Být nefér v geocachingu?

Vydáno: 24. července 2008 | Autor: chipoliny | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Nedávno jsem zase narazil na problém, který se už nejméně jednou řešil na gc.cz Tentokrát se tak stalo v souvislosti s odlovem jedné pětihvězdičkové kešky, která se nachází vysoko v koruně stromu.

Jak je naprosto běžnou tradicí a počinem hlavně silně zapálených geocacherů, nastal hromadný odlov. Odlov stylem seženeme si lezce ten nám kešku podá a my dole zalogujeme, případně povzbudíme schopnějšího kačera a ten nám pro ni vyleze.

A to je přesně to, co považuji za nefér. Ano, geocaching není sport. Nikdo nemůže vyhrát, nikdo nemůže prohrát. Ale i u zábavy se, myslím, dá mluvit o nějaké férovosti. Obávám se ale, že u mnohých prostě vítězí touha po další úspěšně odlovené kešce, nebo prostě je ani nenapadne, že by to šlo udělat jinak. A jak vlastně?

Pokud existuje nějakým gc tým a má víc členů, je možné, že jeden je geniální na řešení mysterek, druhý zase perfektně lozí po stromech a třetí má auto :-) Takový tým to má perfektně zařízené. Stačí aby jeden člen vylezl na strom, jeden člen spočítal nějaký šílený úkol apd. No proč ne. Je to pořád jeden tým. Takové logy naprosto chápu. Ale zapsat si čárku, když mi pro kešku vyleze někdo jiný (cizí) a to dokonce tak, že jsem kešku ani neviděl, pouze tušil její umístění. To je teda pěkná sprosťárna.

Copak nestačí jen se toho hromadného lovu účastnit, zažít spoustu zábavy? To je opravdu nutné si za každou cenu připsat další bodík? Není to trochu degradace celého smyslu geocachingu - prostě se bavit outdoorovou aktivitou?

Náš tým taky není schopný odlovit vše. Je spousta kešek, které jsou opravdu pro koumáky silného kalibru a my to prostě nejsme. No a? Je to hanba přiznat?

Tak nevím. Tohle je zcela jistě "flame" téma, ale hlavním smyslem bylo poukázat na tohle statistické šílení!

 

Autor: chipoliny

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 08:19, 25. 07. 2008

  eLKa

  Naprosto souhlasím s článkem.

 • 08:59, 25. 07. 2008

  krátkonoš

  Naprosto nesouhlasím s článkem :o) Tedy lépe řečeno - jak kdy. Nevidím nic špatného na tom, když jdou dva tři hledači pospolu a cache najde/vyzvedne jen jeden z nich, ale všichni se zapíšou. Osobně mne vždycky víc bavilo hledat s přáteli. Ale já to opravdu beru jako rekreaci.

 • 10:16, 25. 07. 2008

  Copak

  GC je zábava. A každýmu podle jeho gusta. Protože to není soutěž, nebudu to nikomu rozmlouvat (nijak mi to neublíží), ale nepřijde mi to moc férový. Navíc se tím připraví o ten nejlepší moment, kdy na tebe po hodinové dřině z nějaké díry vykoukne kus igelitu :-)

 • 10:44, 25. 07. 2008

  Chipoliny

  To krátkonoš:
  to je přesně to co říkám! Ono to někomu nepříjde ani divný, což je nejsmutnější. V článku jsem psal, že není nic špatného hledat s přáteli. Člověk si užije víc zábavy. Ale proč teda za každou cenu musím zalogovat i tu kešku, když jsem ji JÁ (resp. můj tým) neodlovil. Proč se mám chlubit cizím peřím. A to, že to někomu ani nepříjde divný, to je podle mě už do nebe volající :-)

 • 13:47, 25. 07. 2008

  Sinuhet

  Je to na kazdem z nas at si kazdy najde tu svou cestu v teto \"hre\" ... nekdo trebas jisti, jiny foti, dalsi leze po stene pro kesika ... dalsi jede pro obcerstveni ;-) viz cache R43 ... pro mnoha z nas staci pocit \"ano byl jsem u toho kdyz se podarilo a prispel jsem alespon malym stripkem do mozajky\" ...

 • 13:57, 25. 07. 2008

  Qnik

  ...z vejšek mám respekt, ale 3 hodiny se snažím pomoct někam dostat lano aby tam někdo mohl vylézt. Práce hrozná, bavíme se u toho a je sranda..nakonec když se náhodou poved tak jistím..Z vejšek mám respekt, nahoru nepolezi...myslím, že i tak si zasloužím logovat, přeci jen jsem vynaložil maximum ze sebe. Neříkám, pokud se pár lidí snaží a ostatní leží a jen přihlížejí (popř spí)..to je na nich, ale já si blbe nepripadam, kdyz loguju.

 • 16:07, 25. 07. 2008

  Chipoliny

  Koukám, že je to docela marný...je to marný, je to marný, je to mraný. Ale to nevadí:-) Asi je pod uroveň spousty geocacherů přiznat si: na tohle nemám! Mám na to, abych pomohl...to ano, ale prostě na ten pomyslný poslední krůček nemám...tak to ale přece nevadí zapsat se snad můžu ne.... Jasný, klidně. Nikdo přece nebude souzen za nějaký log, ale trošku mě zaráží jak to lidi ani už nenapadne, nezamyslí se nad tím. Je to trošku smutný obrázek a myslím si, že o něčem svědčí. Takové malé zrcadlo...

 • 21:18, 25. 07. 2008

  ProKesTom

  \"Copak nestačí jen se toho hromadného lovu účastnit, zažít spoustu zábavy? To je opravdu nutné si za každou cenu připsat další bodík? Není to trochu degradace celého smyslu geocachingu - prostě se bavit outdoorovou aktivitou?\"
  Pro mne je degradací geocachingu právě to, co popsal autor. Hlavní zážitek je luštění (je-li to mysterka), samotná cesta, hledání kudy k ní. Samotný odlov už je o stupínek míň. A co do toho pleteš nějaké body? Pro mně je log záznamem v deníčku. Tehdy a tehdy jsem byl támhle. Stalo se tohle,..... atd.
  Pokud chceš argumentovat, že na to WriteNote, pak musím odporovat. WriteNote píšu, pokud jsem u keše nebyl, ale něco důležitého k ní chci poznamenat - například proto, že místo (téma,...) je mi blízké a mohu doplnit listing o zajímavá fakta.

  \"Je spousta kešek, které jsou opravdu pro koumáky silného kalibru a my to prostě nejsme. No a? Je to hanba přiznat?\" A to kvůli tomu nesmím navštívit to zajímavé místo, které nám chtěl autor předvést? Nebo si to zapsat do \"deníčku\"?

  \"Je to trošku smutný obrázek a myslím si, že o něčem svědčí. Takové malé zrcadlo...\"
  Smutný obrázek je tvoje snaha nutit všem ostatní jeden, soutěžní pohled na GC. Proboha, copak je to olympijská disciplina? A všichni kačeři v ní - povinně soutěží? Jděte už do háje s buzerováním s nějakými body. A když už to chceš brát sportovně ... Podle tebe je T1-1 stejně cenná (1 \"bod\"), jako multimystery 5-5 (taky 1 \"bod\")? Třeba \"Vila v růžové zahradě\" proti \"Honbě za diamantem\", \"Veké husí cestě\", \"Houbařovo mystérium\", ... Opravdu si myslíš, že to je totéž?
  Tak proč to bereš tak \"soutěžně\"? Tedy, klidně si soutěž, ale s tím, kdo chce soutěžit. Ostatním prosím svůj vlastní názor nevnucuj. Dovol i ostatním mít svůj názor.

 • 22:24, 25. 07. 2008

  marekl

  Beru to takhle. Pokud si někdo vykládá geocaching způsobem, kterým nijak neobtěžuje nebo neomezuje ostatní, je to jen jeho věc. Jestli někdo jiný někam vyleze nebo ne, nemá na můj ani na cizí život vůbec žádný vliv, takže to podle mě nemá smysl řešit.

  Naopak se mi nelíbí, když mi někdo chce přikazovat, co musím a co ne. Když se snaží rozhodovat za mě a zasahovat do mého života, přestože ho mé jednání nijak neomezuje.

 • 12:02, 26. 07. 2008

  TOREX

  No, ja bych doporučil podrobně prostudovat pravidla GEOCACHINGu . A pokud to není vysloveně proti pravidlům a proti zásadám slušnosti, tak nevidím problém. Ať si poté každý sám ve svém svědomí rozhodne jestli bod za tuto keš je opravdu poctivě získán nebo je to podvod až hanba. Je to jen hra. A ja rád hraji podle pravidel. A pokud to pravidla výslovně nezakazují, držme se tedy pravidla, že co výslovně zakázano není, povoleno jest. Hodně šťasných odlovů přeje Torex TEAM J+K+P z Hranic

 • 14:03, 26. 07. 2008

  VSA

  Taky bych rekl, ze je jedno jestli tam vylezu sam a nebo kamarad. Dulezite je, ze tam nekdo vylezl. Nekdy si clovek musi pomoct treba zebrikem, kdyz nema lano a nebo to s tim neumi. A to se take nekomu nemusi libit.... Neco jineho je, pokud autor v listingu primo pozaduje, at kazdy leze sam za sebe: Sluj ceskeho bratra, tam je to jednoznacne a pokud nevylezu, neloguju. V pripade te nanutandovky to zase bylo setrnejsi vuci tomu stromu, kdyz tam nelezl kazdy.
  Jedine co me prijde trosku nefer, je treba u kesky Vodnik, kdyz to nekdo prostreli matematicky. Nejak me prijde ferovejsi vzit kamarada potapece. Ale zase nekdo se treba bavi tim, ze to dokaze doma od stolu a pak se zastavi jen u finalky.
  Taky muzes poukazovat, ze pod jednim nickem je vice kaceru a v jeden den loguji kazdy z jineho kouta.

  Berme Foun It vice jako navstivil jsem a dostal jsem se k logbooku. Jak je psano vyse, proste zaznam v deniku.

  Ty body...no, nekdy to je pekne sledovat, ale ta hra by o tom byt nemela.....

 • 15:42, 26. 07. 2008

  Chipoliny

  to ProKesTom:
  škoda že jsi můj článek nepochopil. Zkusi si ho přečíst víckrát.

 • 22:58, 26. 07. 2008

  Gedzita

  Kačeři pod stromem jsou stejně důležití jako ten na stromě.
  1) lezce povzbuzují k výkonu
  2) lezce chytají v případě pádu
  Tomu se říká dělba práce a přijde mi naprosto v pořádku. (Nehledě na to že já sama bych nikam nevylezla a tak bych si lezce stejně sehnat musela)
  Ale asi myslím že vím, co jsi článkem chtěl říct. Vždycky tu prostě budou osoby, které se starají jen o skóre a o zážitek ne, ale tomu se nikdy nevyhneme. A takoví se najdou všude, třeba ve sportu...

 • 15:21, 27. 07. 2008

  Marto

  to Chipoliny:
  S článkem nesouhlasím.
  Každý z nás přistupuje ke hře jinak, každý si na hře najde to, co ho baví a umožňují to právě jednoduchá pravidla.
  V žádném z bodů pravidel jsem se nedočetl o do nebe volajícím porušení tím, že jsem si zalogoval kešku, kterou z vlastní skrýše vyndal někdo, kdo byl na odlovu se mnou.
  Je pak smutné sledovat, jak se někdo, kdo neurčuje pravidla hry, snaží vnutit svůj názor a náhled na hru ostatním.
  Hra je pro tak široký počet různých lidí vhodná právě proto, že si každý ve hře najde to své.
  ...jestli pro někoho je důležitý hon za bodem, ať se za ním honí.
  ...je-li pro někoho mnohem důležitější vlastní výlet a keš je jen doprovodným programem, ať si na výlet jde
  ...je-li pro někoho hra soutěží, ať si soutěží s těmi, kdo to cítí stejně.
  Potkám-li na koordinátech kačera, který kešku právě odlovil, neřeknu mu, aby ji zase schoval, že si teprve pak můžu zapsat log. Neudělám to, protože u hry je důležitá zábava jako taková.
  Budu-li brát hru jako puntíčkářské dodržování jakýchsi mnou vytvořených doplňkových pravidel, může se stejně stát, že jednoho dne poruším zas pravidla, která si ve své hlavě vymyslel někdo jiný... Mám pak smazat všechny logy, které jsou v rozporu s názorem někoho jiného? Proč? :)

 • 17:41, 27. 07. 2008

  Hradnik

  Tak jsem zase jednou zabrouzdal na nějaké fórum. Docela mě baví si číst ty blbiny. Už jsem nesčíslněkrát reagoval a vždy ve stejném smyslu. Bude to tak i dnes. Kdybyste místo těch nesmyslnejch žabomyších válek radši vyrazili do terénu hledat kešky! Fakt žasnu nad tím, co komu vadí a jak s tím nemůže žít. Nevím jak ostatní, ale já pochopil geocaching jako takového průvodce. Dřív jsme chtěli někam vyrazit, tak jsme si prostudovali mapy a jeli, třeba na hrad či zříceninu. Dnes tohle za mě dělá geocaching. Kouknu tím směrem co jedu, zda tam je nějaká keš a cíl cesty je jasný. Navíc se v listingu o místě dozvím něco navíc (jo a tady bych viděl ideální téma na článek - nicneříkající listingy a kešky o hov..). Vyzvednutí kešky je taková třešnička na dortu. Mysterky mi zase procvičí paměť, logické uvažování... A fakt je mi úplně jedno, zda ji vylovil Pepa, nebo Karel. Prostě jsem byl u toho, tak si to zapíšu. Jó, až to bude soutěžní disciplína na OH, tak u každé keše bude sedět majitel a dokud se kešky nedotknu, tak mi to nepotvrdí. Ale jak píší ProKesTomáci, tak tahle hra je ZÁBAVA!!! A ne závod. Ať si každý loví a zapisuje podle sebe. Fakt cpát lidem svůj názor, to zavání trošku minulým režimem a toho jsme si užili vrchovatě, ne?
  Tak místo úplně zbytečných článků raději vyražte do přírody. Viděl bych to asi takhle: Mám chuť napsat nějaký blábol -> místo toho jdu odlovit minimálně pět keší -> a hned mě to pustí (ta chuť za každou cenu něco psát).
  Podívejte se prosím na všechna ta fóra a diskuze. Všichni jen kritizují a žádná konstruktivní kritika, ale jen plác do pléna! Je to úžasný být anonymitou na webu. A když se pak sejdeme u keše, tak to je samé ťuťu - ňuňu. Co kdyby jsme se chovali na netu stejně, jako u kešek?
  Omluvám se všem, kterých jsem se dotknul, fakt to není mým cílem, ale zamysleme se...

 • 19:51, 27. 07. 2008

  Chipoliny

  Nikomu nic nevnucuju. Jak jsem ale už psal. Každého věc. Každý se na stejné věci kouká různě. To je jasný. Já pouze ukázal svůj úhel pohledu a vím, že nejsem sám. Od toho jsou tyhle weby předpokládám. A Hradniku, neměj strach, ven se dostanu taky:-)
  Je sranda sledovat, jak se v dnešní době razí pravidlo, co není zákonem zakázáno je povoleno. No, je to vlastně pravda, že. Dost bylo restrikcí apd. Ale vždycky jsem si myslel, že existuje ještě něco mimo všechny paragrafy apd. Nějaká nepsaná norma. A jsem o tom přesvědčený pořád. Tohle se dá podle mě lehce přenést i na GC. Někoho to vůbec netrápí, proč ne. Někdo se nad tím chce zamyslet. Proto je tu ten článek, aby se o tom dalo popovídat. Kdyby se totiž všechno jen míjelo a nechalo bez povšimnutí, třeba i takovéhle v zásadě nedůležité věci, byly by z nás bezduché opice:-)

 • 20:10, 27. 07. 2008

  VSA

  Ale vzdyt se dodrzuji i nepsana pravidla. Treba vlastnik kesky si na svoji kesi nikdy /par jedincu asi jo/ neda log Found it a nebo se Found it neloguje vicekrat u stejne kese. A pritom to system GC umoznuje....

 • 20:15, 27. 07. 2008

  Chipoliny

  No jasný. Vlastně to jen potvrzuje, že nějaká nepsaná pravidla, nějaký \"duch hry\" prostě existuje...

 • 09:38, 28. 07. 2008

  Ponik

  \"Duch hry\" existoval dříve určitě, většinou se lidé zasvětili do hry osobně a řekli si co a jak, žádná wikipedie nebyla, pravidla se defakto říkala ústně, takže měla i spousty nepsaných věcí... (např. neloguj si vlastní cache, nenič tohle, chovej se tak a tak... a podobně), dnes při masové záležitosti, jaká už se z geocachingu stala, to samozřejmě takto nemůže fungovat a tak i \"duch hry\" je v dnešní době něco velmi diskutabilního, neb každý má ty napsaná pravidla (a řekněme si na rovinu, psaná pravidla neřeší všechny případy, které mohou nastat a v některých jsou i jen doporučující) a pokud někdo řekne, já to dělám takhle a nejsem v rozporu z pravidly.... je to jeho věc a těžko ho můžeme soudit, jen mu můžeme říci svůj postup, či náš způsob hraní.

  K bodům jsem se kdysi vyjadřoval, bod v gc.com je defakto jen jakási evidence a zda jí někdo bere jako navštívil jsem místo, nebo odlovil jsem cache, nebo si jí dokonce někdo vůbec nevede, to je čistě jeho věc.
  Pokud bychom chtěli opravdu body brát vážně, museli bychom přejít na systém podobný jako má terracaching, kde se boduje podle obtížnosti, způsobu dosažení cache, vzdálenosti k další cache atd.... takže tam člověk, který udělá 5 terrakešek v \"chumlu\" jako drive in, získá stejný počet bodů jako člověk který udělá jednu pěšky v terénu 4. To se pak snad dá mluvit o jakémsi závodění....či soutěži. V gc.com jsou všechny cache za bod bez ohledu na jejich obtížnost, časovou náročnost atd... takže si myslím, že nemá smysl na nich stavět \"život\", neb prakticky o prožitých zážitcích a zkušenostech naprosto nic nevypovídají.

 • 12:10, 28. 07. 2008

  chipoliny

  Myslím, že Ponik to krásně shrnul.

 • 12:26, 28. 07. 2008

  Brabcaci

  lovím sám, loguju sám a když mi někdo pomáhá, tak je to moje drahá, když MĚ svým krasopisem zaloguje :). Nejhezčí je, že jsou keše, kde je přímo napsáno \"neuznávám podávání pro log\" a přesto se v logu objeví věta \"byl jsem tam s ABCDX a tem mi to podal\"..... co dodat. Je to jen na každém z nás, pokud tento \"bod\" dotyčnému udělá radost a je na něj hrdý ať loguje o stošest. Já k této taktice, kvůli cifře v profilu, neřejdu. Pěkný lov všem :)

 • 13:32, 28. 07. 2008

  Rodinka veverek

  Lovíme zatím sami, obvykle ve čtyřech na jeden nick. Byli jsem u kešky, kde geosyn vyšplhal na strom, hodil nám krabičku, my zalogovali, podali mu ji zpět (už to byl dost velý výkon) a bylo to. Měli jsme tam snad lézt všichni? A kdybychom měli v kočárku dítě, to by tam lezlo také?

  Nedávno jsme dali multinu GC16BKK za pomocí mapy a brejlení dalekohledem na rozcestníky z lanovky a měli jsme z ní víc zážitků, než kdybysme se zpocení trmáceli pod lanovou pozorujíce vezoucí se davy turistů. Měli jsme se ji snad vzdát jen proto, že jsme všechny rozcestníky nenavštívili pěšky? Pokud bychom rozcestník nepřečetli, byli jsme připraveni vyptávat se mudlů, kteří se vydrápali po svých, jestli si nepamatují nadmořskou výšku tam napsanou, mohlo by to být docela zábavné nebo ne? A co tak si nechat říct přímo finální souřadnice od jiného kačera? Tak daleko bysme nešli, ale zas tak úplně to neodsuzujeme, někdo nemá multiny moc rád, ale proč neodlovit na pěkném místě na Pancíři kešku? Každý má hranici někde jinde.

  Před časem jsem u pětkové mysterky četl log: \"Odloveno s XYZ, přiznávám, že tady jsem byla jen jako doprovod.\", je zřejmé, že dotyčná dáma s XYZ sdílí víc než geocaching. A měla by si kešku logovat? Já myslím, že na to právo má, na nálezu má zásluhy už tím, že svého milého nechala v klidu luštit a možná ho podporovala přípravou dobré večeře :-).

  A nebo jiný případ, rozmluva s bratrem:
  BRATR: \"Chtěli jsme udělat kešku u té kapličky, kde jsme se brali, ale tam už keš je.\"
  JÁ: \"Pokud vím, tak tam široko daleko nic není.\"
  BRATR: \"Ale je, to je ta mysterka GCXXXX, my jsme kapličku na satelitním snímku hned poznali.\"
  Takže mysterka byla rozluštěna bez ohledu na naše snažení, znamená to, že jsme ji už NIKDY nesměli zalogovat?

  Když to shrnu, mohu logovat \"Found it\" pokud splním tato pravidla:

  * Vlastnoručně se zaloguji do papírového logbůku (stačí jeden z týmu :-).
  * Dodržím podmínky stanovené vlastníkem keše.
  * Veškeré \"odrbávky\" přiznám v elektronickém logu.
  * Mám vůči sobě čisté svědomí.

 • 14:47, 28. 07. 2008

  chipoliny

  To Rodinka veverek:
  v článku jsem přece psal, že jeden tým má často víc členů a každý umí něco jiného a nevidím tudíž na tom nic divného. Takové logy chápu.
  Mrzí mě, když se tu v diskuzi objevují věci jen proto, že článek nebyl dobře přečten.

  Kdo má a nemá právo logovat, je otázka pravidel. Kdo má jaký pocit ze svého logu je otázka svědomí. Každý má jinou hranici.
  Přeneseně ale: pokud si myslíš, že prodavač střeliva má právo na jelení parohy od myslivce, jen proto, že mu večer prodal náboje... asi tak to vidím s tou večeří. Ale jak říkám, každý má míru jinde.

 • 16:17, 28. 07. 2008

  Sodobar

  Když jsem si přečetl článek, tak jsem si řekl, že to je přece jasné, proč zabíjet čas psaním takových samozřejmostí. Ale teď s údivem sleduji, že odpůrců je velká většina.
  Přijde mi, že spousta lidí si plete Found it s Discover it, které se používá u GC/TB, které u někoho náhodou uvidím.
  Nedávno byla publikovaná keš, ke které se lze dostat jen s pomocí potápěčské výbavy. Jelikož potápěč nejsem, musím se smířit s tím, že i když keš vypadala hodně zajímavě, já jí nikdy mít nebudu (nebo alespoň do té doby než si udělám potápěčský kurz :-)). Neumím si představit, že bych čekal nahoře na loďce, nedejbože na břehu, potápěč by se vynořil a já bych jen zalogoval a šel domů... Takový nález by mě vůbec netěšil. Já bych nebyl ten, kdo ho \"Found it\".
  Nicméně jako vždy se objeví argumenty typu: Když to neodporuje pravidlům..., Pokud to nikomu neškodí.., Ať si to hraje každý jak chce..., Vždyť je to jenom hra... a tak podobně. To jsou konečné argumenty, mají sice pravdu, ale ukončují diskusi. Pokud někomu nevadí prohlašovat, že našel něco, co ve skutečnosti nenašel, je to opravdu jeho problém.
  Ale je to poučení i pro mě. Až já budu zakládat keš, která nebude \"pro každého\", tak budu v listingu trvat na tom, že kdo chce logovat, musí být fyzicky u keše. I kdybych měl logbook přivázat na místě řetězem :-)

 • 22:09, 28. 07. 2008

  Dr. Taby

  No já nevím. Jestli je rozdíl vzít si sebou žebřík nebo velkýho chlapa. Nedávno jsem řešil městskou kešku, kterou dělal kačer s nickem Ajfel - jo podle tý věže. Jednou jsem toho člověka viděl - je to takový to přerostlý bidlo. A on tu kešku uložil pro něj normálně. Ale já jsem musel vzít mladýho na ramena. A teď - je to nefér? A co kdybych si sebou vzal dvoumetrovýko kámoše? To by bylo nefér? Záleží podle toho, kdo jak to bere.

 • 00:12, 29. 07. 2008

  Mad Dog Team

  chipoliny muzu se jen zcela bez jakychkoliv okolku zeptat jak bys posuzoval situaci kdy pujdou dva kamaradi, jeden ji vyzvedne, oba se zapisi a druhy ji vrati? Dle svedomi porusi \"etiketu\" oproti tomu kdy polezou na strom postupne? Nemeli by se citit spatne vuci tem co to udelali tak ze stali ve fronte a jeden po druhem lezli nahoru zapsali a znovu? Pomineme li v pripade stromu jeho zbytecne niceni ...

  Neber to jako priklon k nakemu nazoru, jen by mne zajimal tvuj nahled, z meho pohledu by mel mimojine figurovat pri rozhodovani zdravy rozum, budu radsi kdyby muj potencionalni 10lety syn pozadal kolegu kacera aby mu na ten strom vylez, nez aby se o to pokousel sam ..

 • 07:46, 29. 07. 2008

  Chipoliny

  Docela mě vždycky pobaví, když se někdo zeptá jestli je to nefér. Neměl by tohle vědět každý sám? Asi to někomu dělá problémy.

  To Mad Dog Team:
  Podle mě, pokud ji jeden vyzvedne a druhý vrátí, byli oba u cíle. Neviděl bych v tom problém. Divné je, když jeden lezec (nebo dokonce najatý kamarád), vyleze podá keš pěti kešerům co čekají dole a pak ji jde vrátit.

  Zdravý rozum jak říkáš, by určitě měl figurovat při lovu. Proto, když vím, že tam sám nevylezu, tak to jednoduše zabalím a nejdu telefonovat někomu kdo to umí líp. Pokud tvůj 10letý syn kešuje sám, možná je chyba někde jinde, protože co si budeme povídat. Při GC se mu může něco stát i u relativně obyčejných kešek.

 • 09:37, 29. 07. 2008

  Beddy (K5.CZ)

  Nad způsobem logování (jeden vyloví - 10 zaloguje ) některejch jedinců už jsem dávno máv rukou. Když je to baví tak ať. Když půjdem do důsledku, je proti one-man kačerům nefér i lovit v tlupě nebo v týmu a podobně...

  Co mě ale zaráží víc, je běžný používání přítele na telefonu, když nemůže najít kešku. Ještě bych to pochopil pro ověření místa někde na konci 150km multiny, ale znám i případ, kdy se FTFlovec musel radit s ownerem, aby keš našel. Co si myslíte o tomhle?

 • 22:18, 29. 07. 2008

  honzahais

  geocaching je zábava a k zábavě patří i soutěživost ale ne takovímhle způsobem .......... nechápu lovce kteří májí z takto ulovené keše (\"BODU\") radost :-(

 • 08:12, 30. 07. 2008

  Sylvia999

  ....\"ale znám i případ, kdy se FTFlovec musel radit s ownerem, aby keš našel\"....Tak tohle přesně se stalo nám. Nejednoznačnosti zadání keše nás donutily kontaktovat ownera. Ten pak potvrdil, že se spletl ve vzorci. A já teď nevím, zda si nemám podle vás tohle FTF smazat. A takové FTF nemáme jen jedno. Obvykle jim říkáme betatesting naostro.

 • 10:04, 30. 07. 2008

  LaLu Team

  Ach jo. Je to pořád dokola.
  Když si ke keši přivezu náklaďák s plošinou a bez námahy si ji sám odovím, je to nefér? Často chodíme lovit ve 2-3. Pokud jde o 5* terén kdy se například leze na laně, nikdy jsem neměl špatný pocit z toho, že jsem jistl kamaráda, který pro kešku lezl. Druhý ji tam zase například vrátil zpátky. A ten třetí z nás, tam má lézt proto aby byl log spravedlivý? O tom to je? Ať si každej hledá a loguje jak chce, ale tohle mi připadne opravdu dětinské. Kašlete na blbosti a běžte ven :o)

 • 11:12, 30. 07. 2008

  Chipoliny

  to LaLu Team: Jasný ať si přece každý dělá co chce že :-) Logujme svoje kešky, zakopávejme cizí, vybírejme obsahy kešek ... Nenechte se vysmát LaLu.
  A ptáš se jestli je to nefér? Proč se ptáš? Nepoznáš to sám...to je škoda...

 • 14:22, 30. 07. 2008

  Uza

  To je přesný obrázek naší společnosti.
  Duch zákona - nenechte se vysmát, copak má zákon ducha? Špinavé peníze - snad když vám spadnou na zem. Jsi slušný? Tvůj problém - oškubeme tě dohola...
  Myslím, že odpůrce článku prostě nikdo nepřesvědčí, protože
  a) článek a diskuzi jen prolítli a už píší do diskuze
  b) žijí v souladu s dnešní dobou po mě potopa
  c) máme přeci svobodu

 • 14:43, 30. 07. 2008

  pes13

  Tak mi to taky nedá. Zmiňovaná keš je mi zatraceně povědomá. Je-li to ona, byl jsem na ní sám minulý týden. Zalogoval jsem ve všech ohledech správně. Na druhou stranu jsem nedávno lezl na tovární komín. Moje polovička nedala jinak, než že pro keš vyleze. Zalogoval jsem a vylezl s keší zpátky nahoru. Je to v pořádku? Odpovídám si sám \"ano\", protože jsem se zalogovat mohl i nahoře. Jako u zmíněného stromu.
  Před 14-ti dny jsem si odlovil tradicionálku, kde jsem neměl v GPS poznámku, že pro \"found it\" je nutná fotka místa. Foťák mám na mobilu, takže by to nebyl problém. Když jsem chtěl logovat, zjistil jsem to a napsal \"write note\", pochválil keš, upozornil na skoro plný logbook a napsal, že se jednou vrátím pro fotku. Autor mi jasně napsal - zaloguj si \"found it\". Udělal jsem to.
  Moje dcera loví společně s přítelem na jeden nick. Znamená to, že všude musí být spolu, nebo si může zalogovat, když jde na keš se mnou? Odpovídám za sebe - může. Podotýkám, že třeba mysterky luštíme každý sám (já a oni). Pak bychom se mohli dostat do extrému, kdy by oni dva museli vyluštit mysterku každý odděleně, a dojít by tam museli společně.
  Ano, chápu, že čelní lovci FTF nebo kačeři na špičce žebříčku by asi měli lovit samostatněji a bez nápověd (alespoň u mysterek).
  Pro mě je každá nalezená keš především zážitek, až pak nějaký \"bod\". Můj syn ještě nemá svůj účet na geocahing.com, ale nechávám mu tu radost, že ho na místě nechám keš \"najít\". Takže \"hrůza\", za mě dokonce hledá keš mudla! Diskvalifikujte mě!
  Lidi, myslete, vždyť je to zábava. Až půjde o prachy, tak se hádejte o pitomostech.

 • 15:20, 30. 07. 2008

  chipoliny

  To UZA:
  myslím že pěkně shrnuto! Mám stejný pocit.

 • 16:23, 30. 07. 2008

  pes13

  to chipoliny:
  Asi jsem zopakoval to, co jiní - úplně jsem se nedržel tématu, sorry. Ono se to ale rozvinulo trochu víc a myslím, že ani veverky nebyly tak mimo. Pokud šlo o to, že někdo si zaloguje pětkovou keš a přitom má stažený zadek, tak bych článek chápal. Osobně jsem keš vždy minimálně osobně vybíral z úkrytu nebo ji tam vracel. Jinak bych z ní radost neměl. Z 90% lovím úplně sám (nebo s členy rodiny, kteří nemají nick), mysterky luštím všechny sám.
  Souhlasím s Ponikem - GC je především zábava, výklad pravidel je různý.
  Sám bych poradil autorovi, který na tom trvá, aby ke keši napsal - podmínkou logu je osobní vyzvednutí (přítomnost) přímo u keše. Fotka může být problém, na zmíněném stromě bych to zvládnul bez cizí pomoci dost obtížně :-). Ale kdyby na tom trval... Pokud pak někdo zafixluje, je to jeho dost vážný osobní problém.
  P.S. Teď se musím omluvit - stromy si jsou dost podobný, ten můj byl 4-kovej :-).

 • 00:00, 31. 07. 2008

  LaLu Team

  to Chipoliny: nepsal jsem ať si každý dělá co chce, ale ať si každý \"hledá a loguje jak chce\" (a nemyslím tím použití bagru a pod., ale popisované skupinové odlovy). Tak to nepřekrucuj ;-)
  Příklad s plošinou jsme psal záměrně. Mám pocit, že by to stálo víc energie a práce než když tam polezu. Ale když si plošinu dovezu sám a díky ní to sundám, tak to přece enmůže být nefér, ne? Někdo má doma lano, někdo plošinu. Ber to prosím s nadsázkou.
  Kazdy mame svuj nazor. Mozna si nabehnu :o), ale u nas se pouzivaji i dalsi \"nefer\" praktiky. Spousta kamaradu propadla GC stejen jako ja. Vzdy kdyz se setkavame, je rec hlavne o tomto konicku. Samozrejme resime i narocne mysterky v okoli, kdo jake vylustil, kdo jake nasel nebo nenasel a zazitky kolem toho. Samozrejme dojde i na rady jak s kterou mysterkou pohnout o kousek dal a parkrat jsem resili mysterky pred odlovem spolecne. Ano je to nefer. Vic hlav, vic vi. Co chudak kacer samotar, ktery musi vse vyresit sam. Nas to ale bavi a proto to delame. Ne pro vyrtualni body z naslednych (mnohdy spolecnych) odlovu. A kacer samotar by mel navstivit event, kde se setka s ostatnima, jiste se lehce seznami a na dalsi lov muze vyrazet ve skupine a dostat tuto zabavu na jinou uroven. I kdyz podle tebe na nefer.

 • 08:40, 31. 07. 2008

  prokestom

  Často se vtéto diskusi objevuje slovo \"podvod\". Můžet mi vysvětlit, kdo je ten podvedený? A proč?

 • 13:37, 31. 07. 2008

  MICHALaDOMCA

  Souhlasím s článkem, mám takovou podobnou, ale směrem dolů. Vím, že nikdy nebude moje, já tam prostě nevlezu. Pravda chvilku ( hlavně v začátcích, když jsem neměl ještě ani 100 ) tak jsem přemýšlel, že někoho pošlu, ale ne to by nebyla moje. Takže na mě v Plzni kouká jedna a bude koukat hooodně dlouho. Ono to taky záleží na každém z nás jak je k sobě poctivý.

 • 16:01, 31. 07. 2008

  mamuláci

  Zrovna jsme si o tom včera povídali s kamarádem ...
  Já bych pro delegování jednoho fyzicky nejzdatenějšího pro zdolání stromu a tím dokončení skupinové akce ani nebyl.
  Společné lámání hlav a rady mi taky nevadí.
  Co já osobně považuju za nefér je, když jeden ze skupiny spřátelených týmů najde keš a zaloguje do ní všechny známé.
  Nebo když někdo blafuje a loguje na internetu a u keše nebyl - to právě jedna ko-legyně zapsala kamarádovi do e-logu: \"keš se mi zdá neudržovaná, chybí v ní tužka, tak jsem se nemohla zapsat\". A on tam dva dny před tím byl na kontrole a servisu, tužka tam byla ....
  Já osobně si třeba nedám No voltage. Nemám rád výšky a tahle keška mi připadá už trochu mimo ideu geocachingu, kvůli nějakýmu bodu na tu zrezlou a shnilou věc nepolezu. A kvůli tomu nejsem o nic horší kačer.
  Nabízím paralelu k zamyšlení - mimo GC taky sbíráme Turistické známky. Je správné, aby mi je do sbírky vozili kamarádi ze svých výletů .... ?
  A úplně nakonec - pokud někdo dělá GC kvůli bodům, ať si to dělá právě proto. Pokud někdo GC bere jako inspiraci k výletům na zajímavá místa, ať si to dělá právě proto. Pokud je někdo posedlý FTF, ať spí s mobilem a navigací u ucha a ve dvě v noci se honí po městě ..... Každý má ten svůj pocit uspokojení z něčeho jiného :-) A když u toho nebudeme válcovat přírodu a rozšťourávat lidem zdi od baráku, tak by to mohlo být to, co si zakladatelé GC představovali .....

 • 05:22, 01. 08. 2008

  Beddy (K5.CZ)

  To Sylvia999:

  \"Nejednoznačnosti zadání keše nás donutily kontaktovat ownera. Ten pak potvrdil, že se spletl ve vzorci. A já teď nevím, zda si nemám podle vás tohle FTF smazat. A takové FTF nemáme jen jedno. Obvykle jim říkáme betatesting naostro.\"

  ...však píšu, že ověření souřadnic (složitý multi nebo mystery) u ownera za srabárnu nepovažuju (btw někerý mystky maj odkaz na ověření souřadnic i v listingu), ale mámení nápovědy, co se týče ukrytí keše, naprosto.

 • 12:59, 01. 08. 2008

  moucha111

  Plně souhlasím s Hradníkem. Jde přeci o hru, u které nám již někdo připravil program.Občas hledám sám, občas s manželkou, která má svůj nick a občas s geokolegy.Pokud dojdeme na místo společně, vyhledání keše je individuální a jak mě naučil Colonel, najdu, zapískám a poodejdu. Nechť si ji každý najde sám.Samotné vyzvednutí a vrácení je otázka pocty pro daného kešera. Řešit, že jeden slanil a všichni ostatní né mi připadá trochu scestné. Hlavní je, že mám cíl pro své cesty, že uvidím co bych normálně neviděl a zažiju báječné chvíle.To mě na GC baví a pokud mi toto bude dávat a bude mi sloužit zdraví budu velmi rád tuto hru provozovat.Slovo sprosťáctví v úvodním článku mi připadá trochu silná káva.Sprosťáctvím bych nazval vjíždění do porostů přes zákazové značky ( to platí i pro cyklisty pokud je do parku vjezd zakázán i jim) a bezohledné chování v krajině, které se neslučuje s láskou k přírodě.Na závěr snad jen, že GC není soutěž mezi kešery . Soutěžit mohu sám se sebou a se svou leností , hloupostí a to mi připadá dost těžká bitva. :-)

 • 18:27, 07. 08. 2008

  Aviatik

  Já zastávám názor že by cache měla být nalezena bez cizí pomoci. Je to vlastně takový souboj v důvtipu a dovednostech mezi zakladatelem a hledačem cache. Proto se mi nelíbí když někdo udělá pro ten bodík do statistiky cokoliv - doluje z ostatních nápovědu po telefonu, nechá si cache od někoho přinést a podobně. Opět musím říct to co jsem už říkal dříve - úspěch není samozřejmost. Bohužel to někteří berou tak že je to jenom hra ve které o nic nejde a tudíž do toho jak ji provozuju nikomu nic není...
  Když už tak ať každý uvede jak se k cachi propracoval, trochu jako u horolezců kde je velký rozdíl jestli někdo zdolal cestu volným lezením nebo jestli si tam udělal žebřík ze skob.

 • 11:48, 08. 08. 2008

  Silfax

  Víte, já si myslím, že jako existují lidé, co rádi hrajou například fotbal rekreačně a pak lidé, co to mají jako koníček, ale hrají nižší ligu a pak ti co hrají profesionálně, tak tak by to mělo být i tady, prostě jsou \"ligy\" keší který nejsou pro každého a každý by měl uznat na co má a nemá. Myslím, že jde o smysl, že se zapíšu, protože jsem to našel (chodím často s přítelkyní a hledáme oba, zapíšeme oba, nalezení střídavé úspěchy ona či já) tohle beru ale taky jsem zaregistroval nazor, ze kdyz vim, kde byt sebelehci kes je, tak si ji zaloguju, proc bych tam chodil, ale tohle je honeni poctu a o tom to neni ....

 • 17:38, 11. 08. 2008

  lta82

  Ahoj, hele, ber to tak, že geocaching je docela svobodná aktivita a pokud někomu stačí, že mu někdo kešku přinese a on se pak jen zaloguje, je to jeho věc - ten dotyčný se připravuje o zážitek a tebe tím nijak neomezuje, extra když kešku vrátí na místo jak byla a neprokecne její umístění nepovolanému, nebo ji nezničí. Takhle mi to skoro vyznívá tak, že ty jsi právě lovec bodů a vadí ti, že si někdo připíše bodík za práci, kterou neodvedl ... To by pak u krabic mohli jednou být hlídači, co by dohlíželi na \"fairplay\" a myslím že do tohohle stavu se opravdu nechceme dostat ... ;-)

 • 08:20, 12. 08. 2008

  batko

  máš pravdu

 • 21:54, 13. 08. 2008

  chipoliny

  Díky všem za bohatou diskuzi pod článkem. Trochu jsem čekal že to bude flame téma, ale byl jsem osloven redakcí serveru a požádán o zveřejnění tohoto článku, který byl původně jen na našem blogu. Mrzí mě, že někteří evidentně nepochopili smysl článku, ale možná jsem to já špatně popsal. Díky za každý názor.

 • 00:14, 19. 08. 2008

  Dokola

  Taky s článkem moc nesouhlasím...mám přirozený odpor k jakémukoliv škatulkování a usměrňování...pokud někdo chce, tak se klidně může logovat dálkově řízeným robotem a přitom ani nevstát z postele, mně je to šumafuk. Pro mne je geocaching spíš o tom, že najdu zajímavá místo (proto radši lovím lesní jak městské) a jak to dělají druzí je mi srdečně jedno pokud keš vrátí na své místo a zamaskují stopy po sobě ne?

 • 21:25, 20. 08. 2008

  Chipoliny

  Dokola: a proto to tady všude tak vypadá... občas je mi z toho smutno. Všechno je všem jedno, nikdo za nic nemůže, morálka je cizí pojem a když to není trestný tak je to vždy vpořádku.

 • 12:01, 26. 08. 2008

  pitovo

  mno, take s tebou nesouhlasim. my radi chodime na odlov kesek ve skupine. mame radi spolecnost a je pri tom vetsi zabava. a podle tveho bychom rekneme prisli ke kesce vsichni by se otocili a jeden by rekneme vylezl na strom, vyndal kesku, zalogoval, zvovu by vylezl na strom a kesku ulozil. pote by sel druhy, treti.... desaty.... tedy chudak strom... vim ze je to nadsazene, ze ne vsechny kesky jsou na strome, ale i tento pripad se muze stat. myslim si, ze kdyz jdeme skupinka kamaradu (at uz je pocet nicku jakykoliv) tak staci, kdyz najde misto jeden a ostatni se zaloguji. prijde mi to ke skrysi tak nejak setrnejsi, nez kdyby to vybiralo rekneme deset lidi hned po sobe. ale co clovek, to nazor.

 • 21:52, 26. 08. 2008

  chipoliny

  Myslím, že vše už bylo v diskuzi řečeno, probráno, takže asi nemá smysl to tu řešit znovu. Byl by to jen bludný kruh otázek a odpovědí...

 • 23:57, 28. 08. 2008

  El Carlos

  Takže to jsem zbytečně trénoval tu opici, aby mi tam za banán vylezla a podala krabičku? :-D

 • 20:57, 29. 08. 2008

  Chipoliny

  Třeba se ti bude hodit na dalších cache :-D

 • 00:03, 07. 09. 2008

  pgnext

  Zatím jsem v dosavadních příspěvcích nečetl nic o svědomí autora keší. Podle mě je to důležitější neš svědomí kačerů. Já osobně bych si dal nejdříve pár otázek: Proč chci, aby lidi museli lézt na ten strom? Je to proto, že je tam jedinečný unikátní výhled, a nebo chci naštvat jiné kačery, třeba fyzicky méně zdatnější, aby poté, co třeba šlapali deset km po různých waypointech, nakonec finálku neodlovili? A co když někdo spadne ze stromu, třeba za deště nebo se ulomí větev: řeknu si \"tak ti třeba, nemáš tam lézt když na to nemáš\" a nebo mě bude trochu hryzat svědomí?Mohl bych v otázkách a v úvahách pokračovat.
  Chápu, že když dávám kešku na nějaký vrchol, tak asi hlavně proto, že je odsaď pěkný rozhled. Stejně bych byl shovívavý ke všemu, co se tady psalo. Proč bych nemohl vzít malé dítě, které se nemůže ke keši vypravit samo a neumí se vůbec třeba nachystat z mapy, sebou, dát mu přiměřenou nápovědu tak, aby keš \"samo\" nalezlo? Sám jsem takhle zasvětil tři malé kačery a dosud si pamatují všechna místa, kde byli.
  A proto je dobře, že nejde o žádnou sutěž, protože podmínky nemá každý stejné. A poctivého kačera spoznáte lehce, stačí s ním 5 minut mluvit a pokud umí o svých nálezech nadšeně vykládat, tak je O.K. V opačném případě je to pouze \"takykačer\" nebo jak já říkám, mudlokačer.

 • 20:32, 09. 09. 2008

  LeMon Team

  Pro mě byl nedávný objev geocachingu jako živá voda po pěti letech mateřské dovolené - jaké taky akce má člověk pro ty malé hady pořád vymýšlet, aby to trochu bavilo i jeho? Takže výprava za keškou je pro nás vždycky malé dobrodružství - lovíme se dvěma prcky, kteří se vždycky moc těší na poklad. Po bodech nejdeme, GPSku zatím nemáme, takže se nám občas stane, že prostě nenajdeme... ale i to je zážitek, protože to místo, o které jde, vidíme i tak.

  S největší pravděpodobností bych nemámila z autorů \"nakopnutí\" - i to přicházení na šifry při luštění má hodně do sebe.

  Ale přiznám se, že mě moc nedere, když někdo dělá věci popsané výše jako nemorální - třeba si přivede kamaráda horolezce, sežene plošinu nebo natrénuje opici ;)) Vždyť i k tomu musí vynaložit určitý důmysl, někdy možná větší, než kdyby někam vylezl sám. Ani když tam ze skupiny vyleze jen jeden, to mi přijde docela logické a ostatně tu cestu museli absolvovat stejně všichni. Asi bych neměla takový zážitek ze samotného nálezu, kdybychom se u kešky potkali s jiným kačerem, který už ji vyzvednul, protože bych přišla o takové to ...přihořívá, přihořívá.... HOŘÍ!, ale zase bych měla zážitek z toho setkání, a přitom to, když se to dovede do důsledků, vlastně taky není 100 % regulérní nález.

  Nefér mi přijde poškodit nebo zničit kešku, downtradovat nebo cpát do kešky smetí, protože to otráví i ty ostatní, kteří přijdou po dotyčném. Ale jestli se je někdo ochoten sám dobrovolně kvůli bodu připravit o to dobrodrůžo při hledání, tak mi to připadá asi tak na hlavu, jako by četl z detektivek jenom konce. On se připraví o něco, o co já bych se připravit v žádném případě nechtěla, ale IMHO tím poškozuje sebe a ne mě.

 • 11:41, 18. 09. 2008

  myvalul

  Hele lidi, neni to tak trochu jedno? Jak rikate : uzit si zabavy, projit se po lese a ze se do te krabky zalogoval i nekdo kdo tam pro ni nevylezl a \"najal\" si na to borce.... me to na modrinach, kdyz tam polezu ani neprida ani neubere... ;0)

 • 23:46, 17. 11. 2008

  Kermitek

  Nesouhlasim s clankem. Nezapomente, ze cilem geocachingu je, ze nas kes zavede na nejake zajimave misto. Kdyz 20 lidi pude hledat kesku, dostavi se na zajimave misto a vsichni se zaloguji do kesky. Je nesmysl,aby 20 lidi jeden po druhem vytahovali a vraceli kes. Lidi, mejte rozum a zacnete pouzivat mozek :-)

 • 08:34, 03. 02. 2009

  Jirka - SEM TAM TEAM

  S článkem souhlasím. Ještě bych společný log bral jako fér, když jeden pro keš vyleze a sleze s ní dolů a druhý pote vyleze s keší z pět a umístí na své místo.

 • 00:05, 09. 03. 2009

  kargeol

  Davam za pravdu Hradnikovi, ale myslim si ze na nazor ma pravo kazdy - tady je muj:
  Kdyz se sejde (at uz nahodne nebo planovane) vice kaceru u jedne piksly, tak podle mne (a myslim ze i pravidel) by ji mel kazdy z nich vyjmout ze skryse, zalogovat a vratit zpet. U Terrain do 3* je to asi zbytecne, ale jestlize by mi kamarad slanil pro kes a ja se jen zalogoval, tak bych si pripadal jako podvodnik i kdybych ho stokrat jistil, protoze on se \"vybal\" za me. Myslim si , ze nejde jenom o nejaky ten zarez na pazbe, ale i o ten zazitek, ktery pro me autor kese pripravil. Kdyz na to nemam moral nebo vedomosti, tak si je nastuduji, nebo sezenu kamose napr. horolezce. Ovsem neposlu pro kes jeho, ale pujdu pro ni sam.
  Anebo uznam ze na to nemam a vykaslu se na to :)
  Hodne kesi vsem!

 • 00:09, 09. 03. 2009

  kargeol

  Prominte, ale mam jeste jednu pripominku: V tehle hre se da tak jednoduse podvadet, ze ten kdo by to delal, by podvadel predevsim sam sebe - a to se mi na ni (mimo jine) libi.

 • 13:49, 31. 05. 2009

  Nerd

  Jsem čerstvý kačer :-) a přiznám se, že takto na to koukat mě opravdu nenapadlo. Objasním proč, prosím jestli nebudete souhlasit, oponujte.

  Samozřejmě že odlovit keš sám, má pro mě největší kouzlo a hodnotu. Ale...
  ...mám dvě děti. Mají své účty smi pro sebe. Jak to tedy má být podle vás správně? Naložíme se do auta, někam jedeme a vydáme se na hodinový pochod, jehož cílem je cache. Prostě rodinná zábava. Jeden z nás pak najde poklad. Chcete mi říct, že patří jenom jemu?
  ...\"Sorry děti, tam jste nedosáhli, máte smůlu. Žádné výměny, žádné logy. Dcerunko nebreč, jsi moc malá, proto ti to nejde. A stejně, je to moje GPS, ty by si to rozbila. Až ti bude 18, můžeš si sem zajet sama vlakem. Aspoň nepřijdeš o věci na výměnu, co si sem nesla v kapse. Příště, až sem pojedeme, a budeme dělat, že nevímíme kde keška je a může si jí zapsat zase někdo jiný. Huš huš, jděte dál, mám tu práci, musím zapsat log a provést Trade.\"
  ...Variací samozřejmě vymyslíte mnoho.

  Podle mě, jde hlavně o zábavu. Zkuste napsat na gc.com, ať do logu přidají volbu \"Found it together with...\" a je vyřešeno.
  Já sám vždy do textu píšu, když se mnou někdo byl.

 • 14:25, 31. 05. 2009

  Nerd

  ... jěště mne napadla jedna připomínka. Co je vlastně ještě v pořádku a co je \"porušení pravidel\"??
  Příklad: Cache je na stromě který ční v půli skály. Navíc je to mystery v čínštině.
  1.- Jdu do toho s kamarády, první jistí dole, druhý mi pomáhá pod stromem, umí čínsky a u cíle v koruně jsem sám. ...Na log mám právo jen já?
  2.- Jsem sám nikdo mi nepomáhá, naučil jsem se čínsky, ale přijel jsem s Liazem s hydraulickou plošinou. ... Je to podvod?
  3.- Jsem vášnivý horolezec a cache jsem našel náhodou be hintů. ... Nesmím logovat?
  4.- Aby bylo vše jsk má být, lezu nahoru bez jištění, pez pomůcek a radši lezu na boso a hlavou dolů se zavázanýma očima. On to totiž zakladatel chache možné chtěl...

  ....a vvvvo tom to asi je.
  .....Je to na tvůrci cache, aby určil její obtížnost. Když jde ulovit snadno, snadno se zalogujete. Smůla je, že lidé jsou tak vynalézaví... Použili na odlov něco, co vás vůbec nenapadlo že? Fuj!!! co si to dovolují!!! Prostě se musí poučit, a další cache udělat jinak. Pak už je to na svědomí každého. Navíc šidí jen sami sebe.

 • 14:13, 16. 05. 2010

  Narcistka

  upřímě řečeno je mi jedno, když se někdo žene jako blázen za FTF (věřím, že to musí být skvělý pocit, ale abych kvůli tomu vstávala z vyhřáté postele, když druhý den vstávám v 6:00, to se mi nechce) nebo když první otázka, na kterou se mě kačer, kterého potkám je: \"A kolik keší už máš?\", pomyslím si, že asi oba bereme geocaching prostě z jiné strany. Ale důležité je to, že nás to oba baví. Ale co mi dokáže naprosto zkazit radost z nalezení cache je, když se hodinku morduju kolem zakešovaného místa (jsem začátečník a snažím se lovit bez hintu, baví mě to tak víc) a pak příjde někdo zjevně zkušenější a hned jí najde. A co já pak? Mám zkažené několikahodinové hledání (včetně cesty) a zalogovat se mi nechce. Ani když do logu napíšu, že jí našel někdo jiný, tak mě to netěší.
  Geocaching dělám pro zábavu a abych se hýbala a viděla nová hezká místa a ne pro nějaké směšné body ani pro zbytečné prvenství.
  Když jdu s přáteli, většinou si lámeme hlavy dohromady a i přesto, že samotnou keš najde jenom jeden z nás, je to prostě proto, že jsme se dohodli, že ten druhý bude hledat jinde. A radost máme všichni stejnou, protože máme tu skvělou krabičku plnou zbytečných věcí, které dříve někomu patřily, a logbookem, kde si můžeme přečíst, jak na tom byli s lovením ostatní.
  A to je na tom to nejlepší

 • 11:28, 04. 06. 2010

  Eskaver

  Stará diskuse, náhodou jsem na ni narazila, právě proto, že se chystá \"hromadná\" R43... Lezu si pro keše dnes už sama. Na druhé straně, když jdeme někam tři, čtyři, no to bychom se fakt zbláznili, kdyby tam museli nutně vylézt všichni. Pokud se všichni podílí na přípravě - nahodit, natáhnout, jistit... proč nezalogovat. A ti, kteří stojí dole s rukama v kapsách, kibicují, mají výmluvy, proč nepracují, a potom logují? O těch to všichni ví a buď hrají stejnou hru - hodně bodíků za málo práce, nebo jimi pohrdají. O nic nejde.

 • 13:07, 13. 02. 2011

  klatom

  Upřímně řečeno mě štvou spíš jiné věci, a jedna z nich jsou konkrétně týmy. :]
  Pokud jde víc lidí, ať se již domluví předem, nebo se potkají po cestě, a odloví keš společně, ať se klidně všichni zapíšou. Ale nelíbí se mi předávání souřadnic finálek, které by jinak člověk nevyluštil. A také se mi nelíbí, pokud týmy nejdou pro keš spolu - pak by podle mě neměl tým logovat. Takže pokud v týmu je jeden luštitel, který něco louskne, ale ke keši zajde sám (nebo obecně tým není komplet), tak to nepovažuji za týmový odlov. Jinými slovy - zavání mi to lovením pro počet a ne pro radost.
  To bych mohl (dohnáno ad absudrum) udělat tým ze sta lidí, každý bude běhat sám a logovat za tým, a za chvilku budou v žebříčcích první... a k co z toho?

  A druhá věc, která se mi hrubě nelíbí, je neférová výměna. Přímo nesnáším logy typu \"OUT: GC, TB\" a vloženo nic. :(((

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Sama nahá na pláži