Pozdrav z Lázní Bělohrad

Vydáno: 25. května 2010 | Autor: Pazitka | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

GeoCaching a lázně? Jde to, ale dře to! Život je tak nevyzpytatelná mysterka, že se při jejím řešení často dostanete do situací, na které jste při včerejší přípravě ani nepomysleli.

A tak jsem se jednoho dne celkem nečekaně a neplánovaně ocitl v Lázních Bělohrad. Toto krásné místo, ostatně, u nás je všude krásně, když vyjde počasí, mi připravilo spousty zážitků a hlavně překvapení.

Překvapení první - je cesta do lázní vůbec.

Ale jsou prostě takové zdravotní komplikace, kdy si váš lékař myslí, že vám pobyt v lázních prospěje, a vy jste pak „nuceni" na 3-4 týdny opustit práci (snad šéf nepřijde na to že to jde i beze mne) i rodinu (snad žena nepřijde na to že beze mne je to snazší). A to všechno „na pokladnu", jak by řekl Vlasta Burian. Pokud jedete do lázní poprvé, vůbec nevíte co vás čeká, a na co se máte přichystat, co si vzít s sebou. Jen jedno je jasné, pár keší by to odlovit chtělo!

Překvapení druhé - internet.

Nedokážete si udělat přípravu na dvacet dní dopředu, ani na to často nezbývá čas. Zachránit vás může jen notebook, GeoGet a ideálně s internetem. Dnes běžná věc, ten „net", řeklo by se. Ne tak v lázních. Telefonický průzkum nedopadl dobře. Hotely mají tisíce hvězd, ale internet, prý jen na recepci jednoho z nich, navíc za poplatek 15,- / 10 min. Neslýchané! :-( Náhoda tomu chtěla ale jinak, a já dostal přidělen díky využití jakéhosi „last minute" jednolůžkový pokoj na soukromém penzionku, který si lázně pronajímají celý. Kromě výrazné slevy na ubytování (všechna ubytování, která se v těchto lázních poskytují jsou nadstandard, tedy s doplatkem) jsem dostal návdavkem i rychlý ADSL internet po kabelu zdarma! Nedovedu si takto dlouhý pobyt představit bez něj! Potřebujete si udržet aktuální přehled, cache se zakládají, cache jsou disablovány, listingy se mění. Potřebujete Google, Evince, pokud nemáte vyluštěno do šuplíku. Mysterek je pomalu více než tradiček. Potřebujete email, pro komunikaci s autory. Potřebujete psát logy, trackovat TB a GC! Bez netu to prostě nejde!

Překvapení třetí - režim.

Jedete-li do lázní poprvé, kladete si nepochybně otázku: „Bude na GC vůbec čas?" Zprávy byly různé. Od těch, co slibovaly pohodu, klídek a volný čas, až po ty, které zaručovaly pekelnou únavu. Představoval jsem si zábaly, koupele a masáže. Naivka! V lázních se cvičí, protahuje, posiluje, cvičí, protahuje, posiluje, plave se v bazéně a sem tam nějaká ta masážička a bylinková koupelička . :-) Na začátku vyfasujete rozvrh hodin, „žákajdu", a vaším bojovým úkolem je dostavit se ve správnou chvíli na správné místo, ve správném oděvu se správným vybavením, kde se podrobíte předepsané proceduře. A to je zejména zpočátku dosti náročné, i proto, že orientace v bludišti je bez GPS složitější. :-) Všechno to počítač řídí, adresy třídí, změny nejsou možné. Budíček 6:25, snídaně 6:45, 7:10 první cvičení ... Někdy jsou přestávky mezi procedurami krátké, že nestíháte, jindy máte hodinu pauzu, se kterou si nevíte rady. Předběhnout nemůžete, vynechat nemůžete. Pojišťovna vše kontroluje! Velký bratr nikdy nespí!

Překvapení čtvrté - únava.

Po prvních dnech takového režimu skutečně zjistíte, že vás bolí celý člověk, a odpoledne se vám chce spíše ležet, nic nedělat a koukat do stropu. Cože? Běhat po kopcích? (Cache jsou převážně na kopcích, to už jsem si stačil všimnout. :-))

Překvapení páté - počasí.

Koncem dubna, začátkem května nelze očekávat převážně slunečné počasí. Proto jsem si vzal práci „do deště", ale zabalil i kolo, rozuměj bicykl, nejsem totiž vyznavačem autocachingu. Ukázalo se to jako výborná volba.

Překvapení šesté - lidi, kolo, to je famózní věc.

Zpívá se v jedné, myslím, že velmi známé písni. Jedu si po kraji, ptáci mi zpívají ve vůni rozkvetlých lip. Přesně to zapadá právě sem, do Lázní Bělohrad. Do tohoto kraje, do tohoto ročního období. Po počátečním rozkoukání, po „zapracování", vyrážím každý den na kole za poklady. Tento ideální dopravní prostředek mi umožňuje dostat se rychle a spolehlivě do míst, která vytipovali k návštěvám autoři keší. Protože je málo času, mezi poslední procedurou a večeří mám 3, někdy 4 hodinky, je dojezdová vzdálenost omezená. Ano, večeři mohu sice vynechat, a výlet si tak prodloužit, ale vzhledem k únavě, která na mě padá čím dál více, mi těch 20-30km, které denně jezdím, připadá až dost. Ano, přiznávám, 2x či 3x jsem pro celkové naprosté vyčerpání vynechal. Prostě to nešlo. Ale měl jsem takové štěstí na počasí, prakticky každý den svítilo sluníčko, a to jsem prostě musel ven! (Ten pravý život se odehrává tam někde venku.) A tak každý den vypadá skoro stejně. Brzy vstávám, obíhám procedury, cvičím, protahuji, sem tam nějaké koupání či plynové injekce (fuj), v přestávkách si připravuji výlet na odpoledne a luštím mysterky v okolí. Okolo jedné či druhé hodiny, jak to vyjde, vyrážím na kolo. S vyplazeným jazykem se vracím před pátou, rychlá sprcha (jakoby toho koupání nebylo dost) a honem na večeři. Zpátky na pokoj se plazím s těžkými víčky. Sedám si k notebooku, a z posledních sil píšu logy, nelze to odkládat. Ještě zkontroluji nové cache, a už je čas vyrazit na pivečko, doplnit vitamíny a minerály :-) A druhý den nanovo! Zmoknul jsem pouze dvakrát, zato velmi vydatně. I to se někdy stane! Už jsem se bál, že ten vysoušeč obuvi ani nepoužiju!

Překvapení sedmé - okolí.

Skutečně je kam vyrážet! Okolí Lázní Bělohrad je krásné. Všechny cesty jsou na horském kole spíše sjízdné, nemám problém se dostat až ke schránce nebo řekněme do padesáti metrů od ní. Prostě nádhera! Ale také náročné! Absolvoval jsem jak nekonečná stoupání, tak nebezpečné sjezdy, ale svezl jsem se i po rychlých lesních cestách. Snad proto se zde jezdí Podkrkonošský MTB maraton, po jehož trase jsem se mnohokrát pohyboval. Také jsou mu věnovány hned dvě cache s výchozími souřadnicemi přímo v Lázních Bělohrad (GC1XED1, GC1XEC2). Ale zrovna ty jsem si nechal na „příště", autor totiž zabalil cyklistiku do záhady, kterou se mi před odjezdem nepodařilo rozlousknout, a za celou dobu pobytu bylo stále kam vyrážet, a stejně bych nikdy neměl tolik času, abych mohl celou trať projet na jeden zátah, což bych chtěl. A pak, je to za tu dřinu, přeci jen, málo bodů! ;-)

Překvapení osmé - za tři týdny sedmdesát?

Ano, je to tak. Nakonec jsem za tři krásné týdny nasbíral při výletech do všech světových stran, převážně mimo města, pro mě neuvěřitelných sedmdesát bodů. To odpovídá třem až čtyřem nalezeným pokladům denně, což je IMHO v přiděleném čase, s únavou na zádech pěkný výsledek. Navštívil jsem spousty krásných míst, vyhlídek a rybníků v kraji Karla Jaromíra Erbena a Aloise Jiráska. Viděl jsem inspirující práci místních kačerů, a s některými jsem měl možnost si zatelefonovat, s jinými se dokonce i setkat. Vyluštil jsem spousty hádanek, některé byly lehké, jiné složité, někdy jsem si musel nechat poradit. Další se mi povedlo vyřešit třeba i náhodou, díky tomu, že zadání se ve druhé části opíralo o bod v krajině, na který jsem nalezl čirou náhodou při svých cestách krajem. Že by tady nebyla cache? (GC13ZB5) Mnoho keší jsem nalezl podle souřadnic, ale některé jen náhodou podle intuice či náznaků v listingu, to když výpočty nedávaly rozumné výsledky. A nesmím zapomenout i na přátele na telefonu, bez nichž bych zřejmě často vracel s nepořízenou, ať už kvůli svojí slepotě či mylným předpokladům, nebo kvůli „lumpárnám" autorů :-) Děkuji všem, oni už budou vědět :-)

Překvapení deváté - už jsem tu byl?

Co mě ale nejvíc dostalo, byl okouzlující výhled na kostel Byšičky. Dominanta kraje se přede mnou objevila hned první den. Otázka, která mne hned napadla, tohle já přeci znám, už jsem tu byl!? Ale nemohl jsem tu být ... Trvalo pár minut, než jsem si uvědomil, že přesně tento pohled znám přeci z GEOkalendáře 2010! (www.geokalendar.dpnet.org) Mám ho celý duben před očima! Byl to tak zajímavý zážitek, přál bych ho každému, že jsem si ho dopřál v jiné podobě ještě jednou, to když jsem se vypravil na nedalekou přehradu Les království, která v GEOkalendáři 2010 zdobí měsíc prosinec.

Překvapení desáté a poslední - nuda?!

Jestli někdy pojedete do lázní, určitě si vezměte notebook a bicykl s sebou. Prostě si přibalte geocaching. Rozhodně se nebudete nudit, jako někteří jiní lázeňští hosté ;-) A pokud si budete moci vybrat, doporučuji Lázně Bělohrad. Je tu krásně! Můžete sem zajet i na dovolenou, nebo výlet. Zklamání vyloučeno! Při pohledu do mapy si jistě budete umět naplánovat výlet sami, ale několik jich mou doporučit:

 1. Pohodový výlet spíše po rovině do Miletína (vyhášená cuklárna, určitě ochutnejte Miletínské modlitbičky a Erbenovy koule :-)) po modré tam a po červené zpět.
 2. Po žluté přes Lukavec na okraj Hořic (jediné stoupaní, které stoji za řeč), s návratem přes rozhlednu Chlum, po hřebeni po červené na Libín a přez Šárovcovu lhotu, nejezděte po zelené ani po silnici ale vydejte se zpět zkratkou na červenou - pěkná polní cesta.
 3. Po cyklostezce na Hřídelec (ojedinělá přírodní památka), poté po náročné červené na Tvrz Mokřice, a pokud vám ještě zbudou síly, vraťte se přes Lom Rumchlapa a Valdov.
 4. Po zelené šíleným stoupáním do Horního Javoří, a na Pecku (hrad) zpět po silnici přes Vidonice, Kal.
 5. Poměrně hodně náročné je stoupání po žluté na Zvičinu, ale budete odměněni nádhernými výhledy na hřebeny Krkonoš a cesta zpět je již jen z kopce.
 6. Pokud se vám nechce ani daleko ani do kopce, může jen tak pojezdit po okolí. Bažantnice a kostel Byšičky za ní, vám kromě několika keší nabídnou nevšední výhledy a zážitky.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv :--)

Pozdrav z Lázní Bělohrad zasílá ... Pažitka

P.S. košili, kalhoty s puky a šikézní kravatu nechte doma. „Švihák lázeňský" se tu sice ještě řídce vyskytujete, ale vy využijete spíše sportovní „vohoz", a to po celý den...

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1XED1, GC1XEC2, GC13ZB5

Autor: Pazitka

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 07:12, 26. 05. 2010

  polas_CZ

  Velmi poučné a zábavné čtení, povedený článek; místo vypadá velmi slibně - díky

 • 09:09, 26. 05. 2010

  Rufuc

  Moc hezky napsanej článek. Před nějakým rokem jsem byl párkrát v Lázních Bělohrad pracovně. Moc se mi tam líbilo a že bych tam zajel na nějaký prodloužený víkend keškovat mám nějakou dobu v hlavě. Tenhle článek mě utvrdil, že to bude dobrá volba. Díky :)

 • 14:36, 26. 05. 2010

  Energit

  Sice jsem nyni prevazne v Praze, ale okoli Horic mam dost vysbirane, protoze se tam cas od casu vyskytnu. I na jednu mou cache se Pazitka vypravil a jsem rad ze se mu u nas libilo. Ja se zas tesim az se dostanu do Jizerek, protoze tam se zase libi moc me a mam tam stale plno restiku :)

 • 15:30, 26. 05. 2010

  kapitola

  Moc pěkný článek, ale těch míst je mnoho a času tak málo. Díky

 • 19:29, 28. 05. 2010

  Mutant

  Lázně Bělohrad RULEZ!!! :) Ale teď vážně. Do 9 let jsem v LB žil a přes 30 dalších tam jezdím na víkendy i dovolené. Za tu dobu stále objevuji nové tůry po okolí a že se jich tu nechá poskládat: 10, 20, 50 km... na co se kdo cítí. A poté, co jsem si začal s geocachingem to teprve dostalo grády :) Textík mne tedy jako extrémního patriota potěšil - rád slyším chválu od náhodných (nebo jen občasných) navštěvníků. Všem vám doporučuju babí léto - Krkonoše už maj čepičku a cesta na Zvičinu (tam je asi 5 kešek ;) ) je barevná jak po lysohlávkách.
  A ty Byšičky můžete ještě znát z filmu Kytice...

 • 14:43, 01. 06. 2010

  Qita

  Nemohu jinak nez s Pazitkou souhlasit. A kdyz si predstavim jeho pohodarsky pristup a jeho siroky usmev, kdyz sedi na svem skladacko-kole, tak verim ze si to tam uzit musel. Jizerky jsou nadherne, ale stejne me to tahne zas a znova do tohoto kraje. Za to ze si nedal bike maraton se vubec nezlobim. Nejhezci je ho projet bez zbytecneho zastavovani. Teprve pak clovek uciti jeho blahodarne ucinky :)

 • 08:42, 04. 06. 2010

  Chilliem

  ahoj, článek mi něco moooc připomíná :)...... Byla jsem v lázních v Čeladné v Beskydech a jak jsem četla, Pažitko, Tvůj článek, musela jsem se smát a to dokonce ze dvou důvodů.
  Za prvé jsem lázně prožívala úplně stejně, dopoledne procedury, odpoledne bud vyjížďka na kole nebo pochod na nějaký kopec. Vracela jsem se každý den do pokoje vyřízená, málem po čtyřech :) ale nadšená. Kolikrát i ta večeře mi utekla. Kešek jsem teda ulovila míň, něco málo před dvacet, ale nemám GPSku a vpodstatě začínám.
  Druhý důved je ten, že se zítra chystáme směrem Hořice a dívala jsem se, které keše by se daly ulovit a narazila tam na PAžitkovi logy, tak dnes mi hned bylo jasné, kdo sem ten článek dal :) Dík

 • 23:48, 04. 06. 2010

  junet

  Jé něco obdobného jsem si prožil v jiných lázních poblíž, respektíve v srdci Krkonoš - Jánské Lázně, které mi byly po úraze přiklepnuty na celých šest týdnů, kolo jsem zde sice neměl, ale za to jsem zde chytil vynikající partu, u nás vypadal režim dne budíček před sedmou, procedůra - snídaně - potom jsme se sešli v benátském sále (místní kantýna) od tuď jsme odskakovali na procedůry (popřípadně když jsem potřeboval na net tak jsem šel s laptopem na kolonádu, kde jsem chytal wi-fi) oběd po obědě spíše žádna procedůra (dvakrát v týdnu skupinové cvičení) tak následovala návštěva restaurace, a naplánování odpoledního programu, většinou drobná tůra, návštěva muzea, či prohlídka města (jednou jsme navštívili dokonce prvoligové hokejové utkání ve Vrchlabí), potom večeře a po večeři jsme navštívili domov (místní discoklub, jediná provozovna, která byla otevřena i po 22. hodině), zde jsme většinou končili okolo 3. hodiny ranní a v 7 znovu budíček (ještě drobná perlička, měli jsme zde pernamentně zamluvený stůl na celou dobu pobytu). Jediná vyjímka byla neděle, kdy byly všechny podniky včetně domova mimo provoz, a tak jsem se scházeli na některém z pokoju, v čase večeře jsme vyrazili nafasovat jídlo, pro tento účel jsme volili něco studeného, a na pokoji jsme si potom udělali obložené mísy. Lázně byly samozřejmě hodně náročné, ale zase jsem si našel hodně přátel, zlepšil se můj stav, a i díky přátelům jsem se zvadl psychicky.

 • 15:23, 01. 07. 2010

  rychla.sipka

  V tom kraji jsem byla několikrát a je tam fakt nádherně, většinu z těch vyjmenovaných lokalit znám. Právě začínám s geocachingem, tak můžu okolí Českého ráje poznat znovu z jiného úhlu.
  Článek je prima, pobavil mě, živě jsem si tu honičku představila. :-)))

 • 12:51, 02. 08. 2010

  Solim

  No konecne nejaky rozumny popis jak to v laznich chodi. No jestli mne to nekdy potka, tak alespon budu vedet co s tim malem casu, co tam lazensky host ma.
  Zatim jsem mel moznost navstivit lazne jan jako kacer a tak jsem si vetsinou vsiml jen tech nudicich-se hostu, ktreri znemoznuji jakykoliv odlov primo v laznich.

 • 20:12, 10. 08. 2010

  ondramejsnar

  Krásný článek

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Nejstarší keš v ČRFilm streaming vf