Korsika a geocaching s iPhone

Vydáno: 20. července 2010 | Autor: Imagir | Rubriky: Hledání pokladů, Výbava pro geocaching | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Chtěl jsem vlastně napsat jen krátký článek o geocachingu s Ajiným iPhone a nějak se to zvrtlo. Asi je moc dlouhý, ale já se prostě nedokážu nezmínit o Alexovi, nepopsat své pocity ze slečny "dokonalé" a zapomenout na to skvělé jídlo! Ale nebojte, na geocaching s iPhone taky dojde...

Na homepage geocaching.com na mě už měsíce koukala upoutávka na aplikaci Geocaching pro iPhone. Dlouhou dobu jsem ji ignoroval, protože mě tenhle předražený "stylový :-)" mobil nijak neoslovil. Je mi celkem fuk, že jezdí obrázky na displeji nahorudolu, různě se animují a raději mám normální klávesnici než upatlaný dotykový displej.

Nyní se mi podařilo iPhone 3GS získat a vzhledem k tomu, že mám pár dnů před dovolenou, zkusím jej trochu otestovat a zjistit, zda je použitelný pro lov pokladů.

Po mírném úvodním zmatku z registrace na iTunes a zjištění, že se musí nový mobil jaksi aktivovat (proč sakra?) jsem se podvolil panu Jobsovi a provedl všechny tyhle procedůůry. Upgradoval jsem systém iPhonu na verzi 4.0, která vyšla před několika dny a na App Store koupil aplikaci Geocaching. Asi po třech dnech zkoumání vydal Groundspeak verzi novou, kterou nebylo nutné znovu kupovat, aktualizace byla pro majitele předchozí verze zdarma. Nová verze nabízí podstatně víc možností už na první pohled, což lze vidět i na fotkách.

S touhle výbavou vyrážíme na Korsiku.

V autě mi ještě došlo, že je možná tenhle blackboxík nebezpečný pasažér a aktivuji rychle u operátora maximální cenový limit pro datový roaming. Bojím se, že si můj nový černý kamarád bude stahovat, co ho napadne a já se pak nedoplatím...

Geocaching na Korsice probíhal střídavě s koupáním, cestováním, blouděním a gurmánskými zážitky... iPhone jsme používali k veškeré činnosti až se z něj kouřilo a museli jej tím pádem nabíjet i během dne. Sloužil nám k hledání keší, mailování, překládání, focení, stahování map, hledání různých dalších míst, bankomatů i pláží...

Hned druhý den jedeme na výlet do hor a je to paráda. Jedete si kolem řeky, můžete kdykoliv zastavit a skočit do obrovské kamenné vany plné osvěžující, naprosto čisté vody. Řeka sice teče z hor, ale je překvapivě teplá. Po cestě v horách bodujeme a nacházíme jednu ze dvou plánovaných keší (GC1QBTA). Navigace s iPhonem je naprosto bezproblémová a přesná. Díky tomu, že má typ 3GS zabudovaný hardwarový kompas, ukazuje téměř správný směr i když se vůbec nepohybujete. Kdykoliv lze přejít ze zobrazení navigační šipky s kompasem do zobrazení mapy. Můžete zvolit klasickou Google mapu, satelitní Google mapu nebo dokonce perfektní turistickou Topo mapu. Veškeré informace o keši můžete stáhnout do paměti a vyrazit i na místa bez mobilního signálu. Toto jsem ale před prvním výletem ještě nevěděl, takže nám jeden poklad unikl. Byl v místech, kde se nedala chytit žádná sít. Přitom stačilo hodit keš včas do "oblíbených" a navigovat se pak bez potřeby mobilní sítě...

K večeru nám georobot už dost stávkoval, údajně ho bolely nožičky. Zmínka o "vodopádu snů" (toho z pohádky) mu vlila další energii a ušel pak ještě dalších deset kiláků po skalách. Fotky už moc nevyšly, slunce už dávno před tím zapadlo... Ale vodopád byl fakt hezkej.

Třetí den nás čekalo velké pedálové dobrodružství. Zapůjčili jsme si vodní šlapadlo a vypluli k útesu, kde měl být další poklad - Folaca GC1CMA9. Jirka se obětoval, na útes s námi nelezl, místo toho dělal vodní kotvu, aby se nám plastové plavidlo neomlátilo o šutry. Zároveň se tvářil děsně nenápadně a nedíval se směrem ke břehu, kde nám v půjčovně kladli na srdce, abychom se hlavně vyhnuli tomuhle útesu - pohřebišti šlapadel. Po dvaceti minutách hledání, kdy jsem bezradný málem vypáčil místní nástrahu na hlodavce od firmy "DANGER", se dostavil úspěch a skutečná krabka (tedy plastová láhev) byla nalezena. (Už před lety jsem na chorvatském ostrově Pašman našel vojenskou bednu od nábojů od stejné firmy a vtipného geokolegy a poklad tam tehdy skutečně byl.) Obsah keše byl ale slabý a náš geocoin jsme navíc zapomněli na břehu, takže tady po nás zůstal jen zápis.

Původně jsem chtěl na Korsice lovit výhradně s iPhonem, ale na pedálovou akci jsem si souřadnice přepsal do svého již historického žluťáka eTrexe a od šlapadla s ním plaval nad hlavou. Vykoupaný iPhone by mi asi pokazil náladu. Jablka sice plavou, ale tohle má jistě vyšší hustotu než slaná voda...

Velkým zážitkem dalšího dne byl „CHEZ ALEX", když nás velmi výrazné žluté šipky u cesty po pobřeží nejdříve lákaly a pak i zavedly do nečekaně dobré hospody.

Musím říct, že kdyby nebyly žluté šipky co pět set metrů na stromech a plotech, už bych auto dávno otočil, protože to vypadalo, že jedeme do totální řitě nebo že je to past místních separatistů na blbé tůristy, za které pak dostanou výkupné. Na úplném konci cesty, která byla zablokovaná starým traktorem stál zarostlý domek, před kterým seděla neuvěřitelně pohodová ženská a my se ji s trochou nedůvěry ptali, zda se u ní můžeme naobědvat. S naprostým klidem nás pozvala dál do místnosti, kde byla sbírka "všeho". Náš Adam ji po prohlídce oznámil, že jde kakat (v tom je dost nekompromisní) a šel. Byl dost překvapenej, že byl záchod hned vedle ložnice odkud hlasitě chrápal Alex. Spláchnutí Alexe probudilo načež sešel dolů a začal se družit. Naše francouzština není dobrá. Lépe řečeno, já neumím vůbec a Ája umí pouze větu "Jsem do tebe blázen", kterou však nedokázala v Alexově přítomnosti využít. Pán domu se ale v žádném případě nevzdával, jeho touha dělat s námi družbu byla velice silná a plynule přešel na pantomimu.

Alexova žena, přítelkyně nebo milenka (nevím přesně) vůbec nediskutovala, co budeme jíst a to se mi líbilo. Vlastně mám tento přístup velmi rád. Domluvili jsme se jenom, že bude něco "dobrého Korsického" a tím byla objednávka provedena. Troufalé objednávky našich dětiček "ajstý a orandžus" byly vyignoravány s tím, že má pouze vodu a víno a podobné blbosti nevedou. Dětem nalila vodu a vynikající sirup a ty byly nadšené...

My jsme dostali výborné nakrájené sušené maso (něco na způsob pršutu), pak těstoviny s omáčkou a masem a na závěr vynikající sýry, které jsme měli, dle instrukcí, namáčet do omáčky vyrobené z fíků a hrušek. Byla to naprostá bomba! Jak jsme se tak při jídle s Alexem bavili o všem možném, padlo tolik vína, že jsme nemohli hned odjet. To nás pár hodin zdrželo a vyslechli Alexovy znalosti o Československu, což bylo dost překvapující. Rodilý Korsičan nám prostě odvyprávěl (tedy spíš dokonale předvedl) Pražské jaro, atentát na Heydricha a podobné zásadní, historické milníky z naší historie. Pak z něj vypadlo, že byl kámoš kámoše Jana Palacha, načež předvedl, jak si bere život pomocí zapalovače. Naše děti z toho měly prdel... Měl jsem pocit, že je potřeba působit trošku výchovně, že jde o vážnou věc, ale když se Alex upálil k radosti dětí imaginárně potřetí (ta zpětná vazba ho motivovala) nemělo to už cenu. Údajně měl všechno z knih, nikdy u nás nebyl.

Alex byl prostě klasik. Jirkovi ještě rozbil na závěr brejle, když udeřil pěstí do stolu při demonstraci výbuchu granátu a Adama naučil psát, takže dnes umí kromě „ADAM" napsat ještě „ALEX". Ve školce se mu to bude jistě hodit.

Tři keše a tipy zakoupeného průvodce nás lákaly do města Bonifacio. Večerní výlet nebyl z pohledu geocachingu ani trochu úspěšný, poklady byly děsně z ruky, ale zato jsem uviděl v přístavu slečnu dokonalou a tento zážitek mě dokonale uspokojil na zbytek dne. Stála tam na vodě vedle obřích, honosných a vůbec nesmyslných motorových jachet bez srdce. Stála tam a velmi mírně se houpala na vlnící se hladině. Stála tam, vědoma si své designové jednoduchosti a dokonalosti, deklasovala všechny ty motorové krámy. Bavil jsem se s majitelem, kterého mé zírání zaujalo a byl to prostě sympatickej chlapík. Už jen proto, že nejezdí na motorové potvoře se spotřebou 50 litrů na hodinu, ale na téhle krásce, která umí 23 uzlů na vítr!!!

Závěrem mé hodnocení iPhone.

iPhone je drahej :-(. Těžko ale vyčítat Applu cenu, když údajně nestíhají vyrábět.

Do té doby, než bude iPhone pracovat s maily alespoň podobně jako Blackberry (Svou ódu na inteligentní práci s maily jsem zde už před časem pěl.), uvažovat o něm pro sebe ani nemůžu. Nepojedu prostě za hranice se zařízením, se kterým si můžu přečíst dokument v PDF nebo v excelu jedině tak, že jej celý stáhnu. Stáhnout párkrát pětimegový soubor při datovém roamingu je jako vyhazovat peníze z okna.

Každopádně jsem ale po svých krátkých zkušenostech svůj názor na iPhone o dost změnil a souhlasím s vámi (Lenko, Tome, Zdeňku, Michale...), že je to celkem použitelný strojek :-) Na geocaching je dokonce výborný a zoufale slabou výdrž baterky bych mu i odpustil. Za celou dobu jsem pro potřeby geocachingu nepotřeboval vůbec nic jiného. Vyhledal jsem veškeré keše, zalogoval všechny nálezy, vložené geocoiny i travelbugy, uploadoval pořízené fotky a celkové jsme si týdenní geocaching s iPhonem skvěle užil.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1CMA9, GC1QBTA, GC1CMAE

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 01:40, 22. 07. 2010

  polas_CZ

  Hezký článek; pěkná destinace a zajímavý zážitek - tak to má být. :-)

 • 08:02, 22. 07. 2010

  milousek73

  Pěkně sepsané,díky :)

 • 21:29, 23. 07. 2010

  cara

  Gratuluju - nadchlo mne to!!!!!!

 • 11:15, 04. 08. 2010

  H+

  Moc hezkej článek - gurmánský zážitek opravdu závidím. A k tomu vychvalování iPhonu - asi Ti je taky jasný, že i s jiným zařízením bys zvládnul to samý... :o))

 • 21:05, 15. 08. 2010

  Hičkoš

  Super povídání! Pobavil jsem se. Díky :-)
  P.S. Jenom bych prosil: \"Alexovi znalosti o Československu\" změnit na \"Alexovy znalosti o Československu\" ;-)

 • 22:04, 17. 08. 2010

  Imagir

  to Hičkoš: Díky!

 • 10:57, 18. 08. 2010

  weselka

  Super, opět jsem se bavil.
  Kdyby děti věděli, že onen vodopád se jmenuje Piscia di Gallo v překladu Čůrající kohoutek možná by je nožičky nebolely ;-)

 • 13:36, 27. 08. 2010

  zuzališka

  Super článek, zejména pasáž o Alexovi, vylíčená tak, jak to asi umíš jenom ty :-D :-D

 • 08:51, 05. 09. 2010

  vitold

  V květnu jsem projel Korsiku na kole a tak jsem si tímto pěkným článkem připomněl některá místa tohoto zajímavého a velice pěkného ostrova.

 • 22:36, 31. 01. 2011

  benjas

  Bezva článek. Škoda, když jsem byla na Korsice, že jsem ještě nelovila, snad se ještě zadaří. Dobré počteníčko.

 • 21:28, 06. 03. 2011

  Bobo2222

  No SUPER, téměř jsi mě přesvědčil. Když tak napiš kolik tě stály data na ty 3 kešky. Dík

 • 00:09, 04. 06. 2011

  Neo Moucha

  Mně by zajímaly souřadnice té hospůdky, příští týden se tam chystám!

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Geocaching na Korsice