Kouzlo geocoinů

Vydáno: 26. října 2008 | Autor: chemic77 | Rubriky: Výbava pro geocaching | Tisk

Oznámkuj článek:

Geocoiny. Ten kousek železa vytvarovaný do nejrůznějších podob, představující od pouhé kulaté mince s nějakou informací až po jedinečné kousky, které plní nějakou funkci, jako třeba námořní kompasy, sluneční hodiny nebo třeba jen mačeta s pouzdrem. To jsou ty krásné geocoiny.

Naše teprve šestá cesta za krabičkami všech druhů a velikostí byla značně ovlivněna právě zmíněnými geocoiny. Jednalo se o čerstvou a poměrně dlouhou cache na pokraji centra města České Budějovice. Nevědomost cože to svítí u této cache za obrázek, jsme byli hnáni kupředu. Vidina FTF nás nezajímala, neboť jsme ani neměli tušení, co to znamená. Nás zajímala jen ta ikonka.

Po příchodu jsme se zaradovali a podivili, že jsme první. Nadále nás zajímaly již jen zmíněné věcičky, o kterých jsme neměli ani páru k čemu slouží. Je to odměna za „první místo", nebo je to něco co má zůstat v cache??? Že si to nemůžeme nechat, nás napadlo záhy, když jsme uviděli oficiální znaky GC.com a vyrytá jakási čísla na tomto předmětu. Ale co s tím dál? Vzít s sebou a být za blbce anebo jen prohlédnout a zanechat? Nakonec jsme vzali jeden a druhý zanechali, s tím že ihned po příchodu domů zjistíme, co s tím nadále.

Monitor zablikal a internet vyplivl informace o těchto mincích. Dozvěděli jsme se, že se zapisují a cestují z cache do cache. Náš historicky první geocoin, který jsme si odnesli domů, byl od „alicek" TB1DK5G.

Teprve, když jsme se podívali na profil tohoto známého kačera, nám bylo jasno, že něco takového chceme taky. Mno jo, ale kde se to kupuje? Obchod s geocaching příslušenstvím jsme nikde doposud neviděli a tak naše kroky opět směřovali na internet. Za chvilku jsme se již probírali několika geocoiny v tehdy jediném internetovém obchodě, který byl u nás v republice. Za nedlouho již letěla první objednávka na tyto kousky a my se mohli začít těšit. Než přišel onen balíček, tak jsme našli ten známý aukční dům ebay.com a na něm spousty a spousty krásných mincí. A tak jsem začal dražit. Nemohl jsem dospat noci, abych ráno zjistil, jestli jsem stále první, nebo mě někdo přebil. Jedna mince střídala druhou a já začínal pronikat do tajů a krás těchto mincí. A taky mě tehdy začalo zajímat, kdo je vyrábí a zda je ten výrobce neprodává napřímo. Díky této vášni jsem objevil pár známých obchodů, ale mezitím již přišlo první zboží. Nemohli jsme se jimi nabažit a já propadal této kráse každou minutou čím dál více.

Když už jsme jich měli doma kolem 40-ti kusů tak se začala rojit myšlenka, co s nimi dál? Budu je držet doma pod pokličkou nebo je pustím do světa? Nakonec vyhrála touha vidět, jak tyto mince putují z cache do cache. A tak jsme při našem výletu na jih Moravy s sebou vzali tři mince s tím, že nějakou z nich pustíme. První minci jsme uložili do schránky na Svatém kopečku v Mikulově, kam vede krásná a dlouhá procházka.

Druhý coin jsme popovezli do nedalekého Znojma a uložili do cache u rotundy sv. Kateřiny.

Po příjezdu domů jsme sledovali nedočkavě putování těchto coinů, ale dlouho se nic nedělo, neboť kačeři tu nebyli zrovna moc aktivní, byť je tu tak krásně. A tak jsme odjeli sjíždět řeku Vltavu tak jako každý rok s našimi kamarády. Během plavby po Vltavě jsme odlovili společně pár krabiček včetně cache „Český Krumlov view".

Jaké bylo ale naše zklamání, když jsme doma zjistili, že pouhou půlhodinku po naší návštěvě zmíněné cache se tu ukázali kolegové ze Slovenska, kteří přivezli náš coin ze Znojma a zanechali jej zde. Pouhá půlhodinka nás dělila od opětovného shledání s naší mincí. Mno co, tak se uvidíme jinde a jindy, řekli jsme si. To jsme, ale ještě netušili, že to je první a také poslední zastávka naší mince, která z této cache následně zmizela. Jelikož to do Krumlova nemám daleko, tak jsem se jel podívat, co se stalo. Po opětovném nálezu cache jsem dohledal můj log a log kolegů ze Slovenska a zjistil, že další půlhodinu po nich přišli mudlové, kteří se zapsali do logbooku, ale svůj nález mince již na gc.com nenahlásili, neboť nick, pod kterým byli zapsáni na papíře nikdy na gc.com neexistoval. Jak smutné. Má beznaděj neznala mezí.

V té době již kolovala po republice naše druhá mince, plus ještě jedna nová a já váhal co dál. Pouštět do světa další jsem odmítl, neboť mé rozhořčení bylo nekonečné. Mince, které v té době byli na cestách, jsem nechal putovat a putují naštěstí dodnes. Naše sbírka se ale rozrůstala o další a další kousky a já dlouho odkládal otázku co s nimi.

Poté, co se přítelkyně rozhodla zkusit štěstí v Anglii a odešla tam na delší dobu, jsem dostal nápad, který jsem později zrealizoval. Na TB jsem zavěsil stříbrné srdce a vybavil ho přesnou adresou nedaleko Londýna s tím, že si přeji, aby došel co nejrychleji na místo určení. Počítal jsem s cestou dlouhou několik měsíců a také jsem byl smířen s faktem, že nemusí vůbec dorazit na místo určení, ale jaké bylo moje překvapení, když tento TB dorazil do Anglie za necelý měsíc. Samozřejmě díky pomoci kolegy kačera z Čech, který jej z Prahy dovezl přímo na místo určení. Malá lapálie a zajížďka do Londýna, kterou způsobil jeden anglický kolega, neboť si nepřečetl cestovní příkaz našeho TB, nás nemohla rozhodit. A tak na rozdíl od naší první mince, jsme se mohli radovat z nenadálého úspěchu a zjistili, že když to klapne, tak geocaching je levnější než česká pošta a také spolehlivější.

Později jsem na eBay přestal nakupovat a nyní kupuji zásadně od přímých výrobců, neboť je to podstatně levnější a hlavně aktuálnější. Seznam těchto obchodů můžete najít na geocaching.cz, když si zadáte do vyhledávání „internetové obchody s GC".

Dnes, v době kdy ubývá mincí v cache, když najdu nějakou minci, tak jí věnuji velkou pozornost a snažím se splnit její cíl, ale hlavně ji opatrovávám jako oko v hlavě. Je to přeci jenom velká odměna pro každého hledače (kačera) a každý majitel má zajisté radost, když se ta jeho mince dostane tam, kam chce.

Ode dne, kdy se nám ztratila naše první mince, proteklo Vltavou již mnoho vody a já jsem svůj postoj přehodnotil a hodlám pustit do světa více svých mincí. Požádal jsem aktuální držitele mých mincí, aby je vybavili cedulkou s informací, že chtějí zpět domů a já je následně vyměním za nějaké jiné, které půjdou do světa. Mince se méně či více úspěšně ukazují blíž a blíž mému domovu a já již chystám start dalších mincí.

Takový je osud našich coinů a takové bylo naše seznámení s těmito předměty. Tímto článkem bych chtěl apelovat na všechny nálezce, aby se k mincím chovali důstojně, slušně a aby se snažili plnit jejich cíle. Je to přeci jen to nejkrásnější, co můžete v krabičce najít.

A na závěr jeden nezaujatý pohled na mou osobu před několika měsíci.

Na první pohled jsem byl stále stejný maniak do geocachingu, ale při zevrubnějším prostudování mé osoby jste mohli zjistit, že mě naprosto pohltili stříbrňáky a zlaťáky s vyraženým trackovacím číslem. Několikrát denně jsem projížděl všechny známé weby a hledal, co je nového a co se dá za kolik kde koupit. Dlouho do noci jsem trčel na eBay.com a sledoval, co se kde vyloupne a kdo kde přihodí. A když už jsem se dostal náhodou do postele, tak jsem nemohl dospat rána, abych náhodou něco nezmeškal. Už mně to opravdu lezlo na mozek a já si raději řekl DOST. Od té doby se držím u zdi a objednávám jen opravdu krásné kousky, které mě osloví něčím neobvyklým. Je pravdou, že takové mince nejde pustit do světa, neboť mince ve stylu slunečních hodin, nocturnal, quadrant či planisphere by se ztratily dříve, než bych stihl odejít od cache, do které bych je uložil. Ale zase jsou natolik krásné, že jednou za čas si tu radost udělám.

Upozornění na závěr: Nakupování geocoinů je silně nakažlivou nemocí, která se jen těžko léčí. V době největší krize doporučuji neplatit účty za internet, aby Vás operátor odstřihl od zdroje. V případě, že selže tento způsob, nezbývá nic jiného, než se obrátit na pomoc psychiatrické léčebny, kde při mé poslední návštěvě měli doktoři přednášku o nových návykových látkách a geocaching bezesporu mezi nimi nechyběl.

 

Autor: chemic77

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 07:58, 28. 10. 2008

  Ludvajs64

  Díky za moc hezký článek. Chlape nevěš hlavu, všichni nejsou pobertové a já jsem přesvědčený, že drtivá většina kačerstva jsou fakt slušňáci. Stejně tak věřím tomu, že při nálezu krásného coinu se každému blahem zatetelí srdíčko, pochlubí se s ním přátelům a jako velkou vzácnost coin uloží do kešky, která mu přijde extra pěkná. Připiš si mne na seznam kačerů, které jsi svou vášní nakazil. Abych pouze nebral a nedělal jen \"pošťáka\", otevírám první virtuální obchod a hledám ten svůj, první krásný coin...

 • 18:35, 31. 10. 2008

  druzicka

  No jak to tak ctu, tak nejsem sam co nechce mince pustit do sveta :o))) Mam vsechny tri charitativni a proste to nejde. Jedine reseni co me napadlo, ze je oskenuju a zalaminuju tu kopii a tu jsme ochotny poslat. Myslite, ze je to realne?

 • 15:44, 03. 11. 2008

  Chemic77

  Reálné to je, ale oblíbené mezi kačery rozhodně ne. Je to takové divné.

  Asi jako kdybych našel místo kešky jen papírek s oznámením, že zde měla být keška, ale z finančních důvodů ji máš doma a pokud ji chce někdo mermomocí vidět, tak ať si zavolá a že mu ji ukážeš. :)

  Takže buď a nebo. :)

 • 20:09, 04. 11. 2008

  druzicka

  To vsechno je mi jasne, ale proste ty mince se ztraci cim dal tim vic, bohuzel....

 • 22:13, 10. 11. 2008

  bediss

  Mince se ztrácí čím dál tím víc, čím více jich je. Přibývá keší a různých putovních předmětů, mincemi počínaje a TB konče. Bohužel tak to chodí a co se týče nevhodně umístněných keší a tom by se dalo diskutovat dozblbnutí.

 • 22:18, 12. 11. 2008

  BAFteam

  Moc pekny clanek.
  Uplne tu vasen chapu. Na ebayi se da koupit opravdu mnoho peknych minci, ale jak jsi na to uz prisel (a ja taky), jsou min.2xdrazsi nez z obchodu. Taky si je objednavam primo ze shopu, vse zatim bez problemu klaplo. Na ebayi jen raritky :-).

  Nam zatim vsechny geocoiny putuji, obcas to chce zaurgovat kacera ci zapatrat u navstevniku kese, kde je. Obcas proste trochu skouknout inventar...
  Najit peknou minci v \"prirodni\" kesulce je vzdycky velka radost. Dulezite je posunout ji opet do bezpecne kese. Dnes je bohuzel spousta lidi, kteri to neresi. Problemem je take opengeocaching v Nemecku, kam se dost nasich minci dostava.

  Nenechme si vsak zkazit radost - holt je mame doma pekne v lesklych obalech, privesene na klicich, na reminku na krku (...), kochame se a ukazujeme je na setkanich. K tomu to asi bude pomalu smerovat, pokud se ceny geocoinu budou drzet tam, kde jsou a kaceru bude pribyvat geometrickou radou (zejmena tech, kteri si ani neprectou pravidla GC)...

 • 16:08, 06. 12. 2008

  staroch

  Hezé povídání, taky se rád podívám, kam dorazil coin nebo TB který jsem držel v ruce, s jedním se váže i zajimavé setkání s lidmi se kterými jsme se napřed považovali navzájem za mudlíky, apak se ukázalo že se bojí o Geocoin Stonehenge, Tak jsem ho poslal dál do světa, a pak ho našel v TB GC hotelu, to teď začíná být tak trochu móda, asi proto, že se jich už stratilo hodně

 • 16:44, 27. 01. 2009

  smoukyTeam

  no ja jsem narazil v jedne kesi na tu zalaminovanou kopii, a ač jsem byl trochu zklamany, ze nevidim jji original, naprosto to chapu, Nejde snad jen o to,ze coin je drahy, ale spis o to, ze si clovek objedna vec,ktera je mu blizka a chytne ho u srdce. O to pak prijit neni ani nahodou prijemne, tedy zalaminovanou kopii chapu a i tak se poponesla, zalogovala a majitel si muze doma prohlednout jam mu to beha po svete. A kdyz se to ztrati, neni problem vyrobit novou a jede se dal.

 • 21:00, 05. 05. 2009

  mosik

  Jsem take zapálenou hledačkou keší a GC a TB se mi velmi líbí, kdyz ho najdu raduji se a těším se z nej...ten první ,co jsem nasla jsem si opravdu mela chut ponechat, ale to nejde, jsem správný kačer a nemohu si nechat něco, co mi nepatří! Tak to dělám tak, že si kazdý nalezený nekolikrát ofotím a pak ho ulozím zase nekde jinde a dále sleduji jak putuje a putuje a putuje...Svuj vlastní teprve hodlám vypustit do světa.Je krásné, že mohou cestovat z keše do keše a dělat radost všem ..věřím, že opravdový kačer si ho nikdy neponechá i kdyby se mu líbil sebevíc.

 • 20:47, 07. 05. 2009

  kamculenka

  Já teprve s GC začínám, máme za sebou 3 kešky a kdybych našla coin nebo TB, asi bych nevěděla co s ním, ale ROZHODNĚ bych si jej nenechala doma, přesně jak psala mosik, ofotit několikrát a poslat dál, vím, že max. lhůta pro ponechání doma je 14 dní, ale docela se i těším, až nějaký najdu, bude to poklad a bude to moc fajn pocit. Zdravím geocachery a přeji hodně zdaru :-)

 • 13:02, 11. 06. 2009

  mosik

  Když jsem našla svůj první CWG byla jsem nadšená, když jsem objevila svuj první GC mé štěstí bylo dokonalé,myslím, že první ,co člověka napadne je : ten si nechám! Ale protože jsme šlušní kačeři a chceme být fér mezi sebou i mezi lidmi nemůžeme si nechat něco ,co není naše...tak jsem se pochlubila kde jsem mohla ,potěšila se s ním a nakonec si ho několikrát vyfotila a uložila ho do jiné keše. Teď se raduju a sleduju jak běhá jinde a těší jiné kačery .I já už mám svů vlastní j někde v Německu .Přeji všem hodně radosti z geocachingu a hodně pěkných nových keší je to nádhera !

 • 15:33, 03. 07. 2009

  kudli

  Svůj první GC jsem dostala jako odměnu při celodenním putování za keškami. Malý kominíček pro štěstí. Po tomto dni jsem se ochytřila jak se \\\"loví\\\" poklady a získala ke svým 3 prvním opatrně nalezeným kouskům dalších 9. A tím to začalo!!
  Internet-hledání, kde získám takovou pěknou minci - bezradnost, kterou si mám z toho množství vybrat (jedna hezčí než druhá) a první nákup. Když mi poštou dorazily byla jsem jako u vytržení. Všichni se museli kouknout, doma se mnou asi nebylo moc k vydržení. Potom měl můj děda narozeniny (87) a jedna mince se mu moc líbila. Tak jsem mu ji věnovala. Ale honem jsem si musela objednat novou, tedy raději tři, aby mi to nebylo líto. Teď je mám doma, těším se s nimi a přemýšlím, zda je pustit do světa. Kominíčka jsem poslala, ale zatím zůstává u prvního nálezce. Tak nevím.
  Geocaching je parádní odreagování a velká zábava. Všem vřele doporučuji!

 • 23:22, 20. 08. 2009

  mike

  V článku je uvedeno trackingové číslo GC. To se přeci nesmí !!!

 • 16:25, 26. 09. 2009

  Parman16

  Mike: A kde?
  Jinak, já když jsem našel poprvé GC, ani mě nenapadlo si ho nechat. Rád bych si v budoucnu také nějaký koupil, ale přecijen, penízky jsou penízky a jako student co nevydělává a žije z koruny na korunu si to bohužel nemohu dovolit :(

 • 10:29, 09. 12. 2009

  lála

  Ahojky lidi, moc ráda bych vaši zkušenost předala svým pubertálním dětem, můžete mi někdo poradit jak na to? Díky

 • 17:37, 08. 01. 2010

  Honza Lisý

  Dívko, ženo Lálo!
  Předávej to svým puberťákům, zkus jim to říci normálně. Budou sice ohrnovat nos, ale dle mých zkušeností si to budou dost pamatovat (nedají to najevo, to by se shodili). A zejména když jim to řeknou nějaké trošku autority, třeba jejich strejda, děda nebo starší kamarád. A my, starší ročníky se budeme modlit, aby to tak bylo. Ale dle mých zkušeností z kešek (nic moc, pár měsíců, 350 kešek), v tomto společenství jsou drtivou většinou lidi vyjímečně slušní (zaplaťpánbůh), proto se nám to (se ženou i se psem Dickem) líbí a proto se nenecháme odradit ani vyjímečnými sprosťáky - ještě jsme na ně nenarazili. Ale o tom hovořili i mí předřečníci.
  Vytrvejte lály!

 • 21:41, 13. 03. 2010

  Hawwwran

  Ahoj, pro Parman16 a ostatní taky: pokud nemáte na GC, nebo prostě pokud chcete vytvořit si vlastní a ZDARMA, tak se můžete podívat na projekt GeoTrackables.com, kde si můžete vygenerovat libovolný počet sledovacích kódů zdarma a dát je na cokoliv (já si kód vyryl na kovovou malou svítilnu, nebo jsem zatavil několik čtyřlístků co jsem našel a k tomu připsal kód). Fungu je to normálně, kačeři logují. Jeden můj čtyřlístek už skoro obcestoval ČR (http://cz.geotrackables.com/item/four-leaf-6-15.h tml).

 • 19:00, 14. 11. 2010

  Eponina

  Krásně napsaný článek. Bohužel nemůžu než souhlasit s výše uvedenými názory v tom, že geocoiny se ztrácejí čím dál tím víc - můj první se úspěšně dostal ze Sardinie až k německo-českým hranicím a tady je jeden německý kačer vybral z keše už před 3 měsíci (mimochodem bez zalogování, to, že jej má vím jen díky tomu, že mi sám napsal dosti výsměšný dopis ohledně toho, že jsem mu přispěla další mincí do sbírky) a od té doby se jej bez úspěchu snažím dohnat k tomu, aby je poslal dál...Někteří lidí prostě nedokážou nekazit ostatním radost.
  Naproti tomu mince, která běhá po Čechách je zatím v pohodě. Ale i přesto asi od příště také přejdu na systém zalaminovaných kopií, i když není nad to v keši potěžkat pěkně povedený GC, jenomže to by na světě nesměli být ti špatní...

 • 17:45, 01. 05. 2012

  bosorkanikki

  me GC prave moc nezaujaly, nelibi se mi na nich ze nejsou zcela jedinecne, ze tu samou minci (jen s jinym kodem) ma jeste nekdo jiny.. na TB muzu zavesit to chci..

 • 00:10, 05. 12. 2012

  imriško

  Můj první geocoin, který jsem vypustil do světa se ztratil hned v první kešce, kterou kdosi ukradl i s celým obsahem. Nenacestoval tedy ani jeden km. Ale to mě neodradilo a dál nakupuju a vypouštím geocoiny. Nemohu říci, že by se u nás ztrácely více než jinde. Někdo popisuje špatné zkušenosti z Německa a já mám odtud například jen dobré zkušenosti. Slušní lidé i blbci žijí všude. Pokaždé mě nadchne, když najdu některý z těch opravdu krásných coinů a cítím za něj odpovědnost. Zvažuju pak zpravidla, kam ho vložím. Pokud se v nějaké kešce opakovaně TB a GC ztrácí, nic tam nenechám. Zpravidla pak ještě dávám pozor, jestli mnou posunutý coin byl také posunut dál. Hlídím alespoň dva následující logy a vždycky mě těší, když se dobře cestuje :-)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Kouzlo geocoinů