Geocaching - o co vlastně jde?

Vydáno: 11. srpna 2007 | Autor: Destil.cz | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Celý tento server je o geocachingu. Co to ale vlastně je? Proč to lidi tak baví? Pokud jste ještě tímto lovem pokladů nepoznamenáni, přečtěte si tento článek a třeba opustíte svět mudlů a stanete se zasvěcenými...

Geocacheři (lidé provozující geocaching) jsou podivní tvorové. Lezou po skalách, chodí po Praze a všude hledají malé krabičky plné postaviček z kinder-vajíček. V ruce drží nějaké podivné přístroje a jsou prostě podezřelí. Tak nějak může vypadat nezasvěcený (mudlovský) pohled na geocaching. Ale tak to opravdu není. Při geocachingu skutečně hledáte malé krabičky schované po celém světě, kterým se říká cache, keše nebo kešky. K nalezení potřebujete dvě technické vymoženosti - internet a satelitní navigaci GPS. Na internetu zjistíte, které keše máte nejblíž a líbí se vám. Zobrazíte si souřadnice a ty zadáte do GPS přístroje. Ten vás dovede na místo a po chvíli hledání vítězoslavně vytahujete nalezený poklad. V keši se nachází sešítek zvaný logbook a několik předmětů. Do logbooku zapíšete svojí návštěvu a můžete vyměnit některé předměty v keši za něco vlastního. Nejedná se o nic drahého, v keši najdete například hračky, lístek na metro, cizí mince, CD,...Když přijdete z lovu domů, na internetu svojí návštěvu zapíšete podrobněji (zalogujete) a můžete se kochat statistikami o počtu ulovených keší.

I tak by se ale mohl zdát geocaching nudný. Proč se předhánět v počtu nalezených krabiček? Na tuto otázku si odpovíte sami až po pár nalezených keších. Pokud máte rádi turistiku, dobrodružství a cestování, tak vás geocaching prostě vtáhne a nepustí. Keše jsou totiž schované na zajímavých místech, kam byste se bez geocachingu nikdy nedostali. Keše jsou u turistických památek, jezer, výhledů v lese, na kopcích, u zapomenutých kostelíčků, na skalách, na mostech, pod vodou, na stromě, ... Každé keš je jedinečná a pokaždé to je zážitek. Keše totiž zakládají samotní hráči a cacher se vždy chce svojí keší vytáhnout a podělit se o zajímavé místo. Navíc je geocaching hra celosvětová, kešky naleznete v každé metropoli, ale i v australské buši, na odlehlých ostrovech nebo na severním pólu. Cestování hned získá nový rozměr.

Geocaching je také geniální spojení sportu a moderních technologií. Donutí vás vstát od počítače a vyrazit do přírody. K některým keším se dá dostat autem, ale mnohem lepší zážitek máte, když vyrazíte na kole nebo pěšky. Často se i pořádně zapotíte, kešky bývají na vysokých kopcích, jsou i kešky horolezecké nebo potápěčské. Mě osobně nikdy nebavilo jezdit na kole, ale teď rád vyrazím na výlet, protože mám před sebou zajímavý cíl. Geocaching je také ideální pro rodiny s dětmi. Málokteré dítě odmítne výlet s pokladem plným hraček na konci.

Geocaching je také ideální pro milovíky záhad, tajemných šifer, dobrodružství a pro všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory. Existují totiž keše více typů. Kromě traditional keší, kde již máte rovnou souřadnice pokladu existují také multi a mystery keše. U keší typu multi musíte většinou obejít několik zastávek (anglicky stage) a zjistit určité informace. Například kdy bylo založeno muzeum, spočítat kostelní věže, kde se narodil slavný umělec atd. Z toho všeho spočítáte výsledné souřadnice a můžete vyrazit ulovit poklad. Mystery keše jsou většinou náročnější, ale o to je větší radost z jejich nálezu. Je nutná nějaká domácí příprava, většinou musíte rozluštit nějakou šifru, vygooglit nějaké informace nebo vyřešit matematickou hádanku.

Kolem této zábavy se také sdružuje početná komunita. Vše se organizuje přes internet, ale často ostatní kačery (počeštěný název pro geocachery) potkáte osobně. Nejčastěji k tomu dochází přímo u keše, kdy si všimnete hledajícího člověka z GPS přístrojem. Následuje většinou milý rozhovor a třeba společný odlov dalších keší. Geocacheři se také schází více organizovaně na srazech zvaných eventy. Jedná se o různé akce jako třeba Pražské GeoPivo (pokec v hospodě), GeoBlaznoviny(teď se třeba plánuje beach party na Sněžce) nebo Czech Geocheck (několikadenní závod v geocachingu).

A koho jsem nepřesvědčil fakty, doufám že ho přesvědčím čísly. Geocaching vznikl v roce 2000 ve Spojených státech, nyní je na světě přes 200 000 keší, v České republice je přes 5000 keší a okolo 4000 aktivních geocacherů.

A jak s geocachingem začít? Předně není potřeba hned kupovat GPS přístroj. Keše se dají najít i bez něj. Ideální je jít na cache s někým, kdo už geocaching provozuje a vidět všechno na vlastní oči. Pokud někoho takového nemáte, nevadí. Nejprve se zaregistrujte na serveru www.geocaching.com. Registrace je zdarma a bezproblémová. Na tomto serveru je mapa keší, tak najděte váš domov a vyberte si nějakou blízkou traditional cache. Přečtěte si podrobnosti o keši, také nezapomeňte na nápovědu (hint), která vám velmi usnadní hledání. Je zde také možnost zobrazit cache na serveru mapy.cz. Tam lokaci vidíte na velmi podrobných ortofotomapách, takže když přijdete na místo, máte velmi dobrou představu, kde se cache nachází.

Server poklady.com vám přeje šťastný lov!

Autor: Destil.cz

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 22:54, 21. 02. 2008

  Chuan

  Ahoj Davide,
  moc pěkné stránky na které jsem narazil náhodou při hledání podrobností o tomto zajímavém sportu, jakým geocaching bezesporu je. Děkuji za mnoho užitečných informací které jsem zde našel. Přeji mnoho úspěchů při \"lovu kešek\". Aloha

 • 19:56, 15. 03. 2008

  M.M.

  Dnes jsme opustili svět mudlů a našli svou první kešku. A už vybíráme, kterou ulovíme zítra. Je to nakažlivější, než jsme si mysleli :)

 • 13:22, 24. 03. 2008

  mates

  Ahoj lidičky
  jsem asi mudla protože jsem tady poprve, jak tak pročítam tak tomu nějak nerozumím kde se dá najít nějaká informace jak se dostat k nějakym souřadnicím dík za info
  mates

 • 23:03, 23. 12. 2008

  antitrust

  ahojte lidi,dnes jsem našel svou první cach...byla to náhoda při nakupování v supermarketu...jelikož jsem u sebe neměl ani mobil s GPS ani propisku tak to nemám zdokumentováno.zajímalo by mě jestli je duležitejsi zapsat se do logbooku nebo se zapsat na internetu.nevim jestli nekdo ty jmena z logbooku opisuje ale ja jsem proste dneska nasel micro cach bez GPS jen podle fotografie kde byl vyfocený pohled z onoho místa.mám registraci na www.geocaching.com ale statistiky jsem žadné nenašel.pokud by mi chtěl nekdo napsat strucne body jak se statistiky delaji muzete... cach o ktere pisu má nazev :PET
  GC1HYER

 • 15:27, 05. 04. 2009

  terezka

  Je to hovadina já podvádím :D ale pšttt

 • 22:31, 06. 09. 2009

  bubísek

  Ahojky lidičky. o keškách jsem četla již před půl rokem, a až nyní jsem to viděla u kamarádky a docela mě to chytlo. jen bych potřebovala poradit jak se na těch stránkách zaregistrovat, protože anglicky neumím ani ťuk. Moc dík a mnoho štěstí v hledání.

 • 09:05, 08. 12. 2009

  Martina

  Právě včera prostřednictvím ČT1, jsme se o geocachingu dozvěděli, a hned odpoledne jsme našli naší první kešku. Děti byli nadšení a já překvapena, jak často je kešík navštěvovaný???:-O. Je to super, pro děti a vůbec rodinu zábava a přitom se podíváme na krásný místa. Díky vymýšlitelům.

 • 15:05, 03. 03. 2010

  martin grinč

  zdravim dost ma to zaujalo az natolko ze som si obiednal gps etex legend HcX dneska mi malo prist dost som sa tesil ze pojdem hladat kesky ale ked som dosiel s posty a otvoril balik cakalo ma nemile prekvapenie namiest gps mi prilo cesto na langose :´´( takze neska asi nezacnem -...... ak by nahodou niekdo ponukal nejaku turisticku navigaciu staci napisat koment s emailom a ja sa ozvem :)

 • 15:25, 29. 07. 2010

  SnickersCZ

  Ahoj, moc děkuju za tento članek. A hlavně za vysvětlení mysterek a multin!! Tahle hra mě úplně vtáhla... Vím o ní díky kamarádovi, jen dva dny a už mám sedm kešek :D Tohle mě jen tak nepustí!

 • 16:21, 11. 04. 2013

  me

  Ahoj, chci se jen zeptat, jestli je ta registrace a všechna práce na geocatching.com zdarma... Díky ;)

 • 17:04, 11. 04. 2013

  me

  Ctěla jsem se zeptat, jestli je možné provozovat geocatching s obyčejnou navigací např. do auta děkuji.

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Key West - geocaching na jihu USA