Jak založit svoji první cache

Vydáno: 6. října 2007 | Autor: Destil.cz | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Mnoho začínajících geocacherů hrozně touží po tom založit vlastní cache. Někteří začnou s geocachingem jenom kvůli tomu. Často se ale pak dopouští zásadních chyb, které mohou ostatním zkazit zážitek z nalezeného pokladu. Pokud se chcete vyvarovat obvyklých chyb, připravit ostatním neopakovatelný zážitek na Vašem oblíbeném místě a být za to odměněn samými pochvalnými logy, čtěte dále.

Nejdřív to chce rozmyslet

V první řadě bych chtěl říct, že nejlepší, co můžete udělat pro to, aby vaše cache byla dobrá, je hledat a hledat. Jedině hledáním keší uvidíte, které keše jsou dobré a špatné a vyvarujete se těch špatných vlastností při zakládání té vaší. Optimální je podle mě s každou stovkou nalezených založit jednu vlastní cache. Mnohem lepší je založit jednu pořádnou cache než 5 průměrných. Mnozí jsou ale nedočkaví a do stovky se jim nechce čekat. V tom případě byste měli počkat alespoň do té doby, než naleznete 10 keší. To je úplné minimum, protože žádné návody jako tento nemůžou získané zkušenosti suplovat.

Tak dobře, máte nalezeno 10 keší a co dál? V prvním případě si to chce rozmyslet. Doporučuji jako vaší první cache udělat typu traditional. Založit multi nebo mystery je mnohem náročnější jak časově, tak finančně a dá se toho mnohem víc zkazit. Nejdřív to chce tedy rozmyslet místo. Určitě máte v okolí vašeho domova nějaké místo, které je moc pěkné, ale málo lidí o něm ví. Prostřednictvím cache se můžete o toto místo podělit s ostatními. Takové místo je třeba nějaká vyhlídka, pěkný skalní útvar v lese, zajímavá budova nebo pamětihodnost. Vaše cache by měla být co nejblíž vašemu domovu nebo alespoň chatě, abyste se o ni mohli starat. Neměl by to také být soukromý pozemek. Když máte vybráno, koukněte se na mapu keší, jestli náhodou není v blízkosti nějaká jiná cache. Platí pravidlo, že keše se nesmí zakládat blíž, než 161 metrů od sebe.

Máte vybráno místo, nyní to chce zajistit materiál. Vaše cache by měla mít velikost regular, to znamená krabička velká asi jako nádoba na oběd. Velikost micro (krabička od filmu) zvolte jenom v případě, že chcete umístit cache ve městě a na místě, kde je hodně mudlů a žádná zeleň. Většinou ale i ve městě se dá najít šikovné místo pro regular cache (parky atd.). Hledači totiž nejsou obvykle z mikrokeší nijak uchváceni. Takže kde sehnat onu krabičku? Určitě máte doma takovou zavírací krabičku do mikrovlnky. Poslouží i dobře těsnící plastová nádoba od kafe. Dá se koupit krabička Lock&Lock přibližně za 50 Kč, která je pro účely geocachingu ideální.

Obsah keše

Každá cache musí povinně obsahovat logbook, tedy sešit pro zápis nálezců. Na logbooku se hodně pozná, jak si autor s keší vyhrál. Nejjednodušší je vytisknout si už připravený logbook na papír a dohromady to sešít třeba sešívačkou. Mnohem lépe vypadá sešítek s pevnými deskami, na který je nalepený název keše a slovo Logbook. V každé keši by také měla být tužka - určitě alespoň ta obyčejná. Propisky totiž v zimě zamrzají. Do keše tedy přidejte obyčejnou tužku, jednu propisku a malé ořezávátko. Je dobré tyto tři věci spolu s logbookem uzavřít do průhledného uzavíratelného sáčku, kdyby náhodou voda pronikla až do keše. Tyto sáčky koupíte v papírnictví za pár korun.

V keši by také měly být informace pro mudly, kdyby náhodou cache objevili. Jedná se o jeden papír, který si stáhnete a vytisknete zde. Mě se osvědčilo tento papír složit a vhodně přiložit k víku kešky zespoda, aby nezavazel a nezamazal se. Do kešky také dejte pár předmětů na výměnu. Nemělo by to být nic, co by mohlo uškodit dětem. To znamená žádný alkohol, nože, cigarety nebo třeba kondomy. Také nic, co by se mohlo zkazit. Nedávejte tam ale ani kraviny z kindevajíček, těch už je po keškách dost. Ideální jsou takové věci, které mají nějakou cenu, ale vy je nepotřebujete. Například staré kazety, keramická soška, staré hračky atd. Vaší kešku můžete ještě zatraktivnit například přidáním FTF bonusu - něco víc hodnotného pro toho, kdo kešku nalezne první. A pokud přidáte do keše ještě nějaké travelbugy a geocoiny, které jste předtím nalovili, můžete si být jisti, že se na vaši kešku vydá několik kačerů pod vidinou FTF a vy se pak budete moci smát nad jejich zážitky při boji o prvotní nalezení keše.

Nyní již zbývají jenom poslední úpravy. Zavřete schránku a na víko můžete přilepit název keše a váš nick, aby radost z nálezu byla ještě větší. Kešku pak vložte do igelitového sáčku, aby se zabránilo průniku vlhosti. Ideální jsou černé pytlíky do odpadkového koše.

Umisťujeme cache

Poté vemte vaši GPSku a vyrazte na místo umístění. Pořádně Vaše místo prozkoumejte. Cache by měla být umístěna tak, aby to zasvěcenému došlo, ale mudla o ní ani okem nezavadil. Ideální jsou dutiny stromů, pařezy, dutina ve skále atd. Můžete vymyslet i něco lepšího, tady naleznete nějaké netradiční skrýše pro inspiraci. Na umístění si dejte obecně hodně záležet, většina lidí právě podle něho posuzuje kvalitu keše. Vyvarujte se umístění ala „geohrob". To znamená nápadná hromada otlučených kamenů, pod kterými je cache. Nebo ještě hůře cache zaházená klacky a listím. To je nejčastější chyba začátečníků a bohužel hodně keší vypadá právě takhle.

Cache jste umístili a nyní je potřeba cache pořádně zaměřit. Pokud máte aplikaci Handy Geocaching, ta to udělá za Vás. Některé turistické navigace mají také funkci Průměrování. Jinak budete muset průměrovat ručně. Běžte ke keši, zapište si souřadnice, jděte pryč jiným směrem, zase zpátky atd. Čím víc měření uděláte, tím budou vaše souřadnice přesnější a hledači Vám budou děkovat, že je GPS zavedla přímo ke keši. Vyplatí se přijít ke keši až druhý den a měření zopakovat. Poté si sedněte k zapsaným souřadnicím a udělejte aritmetický průměr posledního trojčíslí souřadnic jak pro délku tak pro šířku.

Zveřejňujeme cache

Máte souřadnice a nyní hurá domů k internetu. Přihlašte se na geocaching.com a začněte vyplňovat tento formulář. Jeho vyplnění je docela snadné, za zmínku stojí obtížnost (Difficulty) a terén (Terrain). Obtížnost znamená, jak těžké je danou cache nalézt. Vysoké hodnoty jsou hlavně u mystery a multi keší, obtížnost traditional keše může zvednout pouze nějaké netradiční umístění. Terén znamená, jak je těžké se ke keši dostat. Například pokud se nachází na kopci, měla by mít obtížnost kolem tří. Obtížnost 5 se používá, pokud je k nalezení potřeba horolezecké vybavení.

Hodně důležité je vyplnění popisu keše (Long Description). Short Description není potřeba vyplňovat. Do popisu keše uveďte něco o místu, kde je cache umístěna, můžete přidat nějaký návod, který usnadní cestu ke keši. Pokud na místě hrozí jakékoli nebezpečí (třeba v noci), měli byste na to upozornit. Můžete přidat i přídavné body (Additional waypoints), tedy například místo, kde je dobré zaparkovat auto. Popis keše může být v HTML, takže pokud znáte alespoň základy HTML, můžete vylepšit formátování, vložit do popisu obrázky atd. Můžete také definovat obrázek, který se bude zobrazovat na pozadí stránky s keší (Background Image URL). Ten ale nejdřív musíte nahrát někam na web, abyste získali jeho adresu. Hodí se také vyplnit nápovědu (Hint/Spoiler info), aby se cache lépe hledala. Nápověda může být specifická (Vedle zábradlí u třetího dubu pod kamenem), může být i vtipná nebo tajemná, to je na Vás. Po odeslání formuláře můžete ke keši nahrát i fotky. Můžete vyfotit i samotné umístění keše, pojmenujte ale tento obrázek SPOILER, aby někdo neměl zkažené překvapení z nálezu.

Po odeslání již zbývá jenom čekat. Trvá to obvykle 1-2 dny, než je cache schválena. Pokud v keši něco nesedí, reviever (člověk schvalující keše) napíše důvod neschválení do logů a vy byste měli chybu opravit. Po zveřejnění pak už zbývá jenom čekat na nával FTF lovců :-)


Na závěr chci podotkout, že publikováním keše vaše práce nekončí, měli byste se o vaší kešku starat: měnit logbooky, tužky, kontrolovat, jestli není promoklá atd. Odměnou za všechnu tu námahu bude spousta zážitků, které Vám lidé budou psát do logů, respekt ostatních geocacherů a hlavně skvělý pocit, že jste ukázali krásné místo podobně smýšlejícím lidem.

Autor: Destil.cz

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 11:32, 07. 10. 2007

  cyne

  Jen bych doplnil par veci, pri vyberu mista doporucuju mit odlovene vsechny multi a mystery kesky v okoli, protoze je opravdu zbytecne zalozit kesku na mistech kde uz kes venovana tomu mistu je, at uz tam prochazi multi nebo konci multi ci mystery. Potom co se tyce pripravy vlastni krabicky, tak je nutne jasne oznacit ze se jedna o Cache aby nahodny nalezce hned nevolal policii. No a pak akorat nevim proc nevyplnit short description, kde se da napsat jenou vetou co se da od kesky ocekavat.
  Jinak moc pekne napsany navod

 • 15:52, 08. 10. 2007

  druzicka

  Pekne povidani, jenom nejak nevim ty sacky do kose mi tam moc nesedi, chce to poradny cerny pevny igelit, sacky od tonetru, igelitky nebo pevne igelitove pytle, kosove sacky jsou roztrhane jeste nez je nekdo vubec najde, ale je to jen muj nazor.

 • 10:07, 09. 10. 2007

  wizz

  A co takhle přidat ještě gumu, když už je tam ta tužka?!

 • 09:37, 10. 10. 2007

  Mitah

  Pro majitele PDA: Program BeeLine (ktery lze z internetu stáhnout ve 30-ti denní free verzi) umí průměrovat souřadnice automaticky. Dokonce zobrazí i největší odchylku mezi měřeními. Postavíte se na místo, které chcete zaměřit a zapnete: Menu - waypoints - average - Start (alespoň myslím, nemám PDA zrovna u sebe ;) ). Pak sledujete počet přibývajících měření. Když jste s množstvím měření spokojeni, zvolte ze stejného menu položku Stop/Done. Otevře se vám dialog na zadání waipointu s naměřenými souřadnicemi, kde vyplníte název. A je to.

 • 16:12, 11. 11. 2007

  Hurw-ice

  mám dva dotazy 1) jak se tam dávají obrázky a druhý jaký je správný fotmát souřadnic pls

 • 21:59, 12. 12. 2007

  MAOrh

  Cache type ? - z rozbalovací roletky vyberte vámi zvolený druh cache podle jejich rozdělení (tradiční, micro, mutli apod.).
  Malé doplnění...
  Zdroj: Kniha GPS

  Cache size ? - vybíráte velikost kontejneru.

  Nickname - zadejte název svá cache. Pokud nemůžete na žádný zajímavý přijít, využijte nepsaného pravidla a použijte například nějaké místní pojmenování oblasti, do níž jste kešku ukryli.

  Who placed the cache? - v překladu Kdo keš založil? Implicitně je zde nastavena vaše přezdívka používaná na www.geocaching.com, můžete ovšem doplnit i kolegy cachery, kteří vám se zakládáním vypomáhali.
  V případě že jste zaplatili členství a stali se tzv. Premium Members, nabídne se vám nyní zaškrtávací políčko „Check if only you want…“. Použijte jej pouze v případě, že chcete, aby se keška zobrazovala pouze členům Premium Members.

  Date Placed - vložte datum založení kešky.

  Related web page? - vztahuje se k této kešce nějaká specifická webová stránka, případně jaká?

  Background Image URL - pozadí stránky vaší kešky - obecně není tuto funkci doporučováno používat.

  Coordinates - zde se zadávají konkrétní souřadnice. Nejdříve vyberte z první rozbalovací roletky formát souřadnic, ve kterých máte zapsánu polohu vaší nové cache. Pak postupujte po jednotlivých polích a zadané hodnoty vždy ještě překontrolujte. Pro cache typu multi se zadávají vždy souřadnice pouze první pozice (prvního stage).

  Location - vyberte stát, ve kterém se nová cache nachází.

  Overall Difficulty Rating - zadejte obtížnost cache a držte se přitom psaných pravidel. Hodnota 1 je nejsnazší.

  Overall Terrain Rating - zvolte obtížnost terénu.

 • 13:07, 02. 03. 2008

  kubasycha

  díky za všechny rady :::::::::--------))))))))

 • 13:57, 26. 03. 2008

  MatesKGB

  Ahoj měl bych dva dotazy, jestli teda můžu:-) Rád bych zažal také s tímto druhem turistiky, teda pokud to tak mohu nazvat, ale právě nevím kde sehnat nějakou podrobnou mapu kde můžu zjistit cache v ČR, zatím jsem se díval a nic nemohu najít:-(A ještě by mě zajímalo jestli je moné k telefonu S.Ericson K700i koupit GPS navigaci přes bluetooh. díky moc za odpovědi

 • 19:35, 27. 03. 2008

  petrE

  cache se zveřejňují na serveru www.geocaching.com, po zaregistrování je dostupné vše potřebné zdarma. GPS přijímač přes BT by měl zvládat každý telefon podporující JAVA a BT

 • 20:19, 09. 04. 2008

  Petr

  MateskGB: Myslim ze K700i to nezvladne, protoze s nim nejdou hrat hry pres bluetooth, takze bych to byt tebou radsi vyzkousel nekde u znameho nebo v obchode. Jinak ja mam normalni rucni GPS a jsem s ni spokojen i kdyz je uz asi 7 let stara.

 • 00:15, 25. 04. 2008

  Woyta

  K tuzce jeste patri orezavatko. U par cache bylo a docela se hodi.
  Kondom jsem ted nedavno v cache nasel.

 • 20:16, 13. 05. 2008

  Woyta

 • 11:19, 03. 07. 2008

  wedas222

  musi tam bejt i to pripadna strenka ke ceche kdyz zadna neni??

 • 00:23, 01. 08. 2008

  Kačenka

  Toužím po \"hledání pokladů\", ale nevím, kde a jak začít. Poraďte, kde hledat návody, jsem jen žena, tak ať je to přehledné a jednoduché. Díky

 • 15:25, 19. 09. 2008

  kačer kačer

  Zatím jsou jen 2 otázky:
  1) jak velká musí být nádoba na cach?
  2)musí tam být znak geocachingu ?

 • 21:47, 12. 12. 2008

  mauricie

  Mám jednu připomínku!

  Kešky bych nedávala do žádného černého ani jiného igelitu. Raději bych je o to více maskovala přírodnínami. Znám pár šílenců, kteří při výletech do lesa odnesou i nějaký sen svinčík (patřím mezi ně)! Je možné, že jsem dříve takto nějakou kešku zlikvidovala. Tímto se omlouvám, nebyl to zlý úmysl.

 • 15:02, 01. 02. 2009

  Frenky

  Prosimvás poraďte někdo,jsem nováček a nevím jak na mapě kešek zjistit souřadnice pro GPS ? Díky moc.

 • 16:53, 04. 05. 2009

  Kotilka

  Milí začátečníci vím jaké to je právě začínat s hledáním cache, ale není to nic těžkého. Kdyby jste měli nějaký dotaz obraťte se na mě a já vám mile ráda pomohu. Vím, že sbírání je valiká psina, ale mnohdy i utrpení (ale to se mi ještě nestalo). Dotazy posílejte ve dne v noci na E-MAIL: Kotilka@seznam.cz. Budu ráda za každý dotaz protože vám ráda pomohu. Znám ten pocit kdy jste nováček a nikdo vám neporadí. Po odeslání vašeho e-mailu se bude snažit co nejdříve odpovědět. Těšim se na vaše dotazy.

 • 22:00, 06. 11. 2009

  Seal Smith

  ahoj docela bych potreboval pomioct mam (docela velky) problem dnes jsem založil novou kešku a napísi tam souřednice a májí to být souřadnice kde je keška ale stále tam mám mapu která je uprostred atlantskeho oceánu prosím pomozte nevím jak to změnit prosím pište na email...

 • 21:05, 07. 03. 2010

  MaryLouCZ

  Dobrý večer,
  umíte mi někdo, prosím, poradit, kde se dá najít (pokud něco takového existuje) seznam témat keší ?? Já, že mám pár nápadů na kešule, ale ráda bych zjistila, jestli se stejnému tématu již někdo nevěnoval přede mnou.

  Moc děkuji.
  MLCZ

 • 13:02, 27. 03. 2010

  verodog

  Dobrý den .
  Já jsem uplný začátečník v geocachingu a moc bych si chtela s mojí kamarádkou založit kešku.
  Už jsme nasšli místo kam by jsme ji uložily a máme už připravený logbook atd. ale nemáme GPS !
  Jak máme zjistit souřadnice tý kěšky a bychom to mohly dát na internet??
  Prosím pomozte nám.
  Nebo neznéte někdo nějaký bazar nebo něco kde se dají sehnat GPSky levně prosim odepište!
  Děkuji předem
  Ps: spěcháto :D

 • 18:02, 20. 06. 2010

  klara

  musí být cache v te Lock Lock krabičce?
  A kde ji koupím?

 • 12:54, 04. 09. 2010

  pospa76

  ahoj,chtel bych se zeptat,co to znamena to FTF a k cemu to slouzi a jak se to tam da dat....?????Odpoved prosim co nejdrive na mail ondra.pospisilek@seznam.cz

 • 12:56, 04. 09. 2010

  pospa76

  jinak pro kacenka..Koukni na www.geocaching.com a tam si vse preloz a zaloz si ucet.(Crate a new memership)nebo ta neco si myslim ze ta m je...

 • 18:01, 31. 01. 2011

  tomas

  Jak založím virtual cache, když se mi v nabídce nezobrazuje
  díky

 • 15:33, 25. 11. 2012

  michal

  Ahoj.
  Sice je to napsané pěkně ale realita je jina založij jsem kesku která byla v kolizi s jinou tak jsem našel jiné místo opravil jsem vše jak po mě chtěl a poslal ke schválení,přišla odpoved že tam mám spoustu chyb a neschváleno,pravidla jsem četl 5x a nevim o chybách píšete že by měl napsat jaké mám chyby ale nikdo mě nic neřekne a o pomoci si mohu nechat jen zdát tak díky..........někde jsem četl že nějaká holka děkovala za pomoc a trpělivost při schvalování keše tak asi mam špatné pohlaví

 • 17:13, 30. 12. 2012

  průzkumníci

  hm...
  pade za krabičku LOCKALOCK
  TO BY BYLA PARÁDA :)

 • 13:51, 20. 08. 2013

  nikdo

  Článek je fakt bomba.
  Jak poznám jestli to místi nékdo zná?

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Bacha na aligátory, jsou to mrštné potvory!