Geocache na Rudém náměstí v Moskvě

Zimní manifestace
Zimní manifestace

Vydáno: 14. února 2011 | Autor: Hoblik | Rubriky: Geoprojekty a akce, Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Snad každé město má své hlavní náměstí a někdy je takové místo „středem celé země“ . My máme Václavské náměstí, Američané mají Times Square, v Rusku mají Rudé náměstí. Nějakou dobu jsme v Moskvě pracovně pobývali a Rudé náměstí si vysloveně říkalo o založení geocache.

Geocacheři v Rusku používají svůj vlastní systém na www.geocaching.ru, který má svá specifická pravidla. Jsou odvozena z místních klimatických podmínek, což znamená, že zakladatel musí počítat například s tím, že v místě mohou napadnout dva metry sněhu a tak jsou cache často kombinací letní-fyzické a zimní-virtuální geocache. Dále musí brát v úvahu i poněkud nedůvěřivý postoj jak od veřejných orgánů, tak od některých občanů. Z toho důvodu je v ruském systému jen velmi málo keší ve městech.

Obecně je na území Ruské Federace na naše poměry vůbec málo geokeší, jednak ze zmíněných důvodů a také proto, že donedávna bylo držení GPS soukromou osobou trestné. To je však již minulost, navigace všech značek se prodávají na každém rohu a proto jsme se rozhodli pro malou osvětu v oblasti městských geokeší a v Moskvě jsme jich několik založili.

Na Rudém náměstí jsme chtěli připravit geocache, která by umožnila bezpečný odlov návštěvníkům Moskvy na místě, které skoro nikdo při návštěvě města nevynechá. Problémem je, že na Rudém náměstí jsou bezpečnostní kamery vidět snad na všech budovách a sloupech veřejného osvětlení. K tomu je třeba připočítat případné skryté kamery, které jsme neobjevili. Pak je tu také množství uniformovaných příslušníků milice či těch v civilu, kteří pohledem lustrují každého, kdo náměstím prochází.

Z prvního umístění byla geocache odklizena již po pár dnech po jejím aktivování. Byla umístěná na budově muzea, nedaleko mauzolea, kde se chýlí ke konci věčně spočinutí velkého revolucionáře a zločince na vlastním národě V.I. Lenina. Nakonec se nám podařilo najít nové místo, na kterém je v provozu již třetím rokem. Geocache je ukryta na klidnějším místě nedaleko chrámu Vasila Blaženého na druhé straně náměstí. Téměř dvě stovky geocacherů z celého světa - a taky pár českých - si tak mohlo zalogovat nález na jednom z nejznámnějších míst v Rusku.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1DC11

Autor: Hoblik

Přidat komentář

Komentáře ke článku

  • 20:42, 22. 02. 2011

    Toniczech

    Hmm, zaujalo mě to jaksi z protipohledu - v Česku je t.č. 17 GC.su keší - až tedy budu mít cestu přes Pražský Hrad, lognu si na III. nádvoří tu jejich virtuálku. :-)

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Kouzlo geocoinů