Geocaching na Androidu

Vydáno: 2. února 2010 | Autor: Destil.cz | Rubriky: Výbava pro geocaching | Tisk

Oznámkuj článek:

Operační systém Android vznikl v roce 2007 pod záštitou Google a od té doby se stále rychleji prosazuje v nejmodernějších mobilních telefonech. Bylo představeno několik modelů telefonů od HTC, Motoroly nebo Samsungu. Spousta geocacherů takový mobil má nebo o něm uvažuje. Jak je na tom Android s podporou geocachingu? Představím Vám nejlepší aplikace určené pro geocaching na této platformě.

Androidí telefony mají GPS, elektronický kompas, pěkný displej a obvykle připojení k internetu. Byla by škoda to pro geocaching nevyužít. Pokud zadáte do Android Marketu heslo 'geocaching', vyběhne vám už docela slušná řádka aplikací. Tak polovina z nich je placená a zbytek zdarma. Ty placené nejdou v ČR zatím koupit a vypozoroval jsem, že všechny funkce těch placených zastanou ty zdarma. Všechny dnes recenzované aplikace jsou tedy FREE:

c:geo
Jedná se o poměrně novou aplikaci pro Android od českého autora. Jazyk aplikace (a i ostatních) je nicméně angličtina. Aplikace využívá plně potenciálu Androidu jakožto internetového zařízení. Stahuje nejbližší keše rovnou z geocaching.com v rámci aplikace. Není potřeba zobrazit před tím stránky geocaching.com v prohlížeči ani importovat GPX. Umožňuje vyhledávání podle aktuální polohy, adresy, waypointu, klíčového slova nebo vlastníka. Zobrazí graficky velmi pěkný a přehledný seznam keší a po rozkliknutí všechny potřebné informace o keši. Umožňuje efektní navigaci s využitím el. kompasu. Umí zobrazit keš nebo vyhledané keše na Google Maps. Na Nexus One jsem s tím měl problém, ale kontaktoval jsem autora a ten to během několika hodin spravil. Vývoj jde skutečně rychle kupředu. Logování keší v aplikaci není, ale autor jeho implementaci slibuje. Myslím, že c:geo je nejlepší aplikace pro geocaching na Androidu, přirovnal bych ji k Handy Geocachingu (který je pro Javové telefony). Nutno ale podotknout, že se jedná o neoficiálního klienta. Když geocaching.com změní HTML kód, aplikace přestane fungovat, než to autor opraví. Chce to proto mít v telefonu ještě jinou aplikaci jako zálohu.

Klady:
+ jednoduchý online přístup ke keším
+ hodně možností vyhledávání
+ graficky povedené a přehledné
Zápory:
- Neoficiální klient, může přestat fungovat když geocaching.com změní HTML kód

Stáhnout z Android Marketu

GeoBeagle
Jedna z prvních aplikací pro geocaching na Androidu. Pracuje podobně jako c:geo, stahuje kešky z internetu. Vše ale neprobíhá v aplikaci, je potřeba mezikrok přes stránky geocaching.com. Aplikace vám zjistí polohu, otevře browser a vy si najdete požadovanou keš přímo na geocaching.com. Když potom v listingu kliknete na View in Google Maps a vyberete aplikaci GeoBeagle, aplikace tím dostane všechny data o keši. Můžete pak opět zobrazit všechny informace, navigovat se, zobrazit keš na mapě atd. Keš už potom v aplikaci zůstane offline. Můžete i keš logovat do souboru, který potom můžete nahrát na geocaching.com a zalogovat z Field Notes. Nutno ale podotknout, že uživatelské prostředí není moc hezké a najít nejbližší keše není tak jednoduché jako s c:geo. Protože ale aplikace nekomunikuje přímo s geocaching.com, měla by být více odolná pokud geocaching.com změní HTML kód. Doporučuji tuto aplikaci jako zálohu v případě nefunkčnosti c:geo.

Klady:
+ prověřená a otestovaná aplikace
+ má logování keší
+ méně náchylná na změny na serveru geocaching.com
Zápory:
- Mezikrok přes web geocaching.com zpomaluje práci s aplikací
- Rozhraní není moc pěkné

Stáhnout z Android Marketu

OpenGPX
Tato aplikace je jiného druhu než první dvě - pracuje kompletně offline. Hodí se především pro Premium Membery, protože umožňuje import z Pocket Query GPX souborů. I Basic Membeři ale mohou aplikaci použít, když si GPX vygenerují např. Skrýšotlačem. Hodí se výborně v místech kde není signál nebo v zahraničí, kde je drahý roaming. Aplikace má pěkné prostředí a pěkně zobrazuje všechny potřebné informace o keších. Samozřejmě umí ukázat keše blízko aktuální polohy nebo vyhledávat podle názvu. Umí rovněž všechny keše zobrazit na Google Mapě. Nemá logování keší. Na navigaci potřebuje další aplikaci 'CompasNavi'. Hodně se mi libí Toolbox - šifrovací pomůcka, která se v terénu často hodí. Obsahuje nejpoužívanější šifry, převody písmen na čísla atd. Ale trochu mi vadilo, že moje GPX o 500ti keších se načítalo okolo 2 minut.

Klady:
+ pěkně zvládnutý offline caching
+ pěkné prostředí
+ výborný toolbox se šiframi
Zápory:
- Nemá logování
- Dlouho importuje GPX soubory

Stáhnout z Android Marketu


Shrnutí
Operační systém Android už vyrostl z dětských let a existuje pro něj spoustu užitečných aplikací, geocaching nevyjímaje. Navíc geocaching.com podle oficiálních stránek plánuje pro Android oficiální aplikaci, která by měla vyjít už v první čtvrtině tohoto roku. Pravděpodobně bude jako iPhone aplikace placená, ale nechejme se překvapit. I bez oficiální aplikace je ale geocaching na Androidu pohodlný a aplikace dobře použitelné.

Autor: Destil.cz

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 10:48, 02. 02. 2010

  me2d09

  No pěkný článek. Akorát bych tam doplnil, že geobeaggle umí import GPX (seznam keší -. menu -> sync SDcard/downlaod). Takže je pak myslím srovnatelný s OpenGPX. Nepotřebuješ pak vůbec internet (z něj to sosá jen obrázky do listingů).

  Jinak Groundspeak vyvýjí vlastní Android aplikačku (viz jejich twitter), podobné té IPhonové, takže až bude, myslím že se do ní vyplatí investovat (v čechách bohužel narootovat a investovat), protože odstraní ty zbylé zápory u cGeo.

 • 20:08, 02. 02. 2010

  Destil.cz

  Ohledně c:geo - aplikace padala v mapě na mém Nexus One, tak jsem kontaktoval autora. Během několika hodin vydal novou verzi, která problém vyřešila a nyní aplikace běží korektně i na Android 2.1. Aktualizoval jsem článek podle toho.

 • 18:26, 09. 02. 2010

  Alias75

  Ahoj. Napadá někoho proč nejde handygeocaching na Androida ? Tedy alespoň mě? Ladění , neznámé zdroje a podobné mám povolené.

 • 22:27, 14. 02. 2010

  R81

  Ahoj, píšeš, že používáš Nesus One. Chtěl bych se zeptat, jak je jeho GPS přesná. Dá se s tím bez problémů hledat? Jak to je ve srovnání třeba s čipem SirfStar? Díky moc.

 • 21:38, 22. 02. 2010

  Nikeš

  Jen bych dodal, že Android zatím nemá žádnou nativní aplikaci pro wherigo keše.
  Dá se (prý) ale zprovoznit přes J2MR runner a pak pustit aplikaci openwig. Vyzkouším pravděpodobně během příštího víkendu.
  Nikeš

 • 00:20, 24. 02. 2010

  Liborse

  c:geo se stalo mou hlavni geoaplikaci, predtim jsem pouzival Geobeagle. Na c:geo mi vadi jen absence cestiny, nepropojenost menu (napr. kdyz chci logovat odjinud nez z nahledu kesky aj.), zbytecne nacitani jiz nactenych kesi z internetu, a obcasne problemy se stabilitou (kdyz program opetovne pustim, nekdy spadne apod.) Krom toho nekdy hleda od minule polohy. Ale toto jsou detske nemoci a autorovi moc fandim. ;) Pozor, logovani mi v c:geo funguje vyborne, autor to asi uz doplnil. :)

 • 11:19, 13. 07. 2010

  Martin

  Nevíte někdo kde se dá stáhnout aplikace CompasNavi? Na android Marketu jsem jí nenašel. Máte jí někdo?

 • 19:35, 20. 07. 2010

  Socca

  pouzivam c:geo jako hlavni program a nemuzu si ho vynachvalit.

 • 15:25, 09. 08. 2010

  Luboš Klicpouch

  Trošku jsem se o c:geo rozepsal tady: http://androweb.cz/2010/08/03/cgeo-geocaching-pro- kazdeho/

 • 15:15, 06. 09. 2010

  Vlasta

  Zdravím,
  lze do této aplikace importovat kešky jinak, než on-line z geocaching.com ? Např. ve formátu GPX ( umí skvělý program skrýšotlač ).

  Předem díky za info

 • 14:48, 01. 10. 2010

  prstenicek

  zdravím, mám HTC Wildfire a hledám nějaký program na geocaching zkoušel jsem c:geo ale připadá mi hrozně tupá a pořád padá .... navíc ovládání jsem dosud nějak nepochopil pořád mi háže nějaké chyby a když už náhodou naběhne a zapnu radar tak se za 5 vteřin vypne .... taky mě neuvěřitelně točí že tam člověk musí přepisovat polohu jako kdyby tam nešlo dát tlačítko naviguj ...... nevíte někdo o nějaké náhradě která by fungovala tak že si doma zapnu wifi stáhnu data, mapy, pak zapnu radar nebo kompas a jdu...??? Netvrdím že to nemůže být rukama ale prodstě mi to nějak nejde ...

 • 20:56, 21. 11. 2010

  michal

  dovolím si zkopčit sem krátkou recenzi c:geo z fóra na gc.cz kam jsem jí dnes postnul ale kde v těch stovkách příspěvků rychle zapadne

  c:geo je super :)

  používám
  - aplikace c:geo
  - aplikace GPS Status (radar který se integruje do c:geo volby navigovat - radar)
  - aplikace rMaps (offline mapy, které se integrují do c:geo volby navigovat - zobrazit na jiné mapě) se staženými mapami vygenerovanými na počítači pomocí programu Mobile Atlas Creator. Jako podklady jsem si vybral mapy Cykloatlas CZ/SK with Terrain zoom 8-15 /zkrátka všechny zoomy bez toho nejvyššího zoomu kvůli tomu, že ten max zoom už by zabral příliš místa na SD kartě a kvůli tomu, že rMaps má problém s načtením map větších než cca 2,2GB/ - vytvořil jsem si dvě mapy pro západ a východ ČR a každá zabírá s tím zoomem 8-15 cca 1,2GB. Také jsem si vytvořil mapu jen pro Prahu dle podkladu Mapnik a to se všemi dostupnými zoomy, která zabírá 300MB - jsou na ní vidět chodníky, potoky, zalesněné plochy, ulice i s názvy, názvy pamětihodností, tj. pro kešování v Praze ideální.

  c:geo umí cca toto:
  - volba filtr (přepínání typů keší pro volby aktivní mapa, nejbližší, uložené, hledání)
  - volba aktivní mapa (zobrazí vybraný typ keší pomocí online map Google maps + pokud máte v nastavení povolenu službu Go 4 Cache, tak vidíte na mapě i ostatní kačery používající službu Go 4 Cache, bez internetu nevidíte nic – ani mapu/kačery/kešky vyjma mapy, která se nahrála do paměti přístroje při posledním použití)
  - volba nejbližší (zobrazí seznam vybraných typů keší, které jsou nejblíže k vaší pozici, umožňuje uložit keše offline, vyžaduje připojení na internet)
  - volba hledání (zobrazí seznam nejbližších keší vybraného typu k zadaným souřadnicím, nebo k zadanému názvu místa/města, nebo vyhledá keš-e dle geoid, klíčového slova, vlastníka, nálezce. Umí vyhledat i trackable dle kódu trackable, vše vyžaduje připojení na internet)
  - volba cíl (vyhledá pomocí kompasu, radaru nebo turn by turn navigace zadané souřadnice. Alternativně lze namísto zadaných součadnic zadat úhel a vzdálenost k cíly, nevyžaduje připojení online – asi pouze pro turn by turn navigaci)
  - volba uložené (zobrazí seznam keší vybraného typu /+ pomocí ikon trackovatelné předměty přítomné v kešce, směr, vzdálenost, hodnocení kešky/, které jste si uložili pro offline použití – buď jste si je uložili pomocí c:geo voleb nejbližší, hledání, nebo jste si je naimportovali jako GPX soubor na SD kartu. GPX soubory s detaily a umístěním keše nebo keší (různé bookmarky, do kterých si kačeři obvykle ukládají oblíbené keše) lze stáhnout např. z gc.com pokud jste Premium Member. Pokud jste jen Basic Member, lze stáhnout pouze LOC soubory bez listingu, nicméně to lze v c:geo obejít takto – 1, stáhnete LOC soubor z gc.com 2, na nějaké např. této stránce http://www.gpsvisualizer.com/convert?convert_forma t=gpx jej zkonvertujete do GPX bez změny nastavení 3,uložíte na SD kartu a naimportujete v c:geo u volby uložené 4, dáte refresh uložených keší a ke keším se dotáhne listing.
  - volba uložené – pokračování (v detailu jednotlivé keše lze zobrazit kompletní listing + wayponty + nápovědu + komentáře nálezců, použít k navigaci ke keši buď kompas /vzdálenost, směr, nepřesnost v metrech – nevyžaduje připojení na internet/ nebo radar /k výhodám kompasu přidává navíc informaci o čase refreshe pozice kešky a samozřejmě vlastní zobrazení na radaru / nebo zobrazení na Goole maps /vyžaduje připojení na internet/ nebo na offline mapách v aplikaci rMaps /nevyžaduje připojení na internet /nebo pomocí statických map /fotky map uložené offline – domnívám se, že vygenerované z online Google maps a Google terrain map v okamžiku uložení map pro offline použití v c:geo – nebo vlastníkem keše – nejsem si jist/ nebo pomocí Turn by Turn navigace Google /vyžaduje připojení na internet /. Ke keším lze přidávat vlastní waypointy /hodí se u multikeší/. Lze zapsat ihned návštěvu /pokud nejste připojeni k internetu, tak se uloží log offline a online si jej můžete odeslat až doma/ + připojit hodnocení /neukládá se mi do GCvote na gc.com tj. nevím přesně o jaké hodnocení jde, možná je tam jen bug/ + do komentáře lze vložit aktuální datum. Nelze připojit foto z místa nálezu.

  Jestli jsem na něco zapomněl tak se omlouvám – autor aplikaci neustále vylepšuje.

  Zkušenosti:
  funguje na jedničku smiley

  Co jsem nezkoušel:
  použitelnost pro Wherigo (ve filtru lze vybrat Wherigo keše, ale v praxi jsem s c:geo žádnou ještě nehledal - PS vím že existuje aplikace Whereyougo :-)

 • 13:52, 03. 08. 2011

  Trnec

  Nejlepší aplikace pod androidem na geocaching je Locus free nebo Locus Pro ;)

 • 11:09, 26. 08. 2011

  add_/

  nevite nekdo nejakym programu na geocashing ktery pracuje offline aby se tam zadali jenom souradnice a ukazovalo to smer

 • 23:11, 15. 01. 2012

  cocizci

  Ahoj, pouzivam c:geo, ale pri stazeni kesek z okoli me to stahne jine souradnice nez co jsou na geocaching.com. Nevite nekdo v cem je problem? Mam samsung Galaxy SII. Dik za odpoved

 • 11:34, 21. 06. 2012

  OPDCITY

  Jen bych dodal. C:geo umí i logy navštívených keší.

  COCIZCI - nejspíš nejsi přihlášen. před vyhledáním keší z okolí musí být v HOME obrazovce nápis s tvým nickem a počtem nalezených keší. jinak souřadnice lítají, stejně jako když na guest účtu přihlášený na GC.com

 • 13:12, 18. 08. 2012

  zemekoulan

  Asi by to chtělo nový článek v podobném duchu, neboť dnes, po více než 2 letech od zveřejnění, máme k dispozici spoustu dalších aplikací. Lepších i horších.
  c:geo jsem opustil asi před půl rokem, kdy trvlao víc než měsíc, než se autorům podařilo přispůsobit se nové verzi GC.
  Přešel jsem na NeonGeo, které si nemohu vynachválit. Nabízí vše, co c:geo, ale nedělá žádné problémy. Jako druhou aplikaci používám Locus, který je rovněž výtečný.
  Zkoušel jsem i oficiální GC aplikaci, ale ta byla dražší a horší, než c:geo ;)
  Třeba se tato má noticka stane iinspirací pro ty, kdo hledají tu spránou aplikaci pro android.

 • 20:56, 30. 09. 2012

  bbs

  Ahoj,tak jak si tu ctu ty komentare tak jsem z toho upne vedle......Jakou teda aplikaci si mam stahnot na hledani kešek bez internetu, a mohla tam taky zadat souřadnice a kdo tam byl.ja tomu totiz skoro vubec nerozumim.:-(:-(:-(:-(:-(.Predem diky za info komu koliv....;-)

 • 20:38, 09. 10. 2012

  zooomek

  Zdravím,

  recenze od Michala je pěkná, souhlasím s ní. :) Jen dodám, že to složité dostávání keší do mobili skrze počítač jde obejít pár kliknutími. Stačí si do prohlížeče (podporované jsou Firefox a Chrome) nainstalovat script (přes aplikaci Greasemonkey) z této stránky http://send2.cgeo.org/ . Po instalaci scriptu si zaregistrujete prohlížeč, poté je nutné si propojit telefon s počítačem (je nutné být připojený na stejné síti). V aplikaci c:geo v Nastavení téměř dole v položce Send to c:geo požádáte o registraci, opíšete kód a tadá. Na webu geocaching.com se vám poté u každé keše objeví další tlačítko, hned vedle Send to My GPS - Send to My Phone, Send to c:geo. Takhle si naklikejte kolik keší je libo. Až budete mít všechno odeslané, přejděte do mobilní aplikace, do Uložených keší (tam do seznamu, jakého chcete) a dejte Menu tlačítko ~> Správa ~> Import z webu. Keše se začnou jedna po druhé stahovat. :)

  Nezapomínejte také na to, pokud máte keše dlouho uložené a lovit půjdete třeba za týden, si všechny ty keše aktualizovat, aby se vám nestalo, že bude keš odstavena, listingy, logy atd. se u keší samovolně neaktualizují, opět dejte Správa a Aktualizovat vše (popřípadě jen některé, které si vyberete).

  Kdyby někdo nechápal, nebo nepochopil moje rady, neváhejte a klidně mi napište na email roman.pruza@gmail.com a pomůžu a poradím, nějak to dohromady vymyslíme. :) My kačeři si přece musíme pomáhat.

 • 18:54, 01. 01. 2013

  Blueduna

  Hola, jsem začátečník v geocachingu. Zkoušel jsem na androidu pár aplikací a nakonec jsem zůstal u Locusu. Lze do něho nahrát pár moc šikovných modulů pro geocaching, které z Locusu udělají skvělí nástroj. Locus pak umí stahnout offline kešky v definovaném okruhu (definuje se vzdálenost od kurzoru i množství kešek). Můžete stahnout offline i grafiku z listingu. Locus obsahuje i nástroj pro online zobrazování kešek + automatický update. Locus podporuje online i offline mapy (lze online mapy dopředu nakešovat) + offline vektor mapy. Doporučuji vyzkoušet, aplikace je v základu zdarma a umí toho fakt hodně. osobně jsem si ji zakoupil, není drahá.

 • 16:21, 08. 02. 2013

  Kohoutaci

  Jednou jsem se toho někdy všimnul, ale teď to ne a ne najít. Jak se zadáj v Geocaching app na Androidu souřadnice odhalené Mysterky? Snad seto tu nebude moc opakovat ;-)

 • 18:03, 22. 04. 2013

  Marek macola

  Jeste bych chtel navrhnout program ktery pouzivam ja. Je to Columbus od Vladimíra Bučka.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=geoc aching.columbus&hl=cs

  Funguje dobre,mapa offline, pouzivam par mnesicu nebudu mnenit.

 • 08:52, 24. 06. 2013

  Tomáš

  zdravím, chci se zeptat když chci používat c:geo musím být zaregistrovaný na geocaching.com?

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Tak trochu jiná budka