Runways – poslední možnost na to vlítnout

Vydáno: 25. srpna 2007 | Autor: MiKa Team | Rubriky: Nejlepší keše | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Kdo by neznal pražské letiště v Ruzyni. Největší české mezinárodní letiště je zajímavé samo o sobě. V jeho okolí je hned několik keší, jedna z nich je však v současné době nejzajímavější. Jedná se o poklad Runways, díky kterému můžete mít letadla doslova na dosah. Ale spěchejte, máte na to poslední víkend.

Tak jako každý rok o prázdninách, i letos pražské letiště provádí rekonstrukci hlavní dráhy RWY 06/24. Díky druhé etapě nanášení protiskluzové vrstvy jsou proto všechny lety odkloněny na záložní dráhu RWY 13/31 ve směru Praha Řepy - Dobrovíz. A v její těsné blízkosti je umístěna zmiňovaná cache Runways.

Již cestou z Dobrovíze, kde je možné zaparkovat automobil u fotbalového hřiště a pokračovat dále za závorou cca 1 km po asfaltové cestě, vám nízko nad hlavou sviští velká dopravní letadla. Mohutnost létajících strojů je fascinující. Jejich síle odpovídá i zvuk burácejících tryskových motorů, kvůli kterým budete odcházet s řádně zalehlýma ušima. Ale stojí to za to. Díky nízké letové výšce v tomto prostoru můžete být i svědky úžasného zvukového efektu, který způsobuje tlak vzduchu zhruba 15 vteřin po průletu stroje. Jako by se nad vámi proháněli neposední neviditelní duchové.

Přiblížit se můžete bezstarostí až k plotu, od kterého je k místu přistání jen zhruba 300 m. V tomto místě jsou letouny pouhých pár desítek metrů nad vaší hlavou. Plot se však v žádném případě nesnažte přelézt, jinak budete okamžitě zadrženi letištní ochrankou. Ta pravidelně projíždí za plotem, ale pokud budete v ruce držet fotoaparát, nebudou si vás nijak všímat a nechají vás v klidu. Sami jsme na místě fotografovali skoro hodinu.

Během sledování letištního provozu jsem si uvědomil, že práce na věži musí být velmi adrenalinová a vyžaduje pevné nervy. Jedno letadlo právě popojíždí na runway, připravuje se k odletu a druhé je už vidět, jak se rychle blíží na přistání. Někdy jsme si říkali, že už to ani nemůže stihnout. Naštěstí se to vždycky nějak povedlo.

Samotná cache je uložená trošku výš, než byste si přáli. Nezapomeňte si proto sebou vzít svoje Georobotky, budou se vám hodit a místo bezpochyby ocení. Musíte však spěchat. Provoz na původní dráze by měl být obnoven již v úterý, 28. srpna.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCJA32

Autor: MiKa Team

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 13:47, 14. 09. 2007

  Milancer

  Kdyz jsem se podival na nadpis tak jsem se trochu zalek. Skoro to vypadalo ze me chce nekdo pripravit o kesku:-) Nastesti tomu tak neni.
  Horsi je to s mistem vyhlidky na letistni plochu, ta uz neni to co pred tremi lety kdy jsem kesku zakladal. Rychle rostouci dreviny uz zastinily temer cely vyhled na drahu 06/24. Skoda, misto tim ztraci na zajimavosti.

 • 10:03, 16. 09. 2007

  Zazule

  Diky za tip na bezva kes, vcera jsme se tam vypravili, je tam opravdu pekny vyhled na letedla, i kdyz je pravda, jak tady pise autor kese, ze na tu hlavni drahu uz skoro neni videt. Ale zajimave bylo, ze vcera letadla pristavala i vzletala prave po te vedlejsi draze, ackoliv ta oprava hlavni drahy uz je dokoncena a letiste na svych strankach zadne upozorneni nemelo... Netusite proc se to takhle nekdy meni?

 • 20:36, 11. 04. 2008

  Tom Klíma

  No, sice nelovím poklady jako vy, ale ta letadla zřejmě používala vedlejší dráhu z důvodu větru. Proti větru se totiž velice příjemně vzlétá i přistává, a pokládat takové letadlo, když vám z boku fouká 50km vítr, není nic příjemného
  No, hodně dalších úspěchu ve vašem lovu

 • 15:55, 26. 08. 2008

  jup

  Nejlepší zkontrolovat si před odlovem ATIS pro pražské letiště: http://atis-info.ic.cz/atis.php?in=lkpr. Za RUNWAY IN USE je číslo aktuálně používané dráhy.:) A když tam uvidíte 13/31 tak hurá.

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Gibraltar