Šumavskými hvozdy aneb Expedice Šumava

Vydáno: 27. srpna 2010 | Autor: grysom | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Letterbox Šumavskými hvozdy od kačerů PavlikVB a Pitovo jsem chtěl odlovit od chvíle, kdy vyšel. Potíž byla v tom, že mi tehdy bylo čtrnáct let, tudíž jsem byl ještě příliš mlád na samostatný odlov a rodiče se netvářili, že by se jim chtělo zdolávat převýšení 1000 m.

Inu, nezbylo než vyčkat ještě rok, tedy do patnácti. A tak vznikla Expedice Šumava, jak jsme tomu začali žertem říkat.

Další, kdo se ke mě přidal, je můj kačerský parťák Mandrud, vlastním jménem Fanda. Ten byl zároveň zvolen navigátorem výpravy, neboť disponuje nejlepší GPSkou z výpravy. K němu se přidal Robert, kačerský nováček, zato však zdatný fotograf - tato role mu byla přidělena i na Šumavě. A čtvrtý do party se přidal Ondřej, nacházejíc se svou povahou na půli cesty, mezi kačerem a mudlou. Sám odmítá sbírat a registrovaný také není, ale s kačery si rád nějakou tu kešku najde.

Vyráželi jsme ve čtvrtek 12. 8. z Českobudějovického nádraží, vlak odjížděl v 5:24. Raní ptáče, dál doskáče ... zííív. :-) Vlakem jsme se dopravili do Horní Plané, zde jsme byli v půl osmé. Po nahození krosen na záda jsme všichni zaúpěli. Váha krosen u všech přesahovala patnáct kilogramů. Nebylo to tím, že bychom si s sebou nesli pračku, piáno a televizi. Důvod byl daleko prostší, dvoumolekulový - voda. S tou je na Šumavě trošku problém, neboť se dá doplnit pouze z potoků a to by mohlo znamenat jisté komplikace. Proto jsme si každý na hřbetu nesli kolem osmi litrů vody, což znamenalo značnou zátěž.

V Horní Plané jsme čas do přívozu, kterým jsme se chtěli dopravit do Bližší Lhoty, vyplnili dokoupením potřebných potravin, na které jsme si doma nevzpomněli. Ještě jsme odlovili keš přímo u přívozu, Kotviště, a pak jsme již nastupovali na loď a uháněli na druhý břeh Lipna.

Z Bližší Lhoty jsme měli namířeno přes Přední Zvonkovou na Zadní Zvonkovou, jakožto nejlepšímu místu pro výstup na hřebeny. Cestou jsme ještě zastavili na kešce Lipno Monster a pokusili jsme multi-keš Zadní Zvonková - offset cache, avšak naše půlhodinové snažení se ukázalo jako marné a tak jsme poraženi pokračovali dále.

Ze Zadní Zvonkové jsme po červené turistické značce pokračovali na Smrčinu, kde byla také první keška ze série Šumavské Hvozdy. Cesta to byla vcelku náročná, neboť na smrčinu je to docela "krpál", hlavně poslední kilometr a půl. Avšak vrchol za to stojí, neboť nahoře je skutečně moc pěkně. Kešku jsme nalezli bez problémů, v ní jsme nalezli cosi, co bylo označeno jako TGX a nejspíše se jednalo o další variantu personal mark. Protože se již blížil čas oběda a na Smrčině se nám opravdu líbilo, dali jsme si zde oběd.

Po poledním nášupu se nám šlo již daleko lépe, navíc cesta po hřebenech je již pohodová. Bez větších problému jsme zdolávali další vrcholy i kešky. Šlo se v pohodovém tempu, nikam se nechvátalo a kešky přibývali jedna za druhou - Hraničník, Studničná, Hraniční kámen I/X. Od Hraničního kamene však začalo dlouhé klesání níž a níž, což se nám vůbec nelíbilo. Proč? Za Hraničním kamenem je totiž Plechý, což je nejvyšší vrchol Šumavy. A čím více člověk sestoupá, tím více bude muset zase stoupat.

Nahoru na Plechý se mě a Ondřejovi šlo již docela špatně, prostě už jsme byli uchození. Mnoho nám v tempu nepomohl ani fakt, že na Plechý je to slušný trhák. Nakonec jsme se ale nahoru dostali a nelitovali toho. Z Plechého je nádherný rozhled a člověk si může prohlídnout skoro celé Lipno na jeden pohled. Co bylo další potěšující zjištění - vrcholek Plechého byl celý pokryt kobercem obrovských a šťavnatých borůvek. Když jsme se nabažili výhledu, odlovili kešku a pozobali něco borůvek, vydali jsme se hledat nocleh, protože Plechý jsme si zvolili jako místo k přespání. Chvíli jsme rokovali a zvažovali, až jsme nakonec našli vcelku dobrý převis, kde byla reálná šance, že se všichni čtyři naskládáme. Ještě jsme se prošli porozhlídnout po vrcholu, aby jsme o chvíli později začali večeřet. Konečně přišel na řadu vařič, který jsem s sebou celou dobu vláčel. Po večeři jsme se už jen tak povalovali a užívali si nicnedělání. Fanda ještě měl jakési chutě zajít si k Plešnému jezeru, ale nakonec se nám ho podařilo ukecat, aby se o to nepokoušel. Pomohl argument, že nevíme, kudy tam a že tam můžeme zajít zítra.
V noci sice pršelo, ale oproti bouřkám, které probíhali v místech našeho bydliště to nic nebylo. Já osobně jsem déšť vůbec nepostřehl, protože jsem byl přímo pod převisem, Ondra měl jen trochu mokrý spacák na nohou a Fanda s Robertem měli zase plachtu, kterou jsem jim z pozice "podpřevisáka" mohl půjčit, takže i noc proběhla vcelku suše.

Vstávali jsme v pět hodin ráno. Přivítal nás chlad a také hustá mlha. Rychlé jsme sbalili spacáky a karimatky, nechali jsme jen celty, a začali jsme s přípravou čaje. Tentokrát jsme vůbec nelitoval, že ho s sebou nosím. Než jsem se kompletně sbalili a najedli, bylo půl sedmé. I to však byl dobrý čas. Vyrazili jsme svižným krokem a těšili se na zbytek dne. Šlo se nám již o mnoho lépe, neboť jsem toho již dost vypili a snědli, takže krosny byly o polovinu lehčí, což už je normální váha.
Celou cestu, ať už na Trojmezí, Trojmezné a dokonce i na Třístoličníku, byla mlha. Hustá mlha nás provázela celý den. Sice postupem času vytrácela, ale i přesto - z výhledů nebylo druhý den nic. Možná i to urychlilo celý náš postup. Z Třístoličníku jsme si ještě skočili na Hochstein a pak jsem již sestupovali dlouhým táhlým kopcem dolů, do údolí. Nyní před námi stál cíl cesty, totiž finálka. Když jsme se blížili na spočítané souřadnice, na chvíli jsem se lekl, že je máme špatně a jsem na špatném místě, avšak o chvíli později Fanda vítězně vykřikl a bylo mi jasné, že slavíme úspěch.

Co nás na finálce opravdu překvapilo, byla velikost. Atribut large je zde naprosto oprávněně, neboť je to neskutečně velký kýbl. Další překvapení byla BONUS cache. Já jsem na ní úplně zapomněl a Fanda, který tiskl listingy si jí zase nevšiml. Naštěstí se vše dalo spočítat i bez listingu. Ukryta byla opodál, ale zase ne tak blízko, aby se nám chtělo vláčet se s krosnami, ty jsem tedy schovali poblíž finálky a vydali se přímo za šipkou. Nakonec i BONUS padl. Uvnitř je krásný coin, který šel z ruky do ruky a každý z výpravy si jej fascinovaně prohlížel.

Když už i o bonusu jsem mohli prohlásit "Found it!", vydali jsem se směr Nové Údolí, kde jsme hodlali sednout na vlak a hurá do Budějovic. Nasadili jsme tempo, neboť již cesta byla víceméně na rovině a navíc to byla asfaltka, cestou jsem ještě skočili odlovit keš Památný strom Nové Údolí a už jsem uháněli na vlak, který měl vyrážet ve 12:05. A skutečně, vlak tam byl. Mě osobně zaujala věc, že Nové Údolí je místo, kde koleje končí, takže vlak se zde musí "otáčet", což jsem také viděli.

Když jsme se uvelebili ve vlaku a chtěli si koupit lístek, zjistili jsme, že tento vlak do Budějovic nejede. Průvodčí nás však ujistila, že ať vystoupíme v Černém Kříži, že tam za chvíli pojede vlak na přestup. Řídili jsme se radou průvodčí, vystoupili v Černém Kříži a ... zjistili, že náš vlak jede v 14:15. To nás docela naštvalo, člověk se do Nového Údolí dostane před dvanáctou, ale v Budějovicích stejně bude až kolem páté. Co naplat, vytáhli jsme zbylé zásoby a začali se jich zbavovat. Nakonec i na čaj došlo, ikdyž mě museli kluci přemlouvat, neboť se mi moc do "kuchtění" nechtělo.

Nakonec i náš vlak přijel a zdárně jsme se dostali do Budějovic. Závěrem jsme zkonstatovali, že se nám túra líbila a že příští rok uděláme něco podobného, ale asi delšího. Prý třeba Otava sérii.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1MM6A, GC1Z56T, GC2BMQ5, GC1MQBA, GC1MQCJ, GC1MMTC, GC1MM73, GC1MMVT, GC1MQD4, GC1MQAZ, GCG42E, GC1FD52, GC1JM9Y, GC1MKHV, GC1QWAJ

Autor: grysom

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 15:07, 27. 08. 2010

  Imagir

  Dobrej vejlet!
  Pobavilo mě, že jsi byl ve čtrnácti ještě příliš mlád ale o rok později už to bylo v cajku :-)

 • 19:46, 27. 08. 2010

  Berusenka

  Naši brblaj jen když jdu na jednodenní výlet po Praze s geocacherem, kterého osobně neznají.
  Dva měsíce přemlouvání trvalo, než mě pustili na Valašské keškobranní(ale stálo to za to :D)
  Shrnutí celé výpravy: Čundrům zdar! :)

 • 20:22, 27. 08. 2010

  Michal Poláček

  Já už mám pomalu osmnáct, a co mi před rokem dalo zabrat - dostat se na půlku cykloeventu Birkovo kolo.. Tenhle rok jedu celý, už se nemůžu dočkat. :-)

 • 13:04, 28. 08. 2010

  Lucka

  Osm litrů vody na dva dny? No jéjé! Kolik ste toho nakonci vylívali? :c) Ale s vodou je vždycky problém, než člověk přijde na to správné množství. Pokud se bojíte potoků, tak pak doporučuju se podívat kolik je po cestě horských chat případně chatových osad apod. Každý se rád podělí o trochu vody ze svého kohoutky, když pěkně poprosíte :c)

 • 21:22, 28. 08. 2010

  grysom

  Lucka:

  Nevylívali jsme ani deci. A nejsme, s prominutím, blbci, abychom se nepokusili vyřešit vodu jinak, ale pokud se podíváš na mapu Šumavy v oblasti, kde vede letterbox Šumavské Hvozdy, tak zjistíš, že se zde nenachází ani jedna horská chata. (S vyjímkou Hochsteinu, který byl ale až nakonci.)

  Takže asi tak. :)

 • 21:46, 28. 08. 2010

  mandrud

  hele mates, zapomněl jsi sem připsat tu příhodu s nočním šumem a nožem zapíchnutém vedle mé nebohé hlavy :D

 • 22:24, 28. 08. 2010

  grysom

  Mandrud: Promiň, ale nechtěl jsem z tebe dělat vyšinutého maniaka se sklony k schyzofrenii. ;-)

 • 10:49, 29. 08. 2010

  kocour

  Peknej vyket kluci a styl psani na 15 let je dost vybrousenej, klobouk dolu :). Sumavu mam rad a tahle ceste me docela nadchla

 • 15:47, 01. 09. 2010

  PaWcz

  Pěkné počtení, člověk zavzpomíná na vlastní expedice :)
  Jen u Hraničního kamene se vloudil nějaký šotek, jestli se Šumava nepřevrásnila, tak u něj klesání nezačíná, nýbrž končí :)

  A věřím, že příště si při představě spousty kil vody na zádech troufnete i na vodu z potůčků (kousek od Hraničního kamene jí teče docela dost :))

 • 20:33, 03. 09. 2010

  Minas

  Tak tenhle článek musím opravdu vychválit. Už jsem se dlouho tak dobře nezačetl do článku z geocachingu :))
  A co se týče oné turistiky, klobouk dolů. Já osobně jsem s turistikou začal teprve tyto prázdniny ve svých 22 letech a bylo to stylem - každou neděli na nějaký vrchol Beskyd (Smrk, Lysá hora, Radhošť,..). Netroufám si ale říct, zda bych zvládl několikadenní putování.
  Znovu tedy - klobouk dolů a turistice zdar

 • 12:49, 04. 09. 2010

  grysom

  PaWcz: Máš pravdu, tohle místo se mi plete s Hraničníkem, zde jsem se upsal ... Díky za upozornění. :-)

 • 08:54, 07. 09. 2010

  silverking

  Článek se opravdu povedl a kluci opravdu klobouk dolu, na Šumavě v těchto místech to znám a také se na ni chystám už nějakou dobu. Přeji hodně podobných zážitků a lovu zdar.
  Silverking007

 • 13:13, 28. 04. 2019

  edward fox

  An impressive share, I just now given this onto a colleague who has been doing small analysis with this. And that he the fact is bought me breakfast since I found it for him.. smile. So ok, i’ll reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending enough time go over this, I’m strongly about it and really like reading more about this topic. If at all possible, as you grow expertise, does one mind updating your website with an increase of details? It’s extremely helpful for me. Huge thumb up because of this short article!
  Autocad Civil 3D 2020 software
  https://1cad.cheapsoftwaredownload.net/autocad-civ il-3d.html

 • 22:53, 19. 05. 2019

  edward fox

  Great article mate, keep the great work, just shared this with ma friendz
  Cockroach Pest Control Abu Dhabi
  https://shinexcare.com/

 • 14:58, 26. 05. 2019

  edward fox

  A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you turn into expertise, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Big thumb up for this weblog put up!
  click here to view the listing >>
  https://www.computersciencehomeworkhelpers.com

 • 19:17, 29. 05. 2019

  edward fox

  It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, however, you could be seen as there’s more you are dealing with! Thanks
  svenska casino bonus
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLk4iK3dpFuu Fi26ZfTmZxHGmt-1deIpXR

 • 13:31, 01. 06. 2019

  edward fox

  Many thanks I ought say, impressed with your site. I will post this to my facebook wall.
  geeksviral
  https://geeksviral.com/

 • 13:55, 01. 06. 2019

  edward fox

  Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants far more consideration. I’ll in all probability be once more to learn much more, thanks for that info.
  airtel free 2g internet tricks
  https://smarttechguys.com/airtel-free-internet-tri cks-for-3g-4g/

 • 10:19, 08. 06. 2019

  edward fox

  This is so good to see. We have do more things like this for the military families. They are protecting us and we need to support them in this way.
  www.buycannabidiolcbdoil.com Buy Cannabidiol Online, CBD Oil For Sale, Reviews, Research, Facts
  https://www.buycannabidiolcbdoil.com/

 • 12:06, 09. 06. 2019

  edward fox

 • 17:56, 09. 06. 2019

  edward fox

  I really prize your piece of work, Great post.
  32 red
  http://www.32-red.eu/

 • 09:18, 10. 06. 2019

  edward fox

  hi and thanks for the blog post i have been on the lookout for this specific information on-line for sum time now therefore appreciate it
  Bubble Shooter 3
  https://onlinegameshere.com/bubble-mouse-blast-mos t-popular-bubble-shooter-game/

 • 14:34, 11. 06. 2019

  edward fox

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.
  binance
  https://www.binance.com/en/trade/LINK_BTC?ref=3696 0933
  .

 • 10:59, 13. 06. 2019

  edward fox

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
  binance
  https://www.binance.com/cn?ref=36960933

 • 20:10, 15. 06. 2019

  edward fox

  Hi there, I found your blog by means of Google at the same time as searching for a related matter, your website got here up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  binance
  https://www.binance.com/register.html?ref=36960933 &lang=es

 • 09:42, 25. 06. 2019

  edward fox

  I think one of your ads triggered my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.
  123movies
  https://howtowatchmoviesonline.com

 • 15:52, 28. 06. 2019

  edward fox

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is wanted on the internet, someone with a little bit originality. useful job for bringing something new to the web!
  https://www.luckyplazasingapore.com/2019/06/04/whi ch-international-school-should-you-enrol-your-chil d-into/
  https://www.luckyplazasingapore.com/2019/06/04/whi ch-international-school-should-you-enrol-your-chil d-into/

 • 17:14, 29. 06. 2019

  edward fox

  I think one of your ads triggered my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.
  videoproduktion
  https://www.actionedit.de/videoproduktion-berlin/

 • 18:31, 29. 06. 2019

  edward fox

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is wanted on the internet, someone with a little bit originality. useful job for bringing something new to the web!
  Why you should play archery tag for your next gathering
  https://www.shentonhouse.com/why-you-should-play-a rchery-tag-for-your-next-gathering/

 • 15:14, 30. 06. 2019

  edward fox

  I think one of your ads triggered my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.
  Buy Spirulina Tablets
  https://www.spirulina.net/shop/

 • 17:08, 02. 07. 2019

  edward fox

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?
  apex legends generator
  https://apexcoinslegend.com/

 • 11:15, 03. 07. 2019

  edward fox

  Every one of the substance you said in post is too great and can be exceptionally valuable. I will remember it, a debt of gratitude is in order for sharing the data continue upgrading, looking forward for more posts.Thanks
  All-In-One SEO Alternative
  https://github.com/tzri/open-wordpress-seo

 • 22:20, 07. 07. 2019

  edward fox

  hi!,I like your writing so much! share we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. May be that is you! Looking ahead to peer you.
  summoners war hack
  https://www.swbestguides.com

 • 21:32, 08. 07. 2019

  edward fox

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is wanted on the internet, someone with a little bit originality. useful job for bringing something new to the web!
  A level physics tuition
  https://tuitionphysics.com/

 • 13:02, 09. 07. 2019

  edward fox

  Thanks for the writeup. I definitely agree with what you are saying. I have been talking about this subject a lot lately with my brother so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed!
  스포츠토토(sportstoto)
  https://sportstotosite.net/

 • 21:17, 15. 07. 2019

  edward fox

  Thanks for the writeup. I definitely agree with what you are saying. I have been talking about this subject a lot lately with my brother so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed!
  www.trace-phonenumber.com
  https://trace-phonenumber.com/

 • 13:05, 21. 07. 2019

  edward fox

  Hello I am so delighted I located your site, I really located you by mistake, while I was looking on yahoo for something else, Anyways I am here now and could just like to say cheers for a tremendous post and a all round entertaining website. Please do keep up the great work.
  cheap essay writing services
  https://issues.joomla.org/uploads/1/707c5d97cc161c 47613387ef95617644.pdf

 • 08:51, 24. 07. 2019

  edward fox

  Hello… DropshipDragon provides dropping for quality, affordable products direct from China to your customers. Perfect for eBay sellers and website owners alike!…
  Colors to try out in your living room sofa
  https://www.cuppageplaza.com/colors-to-try-out-in- your-living-room-sofa/

 • 12:14, 25. 07. 2019

  edward fox

  This is so good to see. We have do more things like this for the military families. They are protecting us and we need to support them in this way.
  football tactics
  https://football-tactics.com

 • 09:51, 29. 07. 2019

  edward fox

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.
  Togel Online
  https://spark.adobe.com/page/Zk2FiZhCWpv4d/

 • 11:10, 31. 07. 2019

  edward fox

  There is noticeably a bundle to understand about this. I assume you made specific nice points in functions also.
  booking
  https://www.booking.com/villas/index.html?aid=1833 036

 • 11:10, 01. 08. 2019

  edward fox

  I really like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve you guys to blogroll.
  booking
  https://www.booking.com/bed-and-breakfast/index.ht ml?aid=1833036

 • 22:23, 02. 08. 2019

  edward fox

  I got what you intend, saved to favorites , very decent internet site .
  booking
  https://www.booking.com/guest-house/index.html?aid =1833036

 • 10:48, 03. 08. 2019

  edward fox

  You have noted very interesting points ! ps nice website .
  binance
  https://www.binance.com/register.html?ref=36960933 &lang=id

 • 11:26, 03. 08. 2019

  edward fox

  I think more writers should take care to write with passion like you. Even informational articles like this can have personality. That’s what you have interjected in this informative article. Your views are very unique.
  Monopoly live
  https://www.youtube.com/watch?v=2ndMDIgfB8s

 • 10:01, 04. 08. 2019

  edward fox

  Some good pointers, very helpful indeed !! Keep them coming !! Also you can check my ??
  https://theradioequalizer.blogspot.com/
  https://theradioequalizer.blogspot.com/

 • 18:47, 04. 08. 2019

  edward fox

  Thanks a bunch for one more valuable post. Ive been checking this website frequently for the past number of months, and its currently one of my favorite sites! . I work on an internet site that has very similar content, would you’ve got any interest write a guest post on it? Shoot me an email if you are interested!
  machines à sous
  https://www.youtube.com/channel/UCv1dwmO6595vcKIrl KICbeQ

 • 21:39, 04. 08. 2019

  edward fox

  you could have a fantastic weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?
  casino Stream
  https://www.youtube.com/watch?v=FE5EBNuJawQ

 • 11:45, 05. 08. 2019

  edward fox

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have learn this post and if I may just I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I want to learn more things approximately it!
  booking
  https://join.booking.com/index.html?aid=1833036&am p;lang=no

 • 22:56, 06. 08. 2019

  edward fox

  I am not sure the place you’re getting your information, however great topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more. Thank you for great info I used to be looking for this information for my mission.
  booking
  https://join.booking.com/index.html?aid=1833036&am p;lang=nl

 • 18:19, 07. 08. 2019

  edward fox

  Outstanding post, I conceive people should larn a lot from this web site its really user genial .
  pros and cons weed
  https://lavsguide.com/category/health/

 • 19:06, 08. 08. 2019

  edward fox

 • 10:29, 14. 09. 2019

  edward fox

  This is very interesting, You are a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks!
  rizk casino
  https://campaign.rizk.com/in/sports-welcome-offer/ ?btag=a_3634b_4247c_

 • 09:35, 24. 09. 2019

  edward fox

  Hello there, You’ve performed a great job. I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.
  parimatch
  http://start.parimatch.com/pl/en/?btag=a_2276b_969 c_parimatch&siteid=2276

 • 17:18, 28. 09. 2019

  edward fox

  I used to be recommended this website by my cousin. I am no longer sure whether this put up is written by way of him as no one else realize such precise approximately my trouble. You are wonderful! Thank you!
  casumo
  https://campaigns.casumo.com/bau-branding-en/index .html?btag=655060_F0BCABCCF84949B1BC295C66D5A42649 &pid=6735&bid=11651

 • 15:45, 29. 09. 2019

  Edward fox

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
  dublinbet
  https://www.dublinbet1.com/fr/?btag=a_7987b_1169c_ xmen

 • 15:30, 02. 10. 2019

  Edward fox

  I used to be recommended this website by my cousin. I am no longer sure whether this put up is written by way of him as no one else realize such precise approximately my trouble. You are wonderful! Thank you!
  nordicbet
  https://in.nordicbet.com/kasino-tervetuliaisbonus/ fi/?from=u75UTrFe8uji7zFiLncJT2Nd7ZgqdRLk-RXVybzY2 &affcode=Euro66

 • 20:58, 04. 10. 2019

  Edward fox

  Generally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.
  leedon green price
  https://leedonsgreen.com.sg/

 • 10:13, 05. 10. 2019

  Edward fox

  This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate coc mobile cp free
  https://www.youtube.com/watch?v=oFcp8ZHyuvk

 • 12:45, 05. 10. 2019

  Rasheeda

  The processor or CPU is the brains of the personal computer – it does most of the calculations your video game titles need to have to run (with the movie card undertaking most of the graphics function). With it getting such an critical part, you would instinctually go for the fastest – and most pricey – processor you could find, but there is a improved alternate to blowing hard cash on one thing that will be obsolete in a year: receiving a processor that will play tomorrow’s video game titles at a low cost is the sweet spot for any gaming computer.

  officialtechnologynews
  https://www.officialtechnologynews.com/

 • 16:31, 05. 10. 2019

  Edward fox

  Immediately, the article is in reality the sweetest on this laudable topic. I agree with your conclusions and also definitely will eagerly look forward to your approaching updates. Simply just saying thanks definitely will not simply be enough, for the incredible lucidity in your writing. I definitely will right away grab your rss feed to stay privy of any kind of updates. Very good work and much success in your business efforts!
  netbet
  https://m.netbet.it/?idaffiliation=342460&clic k_id=76155173

 • 17:22, 05. 10. 2019

  Robinjack

  bathroom mold removal https://www.mr-advocate.com/

 • 13:16, 06. 10. 2019

  Rasheeda

  Hello… DropshipDragon provides dropping for quality, affordable products direct from China to your customers. Perfect for eBay sellers and website owners alike!…

  คาสิโนออนไลน์ เครดิตฟรี
  http://bon555.com/คาสิโนออนไ

 • 13:58, 09. 10. 2019

  Edward fox

 • 19:46, 09. 10. 2019

  Edward fox

  In these days of austerity as well as relative anxiety about taking on debt, lots of people balk about the idea of having a credit card to make acquisition of merchandise or maybe pay for a vacation, preferring, instead only to rely on the particular tried plus trusted way of making settlement – raw cash. However, if you have the cash on hand to make the purchase in whole, then, paradoxically, that is the best time for you to use the credit card for several causes.
  dublinbet
  http://bit.ly/dublinbet-1

 • 14:44, 10. 10. 2019

  Edward fox

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and already if a comment is added I purchase four emails with similar comment. Perhaps there is any way it is possible to remove me from that service? Thanks!
  rizk casino
  http://bit.ly/rizk-de

 • 14:45, 13. 10. 2019

  AsharSeo

  After research a number of of the weblog posts on your web site now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will be checking back soon. Pls try my web site as effectively and let me know what you think.

  Cloudbet
  http://bit.ly/cloudbet-1

 • 12:41, 14. 10. 2019

  AsharSeo

  There are a few interesting points soon enough in the following paragraphs but I don’t determine if I see these people center to heart. There is some validity but I’m going to take hold opinion until I consider it further. Great write-up , thanks and now we want far more! Added to FeedBurner at the same time

  chicago electronic recycling
  https://junkant.net

 • 17:31, 14. 10. 2019

  AsharSeo

  I am curious to find out what blog platform you have been working with? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

  site here
  https://www.mcafeesecure.com/verify?host=junkant.n et

 • 12:23, 20. 10. 2019

  Edward fox

  Can I just say what a aid to find somebody who actually knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know learn how to convey a difficulty to mild and make it important. More individuals have to read this and perceive this facet of the story. I cant believe youre no more well-liked because you definitely have the gift.
  Brian Holm Attorney San Diego
  https://www.reviewstalk.com/complaints-reviews/bri an-holm-attorney-san-diego-l52682.html

 • 07:55, 31. 10. 2019

  Edward fox

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..
  Arizona tax preparation
  https://southwesttaxassociates.com/

 • 12:40, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  The vacation delivers on offer are : believed a selection of some of the most selected and additionally budget-friendly global. Any of these lodgings tend to be very used along units may accented by means of pretty shoreline supplying crystal-clear turbulent waters, concurrent with the Ocean. hotels packages

  businesses for sale
  https://rainmba.com

 • 13:44, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  Attractive portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I success you get admission to constantly quickly.

  natural Erectile Dysfunction solution
  https://coloradogainswave.com

 • 15:40, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  There is numerous separate years Los angeles Weight reduction eating plan with each a person is a necessity. The pioneer part can be your original getting rid of belonging to the extra pounds. la weight loss

  transparent png image
  https://www.clipartkey.com

 • 12:18, 03. 11. 2019

  smith

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous web site.
  cloudbet http://bit.do/cloudbet-france

 • 07:52, 06. 11. 2019

  Edward fox

  Not often do I encounter a weblog that is both educated and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is something that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my quest for something relating to this.
  Autocad for sale
  https://1cad.cheapsoftwaredownload.net/

 • 09:54, 06. 11. 2019

  Edward fox

  I got what you intend, saved to favorites , very decent internet site .
  casinoextra
  http://bit.ly/2J7ZkpM

 • 07:23, 12. 11. 2019

  Edward fox

  I appreciate your information in this article. It’s smart, well-written and easy to understand. You have my attention on this subject. I will be back.
  https://palmtreehomes.net/
  https://palmtreehomes.net/

 • 11:47, 13. 11. 2019

  Edward fox

  For nearly three decades, researchers have confronted conventional thinking with hard evidence of a body/mouth connection. These pioneering scientists uncovered, what is now a scientific fact; the health of your mouth has a direct impact on your overall health and longevity. Scientists know that what goes on in your mouth can affect every organ in your body.
  casino bonus
  http://bit.ly/casino-news-bonus

 • 12:02, 13. 11. 2019

  Edward fox

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..
  visit here
  https://t.me/s/pagalworld_site

 • 16:36, 15. 11. 2019

  casinos games

  Continually, when people manage employment seeks they can deal with employment paying around my topic also known as job opportunities in my specific geographic area. There is nothing other in that. In addition, across frustrating economical occasions when women and men is required to be modest additional potent by getting a task search engine. In the event you look at it, the important reason that people young and old want to know a activity associated with neighborhood is about efficiency. Whatever easy to have emplyment in the vicinity of house hold the way it drops the hassles, duress, and / or expense on carrying. Another reason why that men attempt occupations hiring into my field is really because seriously is invaluable staying near home in the event that numerous vital internal send out appears. Nevertheless this is to speak about certainly nothing of their advantages engaging in case you have school children.
  nordicbet casino
  http://bit.ly/nordicbetcasino-finnish

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Handy GeocachingFilm streaming vf