Proč miluju geocaching – 1 díl

Vydáno: 29. září 2007 | Autor: Imagir | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Jako kluci jsme lezli do kanálů a obvykle tam našli …houby. Hledali jsme poklady, které tam nebyly - geocaching tehdy neexistoval :-(. Lezli jsme do staré spalovny a nevnímali nebezpečí, které nám hrozilo, lákalo nás to tajemno. Touha něco hledat, něco prozkoumávat, kreslit nejrůznější plány neexistujících míst, některé z nás držela snad až do puberty, a některé z nás nepustila dodnes.

Sám mám hned několik důvodů, proč se bavit geocachingem a zajímalo mě, jak jsou na tom ostatní. Několika geocacherům jsem napsal pár otázek a myslím, že mohou být odpovědi zajímavé i pro ostatní. Přišlo mi tolik odpovědí, že je bylo nutné rozdělit do více článků, jinak by to náš redakční systém neutáh :-) Takže prosím první dávku čtěte zde:

 

Profile for marekl

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

Bylo to na jaře roku 2006. O geocachingu jsem věděl už dřív, z různých článků a také z GPS Garmin, které ho podporovaly a které jsem tu a tam testoval. Až loni jsem ale provedl „důkladnější analýzu" a usoudil, že tohle mě bude bavit.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Hrozně nerad někam chodím bez konkrétního úkolu. Takže jít někam na procházku jen tak bez cíle bylo pro mě utrpení. Teď jsem za rok nachodil asi víc než dřív za celý život, teď už tahám ven manželku já, poznali jsme hodně úžasných lidí. No a ty bodíky jsou taky pěkná tečka za úspěšně zvládnutým geodnem.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začal jsem s kapesním počítačem Fujitsu Siemens Loox n520. Za měsíc ale zjistil, že tohle není moc dobrá věc do terénu, do deště, mezi kameny. Takže jsem ho vyměnil za obnošeného eTrexe a letos v únoru si na eBay.com koupil Garmin GPSmap 60GCx. S tím jsem naprosto spokojen. PDA s sebou nosím pořád, kvůli multinám a mysterkám, kam si připravuji tabulky se vzorečky. Mám tam taky offline listingy generované z GSAKu. Rád bych PDA vyměnil za mobil - listingy si stáhnu online, ale tabulkový program Quicksheet v Nokii E61i, kterou teď používám, nezvládá jmenné odkazy. Bez nich je zase příprava tabulek mnohem náročnější. Takže teď stále váhám.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Geocaching: hra pro mozek, nohy a GPS.

 

Profile for mitak

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

Jednu sobotu v srpnu 2005 jsem s velkým štěstím otevřel asi dva měsíce starý časopis Reflex a byla tam podivná reportáž o hledání skrytých krabiček pomocí GPS navigací kdesi v Panamě. Tohle bylo příliš exotické i pro mě, ale fakt, že se dá tato zábava provozovat i u nás mě potěšil. Zdálo se mi to velmi neobvyklé, tajemné a zajímavé, protože jsem vůbec netušil, co se v reálu dá od této hry očekávat. Sobotní večer byl nepříjemně dlouhý, článek jsem přečetl několikrát, v neděli ráno jsem se dostal k internetu, zjistil další podrobnosti na stránkách geocaching.com a geocaching.cz. Pak opět jeden den nekonečného čekání, než budu moct vyrazit obchodu koupit můj první GPS navigátor, který se tenkrát ještě neprodával v každých potravinách a konečně začít s něčím, co jsem ještě neznal, ale už tenkrát jsem byl přesvědčený, že je to něco šité přímo pro mě a že jsem tím naprosto unešený.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Jsem líné městské dítě, které se nikdy nedostalo pořádně ven z bytu. Dokážu ocenit pěknou přírodu, ale trpěl jsem problémem, který pojmenoval až MarekL: Dodnes nejsem dostatečně motivovaný podniknout výlet bez jasného hmatatelného cíle, bez veřejného důkazu, že jsem to zvládnul až sem. Hned z počátku se z geocachingu stal můj hlavní koníček a zůstalo to tak doteď. Je to pořád hlavní důvod proč se odlepit od počítače. Získal jsem díky němu spoustu kamarádů, se kterýma nesdílím jen náklonnost k pivu, ale daleko zajímavější možnost trávení volného času.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začal jsem s navigátorem Garmin MAP 60CS, který jsem po jednom roce vyměnil za Garmin MAP 60CSx, o kterém si myslím, že by mi mohl vydržet klidně dalších 50 let. Kromě drobností nevím o žádných zásadních nedostatcích pro život geocachera, tak jak ho známe v této době. Přístroj je to odolný s velkou výdrží a velmi lehkou výměnou použitých baterií AA. Vektorové TOPO mapy mi přijdou vhodnější než rastrové v kapesních počítačích, obzvlášť v kombinaci se záložní papírovou mapou. Přesto se neobejdu bez dalších zařízení: PDA + bluetooth GPS modul (HP iPaq HX 2490 + i-Tec BT 339), kvůli offline prohlížení stažených listingů softwarem GPX Sonar a plnohodnotné autonavigaci, která u 60CSx není dobrá. Nezbytný je samozřejmě mobilní telefon s aplikací Handy Geocaching, kvůli rychlému internetovému přístupu k listingu, pokud s sebou nemám PDA se staženým gpx souborem. Posledním nezbytným prvkem (nejen) pro uživatele GPS Garmin je kombinace mapového softwareu MapSource a databáze GSAK.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Je rozdíl pokud se bavím o této definici s „mudlou" nebo geocacherem. Mudlovi se snažím problém osvětlit v maximálně několika větách typu „hledání krabičky kvůli odlepení se od počítače a důvodu pro výlet". Osobně ale považuju za geocaching jen samotné dohledání krabice (posledních pár desítek metrů), to ostatní, co je nutné absolvovat, je pro mě výlet, procházka, prohlídka, společný oběd, fotografování atd. Toto všechno se dá ale provozovat i bez geocachingu (a turisticky rozvinutý český národ to tak obvykle dělá), proto je pro mě cílem geocachingu nalezení krabice (i díky telefonické nápovědě) a ne jen podívat se na dané místo.

 

Profile for JaKr

Kdy a proč jsi začal s Geocachingem?

S GPS jsem se seznámil a užíval ji při navigaci jako jachtař. O Geocachingu jsme se dozvěděli náhodně od našich dětí (Rexo team). Prvního ledna 2005 jsme si udělali procházku k zámečku Pohansko a našli svou první cache. Moc jsme toho o Cachingu nevěděli, hledali jsme bez hintu, s nemapovou GPS-kou Magellan 320.

Proč jej stále provozuješ a co tě na něm tak moc baví?

Vždy jsme tíhnuli k cestování, turistice a poznávání. S geocachingem dostali naše výlety i dovolené novou dimenzi. Vodí nás na pěkná a zajímavá místa. Často nás přivede na místa, která bychom sami těžko objevili a navštívili. Někdy je spojen s potřebou dalšího vzdělávání, procvičování logického myšlení luštěním šifer. Objevujeme historii a technické zajímavosti, obdivujeme krásu vyjímečných přírodních scenérií, setkáváme se s řadou zajímavých lidí, čas od času komunikujeme s geokolegy z celého světa. Některé cache mají dobrodružný podtext a připravují adrenalinové situace, jiné jsou vtipné a nápadité. Výše uvedené, ve spojení s pohybem v přírodě či ve městech, je naší motivací provozování geocachingu.

Jaké je tvé vybavení pro Geocaching?

Začali jsme s nemapovým přijímačem Magellan 320. Ten jsme původně používali k navigaci na moři, později i ve spojení s notebookem a softwarem OziExploer. Časem jsme si pořídili mapový přijímač Garmin 60cs, který používáme dosud. Původně jsme používali jen volnou mapu z MapSource, Metroguide Europe. Tu později nahradila mapa Topo 50. K OziExploeru přibyl samozřejmě MapSource a v poslední době i GSAK.

Můžeš napsat svou vlastní definici geocachingu?

Geocaching je hrou, naplňující klukovské sny. Turistika spojená s použitím GPS, s nábojem dobrodružství a radostí z nálezu. (Zvláštní kouzlo má pro rodiny s dětmi.)

 

...tak to byla první část odpovědí, další bude za pár dnů. Marekl, Mitak i JaKr mají můj dík, věřím, že to bylo zajímavé čtení :-)

Ještě něco! Zrovna dnes pořádal JaKr GeoBurčák a já táááááák chtěl jet! Složení našeho týmu je ale trochu problematické. Ten, kdo "může" burčák je zároveň jediným řidičem :-( ...prostě jsme měli takový malý logistický problém.


Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 12:51, 03. 07. 2017

  AsharSeo

  much obliged this is great web journal.

  low cost postcard printing
  https://www.cheap55printing.com/cheap-postcard-pri nting/

 • 09:35, 24. 08. 2017

  Ashar Seo

  I needed to thank you for this phenomenal read!! I unquestionably adored each and every piece of it. I have you bookmarked your site to look at the new stuff you post.

  https://it-biznes.com

 • 19:25, 24. 10. 2017

  jackman30

  jsem za rok nachodil asi víc než dřív za celý život, teď už tahám ven manželku já, poznali jsme hodně úžasných lidí. No a ty bodíky jsou taky pěkná tečka za úspěšně zvládnutým geodnem. voyante par telephone

  http://voyance-retour-amour.com

 • 08:36, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  I went over this site and I trust you have a ton of awesome data, spared to my bookmarks

  read more
  https://tangentlife.com

 • 11:34, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  m88.com
  http://judionline88.net

 • 21:49, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  a-accounting.ca
  http://a-accounting.ca

 • 21:49, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  Letters from Santa
  http://www.laplandletters.co.uk/letter_extras.htm

 • 21:50, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  Respecting the time and exertion you put into your site and point by point data you offer!..

  a-accounting.ca
  http://a-accounting.ca

 • 21:50, 02. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this intriguing and educated article.

  tick control
  http://www.teacherstrading.com/downloads/tick-cont rol-with-tickease/

 • 08:47, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  voyance pas cher
  http://voyance-amour-eternel.com

 • 15:37, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  I wish more writers of this sort of substance would take the time you did to investigate and compose so well. I am exceptionally awed with your vision and knowledge.

  Seat Cover for Dogs
  https://www.amazon.com/Flextyle-Pets-Waterproof-Pr otective-Collapsible/dp/B071WZNQHR

 • 15:37, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  much thanks to you for an awesome post.

  alekarla
  https://alekarla.pl/

 • 15:37, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post, you have pointed out some incredible focuses , I in like manner think this s an exceptionally brilliant site.

  kantory-hirex
  http://kantory-hirex.pl/

 • 15:37, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  I imagine that much obliged for the valuabe data and bits of knowledge you have so given here.

  mp3 youtube downloader
  https://www.microsoft.com/en-us/store/p/airy-video -mp3-music-downloader-for-youtube/9mzfx4z0tjtf?rtc =1

 • 15:37, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks to you for another awesome article. Where else might anyone be able to get that sort of data in such an impeccable method for composing? I have a presentation one week from now, and I am on the search for such data.

  thérapie par onde de choc
  http://shockwavemontreal.ca

 • 15:38, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  Simply respecting your work and thinking about how you dealt with this online journal so well. It\\\'s remarkable to the point that I can\\\'t bear to not experience this significant data at whatever point I surf the web!

  wrozbitka
  http://wrozbitka.net/

 • 14:51, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  I truly like your interpretation of the issue. I now have an unmistakable thought on what this matter is about..

  Business Expansion To Singapore Advisory Trainer
  https://www.consulting-and-it-development.com/it-d evelopment-brisbane/

 • 14:51, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  This is truly a decent and educational, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it,

  Men`s Clothing & Accessories
  https://www.planet-gates.com/

 • 14:51, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  Extremely fascinating online journal. Alot of online journals I see nowadays don\'t generally give anything that I\'m keen on, however I\'m most definately intrigued by this one. Recently felt that I would post and let you know.

  Promo Code
  http://21promocode.com/

 • 14:52, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel unequivocally about it and affection adapting more on this subject. On the off chance that conceivable, as you pick up mastery, would you brain redesigning your web journal with additional data? It is to a great degree accommodating for me.

  taroko gorge tour
  http://www.islandlifetaiwan.com/

 • 14:52, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  I read that Post and got it fine and useful.

  hualien taiwan
  http://www.islandlifetaiwan.com/the-best-of-hualie n/

 • 12:34, 05. 11. 2017

  Ashar Seo

  I have bookmarked your website, the articles are route superior to anything other comparative web journals.. a debt of gratitude is in order for an awesome site!

  http://www.the-hunting-dog.com/best-wireless-dog-f ence-reviews/

 • 12:34, 05. 11. 2017

  Ashar Seo

  Phenomenal article. Extremely fascinating to peruse. I truly love to peruse such a pleasant article. Much obliged! continue shaking.
  event entertainment ideas
  https://youtube.com/watch?v=yD0EFc_zvMw&t=12s

 • 12:34, 05. 11. 2017

  Ashar Seo

  The post is composed in extremely a decent way and it contains numerous helpful data for me.

  Snapspy
  http://www.snapplife.com

 • 10:41, 06. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel firmly about it and love adapting more on this subject.
  Local Web Designer In Craigieburn https://www.khalsawebsitedesigners.com.au/

 • 11:08, 06. 11. 2017

  Ashar Seo

  This is genuinely an awesome read for me. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome!.

  Toronto Hardwood Flooring Experts
  http://www.flooringexpertsplus.ca/

 • 12:34, 06. 11. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for giving late reports with respect to the worry, I anticipate read more.

  buy web traffic
  https://traffictarget.org/services

 • 06:29, 07. 11. 2017

  Ashar Seo

  Respecting the time and exertion you put into your online journal and point by point data you offer!..

  Obsession Phrases
  http://www.relationshipeguide.com/obsession-phrase s-review/

 • 07:22, 07. 11. 2017

  peter

  I like this post,And I figure that they having a great time to peruse this post,they might take a decent site to make an information,thanks for sharing it to me.
  Travel services http://travelguidecompany.com/

 • 12:09, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  app developer brisbane
  http://www.snappy-apps.com.au

 • 12:09, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  viejotecas bogota
  http://www.minitecasbogota.com.co/

 • 12:10, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this intriguing and educated article.

  Meditation Beginner Retreat India
  http://meditationschoolindia.org/meditation-teache r-training-india/

 • 08:24, 09. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  Online Marketing Company
  https://goo.gl/maps/QtPBNRkfH2K2

 • 09:50, 09. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks to you for setting aside an ideal opportunity to distribute this data extremely helpful!

  Furnace Installation
  http://bradfordairandheating.com/

 • 20:10, 10. 11. 2017

  jackman30

  geocachingu jsem věděl už dřív, z různých článků a také z GPS Garmin, které ho podporovaly a které jsem tu a tam testoval. Až loni jsem ale provedl „důkladnější analýzu\" a usoudil, že tohle mě bude bavit. voyance gratuite par tel

  http://voyance-amour-eternel.com

 • 06:29, 11. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  best music downloader apps
  http://www.converse.com.de/download-music-youtube/

 • 06:53, 11. 11. 2017

  seo

  Education Details Online http://educationdetailsonline.com/

 • 07:09, 11. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  ameritalian
  http://www.ameritalian.com/

 • 07:24, 11. 11. 2017

  seo

 • 14:52, 11. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks to you such a great amount for sharing this incredible blog.Very motivating and accommodating too.Hope you keep on sharing a greater amount of your ideas.I will love to peruse.

  DigitalBrief
  http://www.iblogmarketing.com

 • 14:52, 11. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks for the sharing! COOL..

  tax pol kod rabatowy
  https://kod-rabatowy-tax-pol.blogspot.com/

 • 07:25, 12. 11. 2017

  seo

 • 07:47, 12. 11. 2017

  Ashar Seo

  犀利士ptt 犀利士藥效 犀利士價格 犀利士效果 犀利士5mg | Sentrip 勃力士 韓國勃力士——口溶型犀利士(成分Tata lafil),是錠片型犀利士替代品.副作

 • 07:52, 12. 11. 2017

  Ashar Seo

  犀利士ptt 犀利士藥效 犀利士價格 犀利士效果 犀利士5mg | Sentrip 勃力士 韓國勃力士——口溶型犀利士(成分Tata lafil),是錠片型犀利士替代品.副作

 • 11:42, 12. 11. 2017

  peter

  This is the kind of data I\'ve long been attempting to discover. Much thanks to you for composing this data.
  Kids health http://healthexpertstips.com/

 • 11:43, 12. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am unquestionably making the most of your site. You unquestionably have some extraordinary knowledge and incredible stories.

  loft conversions london
  http://www.theloftking.co.uk

 • 12:24, 13. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  web designer sydney
  https://www.keentodesign.com.au

 • 12:24, 13. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this intriguing and educated article.

  IQoption
  http://www.firmenpresse.de/firma4311.html

 • 12:24, 13. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged to you so much Love your web journal..

  buy facebook likes
  http://www.boostfansonline.com/buy-facebook-fans/

 • 19:27, 13. 11. 2017

  Seo

 • 07:03, 14. 11. 2017

  seo

 • 08:11, 14. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  qbiznes
  https://qbiznes.pl/

 • 11:34, 14. 11. 2017

  Ashar Seo

  Completely awesome posting! Bunches of helpful data and motivation, both of which we all need!Relay welcome your work.

  m88 indonesia
  http://judionline88.net

 • 11:34, 14. 11. 2017

  Ashar Seo

  Cool stuff you must you keep redesign every one of us.

  Free Shipping Code for Wish
  http://eatspromocode.com/wish-promo-code.html

 • 06:31, 15. 11. 2017

  peter

  I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don\'t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
  Business law
  http://businessmarketonline.com/

 • 07:27, 15. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  Digital Signage Player viewneo
  https://www.viewneo.com/en/products/viewneo-4k-sig nagebox

 • 08:39, 15. 11. 2017

  Ashar Seo

  decent bLog! its fascinating. much obliged to you for sharing....

  דובי ענק למכירה
  https://myteddy.co.il

 • 12:48, 15. 11. 2017

  peter

  Im no master, however I trust you simply made a fantastic point. You unquestionably completely comprehend what youre talking about, and I can really get behind that.
  Wiltshire http://www.melksham.com/

 • 12:48, 15. 11. 2017

  peter

  Im no master, however I trust you simply made a fantastic point. You unquestionably completely comprehend what youre talking about, and I can really get behind that.
  tech influencer https://www.facebook.com/oliverisaacs/

 • 07:03, 16. 11. 2017

  peter

  hi!! Extremely fascinating examination happy that I went over such educational post. Keep doing awesome. Happy to be a piece of your net group.
  Fashion era online http://fashioneraonline.com/

 • 07:17, 16. 11. 2017

  seo

  All About Shpooing Trends http://allaboutshoppingtrends.com/

 • 11:00, 16. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  curso online de espanhol
  http://hablando.com.br/

 • 11:00, 16. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this intriguing and educated article.

  Unternehmensberatung Seligenstadt
  https://designaffe.de/

 • 11:00, 16. 11. 2017

  Ashar Seo

  Türkiye\\\'nin en yeni emlak ilan sitesi olan Emlak Satan\\\'da satılık daire, kiralık daire ve daha fazlasını kolayca bulabilirsiniz

  satılık daire
  https://www.emlaksatan.com/

 • 12:20, 16. 11. 2017

  peter

  The post is composed in exceptionally a decent way and it contains numerous helpful data for me.
  денонощен ключар http://kluchar.biz/

 • 12:26, 16. 11. 2017

  Ashar Seo

  I think this is a standout amongst the most critical data for me. Furthermore, i\"m happy perusing your article. In any case, ought to comment on some broad things, The site style is impeccable, the articles is truly awesome : D. Great job, here\"s to you

  pompa de caldura pret
  https://adriansarbescu.ro

 • 09:31, 18. 11. 2017

  Ashar Seo

  howdy, your sites are better than average. I value your work.

  English Tutoring Sydney
  https://alchemytuition.com.au

 • 09:31, 18. 11. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel unequivocally about it and affection adapting more on this subject. On the off chance that conceivable, as you pick up mastery, would you brain redesigning your web journal with additional data? It is to a great degree accommodating for me.

  buy Facebook followers
  https://www.megsta.com

 • 20:19, 18. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel emphatically about it and affection adapting more on this theme. On the off chance that conceivable, as you pick up skill, would you psyche overhauling your online journal with more data? It is to a great degree supportive for me.

 • 09:02, 19. 11. 2017

  peter

  howdy was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  http://educationaldepartments.com/

 • 09:37, 19. 11. 2017

  peter

  Intriguing post. I Have Been pondering about this issue, so much obliged for posting. Really cool post.It \'s truly extremely decent and Useful post.Thanks
  bahissiteleri http://bahishastasi.net/

 • 11:26, 19. 11. 2017

  Ashar Seo

  I got what you mean , much obliged for posting .Woh I am glad to discover this site through google.

  create website quote
  https://advertisingsolutions.co.za/create-a-quote/

 • 11:27, 19. 11. 2017

  Ashar Seo

  Fabulous online journal you have here. You\\\'ll find me taking a gander at your stuff regularly. Spared!

  games to play over text
  http://letsmillo.com/25-games-play-text/

 • 23:24, 20. 11. 2017

  peter

  that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.
  canlıbahis http://eniyicanlibahissiteleri.net/

 • 10:52, 21. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged to you for some other educational web journal. Where else might I be able to get that kind of data written in such a perfect means? I have a mission that I\'m a few seconds ago chipping away at, and I have been at the post for such data.

  Steel Building Kits
  https://www.amfsteel.com

 • 10:52, 21. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome review, I am a major devotee to remarking on web journals to advise the website essayists realize that they\'ve added something beneficial to the internet!..

  oliverzok
  https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2 017/11/20/tech-influencer-oliver-isaacs-on-the-top -five-resources-for-the-beginner-bitcoin-investor/ #5ec486804cb0

 • 10:52, 21. 11. 2017

  Ashar Seo

  I appreciate what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back however I would expect by every one of the remarks this is working for you too.

  w88 casino indonesia
  http://w88indo.net/w88-casino

 • 19:45, 21. 11. 2017

  peter

  This blog website is pretty cool! How was it made !
  bahis http://heycanlibahis.net/

 • 06:44, 22. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel emphatically that affection and read more on this subject. On the off chance that conceivable, for example, pick up learning, would you psyche overhauling your web journal with extra data? It is extremely helpful for me.
  en iyi canlı bahis siteleri http://bahisnerde.me/canli-bahis/

 • 06:44, 22. 11. 2017

  peter

  I wish more writers of this sort of substance would take the time you did to explore and compose so well. I am exceptionally awed with your vision and knowledge.
  mobil bahis http://www.mobil-bahis.online/mobilbahis/

 • 07:47, 22. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  curso de marketing digital bogota
  https://certificacioninteligente.com/

 • 12:13, 22. 11. 2017

  Ashar Seo

  This is truly a decent and enlightening, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it

  Funciona Mesmo
  https://www.pinterest.com/fropeorci/

 • 21:53, 22. 11. 2017

  peter

  I high welcome this post. It\'s elusive the great from the terrible here and there, yet I think you\'ve nailed it! would you psyche upgrading your online journal with more data?
  web design http://webouffant.net/

 • 21:53, 22. 11. 2017

  peter

  I high welcome this post. It\'s elusive the great from the terrible here and there, yet I think you\'ve nailed it! would you psyche upgrading your online journal with more data?
  Molokai paradise http://molokaiparadise.net/

 • 09:06, 23. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged, that was a truly cool read!

  can ho sunshine avenue quan 8 khi nao giao nha
  http://www.canhosunshineavenuequan8.com/

 • 09:06, 23. 11. 2017

  Ashar Seo

  I truly welcome this superb post that you have accommodated us. I guarantee this would be valuable for the vast majority of the general population.

  lose weight
  http://whattheweight.com/

 • 09:06, 23. 11. 2017

  Ashar Seo

  I discovered your this post while hunting down data about site related examination ... It\'s a decent post .. continue posting and upgrading data.

  seorango
  https://www.seorango.com/

 • 00:04, 24. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for giving late reports with respect to the worry, I anticipate read more.
  mobil bahis http://mobil-bahis.co/

 • 20:35, 24. 11. 2017

  peter

  Much thanks for the sharing! COOL..
  paralı blackjack oyna http://blackjacksiteleri.info/parali-blackjack/

 • 20:35, 24. 11. 2017

  peter

  Im no master, however I trust you simply made an amazing point. You surely completely comprehend what youre talking about, and I can genuinely get behind that.
  online rulet oyna http://sanalruletoyna.com/

 • 11:08, 25. 11. 2017

  Ashar Seo

  This is truly a decent and educational, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it,

  m88.com
  http://judionline88.net

 • 12:16, 25. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks for composing such a fascinating article on this subject. This has truly made me think and I want to peruse more.

  căn hộ high intela
  http://canhoauriscity.vn/can-ho-high-intela-quan-8 /

 • 22:52, 26. 11. 2017

  peter

  Exceptionally valuable post. This is my first time i visit here. I discovered such a large number of fascinating stuff in your site particularly its exchange. Truly its awesome article. Keep it up.
  online casino oyna http://bedavacasinooyna.net/

 • 17:48, 27. 11. 2017

  Seo

  \"Organize an amazing and fun-filled event through Eventdex. All event management processes are simplified into a single app - EventApp. This highly functional event management software will help you to organize, all your event data in real time. It is integrated with all social media platforms to promote your event and attract more attendees.
  You can schedule your event instantly and send it to your event team as well as to attendees, exhibitors and sponsors. The event technology helps in managing the attendee check-in, which is very helpful for event planners to make different event strategies at various event cycles. Its on-site event registration software is integrated with badge design and printing tools to speed-up the attendee\'s check-in time at the entry gate of the event.
  Eventdex offers a perfect business matchmaking app – MatchLeads, which helps in matching the same business profiles of different attendees at an event and can schedule their appointments on request. Its Lead retrieval app is one such app which is beneficial for event managers and organizers, especially in getting a real-time data of all leads generating through various online channels for an event.
  Eventdex is providing multiple event management technologies and applications to suit various business needs of an event. The technology, service and cost-effective prices presented by us, is unmatched as compared to other companies of the present event industry\"
  event management software https://www.eventdex.com/event-management-software s/

 • 09:05, 28. 11. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for the web journal stacked with such a large number of data. Halting by your web journal helped me to get what I was searching for.

  chung cu high intela quan 8
  http://canhohighintela.com.vn

 • 09:06, 28. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  hung cu high intela vo van kiet
  http://www.canhohighintela.com

 • 10:36, 28. 11. 2017

  seo

  iddaa bahis tahminleri http://bahistahmin.web.tr/

 • 10:36, 28. 11. 2017

  seo

  bahis siteleri ödeme http://bahispara.net/

 • 10:26, 29. 11. 2017

  Ashar Seo

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.

  www.seorango.com
  https://www.seorango.com/

 • 10:26, 29. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this intriguing and educated article.

  Ipe Woods USA
  https://ipewoods.com/cost-pricing/

 • 17:44, 29. 11. 2017

  Seo

 • 21:27, 29. 11. 2017

  peter

  You have a decent point here!I absolutely concur with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more individuals will read this article!!!

 • 11:55, 30. 11. 2017

  Ashar Seo

  much obliged this is great web journal.

  https://www.seorango.com/seo-packages.html

 • 22:14, 30. 11. 2017

  peter

  i read a ton of stuff and i found that the method for composing to clearifing that precisely need to say was great so i am inspired and ilike to come back again in future..
  en iyi casino siteleri http://comogeneraringresos.com/

 • 19:51, 01. 12. 2017

  peter

  Bir çok bahisçinin ortak problemlerinin başında elbette yabancı bahis sitelerine girişte yaşanan sorunlar geliyor. Türkiye\\\'de yaşayan bahisçilerin bildiğiniz gibi yabancı bahis sitelerinde oynamaları kanunen yasak. Bu nedenle de Bets10 dahil bir çok bahis bürosu, sık sık BTK tarafından kapatılıyor. Ancak bets10\\\'a giriş için bir çok alternatif seçenek bulunuyor. Zaten günümüz teknolojisinde, bu sitelere uygulanan engellerin aşılması oldukça basit. Fakat bizde bütün ülke vatandaşları gibi, Türk bahisçilerin de Bets10 gibi sitelerde gönül rahatlığıyla bahis oynayabilmelerini dilerdik. Umarız yakın zamanda buna bir çözüm bulunur ve artık isteyen istediği bahis sitesinden oynar. Bahisçiler de iddaa\\\'ya mahkum olmaktan kurtulur.
  bets10 http://mislibahis.online/

 • 12:08, 02. 12. 2017

  seo

  online casino http://bcpba.info/

 • 12:08, 02. 12. 2017

  seo

  slak construction http://cutnoslak.net/

 • 12:09, 02. 12. 2017

  Ashar Seo

  I was taking a gander at some of your posts on this site and I consider this site is truly informational! Keep setting up..

  NewAge Solar
  http://newagesolartechnologies.com/

 • 21:23, 02. 12. 2017

  peter

  This is a decent post. This post gives really quality data. I\'m certainly going to investigate it. Truly extremely helpful tips are given here. Much thanks to you to such an extent. Keep up the acts of kindness.
  online casino siteleri http://www.casinomuz.me/

 • 09:18, 03. 12. 2017

  seo

  Son 10 yilda büyük bir çikis yakalayan kaçak iddaa siteleri 2017 yilinda da hedeflerinin önemli bir bölümüne ulasmis durumda. Türkiye’de sadece Bilgi Teknolojileri Kurumu, Milli Piyango, Spor Toto ve Iddaa kurumu tarafindan onay verilen bet ofislerinin onayli bir sekilde hizmet verdigini görebiliyoruz. Bir bet sitesine giris yaptiginiz zaman o firmanin kaçak olup olmadigini anlayabilirsiniz. Ancak ülkemizde farkli bir durum söz konusu. Spor Toto lisansi olmayan bütün bet siteleri kaçak statüsünde sayiliyor. Bunlarin çok önemli bir kismi BTK tarafindan engellenirken bazilari kaçak yollar ile hizmet veriyor
  iddaa siteleri http://pedrocalendar.com/

 • 11:52, 03. 12. 2017

  Ashar Seo

  Precisely, you\'re extremely sort of us about remark!.

  neck pain relief
  http://www.psycharts.com/intentional-trance-format iion.htm

 • 22:18, 03. 12. 2017

  peter

  Companion, this site may be fabolous, i simply like it.
  canlı casino siteleri http://sanalrulet.info/canli-casino-siteleri/

 • 20:29, 04. 12. 2017

  peter

  I might want to say this web journal truly persuaded me to do it! Much obliged, great post.
  fly casting http://goflyfishing.info/category/fly-casting-tech niques/

 • 19:37, 05. 12. 2017

  Seo

  Post free article http://patialahub.com/

 • 10:53, 06. 12. 2017

  seo

  Keep doing awesome read few posts on this site and I imagine that your online journal is exceptionally fascinating and has sets of phenomenal data.
  Enjoy Games Online
  http://enjoygamesonline.com/

 • 20:44, 07. 12. 2017

  peter

  Wonderful web journal. I appreciated perusing your articles. This is really an extraordinary read for me. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome!
  Plasterer Bicheno Tasmania http://philthecracks.com/

 • 10:51, 09. 12. 2017

  seo

  www.higuanacaste.com http://higuanacaste.com/

 • 11:07, 09. 12. 2017

  Ashar Seo

  I truly welcome this superb post that you have accommodated us. I guarantee this would be valuable for the vast majority of the general population.

  alternatif m88
  http://vibet88.com/bola/link-alternatif-m88.html

 • 12:50, 09. 12. 2017

  peter

  This is my first time visit here. From the huge amounts of remarks on your articles,I surmise I am not just one having all the pleasure right here! techsmarthere.com

 • 13:26, 09. 12. 2017

  seo

 • 22:12, 09. 12. 2017

  peter

  Howdy! A debt of gratitude is in order for the immense data you havr gave! You have touched on crucuial focuses!
  Plasterer Bicheno Tasmania http://philthecracks.com/

 • 14:03, 10. 12. 2017

  peter

  This was truly a fascinating subject and I kinda concur with what you have specified here!
  kaçak canlı iddaa siteleri http://www.bayiddia.net/canli-iddaa/

 • 07:49, 11. 12. 2017

  peter

  Awesome! It sounds great. A debt of gratitude is in order for sharing..
  Mobile http://abouttechinfo.com/

 • 07:53, 11. 12. 2017

  Ashar Seo

  Awesome article with great idea!Thank you for such a profitable article. I truly acknowledge for this extraordinary data..

  Weed for sale
  https://www.thceeker.com

 • 09:19, 11. 12. 2017

  peter

  I needed to thank you for this awesome read!! I certainly getting a charge out of each and every piece of it I have you bookmarked to look at new stuff you post.
  klasbahis http://klasbet.online/

 • 22:16, 11. 12. 2017

  peter

  I concede, I have not been on this page in quite a while... then again it was another bliss to see It is such an essential theme and overlooked by such a variety of, even experts. experts. I thank you to help making individuals more mindful of conceivable issues.
  canlı bahis bul http://canlibahisbul.info/

 • 07:26, 12. 12. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I\'m cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post.

  voyance tarot
  http://voyance-retour-amour.com

 • 17:18, 12. 12. 2017

  peter

  Truly an extraordinary expansion. I have perused this brilliant post. A debt of gratitude is in order for sharing data about it. I truly like that. Much obliged so parcel for your assemble.
  casino siteleri http://casino5050.com/

 • 19:23, 14. 12. 2017

  peter

  I welcomed your work exceptionally thanks
  www.curiousjordy.com http://curiousjordy.com/

 • 01:01, 15. 12. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I likewise believe that diligent work is the most essential part of getting achievement..
  mobil casino siteleri http://mobilcasinositeleri.biz/

 • 17:15, 15. 12. 2017

  peter

  Love what you\"re doing here folks, keep it up!..
  The Woman Men Adore http://www.secretlovecommands.com/the-woman-men-ad ore/

 • 07:23, 16. 12. 2017

  peter

  I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style of blogging. I added it to my top choices web journal webpage list and will be inquiring soon. If you don\"t mind look at my site too and let me realize what you think.
  Weight loss http://healthsolutionsforall.com/

 • 13:46, 16. 12. 2017

  Robinjack

 • 23:03, 16. 12. 2017

  peter

  This is an incredible rousing article.I am basically satisfied with your great work.You put truly exceptionally accommodating data...
  betpluton http://bahispluton.online/

 • 09:39, 17. 12. 2017

  Robinjack

  bahis siteleri bonus http://bonusanaliz.com/

 • 07:19, 18. 12. 2017

  Robinjack

  In the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style and how you express your thoughts. Much obliged to you.
  Games Info Shop
  http://gamesinfoshop.com/

 • 08:50, 18. 12. 2017

  Ashar Seo

  You\'re the best to share us about this redesign. Trust you won\'t get tired on making posts as useful as this.

  read more
  https://battlemountain.tumblr.com/post/16736534835 9/one-easy-remedy-that-works-as-good-as-piles

 • 11:55, 18. 12. 2017

  Ashar Seo

  Fabulous .. Astonishing .. I\'ll bookmark your site and take the sustains likewise… I\'m upbeat to discover such a large number of helpful data here in the post, we need work out more methods in such manner, a debt of gratitude is in order for sharing.

  real estate map
  https://s3.amazonaws.com/georgian-triangle-real-es tate/collignwood-real-estate-agent.html

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Pláže Menorky