Cykloevent Birkovo kolo III. – reportáž z místa dění

Vydáno: 19. listopadu 2010 | Autor: polas_CZ | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Rok se s rokem sešel a k podzimu neodmyslitelně patří recesistická akce Birkovo kolo, také samozřejmě i stejnojmenný cykloevent.

Již třetí ročník se konal právě na začátku října, 2.10.2010, tradičně pod vedením Pavla z Břeclavi - pgnexta. Mimo jiné původního autora znovuoživené multiny Birkovo kolo - nyní v mém vlastnictví.

Jistě jste už slyšeli o pověst - jestli ne, tak už ano, o kolaři Birkovi. Jednou v sedmnáctém století se takhle kolařský mistr Jiří Birk vsadil s kolegy z ostatních cechů, že po východu slunce pokácí strom, vyřeže kolo a dokoulí do sedmdesát kilometrů vzdáleného Brna, než se uzavřou městské brány. Birkovi se to podařilo a od té doby na Staré radnici visí loukoťové kolo na jeho památku. S kolařem to nedopadlo zrovna šťastně - v silně náboženském středověku byl podezírán, že se spolčil s ďáblem a umírá osamocen. Dle nejnovějších poznatků zlí jazykové tvrdí, že to nemohl ani stihnout.

Po stopách legendárního muže se již po páté vydaly na trať týmy o třech členech. Všímaví jistě zaregistrovali, že celé šílenství odstartovalo v Lednici. V 8:30 proběhla prezence a symbolické řezání do dřeva. Již o deváté hodině vyjíždí celý peloton ve směru k Brnu, první závodníci jsou očekávání mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. Čas mají však všichni až do šesti, pak se slavnostně vyhlásí výsledky. Z vítězství se nakonec raduje Bekaro tým s časem 4:06:11 - starý rekord překonal o zhruba osm minut. Po sedmé hodině se rozchází poslední návštěvníci, poté pokračuje program pro všechny vysílené soutěžící.

Ve stručnosti jsme si shrnuli hlavní akci slunečného podzimního dne, nyní se můžeme vrhnout na samotný cykloevent, kterého jsem se účastnil již podruhé. Něco po sedmé hodině jsem vyjel z domovské stanice Brno - Židenice, kde jsme se potkali s Kostrounem. Další vlna kačerstva přichází na Hlavním nádraží, v kupé se setkáváme s DrakMrakem, vkrejcim, v neposlední řadě s vysíleným puczmelounem, se kterým jsem strávil příjemné chvilky minulý rok, ale začátek cykloeventu. No, nezáviděl jsem to průvodčímu, ale tak si aspoň kola zkasíroval. No, měli jste zkrátka vidět ten peloton v Podivíně. :-)

V duu jsme pokračovali až do Břeclavi, kam jsme dorazili lehce po osmé. Zde jsme se stavili ještě na rakouskou hranici - samo sebou jsme nestihli start závodu. Alespoň jsme si udělali hezkou projížďku - v 9:45 jsme dorazili na Lednické náměstí, kde ještě probíhala doprovodná akce pro děti - koulelo se koulelo. Zde se naše cesty rozešly a já si mohl v klidu vylovit park - no jo, stále mi tam jedna zbyla. Místo dalšího srazu bylo stanoveno na desátou u nové multiny Tajemná propadlina. Nějak to časově nevyšlo, ale kolega na mě ochotně počkal - pokračoval však ve stíhací jízdě za ostatními účastníky eventu.

Zanechal mi tu společnost - slovenského kačera belzebota, se kterým jsme ulovili po cestě nemalé množství keší. Zkrátka jsem poznal prima člověka, mimo jiné jednoho z prvních cacherů na Slovensku, který rozšířil tradici i u našich sousedů. Cesta ubíhala, kilometry rostly, když v tom - zasyčení. No jo, tohle k tomu taky patří, kolega píchl. Slibné dohánění rázem utrpělo trhlinu - zhruba půl hodinovou ztrátu, odnesla to jak duše, tak plášť. Ovšem zvládli jsme i kamenitý sjezd z Výhonu tak o 20 kilometrů dál. Začíná nám být sice zima, ale musíme pokračovat - vytahuji dlouhé šusťáky, nalévám hrnek čaje, obědvám. :-) Pět hodin - jsme v Blučině a máme jediný cíl, dojet na brněnskou starou radnici do šesté hodiny večerní. Obloha jako vymetená, zkrátka krásný podzimní den bez vrásek. Cesta ubíhá, 17:57 vysílení po více než stovce kilometrů čekáme na výsledky celého závodu. Účastníci cykloeventu nikde, po chvíli přijíždí hlavní organizátor Pavel. Těsně po něm puczmeloun, který má pro mě tíženou kartičku a CWG. Konečně se setkáváme a společně čekáme na oficiální ukončení této suprové akce. Nejdříve odjíždí pgnext, tak půl hodinku po něm my.

Co na závěr?

Po druhé na cykloeventu a nelituju. Vy co chcete pro sebe něco udělat - nejen sedět nad logováním a chcete si odlovit velké množství keší, jste vítáni. Není to sice kombajn ala sto, jsou to však pěkné krabičky. Okolí k projížďce jen vybízí - rovina, rovina, rovina, kopeček, rovina, rovina. Sečteno, podtrženo. Třináct bodíků, 107 kilometrů, skvělý den. Kdo neprožije, nepochopí. Těším se na Vás na dalším ročníku, nebo lépe u dalšího článku.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC2ABM1, GC1G3JY, GC1EMPY, GC2B34H, GC1ZBK6

Autor: polas_CZ

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 18:28, 19. 11. 2010

  polas_CZ

  Kdo by rád více foteček, mrkněte http://polacekm.rajce.idnes.cz/Cykloevent_Birkovo_ kolo/ .. :-)

 • 21:59, 09. 12. 2010

  Honza

  Pěkný článek ;) Snad se event rok od roku rozroste o další nadšence. Kdyby to nebylo z ruky, určit bych se zúčastnil ;)

 • 13:31, 29. 12. 2020

  Andy

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and now each time a comment is added I am four emails concentrating on the same comment. Could there be by any means you may get rid of me from that service? Thanks! 918kiss

 • 13:50, 07. 01. 2021

  uzair

  Hey. Very cool website!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark this website and take the feeds additionally…I’m glad to find a lot of helpful info here within the article. Thank you for sharing..
  Nicolas Krafft
  https://thedishh.com/2020/12/22/nicolas-krafft-for mer-loreal-executive-weighs-in-on-work-life-balanc e/

 • 14:09, 07. 01. 2021

  anus

  I haven?t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend fmovgate.org

 • 12:32, 09. 01. 2021

  anus

  This would be the right weblog for anybody who wishes to discover this topic. You realize a great deal of its almost tough to argue along with you (not too When i would want…HaHa). You actually put a brand new spin using a topic thats been written about for decades. Wonderful stuff, just fantastic! Jack Mason avoiding burnout

 • 06:19, 16. 01. 2021

  uzair

  Hi, do you have a facebook fan page for your blog?”;~–
  Cold Stone creamery franchise
  https://1851franchise.com/thecounter/interview-nic ole-rayborn-vp-of-franchise-development-at-kahala- brands-2708457

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Geocaching na Jadranu