Co zaznamenala černá skříňka

Vydáno: 16. června 2009 | Autor: BarbieTeam | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Samochvála smrdí, tak si to odbydeme hned na začátku a pak bude čas vyvětrat: Zas jednou jsme měli tu čest v rámci teamu PřesMrtvoly vystoupat na stupně vítězů v rámci soutěžního eventu.

Jenže tentokrát se o své zážitky chceme podělit proto, že event na Hracholuské přehradě byl v našich očích zatím nejlepším geo-závodem, kterého jsme se zúčastnili!

„Event zaregistrován, tým svolán, jdeme si pro ponorku," píšeme 15. března samolibě do „Will Attend" logu. Ještě ani zdaleka nevíme, co nás čeká, ale okolní terén nepůsobí co do počtu vrstevnic tak depresivně jako Hostýnské vrchy (Valašské keškobraní) a informace od pořadatelů nejsou tak tajnosnubné jako „možná se bude hodit zpěvník, herbář apod." (Tajný GeoZávod). Rozkaz, ten zní jasně: sehnat někoho, kdo se nebojí výšek, hloubek ani jiného potenciálního konfliktu gravitace s vlastní tělesnou schránkou, radioamatéra, člověka se znalostí elektroniky, fyziky, matematiky, geometrie, geografie, atd., naskládat je do auta a pak se s nimi svézt. Naštěstí se nikdo nebrání. AwerCz jako radioamatér přislibuje tolik antén, že je naše auto ani neuveze, Benjo5 je, jak známo, člověk ochotný pro čistý logbook vylézt, doplavat, skočit nebo prostě spadnout úplně kamkoli, a OK1COM se přidává pro případ, že by se Michalovi ty jeho pípátka vymkla z rukou. Domlouváme si sraz v pátek v 18:00 v místě konání.

Kolem půl sedmé jsme všichni na místě a v dobrém rozmaru usilujeme o první vítězství v nevyhlášené kategorii „vypij toho co nejvíc před bojovkou". Po briefingu je ovšem už jasné, že konkurence bude tvrdá a že tahle naše soukromá disciplína nebude mít vítězů, ale jen poražených. V deset zazní (vzhledem k nočnímu klidu jen teoreticky) startovní výstřel a deset teamů usedá na startovní čáru. Proč „usedá"? Souřadnice první stage nočního sprintu totiž organizátoři vysílají z voru, plovoucího na přehradě. Obdivně vzhlížíme k ostříleným radioamatérům, ale i jim po chvíli tuhne úsměv. Je to moc rychle, čárky a tečky se motají dohromady, nestíháme zapisovat, musíme pro hint. Agentka Flower nám za 50 trestných bodů předává přepis depeše a chlapci už bez problémů sypou souřadnice z rukávu přímo do GPSek. Běžíme. Nacházíme spojku s důležitými instrukcemi. Jsme třetí. Běžíme dál. A vida, ammo-box s tajnou informací - co jiného s ní než vzít a vyrazit skrz řady nepřátel, abychom ji doručili? Běžíme do kopce. Každý sám tiše umíráme a vzájemně se hecujeme k větší rychlosti. Pronikáme nepřátelskými liniemi. Těsně před cílem se setkáváme s dalším týmem a jejich poskakující čelovky vpravo nás přesvědčují o tom, že ta statická vlevo je ta správná. O fous dřív předáváme zprávu a běžíme zpátky do tábora. Je to sice z kopce, ale orgány selhávají jeden za druhým. Na pokraji smrti dobíháme do cíle jako druzí a hned po splnění mise se necháváme resuscitovat nejmenovaným zlatavým mokem. Ten nás milosrdně ukonejší k spánku.

Sobota.

Po snídani jdeme na start, tentokrát už do celodenní akce. Instrukce k jednotlivým misím máme už od včerejška, ale to nejdůležitější - přesné souřadnice jednotlivých úkolů - opět uniká na vodní hladinu. Voda je ledová, ale konkurenti se do ní odvážně vrhají, a tak nezbývá než půjčit loďku a vyrazit k voru pro klíčovou obálku. Spolu s Benjem usedáme k veslům, ale na otočku není čas, takže celou cestu k voru couváme a vychutnáváme si hydrodynamický handicap z toho plynoucí. Na cestě zpět naopak šetříme čas a ženeme příď na břeh takovou rychlostí, že nás zbytek teamu ani nemusí vytahovat. „Zrychlený přesun", misi v samotném táboře, si takticky necháváme na samotný závěr, kdyby náhodou vyšel čas, a vyrážíme na „Havarované letadlo". Černou skříňku z letounu, který při letu nízko nad hladinou zabloudil do jednoho z přítoků, je třeba hledat přímo ve vodě, a po průzkumu obou břehů se Benjo neohroženě vrhá do vln a nachází ji. Kontakty na devítivoltovou baterii, mlčenlivě trčící ze schránky, pro nás znamenají další cestu k soutěžnímu geo-vozu, pro druhý team, který mezitím dorazil v neúplné sestavě, jsou nepřekonatelnou překážkou. Baterie je nakonec zapojena a schránka po chvíli vydává své tajemství - opravdu kulišárna, ale mezi pěti sériově zapojenými mozky se nakonec objevil ten správný nápad! Další fáze je pro náš team zcela nečekaně tou nejtěžší: Pět eurotelat kouká jedno na druhé a ani jedno nemá signál, přitom je potřeba odeslat zjištěný kód na základnu. Jedeme na kopec. Tedy, přesněji řečeno, jedeme do půlky kopce, a tam náš nechtěně terénní automobil končí. Vystupuje se a začíná se tlačit. V pěti bychom toho Fusiona snad i vynesli, po chvíli jsme na dosah signálu mobilního operátora a odesíláme zprávu, na kterou obratem dostáváme odpověď. Znovu do údolí a pěšky znovu vzhůru do skal. Zatímco Barbie kafrá s majitelkou nedaleké chaty, u které jsme zaparkovali, a mazlí se s jejími koťaty, čtyři lovci potí krev a stoupají na vyhlídku, která nakonec vydává své tajemství. FTF! Úspěch v této misi funguje jako nitrožilně podaný adrenalin a my vyrážíme na další.

Balóny.

V oblasti eventového zápolení jsou vyznačeny tři pozorovatelny, odkud je možné je spatřit. Na první necháváme po chvíli hledání výsadek, zbytek teamu jede na druhou. Tam balóny dokonce i vidíme, ale než se k nim dostaneme, už ani zdaleka netušíme, kde je v hustém lese hledat. Výsadek si přes PMR žádá odvoz, tak jedu a sbírám dva úspěšné pátrače na silnici. Společnými silami nakonec zdoláváme i druhé stanoviště, navíc mám konečně příležitost si zkusit, jaké to je, fotit vlak na mostě, když zrovna couvám čtyřicítkou z kopce a při tom zatáčím na vedlejší silnici. S perličkami studeného potu na čele sbírám team a razíme na další výzvu: Balíček z letadla už svým přídomkem „topo" naznačuje, že se ke slovu dostanou ti, kdo si rozumí s MapSourcem. Sbíráme indicie a ve volné chvíli fotíme přistávající letadlo (druhý foto-bonus). Nakonec máme v počítači dost kružnic na to, abychom byli ochotni sprintem vyrazit na místo, kde se protínají - co na tom, že to je 700 metrů lesem? Hlavně, že tam je!

Když volným poklusem dospíváme zpět k vozu, „zadní" sekce už má hotovou analýzu Špionážních fotografií, a tak jedeme k hrázi přehrady zaměřit tři místa, která si teroristé vytipovali ke svému úderu. Zaměřujeme všechny tři body a po cestě lovíme další dvě keše. Výsledek nás vede zcela přesně ke keši, kde slavíme další FTF. Ale čas běží, na teamovém telefonu každou chvíli pípá další bonusový úkol a smluvený termín v Base Camp Nevřeň se blíží. Rychle zpátky do Úlic zjistit vzdálenost na kilometrovníku, pak na poslední balón (ten už jsme fakt nezahlédli, dokonce i poté, co jsme našli kód u paty ukotvení, to ještě trvalo, než jsme v korunách stromů našli příslušné balónky) a vzhůru do Nevřeně.

Tady vládne naprostá pohoda. Máme 20 minut rezervu, kterou využíváme na občerstvení v hospodě, jejíž jméno (za 20 bodů) si později vůbec nepamatujeme. Úderem třetí hodiny nás Nevřeňáci pouští na trať. Na první stage hasíme. Pumpuju, co to dá, ale Benjo nejprve frajersky drží hadici ve vzduchu, a pak, když se ukáže, že rada -náctileté reprezentantky v hasičských soutěžích není úplně marná, zaujímá ideální polohu za cenu toho, že jí samotné dopřeje důkladnou sprchu. Po napumpování 10 litrů do terče razíme dál na stage „topografové", kde Honza své předchozí pochybení napraví tím, že skoro přesně určí azimut. I s mapovým značením si nakonec docela rozumíme, takže beze ztráty postupujeme na střelnici a AwerCz, OK1COM a Benjo se chopí vzduchovek (Barbie moc chtěla, ale střílet vstoje holt není pro dámy). Předchozí rekord 10/15 posouváme na 11 kousků, ale pak mimo soutěž společnými silami sundaváme i zbylé čtyři stojící (i ty spadlé, ale stále na prkně ležící) kousky. Nakonec AwerCz sundá i „cvičný" terč pověšený na větvi, takže je nejvyšší čas vyklidit stanoviště. Čtvrtá „stage" je jasná: slanit pískový lom. Všichni. Zatímco my urostlejší se pereme o největší sedák, Barbie překonává strach z prvního sestupu po laně, ale nakonec bravurně klesá po stěně lomu (byť bych se vsadil, že to lano pustí a sletí jako zralá švestka). Na páté stage - Záchranáři - se za odměnu jen vozí a běh s nosítky zvládáme v solidním čase. Vracíme se na základnu a AwerCz si obléká hasičský mundur, aby „sfouknul" pár litrů hořící směsi benzinu a nafty.

Jedeme dál, zbývá už jen pár misí, ale čas se rychle krátí. Spy Station je jak dělaná pro naše radioamatéry - po zkušenostech s nimi se skoro chce říci: radioprofesionály! Navazujeme kontakt s tajemným „rejnokem", přesouváme se na jeho stanoviště a plníme úkoly takřka bez zaváhání. Tedy my bychom váhali, ale OK1COM a AwerCz se skoro hladově vrhají na zadání a bez nejmenšího zaváhání sestavují na papíře „krystalku" a vytahují z citrónu solidní výkon skoro 1 V. Cestou zpět k autu navíc potkáváme bonusový „chopper", jehož trackovací číslo nám dává dalších 20 bodů.

Jedeme dál na další budoucí „keš", Odminování mostu, a cestou opět o pár minut míjíme místo zadání dalšího SMS-úkolu. Otevírací hodiny zámku v Luhově se naštěstí dají vygooglit, a tak se přes památník v Trpístech dostáváme k podminovanému železničnímu mostu nad přehradou. Po chvíli hledání nás indicie zavádějí na místo uložení pekelného stroje, který OK1COM neohroženě deaktivuje, zatímco my s Benjem lovíme kromě nedaleké tradičky i finálku tohoto vypečeného úkolu.

Pak už se přiblížila šestá hodina a my se rychle vracíme do tábora ke splnění poslední mise. Ale spolu s Cézarem si musíme vzdychnout „I ty, Bútove!" - rezervovaná loďka je půjčená a křižuje hladiny přehrady kdesi v nedohlednu. Snaha o zvládnutí „Zrychleného přesunu" autem končí - v obavách o diskvalifikaci - velmi zrychleným přesunem z protějšího břehu přes Stříbro zpět (opravdu nechápu, proč se mnou někteří členové posádky po návratu do RS Bútov nechtěli mluvit, vždyť motocykly také projíždějí zatáčky po dvou kolech a nikdo jim to nevyčítá!), a 10 minut po konci závodu jdeme i s penalizací do finále. Nakonec to stačí na první místo, ale jak říkají Britové, bylo to „within a whisker"! Pouhých 11 bodů mezi 2344 a 2333 rozhodlo a ač nám nakonec připadl pohár vítězů, musíme na tomto místě ze srdce pogratulovat THC-teamu k úspěchu, kterým by si prvenství rovněž zasloužili. Největší gratulace ovšem přísluší samotným organizátorům tohoto eventu, protože

1) o soutěžící bylo od první do poslední chvíle skvěle postaráno,
2) závodní disciplíny byly opravdu pestré a nabízely „pro každého něco",
3) příspěvkem této akce pro celý region bylo pět keší jednoznačně nadprůměrné kvality.

Takže ještě jednou: MichalS & Flower, Nevřeňáci, Poníku, Háčo a všichni ostatní: Díky!
Awere, Benjo, OK1COMe: Díky!
a vám všem, kdo jste se zúčastnili a učinili z toho poháru metu, pro kterou stojí za to bojovat: Díky... a uvidíme se příště!

 

Autor: BarbieTeam

Přidat komentář

Komentáře ke článku

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Mrtvej hlídač pokladu