Ausflug nach Rakousko – Grossglockner a Grosser Priel

Vydáno: 17. ledna 2011 | Autor: rattlesnake.andy | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jak tohle začalo? Asi takhle, byla zrovna polovina dubna, maturita klepala na dveře, a tři kamarádi a spolužáci z jednoho pražského gymnázia měli spoustu věcí na práci, jen ne učit se.

Naší hlavní prioritou bylo konečně někam v létě vyrazit, nejlépe mimo republiku. Nejvíce zcestovalý Dan navrhnul výstup na 2515 metrů vysoký Grosser Priel, nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge (v překladu Mrtvé hory) v Rakousku. Nadšeně jsme souhlasili a začali plánovat. No a takhle to nakonec všechno proběhlo:

Mobil ukazoval šest ráno dne jedenáctého září, léta Páně 2010. Zamáčkl jsem příšernou melodii budíku a jal se budit dva mudlokamarády, se kterými to ani nehlo. Po vydatné snídani (jeden rohlík s máslem a zbytkem sýra) jsme osedlali a plně naložili našeho Fordíka a cca v půl osmý vyrazili směr Rakousko. Bylo hezky, skoro žádný provoz. První zastávka se uskutečnila v Českých Budějovicích, protože žaludky se začaly ozývat. Zastavili jsme tedy u Globusu a doplnili chybějící potraviny a tekutiny. Před hranicemi už na mě Fusion signalizoval, že mu dochází šťáva, krátká občerstvovací zastávka to však napravila. Projeli jsme Dolní Dvořiště a už jsme svištěli směr Linz. Nájezd na dálnici jsme oslavovali, protože začal houstnout provoz.

Ještě před samotným výstupem jsme se rozhodli si pobyt v Alpách trochu zpestřit a udělat si mírnou zajížďku. Jejím cílem byla slavná Grossglockner Hochalpenstrasse. Musím říct, že pro mě jako začínajícího řidiče to byl neuvěřitelný zážitek. Plně naložený Fusion už nechtěl ty škrpály vyjíždět ani na dvojku, spotřeba benzínu rapidně vzrostla. Ale stálo to za to. No a zde přišly na řadu i kešky. Doma jsem si našel tři krabky, které jsou uložené hned u cesty. Byly to kešky Hochmais, Höhe 2000 a Fuschertörl. Odpočívadla a různá jiná parkoviště jsou tam co tři sta metrů, takže zastavit a odlovit nebyl problém. Na vrcholu, na Kaizer Franz Josef höhe, kde se nachází i několikapatrové parkoviště a keška Großglockner Hochalpenstraße - Da Glockner, následovala opět pauza, nekonečné kochání výhledem na ledovec, Grossglockner a ostatní vrcholy, focení, opět kochání, opět focení, sledování v té době už slušně vyžraných svišťů, občerstvování a nakonec střídání za volantem a stejnou cestou návrat na výchozí bod výstupu na Grosser Priel.

Onen výchozí bod se nacházel u jezera Almsee, ke kterému se dostanete, když z dálnice sjedete u města Gmunden a následně podle ukazatelů dojedete do městečka Grünau im Almtal. U jezera se nachází velké parkoviště, kde jsme ten večer přespali a nechali tam po následující čtyři dny odpočívat auto.

První fáze výstupu

Probudili jsme se do mlhavého rána. Mlha byla tak hustá, že nebylo vidět na pět metrů. Trošku mi zatrnulo. Naštěstí se vyčasilo a během hodiny se mlha začala zvedat a na nás začaly mávat hory. Rychlá snídaně, tentokrát instantní mysli, a vzhůru do oblak. Z počátku se šlo jen do mírného kopce, převážně vyschlým korytem sezónních vodních toků. Řeknu Vám, nechtěl bych se tu nacházet, když nahoře taje sníh, to musí být hukot. Cestou jsme minuli zbytky vodopádu, na jaře určitě mnohem silnějšího. Po hodince a půl skončila ta lehčí část dnešního dne. Před námi se tyčila na první pohled takřka svislá stěna. Na druhý pohled už tak svislá nebyla, ale i přesto to bylo docela hustý oproti dosavadnímu průběhu. Naštěstí značení cest je tu na vysoké úrovni, takže nehrozí, že byste se tu ztratili. Strmé stoupání vedlo převážně po vyšlapané cestičce, jen občas bylo potřeba použít žebříky či se přidržovat ocelových lan.

Po třech hodinách stoupání jsme se konečně vydrápali do prvního záchytného bodu našeho výstupu. Před námi se rozprostírala plošina Röllsattel s nadmořskou výškou 1755 metrů a z ní nádherný výhled na Dachstein. Plošina byla samá skála, občas klečový porost. A tady jsme si měli najít místo kam upíchnout stan. Po asi hodině zoufalého hledání a pomalého stmívání se zadařilo a nalezli jsme travnaté místo 2x2 metry, akorát na náš stan. Následovalo hledání vody a rychlá večeře. V noci jsem se neustále budil, stále se mi zdálo, že slyším kroky, i když od stezky jsme byli poměrně daleko a navíc dobře skryti. A eště ke všemu mě tlačil do zad kámen.

Neduhy počasí

Druhý den výstupu byl utrpení od rána do večera. Během noci totiž přišly mraky, které nás naprosto zahalily, a ještě k tomu začalo pršet. Voda skrápěla náš stan celý den. Dlouhou chvíli jsme si krátili karetní válkou, pokrem o drobáky a tramvajenky a nebo jídlem :-) Ještě že jsme měli takové zásoby. Jediný problém byl, že tři chlapi celej den ve stanu, kde se větrá jen když jde jeden nedobrovolník vypnout stěny aby neteklo dovnitř, no jak to říct kulantně, prostě byl tam smrad jak ve vopičárně. Ale v noci se zase dobře spalo, i když mě stále budily ty kroky...

Další den ráno, když se mi povedlo rozlepit oči, jsem se modlil, aby už nepršelo. Měli jsme štěstí, oblačnost se trhala, pršet přestalo, bylo vidět dál než na konec natažené ruky a já konečně objevil původce těch kroků uprostřed noci. Asi třicet metrů od našeho stanu se páslo stádo kamzíků. To byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Nikdy dřív jsem je ve volné přírodě neviděl. Byl bych se jimi kochal celý den, ale vzhledem k nestálosti počasí jsme museli urychleně vyrazit.

Následoval další ostrý výstup, který nás vynesl na další plošinu, po které jsme se dostali do sedla Fleischbanksattel ve výšce 2122 metrů nad mořem. Zde jsme si po vydatném obědě (kus vysočiny s instantní kaší) nechali bágly a vyrazili na finální výstup na vrchol. Šílená stoupačka nás dostala do výšky okolo 2500 metrů. Bohužel, všudypřítomné mraky nám nedovolily moc se rozhlížet, ovšem občasnými dírami bylo vidět nádherné panorama Totes Gebirge. Na vrchol Grosser Prielu jsme přešli přes hřeben, který vzhledem k počasí byl docela psycho. Díra nalevo i napravo, dno nebylo vidět, ale bylo to hluboko. Nic pro lidi se závratí. Vrchol jsme dobyli 14. září okolo druhé hodiny odpolední. Na velkém červeném kříži byla uchycena krabička s návštěvní knihou, do které jsme se zvěčnili. Poblíž vrcholu se nachází i keška 9 summits - Oberösterreich, kterou jsem plánoval odlovit jako svojí stou. Jediný problém byl v tom, že se nacházela pod poslední hromadou sněhu v širokém okolí. Zklamání z nenalezení kešky ovšem nemohlo pošpinit vynikající zážitek ze zdolání 2515 metrů vysokého Grosser Prielu.

Cesta dolů

Sestup byl pochopitelně mnohem rychlejší než výstup. Rozloučili jsme se s vrcholkem, v sedle sebrali batohy a vydali se k chatě Welser hütte, kde jsme chtěli přespat. Společnost nám dělali opět kamzíci a nově i kavče žlutozobé. Po příchodu k chatě nás nejdřív polilo horko. Byli jsme vyprahlí, hladoví a unavení a na dveřích byl nápis Zavřeno od 12. září, čili před dvěma dny. Koukali jsme po sobě a nevěděli co dělat. Naštěstí z chaty vylezl nějaký chlápek a ptal se odkud jdeme. Lámanou němčino-angličtinou jsme mu vysvětlili že jdeme z Grosser Prielu a chtěli jsme tu přespat. Naštěstí to byl frajer a ubytoval nás. Ovšem ještě lepší zpráva byla, že mají pivo!!! :-) Postel byla příjemná změna po dvou nocích s kamenem v žebrech, avšak ještě příjemnější bylo ráno zjištění ceny našeho pobytu na chatě. Pánové si řekli o neuvěřitelných devět euro dohromady za všechny tři noclehy a celkem šest piv... Prostě neuvěřitelné. Museli jsme je přemlouvat, aby si vzali alespoň celou desetieurovku.

Následoval rychlý sestup do údolí, ve kterém se z ničeho nic, nevím odkud, vynořila docela rychlá řeka, ve které jsme zchladili naše ušoupané a špinavé nohy. Teplota vody 5°C byla opravdu příjemná. Během dvou hodin jsme z údolí došli zpět k parkovišti u Almsee a s oddychem se shledali s naším motorovým ořem. Ve stánku jsme koupili pár pohledů a suvenýrů a vyrazili na dlouhou cestu domů.

Závěr? Závěr!

Co říci závěrem? Asi že to byl můj dosud nejlepší turistický zážitek. Totes Gebirge, to je místo, které na rozdíl od svého pojmenování, překvapivě kypí životem. Kamzíci, svišti, kozorožci, kavče žlutozobé, ale i koniklece alpské, to byl pro mě jako studujícího biologa sen. Na toto místo se určitě ještě mnohokrát vrátím, a to i kvůli tomu, že z vrcholku nebylo kvůli mrakům naprosto nic vidět, i kvůli tomu, že mi tohle místo během těch pěti dní přirostlo k srdci...

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1X9WZ, GC1EE9B, GC1WPB9, GC130VF, GCJVWM

Autor: rattlesnake.andy

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 16:46, 19. 01. 2011

  LacertaCZ

  Jsem si říkala, že je mi ta vrcholová fotka nějak povědomá.. Grosser Priel byl můj první dobytý vrchol, ovšem musím dodat, že tenkrát byly Totes Gebirge opravdu Totes Gebirge. Aspoň, co se vody týče. Vlastně už si toho moc nepamatuji, jen že jsem měla celou dobu děsnou žízeň a na vrcholu jsem prvním náprstkem alkoholu oslavila dvanácté narozeniny. Otec se dodnes chlubí, jak ho šestý smysl nezmátl a vzal mě místo mamky. Něco mi říká, že zvítězil můj zděšený výraz poté, co mi maminka koupila růžové šatičky pro první den na gymnáziu. Nicméně dnes už rodiče jezdí spolu na Totes Gebirge každoročně a musím říct, že některé historky jsou opravdu neuvěřitelné. Opravdu stojí za návštěvu a to nejednu.
  Díky za inspiraci kam vyrazit po matuře.

 • 09:51, 05. 12. 2020

  SEO

  disco lights with built-in laser x-y scanner are the coolest stuff that you can add to your disco room**
  Mega888
  https://918kiss.plus/mega888/

 • 10:55, 08. 12. 2020

  SEO

  Incredible this particular tutorial is actually fantastic it genuinely aided me plus our kids, cheers!
  먹튀검증
  https://i-m4.com

 • 06:41, 13. 12. 2020

  Andy

  Hey very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I am happy to find so many useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .
  918kiss xe88 ios
  http://www.918kiss2.com/

 • 06:48, 20. 12. 2020

  Andy

  It’s in reality a nice and useful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. 918kiss kiss918 apk download

 • 11:14, 23. 12. 2020

  uzair

  Spot i’ll carry on with this write-up, I actually think this site needs considerably more consideration. I’ll more likely be once more to see a great deal more, thanks for that information. 토토사이트

 • 09:23, 26. 12. 2020

  Andy

  How can I attract more hits to my composing blog? 파워볼사이트

 • 13:30, 29. 12. 2020

  Andy

  marketing online is of course a good business and also a great way to earn money online“ 918kiss

 • 07:19, 04. 01. 2021

  uzair

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless My business is experiencing trouble with ur rss . Do not know why Struggling to sign up for it. Possibly there is any person getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
  먹튀검증 방법
  https://www.toblin.net

 • 06:18, 16. 01. 2021

  uzair

  minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.
  sub sandwiches
  https://fr.airbnb.ca/things-to-do/places/2797054

 • 11:26, 23. 01. 2021

  Carrlo

  there are many sites on the internet that offers downloadable movies, some are even offering the latest movies:: Motorschaden ankauf Kassel

 • 12:47, 24. 01. 2021

  uzair

  Howdy sir. you have a really nice blog layout . 
  App for kiss918 and 918kiss
  http://www.m-918kiss.com/

 • 12:58, 01. 02. 2021

  Kingseo12 Kingseo12

  Thanks for your entire efforts on this site. My mum loves engaging in investigation and it’s really simple to grasp why. Many of us learn all regarding the compelling method you make helpful tips and tricks by means of your blog and therefore improve contribution from others on the subject matter then my daughter is without a doubt becoming educated a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are performing a splendid job. Autoankauf Dortmund

 • 06:42, 10. 02. 2021

  Roman khan

  you are actually a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a magnificent job on this topic! Top 10 Web Hostings Providers

 • 06:58, 10. 02. 2021

  anus

  This web page won’t render properly on my blackberry – you might want to try and repair that best web hosting 2021

 • 12:40, 16. 02. 2021

  anus

  “I would like to express appreciation to you for rescuing me from this particular condition. After researching through the the net and coming across basics which were not productive, I was thinking my life was gone. Being alive devoid of the solutions to the problems you’ve sorted out by means of this site is a crucial case, as well as ones which might have in a wrong way affected my entire career if I had not come across your blog post. Your mastery and kindness in playing with almost everything was precious. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. I am able to at this point relish my future. Thanks a lot so much for your high quality and results-oriented help. I will not think twice to suggest your site to any person who should get assistance on this matter.” 안전놀이터

 • 07:49, 17. 02. 2021

  anus

  I wonder if this is all possible, see for yourself. 서울출장

 • 09:47, 02. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Where have you ever found the resource meant for this article? Brilliant reading through I’ve subscribed for your site feed. Visa Sao Tomé et Principe

 • 13:21, 06. 03. 2021

  anus

  Hey, you?re the goto expert. Thanks for haingng out here. Visa Ouzbékistan

 • 08:40, 08. 03. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  It’s difficult to acquire knowledgeable people on this topic, but the truth is could be seen as guess what happens you are speaking about! Thanks las vegas seo agency

 • 09:03, 08. 03. 2021

  Andy

  That is the best blog for anyone who desires to search out out about this topic. You understand so much its nearly exhausting to argue with you (not that I truly would need aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great! Daniel Gordon GLD Partners

 • 09:13, 09. 03. 2021

  seo

  Exceptional entry! I found it very interesting. I\'ll check back later to see if more posts are added.
  pet birds for sale
  https://thefinchfarm.com/

 • 07:07, 14. 03. 2021

  uzair

  I do believe all the concepts you’ve introduced for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.
  Daniel Gordon
  https://www.streetinsider.com/PRNewswire/Daniel+Go rdon,+Managing+Partner+GLD+Partners+LP,+Accepted+i nto+Forbes+Business+Council/17173164.html

 • 07:01, 16. 03. 2021

  anus

  Or perhaps considered adding more videos towards your blog posts to maintain readers more entertained? I mean Someone said all over the country actual yours but it was quite good but as I’m greater numbers of a visual learner,I found that to become more helpful well make me aware the way it seems. on page seo

 • 08:26, 25. 03. 2021

  anus

  I really like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve included you guys to blogroll. fortnite

 • 11:25, 05. 04. 2021

  Andy

  The the next occasion Someone said a blog, Hopefully it doesnt disappoint me just as much as brussels. I mean, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have some thing fascinating to convey. All I hear is really a handful of whining about something you could fix when you werent too busy trying to find attention. casino reveiws

 • 08:30, 13. 04. 2021

  anus

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything this way before. So nice to seek out somebody with some original ideas on this subject. realy appreciate beginning this up. this excellent website can be something that is needed on the internet, a person with some originality. beneficial job for bringing something new towards the web! توصيل مجاني

 • 12:09, 17. 04. 2021

  anus

  Aw, this was the actually quality publish. In theory Let me create like this as well??§o? spending time as well as actual effort to make a great post! however so what can I say! We procrastinate a lot and in no way seem to obtain some thing carried out. 바카라

 • 13:40, 17. 04. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hey all, I had been just checkin out this site and that i really admire the inspiration want to know ,! 토토

 • 09:54, 20. 04. 2021

  anus

  Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work. Cockatiels

 • 12:14, 26. 04. 2021

  anus

  This can be a huge and an very interesting write to take a look at with this enormous website. Never post any responds and now merely could not avoid buy sugar paste

 • 13:48, 27. 04. 2021

  uzair

  Hi there, I found your site by means of Google while searching for a comparable subject, your web site got here up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks. Lovebirds

 • 09:26, 03. 05. 2021

  Edwardfoxx11

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.
  best site to buy youtube views
  https://buyyoutubviews.com/

 • 09:11, 09. 05. 2021

  anus

  I’ve been gone for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more often. How often do you update your website? 우리카지노

 • 11:02, 16. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Can I just now say what relief to discover somebody who really knows what theyre speaking about on-line. You definitely have learned to bring a challenge to light and produce it critical. The diet need to check out this and can see this side on the story. I cant believe youre no more well-liked when you absolutely possess the gift. pet birds for sale

 • 07:26, 23. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I would like to voice my gratitude for your kind-heartedness giving support to individuals that should have assistance with in this situation. Your real dedication to getting the solution along had become astonishingly helpful and has in most cases helped somebody much like me to get to their desired goals. Your new warm and friendly report signifies so much to me and additionally to my office workers. Thank you; from everyone of us. Primary Care

 • 08:49, 25. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  You produced some decent points there. I looked on the internet for that problem and discovered most individuals is going as well as together with your internet site. private investigator near me

 • 09:35, 27. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  There a few fascinating points with time in this article but I do not know if I see all of them center to heart. There is certainly some validity but I will take hold opinion until I explore it further. Good article , thanks and that we want more! Put into FeedBurner too 먹튀사이트

 • 08:24, 29. 05. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I love reading your blog because it has very interesting topics.~`*.; car checker

 • 10:10, 02. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I always visit your blog everyday to read new topics.”`;”; เกมพนันออนไลน์

 • 08:00, 05. 06. 2021

  anus

  There a few fascinating points with time in this article but I do not know if I see all of them center to heart. There is certainly some validity but I will take hold opinion until I explore it further. Good article , thanks and that we want more! Put into FeedBurner too sugaring paste

 • 08:32, 07. 06. 2021

  uzair

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart. ตรวจหวย

 • 13:28, 09. 06. 2021

  uzair

  I got what you mean , saved to fav, very nice internet site . clomid for sale

 • 10:50, 12. 06. 2021

  anus

  The electronic cigarette uses a battery and a small heating component the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled Decentralized ID

 • 14:07, 13. 06. 2021

  uzair

  Excellent weblog, Just wanted to be able to remark will not really connect to the actual rss supply, you may choose put in the best wordpress tool to the to be able to workthat.
  embroidered wristlet keychain
  https://houstonembroideryservice.com/embroidered-k eychains/

 • 08:16, 15. 06. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  dog grooming is the specialty of my sister, she really loves grooming every dog in our house,. buy stanozolol

 • 12:34, 20. 06. 2021

  uzair

  You made some first rate points there. I appeared on the web for the difficulty and located most individuals will go along with together with your website.
  Aderall Alternative
  https://herberall.ositracker.com/192266/14112

 • 13:05, 22. 06. 2021

  anus

  This may be the proper weblog for everyone who wishes to be familiar with this topic. You are aware of so much its nearly hard to argue to you (not that I really would want…HaHa). You certainly put a brand new spin with a topic thats been discussing for a long time. Wonderful stuff, just great! buying steroids online

 • 12:46, 24. 06. 2021

  uzair

  I love reading your blog because it has very interesting topics.”-*:. masteron for sale

 • 10:33, 01. 07. 2021

  uzair

  i always want a dining room that is brightly colored that is why i always paint our room with cream accent,
  o poder do chá de sumiço
  https://sites.google.com/view/o-poder-do-cha-de-su mico-livro

 • 10:56, 03. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  i never miss bachelor parties because i love to party” buy steroids online

 • 07:48, 04. 07. 2021

  seo

 • 08:00, 05. 07. 2021

  uzair

  gemstones are expensive but when you give a ring with gemstone to your girlfriend, she would really like it..
  buy steroids online
  https://steroids-outlet.com/

 • 12:53, 08. 07. 2021

  uzair

  I’m impressed, I have to admit. Really rarely can i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail to the head. Your idea is outstanding; the problem is something which inadequate persons are speaking intelligently about. My business is very happy i found this in my look for some thing in regards to this. login joker123

 • 16:10, 08. 07. 2021

  uzair

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!
  hard wax hair removal
  https://sugaringfactory.com/sugaring_paste/luxury- pro-sugaring-paste

 • 09:45, 10. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. adhesive tapes

 • 11:11, 12. 07. 2021

  mueed Ahmed

  Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am glad to find a lot of useful info right here in the put up, we want work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . . bet188

 • 09:57, 14. 07. 2021

  mueed Ahmed

  Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Thank you! Buy steroids online

 • 09:58, 14. 07. 2021

  mueed Ahmed

  The Notebook is of course one of Nick Sparks best tear jearker novel. Nick is really very talented guy; Buy steroids online

 • 13:26, 16. 07. 2021

  mueed Ahmed

  If you ask me, in excess of a couple working together to empty desired goals, often have unlimited electric power. buy steroids

 • 10:56, 17. 07. 2021

  mueed Ahmed

  Thankyou for helping out, wonderful info . 꽁머니 홍보방

 • 08:29, 18. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  I can understand that this is life during wartime, but many other films of this genre manage to squeeze in some hot babe scenes. lovebirds for sale

 • 08:04, 19. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it jawliner

 • 08:55, 25. 07. 2021

  mueed Ahmed

  I have observed in the world the present day, video games will be the latest popularity with children of all ages. Often times it may be extremely hard to drag young kids away from the games. If you want the very best of both worlds, there are numerous educational games for kids. Great post.
  토토
  http://totoseek.com/

 • 06:06, 26. 07. 2021

  chrisevan55

  i always want a dining room that is brightly colored that is why i always paint our room with cream accent,
  안전놀이터
  http://sports365magazine.com

 • 13:49, 26. 07. 2021

  uzair

  I discovered your blog website on the search engines and check several of your early posts. Continue to keep within the very good operate. I recently extra your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading much more within you at a later date!…
  토토
  https://esterson.org/

 • 16:29, 26. 07. 2021

  seo

  i get my art books from barnes and noble that come or amazon, they have some great discount coupons too”
  what is enterprise app development
  https://www.wavemaker.com/enterprise-application-d evelopment-software/

 • 10:42, 28. 07. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  You need to get involved in a tournament for starters of the highest quality blogs on-line. I am going to suggest this web site! 광주 아이러브밤

 • 13:01, 28. 07. 2021

  uzair

  The the next occasion I read a blog, Hopefully it doesnt disappoint me around this blog. What i’m saying is, I know it was my substitute for read, but I really thought youd have something interesting to express. All I hear is often a number of whining about something you could fix in the event you werent too busy in search of attention.
  토토사이트
  http://hiphop-network.com

 • 13:59, 28. 07. 2021

  mueed Ahmed

  there are lots of exercise guides on the internet but some of them are not scientifically proven and just assumptions,
  카지노사이트
  https://chafran.net/

 • 07:08, 29. 07. 2021

  chrisevan55

  i always want a dining room that is brightly colored that is why i always paint our room with cream accent,
  부산 달리기
  https://busan-dal.com

 • 17:43, 29. 07. 2021

  anus

  Substantially, the post is really the sweetest on that worthw hile topic. I fit in with your conclusions and will thirstily look forward to your next updates. Saying thanks will not just be enough, for the phenomenal clarity in your writing. I will certainly at once grab your rss feed to stay abreast of any kind of updates. Good work and also much success in your business efforts! 먹튀폴리스

 • 08:38, 31. 07. 2021

  uzair

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website .
  link building for seo
  https://www.fiverr.com/afiabacklinks/do-65-high-tr ust-flow-and-citation-flow-backlinks-on-high-da

 • 08:12, 02. 08. 2021

  mueed Ahmed

  Thanks for taking this opportunity to discuss this, I feel fervently about this and I like learning about this subject.
  waxing
  https://sugaringfactory.com/

 • 11:39, 03. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  You made various good points there. I did a search on the theme and found nearly all folks will have the same opinion with your blog. 먹튀폴리스 넷마블

 • 10:21, 11. 08. 2021

  anus

  I am typically to blogging and i truly appreciate your content regularly. The content has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and maintain checking achievable details.
  youtube smm panel
  https://thesocialmediagrowth.com/

 • 12:52, 23. 08. 2021

  seo

  Thank you for this wonderful post! It has long been extremely helpful. I wish that you will carry on posting your knowledge with us.
  สล็อต 888
  http://jokerth888.com

 • 13:09, 28. 08. 2021

  anus

  Would you mind me asking where you got the image in this article from?taken.
  lunchtime result
  https://teatimeresults.info/lunchtime-results-for- today/

 • 11:28, 29. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  in my mind,Libra is going to be overshadowed by means of Venus, pleasant, individual, dependability, deliberated manner of call truly know the direction they truly feel to always be dependable on their true love. Typically the weighing machines, the very cherish is the central life-style function. waxing beans

 • 12:16, 30. 08. 2021

  uzair

  hair restoration should be more natural in the years to come because of stem cell research**
  joker123
  https://joker999slot.com/demogame/

 • 12:21, 30. 08. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks so much for sharing all of the awesome info! I am looking forward to checking out more posts! cali-packs

 • 12:24, 01. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks so much for sharing all of the awesome info! I am looking forward to checking out more posts! Nigerian league news

 • 07:54, 02. 09. 2021

  uzair

  when i was younger, i always love the tune of alternative music compared to pop music.. medical face mask

 • 10:12, 04. 09. 2021

  anus

  Call centers are now all over the World..! they definitely bring revenue profits..!
  buy steroids online
  https://steroids-outlet.com/

 • 07:23, 05. 09. 2021

  Andy

  Thanks so much for sharing all of the awesome info! I am looking forward to checking out more posts!
  UK49s results
  https://lunchtimeresults.info/past-lunchtime-resul ts/

 • 07:51, 08. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Yes it could be argued that the opening ‘flash forward’ is unnecessary and the intriguing way the story is set up – each character is deliberately set aside with on screen name captions – doesn’t really pay off with the type of intricate ‘character study’ it was promising, it’s still admirable that a potentially silly premise is treated with such square-jawed conviction. judi slot online

 • 13:28, 08. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and wonderful style and design. online slot

 • 14:59, 12. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Some genuinely interesting information, well written and generally user genial . Best Essential oil diffuser

 • 10:31, 14. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and wonderful style and design. daftar situs judi slot online

 • 11:14, 16. 09. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Thanks so much for sharing all of the awesome info! I am looking forward to checking out more posts! situs judi slot online terpercaya 2021

 • 15:29, 21. 09. 2021

  Roman khan

  I precisely needed to say thanks once more. I do not know the things that I could possibly have created in the absence of those smart ideas documented by you on my concern. Completely was a alarming matter in my position, nevertheless coming across the well-written mode you solved it forced me to jump with joy. I am grateful for your information and even hope that you find out what a great job that you are accomplishing educating men and women all through your site. I am certain you have never got to know any of us. 918kiss

 • 09:52, 02. 10. 2021

  chrisevan55

  Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.
  먹튀
  https://totoscan.com

 • 12:56, 05. 10. 2021

  seo

  Thanks so much for sharing all of the awesome info! I am looking forward to checking out more posts! sandeep mehta

 • 12:23, 07. 10. 2021

  uzair

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it. rentacarkosovo full movies online https://cmovie.me/

 • 08:04, 10. 10. 2021

  shayan

  I’m impressed, I must say. Really rarely can i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail for the head. Your notion is outstanding; the pain is something which there are not enough everyone is speaking intelligently about. We are very happy that we stumbled across this during my try to find some thing concerning this.
  먹튀검증
  https://toto-app.com/

 • 13:05, 11. 10. 2021

  uzair

  This internet site is often a walk-through for all of the internet you wanted about this and didn’t know who to question. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.
  lowes employee login
  https://myloweslifekronoslogin.wordpress.com/2021/ 09/24/myloweslife-kronos-login/

 • 09:14, 13. 10. 2021

  shayan

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Many thanks
  sports bra manufacturers
  https://www.ladymate.com/

 • 11:55, 14. 10. 2021

  uzair

  I just added this website to my rss reader, great stuff. Cant get enough!
  Rap news
  https://allrapnews.com

 • 08:55, 16. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Hi my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to see more posts like this . Q2 thao dien apartment for rent

 • 13:00, 18. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  Very useful post. I think this can make me some idea. And i wish there was a post about wireless phone plans. joker99

 • 12:51, 23. 10. 2021

  Abbasiseo Abbasiseo

  After study several of the web sites with your website now, we truly much like your technique for blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will also be checking back soon. Pls have a look at my web site in addition and told me how you feel. 먹튀검증

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Ostrov Kos