FTF aneb nemoc zvaná Lakusovka

Vydáno: 19. listopadu 2008 | Autor: huncut | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Pokud se vám vyhla epidemie žloutenky nebo každoroční epidemie chřipky, možná ještě nemáte úplně vyhráno. Zákeřná Lakusovka se šíří mezi nic netušícími kačery velmi rychle!

Pokud byste to náhodou ještě nevěděli (o čemž pochybuju) FTF neboli First To Find je zkratka, kterou se označuje první nalezení nově založené kešky. Nálezce tím dává najevo, že byl první kdo schránku nalezl, většinou jen pár hodin po jejím zveřejnění. Jen málokdy nastane situace, kdy by keška zůstala nenalezená třeba jen celý jeden den. Snad jen na nějakém odlehlém místě nebo pokud je to složitější mystery či multi keš. Po každém publikování nové kešky se většinou strhne honba za pokladem v pravém slova smyslu a několik různých kačerů z okolí se předhání, kdo bude první.

A co je vlastně na FTF tak zajímavého? Každý má asi jiné důvody, někdo se rád podívá na neprobádané místo, kde nebude ještě vyšlapaná cestička k hromádce kamení, někdo rád soutěží a má FTF jako oživení geocachingu, no a pak je několik těch, kteří onemocněli Lakusovkou. Pokud bydlíte na jih od Prahy, možná původce této nemoci dobře znáte. Je to ten, který vám při FTF honbě nejspíš vyfouknul jisté prvenství o pár desítek minut. Tak jako několikrát mě a mým geokolegům. I když jsme nikdy FTF nebrali extra vážně, spíš jen jako zajímavost pro spestření, když se to zrovna hodilo.

Pak ale nedávno v podvečer, když už padala tma, mi přišlo upozornění, že na nedalekém Blaníku jsou dvě nové kešky hned vedle sebe! Tomu říkám FTF zátah, dvě mouchy jednou ranou! Zburcoval jsem své geosousedy, vytiskl listing, popadl baterku a vyrazili sme. Máme to asi 15Km a tak sem ždímal z auta maximum s plynem na podlaze co to dalo. Asi za půl hodiny od publikování keše jsme parkovali pod Blaníkem. Tma jak v pytli, ani měsíc nesvítí, ale parkoviště je prázdné a to je dobré znamení. Za svitu baterek vybíháme do kopce, Blaník známe jako svý boty a víme přesně v kterých místech kešky budou, ale je to ještě tak půl kilometru převážně dokopce. Po prvních dvou stech metrech nemůžu ani popadnout dech - nojo, sedavé zaměstnání, chtělo by to potrénovat. Tak jsme zvolnili, koneckonců všude ticho a tma, nikde nikdo jen hluboký les. Má to v sobě obrovské kouzlo, takový noční odlov. Pociťuju příjemné mravenčení a připadám si jako Indiana Jones který pátrá po vzácné relikvii.

Jako první kešku volíme Veřejovou skálu, která je blíž k parkovišti, odkud přicházíme. Mobil s GPSkou me spíš oslnil a pod korunama stromů mi moc přesně neukazoval. Naštěstí máme přistroje tři a po cca čtvrthodině bloumání od kamene ke kameni, od stromu ke stromu mě geokolegové volají k úspěšnému nálezu. Parádní nová keška, všichni se usmíváme když otevíráme čistý nepopsaný logbook. Už chápu ten pocit být první, všechny předhonit za každého počasí, za světla či za tmy. Naopak čím těžší ten odlov je, tím lepší je to pocit. Ale čeká nás ještě jedna keška, logujem se s troufalou poznámkou, že toto je "první keška z našeho dnešního FTF double". Čímž jsme ovšem rozlobili geoboha. V momentě kdy jsme vkládali logbook zpět do schránky, vidíme ze směru druhé kešky (opravdu jsou od sebe tak 200 metrů) poletující světla. Bylo nám hned jasné, že bludičky ani světlušky to nejsou.

Vyrazili jsme opět do kopce k druhé kešce, kde už ovšem bylo rušno. Na kamenném stole, ke kterému se keška váže byl postavený batoh a z něho trčela vlajka "FTF #200 LAKUS". Hned nám bylo jasno s kým máme tu čest. Na druhou FTF jsme mohli zapomenout, ale když jsme viděli, že Lakus tu slaví svou jubilejní dvoustou FTF kešku, ani nám to nevadilo a byli jsme rádi, že se můžem takových oslav zúčastnit. Koneckonců jsme si alespoň FTF spravedlivě rozdělili. Akorát tedy do dneška nechápu, jak to mohli tak rychle stihnout, když to měli o dobrých 30Km dál než my a to ještě říkali, že se docela flákali :)

Lakus je ale příjemný chlapík, povyprávěl nám o své nemoci Lakusovce, která ho nutí neustále opakovat ten pocit z prvního nálezu nově založené kešky, o tom, že spravuje stránky ftf-index.cz kde eviduje statistiky podobně postižených lidí (mimochodem k dnešnímu dni každou druhou kešku kterou Lakus nalezl, nalezl jako FTF) a o tom s kým často svádí FTF souboje. Cesta zpět na parkoviště během vyprávění geozážitků utekla rychle a brzy jsme se rozloučili s tím, že se zase brzy určitě potkáme u nějaké kešky. Musím říct, že to FTF má něco do sebe a Lakus i další budou mít příště o soupeře navíc :)

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1H9XM, GC1GNPM

Autor: huncut

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 21:09, 19. 11. 2008

  seiza

  No jo.... dneska jsem na Lakusovku narazil hned dvakrát 19.11. ;o) Ale já ho jednou předběhnu a to se bude divit.... jinak nejsem zase až tak extremní FTFkář, ale začínám tomu propadat ;o)

 • 21:26, 19. 11. 2008

  imagir

  To je teda paráda! O Lakusovce jsem jeste neslysel :-)) Ja jsem naopak cekal na FTF u jedne z mych dvou kesi (GC174WQ) skoro rok. Ale dobry je, ze to FTF byli zase cesi. Jsme vubec narodem aktivnich kaceru, onehdy jsem logoval nejjiznejsi cache USA a koukam par radku pod mym zapisem ctu: Šelmice :-)))

 • 08:32, 20. 11. 2008

  Huncut

  Během vkládání tohoto článku jsem stihnul odlovit další FTF! Jak se nakonec ukázalo, bylo to deset minut před Lakusem. Ale vhledem k tomu, že to měl opět o hodně dál, klobouk dolů před jeho rychlostí. Máme ještě co zlepšovat.

 • 09:11, 20. 11. 2008

  Numira

  Ne ze by FTFko nebylo prijemnym zpestrenim, ale kdyz nekdo jede rychle jako dobytek (podle clanku cca 40 km) jen aby by si poplacal ego, tak u me klesa jako clovek hodne hluboko.

 • 10:20, 20. 11. 2008

  Huncut

  Numira: Tak na Blaník to podle času logu mohl stihnout i s jízdou podle předpisů. Ale chce to se vyhnout zbytečným prostojům a vyladit reakční dobu a reakční postupy na každé FTF upozornění :)

 • 10:18, 21. 11. 2008

  robici

  My Jižani bychom mohli vyprávět dlouhé příběhy o FTF huntech tohoto týmu. Na posledním eventu ale oba Lakusovi svorně tvrdili, že jsou v péči lékařů a úspěšně podstupují detox. Nikdo jim to samozřejmě neveřil!!!!

 • 21:06, 21. 11. 2008

  ondrasek geotym

  Abych pravdu řekl, vždy se těším, že na naší nové keši budou lakusovci (ale ani PlachtaS a arthur.dent mi nevadí :-). Několikrát jsme na Tyranosaurus lakusi líčili past, nakonec jsme je viděli v akci dvakrát na našich Stardance parket Těšínov a Střelnice Těšínov a stálo to za to. Ale pozor, vřele doporučuji i jejich vymyzlené vlastní keše!!!

 • 12:34, 01. 12. 2008

  Gibon

  Geocaching je především hra a ne soutěž. Někteří z FTFkařu ani neloví normální keše jen tam kde je možno chytit FTF aby si nenarušili statistiku.... Nevím. Během dvou dní budu otevírat keš která rozhodně velmi brzo nepadne :) A jako bonus navíc běžní FTFkaři budou z prvotního lovu vyločeni díky povaze kešky.

 • 13:45, 01. 12. 2008

  Huncut

  Gibon: každej si v tom najde to svoje, co ho baví. To je na tom to nejlepší. Geocaching je pro každého něčím jiným.

  Ta nová keška zní zajmavě, doufám, že pak dáš vědět bližší podrobnosti :)

 • 16:18, 10. 12. 2008

  H+

  Jestli tomu příbehu dobře rozumím - potkali jste lakuse u jeho FTFka, tudíž vy jste odlovili obě keše a pak jste šli společně k autu, takže on už tu druhou nelovil? :) To už pak tý jeho statistice rozumím... (a mimojiné myslím, že se ochuzuje o spoustu výborných \'\'uleželých\'\' keší - ale jak je ctěná libost).

  to Gibon: tohle rozlišování na \'\'běžné FTFkaře\'\' a ty ostatní (jak u Tebe vyznívá - lepší) mi připadá stejná blbost jako rozlišování na PM (nadkačery) a BM (podkačery).

  Geocaching je hra a zábava a jako takovou ji (většina z nás) hrajeme. Já třeba beru FTF lovy jako výborný odbourání denního stresu, kdy všechno, co děláš, zahodíš a prostě jedeš do neznáma. Teď hned - ohromnej impuls, zkus si to někdy.

  A ještě k tomu rozlišování - jak by se Ti líbilo, kdybych založil kešku pro \'\'běžné FTFkaře\'\' a po FTFku ji archivoval? Dávalo by Ti to smysl?

 • 12:04, 20. 12. 2008

  moucha111

  to H+ dívám se na geocaching asi stejnýma očima jako ty a tvůj názor mi plně mluví z duše, pár FTF se mi zadařilo ale nesmí to být na úkor zážitku z keše.Pokud je to v noci, vracím se při nejbližší příležitosti na místo znovu.V mém případě to není problém, neboť za FTF nevyjíždím daleko od domácích souřadnic
  to Gibon: používat termín běžní FTFkaři silně napovídá, že tvůj náhled na geocaching je hodně\"mimoběžný\". Pokud si chce někdo ověřit své schopnosti a závodit, je zde k dispozici spousta výkonostních sportovních disciplin , v nichž se vypisují závody. Nechtěl bych, aby byl geocaching závodem a pokud by se tak někdy nedej Bože stalo, hledal bych jinou aktivitu.

 • 13:22, 05. 01. 2009

  Huncut

  Tak na geocachingu je krásné to, že způsob lovu jednoho kešera a jeho pohled na geocaching nijak neovlivňuje ostatní geocachery a každý si v tom může najít \"to svoje\" proč ho to baví.

 • 23:18, 30. 06. 2009

  Kart

  jo kamo! hledej kesu Rilic-Sutvid v Chorvatsku a pak neco rikej, ze malokdy nastane sit., ze keska neni nalezena driv jak za den. Sutvid je uz skoro rok v provozu a este nema FTF!

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Handy Geocaching