. I’d would prefer to use some while using content in this little weblog whether you do not mind. Natually I’ll offer you a link for your internet weblog. Many thanks sharing.
  หวยออนไลน์
  https://jchuay.net/

 • 09:57, 20. 04. 2021

  anus

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thanks! Exotic Birds for Sale

 • 10:50, 24. 04. 2021

  uzair

  Condense! I believe it will be a lot more efficient if presented better.
  바카라 사이트
  https://acaciacornerstones.org

 • 14:00, 24. 04. 2021

  uzair

  one of the best system I know, thank you very much .
  바카라 사이트
  ttps://tokei123.org

 • 12:18, 26. 04. 2021

  anus

  After study a handful of the blogs in your website now, and i really much like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and you will be checking back soon. Pls check out my web site likewise and inform me what you believe. waxing beans

 • 13:52, 27. 04. 2021

  uzair

  I still can not quite think that I could often be one of those studying the important suggestions found on your website. My family and I are sincerely thankful on your generosity and for giving me potential to pursue our chosen profession path. Many thanks for the important information I acquired from your site. Exotic Birds for Sale

 • 09:47, 01. 05. 2021

  uzair

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and wonderful design.
  파워볼사이트
  https://justabcd.com/

 • 09:30, 02. 05. 2021

  uzair

  I went over this internet site and I believe you have a lot of excellent information, saved to bookmarks (:.
  파워볼사이트
  https://obuszalee.com/

 • 09:29, 03. 05. 2021

  seo

  Oh my goodness! an excellent post dude. Many thanks Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Do not know why Cannot join it. Can there be anyone finding identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
  buy facebook video views
  https://buyyoutubviews.com/buy-facebook-video-view s.html

 • 09:13, 09. 05. 2021

  anus

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & help different users like its aided me. Good job. 우리카지노

 • 11:08, 16. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer, would test this… IE still is the market chief and a huge portion of people will omit your magnificent writing due to this problem. Exotic birds for sale

 • 09:38, 18. 05. 2021

  uzair

  You are so cool man, the post on your blogs are super great.~’,;~ buy trial viagra pack in uk

 • 07:30, 23. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task. Family Medicine

 • 08:56, 25. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hey there, May I copy the image and implement it on my site? workplace investigations

 • 09:42, 27. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I can’t really help but admire your blog” your blog is so adorable and nice ,     먹튀검증사이트

 • 08:32, 29. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! car check

 • 10:16, 02. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  An additional problem which on the internet chatting could provide is a self-belief on the person. Because it will be less difficult in order to discuss on the web, an individual that’s incredibly self conscious as well as shy could possibly have trouble using by using exactly who they really is actually. Anybody rather is much like dwelling the two oceans. เกมคาสิโนออนไลน์

 • 08:03, 05. 06. 2021

  anus

  I can’t really help but admire your blog” your blog is so adorable and nice ,     waxing

 • 08:47, 06. 06. 2021

  uzair

  Exactly how is actually Google Adsense More advanced than Alternative Listing Cpa affiliate networks? become a payment processor

 • 13:38, 09. 06. 2021

  uzair

  had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. buy steroids

 • 17:23, 09. 06. 2021

  justin

  I’d need to examine with you here. Which is not something I often do! I enjoy studying a publish that can make people think. Also, thanks for permitting me to remark!
  เว็บ ยูฟ่า
  https://ufabet55.com

 • 08:38, 12. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits.
  mua hàng trên mercari
  https://cuongphatlogistics.vn/chuyen-muc/huong-dan /cach-mua-hang-tren-mercari-tai-viet-nam-gia-re

 • 17:14, 13. 06. 2021

  seo

  Cause of Arthritis… [...]while the sites we link to below are completely unrelated to ours, we think they are worth a read, so have a look[...]…
  대밤 주소
  https://daegu-bam.com

 • 12:14, 14. 06. 2021

  uzair

  We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits.
  카지노
  https://mtnid.com/%ec%b9%b4%ec%a7%80%eb%85%b8/

 • 22:03, 16. 06. 2021

  mueed Ahmed

  We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits. nuts online

 • 13:19, 19. 06. 2021

  anus

  i think that everyone have a fear of public speaking in one way or another’ vehicle report

 • 12:32, 21. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Greetings! I’ve been reading your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to say keep up the good job! Full mouth dental implants

 • 16:16, 21. 06. 2021

  justin

  Articles with informative content like yours are a breath of fresh air. I thoroughly enjoyed every thought you made in your material. I am with you on your original views and unique content. Thank you. เว็บคาสิโน

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Cache Runways