Jak si užít geocaching I. - Hurá za šipkou!

Vydáno: 14. listopadu 2007 | Autor: Atlaska | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Tak jsem se zase nechala ukecat.... :-( Tentokrát pro změnu k napsání nějakého článku (nějakých článků) do tohoto bezva magazínu. No dobře, máte to mít :-)

Geocaching řadím mezi outdoorové aktivity (nepočítaje v to domácí dosud nepoznané záchvaty extáze nad hromadami papírů s vyluštěnou mysterkou), které mají přinést odpočinek, poznání, pohodu, utužit kondici, případně utužit rodinné či jiné kolektivní vztahy a prožít nezapomenutelné chvíle. Ale aby to mělo ten správný šmrnc, musí si to člověk umět správně užít.....

Hurá za šipkou !

První GPSka, první truhlička na display, první šipka ukazující, kde se ta mrška nachází, a první ubývající stovky metrů k cíli. Bez rozmyslu, hurá vpřed za šipkou...... a tak to všechno začalo!

Necelé tři týdny po odlovu první kešky jsem si poprvé opravdu užila cestu za šipkou. Bylo 15.1.2006 a Petřín byl proměněn v ledovou horu. Keška Prague Travel Bug Hotel "Hungry Wall" je bohužel už minulostí , ale zážitek nezapomenut:

"Po cestě ze Špendlíkové kešky jsme si teprve užili .... Protože se nám nechtělo křižovat kopec dlouhými točenými cestičkami, vzali jsme to nábližkou přímo z kopce dolů. Vypadalo to zcela nevinně - zbytky sněhu a jinak tráva. Ihned poté, co manžel zahlásil, že je to pohoda, už svištěl po zadku blátem z kopce. A protože nejvíce potěší neštěstí bližního, tak jsem se rozchechtala tak, že jsem ho po rukách a kolenou v zápětí následovala. Show pokračovala, když jsme se snažili ze sebe alespoň trochu to bláto sundat, protože jsme ho na sobe měli tak půl kila. Manžel pro změnu šmejdil zadkem ve sněhu a vypadal jak náš pes, když má červíky . No srandy kopec, ale kešku ne a ne ulovit...." (z mého logu u keše GCKVB9)

Poučena m.j. i z tohoto zážitku jsem se rozhodla neponechat nic náhodě a na keš Lonely mountain (rozuměj Říp) jsem se vypravila o poznání zodpovědněji 23.3.2006:

"...Přestože šipka ukazovala přímo do kopce, rozhodli jsme se s manželem, že se projdeme a půjdeme po cestě až k rotundě. Cesta byla pokrytá sněhovou břečkou, zbytky ledu a místy blátem. Po cestě nahoru jsme potkávali lidi, kteří měli opravdu velké problémy s pohybem dolů. Vyhrabali jsme se k rotundě, pak šli na vyhlídku, o které jsme neměli ani tušení a po cestě jsme vyzvedli naprosto pohodovou kešku. No a teď nás teprve čekalo to pravé vzrůšo. Dolů jsme to naplánovali přímo za nosem k autu (protože to přece bude kratší než po cestičkách a snad i bezpečnější). Kratší to bylo určitě, ale jestli bychom dopadli ještě hůř než jsme dopadli, to si tvrdit netroufám. Nikdy jsem netušila po jakých všech částech těla se dá z kopce drandit. Ještě že tam byly stromy, jinak bych se zastavila až na parkovišti. I tak některé nárazy byly docela tvrdé. A manžel mě moc chytat nemohl, protože si svištěl vlastními korýtky.... Nejdřív se ozývalo... mám mokro v botách... jenže já ve finále měla mokré úplně všechno - sníh v nohavicích, v botách, pod bundou i svetrem a mohla bych pokračovat......
Díky moc za kešku, výhled, který nebyl vidět a za možnost si vytvořit vlastní bobovou dráhu." (z mého logu u keše GC9EBC)

Další vydatná zkušenost z cesty za šipkou přišla 8.5.2006 na keši PRS No.1.:

"... Cestu na finálovku jsem vzala za šipkou. Auuuuuu, to nebyl nejlepší nápad. Chvíli to vypadalo jako pohoda, ale jenom chvilku. Za okamžik jsem stála v pralese v kopřivách a země pode mnou nebyla úplně nejpevnější. A měla jsem velmi velkou společnost komáru. Bažina, kam se podíváš a když náhodou ne bažina, tak potok. Ale protože jsem tvrdohlavá, tak jsem si řekla, dobře Ti tak a zpátky ni krok. U dalšího čehosi podobného stojatému potoku jsem málem skončila. Měl asi 4m na šířku. Naštěstí jsem si všimla starého spadlého stromu, který napříč ležel. Byl docela úzký. Sebrala jsem zbytky odvahy a odhodlaně jsem začala balancovat. U toho jsem přemýšlela, jestli spíš spadnu a nebo to pode mnou rupne.... Než jsem to vymyslela, byla jsem na druhé straně. Pak už jsem to měla kousek na cestu, která mne dovedla ke kešce....." (z mého logu GCTZ4H)

A když se ztratí signál a Ty máš v paměti (ještě k tomu ve své) jenom poslední směr, kterým šipka ukazovala, a jen souřadnice bez listingu, tak to je taky moc prima třeba jako 18.5.2006 na Lazurové hoře:

"Ajajaj, zase se mi potvrdilo, že jít přímo za šipkou nemusí být vždy to pravé ořechové. Protože stávkovalo spojení a mobil mi nechtěl ukázat detaily, tak jsme se vydali za šipkou. Přímo do krpálu plného komárů a kopřiv. Jo a klouzavejch mokrejch klacků. Pro zpestření nám zmizel signál GPS asi v půlce kopce. Tak jsme čekali a hráli si na větrné mlýny při odhánění jistě vzácného hmyzu. Nakonec jsme kýžené mety dosáhli. Cestou jsem ještě stihla hodit šipku do kopřiv. Revma fakt nehrozí. Měla jsem krátké rukávy... Dolů to bylo o něco málo lepší. Až teď, při logování zjišťuju, co všechno jsme měli cestou potkat." (z mého logu GCNPGE)

Další rok a čtvrt jsem sbírala zkušenosti a všechny poznatky týkající se pečlivé volby cesty ke keši jsem zkombinovala letos 14.8. v Krušných horách na keši Aquaduct. Nenechala jsem se totiž zviklat cestou za šipkou vedoucí nedůvěryhodnou pěšinkou (která se později ukázala jako ta správná) a "rozumně a zkušeně" jsem vyrazila po asfaltové cestě. Jenže posledních 80 metrů bylo kritických:

"No jo, zase se potvrdilo, že tu správnou cestu ke keši najdu až cestou od ní. A tady jsem si to teda fakt vychutnala. Taky jsem si zahrála na Krále Šumavy, naštěstí jsem dopadla podstatně líp než on. Asi 80 metru od keše, jsem vyrazila sebejistě kupředu. A najednou jsem ležela. Tím jsem zjistila, že rozhodně nemám pevnou půdu pod nohama, ale že jsem hodila tygra do měkkého mokra (rozuměj rašeliniště). Což bylo ale mnohem lepší než tvrdé mokro, které potkávám častěji :-) Takže od této chvíle jsem věděla, že musím zapnout všechny své senzory, abych přežila. Povedlo se!!!......" (z mého logu GCPQK6)

No uznejte sami, cesty za šipkou prostě mají své kouzlo a bez nich by GC nebyl tím, čím je.

...to be continued

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCKVB9, GC9EBC, GCTZ4H, GCNPGE, GCPQK6

Autor: Atlaska

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 08:04, 15. 11. 2007

  Bentley007

  Atlasko, kdo zná tvou zarputilost muže jen litovat, že tě neviděl v akci. Muselo to být super a myslím, že nás jistě ještě pobavíš avizovaným pokračovaním. Diky za članek.

 • 10:50, 15. 11. 2007

  Dan44

  Jo to jsi celá ty.. Doufám že po kapitole \"Hurá za šipkou\" bude následovat \"Mé nejlepší držkopády\" a \"Co jsem kde ztratila\" :-)
  Díky za pěkný článek

 • 12:54, 15. 11. 2007

  Cmuchal

  Jojo Míšo, to je přesně to co jsme poznali všichni s nemapovou gpskou, se svou tvrdohlavostí a bezmeznému věření, které někdy hraničilo až ve svátost v \"ŠIPKU\". Ale bylo to stejně krásný jako tvůj článek. Díky za článek i za připomenutí.

 • 12:56, 15. 11. 2007

  Bentley007

  Jen bych dodal, ze Cmuchal tak chodi i dneska a to i s mapovou GPS :))

 • 22:57, 15. 11. 2007

  MadDog

  Jooo to jsem si taky hezky zavzpominal na ty zacatky :D dnes uz po par zkusenostech vetsinou planuji dopredu, ale vsichni to zname :D

  ... tech 300 metru, vzdyt to ukazuje jinam nez vede cesta, to je divny, 290m no sice jsem usel asi 100m, jsem bliz uvidime, 310m to je divny tady na displeji se ta cesta staci do leva, 320 mno nic jdeme za sipkou, 280 sakra kde se tu vzalo to krovi! 250 hele dira, mno musime dolu, 200 - kterej *** vymyslel ze pujdem tudy, vzdyt je to zase nahoru do kopce! 150 - to ne to mi nerikejte ze zase pujdu z kopce, vzdyt jsem ten kopec sotva vylez!! 50m hele cesta a se zlutou znackou, po tej jsme sli?!? GRRRR :D

 • 10:15, 18. 11. 2007

  Aviatik

  Dobře jsem se bavil, s taktikou \"přímo za šipkou\" spojenou s taktikou \"zpátky ni krok\" jsem si také užil svoje. Například letos v září v Rakousku:
  AMI VII-Pathfinder - parkoviště 100m od cache, ta sedí na skalisku nad silnicí. Suťoviště, pokus o lezení po skalách, drápání se po stráni se sklonem přes 45°...
  Fallendwasser-Nixenfall - horská řeka, most nikde. Takže brodit po kolena v ledové vodě, na druhé straně škrábání do stráně. Dodnes nechápu jak jsem cestou zpátky našel kolo když jsem si jeho souřadnice nedal do GPS.
  In der eng - všude soukromé oplocené pozemky, jediná cesta z místa kde jsem nechal kolo vedla asi 200m korytem potoka. DNF!

 • 14:16, 20. 11. 2007

  Copak

  Tak Lonely mountain jsem si taky střihnul přímo za šipkou. Jen ne dolů, ale nahoru. Přítelkyně mě proklela jako prašivého psa a musel jsem to žehlit investicí do nových lodiček... :-)

 • 14:00, 30. 03. 2008

  ziki7777

  Jen čekám,kdy vyjde Tvá kniha,Míšo!
  Kde jako neúnavný Lovec a stopař Děrsu Uzala s pílí včelky Máji ,nasazením Ferdy Mravence a silou medvěda Grizliho ,nacházíš poklady skryté!
  Tak lovu zdar

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Krokouši na Djerbě