Jak se orientovat na stránkách geocaching.com?

Vydáno: 6. září 2007 | Autor: Destil.cz | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Každý, kdo začíná s geocachingem se nejdřív registruje na stránkách geocaching.com. Ty jsou pouze anglicky a na první pohled jsou docela nepřehledné. V tomto článku najdete návod, jak na stránkách jednoduše provedete základní úkony – zaregistrujte se, vyhledáte keš, přečtete si informace o keši, zapíšete návštěvu keše, prohlédnete si svůj profil a zapíšete nález trackovatelného předmětu.

1) Registrace
Začněte registrací na stránce http://www.geocaching.com/login/new.aspx. Vyplnění formuláře je jednoduché, na čem si dejte záležet je volba vašeho uživatelského jména. Pod ním Vás budou znát všichni ostatní geocacheři a toto jméno Vás bude provázet celý Váš geoživot. Po registraci je dobré nastavit si vaše domovské souřadnice. Budou se Vám velmi hodit. Souřadnice zjistíte třeba na serveru mapy.cz. Najeďte na váš dům na mapě, klikněte na ikonku „GPS" a souřadnice si zkopírujte. Na stránkách geocaching.com jděte na stránku http://www.geocaching.com/my/home.aspx, zde zvolte formát souřadnic „Degrees, minutes, seconds" (tento formát používají mapy.cz) a domovské souřadnice uložte.

2) Vyhledání keše
Po registraci již můžete vyrazit na vaší první cache. Nejdřív ale musíte zjistit, jaké keše jsou v dosahu. Na stránce http://www.geocaching.com/my/ je šikovný pravý panel. Zde můžete kliknout na odkaz „Search for nearest caches from your home coordinates" a dostanete seznam keší blízko vašeho domova.

K vyhledávání můžete také využít šikovnou mapu, která se nachází na http://www.geocaching.com/seek/gmnearest.aspx. Do políčka nahoře napište název města, ve kterém chcete kešky hledat a mapa se tam přesune. Pak vidíte umístění kešek pěkně na mapě.

Pokročilé možnosti vyhledávání najdete na stránce http://www.geocaching.com/seek/ (levé menu->Hide and seek cache). Nejpoužívanější je vyhledávání podle klíčového slova (By keyword) nebo podle kódu keše - tzv. waypointu.

3) Zjištění informací o keši
V předchozím bodě jste našli vaši vytouženou cache, klikli na její název a nyní se nacházíte na stránce s informacemi o dané keši (např. zde). Co Vás na této stránce zajímá?

Nad názvem keše je uveden typ keše. Pro začátek byste si měli vybrat nějakou „Traditional cache", kde nemusíte plnit žádné úkoly, prostě vyzvednete schránku na zadaných souřadnicích. Pod názvem Vás pak zajímá velikost keše (Size), obtížnost(Difficulty) a terén(Terrain). Tyto údaje Vám mohou pomoci v rozhodnutí, zda na cache vyrazit. Pokud je velikost keše „micro", je to obvykle krabička od filmu a těžko se hledá. Vysokým hodnotám obtížnosti a terénu byste se měli také při hledání Vaší první keše vyhnout.

V rámečku pod názvem je asi to nejdůležitější - souřadnice. Ty si určitě uložte do vašeho navigačního přístroje. Za zmínku stojí ještě odkaz „Make this page print-friendly", který všechny informace docela pěkně zformátuje pro tisk.

Pod tím se nachází samotný popis keše od autora. Ten je dobré si pročíst. Často zde najdete rady, jakou cestou se ke keši vydat nebo nějaké zajímavosti o místu, kde se cache nachází.

Pod popisem keše je nápověda(Hint), která se často velmi hodí. Je zakódována jednoduchou šifrou, která je uvedena hned vedle. Buď si ji můžete vytisknout a rozkódovat až v případě, že nemůžete cache najít, nebo kliknete na odkaz „Encrypt/Decrypt" a nápověda se Vám odhalí.

Pod nápovědou se nachází pár užitečných odkazů, z nichž nejužitečnější je odkaz „Czech maps from mapy.cz". Po kliku na tento odkaz zobrazíte polohu keše na velmi podrobných mapách. Tuhle možnost určitě využívejte u každého pokladu, na mapy.cz jednoduše naplánujete cestu ke keši a ušetříte si mnoho trápení na místě.

Na konci stránky se nacházejí tzv. logy (Logged visits), tzn. dojmy z návštěvy této keše od ostatních geocacherů. Hodí se alespoň prohlédnout poslední logy. Pokud je zde hodně návštěv označených smutným modrým smajlíkem, znamená to, že daný geocacher keš nenašel. Je pak možné, že cache je třeba ukradená nebo schovaná tak, že jde velmi těžko najít. Na takovou cache radši nevyrážejte.

4) Zapsání návštěvy keše
Po zjištění podrobných informacích jste vyrazili do terénu, našli vytouženou krabičku a nyní jste zase doma u internetu a měli byste nález keše zapsat, tzv. zalogovat.

Najděte si opět stránku s podrobnostmi vaší keše. Vpravo je takový panel s odkazy. Klikněte hned na ten první - „Log your visit". Na další stránce zvolte nejdřív typ nálezu (Type of log). Pokud jste keš našli, zvolte „Found it", v opačném případě zvolte „Didn't find it". Pak už jenom vyplňte textové pole „Comments". Zde byste měli napsat nějaké dojmy a zážitky z hledání, tento text si přečte autor keše a pro něj to je odměna za to, že cache založil. Formulář odešlete a jste zalogováni.

5) Váš profil
Každý geocacher má na stránkách geocaching.com svůj profil, na který je patřičně hrdý. Je zde přehled keší, které našel, založil a mnoho dalších osobních informací.

Všechny informace o vašem účtu naleznete na stránce http://www.geocaching.com/my/. Vás ale zajímá hlavně tzv. veřejný profil, který vidí ostatní geocacheři. Do toho se dostanete z této stránky po kliku na ikonku nad pravým panelem.

V první záložce Profile jsou informace o Vaší osobě. Tyto údaje můžete zmenit po kliku na odkaz „Edit your profile". Ve formuláři pro změnu údajů stojí za zmínku pole „Your profile details", kde můžete používat jazyk HTML. Do profilu tak snadno dostanete odkazy, obrázky a pěkné formátování čehokoliv o Vás, co Vás napadne.

Nejdůležitější záložka ve vašem profilu se jmenuje „Geocaches". Zde vidíte vaše nalezené a ukryté keše, roztříděné podle typů. Když kliknete na odkaz „All cache finds", ukáže se Vám seznam nalezených keší.

V profilu máte rovněž přehled o nalezených trackovatelných předmětech (Trackables) a galerii nahraných obrázků (Gallery).

Pokud se chcete podívat na profil někoho jiného, zadejte jeho nick na adrese http://www.geocaching.com/email/ a pak klikněte na odkaz „View Profile".

6) Zapsání nálezu trackovatelného předmětu
Občas v keši naleznete minci(geocoin) nebo předmět s upevněnou psí známkou(travelbug). Těmto předmětům se říká trackovatelné a mají za úkol cestovat z keše do keše. Tyto předměty byste si tedy neměli dlouho nechávat a poslat je zas dál.

Běžte na stránku http://www.geocaching.com/track/ (levé menu->Trackable items). Zde vás zajímá políčko „Enter the Geocoin or Travel Bug tracking number", do kterého zadáte kód předmětu. Ten naleznete na samotném předmětu.

Na další stránce si přečtěte něco o předmětu, hlavně Vás zajímá „Current goal", tzn. cíl, kterého chce daný předmět dosáhnout. Některé předměty cestují například do nějaké země a autor by nebyl rád, kdybyste předmět posunuli v opačném směru.

Klikněte na odkaz „Found it?Log it!". Na další stránce zvolte typ nálezu „Retrieve from ...", pokud jste předmět z keše vyzvedli nebo „Discovered", pokud jste si jenom opsali kód a předmět nechali kde byl. Do Comments napište ještě nějaký postřeh, odešlete formulář a předmět je zalogován.

Když předmět umístíte do nějaké jiné keše, jeho zalogování je ještě jednodušší. Ve formuláři pro zalogování keše (viz bod 4) se Vám objeví seznam předmětů, které vlastníte a Vy jednoduše vyberete ten, který jste do keše umístili.

 

Tyhle informace by začátečníkovi měli bohatě stačit, možná vše vypadá moc složitě, ale nebojte, ke všem uvedeným odkazům zde se lze doklikat a po pár nalezených keších se Vám vše zautomatizuje.

(klíčová slova: geocaching.cz, geocaching.com registrace, geocaching registrace, geocaching souřadnice, www.geocaching.com)

Autor: Destil.cz

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 23:15, 18. 09. 2007

  Krokodýl

  Tak snad vše mi bylo jíž známo, ale mapa http://www.geocaching.com/seek/gmnearest.aspx s možností vyheldávání podle obce mě opravdu dostala. Velmi rychlé a perfekrtně funkční. Testoval jsem třeba na \"knoblozka, CZ\" což je osada o několika málo baracích. Učite se budu ještě hodně dlouho :-), díky za typ, udělal jsi mi velkou radost a zjednodušil plánování při putováních.

 • 23:39, 28. 07. 2008

  Eldy

  Mám dotaz nikde se přesně nepopisuje jak dostat foto do galerie. Prošel jsem můj profil a nic. Předem díky z apomoc. :)

 • 14:30, 17. 08. 2008

  Odstřelovač

  Ahoj všichni.

  Dneska jsem objevil svoji první KEŠ, něco jsem si z toho vzal.
  Ale nevím, jak mám na netu tuto keš zalogovat...

  Poraďtě prosím díkec....

 • 20:36, 14. 12. 2008

  LucLuk

  Chci se zpetat zda se slučuje s dobrými mravy geocacherů navštívit znova již dříve nalezenou cache? Pokud ano ma se znova zalogovat \"founf it\"? Ta by se přece neměla přičíst do počtu nalezených. Díky za radu.

 • 15:19, 20. 01. 2009

  Roman

  Zdravím.
  Prosím o radu začínám,registrace proběhla vpořádku,ale nezobrazují se mi po otevření kešky souřadnice pouze
  N????????? atd. děkuji za radu.

 • 21:27, 19. 04. 2009

  VladaK

  Mam stejný problém jako Roman.Také začínám a místo spouřadnic se mi také zobrazují jen N??????????.E??????? Prosím poraďte.

 • 17:00, 04. 05. 2009

  Kotilka

  N ........... , E.................... jsou anglické souřadnice. E- východ a N- sever. Kydyb yjste měli jěště dotaz tak se ozvěte na E-mail Kotilka@seznam.cz

 • 16:32, 01. 07. 2009

  Martin

  Děkuji za základní návod na pohyb po stránkách geocaching.com.Jelikož nevládnu anglickému jazyku jako odborník,je pro mne složité nastavení notifikací o nových keších v okolí mého bydliště dejme tomu třeba do 20km.Můžete něldo poradit?Předem díky za každou radu.

 • 13:37, 03. 07. 2009

  Radim

  to: Martin
  Na to aby ti fungovaly notifikace, musíš:
  1. být PM (Premium member - placená služba)
  2. mýt email, na který ti budou notifikace chodit (používám spec. email na notivifakce a kopii si posílám na mobil)
  3. musíš si pro každý typ keše nastavit parametry posílání v sekci Notifications:
  Např. \"TRADIČKY\" v okolí HC \"20 km\" při \"PUBLIC LISTING\"

 • 17:57, 25. 07. 2009

  Lubos

  chtel bych zacit s touhle hrou ale neumim anglicky takze se nedokazu zaregistrovat tak si to asi nezahraju. (

 • 18:11, 05. 08. 2009

  Nikola Herejková

  Našla jsem už 3keše ale nevím jak jí zalogovat v tom návodu je log your visit ale to tam není vůbec nikde na těch stránkách tak ahoj

 • 11:57, 11. 08. 2009

  Evka

  Pro Nikolu: běž na stránku keše, kterou chceš zalogovat, vpravo nahoře, pod číslem kešky je ono log your visit. :-)

 • 22:42, 15. 08. 2009

  kuba

  jak se zaregistruji na www.geocaching.com?

 • 07:43, 20. 09. 2009

  62244

  co to je za nesmysly!! to co tam pišeš je nesmysl!!! asi tak 1 desetina jer pravdiva!! jinak stoho asi zbytek už fungovat nebude!!

 • 07:53, 20. 09. 2009

  62244

  seš nejakej magor ne ?? ty demente----------Souřadnice zjistíte třeba na serveru mapy.cz. Najeďte na váš dům na mapě, klikněte na ikonku „GPS\" a souřadnice si zkopírujte. Na stránkách geocaching.com jděte na stránku http://www.geocaching.com/my/home.aspx, zde zvolte formát souřadnic „Degrees, minutes, seconds\" (tento formát používají mapy.cz) a domovské souřadnice uložte.------------------- to hle se vsadím tam nikdy nedostaneš!! neklam začátečníky!! ne bo si tyhle tvoje sračky dej prič!!

 • 21:19, 08. 10. 2009

  satanyk

  začínám,dnes jsem našel jednu,ale jen díky tomu ,že to tu znám.Také se mi po /snad/úspěšné registraci zobrazují u souřadnic jen otazníky.Je to snad tím,že jsem jen base member??

 • 19:46, 20. 10. 2009

  REHA77

  Zdravím, potřebuji poradit. Při stažení více wainpoint LOC najednou se mi tyto waipointy uloží s příponou *.aspx. bohužel nevím co stím dál. Nejsem schopen tyto body natáhnout do Pda. poraďte díky.

 • 14:07, 28. 12. 2009

  nice

  Zdravím.
  Budu opakovat dotaz předchozích:
  Prosím o radu začínám,registrace proběhla vpořádku,ale nezobrazují se mi po otevření kešky souřadnice pouze
  N????????? atd. děkuji za radu.
  Kde dělám chybu?

 • 20:14, 29. 12. 2009

  jirka

  Pro nice .A Přihlásila ses ?

 • 20:58, 02. 01. 2010

  Bubulan

  Ahoj, našel jsem GC, ale nejde mi nález zalogovat.Poradí mi někdo, jak na to?GC už jsem zalogoval, ale u keše pořád svítí obrázek GC.

 • 21:32, 29. 01. 2010

  Destil.cz

  Nice a ostatni: N ????? souradnice se zobrazuji kdyz nejste prihlasen. Po registraci se musite prihlasit vasim jmenem a heslem (Login)

  Bubulan: myslíš geocoin asi že jo? Vlevo máš odkaz Trackables, tam se to loguje. Tím geocoin \"vezměš\" a při logování keše se ti objeví seznam tvých geocoinů, kde ho vybereš a tím ho \"vložíš\" do keše. Jestli už máš keš zalogovanou, můžeš udělat další log, který bude typu \"Write a note\" a napíšeš tam že jenom vkládáš geocoin.

 • 12:57, 29. 03. 2010

  Seal Smith

  Tak tahle stránka mi hodně pomohla.
  Zvláště při registrování TB a GB.
  Dík autorům.

 • 16:51, 30. 03. 2010

  klukanec

  Tři tydny zkoušim se přihlasit ale porad mi to nejde pise mi to Eror 400 prosim o radu dekuji klukanec

 • 14:10, 12. 05. 2010

  smian

  Sice se zpožděním, ale četl jsem si tenhle velice povedenej článek. Zarazil mě koment od 62244...Co to je? (Ta jeho poznámka o home coordinates...já o tom nevěděl, zkusil jsem to přesně podle návodu a normálně to funguje.) To snad ani nemůže bejt kačer...Teda alespoň já si představuju normálního kačera trošku jinak. Tyhle kecy sem přece nepatří. Tohle je ale jediná jizvička na výborným článku pro začátečníky, za kterou ale autor nemůže. Takže velkej geodík za šikovný georady:-) a k 62244...pokud tohle budeš číst...nech si prosím tyhle výlevy někam jinam a nekaž ostatním radost z geocachingu. Díky i Tobě.

 • 18:10, 14. 06. 2010

  Hynous

  Skvělý članek, hodně mi pomohl.

 • 01:34, 15. 06. 2010

  Tesius

  Po registraci stačí v Your Account Details změnit v Your Preferences z english na čeština a máte stránky geocaching.com skoro celé v češtině.

 • 01:38, 15. 06. 2010

  Tesius

  Pardon trochu jsem to přehnal přeloženo je jen pár základních věcí

 • 10:40, 26. 10. 2010

  Arny

  Rád bych se zaregistroval ale tady je chyba 404 http://www.geocaching.com/login/new.aspx. co s tím?

 • 12:08, 28. 12. 2010

  dosty4

  Jak mám prosím dostat keš do GPS? Děkuji předem

 • 23:47, 07. 01. 2011

  marcus

  to dosty4: pokud jsi BM stáhnou se ti jen souřadnice(tzv. waypointy), provádí se to připojením \"podporované\" GPS-ky k PC pomocí USB kabelu a kliknutím na tl. \"Send to GPS\" v listingu keše...
  Potom je tu ještě možnost hromadného stažení souřadnic vybraných keší, klikni na hide and seek a cache a zadej buď název obce nebo souřadnice v jejichž okolí chceš lovit, potom označ vybrané či všechny keše a dej \"download waypoints\" soubor potom přeneseš z PC do GPS běžným způsobem jako do jiných zařízení...

 • 14:29, 26. 09. 2011

  verconika

  chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho po registraci příjde na e-mail potvrzovací kod?
  mě zatím nedošel..
  díky moc

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Ostrov Kos