Čtyři keše, čtyři příběhy

Vydáno: 25. března 2011 | Autor: ToM FX | Rubriky: Geocaching s dětmi | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Děkujeme všem, kteří zaslali tipy na nejlepší keše ve svém okolí. Někdo zaslal jednoduše seznam keší, někdo poslal příběhy, které při hledání zajímavých kešek zažil...

Upozornění redakce: Článek obsahuje mnoho nápověd a prozrazuje místa úkrytu zmíněných keší! Pokud si chcete hledání těchto pokladů užít, nečtěte jej.

Medvědí doupě (GC1FB73) typ: tradiční

Tuto keš jsem našel 28.8.2010 za pomoci mého 6-ti letého synka Filipa. Musím se ale podělit o kuriózní a komickou situaci, která tomu předcházela.
Doma jsme si v klidu naplánovali výlet do Starého Plzence, přesněji turistický výlet s cílem nalezení několika „pokladů" k nimž patřilo i MEDVĚDÍ DOUPĚ. Po nutných domácích přípravách v podobě podrobného čtení logů keší, přípravě svačin a outdorového oblečení, jsme vyrazili na lov.

Už když jsme se přibližovali ke skále, kde mělo být medvědí doupě, byl slyšet z daleka dětský povyk. Bylo nám jasné, že tam někdo operuje. Uviděli jsme tři malé děti, které byly zdánlivě bez dozoru. Děti pokřikovaly do skály něco v tom smyslu „pozor, někdo sem jde" a také něco o hledání. To už jsem se začal usmívat. Není nad diskrétnost. Najednou se odněkud ze skal vynořila jejich máma. Koukám, něco drží v ruce a pohledem něco studuje. V první chvíli mně napadla SMS zpráva. Jenže to jsem v dané situaci brzy vyloučil a začal jsem přemítat: „jde ze skal, v ruce něco jako mobil... asi to vypadá, že hledají to samé co já s Filipem". A měl jsem pravdu.

Oni i my jsme tak nějak komicky nenápadně obcházeli celou skálu, stále po sobě pokukovali s tím, že právě ti druzí to vzdají. Očividně jsme nemohli přesně zaměřit cíl a najít to správné místo úkrytu. Až konečně se zadařilo. S Filipem jsem byl přeci jen rychlejší a byli jsme oproti této konkurenci první. Druhá „parta" byla v tu chvíli někde na druhé straně skály a bloudila okolo v nedohlednu...

Úkryt to byl tedy parádní! Musím říct, že v té době to byl prozatím nejpůsobivější úkryt, s jakým jsem se setkal. Lézt po břiše pro poklad jsem musel já :-) Bohužel, jiný způsob vyzvednutí by se těžko hledal. Po zalogování jsme opět pokračovali vstříc ostatním pokladům.

ZOO Plzeň Quite a different world (GCZ5TG) typ: mystery

Tak na tuto kešku jsem měl spadeno v den státního svátku, 28.10. 2010, za vstupné 28 kč. Podle domácí studie listingu mi bylo jasné, že sbírání indicií nebude lehké, a že bude časově náročné, vzhledem k tomu, že jsme měli s sebou kočárek a děti. Ale co, řekl jsem si, je na to téměř celý den. Bohužel, nikde jsem nesehnal žádnou mapku ZOO, kde by byly vyznačeny ony, tak potřebné terminály s informacemi pro zdárné dešifrování místa úkrytu samotného pokladu.

Vyzbrojen vytištěným listingem keše, naše celá rodinka v dopoledních hodinách vyrazila do ZOO. Po příchodu do areálu jsem zaúkoloval manželku a synka Filípka, co mají hledat a hlásit. Musím se přiznat, sbírání indicií v podobě informačních terminálů, bylo horší než jsem očekával. Čas v ZOO rychle ubíhal. V odpoledních hodinách, kdy byl čas myslet pomalu na odchod, jsme našli slabou polovinu potřebných terminálů. Bylo mi jasné, že ostatní už nestihneme nalézt. Za celý den chůze, fotografování a hledání, jsme byli unaveni a zklamáni, že nemáme potřebné údaje k vyluštění šifry a šance nalezení pokladu byly mizivé. Odpočívali jsme u nedalekého občerstvení a přemýšleli co dál. Nechtěl jsem zklamat děti a odejít „naprázdno" bez nalezení velkého pokladu, který měl být opravdu veliký, avšak jediné co bylo k dispozici byla polovina šifry, která ale neměla žádný význam.

Sedíme u venkovního stolu, slunce pomalu zapadalo a já si naposledy čtu vytištěný listing. Byly pouze dvě možnosti, co udělat. Odejít s neúspěchem a nebo risknout a tipnout místo úkrytu, což bylo velice nepravděpodobné. Jsem Plzeňák a v této zoologické zahradě jsem již několikrát byl. Vím tedy zhruba, kde se co nachází. Proto jsem se rozhodl, že zkusím určit místo úkrytu, a pokud to nevyjde, je čas jet domů.

V této chvíli jsem se zaměřil pouze na hint. Tato krátká nápověda bohatě stačila k tomu, aby rozum společně s úvahou a mapkou celé ZOO, vytipoval jen jednu jedinou lokalitu, která tomu nejvíce odpovídá. Vyrazili jsme. Na místě jsem nechal manželku s kočárem. Od této chvíle se mě zmocnil zvláštní pocit naprosté jistoty a neomylnosti v nalezení cíle. Šel jsem s Filipem na místo, o kterém jsem pevně doufal, že je to to správné. Povedlo se. Poklad se nám ukázal v celé své velikosti. A že ta velikost byla opravdu s velkým „V". Ten pocit umocněný okolnostmi a minimem informací, byl nepopsatelný. Prostě radost veliká nejen má, ale i Filipova. Po nutné výměně předmětů a zalogování, jsme spokojeni, všichni vyrazili domů.

Později jsem se bohužel, k mému nepozornému čtení dozvěděl, že souřadnice terminálů jsou autorem v listingu napsány jako Waypointy. Hledání pro mě mohlo být tedy mnohem příjemnější :-)

Gansplatz (GC15MKD) typ: tradiční

Tak na tento odlov asi nezapomenu. V mé prozatím krátké kariéře cachera, byl tento nejakčnější... Nechybělo mnoho a skončil jsem u policie na výslechu.

Protože svoji gps mám ješte v reklamačním řízení, byl jsem nucen lovit pomocí auto navigace. Ta mi slouží pouze pro zobrazení foto map, které si pečlivě připravuji před každým lovem. I v tomto případě tomu nebylo jinak.

Pomalu se blížím k onomu místu úkrytu, občas koukám na navigaci zda jsem v té správné ulici a jdu tím správným směrem. Už z dálky mohl každý pozorovat, že v tuto dobu se něco děje na nedalekém hřišti. Hrálo se fotbalové utkání. Aut bylo plné přilehlé parkoviště. Chodím mezi auty, občas se zastavím, mrknu na gps, kousek se vrátím a jdu dál. Nezasvěceným se možná mohlo zdát mé chování mezi desítkami a desítkami aut poněkud podezřelé. Dva pracovníci v autě odtahové služby, kteří mě z povzdálí sledovali, neměli pro mé nejisté chování pochopení. Byl jsem mezi těmi auty pro ně podezřelý. Nejspíš dohlíželi i na zaparkované vozy, což je v dané situaci asi správné. Prostě jsem se jim jevil jako potenciálně možný pachatel s úmyslem se obohacovat obsahem zaparkovaných automobilů. Ani oni neutekli mé pozornosti. I přes to všechno jsem šel za svým cílem. Naštěstí až k místu keše od nich vidět nebylo.

Překonal jsem nutnou překážku v podobě zábradlí a už jsem po žebříku sestupoval k vodní hladině. Nečekal jsem takové akční dobrodružství, ale neodradilo mně to. Jednou rukou se přidržuji a druhou šátrám po magnetické keši která byla pouze čtyři stupínky od hladiny řeky. Po zalogování se pomalu šplhám nahoru. Jenže, najednou jsem tam nahoře nestál sám. Asi o 10m dále na mě civí dva policisti! Umíte si jistě představit onu situaci, kdy policajti hledají podezřelou osobu, a ta najednou od řeky přelézá zábradlí a první co uvidí, jsou nechápající pohledy dvou policistu kteří ji upřeně sledovali. Dokonce jeden z nich v tu chvíli zapomněl mluvit do vysílačky. Asi z té situace byli zaskočeni více než já, protože jsem naprosto v klidu, beze slova, okolo nich odkráčel s cílem k další, nedaleké keši. Skoro to vypadalo, že zkameněli. Došlo mi, že to páni z odtahovky pro mně připravili ono zajímavé překvapení.

Po cestě jsem si tak pro sebe představoval, co bych jim asi povídal, pokud by požadovali vysvětlení, co dělám na žebříku který vede pouze do vody... Každopádně to byl mocný zážitek. A poučení pro ostatní - nikdy nevíte co vše vás muže překvapit při zdánlivě nevinném odlovu městských keší.

Lesni studanka (GC2BDXA) typ: tradiční

Byli jsme na dovolené v autokempu „pod lesem" poblíž města Jičín. V této době jsem byl naprostým nováčkem, bez zkušeností s hledáním keší. Proto jsem si ještě v Plzni, před odjezdem, vytisknul z internetu nějaké informace o této činnosti a hlavně mapku okolí kempu ze stránek GC. Takto vyzbrojen jsem netrpělivě studoval a plánoval cesty v Královehradeckém kraji. Samozřejmě prioritu měly poklady v nejbližším okolí kempu.

S manželkou a dětmi jsme tehdy naplánovali první cestu s cílem možného nalezení úplně první keše v geocacherské „kariéře". Keš měla název Tvrz Mokřice. V době, kdy píšu tento článek, již není aktivní. Tento poklad nalezla manželka, stála zrovna u toho správného stromu. I tak, pro nás ostatní, byl dojem veliký. Nalezení prvního pokladu je pro člověka veliký zážitek. Proto další výprava na sebe nenechala dlouho čekat.

Na řadě měla být „Lesní studánka". Tuto výpravu jsem bohužel absolvoval sám, protože bylo po dešti a lesní cesty byly samé bláto. Zbytku rodiny se prostě nechtělo. Co je lesní bláto proti touze nálezu! Mám rád lesní procházky a ten pocit klidu a odreagování. Počasí bylo příjemné a slunné. Na cestě u lesa mě překvapili výletníci na kolech. Spíše se podobali hnědým, bahnitým sněhulákům. Pak mi došlo, že mají na sobě čísla a že je to vlastně nějaký závod. Jeden se mně dokonce ptal, jakým směrem jeli ostatní. Později jsem zjistil, že tento závod byl celodenní a účastníků bylo snad několik stovek roztroušených do skupinek. Pro mne to ale nebylo příjemné a snažil jsem se jim vyhýbat a putovat mokrým lesem a trávou kde nebyly cesty. Kolizí závodníků v lesních úsecích jsem viděl dost. Některé byly opravdu komické. Brzy jsem zjistil, že cyklisti v zápalu boje a rychlosti na nerovném terénu ztrácejí různé předměty - od pumpiček až po brašničky s nářadím a flašky na pití. Má cesta se díky závodu časově prodloužila, a jak tomu tak bývá, trasa závodníků se shodovala s mojí cestou ke studánce.
Konečně jsem odbočil z cesty a vydal se ze stráně dolů k potoku, kam směřovala šipka na mém OREGONu. Do kalného potoku se vlévalo krátké rameno čisté vody. Nepochybně ze studánky. Okolí bylo krásně udržované, se stupínky k nabrání zázračné vody. Při bližším prozkoumání jsem zjistil, že pramen vniká do malé studánky ze dna, které bylo písčité. V několika místech vývěru se jemný písek krásně otáčel a cedil jako nekonečné přesýpací hodiny. Samozřejmě jsem neodolal, naplnil svoji vojenskou flašku a ochutnal. Voda byla velice studená. To svědčí o velké hloubce, ze které vytéká. Písek a pískovcové podloží zase vodu naprosto čistě filtruje. Jen stěží mohu popsat pocit při ochutnání této čistě přírodní vody. My, z měst, velice dobře poznáme chlorovanou vodu vytékající z našich kohoutků. Jsme na ni zvyklí. Stejně tak poznáme vodu, která nemá nic společného s vodou z měst. Přesně tak blahodárně, čistě a opravdu zázračně, chutná voda z této lesní studánky. Téměř jsem zapomněl na hledání pokladu.

Uvedené souřadnice záměrně neukazovaly místo úkrytu, ale malý, dřevěný křížek s obrázkem panny Marie hned vedle studánky. Musel jsem hledat. Nebylo to snadné hledání. Pokud stojíte u studánky, tak poklad nikdy neuvidíte. Je potřeba na studánku hledět z vrchu. Pak, pouhým pohledem bez zbytečného hrabání v zemi, je možné spatřit správné místo. Po logování následovala krátká svačina, teplá polévka vařená na malém turistickém vařiči, káva a na závěr jsem nabral „živou" vodu do vojenské flašky a ještě do jedné sebrané a vymyté, kterou ztratil některý závodník. Před odchodem jsem pořídil ještě několik podvodních fotografií přesýpajícího se písku pomocí vodotěsného GPS OREGONu. Zpáteční několikahodinová cesta probíhala v poklidu. Znamenitá voda z této studánky velice chutnala manželce a dokonce i 6-ti letému synkovi.

V průběhu několika dalších dnů jsem toto místo navštívil ještě několikrát a vždy jsem donesl plný batoh vody...

Za všechny zážitky zasílám mé poděkování zakladatelům a autorům těchto keší.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1FB73, GCZ5TG, GC15MKD, GC2BDXA

Autor: ToM FX

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 21:12, 27. 03. 2011

  Marian (stormchaser1963)

  Kvalitní článečky! Mohlo by jich klidně být více. :-)

 • 13:57, 28. 03. 2011

  viopes

  Pěkné články a ještě lepší zážitky :-) Zpozorněla jsem hlavně u keše ZOO Plzeň,kdy jsme s dětmi z poslední návštěvy ZOO odešli zklamaní a nyní to vypadá,že příště půjdeme témeř na jisto...

 • 09:12, 03. 04. 2011

  Mrtva.Tasemnice

  Hrozně ráda čtu geopříběhy :)

 • 08:51, 30. 06. 2011

  chalupníčci

  Super příběhy, pěkně čtivé. Za 1*

 • 10:53, 05. 12. 2020

  SEO

  Aw, this became an exceptionally nice post. In thought I have to place in writing like this additionally – spending time and actual effort to make a good article… but exactly what can I say… I procrastinate alot and by no means often go carried out.
  Mega888 apk download
  https://918kiss.plus/mega888/

 • 10:56, 08. 12. 2020

  SEO

  Good post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Bless you!
  먹튀
  https://i-m4.com

 • 06:42, 13. 12. 2020

  Andy

  I agreed to your idea, I was just wondering why the other guys here talking of different topics are they lost, lol!
  918kiss xe88 ios
  http://www.918kiss2.com/

 • 06:49, 20. 12. 2020

  Andy

  Thank you for sharing. This is a very nice blog. 918kiss kiss918 apk download

 • 11:24, 21. 12. 2020

  uzair

  There a few fascinating points with time in this article but I do not know if I see all of them center to heart. There is certainly some validity but I will take hold opinion until I explore it further. Good article , thanks and that we want more! Put into FeedBurner too 토토사이트

 • 08:16, 26. 12. 2020

  DANISHSEO

  Greetings I am so thrilled I found your site, I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.
  파워볼사이트
  https://club-powerball.com/

 • 13:30, 29. 12. 2020

  Andy

  A lot of thanks for all of your work on this site. Betty really loves setting aside time for internet research and it is simple to grasp why. Most people learn all concerning the dynamic manner you convey rewarding tips on the website and as well encourage participation from visitors about this point plus my princess is undoubtedly being taught a great deal. Enjoy the rest of the new year. You have been conducting a fabulous job. 918kiss

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

GeoRobotek - pomocník každého geocachera!