Proč miluju geocaching – 1 díl

Vydáno: 29. září 2007 | Autor: Imagir | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Jako kluci jsme lezli do kanálů a obvykle tam našli …houby. Hledali jsme poklady, které tam nebyly - geocaching tehdy neexistoval :-(. Lezli jsme do staré spalovny a nevnímali nebezpečí, které nám hrozilo, lákalo nás to tajemno. Touha něco hledat, něco prozkoumávat, kreslit nejrůznější plány neexistujících míst, některé z nás držela snad až do puberty, a některé z nás nepustila dodnes.

Sám mám hned několik důvodů, proč se bavit geocachingem a zajímalo mě, jak jsou na tom ostatní. Několika geocacherům jsem napsal pár otázek a myslím, že mohou být odpovědi zajímavé i pro ostatní. Přišlo mi tolik odpovědí, že je bylo nutné rozdělit do více článků, jinak by to náš redakční systém neutáh :-) Takže prosím první dávku čtěte zde:

 

Profile for marekl

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

Bylo to na jaře roku 2006. O geocachingu jsem věděl už dřív, z různých článků a také z GPS Garmin, které ho podporovaly a které jsem tu a tam testoval. Až loni jsem ale provedl „důkladnější analýzu" a usoudil, že tohle mě bude bavit.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Hrozně nerad někam chodím bez konkrétního úkolu. Takže jít někam na procházku jen tak bez cíle bylo pro mě utrpení. Teď jsem za rok nachodil asi víc než dřív za celý život, teď už tahám ven manželku já, poznali jsme hodně úžasných lidí. No a ty bodíky jsou taky pěkná tečka za úspěšně zvládnutým geodnem.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začal jsem s kapesním počítačem Fujitsu Siemens Loox n520. Za měsíc ale zjistil, že tohle není moc dobrá věc do terénu, do deště, mezi kameny. Takže jsem ho vyměnil za obnošeného eTrexe a letos v únoru si na eBay.com koupil Garmin GPSmap 60GCx. S tím jsem naprosto spokojen. PDA s sebou nosím pořád, kvůli multinám a mysterkám, kam si připravuji tabulky se vzorečky. Mám tam taky offline listingy generované z GSAKu. Rád bych PDA vyměnil za mobil - listingy si stáhnu online, ale tabulkový program Quicksheet v Nokii E61i, kterou teď používám, nezvládá jmenné odkazy. Bez nich je zase příprava tabulek mnohem náročnější. Takže teď stále váhám.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Geocaching: hra pro mozek, nohy a GPS.

 

Profile for mitak

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

Jednu sobotu v srpnu 2005 jsem s velkým štěstím otevřel asi dva měsíce starý časopis Reflex a byla tam podivná reportáž o hledání skrytých krabiček pomocí GPS navigací kdesi v Panamě. Tohle bylo příliš exotické i pro mě, ale fakt, že se dá tato zábava provozovat i u nás mě potěšil. Zdálo se mi to velmi neobvyklé, tajemné a zajímavé, protože jsem vůbec netušil, co se v reálu dá od této hry očekávat. Sobotní večer byl nepříjemně dlouhý, článek jsem přečetl několikrát, v neděli ráno jsem se dostal k internetu, zjistil další podrobnosti na stránkách geocaching.com a geocaching.cz. Pak opět jeden den nekonečného čekání, než budu moct vyrazit obchodu koupit můj první GPS navigátor, který se tenkrát ještě neprodával v každých potravinách a konečně začít s něčím, co jsem ještě neznal, ale už tenkrát jsem byl přesvědčený, že je to něco šité přímo pro mě a že jsem tím naprosto unešený.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Jsem líné městské dítě, které se nikdy nedostalo pořádně ven z bytu. Dokážu ocenit pěknou přírodu, ale trpěl jsem problémem, který pojmenoval až MarekL: Dodnes nejsem dostatečně motivovaný podniknout výlet bez jasného hmatatelného cíle, bez veřejného důkazu, že jsem to zvládnul až sem. Hned z počátku se z geocachingu stal můj hlavní koníček a zůstalo to tak doteď. Je to pořád hlavní důvod proč se odlepit od počítače. Získal jsem díky němu spoustu kamarádů, se kterýma nesdílím jen náklonnost k pivu, ale daleko zajímavější možnost trávení volného času.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začal jsem s navigátorem Garmin MAP 60CS, který jsem po jednom roce vyměnil za Garmin MAP 60CSx, o kterém si myslím, že by mi mohl vydržet klidně dalších 50 let. Kromě drobností nevím o žádných zásadních nedostatcích pro život geocachera, tak jak ho známe v této době. Přístroj je to odolný s velkou výdrží a velmi lehkou výměnou použitých baterií AA. Vektorové TOPO mapy mi přijdou vhodnější než rastrové v kapesních počítačích, obzvlášť v kombinaci se záložní papírovou mapou. Přesto se neobejdu bez dalších zařízení: PDA + bluetooth GPS modul (HP iPaq HX 2490 + i-Tec BT 339), kvůli offline prohlížení stažených listingů softwarem GPX Sonar a plnohodnotné autonavigaci, která u 60CSx není dobrá. Nezbytný je samozřejmě mobilní telefon s aplikací Handy Geocaching, kvůli rychlému internetovému přístupu k listingu, pokud s sebou nemám PDA se staženým gpx souborem. Posledním nezbytným prvkem (nejen) pro uživatele GPS Garmin je kombinace mapového softwareu MapSource a databáze GSAK.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Je rozdíl pokud se bavím o této definici s „mudlou" nebo geocacherem. Mudlovi se snažím problém osvětlit v maximálně několika větách typu „hledání krabičky kvůli odlepení se od počítače a důvodu pro výlet". Osobně ale považuju za geocaching jen samotné dohledání krabice (posledních pár desítek metrů), to ostatní, co je nutné absolvovat, je pro mě výlet, procházka, prohlídka, společný oběd, fotografování atd. Toto všechno se dá ale provozovat i bez geocachingu (a turisticky rozvinutý český národ to tak obvykle dělá), proto je pro mě cílem geocachingu nalezení krabice (i díky telefonické nápovědě) a ne jen podívat se na dané místo.

 

Profile for JaKr

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

S GPS jsem se seznámil a užíval ji při navigaci jako jachtař. O Geocachingu jsme se dozvěděli náhodně od našich dětí (Rexo team). Prvního ledna 2005 jsme si udělali procházku k zámečku Pohansko a našli svou první cache. Moc jsme toho o Cachingu nevěděli, hledali jsme bez hintu, s nemapovou GPS-kou Magellan 320.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Vždy jsme tíhnuli k cestování, turistice a poznávání. S geocachingem dostali naše výlety i dovolené novou dimenzi. Vodí nás na pěkná a zajímavá místa. Často nás přivede na místa, která bychom sami těžko objevili a navštívili. Někdy je spojen s potřebou dalšího vzdělávání, procvičování logického myšlení luštěním šifer. Objevujeme historii a technické zajímavosti, obdivujeme krásu vyjímečných přírodních scenérií, setkáváme se s řadou zajímavých lidí, čas od času komunikujeme s geokolegy z celého světa. Některé cache mají dobrodružný podtext a připravují adrenalinové situace, jiné jsou vtipné a nápadité. Výše uvedené, ve spojení s pohybem v přírodě či ve městech, je naší motivací provozování geocachingu.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začali jsme s nemapovým přijímačem Magellan 320. Ten jsme původně používali k navigaci na moři, později i ve spojení s notebookem a softwarem OziExploer. Časem jsme si pořídili mapový přijímač Garmin 60cs, který používáme dosud. Původně jsme používali jen volnou mapu z MapSource, Metroguide Europe. Tu později nahradila mapa Topo 50. K OziExploeru přibyl samozřejmě MapSource a v poslední době i GSAK.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Geocaching je hrou, naplňující klukovské sny. Turistika spojená s použitím GPS, s nábojem dobrodružství a radostí z nálezu. (Zvláštní kouzlo má pro rodiny s dětmi.)

 

...tak to byla první část odpovědí, další bude za pár dnů. Marekl, Mitak i JaKr mají můj dík, věřím, že to bylo zajímavé čtení :-)

Ještě něco! Zrovna dnes pořádal JaKr GeoBurčák a já táááááák chtěl jet! Složení našeho týmu je ale trochu problematické. Ten, kdo "může" burčák je zároveň jediným řidičem :-( ...prostě jsme měli takový malý logistický problém.


Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 13:33, 29. 12. 2020

  Andy

  I am happy that I noticed this web blog, just the right information that I was looking for! 918kiss

 • 13:37, 07. 01. 2021

  danishseo

  Helpful info. Lucky me I found your website accidentally, and I am shocked why this accident didn’t came about in advance! I bookmarked it.
  Nicolas Krafft L\'Oreal
  https://thepointnews.com/nicolas-krafft-former-lor eal-executive-tips-cross-cultural-management/

 • 13:52, 07. 01. 2021

  uzair

  Hey, just looking around some blogs, seems a pretty nice platform you are using and the theme as well. I’m currently using WordPress for a few of my sites but looking to change one of them over to a platform similar to yours as a trial run. Anything in particular you would recommend about it? m
  Nicolas Krafft L\'Oreal
  https://thedishh.com/2020/12/22/nicolas-krafft-for mer-loreal-executive-weighs-in-on-work-life-balanc e/

 • 14:12, 07. 01. 2021

  anus

  One word “informative”, you broke down precisely what I have been looking for. Looking forward to seeing more in the future. https://fmovgate.org

 • 12:36, 09. 01. 2021

  anus

  Perhaps you should also a put a forum site on your blog to increase reader interaction.~.-.; Jack Mason inc and co burnout

 • 06:20, 16. 01. 2021

  uzair

  Hello i am so delighted I discovered your blog, I actually discovered you by error, while I was searching Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a great blog posting and a all round absorbing blog (I also love the theme/design), I do not have time to read it all at the right now but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more.
  Ice Cream Bakery In Washington
  http://www.bakeryinwashington.com

 • 11:51, 23. 01. 2021

  Andy

  I’d always want to be update on new content on this site, saved to bookmarks ! . Autoankauf

 • 12:49, 24. 01. 2021

  uzair

  Thank you for the good critique. Me & my friend were just preparing to do a little research about this. We got a book from our local library but I think I’ve learned better from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there..
  App for kiss918 and 918kiss
  http://www.m-918kiss.com/

 • 13:02, 27. 01. 2021

  Andy

  Thank you for the good critique. Me & my friend were just preparing to do a little research about this. We got a book from our local library but I think I’ve learned better from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.. Nicolas Krafft

 • 13:02, 01. 02. 2021

  Kingseo12 Kingseo12

  An intriguing discussion will probably be worth comment. I think that you simply write much more about this topic, it might become a taboo subject but generally consumers are inadequate to communicate in on such topics. To another. Cheers Autoankauf

 • 06:56, 10. 02. 2021

  Roman khan

  Hello everyone, This web blog is outstanding as well how the subject had been extended. I like a few of the responses as well although I would prefer all of us keep it on topic to be able to add significance to the issue. greengeeks pros and cons

 • 07:02, 10. 02. 2021

  anus

  You produced some decent points there. I looked online for that issue and found most people will go coupled with with all your website. web hosting providers

 • 12:43, 16. 02. 2021

  anus

  The the next time I read a weblog, Lets hope who’s doesnt disappoint me about that one. I am talking about, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix should you werent too busy in search of attention. 메이저사이트

 • 07:54, 17. 02. 2021

  anus

  Its fantastic as your other articles : D, appreciate it for putting up. 강남출장

 • 07:30, 20. 02. 2021

  Andy

  jobobqidblcvametllvvnfgn lenen zonder bkr fffdeldlfa gkvhmskdkbtftkrbefnhsadvi lenen zonder bkr toetsing glllffggk lkgvmhvaafsflkhmhjovea lenen fgjebajelj kcptqfkakdrkiahdkahkgq hypotheek deejeefjde spcnoahiijrphmmdfviaqmgg migraine headache edjfejjfd 사설토토

 • 13:28, 06. 03. 2021

  anus

  Woh Everyone loves you , bookmarked ! My partner and i take issue in your last point.
  Visa Togo
  https://www.visa-office.fr/visas/visa-togo/

 • 08:46, 08. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Good post. I learn one thing more challenging on different blogs everyday. It’ll always be stimulating to read content from different writers and observe a bit something from their store. I’d choose to make use of some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing. las vegas seo company

 • 09:05, 08. 03. 2021

  Andy

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and on no account appear to get something done. Daniel Gordon GLD Partners

 • 09:18, 09. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style and design .
  caiques
  https://thefinchfarm.com/

 • 07:09, 14. 03. 2021

  uzair

  Have you considered about adding some social bookmarking buttons to these blogs. At least for facebook.
  Daniel Gordon
  https://www.streetinsider.com/PRNewswire/Daniel+Go rdon,+Managing+Partner+GLD+Partners+LP,+Accepted+i nto+Forbes+Business+Council/17173164.html

 • 07:08, 16. 03. 2021

  anus

  I am always thought about this, appreciate it for putting up. google backlinks

 • 11:02, 22. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I like this post, enjoyed this one regards for posting . waxing

 • 08:37, 25. 03. 2021

  anus

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. gaming computer

 • 22:07, 28. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  I have seen a lot of useful points on your site about pc’s. However, I’ve the thoughts and opinions that notebooks are still not nearly powerful sufficiently to be a sensible choice if you frequently do jobs that require lots of power, for example video editing and enhancing. But for world wide web surfing, statement processing, and a lot other prevalent computer work they are just great, provided you do not mind the little screen size. Many thanks sharing your ideas.
  ross levinsohn
  https://rosslevinsohnmaven.medium.com/

 • 09:11, 29. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits.
  Ross Levinsohn
  https://angel.co/p/ross-levinsohn

 • 11:40, 29. 03. 2021

  anus

  We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits. Daniel Gordon

 • 08:35, 31. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
  Ross Levinsohn named CEO of Maven
  https://pulse2.com/ross-levinsohn-named-ceo-of-mav en/

 • 11:53, 31. 03. 2021

  Edwardfoxx11

  Would love to constantly get updated great blog ! .
  Ross Levinsohn
  https://www.cnbc.com/ross-levinsohn/

 • 17:46, 02. 04. 2021

  anus

  great resources here. Ill be back for the next your posting. keep writing and happy blogging. Dallas\' Matthew Fleeger

 • 10:03, 05. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I have seen a lot of useful points on your site about pc’s. However, I’ve the thoughts and opinions that notebooks are still not nearly powerful sufficiently to be a sensible choice if you frequently do jobs that require lots of power, for example video editing and enhancing. But for world wide web surfing, statement processing, and a lot other prevalent computer work they are just great, provided you do not mind the little screen size. Many thanks sharing your ideas. Daniel Gordon profile

 • 11:29, 05. 04. 2021

  Andy

  form of gotten in a rut. I think what you have mentioned here along with the taking of my force factor will assist me review all my possibilities and casino promotions

 • 12:05, 06. 04. 2021

  anus

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this. Yahoo Finance

 • 16:38, 06. 04. 2021

  uzair

  Some truly marvelous work on behalf of the owner of this web site , dead great articles .
  pgslot
  https://www.pgslotthai.net/

 • 10:05, 07. 04. 2021

  anus

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this. visit here

 • 14:16, 10. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this. bKY Termine

 • 07:55, 11. 04. 2021

  anus

  Regards for this marvellous post, I am glad I observed this internet site on yahoo. Andrea Natale

 • 13:48, 11. 04. 2021

  uzair

  Regards for this marvellous post, I am glad I observed this internet site on yahoo. Ross Levinsohn

 • 08:34, 13. 04. 2021

  anus

  I would point out that we website visitors actually are unequivocally lucky to exist in a useful website with so many wonderful people with very helpful concepts. مرسول طلبات

 • 13:54, 14. 04. 2021

  seo

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this. bAV Leads

 • 11:16, 17. 04. 2021

  uzair

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information. cool desktop
  온라인바카라
  https://luxubagsale.com

 • 12:12, 17. 04. 2021

  anus

  Unquestionably consider that which you said. Your favourite reason seemed to be at the web the easiest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they just don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks 바카라

 • 13:43, 17. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  the public schools on our district can really give some good education to young kids. they have high standards` 토토사이트

 • 13:45, 17. 04. 2021

  uzair

  had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
  스포츠토토
  https://moojinmall.com

 • 12:35, 18. 04. 2021

  uzair

  you have got a great blog here! do you want to make some invite posts in my blog?
  หวยออนไลน์
  https://jchuay.net/

 • 13:32, 18. 04. 2021

  seo

  There are a few interesting points with time in the following paragraphs but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I most certainly will take hold opinion until I look into it further. Great post , thanks and then we want more! Put into FeedBurner likewise
  รีวิวคาสิโนออนไล

 • 13:59, 19. 04. 2021

  uzair

  very good publish, i definitely love this web site, keep on it
  토토커뮤니티
  https://smell-good.net

 • 09:57, 20. 04. 2021

  anus

  If you could mail me with a few suggestions on how you made your blog look this excellent, I would be grateful. Finches

 • 10:13, 21. 04. 2021

  anus

  When do you think this Real Estate market will go back up? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Casselberry Florida. What about you? We would love to get your feedback on this. 24 reptile light fixture

 • 10:28, 21. 04. 2021

  uzair

  very good post, i definitely enjoy this excellent website, keep on it
  สล็อต
  https://psthai888.com/

 • 10:50, 24. 04. 2021

  uzair

  Great read! Will check back some other time to see if you add more to your updates.
  바카라사이트
  https://acaciacornerstones.org

 • 14:00, 24. 04. 2021

  uzair

  Yay google is my world beater aided me to find this outstanding web site ! .
  바카라사이트
  ttps://tokei123.org

 • 12:18, 26. 04. 2021

  anus

  Tremendous report! I seriously took pleasure in that going through. I’m hoping to share further of your stuff. I believe that you have superb awareness and even visual acuity. We are exceedingly empowered just for this guidance. waxing beans

 • 14:03, 27. 04. 2021

  uzair

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks We Sell & Ship Birds

 • 10:37, 28. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  When do you think this Real Estate market will go back up? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Casselberry Florida. What about you? We would love to get your feedback on this. friday night funkin online

 • 09:47, 01. 05. 2021

  uzair

  F*ckin’ awesome things here. I’m really glad to see your post. Thanks a whole lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?
  파워볼 사이트
  https://justabcd.com/

 • 09:30, 02. 05. 2021

  uzair

  The wolf-pack retrace their steps through strip clubs, tattoo parlors and cocaine-dealing monkeys on the streets of Bangkok as they try and find Teddy before the wedding.
  파워볼 사이트
  https://obuszalee.com/

 • 09:29, 03. 05. 2021

  seo

  well of course, everyone loves to get rich but not everyone would love to do hard work“
  buy youtube subscribers legit
  https://buyyoutubviews.com/youtube-subscribers.htm l

 • 09:40, 04. 05. 2021

  Andy

  Enjoy ones site as its directly to the point but not technical. I’m keen on gadgets as well as anything tech connected thats the reason why i posted right here. are you carrying out some sort of up-date soon because I am engaged in your niche. I am going to return before long and even sign up to your blog. cheers. Siraj Wahhaj

 • 10:30, 04. 05. 2021

  uzair

  Regards for this marvellous post, I am glad I observed this internet site on yahoo. Comic book shop

 • 12:44, 06. 05. 2021

  uzair

  I just added this blog to my rss reader, great stuff. Can not get enough! informasi percetakan

 • 09:13, 09. 05. 2021

  anus

  I’m not sure exactly how I found this blog because I had been researching information on Real Estate in Winter Park, FL, but anyway, I have thoroughly enjoyed reading it, keep it up! 카지노사이트

 • 11:10, 10. 05. 2021

  uzair

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks! joker123

 • 10:00, 11. 05. 2021

  uzair

  There are a few interesting points with time in the following paragraphs but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I most certainly will take hold opinion until I look into it further. Great post , thanks and then we want more! Put into FeedBurner likewise haikyuu

 • 11:07, 16. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks for the tips on credit repair on this amazing web-site. What I would offer as advice to people will be to give up this mentality that they may buy at this point and shell out later. As a society all of us tend to do this for many things. This includes trips, furniture, and items we’d like. However, you have to separate a person’s wants from all the needs. While you are working to raise your credit score make some trade-offs. For example you possibly can shop online to economize or you can look at second hand suppliers instead of high priced department stores regarding clothing. birdcages

 • 12:08, 17. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  One other important area is that if you are a senior citizen, travel insurance regarding pensioners is something you ought to really contemplate. The old you are, greater at risk you are for allowing something awful happen to you while in foreign countries. If you are not covered by many comprehensive insurance, you could have a number of serious challenges. Thanks for expressing your hints on this website. ทดลอง เล่น สล็อต pp

 • 09:38, 18. 05. 2021

  uzair

  Hiya, have you at any time wondered to publish regarding Nintendo or PS handheld? buy pregabalin online in uk

 • 09:49, 18. 05. 2021

  uzair

  It’s really a cool and useful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
  https://www.bchealthinfo.com/product/2

 • 10:59, 18. 05. 2021

  seo

  I couldn’t be more in agreement. I’d like your opinion, do you see more of the same for the days and months ahead? I am really intrigued by your site and your posts.
  slope unblocked
  https://slopeunblocked.io/

 • 10:12, 19. 05. 2021

  uzair

  Sometimes your blog is loading slowly, better find a better host..:~-.
  Golf Matsuyama
  https://matsuyamagolf.com/

 • 08:52, 20. 05. 2021

  uzair

  After study a handful of the web sites for your web site now, and i also genuinely such as your technique for blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and you will be checking back soon. Pls look at my site as well and let me know if you agree.
  Bitcoin
  https://cryptoloverz.com/

 • 11:09, 20. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  When a blind man bears the standard pity those who follow…. Where ignorance is bliss ‘tis folly to be wise…. Markets in sydney

 • 11:21, 20. 05. 2021

  uzair

  There are a few interesting points with time in the following paragraphs but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I most certainly will take hold opinion until I look into it further. Great post , thanks and then we want more! Put into FeedBurner likewise Best Juice Cleanse near Downtown

 • 10:04, 22. 05. 2021

  anus

  And, clubbed with the superior precision technology that is so characteristics of Tag Heuer watches these timepieces are a coveted possession for all women who appreciate quality. สล็อตออนไลน์

 • 10:05, 22. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  It is my very first time that i have a look at this website. I recently came across countless interesting information in your weblog notably this discussion. Among the numerous responses on your writings, I guess I’m not the only one experiencing all of the excitement right here! Levinsohn profile

 • 11:17, 22. 05. 2021

  Carlo

  You made various good points there. I did a search on the issue and found a good number of folks will consent with your blog. Who is the CEO of Maven

 • 14:35, 22. 05. 2021

  seo

  I have been meaning to read this and just never obtained a chance. It’s an issue that I’m really interested in, I just started reading and I’m glad I did. You’re a fantastic blogger, one of the best that I’ve seen. This weblog undoubtedly has some facts on topic that I just wasn’t aware of. Thanks for bringing this stuff to light.
  remoteconnect
  http://www.kazakhgold.com/16366/minecraft-blast-fu rnace-recipe-learn-more/

 • 07:30, 23. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  electric ranges are very convenient to use compared to gas ranges,. Family Medicine

 • 16:47, 23. 05. 2021

  uzair

  I like your writing style truly loving this website .
  buy counterfeit money for sale
  https://authenticmoneystore.com/

 • 10:00, 24. 05. 2021

  uzair

  hi!,I love your writing very much! share we keep in touch extra approximately your post on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem. May be that is you! Taking a look forward to look you.
  UK Weekends
  https://s.gmx.co.uk/find?q=itsallbee.com+uk+getawa ys&lang=en&mkt=&origin=web_serp_sf%2Bs uche

 • 11:05, 24. 05. 2021

  anus

  I got what you mean, appreciate it for posting. Woh I am delighted to find this website through google. Click here

 • 12:47, 24. 05. 2021

  Mueed Ahmed

  It’s rare knowledgeable men and women with this topic, however, you seem like do you know what you’re speaking about! Thanks
  Friends Travel
  https://cc.bingj.com/cache.aspx?q=quotes+about+tra velling+with+friends&d=4958475523981438&mk t=ru-RU&setlang=en-US&w=xhh8CYmeEgrO2oOchq C3VwNry0Gxk5zv

 • 08:55, 25. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  currency trading is a bit tricky compared to internet marketing but you could earn a lot from it, private investigator near me

 • 09:06, 26. 05. 2021

  uzair

  Hello mate, .This is a great post for such a tough subject to talk about. I look forward to reading many more excellent posts like this one. Thanks
  먹튀검증
  https://www.muzalive.com

 • 12:49, 26. 05. 2021

  uzair

  If I were the one having to write this content, all these readers would be disappointed. It’s a good thing you are the writer and you bring fresh ideas to us all. This is interesting. ISO Partner Program

 • 09:10, 27. 05. 2021

  anus

  Delighted for you to discovered this website write-up, My group is shopping more often than not regarding this. This can be at this moment definitely what I are already seeking and I own book-marked this specific website online far too, I’ll often be keep returning soon enough to look at on your unique blog post. website

 • 09:16, 27. 05. 2021

  uzair

  HANABET adalah situs slot online terpercaya yang menyediakan platform judi online terbaik kami memberikan odds termurah untuk Taruhan bola
  agen bola
  https://rakkav.com/

 • 09:41, 27. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  There are very a great deal of details this way to take into consideration. That is a excellent denote bring up. I provde the thoughts above as general inspiration but clearly you will find questions such as the one you talk about the location where the most important thing will likely be in honest excellent faith. I don?t know if guidelines have emerged about items like that, but Almost certainly that a job is clearly defined as a good game. Both kids feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives. 먹튀검증

 • 09:42, 27. 05. 2021

  seo

  Aw, it was an extremely good post. In thought I would like to set up writing similar to this additionally – taking time and actual effort to create a very good article… but exactly what do I say… I procrastinate alot and also no means manage to go done.
  mediterranean food in downtown los angeles
  https://zfalafel.net/

 • 10:27, 27. 05. 2021

  uzair

  Regards for this marvellous post, I am glad I detected this web site on yahoo. cctv

 • 08:32, 29. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I dont leave a lot of comments on a lot of blogs each week but i felt i had to here. Do you need many drafts to make a post? vehicle history check

 • 09:34, 29. 05. 2021

  uzair

  Real informative and fantastic anatomical structure of subject material , now that’s user pleasant (:. Christmas Decorations

 • 19:29, 29. 05. 2021

  seo

  Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my site? I’ve to allow credit where it can be due. Have got a great day!
  cash discount merchant processing
  https://www.pptiso.com/2020/06/cash-discount-progr am-eliminate-credit.html

 • 10:34, 30. 05. 2021

  uzair

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.
  breathing oxygen
  https://knnit.com/importance-of-noson-nasal-dilato r-for-athletes/

 • 12:16, 30. 05. 2021

  seo

  I truly appreciated this wonderful blog. Make sure you keep up the good work. All the best !!!!
  merchant services iso
  https://www.totalmerchantservicesagentprogram.com

 • 15:41, 30. 05. 2021

  seo

  Im no expert, but I consider you just made the best point. You naturally know what youre speaking about, and I can really get behind that. Thanks for being so upfront and so sincere.
  North American Bancard Agent
  https://www.24-7pressrelease.com/press-release/390 943/north-american-bancard-is-2021-iso-of-the-year -voted-best-iso-partnership-by-shaw-merchant-group

 • 11:03, 31. 05. 2021

  uzair

  Traffic Mayhem Review- Splendid article post on the blog bro. This amazing is just a completely nicely structured blog post, just the data I was searching regarding. Kudos
  1v1.lol
  https://1v1lolunblocked.com/

 • 11:03, 31. 05. 2021

  Carlo

  It does seem that everybody is into this kind of stuff lately.
  irish doodles of instagram
  https://www.valleyoffiredoodles.com

 • 17:25, 31. 05. 2021

  uzair

  Spot lets start on this write-up, I seriously believe this amazing site requirements much more consideration. I’ll more likely once again to read a great deal more, many thanks that info.
  คาสิโนออนไลน์
  https://www.5g999.co/

 • 10:15, 02. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Aw, this has been an exceptionally good post. In concept I would like to place in writing similar to this moreover – spending time and actual effort to have a really good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something completed. เกมคาสิโน

 • 11:31, 02. 06. 2021

  uzair

  Real informative and fantastic anatomical structure of subject material , now that’s user pleasant (:. techwear shorts

 • 10:34, 03. 06. 2021

  anus

  It’s difficult to acquire knowledgeable men and women within this topic, and you could be seen as you know what you are dealing with! Thanks medium blog

 • 10:49, 03. 06. 2021

  uzair

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks! जानिए Jio फोन में VidMate को कैसे चलाएं

 • 08:03, 05. 06. 2021

  anus

  There are very a great deal of details this way to take into consideration. That is a excellent denote bring up. I provde the thoughts above as general inspiration but clearly you will find questions such as the one you talk about the location where the most important thing will likely be in honest excellent faith. I don?t know if guidelines have emerged about items like that, but Almost certainly that a job is clearly defined as a good game. Both kids feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives. buy sugaring paste

 • 12:49, 05. 06. 2021

  uzair

  so much great info on here, : D.
  custom embroidered key fob
  https://houstonembroideryservice.com/embroidered-k eychains/

 • 13:28, 05. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will benefit from your writing. Cheers! 港区の高級マンション

 • 08:46, 06. 06. 2021

  uzair

  Good Post, I am a big believer in placing comments on weblogs to let the blog writers know that they’ve added something advantageous to the world wide web! become a merchant provider

 • 08:34, 07. 06. 2021

  uzair

  Hi! I discovered your website accidentally today, but am really pleased that we did! Its not only entertaining, but in addition straightforward to make use of in contrast to lots that Ive viewed! ตรวจหวย

 • 16:56, 08. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thanks!
  www.codinghomework.help
  https://codinghomework.help/

 • 17:33, 08. 06. 2021

  seo

  I like this blog so much, saved to my bookmarks .
  www.codinghomework.help
  https://codinghomework.help/

 • 12:31, 09. 06. 2021

  uzair

  New to your blog. Stumbled upon it browsing the web. Keep up the great work. I am hoping you update it regularly.
  MT4 trading courses for beginners
  https://www.tradeinpeace.com/

 • 13:38, 09. 06. 2021

  uzair

  I have watched “boston legal” ever since in my college days, i love to watch courtroom drama,. hgh for sale

 • 17:21, 09. 06. 2021

  justin

  I located your own weblog on google and check several of the earlier articles. Protect in the superb run. I just additional up your Feed to my personal Windows live messenger Information Reader. Searching for toward reading through additional from you afterwards!?–
  betflix
  https://www.betflix2u.com

 • 17:22, 09. 06. 2021

  justin

  I am glad to read this post, it’s an impressive one. I am always searching for quality posts and articles and this is what I found here, I hope you will be adding more in future.
  มาร์คหน้า
  http://www.garnier.co.th/female-skincare/mask

 • 08:38, 12. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are really good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend. insurance guides
  gửi đồ sang hàn quốc
  https://cuongphatlogistics.vn/chuyen-muc/dich-vu/g ui-hang-quoc-te-2-chieu-viet-nam--han-quoc

 • 10:52, 12. 06. 2021

  anus

  Nice blog here! after reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP Blockchain

 • 18:37, 12. 06. 2021

  seo

  Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my site? I’ve to allow credit where it can be due. Have got a great day!
  read more
  https://mutui-online.org/

 • 09:38, 13. 06. 2021

  uzair

  What i don’t realize is in reality how you are no longer actually a lot more neatly-preferred than you may be right now. You are so intelligent. You understand thus considerably with regards to this subject, produced me in my view believe it from so many various angles. Its like women and men aren’t fascinated except it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always maintain it up!
  requirements to become a private investigator
  https://lauthinvestigations.com/

 • 11:13, 13. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  I’d have to check with you here. Which isn’t some thing It’s my job to do! I love reading a post which will get people to believe. Also, appreciate your permitting me to comment! Listing

 • 13:33, 13. 06. 2021

  seo

  i hope that it assists because it helps me alot.. ..and occasionally even when i have writers block and i am doing some thing else to take my mind off of my composing, i come across a time when i Wish to create more of my story simply because i guess my writer’s block is cured, so occasionally the correct time comes to you, i guess sometimes all u have to do is wait.. ...i know i dont make sence but try obtaining watever u can from my answer and see if it works!!
  WordPress App Builder
  https://www.appilix.com/wordpress-to-app

 • 14:08, 13. 06. 2021

  uzair

  Indeed, in all the Star Trek plots involving time travel, it’s never suggested that the good characters need not worry about some bad guy going back in time and meddling with things since it would just create a new time-line that cannot effect the one that the characters are in.
  click here
  https://houstonembroideryservice.com/embroidered-k eychains/

 • 17:15, 13. 06. 2021

  seo

  This is something I actually have to try and do a lot of analysis into, thanks for the post
  대밤 도메인
  https://daegu-bam.com

 • 09:13, 14. 06. 2021

  Mueed Ahmed

  After study many of the content in your web site now, and i also truly much like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and are checking back soon. Pls take a look at my web page also and inform me how you feel. Ross Levinsohn

 • 10:30, 14. 06. 2021

  anus

  you have got a great weblog here! do you need to make some invite posts in my weblog? Sports Illustrated CEO

 • 12:14, 14. 06. 2021

  uzair

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are really good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend. insurance guides
  카지노사이트
  https://mtnid.com/%ec%b9%b4%ec%a7%80%eb%85%b8%ec%8 2%ac%ec%9d%b4%ed%8a%b8/

 • 08:23, 15. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Awesome blog man! Has a great feel to it Hope you keep updating and make people like me visit! It’ll be in my bookmarks so better update! buy testosterone cypionate online with credit card

 • 12:04, 15. 06. 2021

  mueed Ahmed

  After study many of the content in your web site now, and i also truly much like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and are checking back soon. Pls take a look at my web page also and inform me how you feel. Ross Levinsohn\'s career

 • 22:03, 16. 06. 2021

  mueed Ahmed

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are really good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend. insurance guides gourmet nuts

 • 08:40, 17. 06. 2021

  Andy

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this prior to. So nice to seek out somebody with original applying for grants this subject. realy thank you for starting this up. this amazing site are some things that is needed on-line, a person with some originality. useful purpose of bringing a new challenge on the world wide web!
  mega888
  https://mega888ku.com

 • 12:43, 17. 06. 2021

  uzair

  I randomly browse blogs on the web, and i discover your article to be very informational. I even have already bookmark it on my browser, so as that I will view your blog publish all over again later. Additionally, i’m wondering whether or not or not your weblog is open for link exchange, as i really need to trade links with you. I do not normally do that, however I hope that we are going to have a mutual hyperlink exchange. Let me grasp and have an ideal day!
  go to the website
  http://asmip.org.br/wp-content/pages/osnovnye_peri ody_rodov.html

 • 09:42, 19. 06. 2021

  seo

  Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my site? I’ve to allow credit where it can be due. Have got a great day!
  buy driver license
  https://profidokumente.com/

 • 13:18, 19. 06. 2021

  anus

  Spot on with this write-up, I actually think this website needs far more consideration. in all probability be once more to read far more, thanks for that info. vehicle check

 • 17:06, 19. 06. 2021

  seo

  The the next time I read a weblog, I hope that this doesnt disappoint me up to this one. I am talking about, I know it was my substitute for read, but I just thought youd have something intriguing to state. All I hear is usually a few whining about something that you could fix should you werent too busy seeking attention.
  moviesflixmoviesflix
  https://delascalles.com/moviesflixmoviesflix-downl oadmoviesflix-hollywood-the-most-beautiful-and-rea dily-available-movie-pirated-website-in-the-world/

 • 08:32, 20. 06. 2021

  uzair

  Thank you, I’ve recently been hunting for info about this subject matter for ages and yours is the best I’ve located so far.
  black pugs for sale
  https://www.bestpugsworld.com/product/baby-pugs-fo r-sale/

 • 10:47, 20. 06. 2021

  seo

  Wholesale Cheap Handbags Will you be ok merely repost this on my site? I’ve to allow credit where it can be due. Have got a great day!
  Tree Toppers
  http://www.fourseasonshg.com/

 • 12:36, 20. 06. 2021

  uzair

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this prior to. So nice to seek out somebody with original applying for grants this subject. realy thank you for starting this up. this amazing site are some things that is needed on-line, a person with some originality. useful purpose of bringing a new challenge on the world wide web!
  Save Lives with Herberall
  https://herberall.ositracker.com/192266/14112

 • 10:10, 21. 06. 2021

  uzair

  Would love to perpetually get updated outstanding website ! . Sanitary Hose

 • 12:31, 21. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Can I just say what a reduction to find somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know learn how to bring a problem to gentle and make it important. More people have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant believe youre not more in style since you positively have the gift. Dentist Ellicott city

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Key West - geocaching na jihu USA