Jak se Francouz s geocachingem potkal

Vydáno: 27. srpna 2009 | Autor: grysom | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jestliže se položí otázka "Jak na tebe zapůsobil francouzský geocaching?", odpovím asi následovně: "Nijak zvlášť." A skutečně. V porovnání s českým geocachingem je ten francouzský, jak jinak to říci, slabý odvar.

S množstvím kešek je to poněkud rozporuplné. Ve zkratce shrnuto, na jedné straně je keší moc, na druhé zas málo.

Abych to uvedl na správnou míru, keší je málo celkově, ale moc jich je na jednoho autora.

Uvedu příklad pro porovnání. Český kačer Pe_Bo má cca. 1200 nálezů a vlastní „pouhých" 17 keší. Oproti tomu ve Francii působí kačer jménem gontran77, který má sice přibližně stejný počet nálezů, avšak keší v jeho držení je podstatně více a to 151. A nedá se říci, že by tento kačer působil v oblasti větší, než Pe_Bo. A takovýchto kačerů je ve Franci relativně dost. Zbytek keší si sem tam urve nějaký jiný.

Tento stav vede hned ke dvěma věcem. 1. Chybí rozmanitost, 2. Tím, že opravdu zajímavá místa jsou již obsazena těmito „monopoly" vznikají „zbytečné" keše na méně atraktivních, či vůbec neatraktivních místech. Nyní se ještě vrátím k bodu jedna. Přiblížím Vám to asi takto: Jste ve městě, které je turisticky oblíbené, s průměrnou hustotou památek. A 90 - 95 % keší je od jednoho autora. Ten se zrovna specializuje na micro magnetické keše. Takže jdete po městě a neděláte nic jiného, než že ohmatáváte koše, cedule, atd. Při takovém lovu opravdu není mnoho zábavy a člověk je z keší spíše otráven, nežli potěšen.

Co se týče úkrytů, osobně jsem se nesetkal s nijak zvlášť zajímavou keší, ale to je jen drobnost, ne nutnost.

O to horší je to s listingy. Co se týče objemu informací, nemůže si člověk stěžovat. Ale hinty řešené formou fotky úkrytu se mi zdají jako poněkud nešťastná volba, o to hůře, že si autoři oblíbili umisťovat oné fotky do PDF souborů.

Ovšem nejhorší věc a řekl bych, že dost podstatná je, že většina keší je špatně zaměřena, což v občasné kombinaci s chybějícím hintem, je takřka stoprocentní neúspěch. V případě francouzského geocachingu (neříkám, že vždy, ale relativně často) se jedná o 10 metrové omyly, což už je dost velká komplikace při hledání.

Na závěr bych snad řekl jen pár slov a doporučení. Keškování ve Francii je zajímavá zkušenost a dobré zpestření dovolené, ale žádné velké zázraky nečekejte. Obrňte se trpělivostí a čím vyšší je stupeň připravenosti, tím líp.

Omlouvám se za případné pravopisné chyby.

Vše co jsem zde napsal, berte jako můj názor a dojem, který ve mně přetrvává po návštěvě Francie a ochutnávce úrovně jejich geocachingu.

Pište mi své názory, jak na FR geocacing, tak na článek. Příjmám jakoukoliv kritiku, abych se do budoucna polepšil.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1N595, GC1N599, GCVQM0, GCF8F7, GC17VME

Autor: grysom

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 10:41, 28. 08. 2009

  berusneka

  Zažila sjme to samé. Keše ve Francii nedisponují takovou různorodostí a nápaditostí, jak ty české.
  Na krásných , ba přímo nádherných místech keše nebyly a na obyčejných podprůměrných místech jich bylo přespříliš. Ale i přesto jsem narazila na jednu zajímavou, hezkou, velikou- Mt. St. Mischel, krása...

  Článek je na mém blogu, jelikož mi nejdou sem přidávat... (www.geoart.blog.cz)

 • 11:02, 28. 08. 2009

  Medcin

  Mám podobné zkušenosti. Letos jsme dělali kombinaci Champagne, Provence a výsledkem jsou jen 2 cache. Nejpodivnější pro mne je jakási úchylárna v tom, kde ty cache umísťují - nebo přesněji neumisťují.

  Největší jezero ve Francii, na poloostrově nádherný kostelík. Řeknete si - tady určitě bude. Houby. Nejbližší cache - 7,5km

  A pak už šla jedna památka za druhou:
  Kopec s majákem - cetrum vinohradů v Champagne - žádná cache
  Sedan - největší hrad v Evropě - žádná cache
  Klášter de Senanque - nádherná levandulová pole - žádná cache
  Spousty provensálských vesnic a městeček - pokud cache byla, tak čtyřková na nedostupné skále poblíž.

  Tedy abych jim nekřivdil, možná tam byla nějaká multi nebo mystery, ale louskat francouzský návod nešlo.

  I když možná je to schválně - kam turista přijde normálně, tak tam netřeba dávat cache. Obě nalezené byly v místě, kam bych se nikdy nepodíval a vydal jsem se tam jen se skřípěním zubů s vidinou hrozící 0 za Francii.

  Prostě návštěva Francie chce vyrovnaného kačera, který se spokojí s nulou a každý nález bere jako bonus.

 • 15:10, 28. 08. 2009

  grysom

  To Medcin: No, zas tolik Mystery a Multi tam neni ...
  A s tím umístěním keší máš pravdu.
  Teď mě napadlo, že to je jejich degenerací ...
  Žijí v tak pěkném prostředí, že už ani nepoznají pěkné místo pro cache ... :-/

 • 19:48, 30. 08. 2009

  Dáin

  no oni francouzi zacali ve vetsim kesovat teprve opravdu hodne nedavno, takze to, ze ne vsude jsou uz kese je logicke.

  jinak co se tyce fotohintu, tak s cerstvou zkusenosti z parize si nemuzu stezovat. dopredu pomoci programku spoilersync http://jjreds01.googlepages.com/spoilermac, stazeny fotohinty a ty pak mezi davy turistu poslouzily v mda dobre.

 • 08:58, 04. 09. 2009

  rrota

  to grysom, Medcin:
  Loni v Paříži jsme se náhodou potkali u jedné kešky s francouzským geo-kolegou. Z následného povídání vyplynula jedna podstatná věc, která zde nezazněla: Francouzi si hrají svou vlastní variantu geocachingu, která s tou \\\"naší\\\" má společného jen pár keší a podobá se spíše letterboxingu.
  Tím se jednak dá vysvětlit, že jsou místa vypadajíí na mapě gc.com prázná a i to, že francouzské pojetí gc kešek může být jiné, než jsme zvyklí.

 • 22:36, 06. 09. 2009

  fortiaf

  Ja lovil loni na podzim v Bretani a az na vyjimky byly kesky celkem fajn a hlavne na uzasnych mistech. Podobne na jare na severovychode stejny standard jako u nas. A co se tyce zamereni, tak taky zadne zvlastni ulety. Ze bych mel jen stesti? ;o)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Sama nahá na pláži