Geocaching bez GPS ?-)

Vydáno: 7. října 2007 | Autor: 3rojka | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Tento článek je zkrácenou kopií článku o geocachingu na mém blogu "Je libo Geocaching? A co takhle hard core?", který konečně vznikl díky tomu, že mně Imagir požádal o článek o tom jak se dělá geocaching bez GPS. Jak je vidět z mého profilu, jsem v podstatě takový kašer zelenáč, takže si od mně nenechávejte moc radit.

Jak jsem psal, Imagir mně požádal, abych napsal něco o tom jak se hledá bez GPS. Co že geocaching bez GPS co je za blbost? (Imagir: čeče já ti ale přece nepsal, že je to blbost!! :-))) Inu není a nemyslím, že bych byl jediný, a věřím, že je nás víc Naturalistů, Hard Coráku nebo jakkoliv jinak nás chcete nazvat. A proč vlastně bez GPS, odpověď je jednoduchá je to znouzecnost.

Jsem zvláštní typ technicky založeného člověka, který techniku v podstatě odmítá, pokud ji není potřeba. Gadgety obdivuju, avšak se je snažím nekupovat. O GPS jsem už kdysi přemýšlel, o geocahingu jsem tehdy nic nevěděl a myslel jsem si, že se to dá použít místo tachometru na kolo, ale moc to nefunguje v lesích, takže to neprošlo testy a nic z toho nebylo. Dnes mě od GPS odrazuje hlavně reklama z bilboardů říkajících "Nehledám, mám GPS navigaci". No tak pánové na to mě nedostanete, já přece hledám rád, proč si myslíte, že dělám geocaching?

Ano, hledání to je vlastně podstata geocachingu, tak proč si to ulehčovat, když to jde i složitěji. I když někdy pochybuji o tom, že je to těžší než klasika s GPS. Ono někdy se stačí podívat na leteckou mapu mapy.cz nebo satelitní snímek na maps.google.com a ten vám kešku naservíruje na stříbrném podnose. Zatímco člověk, který neviděl mapu a jde pouze podle GPS signálu někam, o čem netuší jak vůbec vypadá, tak tomu já říkám HardCore. Jindy jsou, ale keše umístěné v lese a z fotky lesa se opravdu těžko odhaduje poloha kešky a to je potom HardCore pro mně. V takovém případě si na mapě najdu nějaké signifikantní body změřím si vzdálenosti a v terénu krokuji. Z takových keší mám potom největší radost. Také mám rád kešky které jsou vtipně schované a vtipně může znamenat cokoliv... Občas se zarazím kam všude jsem schopen strčit ruce abych našel něco, co v podstatě nemá žádný význam.

Musím se ale přiznat, že si hledání občas usnadním přečtením nápovědy hned na začátku, zejména když jedu někam daleko kde vím, že nebudu mít internet a pokud se mi to nepodaří napoprvé, tak už se tam asi nikdy nedostanu. V tomhle by mi mohla pomoci aplikace Handy Geocaching, kterou jsem objevil pravě tady na poklady.com, a která mě docela nadchla. Uvidím, jak se osvědčí v praxi. A možná, že si časem pořídím i BT GPS modul. Myslím si ale, že ta doba je ještě daleko a já se budu věnovat geocachingu v jeho nahé, naturalistické podobě.

A ještě pár rad pro všechny, kdo chtějí dělat geocaching a nemají GPS. Jak na to?

Prostě si vyhlídnu keš najdu si ji podle GPS souřadnic na serveru mapy.cz nebo maps.google.com, google jsem ale použil jenom pro hledání mimo ČR, protože Seznam má domov přece jenom lépe zmapovaný než google. Potom si udělám skrínšot svoji k750-kou (surově si vyfotím monitor, jak je vidět na ilustračním fotu). Ještě si poměřím vzdálenosti, to mají mapy.cz taky pěkně udělané, a můžu vyrazit do terénu. Ze začátku jsem neměl ani mobil s foťákem, takže jsem si mapu jenom nakreslil na papír, což byl ještě větší naturalismus.

Závěrem bych rád popřál šťastný lov všem kašerům a pozval mudly, aby vstoupili mezi nás a objevili tak krásu světa na druhé straně. Co dodat? Snad už jen Let's go geocaching.

Odkaz na člálnek autora na jeho blogu: Je libo Geocaching? A co takhle hard core?

Autor: 3rojka

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 07:34, 08. 10. 2007

  Destil

  Jenom bych chtel podotknout, ze s GPS nejsou problemy v lese - takove problemy byly s GPSkami s cipem SIRF II, ale dnes uz standartni cipy SIRF III jak signal jednou maji, tak ho vetsinou nepusti, ani v lese.

  Ale jinak moc pekny clanek, souhlasim s tim, ze nekdy je geocaching s GPS ale bez map mnohem vetsi \"hardcore\" nez obracene - jsem nedavno je na jednu nocni cache a zapomnel jsem se kouknout na mapy.cz, tak jsem jel autem jenom podle \"sipky\". Skoncil jsem s autem uprostred rozbahneneho pole, ke kesi 500 m vzdusnou carou. Rikal jsem si, ze to dojdu. Tech 500 m jsem sel asi hodinu pres mokrou louku, rozvodneny potok, neprostupny les, trochu jsem nadaval :D

 • 07:56, 08. 10. 2007

  Beddy(K5.CZ)

  Jak vidno každej má rád něco :) ...ale souhlasim s tim, že městský kešky je lepší hledat podle mapy, GPSka mezi barákama často blbne a navíc, když člověk nemá mapu, běhat za přímo za šipkou se dá v lese, ale ve městě těch posledních 20m může bejt najednou 300....

 • 09:15, 08. 10. 2007

  Geby

  S tim hledanim podle mapy ve meste to ma obcas trosku hacek v podobe nepremyslejicich autoru kesi.

  Nekteri autori si totiz mysli, ze kdyz maji citlivou GPSku se SiRF III, ktera na danem miste chyta krasny signal, tak ze ziskane souradnice jsou spravne. Jenze ta citliva GPS chyta v mestske zastavbe i mnoho odrazu, a tak muze byt poloha posunuta treba klidne i o dvacet metru jinam. A to je ve meste hodne!

  Autori se haji tim, ze kdyz to ukazuje blbe jim, bude to stejne blbe ukazovat i ostatnim. Coz je zasadni omyl hned z nekolika duvodu:

  1) je to neomalenost vuci tem, kteri tak citlivou GPS nemaji.
  2) GPS druzice nejsou geostacionarni a tak se porad pohybuji. Tedy zkresleni zpusobene odrazy bude pokazde jine, protoze pokazde se bude chytat odraz z jinych druzic a z jinych pozic na obloze.
  3) je to neomalenost vuci tem, kteri lovi prave podle ortomapy nebo co si alespon chteji ortomapou pomoci v nesnazich.

 • 11:56, 08. 10. 2007

  Bo.T.L.

  Díky za článek, který pro mne zatím pouze shrnul vlastní zkušenost. V mém případě má však hledání bez GPS jiné pozadí.
  Původně jsem používal BT GPS modul Nokia LD-3W a PDA iPAQ h2210 s programem BeeLineGPS.
  I k přiblížení autem jsem využíval tuto navigaci se slepou mapou, takže o kuriozní zážitky nebyla nouze.
  Na jedné multině, kde mi GPS modul zrovna zlobil a já jsem díky němu udělal DNF a ještě k tomu zmokl, jsem GPSku ztratil.
  Zkusil jsem praktikovat stejný způsob hledání jaký je popsaný v článku bez hlubší přípravy. Prostě jsem si místo souřadnic do BeeLineGPS nahrál do PDA snímek letecké, turistické či základní mapy a vyrazil. Žádné krokování, přeměřování či nějaké jiné zaměřování neprovádím, používám pouze busolu a identifikaci orientačních bodů v terénu a to i v případě, že je keš v lese (zde kombinuji třeba snímek letecké a turistické mapy, z které lze identifikovat místem procházející turistickou stezku).
  U multin či mysterek to praktikuji tak, že známé i vypočtené souřadnice zanesu do programu BeeLineGPS a podle polohy jednotlivých bodů ve slepé mapě a busoly odhadnu předpokládaný směr úkrytu.
  Ještě uvedu osobní srovnání obou způsobů hledání.
  Při použití GPS jsem hledal způsobem jdu za šipkou bez zváštní přípravy, znalosti terénu či hledání přístupových cest předem (samozřejmě s respektováním zákazů, soukromého majetku a s ohledem možná další rizika).
  Při hledání bez GPS vycházím z identifikovatelného místa na snímku letecké, turistické či základní mapy, od kterého již vyrážím podle terénu také takzvaně za šipkou (identifikované místo kde se nacházím, místo umístění keše, azimut podle busoly).
  GPSku tedy vlastně nepotřebuji. Hledání bez GPS má výhodu nezávislosti na příjmu signálu (snímek letecké mapy ukazuje pořád na stejné místo a je jen na mně ho v terénu najít). Zatím jsem se nesetkal s tím, že by letecký snímek zasadním způsobem neodpovídal skutečnému umístění a keš tak byla nenalezitelná. Nevýhodou je samozřejmě obtížnějsí hledání multi a mysterykeší, kde předem neznám finálové souřadnice, které bych si na letecké mapě zobrazil. Ale s přibývajícími zkušenostmi i tohle není zásadní problém.
  Na hledání bez GPSky oceňuji to, že mě nutí si všímat okolí, hledat orientační body v neznámém terénu a nevede mě za ručičku k cíli jako v případě hledání s GPS navigací. Samozřejmě tím hledání podle navigace neodsuzuji.
  Vyzkoušel jsem si obojí a zůstávám u hledání bez GPS.

 • 13:12, 08. 10. 2007

  sberac

  Díky za zajímavý článek, jenom naše zkušenost (to Bo.T.L.: \"Zatím jsem se nesetkal s tím, že by letecký snímek zasadním způsobem neodpovídal skutečnému umístění\"):
  To my ano:
  Šestka Praha (GCZDTD) s hintem \"v ohybu svodidla\" je podle mapy.cz uprostřed pole (je to dobrý fór, dle popsané přípravy - vytištěná mapa s okolními budovami a orientačními body bys to ale asi taky dal).

 • 16:09, 08. 10. 2007

  druzicka

  Mate muj obdiv, lovci bez gps...:o) ja teda vetsinou provadim vsechno co vy + jeste ssebou tahnu modul+telefon. Je pravda, ze ve mestech jsou mapy lepsi nez gps. Jednu vylustenou mysterku jsem podle gps nedal podle map bych ji dal, kdyby ji mezitim nekdo neslohl...:o(. Gps me vodila ve ctverci o delce strany 20m. Od te doby nepodcenuju domaci pripravu. Pekny clanek.

 • 21:05, 08. 10. 2007

  Bo.T.L.

  To sberac: Vzhledem k tomu, že pro zobrazení mapy s umístěním keše vycházím s listingu, který si minimálně jednou přečtu, určitě bych si podobné nesrovnalosti/rozporu všiml (pokud bych přečetl hint) a asi bych hledání odložil.
  Letecké mapě někdy důvěřuji až moc, proto jsem například nemohl najít Tic Tac cache 2, ketrou někdo nevrátil na původní místo a já jsem tvrdošíjně hledal na jasně identifokovaném místě podle letecké mapy. Po změně souřadnic po kontrole umístění autorem to bylo bez problémů. JInak DNF tam dali i hledači s GPS.

  To druzicka: protože mám zkušenost s hledáním s GPS i bez GPS mohu srovnávat. Bez GPS je to jednodušší. Snímek mapy ukazuje pořát na jedno místo a nemusím na místě pobíhar za šipkou když se satelity zblázní. Samozřejmě postupové keše multi/mystery jsou trochu problém. Navigační mapové přístroje pro turistiku jsem nikdy nezkoušel.

 • 21:12, 08. 10. 2007

  Bo.T.L.

  Když už jsem tady narazil na tenhle článek, měl bych takový dotaz:
  Jakou používáte tu takzvanou ORTOFO mapu s leteckým snímkem?
  Já používám pouze odkaz z listingu na mapy.cz. Je ještě něco lepšího/detailnějšího?
  Děkuji za odpověď.

 • 22:21, 08. 10. 2007

  Fabian

  Clanek docela pekny, jen me trosku nakonci pobavilo to screenshotovani obrazovky vyfocenim na mobilni telefon. Zrovna k tomuhle modelu se standartne dodava datovy kabel, ne?:)

 • 22:44, 08. 10. 2007

  sberac

  To Bo.T.L.:
  Samozřejmě je nejlepší si pořádně pročíst listing (pokud je tam něco zajímavého) a předchozí logy (tam je sice většinou něco zajímavého, ale někdy zase není žádný log) - to ale usnadní hledání vždycky. Možnost hledání odložit je taky a není to většinou omezující - dneska už je keší spousta.
  Zmíněnou přípravu dělám taky pro naše týmové výlety - s rodinou a synem v krosně je při vzdálenějších výletech dobré znát terén, turistické a přístupové cesty, není pak zklamání z dlouhého hledání vůbec nějaké schůdné cesty až na místě.
  Jinak k vlastnímu hledání bez GPS - naše první cache byly nalezeny bez GPS (jediné DNF Zámecký park Buchlovice, včera jsem se ale díval na mapu a dneska už bychom to asi dali taky - a to je tam i asi vcelku užitečný hint). Podle mě při pečlivé přípravě doma a dostatku času na místě jde dobře hledat spoustu tradicionálek a mysterek s úkoly pro řešení doma. Horší oříšek už jsou multi a mystery se získáním indicií až na místě, to už jsme nezkoušeli.

 • 22:47, 08. 10. 2007

  sberac

  Jenom poznámka - používám taky mapy.cz (foto dobré a ty turistické už nám pomohly na Pálavě).
  A tu obrazovku si fotím taky - je to totiž 100% nejrychlejší.

 • 08:30, 10. 10. 2007

  Bo.T.L.

  To sberac: Několik multi a jednu mysterku s výpočtem finálovky na místě se mi již podařilo nalézt. Vycházím z porovnání polohy souřadnic jednotlivých Stage/WP a finálovky. Když je dobrá nápověda, odhadnu podle buzoly správný směr a od oka vzdálenost. Jednu multi a mysterku jsem dělal na druhý pokus. Směr jsem odhadl správně, akorát s tou vzdáleností to bylo horší (tak 30m odchylka na vzdálenosti 200 - 300m) a hint byl pařez. Takže jsem si nechal doma finálovku zobrazit na letecké mapě a vypravil se na místo znova.
  Jinak snímky letecké mapy si nefotím, ale ukládám sreen obrazovky v prohlížeči v jpg do PDA. Používám kombinace leteckého snímku, snímku turistické mapy místa (to je vhodné v případě, že letecký snímek ukazuje les a není zde moc orientačních bodů, v turistické mapě jsou zakresleny polní a lesní cesty, turistické značené stezky, a další vhodné orientační body jako kříže u cest, hájovny, ...) a základní mapu (používám pro přiblížení vozidlem).

 • 18:41, 10. 10. 2007

  3rojka

  To Bo.T.L: taky používam pouze mapy.cz ve švýcarsku jsem použil maps.google.com.
  To Fabian: Kabel je v kabele musí se někam zapojit, skríšot se musí uložit, přkopírovat kabel odpoirt schovat, není jednodušší jednou cvaknout a hotovo :-)

 • 17:44, 12. 10. 2007

  asasa

  Mám sice zatím nalezené 3 cache, které jsem nalezl pouze a jen podle popisu, nápovědy a map. Nevýhoda je opravdu v tom, že musí být opravdu dobrá příprava doma u PC. Dále se nedá hledat, když mám někde chvilku čas, pokud teda jsem čirou náhodou zrovna tuto cache zrovna před chvílí nestudoval, nebo se nejedná o postupné luštění na různých souřadnicích (v tom vidím jen a pouze přednost GPS). Jsem bez GPS (kterou jsem si chtěl pořídit), ale po přečtení článku se asi opravdu věnovat spíše více domácí přípravě a pak jde člověk skoro na jisto, že? Teda pokud je cache dobře popsána (viz. moje první cache \"Kefalín\"). Na místě se člověk více všímá okolí než s GPS, kterou musí sledovat, aby trefil. Řekl by jsem, že hledání cachek pomocí GPS je amíckej způsob hledání, podle map a přípravy je český způsob (aneb jak levně, snadno a spolehlivěji hledat ;o)) ). Uvidíme jak mě to půjde dál, a spíš si připlatím na datové přenosy v mobilu, aby jsem mohl hledat i když někde vykejsnu.

 • 11:21, 15. 10. 2007

  Bo.T.L.

  To asasa: Protože mám zkušenost s hledáním s GPS i bez GPS, mohu prohlásit, že v mém případě se domácí příprava omezuje pouze na stažení snímku letecké, turistické či základní mapy (ukládám si je do PDA pod jménem WP na GC.COM abch mohl případně dohledat nápovědu ). Nic jiného nedělám (kromě přečtení listingu a logů). U multi či mystery keší s výpočtem na místě si vytisknu listing. Používám buzolu a pro určení polohy jednotlivých bodů v terénu vůči finálovce nemapovou aplikaci pro PDA BeeLineGPS.
  Hledání bez GPSky je lepší zážitek než se nechat vodit šipkou GPS navigace, přestože je větší pravděpodobnost DNF.

 • 19:31, 21. 10. 2007

  xlibor

  Jenom bych chtel podotknout, ze s GPS nejsou problemy v lese - takove problemy byly s GPSkami s cipem SIRF II, ale dnes uz standartni cipy SIRF III jak signal jednou maji, tak ho vetsinou nepusti, ani v lese.

  To je zvlastni teorie ... myslel jsem si, ze fyzikalni zakony stale plati, ale asi se pletu. Smekam pred vami klobouk, nejste potomek Guglielma Marconiho v soucasne dobe pracujiciho na AV CR? :-)

 • 19:24, 23. 10. 2007

  PetrM

  Článek, který mi mluví z duše. Teď mám za necelý rok naloveno 111 kešek a vto še bez GPS, kterou nevlastním. S GPSkou mi to přijde moc jednoduché.
  Ale fakt to chce pořádnou domácí přípravu. Taková multina v ZOO Praha, kdy jsem si vyluštěné souřadnice vynášel do rastru plánku ZOO, to byla úplná radost.

 • 11:52, 29. 12. 2007

  snail CZ

  Musim rict, ze bez GPS je to ve vetsine pripadu je to pohoda. Clovek se lip doma pripravi a krome rucne kresleneho planku s vyznamnymi orientacnimi body nic nepotrebude.

 • 10:13, 08. 06. 2008

  Brebta-Team

  To Fabian: se SEK750 kou fotím kde co (macro) a je to tam a rychle a dobře (třeba bez brýlí (62) jízdní řád a pak zoom a mám v tom jasno). Na lovy jsem chodil bez a o.k. - teď M700 a trochu v tom (tomtom) lítám, asi zkusím BeeLineGPS a nebo to opět pošlu dál a pojedu jako autor 3rojka (Integrál je skvost) - Brebta

 • 22:54, 22. 04. 2009

  wec23

  taky to provozuji hardcore...presne jak je psano,vyfotim monitor a jdu...a nemam problem,za den stihnu 2-4kesky,a jeste aspon stihnu koukat po okoli nez na to,kam mi ukazuje sipka,nic proti je to jen muj nazor...takze vsem lovu zdar

 • 10:58, 09. 10. 2010

  ruzalukas

  Já hledám bez GPS a to je skutečný HardCore!!!!!!!
  Příjdu na louku a tam někde u prostřed je keška s GPS to máte cca 5minut, ale já s mapou klidně i za hodinu!!!!!
  Chtěl bych si koupit PDA Sony Ericsson U8i Vivaz Pro s garmin mapama. Jesli někdo o tom to PDA něco ví tak ať mi dá vědět na email: ruza.lomnice@seznam.cz

 • 09:40, 22. 03. 2011

  sawako

  Tak to jsem ráda, že nejsem jediný kačer, který kešule hledá bez gps. O to víc mě pak pobaví když někdo spoléhá jen na přístroje a pak si stěžuje, že to nešlo najít a já to měla na první dobrou. Je pravda, že jsem se ještě nedostala mimo město, takže až budu někde v lese, tak možná otočím, ale vzhledem k mé dlouholeté zkušenosti s orienťákem, to nebude tak strašný - doufám. BTW ten orienťák je asi jeden z důvodů, proč mám radši mapy, než přístroje :D

 • 14:12, 08. 08. 2011

  Stavnatka

  Ahoj. Taky hledám bez GPS a mapu si kreslím ručně na papír (ani nemám tiskárnu). Sice příprava vydá na několik hodin, ale baví mě to rozhodně víc než abych \"tupě\" dorazila až na místo. Mám teď nějakých 226 keší. Sice to není nějaký závratný číslo (hledám kešky jen tak když někam třeba jedu - rozhodě ne cíleně), ale i tak na to můžu být aspoň trochu hrdá. Chci se zeptat - není přímo na geocaching.com, kde jsem zaregistrovaná, udělaná nějaká sekce pro nás, hledače BEZ? Nebo nějké fórum...

  Občas mě trochu zamrzí, že owneři s nám moc nepočítaj. Napíší třeba, že keška je vedle kapličky - ta není na satelitu uprostřed lesa téměř vidět - tak ji hledám u kapličky a po příchodu domů zjistim, že keška je od ní 70 metrů.

 • 14:19, 08. 08. 2011

  Stavnatka

  Ještě bych se chtěla zeptat - stává se vám taky to, že se keška po satelitní mapě pohybuje?

  To by mě občas trefil šlak. Třeba jsem se tři hodiny připravovala na keškovýlet a pak nenašla žádnou. když jsem se vrátila domů, zjistila jsem, že všechny kešě na mapě byly posunuty třeba SV směrem o 30 metrů. To pak asi člověk těžko něco najde... Někdy se mi to stávalo i před očima. Zazoomovala jsem mapu a najednou se kešky někam posunuly. Pa zas oddálila a zase byly jinde. To pak člověku trochu přijde divný, že všechny kešky na monitoru vidí třeba uprosřed střech domů. Co s tím? máte někdo zkušenost?

 • 14:39, 15. 11. 2011

  Cetnik

  Musím říct, že pro mě je to bez GPS mnohem zajímavější. Už jsem zažil jak jeden cacher s gps pořád zíral na displej motal se kolem jak vítr v bedně a nakonec odcházel s nepořízenou. Já se zamyslel, kde by tak mohla být, šáhnu a mám.. Od začátku jsem zarputilý zastánce geocachingu bez gps :o))

 • 20:06, 07. 09. 2012

  šmahlo

  Ahoj, poprosím nejaký kontakt na Vás - e-mail., skype, FB...
  Prípadne mi napíšte na roman.smahel@gmail.com
  Ďakujem

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

iPhone a geocaching na Korsice