GeoKačer 2009

Vydáno: 23. března 2009 | Autor: externí autoři | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Po loňském úspěšném prvním ročníku geograficko-geocachingové soutěže GeoKačer se i letos skupina studentu Katedry geoinformatiky z Univerzity Palackého v Olomouci rozhodla zpestřit středoškolákům Olomouckého kraje tradiční hodiny zeměpisu a ukázat jim i něco nového. Tak by se dal ve zkratce uvést druhý ročník soutěže GeoKačer, do které se letos přihlásilo téměř 60 týmů složených z více 160 středoškoláků z Olomouce a okolí.

Během ledna navštívili zástupci občanského sdružení Buď Geo... několik desítek středních škol v Olomouckém kraji (Olomouc, Přerov, Prostějov, Uničov, Šternberk, Hranice na Moravě,...). Na každé škole měli krátkou prezentaci o geografických informačních systémech (GIS), kartografii a také představili soutěž GeoKačer. Na jejich návštěvy zareagovalo čtyřikrát více studentů než v loňském roce, což znamená nebývalý nárůst soutěžících a zájemců o geocaching.

Jak GeoKačer funguje?

Přestože je geocaching hlavní aktivitou soutěže jsou nachystané i zeměpisné kvízy, fotografická soutěž, soutěž o nejlepší mapu, dvě setkání účastníků a jiné ne-geocachingové aktivity. Cílem soutěže je ukázat středoškolákům zajímavá místa Olomouckého kraje, naučit je něco málo o tom, jak se dělá a jak vypadá správná mapa, ale hlavně pobavit všechny, kteří se chtějí zapojit. Je důležité zmínit, že se nejedná o čistě geocachingovou soutěž a v žádném případě nejsou k hledání využívány skrýše ze sítě GC.com. Pro potřeby soutěže budou založeny vlastní keše, z nichž některé budou po skončení přihlášeny do sítě GC.com a některé odstraněny.

Kdo za GeoKačerem stojí?

Projekt se jménem GeoKačer organizuje Olomoucké občanské sdružení Buď Geo..., které sdružuje zájemce o geografii, geoinformatiku, kartografii a geovědy obecně. Jedná se o tým šesti mladých lidí zabývajících se vzděláváním všech generací, a to hlavně zábavnou a neformální formou. Letošní ročník je realizován za podpory Nadace Vodafone Česká republika a dalších partnerů.

Co je nového?

Na rozdíl od loňského ročníku je v tom letošním otevřena možnost účasti i pro středoškolské pedagogy, aby se zúčastnili soutěže a podpořili tak šance své školy na získání nástěnné mapy, atlasu, či jiné věcné ceny. Přestože si někteří lidé myslí, že učitelé se nehodí na běhání s GPS po lese a hledání krabiček, zájem pedagogů o takovouto aktivitu mluví o opaku. Třeba se časem dočkáme toho, že se o geocachingu bude učit v rámci hodin zeměpisu, nebo se alespoň výuka přenese z třídních lavic do terénu.

Pokud Vás soutěž zaujala, ještě stále není pozdě se přihlásit! Soutěž je otevřená všem středoškoláků/pedagogům z Olomouckého kraje a okolí. Neexistuje žádná uzávěrka přihlášek. Takže ať už Vás láká nějaká ta cena, nebo si jen chcete udělat víkendový výlet s GPS na zajímavé místo, soutěž GeoKačer 2009 přináší obojí.

Více informací na www.budgeo.cz/geokacer

Jiří Pánek
jirka.panek@budgeo.cz

 

Autor: externí autoři

Přidat komentář

Komentáře ke článku

  • 14:07, 24. 03. 2009

    berusenka

    U nás se v zeměpisu o geocachingu mluví. Zeměpisář hraje geocaching:-D(což je jen dobře :-D)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Benzinka na Djerbě