Jak jsem přežil vichřici

Vydáno: 26. července 2009 | Autor: Pazitka | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

...aneb narychlo sepsané dojmy ze včerejšího cyklovýletu. Po krátké přestávce se nám vrátilo léto, v plné síle, vyjíždím tedy po práci z Liberce na kolo různými směry. Dnes padla volba na severozápadní stranu.

První zastávka na známe cestě je Garfield. Jedu vlažným tempem, je vedro na padnuti, určitě 30 stupňů a mam před sebou ještě nějaký ten kilometr. Přesto na místo uložení přijíždím zcela mokrý, resp. zpoceny :-)

Opřel jsem kolo o strom asi 3m od cache, pokračoval par kroku za šipkou, to bylo pochopitelně špatně, otočím se, a co nevidím? Krajně podezřelé místo :-)Zapisuji se a směřuji na další cíl, Wothanburg!

Odsud vede nejkratší cesta do pěkného prďáku. První polovinu šlapu 1/1. Ale to nejhorší melo teprve přijít. Na vršíčku nad Novou Vsi (Spálený vrch, Růžek) se začíná zvedat vítr. Pořádný vítr. Ten vevěstí nic dobrého. Tak nějak doufám, že se mi déšť vyhne, podobně jako včera ... ale podvědomě už vyhlížím ukryt. Tady ne, tohle také není ono, pod tímhle stromem to také nebude ono, i když socha je zajímavá ... stoupáni ... cca 700m od cache se moje přání zásadně nevyplnilo. Obloha najednou zčernala, a hrozivou tmu prořízly dva blesky. Následující hrom mě skoro ohlušil. První kapka ... druhá kapka ... dalších 100, 1000 kapek, spustil se déšť. Prudký vítr zleva. Je těžké udržet se na kole. Napínám sily a zrychluji. Moje myšlenky se upínají k troskám neidentifikovatelné budovy na vršku. (Pšenickuv kopec). Najdu tam úkryt? Prší vodorovně. S kolem v ruce probíhám kopřivami, něčím co kdysi byli dveře. Pod nohama praskají střepy. Jsem pod střechou. Ale není to moc platné. Vítr a déšť pronikají vymlácenými okny napříč celou zříceninou. Rozhlížím se, vida, za mou je komůrka. Udělám krok, a vtom vítr těsně přede mnou sráží zbytky omítky ze stěny. Naštěstí mám dle předpisu helmu :-)

Ukrývám se tedy v jediném suchém a závětrném místě, vyklepávám omítku z helmy a vlasů, zkoumám očima vnitřek trosek. Poházené pneumatiky, polámané plastové díly z vozidel, zbytky kabelů, dokonce dvě zničené počítačové klávesnice. To zahřeje, jako u mě v garáži :-) Déšť a vítr neustávají. Není radno vystrčit nos z úkrytu. Kapky neúnavně bičují bicykl opřený jen pár metrů ode mne. Je na čase nasadit zdržovací taktiku. Probírám batoh. Dvě meruňky, tatranka, jablko vystačili na tu nejhorší bouřku. Nebo to byla vichřice co bere čepice? Nepochybně! Ještě ale stále hustě prší. Déšť si našel cestu ke mně. Střecha nebude právě z nejudržovanějších :-) Spárou mezi panelu protéká čím dál větší proud vody. Ustupuji do předem připravených pozic :-) Stále zdržuji :-) Vysypávám kamínky a jehličí z bot, seřizuji cosi na kole, ale už asi budu muset jet. Je po bouřce. Oblékám lehkou pláštěnku a za mírného mrholeni vyrážím do pročištěného vzduchu. Mel jsem z pekla štěstí! Nebo z prdele kliku? Jeden vulgarizmus se snad snese :-) Uff.

V lehce excitovaném stavu dorážím k hradišti. Wothanburg! Brána je už zavřená, ale cache je chytře umístěná, tak, abych si jej musel prohlednout :-) Uvnitř je stanové městečko. Starověké stany, plátno, tyče.. Zřejmě dobře postavené :-) Odolalo větru dešti. Přicházím na místo "nula". Je zde jen jeden podezřely objekt. Ale nic nenacházím. Procházím okolí, a pak ještě širší okolí, ale stále nic. Přitahuje mne jen ten jeden objekt, ale ani na druhé skouknutí nic. Nápověda mi vůbec nepomáhá. Nic takového, co by vyvolalo asociaci, spojeni s nápovědou jsem tu neviděl. Za stálého mrholeni volám přítele na telefonu. "Ano, jsi správně, jen ... " Mrňavá potvora! :-)

Cestou zpět ještě fotím palisády po bouřce. Impozantní pozadí. V hradišti se rozproudila bujará zábava ... dnes se ale nezúčastním ;-) Mířím ještě na Výhledy.

Po tom, co jsem prezil bouřku a přečkal vichřici v troskách čehosi, je tohle hračka. Kochám se výhledy na Ještěd přes údolí, přes špičku kostela ve Vítkově. Terénní cyklistika, pohodička. Poslední usek cesty jsem dotlačil, abych se pak mohl svézt :-) To dá rozum!

Mám rád pozůstatky ze zlatých časů turistiky. Třeba se ta doba nadšených dobrovolníku a sponzorů ještě vrátí. Ale hned tak to nebude.

Sjíždím dolů a mířím na Albrechtické sedlo, tohle je snadná silniční cyklistika. Kochám se výhledy a je mi jasné, ze přijíždím ze špatné strany. Natuty se budu vracet z první stage pro finálku. Ale jak moc? Skrýši je po cestě ... a to jsem ani nečetl nápovědu. Strom pres silnici.

Ano, foukalo skutečně dost! Intuitivně si vybírám a zběžně procházím remízek, cca 20m od cache :-) Ale pak stejně sjíždím ke kapličce :-) Hodnotím situaci, a zde se bez nápovědy neobejdu. Čtu ji, ale zatím mi nic neříká ... procházím se po okolí zaměřeného bodu ... a hle! To by mohlo být ono! Zkoumám, a nacházím. Něco tak malého jsem skutečně nečekal! Výsledné souřadnice mě samozřejmě vedou zpět. Stoupáni ale není nijak strašné, a necítím se unavený. Co mi ale nahání obavy jsou mraky nad Frýdlantem, ze kterých je proti zapadajícímu slunci vidět padat hustý déšť. Nádherný, strašidelný výhled :-) A déšť skutečně přichází. Zatím slabý. Je teplo, dá se. Cache nacházím snadno. Za houstnoucího deště se zapisuji, a ve spěchu sjíždím dolů k silnici, kde se ukrývám na zastávce. No, na Kodešovu skálu se už nevypravím, ale zato bych mohl dat noční cache - "Bubáka", už se blíží tma. Ale houstnoucí déšť nakonec překazil i tyhle smělé plány. Neustával, naopak. V téhle slotě není cyklistika nic příjemného. Sice není zima, ale voda na brýlích snižuje viditelnost, a to zejména když vás oslní protijedoucí auto. Volám tedy svého Anděla strážného, která mě dostala na povel :-) S rudou září za zády, v hustém deští sjíždím do Liberce. U Tesly končí můj dnešní pohodový letní výlet!

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1VHPH, GCYDEK, GC1GP0W, GC1GG9Y, GC10E3J, GC1RR2M

Autor: Pazitka

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 21:08, 29. 07. 2009

  hradnik

  Teda Dane Pažitkový, tě obdivuju. Hlavně vím, o které keš jde, neboť jsme je pár dní před tebou lovili taky (jen jsme jeli z druhé strany, což například u Albrechtického sedla mělo značnou výhodu i když jsme byli v autě). Ještě mě napadá, že ses mohl stavit u Větrníků, když nic, tak jsi mohl vidět, jak se vrtule točí v limitní rychlosti...
  Ale ta barabizna...jeli jsme kolem autem, neboť Oregon má svou hlavu a vybírá mi takovéto špeky...já bych tam asi nevlez...i když v této situaci asi jo.
  Cyklisty na silnici nemám moc v lásce a v zakázaných oblastech národních parků už vůbec ne, ale tenhle článek se mi líbil! A ty jsi spřátelenej cyklista :o)))

 • 15:46, 04. 08. 2009

  polas N85

  Někdy 20.července se vracím z okolí Bystřice nad Pernštejnem,kde se začínalo zatahovat a vypadalo to na bouřku a já měl před sebou dost kilometrů,ale neřešil čas odlovil si ve Vítochově dvě keše,poté jsem zase zařadil a letěl kouknout na Posledniho vlka,ale lenost vyhlédavala sjezdy,dostal jsem se do lesa jako bych nevěděl,že jsou keše většinou u značených cest,takže rychlý log,jelikož začínalo bouřit,a to už jsem opravdu zrychlil a spěchal,v Kuklíku vypadalo,že bouře odchází,ale najedu na zkratku ke Kadově,spustí se pořádná průtrž včetně blesků a kašlu na to,abych se schoval pod strom,lepší zmoknout než riskovat smrt,no ani pláštěnka nepomohla a já komplet mokrý,neřešil jsem únavu a po malé chvilce dojel do Kadova po rychle zaplavené silnici,schoval jsem se pod stříšku u novinek z vesnice,ale ještě 5 kilometrů domů,po 30 minutách bouře ustála,náhodou jsem měl kraťasy,tak jsem se převlékl,dal si mikimu a pročištěným vzduchem pokračuji na chalupu..doma zjišťuji,že mi nefunguje mikrofon a za pár dní jsem jej zkusil a přežil,mobil s gps samozřejmě byl v kapse a obal jej zachránil..

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Sama nahá na pláži