PaBa. Member Since: Monday, August 22, 2005

Vydáno: 31. ledna 2010 | Autor: grysom | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Podíváte-li se na žebříček nejaktivnějších českých geocacherů, vidíte na první pozici nick PaBa. S průměrem 5 ulovených keší denně vede PaBa s obrovským náskokem. Přinášíme vám rozhovor.

Přezdívku PaBa zná snad každý český geocacher a jsem si jist, že i leckteří cizí geocacheři. Mě, a jistě nejsem jediný, zajímá, kdo se skrývá pod ní?

Kdo by se pod ní skrýval? Přece já :-)

Jak ses ke geocachingu dostal?

V létě 2005 jsem jel na každoroční týdenní výlet na kola do České Kanady a pořídil jsem si GPSku Garmin 60Cs s topo mapou. Moc jsem si to užil, a po návratu jsem začal zkoumat, na co by se ještě dala použít. Narazil jsem na geocaching, týden jsem vše studoval a pak vyrazil hledat svou první kešku - dnes už bohužel archivovanou Bránickou skalní cache (GCJ17R). Chytlo mě to a už nepustilo...

Napadlo tě při registraci, že se staneš nejlepším českým geocacherem, šel jsi za tím, nebo se to prostě stalo?

To mě samozřejmě nenapadlo, nikdy jsem o tom ale moc nepřemýšlel, rozhodně to není hlavní cíl, i když je to samozřejmě docela dobrý pocit. Geocaching je ale hlavně o zážitcích, které jsou mnohem důležitější. Určitě mě časem v bodech někdo předběhne, ale to přece vůbec nevadí :-)!

Na svém kontě máš i několik ocenění, většina z nich je platinových. Ty jsi získal cíleně, nebo jsi lovil keše a najednou zjistil, že jsi na nějaké dosáhl?

Ty ocenění nemají naprosto žádný význam, jsou to jen hezké obrázky ve statistikách, které navíc pocházejí až z poslední doby.

Dohledal jsem si, že pracuješ v týmu Avast!. Jak zvládáš práci programátora skloubit s koníčkem? Na svém kontě máš přes 260 FTF, kde na to bereš čas?

Času je málo, práce i kešek hodně. Skloubit se to samozřejmě dá a má to i spoustu výhod. Dřív jsem se skutečně jen přesouval autem z domova do práce a zpátky, teď to často proložím nějakou pěknou procházkou - a to je moc příjemné jak po fyzické tak po psychické stránce. A ty FTFka? Většina z nich nezabrala příliš času, jde jen o to se okamžitě rozhodnout, jestli vyrazit nebo ne. Je jich ale čím dál tím míň, protože je mnohem větší konkurence, než dřív. Navíc je většina kešek v posledním období publikována v noci...

Odlovil jsi neskutečné množství keší i mimo Českou republiku. Mnoho keší pochází z USA a Kanady, spousty keší i z jiných částí světa. Očividně máš rád cestování. Kde se ti líbilo nejvíce, jak z hlediska keší, tak státu jako takového?

Hezkých míst je opravdu spousta, jak u nás, tak ve světě. Vybrat jednu kešku nebo jedno místo je strašně těžké. Rád vzpomínám třeba na Dragons Cave v Jižní Africe, nalezenou během celodenního výletu v nádherných Dračích horách ve výšce 3007 metrů nad mořem. Moc rád jezdím i do Dolomit, které mají krásnou scenérii, líbilo se mi i na Novém Zélandu nebo na Fraser Island v Austrálii.

Jaký typ keše máš nejraději? Máš rád komplikované a náročné, či jednoduché a rychlé?

Jak kdy. V Praze a okolí se snažím luštit všechno, když někam jedu, tak se v naprosté většině soustředím na tradiční kešky (případně earthcache a virtuálky). U multin je problém, že člověk většinou dopředu netuší, kolik času mu to zabere, a zapeklitých mysterek mám až dost v okolí domácích souřadnic :-). Je fakt, že řada z nich je až zbytečně složitá a překombinovaná a často nejvíc potěší keška s jednoduchým nápadem a vtipným uložením.

Ve statistice tvého profilu je uvedeno, že jsi odlovil vcelku dost náročných keší. Která se ti osobně zdála nejtěžší?

Tolik jich zas nebylo :-)! Asi nejtěžší terén pro mě byla No Voltage (GCVTCP), kam jsem si lezl pro FTF a přitom si nadával, proč to vlastně dělám...

A keška, která se ti nejvíce líbila?

To se fakt nedá říct. Já nejsem příznivcem nějakých hodnocení a bodování, strašně totiž záleží na tom, v jakou denní a roční dobu člověk někam jde, jaké je zrovna počasí, jakou on sám má náladu, jestli je tam sám a nebo ne. Z hledání pokladů mám spoustu nádherných zážitků, za které jsem moc rád a vděčný. Jmenovat jedinou kešku fakt nedokážu.

Jak jsi spokojen se současnou situací českého geocachingu? Máš pocit, že je dobře, že keší přibývá jako hub po dešti? A co mezikešerské vztahy, zdají se ti být přátelského rázu?

Je fakt, že se geocaching stal masovou záležitostí. To sebou přináší spoustu negativních věcí, ale s tím se asi nedá nic dělat, je to takový normální vývoj. Je pravda, že něco podobného proběhlo i v jiných zemích (USA, Německo, Anglie) a i tam se s tím vyrovnali. Dřív bylo opravdu spolehnutí na to, že keška bude na pěkném a zajímavém místě, dneska má kešku třeba spousta škol. Principelně mi to nevadí, pokud keška zaujme třeba způsobem uložení nebo nějakým nápadem.

Mezikešerské vztahy mi připadají docela normální - v každé skupině lidí se najde někdo, kdo si myslí, že všude byl a všechno ví, stejně tak jako lidé, kteří jsou ochotni druhým poradit a něco pro ně udělat. Na geocachingu se mi líbí to, že si z něj opravdu každý může vzít jen to, co se mu líbí a co mu vyhovuje. Problémem může být, když tu svoji vizi začne vnucovat ostatním, což se ale naštěstí děje jen zřídka.

Co si myslíš o odchodu TrainTourReviewera do důchodu?

Přeju mu, ať si ho zaslouženě užívá :-)!! Myslím, že Pepa udělal obrovský kus práce a i když se někdy odhodlal ke trochu kontroverznějším krokům (GC1NNDG, GC21MZ9), zůstane určitě zapsán zlatým písmem v historii českého geocachingu. Obecně práci reviewerů obdivuji, já bych to rozhodně dělat nechtěl!

Je něco co tě na českém geocachingu štve, či mrzí?

Štve mě malost některých lidí a jejich žabomyší spory třeba na fóru, občas mi vadí, když místo s keškou vypadá, jako by tam prošlo stádo kanců, bezohlednost a snaha najít za každu cenu je u některých lidí bohužel až příliš veliká. Jinak si myslím, že na tom nejsme až tak špatně.

Jak se ti líbí nový český geocoin Czech Heart of Europe Geocoin vydaný serverem poklady.com?

Viděl jsem ho jen na malém obrázku na webu, v ruce jsem ho neměl. Má docela zajímavý design a může celkem slušně propagovat český geocaching ve světě...

Proč vlastně geocaching děláš? Je to pro tebe způsob života, hobby či relax?

Je to hobby a relax zároveň, umožňuje mi to nezakrnět ani po fyzické ani po psychické stránce. Způsob života to rozhodně není, i když je geocaching moc fajn, byla by škoda mu věnovat veškerý čas, kterého je přece tak málo!

Chceš něco vzkázat českým geocacherum a čtenářům poklady.com?

Ani ne ;-).

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCJ17R, GCVTCP, GC1NNDG, GC21MZ9

Autor: grysom

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 16:59, 01. 02. 2010

  Benjo5

  Pěkné, zvlášť se mi líbil ten vzkaz čtenářům. ;-)

 • 15:49, 02. 02. 2010

  Saman

  PaBa je buh - PaBuh :D

 • 00:34, 03. 02. 2010

  H+

  Pěkný, ale škoda že otázky toho rozhovoru jsou jak ze zakladní školy... ;)

  Co se příště zkusit zeptat na to, co čtenáře OPRAVDU zajímá? Tak třeba:
  - Jak velké je MyFinds PQ pro šest a půl tisíce nálezů? Vejde se to ještě do mailu a nevrací se to? :)
  - Je pravda, že lovíš se dvěma GPS? Proč?
  - Co jsi dělal o Vánocích? 24/12 je poslední datum, které máš bez nálezu - tos zapomněl?
  - Máš něco proti Moravskoslezkému kraji? :)
  - Zmínil ses o těžkých mysterkách, jaký je Tvůj vztah k metodě BF?

  ... a dalo by se pokračovat. Ale chce to udělat trochu přípravy - jako například nakouknout do profilu a tak. :o))

 • 11:49, 03. 02. 2010

  Dáin

  benjo: to byla myslenka dne otce fura :D

 • 16:26, 03. 02. 2010

  grysom

  2 H+ :

  Díky za kritiku, ano rozhovor šel udělat zajímavější, ale:

  1. Chtěl jsem udělat rozhovor obecný, který seznamuje s PaBou jako takovým.
  2. PQ mě nenapadla, protože je nepoužívám.
  3. Nechtěl jsem rozhovor roztáhnout na spoustu stránek, není umění dělat dlouhé články.

  Jinak do statistik jsem se kouknul (k tomu 24. 12. : je to asi proto, že chce mít prostě klid.), nevím proč bych se měl ptát na Moravskoslezký kraj, naprosto zbytečné s PaBovou \"výřečností\".

  A nakonec: Nikdo ti nebránil, klidně jsi mohl udělat rozhovor sám. ;-)

 • 09:31, 05. 02. 2010

  H+

  grysom: při vší úctě - na ty odpovědi jsem se neptal Tebe. ;)

  Já chápu, že při Tvých kešovacích zkušenostech Tě tyhle věci v podstatě ani nezajímají a souvislosti Ti nedocházejí - proto jsem Ti poskytnul inspiraci, jak to vylepšit. Ambice dělat s někým rozhovor a pak ho uveřejnit nemám - když se zeptám na něco diskrétního, tak si to nechám pro sebe. :)

  A PaBo - pokud to tu čteš - na ty odpovědi stále čekáme!! :o))

 • 09:51, 06. 02. 2010

  Loschuanos

  Hezký rozhovor. PaBa je prostě takový velký geo-borec :-)

 • 15:54, 10. 02. 2010

  PaBa

  No tak kdyz H+ neda, tak tady jsou dalsi odpovedi :-D!!

  - Jak velké je MyFinds PQ pro šest a půl tisíce nálezů? Vejde se to ještě do mailu a nevrací se to? :)
  asi 10,5 MB, není to tak strašné. Mě se do mailu z pracovních důvodů vejdou i řádově větší soubory!

  - Je pravda, že lovíš se dvěma GPS? Proč?
  je to pravda, vyplynulo to z historických důvodů (když jsem si pořídil Oregona, tak 60Csxka byla po reklamaci jako nová). Je to ale i velice praktické - Oregona používám v autě a jako zdroj informací (listingy) a ve spojení s GSAKem i pro snadné a pohodlné logování, 60ku pro dohledávání keší a například pro další waypointy na multině. Nemusím tak v Oregonu přepínat pryč z listingu...

  - Co jsi dělal o Vánocích? 24/12 je poslední datum, které máš bez nálezu - tos zapomněl?
  Ne, nezapomněl ;-). Vánoce vždycky trávím v rodinném kruhu a zatím to bylo pokaždé bez kešky. Ono je to tak možná lepší!

  - Máš něco proti Moravskoslezkému kraji? :)
  Ne, vůbec nic. Akorát je to trošku z ruky a zatím jsem ho od té doby, co hledám kešky, nenavštívil (naposled jsem tam byl na jaře 2005). Jednou k tomu ale určitě dojde!

  - Zmínil ses o těžkých mysterkách, jaký je Tvůj vztah k metodě BF?
  Je to jedna z poměrně účinných metod, jak pixlu najít. Ne, že bych jí denně vyhledával, ale občas hodně potěší, když se podaří mysterku vyřešit jinak, než to zamýšlel autor nebo jí přímo najít v terénu. Takové si pak člověk dlouho pamatuje!

 • 09:41, 16. 02. 2010

  H+

  PaBo, diky za vyčerpávající odpovědi! ;)

  Redakce - dostanu taky coin, když jsem se podílel na intervjů? :o))

 • 11:00, 16. 02. 2010

  marwillCZ

  Dostaneš na budku :-)

 • 16:56, 17. 02. 2010

  ubuster

  PaBa je hlavně pohodář a to se dneska málokdy vidí. Líbí se mi, že občas chodí lovit se svou čtyřnohou Andulkou, což neopomene zmínit i v logu.

 • 21:52, 18. 02. 2010

  Washa

  Že jeden z mála večerů, kdy se najde chvilka volného času, budu trávit pročítáním listingů keší ( na které se určitě nikdy nevydám ) jsem netušil :)))
  Nicméně rozhovor mě zaujal, začal jsem ze článku \"odskakovat\" na zmíněné kešky, pročítat logy, koukat na profily a ejhle 4h v háji :D

  PaBa je opravdu pohodář, přeji hodně zdraví a dalších nálezů :)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Benzinka na Djerbě