Proč miluju geocaching – 2 díl

Vydáno: 9. října 2007 | Autor: Imagir | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

A je tady druhá část článku, který shrnuje názory zkušených geocacherů. Přečtěte si, jak vidí geocaching lidé, kteří mají na svém kontě přes tisícovku nalezených pokladů. Je to vůbec možné? Atip to ale vysvětluje: "...občas udělám nějaký svůj úlet, kdy lítám jako kombajn a luxuju jednu kešku za druhou" :-)

Na otázky tentokrát odpovídali níže uvedení geokolegové. Omluvte případné chyby, přepisoval jsem to z mejlů a pánové se s diakritikou příliš nepárali :-)) (Šamane, sorry, jestli jsem tvou slovenštinu někde podělal háčky, čárky jsem tipoval a ty vaše další slovenské znaky vlastně ani nemám na klávesnici :-)... kdyžtak případně opravím)

Navigare%20necesse%20est... Profile for Solim Profile for Saman Team

Profile for doktor Profile for Atip Profile for maros251

Otázky jsou stejné jako v minulém díle, takže jde se na to:


Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

Dorcadion Team (Michal): Myslím že docela detailně máme popsány naše začátky v profilu na geocaching.com.

Solim: No to už bylo dávno, ještě v dobách kdy o geocachingu u nás vědělo jen pár lidí. Tehdá někdy před 3,5 lety na jaře jsem si pořídil turistickou GPS s mapou republiky abych nebloudil v lesích a hledal jsem informace o GPS a narazil jsem na informace o geocachingu. Jedna cache byla cca 2km od mého zaměstnání a já si řekl, musím se podívat co to je za blbost a tak jsem odpoledne vyrazil a po drobných komplikacích s přístrojem jsem našel svoji první pixličku od Toniczka. A byl jsem zachycen, druhý den jsem taky vyrazil a další den taky a další den taky...

Saman Team: S geocachingom som začal v říjnu 2003 na popud mojho brata - Drevokocura. Spolu sme našli cache na Ripe od Milancera a Toniczechovu multicache a vedel som, ze je to ten pravý koníček pre mna.

doktor: S GC jsem začal někdy na jaře 2004 (na GC.com si určitě najdeš datum, kdy jsem si založil Account )

Atip: Jak jsem začal, vlastně za to může kamarád, který vydává časopis Cykloturistika, jeli jsme na dovolenou a on mi dal na cestu několik časopisů, abych se u moře nenudil, no a v jednom čísle jsem to našel, deset dnu u moře bylo nekonečne dlouhých, v sobotu jsme se vrátili, v neděli jsem zajel do Průhonic koupit GPSku a ulovili jsme první poklad.

maros251: Ani přesně nevím, přečetl jsem si na idnesu, že někdo někde spadl při hledání jakéhosi pokladu. Zaujalo mě to, pohledal jsem na netu, koupil jsem modul nahrál softík do telefonu a hrrr na ně.


Proč GC provozuješ a co tě na něm baví?

Dorcadion Team: Provozujeme stále protože: člověk má cíle pro výlety do přírody (preferujeme turistické keše), protože se proběhneme i přes týden po práci (před prací) při hledání keší ve městě, protože je to někdy adrenalinová legrace, protože často jezdíme na výlety či na městské keše či eventy s geokamarády - sociální fukce geocachingu je významná! Baví mne stále všechny typy geocachingu - ať je to klasická turistika, adventure cache, zajímavé mystery (nemám příliš rád překomplikované šifry...).

Solim: No to bych taky rád věděl. Ale vážně, rád chodím do přírody a baví mě nacházet nečekané zákoutí, vyhlídky, přírodní zajímavosti, stavby a mnoho dalšího. Tyto netradiční místa nelze nalézt v žádném průvodci a znají je právě jen místní znalci a díky geocachingu je předávají dalším podobně zaměřeným jedincům.

Saman Team: Geocaching dokonale ladí s mojim životným štýlom - vždy som rád chodil do prírody, zároveň som pravidelně v práci na Internetě. Najviac ma na ňom bavia ludia - ta možnost spoznat velké množstvo zaujimavých ludí a zabávat sa s nimi.

doktor: Proc ? Spojuje několik mých zájmů dohromady:
- mapy, navigace, gps
- pohyb resp. pohyb v přírodě, v zajímavých lokalitách, navíc možnost potkávat se se stejně střelenejma jedincema...
- asi zastydlá pubertální vlastnost hledání pokladů, řešení záhad
Proč jej stále provozuju ? Asi proto, že tyto mé zájmy i nadále spojuje... :-))

Atip: Proč ho provozuju? Protože mě baví :-)). Ne teď vážně, i před tím, jsme jezdili na výlety a toulali se po přírodě, takže v tom teď pokračujeme, dřív jsem nad mapou vybíral místa, o kterých jsem si myslel, že jsou zajímavá, teď to mám jednodušší, kouknu na souřadnice a vyrazíme, s holkama si užíváme spíš delší multi v přírodě, žádný spěch, prostě pohoda a snažím se vybrat taková místa, aby se nám tam líbilo. No a protože jsem trochu soutěživý typ, tak si občas udělám nějaký svůj úlet, kdy lítám jako kombajn a luxuju jednu kešku za druhou a to můžu i do měst, tam se holkám vyloženě nelíbí.

maros251: Baví... na to je těžké odpovědět, ale zatím jo, až přestane tak přestanu.


Jaké je tvé HW a SW vybavení?

Dorcadion Team: MapSource + CZ Topo + Garmin 60CSx + GSAK + PDA s vyexportovanými kešemi z GSAKU (html) + Ozi pro PDA + mapy
Naprostá spokojenost, víc nepotřebuju... 60CSx je podle mně nejlepší zařízení na skutečně outdoorové aktivity a ve spojení s TOPO CZ jde o dreammachine (citlivost, přesnost, odolnost počasí i mechanická, výdrž akumulátorů a ergonomie použití, čitelnost displeje atd.).

Solim: No, já jsem vybaven základně. To jest, mám: GPS eTrex VISTA Cx s mapou TOPO 50 CZ a na počítači mám MapSource s toutéž mapou. Pro odlov si vždy vytisknu listing a do GPS si zaznamenám bod a nic víc nemám. Nejsem lovec FTF a tak nepotřebuji mobilní internet na cestách. Výhoda této kombinace je to, že toto koupíte jako soubor při koupi GPS a v terénu se můžete zajímat pouze o naplánované cache a o krásy přírody a nové cache Vás nevzrušují.

Saman Team: Už dlho mám nemapového Garmina "žluťáska", ale kedže často chodím cachovat s niekym, zapínam ho len keď iďem sám. Uvažujem o kúpe niečoho kvalitnějsieho s mapou, ale ešte som sa k tomu nedostal, nie je to priorita.

doktor: HW - Garmin 60CSx, SW - IE, MapSource, POILoader, ...

Atip: Vista C (vlastně leží v šuplíku a je mi ji líto prodat) - její nevýhoda je malá pamět, ve městech a v lese špatně chytá signál a odlepuje si ji ta ochranná guma po stranách.

60 CSx tu používáme momentálně nejvíc, ta má z mého pohledu jen samé výhody, obyčejné tužkovky, paměť tak velká jakou do ní strčíš, signál má skoro pořád a hlavně je téměř nezničitelná, zabouchl jsem ji do kufru u auta a prasklo jen sklíčko, to že mi pořád někam padá je na denním pořádku a snad by ji to i chybělo, nevadí ji voda, to je nejdůležitější, protože nám déšť nevadí, takže v tu chvíli je PDA nepoužitelné, jedna nevýhoda je omezeni počtu bodů na "pouhých" 1000.

PDA s bluetoothovou Nokii, to používáme vetšinou v cizině na autonavigaci a na elektronickou formu listingu, ale teď co Destil udělal takovou tu šikovnou aplikaci do mobilu, tak už PDAčko funguje spíš jen jako zátěž v GEObatohu.

SW - Mapsource, GSAK, TomTom no a Excel na ten nesmím zapomenout, ten hodně mysterek vyřeší sám :-))))

maros251: PDA ACER N50, GPS Asus BT-100, soft beeline v PDA a v PC GSAK a PM od gc.com


Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Dorcadion Team: úúúplně ulítlý koníček pro velké kluky (i holky...), především jde o outdoorovou aktivitu spojující prvky turistiky, orientačních her (hon na lišku), hledání pokladů s moderními technologiemi.

Solim: No to není jednoduché. Geocaching je zábava pro lidi co mají trochu romantickou duši, mají rádi přírodu, mají rádi tajemno, nemají rádi přímo nalinkovaný život, mají rádi trochu vyjimečnou zábavu a rádi používají moderní techniku. Ale tato definice neznalému neřekne, co to je geocaching.

Saman Team: Geocaching je viac ako hra - ak vás to chytí, je to životný štyl :)

doktor: Vlastní definice ... hmmm, asi nejtěžší úkol ... a asi si netroufám na nějaký striktní definice, přenechám povolanějším, pro mě prostě jeden z nejlepších způsobů trávení volného času, spojení mých zájmů a koníčků...což není definice, jasně.

Atip: Takové otázky nemám rád.
Jednoduše je to pro mě přidaná hodnota k našim výletům. No a nedávno jsem zaslechl od "normálního" člověka (kamarádka mojí ženy) názor: "Je to lepší, než aby chodil do hospody."
A když se vrátím ke své ženě, občas je tam malá výčitka, že kvůli umělým krabičkám zanedbávám jiné důležitější věci, ale když jdu dělat něco užitečného, tak občas slyším: "My dneska nikam nepojedeme?" a slova našich dcerek: "Mamino, ty už jsi stejnej pošuk jako táta." , přesně vystihují, jak je to s námi a geocachingem.

maros251: Ne, to nechám na jiné, třeba na jerryho :-))


Tak to je vše. Pokud máte pro svůj geocaching jiné důvody, napiště do diskuse. Možná Vám bude článek a HW vybavení "zkušených" inspirací pro nákup vlastních GPS, protože těmto pánům se asi fakt dá věřit :-)... no a jsem u toho! Samí chlapi, žádná ženská!

Žádám veřejně, ať se ozve nějaká geocacherka - dívka, holka nebo babička, uděláme interview! Dyť je to tady sakra samej chlap!

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 15:50, 11. 10. 2007

  gabča

  Tyjooo přes 2000 nalezenych kešííí? já žasnu! To bych nesmela pracovat :-)

 • 13:09, 15. 10. 2007

  Leneh

  :)) nj..taky si řikám, že ta práce jen zdržuje..
  a taky si řikám, že o počtu nalezených keší GC přece není..a pak vyjedu do Prahy a slovim 14 kousků během jedineho dne :D ..ach jo..

 • 21:50, 16. 10. 2007

  Mates168

  Jak to, že jste nesehnali našeho guru - PaBu?

 • 13:23, 18. 10. 2007

  Bentley007

  Ja osobne bych doporucoval na interview Atlasku - ma spoustu invence a napadu. A nektere jeji \"historky z nataceni\" (rozumnej z odlovu) jiz patri do zlateho fondu GC CZ.

 • 21:20, 23. 10. 2007

  Ataja

  Super články tu jsou, Koukám. Mně o kešení řekl kamarád. No a jedna byla hned kousek od nás. Multina, tak jsem ji louskla na dvakrát, s malým odskokem domů po vyluštění souřadnic to hodit na mapy.cz a pak hurá na ni. No a chytlo mě to. Paráda. Nic lepšího není. V práci říkají, že jsem ulítlá, že tím žiju. a je to pravda. :-) Neznám lepší koníček.

 • 20:57, 29. 10. 2007

  wwwerca2

  Hlasim se jako zena geokacerka:o)))
  Chvalim za paradni clanky!

 • 20:42, 12. 10. 2009

  Hana

  Máte doma \"kačera\"?
  Je to super - i my jsme jako děti hledali poklady podle šipek. Nová doba nese nové rekvizity- šipky jsme vyměmili za navigaci a nová zábavy, koníček, sport.. byl tady. Je to inteligentní, poučné, nechybí pohyb na čerstvém vzduchu, můžou se zapojit i děti- takřka \"ideální pro takové to domácí\"...trávení volného času. Jenže všeho jenom do času!
  První kešku jsme našli spolu a měli z ní společně radost. Pak ještě pár dalších- s jídlem roste chuť! A po pár letech? \"Zítra mám dovolenou, jedu na keše.\" A já? Nemůžu. Dovolenou mám jen o prázdninách. Jsem totiž úča.
  \"Co budem dělat o víkendu?\" - \"Já se chystám na keše.\"- A já? Sama sekám trávu na chalupě. Příští víkend vymaluju a další natřu dveře. Je to potřeba. A kde mám muže? Ano- na keších.
  \"Pojedeme někam na pár dní v létě na dovolenou? Mohli bychom vzít kola a jet na Šumavu (cyklistika ho baví...).\"- Jo.\" (překlad: neodmítnu, ale zahraju doztracena- radši pojedu na keše)
  \"Nepůjdeme do kina?\" - \"Někdy.\" (rozuměj:někdy znamená nikdy) \"Jel bys se mnou na kolečkové brusle?\" - Dnes se mi nechce.\" (= musím si na intérnetu najít a nachystat další kešky na příští loveckou výpravu- vášeň je vášeň) - \"Miláčku, pojď ke mě...\" - \"Promiň, ale dnes jsem unavený.\" (-jakby ne- vždyť se vrátil z lovu nad ránem a v 7 zas jel do práce. Teď padá únavou a poslední, na co mu síly stačí, je zaznamenat všechny úlovka na compu.)...Tak zas nic- už měsíc...
  \"Tati, máš pěkný fotky na netu!\" - dí ironicky dospělé dítko.Kamarád mu tatínka ukázal- an stojí nahý s keškou před svým mužstvím. Byla to přece pubertální podmínka ulovení kešky. Co na tom, že našemu kačerovi už šediví peří a má dědečkovský věk. \"Omládli jsme, omládli jsme...\" Dokonce natolik, že na výpravy si bere kamarádku ve věku svých dětí.
  Pochopitelně! Ta mu pece rozumí, na rozdíl od manželky, která doma jen uklízí, pere a vaří. Taková puťka domácí, co nemá vlastní koníčky a proto ho chce držet doma. S tou se nic podnikat nedá!
  A tak puťka domácí jezdí na kole,
  na bruslích, na koni, od plotny si odskočí do fitka a na aquáč a těší se na zimu, až vezme běžky a vyrazí
  na Vysočinu. Bez GPS a sama.
  Proč? Manžel je stále na keších...

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Pláže Menorky