Kešování pod dohledem Radegasta

Vydáno: 14. září 2010 | Autor: Mealtiner | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Rožnov pod Radhoštěm leží, jak říká název, pod horou Radhošť. Když se podíváte na mapu rozmístění keší, zjistíte, že nahoře v kopcích je keší vícero. Nejvíce jich je samozřejmě v blízkém okolí Pusteven.

Já jsem se na Radhošť vydal dvakrát. Poprvé, hned z kraje července, na výročí příchodu Cyrila a Metoděje. A mou první keší měla být právě keš Věrozvěsti. Ten den byl jeden z těch příšerně horkých dnů, kdy se stačíte zpotit jen, co vyjdete z bytu. Ale já si řekl, že to půjde. Přeci jen je to ke kapličce z Rožnova po turistické stezce 9km. No jo, jenže je to 9km pořád do kopce. Rozcestník v Rožnově je ve výšce 378 metrů nad mořem. A rozcestník u kaple je pak ve výšce 1129 metrů nad mořem. Takže kopeček je to pěkný.

Co čert nechtěl, tak jsem teprve po cestě zjistil, že jsem si jednak zapomněl vzít se sebou cokoliv na pití, a jednak že můj mobil, ve kterém mám program na geocaching a pomocí kterého hledám, je vybitý (dal jsem jej sice na nabíječku, ale tu jsem pak již zapomněl dát do elektřiny). Takže při mé první návštěvě z hledání keší nebylo nakonec nic. Ale na druhou stranu jsem si udělal pohodové odpoledne a prošel si hřeben až k bohu Radegastovi, kde jsem si dal studené pivečko. A nemohl jsem si také poslat zprávu svému otci (který ten den makal celý den na poli) s obsahem: „Sedím pod Radegastem a dávám si Radegast. Druhé si dám na tebe." Umíte si představit, jak jej tato má zpráva onen den dojala.

Pak jsem se dlouho nemohl rozhýbat si na Radhošť znovu zajít. Až pár dní před svým odjezdem z Rožnova jsem si řekl, že po dvou měsících tady bych mohl mít uloveno trochu více keší. Vždyť podle geocaching.com jich je v okruhu o poloměru 10mil od Rožnova 211. Sice ani tento můj poslední víkend tady nemělo být zase nijak zvlášť hezké počasí, ale nastavil jsem si budík. Ráno jsem se díky němu probudil poměrně včas tak, že jsem se zvládl dokonce i lépe připravit. Tentokrát jsem to nepodceňoval, a jak se ukázalo později, tak po právu.

Z Rožnova pak o víkendu jede nahoru na Pustevny autobus. Jezdí nahoru v podstatě co dvě hodiny. V 8, v 10, ve 12 a ve 14 hodin. Sice mám auto, ale tak trochu jsem plánoval, že bych si zase mohl dát jedno ve stínu boha Radegasta. Takže jsem zvolil tuto formu dopravy. Cesta nahoru trvá zhruba 40minut, kdy se autobus neustále drápe metr po metru nahoru do hor. Nakonec vás v letních měsících vyhodí až přímo na Pustevnách. A dokonce celých 30 metrů od kešky Zvonička na Pustevnách. Takže i když jsem měl trochu jiný plán hledání, pozměnil jsem jej, a začal lovem u této kešky. A odlovil jsem ji bez problémů.

O kousek dál, pár metrů zpět dolů po asfaltové cestě, kudy přijel autobus, pak stačí udělat pár kroků do lesa a hned jste u kešky Beskydy, Jeskyně Cyrilka. Takže si myslím, že těm lepším z vás může trvat i 10 minut než naleznete tyto dvě kešky. Mě to vzalo něco málo přes 30 minut. A to proto, že jsem celých 15 minut bloumal kolem jeskyně a hledal a hledal a hledal. Přístroj neustále ukazoval od 2 po 5 metrů vzdálenosti, ale já ne a ne najít. A to je to prosím regular, žádná mikro. Ale když už jsem to chtěl vzdát, tak mě něco osvítilo (nebo mi spíš spadl nějaký kámen na hlavu) a já kešku našel. Jeskyně Cyrilka je navíc tak trochu odstrčená. Ke vstupu nevede žádná turistická cesta a není to ani nijak označené. Takže na hledání máte času a času.

Já jsem se pak vydal směrem k multině abandoned #2 - Skok do minulosti. Tajně jsem totiž doufal, že jsem chytřejší než tvůrce této keše. Multina má totiž jen dva kroky. Na prvních souřadnicích je za úkol spočítat počet schodů vedoucí na vrchol bývalého skokanského můstků. A já to zkusil spočítat již z domu od počítače z fotek na stránce kešky. Naštěstí se ukázalo, že přeci jen to není tak lehké, a že to má malej háček. Ale i tak jsem souřadnice finálky spočítal dobře. Já bláhový jsem si opět nevzpomněl na své předsevzetí nechodit přímo za šipkou. A vydal jsem se přímo dolů pro finálku. Jak jsem již řekl, jedná se o bývalý skokanský můstek. Takže kopeček je to hezký. A den před tím pršelo. Takže zhruba 10 metrů jsem jel samozřejmě dolů po zadku. Ale i finálku jsem nakonec odlovil.

V tuto chvíli již začínalo mírně mrholit. Ale něco takového mne neodradí. Takže jsem se vydal dál, pro svou třetí keš. Tou byla Tanečnice. Tato keška je velice jednoduchá. Každému kečerovi, který přijde na vrchol Tanečnice, musí být hned jasné, kde se keš nalézá. Na druhou stranu jsem rád, že jsem sem šel. Místo je opravdu zvláštní. A to hlavně díky lidem, kteří zde na vrcholu postavili několik desítek kamenných staveb.

Z tanečnice se dá pak seběhnout dolů na rozcestí, kde je malé odpočívadlo s přístřeškem. Já jsem ale vyrazil hned podle svého plánu pro keš Bystré kaskády. Ale sekl jsem se. Od rozcestí jdou totiž dvě cesty. Jedna po hřebeni (normální lesní hliněná cesta) a asfaltka dolů. Já se vydal za šipkou po oné lesní cestě. Bohužel ta to není. Když jsem zjistil, že keš je jen 300 metrů ode mne, ale že těch 300 metrů vede dolů lesem, svahem, mimo zpevněné cesty a tedy přírodním parkem, kde je zákaz vstupu. Holt, jsem musel tuto keš vzdát a vrátit se na rozcestí. Původně jsem ji chtěl ještě odlovit tím, že bych šel druhou cestou, ale začalo pršet. Zachránilo mne na chvíli, stejně jako několik dalších, ono odpočívadlo.

Když na chvilku déšť polevil (ale nepřestával) vrátil jsem se po turistické zpět na Pustevny. Déšť už ale nepřestával. Měl jen vždy 5 minutovku, kdy byl slabší a pak dlouho zase silnější. Do odjezdu autobusu zpět do Rožnova jsem měl ale ještě dobrou hodinku a půl. A tak jsem si nakonec řekl, že přeci jen odlovím ještě jednu keš. A tou měla být keš radegast, kterou jsem se chtěl s Rožnovem a okolím rozloučit.

Od známé sochy je tato keška ještě poměrně pěkný kousek daleko. Tak na dvou třetinách cesty od Pusteven. Je umístěna pár kroků v lese mimo hlavní turistickou dálnici. Což má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vás zde nikdo při hledání neuvidí. Nevýhodou je, že toto místo sem tam nějaký ten turista využije místo záchodu. O to zajímavější příběhy si pak můžete přečíst v poznámkách na stránkách kešky. Podle nápovědy a podle obtížnosti terénu mi bylo již předem jasné, že tentokrát budu muset někam lézt a šplhat. Co také při terénu 4, že? O to bylo mé překvapení větší, když jsem přišel na místo udané souřadnicemi, zvedl hlavu a kešku jsem si podal rukama přímo ze země.

Keška jako taková by potřebovala, aby bylo o ni více pečováno. Krabička je již popraskaná, teče do ní a i obsah není zrovna výstavní. Tím samozřejmě hážu kameny i do vlastních řad. Keš je jako dělaná pro výměnu pokladů a podobných věcí. Přeci ji jen hlídá sám bůh Radegast, že? Ale kdo by čekal něco, třebas jen ten hroznej kinder šrot, tak bud zklamaný. Když jsem krabku otevřel já, tak na mne vypadlo několik mokrých kousků různých papírků a pod, což byl po bližší prohlídce logbook. A pak jen balíček asi dvaceti různých vizitek a reklam a podobných věcí. Samozřejmě že ani ona geocoina a travelbug, které jsou uváděny na webu, tu nejsou.

Krabku jsem pak pověsil zpět alespoň o pár metrů výše, aby alespoň částečně odpovídala obtížnosti, která je u ní udaná. Doma jsem si pak přečetl, že jsem nebyl první, kdo ji takto posouval výše. Holt ne všichni kečeři vrací kešky tam, kde je vzali.

Strom, kde keška byla, mi ještě poskytl na pár minut přístřeší a ochranu před dalším proudem deště. A já se pak již vydal zpět na Pustevny, kde mi měl jet autobus. Po cestě jsem se ještě jednou ukryl před deštěm do vyhlídky nad Pustevnama, kde jsem zažil jeden z překrásných momentů. A to takový, kdy se všady kolem vás nalézají mraky. Vlhkost a déšť jsou tedy úplně všude kolem vás. Výhled je jen na pár metrů. A pak jsou již kolem jen samé mraky, které se přelévají kolem stromů a kopců. Po chvíli se i tato scenérie roztrhala a já dohlédl až dolů na Pustevny, kde zrovna přijížděl k zastávce můj autobus. Dolů jsem to již pak vzal poklusem a autobus ještě stihnul.

Tento výlet určitě stál za to. Pokud budete v okolí a půjdete si nějaké ty kešky odlovit tak doporučuji dvě možnosti.

První je vyrazit pěšky z Rožnova po červené turistické nahoru na Radhošť. Na konci stoupání si můžete odlovit kešku Věrozvěsti. Pak stačí jít jen po vyšlapané turistické dálnici a kousek za sochou Radegasta odlovíte keš pojmenovanou po něm. O kousek dál pak stačí odbočit pár kroků z cesty a vylovíte jeskyni Cyrilku. A pak už dojdete na Pustevny, kde máte jako na dlani Zvoničku. Pak doporučuji jít po červené a odlovit si první část skokanského můstků. Zatímco budete počítat finálku, pokračujte dál po červené na Tanečnici. Sejděte dolů na rozcestí a vydejte se zpět po zelené a po cestě si odlovíte finálku můstku. A jste zase zpět na Pustevnách, odkud můžete sjet dolů autobusem, či si půjčit koloběžku a sjet se dolů na ní. Samozřejmě lze tuto trasu dál pozměňovat a zajít si pro obě kešky na Bystrém potoce a pro kešku Čertův mlýn. Všechny poklady, o kterých jsem se tu dnes takhle rozepsal, jsou totiž od Pusteven zhruba do 5km na obě strany.
A co já? Já si nechám ještě nějaké ty poklady do příštích měsíců a let, kdy doufám, že se do Beskyd, pod dohled boha radegasta vrátím.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC2A4FF, GC1CR7T, GC1R5AG, GC1FTVW, GCTBEG, GCKD3N, GCKAZZ, GC221P7, GC1GNEZ, GC1Z0J3

Autor: Mealtiner

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 18:00, 17. 09. 2010

  viopes

  Pěkný článek. Měla jsem v plánu dovolenou právě v Beskydech,ale nevyšla. Rozhodně mě autor navnadil a určitě se tam jednou také vypravím.

 • 13:34, 12. 10. 2010

  Lenka

  Byli jsme na dovolené na podobných místech a také většinu krabiček z článku jsme odlovili. Za nás se na strom muselo lézt, ale jinak to bylo podobné.

  Celkově bych řekla, že jsou v beskydech krabičky na pěkných místech (většinou vrcholy, Tanečnice se nám taky líbila), ale co se týče ukrytí, je to pořád to samé:( Takže pokud máte rádi originální ukrytí, jeďte buď někam jinam a nebo založte v beskydech něco sami...

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Nejstarší keš v ČR