Geocaching v Kanadě - Vancouver island

Vydáno: 3. prosince 2009 | Autor: kajinek32 | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Když jsem zjistil, že jsem byl přijat na semestrální studijní pobyt ve Victorii (Britské Kolumbii) v Kanadě, první místo, kam jsem zamířil, byla mapa na Geocaching.com

Trošku jsem se zděsil. Mapa chvilku neukazovala ani jednu kešku. To proto, že jich je v dané oblasti tolik, že to i lepšímu počítači chvíli trvá, než všechny načte. Kešek tedy bylo opravdu hodně, a času na ně, vzhledem k zredukovanému pracovnímu životu, také.

Město Victoria leží na Vancouver island, ostrově nacházejícím se západně od Vancouveru. Ostrov je cca třikrát menší než Česká republika, nicméně příležitostí ke geocachingu je tu díky úchvatné přírodě a množství kešek spousta.

Začal jsem hned několik dní po příjezdu - počasí bylo nádherné, a času spousta. Jedna z prvních cest vedla na moji univerzitu, proč tedy nezkusit několik kešek tam? Univerzita se nenachází přímo v centru, je spíše na okraji, obklopena parky, loukami a lesy, a tak se jednalo výhradně o keškování v přírodě. Kromě jedné kešky jsme s kolegou našli vše.

Jedna z kešek se jmenovala "Trick or treat" a jak již název napovídá - byla věnována Halloweenské tématice. Do logu jsem se svěřil, že se na oslavy Halloweenu moc těším. Hned druhý den se mi ozvali geocacheři z týmu Landsharkz, m.j. provozující obchod s geopotřebami. Pozvali mě na event, který se konal den před Halloweenem, kousek za městem. S radostí jsem přijal a několikrát navštívil jejich obchod.

Dny plynuly a krásného počasí neubývalo, a tak jsme se s kolegou rozhodli navštívit dle mapy Mekku kešerů - park Mount Doug.

Ano, zkoušel jsem si přepnout na terénní mapu, ale v zápalu euforie jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Na místo jsme dorazili okolo 14 hodin a odjížděli cca v 19. Za tu dobu jsme spotřebovali veškeré zásoby vody a jídla, ušli spoustu kilometrů v hornatém terénu a našli... ...5 kešek. Kešerův ráj byl spíše kešerova smrt, i když výhled na krajinu byl odměnou sám pro sebe.

Zajímavé je, jak Kanaďané kešky pojmenovávají. Většinou podle nějaké události, méně už pak podle konkrétního místa, kde se keška nachází. Listing je obvykle velice chudý, často jen 1 odstavec. Někdy chybí textový hint, nicméně v přírodě je skoro zvykem umísťovat v okolí kešky oranžové mašličky, které vás ujistí, že jste na správném místě. Revieweři asi mají plné ruce práce, nebo nejsou tak zruční a pečliví, jako ti čeští - spousta kešek je dočasně mimo provoz už rok a u dalších nikdo nebyl několik měsíců (ani owneři).

A kolik je tu geocacherů? Přijde mi, že se zde o lovení kešek zajímá menší procento lidí, než u nás. Nebo jsou více nenápadní? Na University of Victoria se několikrát do roka koná minievent, organizovaný katedrou geografie, který má za úkol osvětlit studentům zásady geocachingu. Po campusu se rozmístí 10 krabiček, a kdo je najde jako první, získává opravdu hodnotné ceny - gps navigaci, a další. Závodu jsem se zúčastnil, a i když jsem začínal výrazně později než ostatní, našel jsem za prvních 30 minut 4 krabičky. Byly na opravdu nečekaných místech. Kdo by čekal, že jedna z nich bude umístěna uprostřed trávníku chráněné botanické zahrady...

Hodnocení terénu a obtížnosti ne vždy odpovídá, ale většinou je ohodnoceno správně. Stalo se nám ale, že jsme se vláčeli přes dlouhou pláž, na které byly kluzké kameny, poté jsme lezli po žebříku do opuštěného domku na pobřeží, abychom našli pod umyvadlem kešku ohodnocenou terénem 1.5 :-).

Zajímavé je také kanadské pojetí mystery keší. U mystery obvykle nemáte v popisu nic, čeho se chytit. Musíte najít nejen finální souřadnice, ale i to, co je vlastně zašifrované. Příkladem může být třeba tato keš.

Po Halloweenském eventu jsem se skamarádil se spoustou místních kešerů, a tak jsme další lov prováděli společně. Bez auta by se člověk obvykle nepohnul. Do většiny míst zajíždí hromadná doprava tak jednou denně. Některé keše byly tedy vyloženě drive-in. Společně jsme nalovili přes 30 keší a při hledání si užili spoustu zábavy. Kanada a zejména Vancouver island jsou na geocaching a turistiku jak dělané.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC11D0Z

Autor: kajinek32

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 17:03, 13. 12. 2009

  Veronika

  Moc hezké povídání! Já se chystám přímo do Vancouveru v létě a ráda bych se Tě pak poptala na \"pár\" věcí.

 • 02:07, 15. 12. 2009

  kajinek32

  Určitě není problém, napiš, najdeš mě na geocaching.com :)

 • 21:42, 02. 01. 2010

  pelda

  Ahoj,
  nemam zkusenosti s keskama v okoli Vancouveru, ale ty ontarijske maji bohuzel mizerne listingy v porovnani s temi ceskymi. Na druhou stranu to vynahrazuji ty uprostred divociny - napr. na GCH2PW se musi jet pul dne kanoi.
  Hodne ulovku v novem roce

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Sao Paulo a 2 x FTF