Županový Flash Mob Meet

Vydáno: 18. února 2011 | Autor: Hoblik | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Bohnice 2011-02-14: Když se ve slunečném lednovém odpoledni začínaly v Bohnicích rojit podivné postavy v županech, nebylo pochybnosti co se děje. Právě končí vycházky a do ústavu se vracejí klienti, kteří si vyrazili jen tak nalehko ven.

Někteří vyrazili dokonce jen v pantoflích, zřejmě personál nedohlédl na to, aby se pořádně oblékli, přestože venku pěkně mrzlo.

Barevné župany se nakonec shromáždily před kostelem ve středu areálu a začaly razítkovat a podepisovat mohutného zřízence v bílém plášti. Ten vše trpělivě snášel, přestože se na něm takto podepsalo skoro tři sta lidí.

Protože zřejmě nemají dovoleno používat skutečné peníze, vyměňovali si lidé v županech dřevěná kolečka a barevné kovové medaile. Ve dvě hodiny se za hlasitého volání dalšího zřízence shromáždili všichni na schodech a společně se fotografovali. Pak se všichni pěkně spořádaně odebrali v doprovodu rodiny nebo přátel na další procházky po okolí.

PS: Na příští ročník si kromě županu beru megafon, jinak ta společná fotka nepůjde ukočírovat.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC2KFT5

Autor: Hoblik

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 05:06, 11. 10. 2017

  jackman30

  zřejmě personál nedohlédl na to, aby se pořádně oblékli, přestože venku pěkně mrzlo. yt to mp3

  https://www.yttomp3.org/

 • 08:38, 19. 03. 2018

  Ashar Seo

  Spot i’ll carry on with this write-up, I truly think this site requirements a great deal more consideration. I’ll oftimes be once more to see far more, many thanks that info.

  aparelho auditivo
  https://www.ouviclin.com.br

 • 13:21, 25. 03. 2018

  Ashar Seo

  After study many of the content in your web site now, and i also truly much like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and are checking back soon. Pls take a look at my web page also and inform me how you feel.

  SolidWorks software for sale
  http://solidworks.cheapsoftwaredownload.net/

 • 08:51, 01. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  johnnychanpoker
  http://www.johnnychanpoker.net

 • 17:02, 14. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Extra resource
  http://www.beddingnbeyond.com/kids-bedding-sets/be st-beds-for-kids/

 • 09:26, 26. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I simply wish to make a huge thumbs up to the great information you’ve here for this post. I’ll be coming back to your website to get more detailed soon.

  photography studio in Katy
  https://candyfoxstudio.com

 • 09:41, 08. 05. 2018

  Ashar Seo

  I discovered your web page just recently through a recommendation and had a look at some of your articles. I like what you are writing about and I hope you keep up the good work. If you are interested in sharing some content or swap links do not hesitate to get in touch with me.

  Cheap SolidWorks 2018 for sale
  http://solidworks.cheapsoftwaredownload.net/

 • 10:25, 26. 05. 2018

  Ashar Seo

  I simply wished to thank you so much once more. I am not sure what I would’ve gone through without the entire methods contributed by you about such subject matter. It had been a very intimidating circumstance for me personally, nevertheless coming across a new well-written manner you resolved the issue forced me to leap for contentment. Now i’m happy for your support and trust you realize what a powerful job you were carrying out educating most people thru a web site. Most probably you haven’t encountered all of us.

  how to write an essay in a day
  http://thepeerhat.com/members/writefastessayy/acti vity/36938/

 • 11:29, 06. 06. 2018

  Ashar Seo

  These moles may possibly be irregular in size and color and that is what can make them this type of wellness danger. When you have been born with this particular problem you might also be more likely to develop Melanoma and so you might have to get the required precautions with regards to protecting your pores and skin and your well being.

  Geipel Garvey
  http://essaytopic.aircus.com/

 • 10:49, 28. 06. 2018

  edward fox

  I love blogging and i can say that you also love blogging.**:’` Top Quality Hearing Aid Batteries

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Krokouši na DjerběFilm streaming vf