Rybaření po kačersku

Vydáno: 17. září 2010 | Autor: grysom | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Jihočeský kapr. Tak zní jméno série, kterou vytvořila parta jihočeských kačerů, mezi které jsem se zařadil i já. Ale co bych to byl za spoluautora, kdybych ani nevěděl, jak vlastně celá série vypadá?

Vždyť jak bych to zjistil, když jsem pracoval pouze od monitoru počítače, ale do terénu jsem se nepodíval? A taky bylo velmi rychle rozhodnuto: Musím ulovit Kapra.

Protože mé navigační možnosti jsou nevalné, orientace v krajině mizerná a hlavně - geocaching v jednom je nuda - přibral jsem pro odlov parťáka Fandu, řečeného Mandruda, který je již z předešlých akcí prověřen za spolehlivého společníka na cestě.

Sešli jsme se na neutrální půdě, od oka vzato stejně daleko od bydliště mého i Fandovo, tedy v Ledenicích. Sraz byl naplánován na devátou hodinu ranní, dopravovat jsme se jali na kolech. Protože jsem neměl přesnou představu o mé kondici ani o době potřebné ke zdolání deseti kilometrů dělících mně od Ledenic, vyrážel jsem z domova v osm hodin. Má kondice byla poněkud lepší, než jsem myslel, a tak jsem na ledenickém náměstí přešlapoval již v půl deváté. Nezbylo, než zbylý čas sedět a čekat na Fandu.

V devět hodin jsme se tedy sešli, ukázalo se však, že Fanda je v Ledenicích již minimálně čtvrt hodiny. Bohužel, seděl na druhé straně náměstí skryt za budovu kostelíka. Chvíli jsme ještě na ledenickém náměstí rokovali o plánované "Expedici Šumava" (totiž odlov letterboxu Šumavskými hvozdy) a pak již vyrazili na první keš.

Při odlovu jsme za taktiku zvolili styl "od jedničky k dvaatřicítce", což nám usnadňovalo volbu směru. První keš jsme odlovili bez problémů, druhou jsme našli také hned. U třetí přišel zádrhel, keš jsme hledali všude možně, ale stále jsme nic nemohli najít. GPSka ukazoval tu sem, pak zase tam. Když jsme to již chtěli vzdát, otočili jsme se a tam na nás úkryt přímo křičel. Další postup lze taktéž nazvat hladkým, bez zádrhelů.

Devátá keš, již v sérii proslavená svou náročností (terén 4,5), byla pokořena taktéž bez větších potíží pomocí mého dvoustopého miláčka, užitého na styl podnožky. U desáté keše připadla veškerá námaha s vyzvednutím, zapsáním a vrácením keše na mne, neboť se nacházela v místech svou povahou pro Fandu nepřípustnou. Ten se svou lehkou arachnofobií odmítal vlézt pod mostek, kde ze stropu vyselo několik řádně vypasených kousků.

K následující keši jsme šli přes půl kilometru pěšky, bez kol. Ty jsme nechali na cestě, neboť jsme si mysleli, že ke keši cesta nevede. Opak však byl pravdou, což jsme zjistili po odlovu kešky. Bylo sice škoda, že jsme na cestu přišli tak pozdě a museli se vracet pro kola, ale jak se říká - lepší pozdě než nikdy. Představa, že by jsme museli vše objíždět se mi moc nelíbila.

Série je opravdu dlouhá a pokud je lovena v jeden den, jednotlivé kešky se začnou slévat dohromady a ve výsledku si (alespoň v mém případě) nic nepamatujete. Postupem času se myšlení mění. U páté kešky je lovec celý natěšený a říká si "Hurá kešky!", u patnácté kešky už si pouze zapíše čas nálezu a bonusové číslo a pokračuje se slovy "A teď šestnácka ..." a u dvacáté páté keše si člověk již říká "Ještě sedm?!".

Z výše zmíněného vyplývá, že dál si již přesně nepamatuji příliš mnoho detailů. Snad jen to, že jeden čas jsme kvůli terénu na kolech moc nejeli, ale spíše je vláčeli vedle sebe lesem, občas i vcelku hustým.

Pokud bych se měl vyjádřit k úkrytům, musím konstatovat, že některé jsou opravdu velmi nápadité. Občas to pečovatelé konkrétních keší neměli jednoduché, protože na ně vyšlo ne zrovna zajímavé místo. Přesto se s tímto úkolem většinou vypořádali elegantně, takže i keš uprostřed pole potěší. V této sérii se najdou keše jak v ptačích budkách, vysoko na stromě, pod mostem tak i jako fingovaný patník.

Bohužel, než jsme se dopracovali k poslední kešce, došla nám všechna voda. U poslední kešky jsme se museli rozhodnout, zdali dolovit finálku a pak se napojit v Ledenicích či naopak. Nakonec vyhrál geocaching nad žízní. Vydali jsme se na spočtené souřadnice, asi tři kilometry od třicet dvojky. Lesní cesta se stávala nesjízdnou, navíc se odkláněla od našeho směru, proto jsme kola zanechali u kraje cesty a vydali se po vlastních. Cestou se Fanda postaral o menší pozdvižení, totiž když prošlápl chudákům nic netušícím vosám hnízdo. Jako první zakřičel on, lekl jsem se, co se děje a chtěl jsem se zeptat, proč tak řve. V tom jsem ucítil palčivou bolest v noze a pochopil jsem, o co se jedná. Naštěstí jsme byli dostatečně rychlí a tudíž jsme si odnesli já pouze jedno a Fanda po dvou žihadlech.

Když jsme setřásli vosy, opět jsme se začali soustředit na finálku. Když jsme došli na místo údajné finálky, zjistili jsme, že zde nic není. To bylo velmi nemilé překvapení po vyložené námaze, hůře to nesl Fanda, kterýžto ještě není tak zvyklý na DNF jako já, otrlý smolař. Z mého pohledu bylo daleko horší to, že se mi z nedostatku tekutin lepil jazyk na patro, točila hlava a tu a tam zatmívalo před očima. Tak jsme to rychle vzali zpět ke kolům, osedlali své nemotorové oře a vyrazili do Ledenic. Zde jsem do sebe nalil litr tekutin za patnáct minut, opět naskočil na bicykl a vyrazil směrem Nedabyle, tedy domů. Na odbočce nad Ledenicemi jsem se s Fandou/Mandrudem rozloučil a usilovným šlapáním začal zkracovat vzdálenost mezi mnou a domovem.

Když jsem dorazil domů, přepsal jsem zjištěné hodnoty bonusových čísel do elektronické podoby a zaslal ke kontrole úspěšnějším kolegům. A tak jsem zjistil, že jsme pochybili u písmene A, kde jsme špatně opsali hodnotu. Nyní už zbývá jen spočítat skutečné místo finálky a dojet se zapsat, k čemuž se nějak nemůžeme rozhoupat, respektive nedaří se nám najít společný datum. Není to jediná finálka, která mi zbývá k odlovu, a tak pouze čekám na vhodnou chvíli. Třeba jednou udělám akci s názvem "Tour de Finall".

 

Autor: grysom

Přidat komentář

Komentáře ke článku

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

iPhone a geocaching na KorsiceFilm streaming vf