Jak založit svoji první cache

Vydáno: 6. října 2007 | Autor: Destil.cz | Rubriky: Začínáme lovit | Tisk

Oznámkuj článek:

Mnoho začínajících geocacherů hrozně touží po tom založit vlastní cache. Někteří začnou s geocachingem jenom kvůli tomu. Často se ale pak dopouští zásadních chyb, které mohou ostatním zkazit zážitek z nalezeného pokladu. Pokud se chcete vyvarovat obvyklých chyb, připravit ostatním neopakovatelný zážitek na Vašem oblíbeném místě a být za to odměněn samými pochvalnými logy, čtěte dále.

Nejdřív to chce rozmyslet

V první řadě bych chtěl říct, že nejlepší, co můžete udělat pro to, aby vaše cache byla dobrá, je hledat a hledat. Jedině hledáním keší uvidíte, které keše jsou dobré a špatné a vyvarujete se těch špatných vlastností při zakládání té vaší. Optimální je podle mě s každou stovkou nalezených založit jednu vlastní cache. Mnohem lepší je založit jednu pořádnou cache než 5 průměrných. Mnozí jsou ale nedočkaví a do stovky se jim nechce čekat. V tom případě byste měli počkat alespoň do té doby, než naleznete 10 keší. To je úplné minimum, protože žádné návody jako tento nemůžou získané zkušenosti suplovat.

Tak dobře, máte nalezeno 10 keší a co dál? V prvním případě si to chce rozmyslet. Doporučuji jako vaší první cache udělat typu traditional. Založit multi nebo mystery je mnohem náročnější jak časově, tak finančně a dá se toho mnohem víc zkazit. Nejdřív to chce tedy rozmyslet místo. Určitě máte v okolí vašeho domova nějaké místo, které je moc pěkné, ale málo lidí o něm ví. Prostřednictvím cache se můžete o toto místo podělit s ostatními. Takové místo je třeba nějaká vyhlídka, pěkný skalní útvar v lese, zajímavá budova nebo pamětihodnost. Vaše cache by měla být co nejblíž vašemu domovu nebo alespoň chatě, abyste se o ni mohli starat. Neměl by to také být soukromý pozemek. Když máte vybráno, koukněte se na mapu keší, jestli náhodou není v blízkosti nějaká jiná cache. Platí pravidlo, že keše se nesmí zakládat blíž, než 161 metrů od sebe.

Máte vybráno místo, nyní to chce zajistit materiál. Vaše cache by měla mít velikost regular, to znamená krabička velká asi jako nádoba na oběd. Velikost micro (krabička od filmu) zvolte jenom v případě, že chcete umístit cache ve městě a na místě, kde je hodně mudlů a žádná zeleň. Většinou ale i ve městě se dá najít šikovné místo pro regular cache (parky atd.). Hledači totiž nejsou obvykle z mikrokeší nijak uchváceni. Takže kde sehnat onu krabičku? Určitě máte doma takovou zavírací krabičku do mikrovlnky. Poslouží i dobře těsnící plastová nádoba od kafe. Dá se koupit krabička Lock&Lock přibližně za 50 Kč, která je pro účely geocachingu ideální.

Obsah keše

Každá cache musí povinně obsahovat logbook, tedy sešit pro zápis nálezců. Na logbooku se hodně pozná, jak si autor s keší vyhrál. Nejjednodušší je vytisknout si už připravený logbook na papír a dohromady to sešít třeba sešívačkou. Mnohem lépe vypadá sešítek s pevnými deskami, na který je nalepený název keše a slovo Logbook. V každé keši by také měla být tužka - určitě alespoň ta obyčejná. Propisky totiž v zimě zamrzají. Do keše tedy přidejte obyčejnou tužku, jednu propisku a malé ořezávátko. Je dobré tyto tři věci spolu s logbookem uzavřít do průhledného uzavíratelného sáčku, kdyby náhodou voda pronikla až do keše. Tyto sáčky koupíte v papírnictví za pár korun.

V keši by také měly být informace pro mudly, kdyby náhodou cache objevili. Jedná se o jeden papír, který si stáhnete a vytisknete zde. Mě se osvědčilo tento papír složit a vhodně přiložit k víku kešky zespoda, aby nezavazel a nezamazal se. Do kešky také dejte pár předmětů na výměnu. Nemělo by to být nic, co by mohlo uškodit dětem. To znamená žádný alkohol, nože, cigarety nebo třeba kondomy. Také nic, co by se mohlo zkazit. Nedávejte tam ale ani kraviny z kindevajíček, těch už je po keškách dost. Ideální jsou takové věci, které mají nějakou cenu, ale vy je nepotřebujete. Například staré kazety, keramická soška, staré hračky atd. Vaší kešku můžete ještě zatraktivnit například přidáním FTF bonusu - něco víc hodnotného pro toho, kdo kešku nalezne první. A pokud přidáte do keše ještě nějaké travelbugy a geocoiny, které jste předtím nalovili, můžete si být jisti, že se na vaši kešku vydá několik kačerů pod vidinou FTF a vy se pak budete moci smát nad jejich zážitky při boji o prvotní nalezení keše.

Nyní již zbývají jenom poslední úpravy. Zavřete schránku a na víko můžete přilepit název keše a váš nick, aby radost z nálezu byla ještě větší. Kešku pak vložte do igelitového sáčku, aby se zabránilo průniku vlhosti. Ideální jsou černé pytlíky do odpadkového koše.

Umisťujeme cache

Poté vemte vaši GPSku a vyrazte na místo umístění. Pořádně Vaše místo prozkoumejte. Cache by měla být umístěna tak, aby to zasvěcenému došlo, ale mudla o ní ani okem nezavadil. Ideální jsou dutiny stromů, pařezy, dutina ve skále atd. Můžete vymyslet i něco lepšího, tady naleznete nějaké netradiční skrýše pro inspiraci. Na umístění si dejte obecně hodně záležet, většina lidí právě podle něho posuzuje kvalitu keše. Vyvarujte se umístění ala „geohrob". To znamená nápadná hromada otlučených kamenů, pod kterými je cache. Nebo ještě hůře cache zaházená klacky a listím. To je nejčastější chyba začátečníků a bohužel hodně keší vypadá právě takhle.

Cache jste umístili a nyní je potřeba cache pořádně zaměřit. Pokud máte aplikaci Handy Geocaching, ta to udělá za Vás. Některé turistické navigace mají také funkci Průměrování. Jinak budete muset průměrovat ručně. Běžte ke keši, zapište si souřadnice, jděte pryč jiným směrem, zase zpátky atd. Čím víc měření uděláte, tím budou vaše souřadnice přesnější a hledači Vám budou děkovat, že je GPS zavedla přímo ke keši. Vyplatí se přijít ke keši až druhý den a měření zopakovat. Poté si sedněte k zapsaným souřadnicím a udělejte aritmetický průměr posledního trojčíslí souřadnic jak pro délku tak pro šířku.

Zveřejňujeme cache

Máte souřadnice a nyní hurá domů k internetu. Přihlašte se na geocaching.com a začněte vyplňovat tento formulář. Jeho vyplnění je docela snadné, za zmínku stojí obtížnost (Difficulty) a terén (Terrain). Obtížnost znamená, jak těžké je danou cache nalézt. Vysoké hodnoty jsou hlavně u mystery a multi keší, obtížnost traditional keše může zvednout pouze nějaké netradiční umístění. Terén znamená, jak je těžké se ke keši dostat. Například pokud se nachází na kopci, měla by mít obtížnost kolem tří. Obtížnost 5 se používá, pokud je k nalezení potřeba horolezecké vybavení.

Hodně důležité je vyplnění popisu keše (Long Description). Short Description není potřeba vyplňovat. Do popisu keše uveďte něco o místu, kde je cache umístěna, můžete přidat nějaký návod, který usnadní cestu ke keši. Pokud na místě hrozí jakékoli nebezpečí (třeba v noci), měli byste na to upozornit. Můžete přidat i přídavné body (Additional waypoints), tedy například místo, kde je dobré zaparkovat auto. Popis keše může být v HTML, takže pokud znáte alespoň základy HTML, můžete vylepšit formátování, vložit do popisu obrázky atd. Můžete také definovat obrázek, který se bude zobrazovat na pozadí stránky s keší (Background Image URL). Ten ale nejdřív musíte nahrát někam na web, abyste získali jeho adresu. Hodí se také vyplnit nápovědu (Hint/Spoiler info), aby se cache lépe hledala. Nápověda může být specifická (Vedle zábradlí u třetího dubu pod kamenem), může být i vtipná nebo tajemná, to je na Vás. Po odeslání formuláře můžete ke keši nahrát i fotky. Můžete vyfotit i samotné umístění keše, pojmenujte ale tento obrázek SPOILER, aby někdo neměl zkažené překvapení z nálezu.

Po odeslání již zbývá jenom čekat. Trvá to obvykle 1-2 dny, než je cache schválena. Pokud v keši něco nesedí, reviever (člověk schvalující keše) napíše důvod neschválení do logů a vy byste měli chybu opravit. Po zveřejnění pak už zbývá jenom čekat na nával FTF lovců :-)


Na závěr chci podotkout, že publikováním keše vaše práce nekončí, měli byste se o vaší kešku starat: měnit logbooky, tužky, kontrolovat, jestli není promoklá atd. Odměnou za všechnu tu námahu bude spousta zážitků, které Vám lidé budou psát do logů, respekt ostatních geocacherů a hlavně skvělý pocit, že jste ukázali krásné místo podobně smýšlejícím lidem.

Autor: Destil.cz

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 11:32, 07. 10. 2007

  cyne

  Jen bych doplnil par veci, pri vyberu mista doporucuju mit odlovene vsechny multi a mystery kesky v okoli, protoze je opravdu zbytecne zalozit kesku na mistech kde uz kes venovana tomu mistu je, at uz tam prochazi multi nebo konci multi ci mystery. Potom co se tyce pripravy vlastni krabicky, tak je nutne jasne oznacit ze se jedna o Cache aby nahodny nalezce hned nevolal policii. No a pak akorat nevim proc nevyplnit short description, kde se da napsat jenou vetou co se da od kesky ocekavat.
  Jinak moc pekne napsany navod

 • 15:52, 08. 10. 2007

  druzicka

  Pekne povidani, jenom nejak nevim ty sacky do kose mi tam moc nesedi, chce to poradny cerny pevny igelit, sacky od tonetru, igelitky nebo pevne igelitove pytle, kosove sacky jsou roztrhane jeste nez je nekdo vubec najde, ale je to jen muj nazor.

 • 10:07, 09. 10. 2007

  wizz

  A co takhle přidat ještě gumu, když už je tam ta tužka?!

 • 09:37, 10. 10. 2007

  Mitah

  Pro majitele PDA: Program BeeLine (ktery lze z internetu stáhnout ve 30-ti denní free verzi) umí průměrovat souřadnice automaticky. Dokonce zobrazí i největší odchylku mezi měřeními. Postavíte se na místo, které chcete zaměřit a zapnete: Menu - waypoints - average - Start (alespoň myslím, nemám PDA zrovna u sebe ;) ). Pak sledujete počet přibývajících měření. Když jste s množstvím měření spokojeni, zvolte ze stejného menu položku Stop/Done. Otevře se vám dialog na zadání waipointu s naměřenými souřadnicemi, kde vyplníte název. A je to.

 • 16:12, 11. 11. 2007

  Hurw-ice

  mám dva dotazy 1) jak se tam dávají obrázky a druhý jaký je správný fotmát souřadnic pls

 • 21:59, 12. 12. 2007

  MAOrh

  Cache type ? - z rozbalovací roletky vyberte vámi zvolený druh cache podle jejich rozdělení (tradiční, micro, mutli apod.).
  Malé doplnění...
  Zdroj: Kniha GPS

  Cache size ? - vybíráte velikost kontejneru.

  Nickname - zadejte název svá cache. Pokud nemůžete na žádný zajímavý přijít, využijte nepsaného pravidla a použijte například nějaké místní pojmenování oblasti, do níž jste kešku ukryli.

  Who placed the cache? - v překladu Kdo keš založil? Implicitně je zde nastavena vaše přezdívka používaná na www.geocaching.com, můžete ovšem doplnit i kolegy cachery, kteří vám se zakládáním vypomáhali.
  V případě že jste zaplatili členství a stali se tzv. Premium Members, nabídne se vám nyní zaškrtávací políčko „Check if only you want…“. Použijte jej pouze v případě, že chcete, aby se keška zobrazovala pouze členům Premium Members.

  Date Placed - vložte datum založení kešky.

  Related web page? - vztahuje se k této kešce nějaká specifická webová stránka, případně jaká?

  Background Image URL - pozadí stránky vaší kešky - obecně není tuto funkci doporučováno používat.

  Coordinates - zde se zadávají konkrétní souřadnice. Nejdříve vyberte z první rozbalovací roletky formát souřadnic, ve kterých máte zapsánu polohu vaší nové cache. Pak postupujte po jednotlivých polích a zadané hodnoty vždy ještě překontrolujte. Pro cache typu multi se zadávají vždy souřadnice pouze první pozice (prvního stage).

  Location - vyberte stát, ve kterém se nová cache nachází.

  Overall Difficulty Rating - zadejte obtížnost cache a držte se přitom psaných pravidel. Hodnota 1 je nejsnazší.

  Overall Terrain Rating - zvolte obtížnost terénu.

 • 13:07, 02. 03. 2008

  kubasycha

  díky za všechny rady :::::::::--------))))))))

 • 13:57, 26. 03. 2008

  MatesKGB

  Ahoj měl bych dva dotazy, jestli teda můžu:-) Rád bych zažal také s tímto druhem turistiky, teda pokud to tak mohu nazvat, ale právě nevím kde sehnat nějakou podrobnou mapu kde můžu zjistit cache v ČR, zatím jsem se díval a nic nemohu najít:-(A ještě by mě zajímalo jestli je moné k telefonu S.Ericson K700i koupit GPS navigaci přes bluetooh. díky moc za odpovědi

 • 19:35, 27. 03. 2008

  petrE

  cache se zveřejňují na serveru www.geocaching.com, po zaregistrování je dostupné vše potřebné zdarma. GPS přijímač přes BT by měl zvládat každý telefon podporující JAVA a BT

 • 20:19, 09. 04. 2008

  Petr

  MateskGB: Myslim ze K700i to nezvladne, protoze s nim nejdou hrat hry pres bluetooth, takze bych to byt tebou radsi vyzkousel nekde u znameho nebo v obchode. Jinak ja mam normalni rucni GPS a jsem s ni spokojen i kdyz je uz asi 7 let stara.

 • 00:15, 25. 04. 2008

  Woyta

  K tuzce jeste patri orezavatko. U par cache bylo a docela se hodi.
  Kondom jsem ted nedavno v cache nasel.

 • 20:16, 13. 05. 2008

  Woyta

 • 11:19, 03. 07. 2008

  wedas222

  musi tam bejt i to pripadna strenka ke ceche kdyz zadna neni??

 • 00:23, 01. 08. 2008

  Kačenka

  Toužím po \"hledání pokladů\", ale nevím, kde a jak začít. Poraďte, kde hledat návody, jsem jen žena, tak ať je to přehledné a jednoduché. Díky

 • 15:25, 19. 09. 2008

  kačer kačer

  Zatím jsou jen 2 otázky:
  1) jak velká musí být nádoba na cach?
  2)musí tam být znak geocachingu ?

 • 21:47, 12. 12. 2008

  mauricie

  Mám jednu připomínku!

  Kešky bych nedávala do žádného černého ani jiného igelitu. Raději bych je o to více maskovala přírodnínami. Znám pár šílenců, kteří při výletech do lesa odnesou i nějaký sen svinčík (patřím mezi ně)! Je možné, že jsem dříve takto nějakou kešku zlikvidovala. Tímto se omlouvám, nebyl to zlý úmysl.

 • 15:02, 01. 02. 2009

  Frenky

  Prosimvás poraďte někdo,jsem nováček a nevím jak na mapě kešek zjistit souřadnice pro GPS ? Díky moc.

 • 16:53, 04. 05. 2009

  Kotilka

  Milí začátečníci vím jaké to je právě začínat s hledáním cache, ale není to nic těžkého. Kdyby jste měli nějaký dotaz obraťte se na mě a já vám mile ráda pomohu. Vím, že sbírání je valiká psina, ale mnohdy i utrpení (ale to se mi ještě nestalo). Dotazy posílejte ve dne v noci na E-MAIL: Kotilka@seznam.cz. Budu ráda za každý dotaz protože vám ráda pomohu. Znám ten pocit kdy jste nováček a nikdo vám neporadí. Po odeslání vašeho e-mailu se bude snažit co nejdříve odpovědět. Těšim se na vaše dotazy.

 • 22:00, 06. 11. 2009

  Seal Smith

  ahoj docela bych potreboval pomioct mam (docela velky) problem dnes jsem založil novou kešku a napísi tam souřednice a májí to být souřadnice kde je keška ale stále tam mám mapu která je uprostred atlantskeho oceánu prosím pomozte nevím jak to změnit prosím pište na email...

 • 21:05, 07. 03. 2010

  MaryLouCZ

  Dobrý večer,
  umíte mi někdo, prosím, poradit, kde se dá najít (pokud něco takového existuje) seznam témat keší ?? Já, že mám pár nápadů na kešule, ale ráda bych zjistila, jestli se stejnému tématu již někdo nevěnoval přede mnou.

  Moc děkuji.
  MLCZ

 • 13:02, 27. 03. 2010

  verodog

  Dobrý den .
  Já jsem uplný začátečník v geocachingu a moc bych si chtela s mojí kamarádkou založit kešku.
  Už jsme nasšli místo kam by jsme ji uložily a máme už připravený logbook atd. ale nemáme GPS !
  Jak máme zjistit souřadnice tý kěšky a bychom to mohly dát na internet??
  Prosím pomozte nám.
  Nebo neznéte někdo nějaký bazar nebo něco kde se dají sehnat GPSky levně prosim odepište!
  Děkuji předem
  Ps: spěcháto :D

 • 18:02, 20. 06. 2010

  klara

  musí být cache v te Lock Lock krabičce?
  A kde ji koupím?

 • 12:54, 04. 09. 2010

  pospa76

  ahoj,chtel bych se zeptat,co to znamena to FTF a k cemu to slouzi a jak se to tam da dat....?????Odpoved prosim co nejdrive na mail ondra.pospisilek@seznam.cz

 • 12:56, 04. 09. 2010

  pospa76

  jinak pro kacenka..Koukni na www.geocaching.com a tam si vse preloz a zaloz si ucet.(Crate a new memership)nebo ta neco si myslim ze ta m je...

 • 18:01, 31. 01. 2011

  tomas

  Jak založím virtual cache, když se mi v nabídce nezobrazuje
  díky

 • 15:33, 25. 11. 2012

  michal

  Ahoj.
  Sice je to napsané pěkně ale realita je jina založij jsem kesku která byla v kolizi s jinou tak jsem našel jiné místo opravil jsem vše jak po mě chtěl a poslal ke schválení,přišla odpoved že tam mám spoustu chyb a neschváleno,pravidla jsem četl 5x a nevim o chybách píšete že by měl napsat jaké mám chyby ale nikdo mě nic neřekne a o pomoci si mohu nechat jen zdát tak díky..........někde jsem četl že nějaká holka děkovala za pomoc a trpělivost při schvalování keše tak asi mam špatné pohlaví

 • 17:13, 30. 12. 2012

  průzkumníci

  hm...
  pade za krabičku LOCKALOCK
  TO BY BYLA PARÁDA :)

 • 13:51, 20. 08. 2013

  nikdo

  Článek je fakt bomba.
  Jak poznám jestli to místi nékdo zná?

 • 13:23, 11. 10. 2017

  Ashar Seo

  I am glad you take pride in what you write. This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.

  Investment Trading Program
  https://www.digitalcointrade.org/How-To/Invest-Onl ine/

 • 07:56, 29. 10. 2017

  Ashar Seo

  I am glad you take pride in what you write. This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.

  Vapers
  https://usa.nicorinse.com/

 • 06:58, 30. 10. 2017

  Robinjack

 • 10:22, 04. 11. 2017

  peter

  counting sensible remarks here...
  lending club review https://thelendingmag.com/lending-club-reviews/

 • 12:49, 05. 11. 2017

  peter

  The coalition packed the gym of the Hope Center at Villa de Paz Elementary School once again Tuesday evening to meet with the rest of the community, state Sen. Steve Gallardo and Phoenix Councilman Daniel Valenzuela to discuss the future of the course.
  free tour estocolmo http://www.stockholmfreetour.com

 • 21:56, 05. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post, and extraordinary site. A debt of gratitude is in order for the data!

  Thomas Paquin Keller
  http://www.thomaspaquin.com/

 • 06:28, 07. 11. 2017

  Ashar Seo

  I have perused your article, it is exceptionally instructive and supportive for me.I appreciate the profitable data you offer in your articles. A debt of gratitude is in order for posting it..

  Love commands
  http://www.relationshipeguide.com/love-commands-re view/

 • 21:50, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  Exceptionally decent article, I appreciated perusing your post, extremely pleasant offer, I need to twit this to my adherents. Much appreciated!.

  Follower Glory And Follower Club
  http://www.freemusicallyfollowersguide.com

 • 20:19, 18. 11. 2017

  peter

  If you don\\\\\\\'t mind proceed with this incredible work and I anticipate a greater amount of your amazing blog entries.
  online casino siteleri http://casinonerde.net/

 • 09:36, 19. 11. 2017

  peter

  exceptionally intriguing continue posting.
  bahissiteleri http://bahishastasi.net/

 • 10:30, 21. 11. 2017

  peter

  I cherish the way you compose and share your corner! Exceptionally intriguing and distinctive! Keep it coming!
  newborn baby photographer http://candyfoxstudio.com/newborn

 • 06:44, 22. 11. 2017

  peter

  I know your skill on this. I must say we ought to have an online exchange on this. Composing just remarks will close the exchange straight away! Also, will confine the advantages from this data.
  canlı bahis siteleri http://bahisnerde.me/canli-bahis/

 • 21:53, 22. 11. 2017

  peter

  i read a ton of stuff and i found that the method for composing to clearifing that precisely need to say was great so i am inspired and ilike to come back again in future..
  web design http://webouffant.net/

 • 00:05, 24. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for offering this quality data to us. I truly delighted in perusing. Will without a doubt going to impart this URL to my companions.
  mobil bahis http://mobil-bahis.co/

 • 20:35, 24. 11. 2017

  peter

  Your web journal furnished us with important data to work with. Each and every tips of your post are wonderful. Much obliged for sharing. Continue blogging,
  paralı blackjack oyna http://blackjacksiteleri.info/parali-blackjack/

 • 22:44, 26. 11. 2017

  peter

  i cherish perusing this article so beautiful!!great work!
  online casino oyna http://bedavacasinooyna.net/

 • 17:48, 27. 11. 2017

  Seo

  \"Organize an amazing and fun-filled event through Eventdex. All event management processes are simplified into a single app - EventApp. This highly functional event management software will help you to organize, all your event data in real time. It is integrated with all social media platforms to promote your event and attract more attendees.
  You can schedule your event instantly and send it to your event team as well as to attendees, exhibitors and sponsors. The event technology helps in managing the attendee check-in, which is very helpful for event planners to make different event strategies at various event cycles. Its on-site event registration software is integrated with badge design and printing tools to speed-up the attendee\'s check-in time at the entry gate of the event.
  Eventdex offers a perfect business matchmaking app – MatchLeads, which helps in matching the same business profiles of different attendees at an event and can schedule their appointments on request. Its Lead retrieval app is one such app which is beneficial for event managers and organizers, especially in getting a real-time data of all leads generating through various online channels for an event.
  Eventdex is providing multiple event management technologies and applications to suit various business needs of an event. The technology, service and cost-effective prices presented by us, is unmatched as compared to other companies of the present event industry\"
  lead retrieval app https://www.eventdex.com/lead-retrieval-app-trade- shows/

 • 05:33, 28. 11. 2017

  jackman30

  měli počkat alespoň do té doby, než naleznete 10 keší. To je úplné minimum, protože žádné návody jako tento nemůžou získané zkušenosti suplovat. voyance pas chere

  http://voyance-retour-amour.com

 • 10:36, 28. 11. 2017

  seo

  iddaa bahis tahminleri http://bahistahmin.web.tr/

 • 10:36, 28. 11. 2017

  seo

  bahis siteleri ödeme http://bahispara.net/

 • 17:43, 29. 11. 2017

  Seo

 • 21:23, 29. 11. 2017

  peter

  I am upbeat to locate your recognized method for composing the post. Presently you make it simple for me to comprehend and execute the idea. Much obliged to you for the post.

 • 22:14, 30. 11. 2017

  peter

  Much obliged to you for the redesign, exceptionally pleasant site..
  en iyi casino siteleri http://comogeneraringresos.com/

 • 19:51, 01. 12. 2017

  peter

  Bir çok bahisçinin ortak problemlerinin başında elbette yabancı bahis sitelerine girişte yaşanan sorunlar geliyor. Türkiye\\\'de yaşayan bahisçilerin bildiğiniz gibi yabancı bahis sitelerinde oynamaları kanunen yasak. Bu nedenle de Bets10 dahil bir çok bahis bürosu, sık sık BTK tarafından kapatılıyor. Ancak bets10\\\'a giriş için bir çok alternatif seçenek bulunuyor. Zaten günümüz teknolojisinde, bu sitelere uygulanan engellerin aşılması oldukça basit. Fakat bizde bütün ülke vatandaşları gibi, Türk bahisçilerin de Bets10 gibi sitelerde gönül rahatlığıyla bahis oynayabilmelerini dilerdik. Umarız yakın zamanda buna bir çözüm bulunur ve artık isteyen istediği bahis sitesinden oynar. Bahisçiler de iddaa\\\'ya mahkum olmaktan kurtulur.
  bets10 http://mislibahis.online/

 • 12:07, 02. 12. 2017

  seo

  online casino http://bcpba.info/

 • 12:08, 02. 12. 2017

  seo

  slak construction http://cutnoslak.net/

 • 21:23, 02. 12. 2017

  peter

  Much obliged for your post. I\'ve been considering composing an extremely practically identical post in the course of the last couple of weeks, I\'ll most likely keep it quick and painless and connection to this rather if thats cool. Much obliged.
  online casino siteleri http://www.casinomuz.me/

 • 09:18, 03. 12. 2017

  seo

  Son 10 yilda büyük bir çikis yakalayan kaçak iddaa siteleri 2017 yilinda da hedeflerinin önemli bir bölümüne ulasmis durumda. Türkiye’de sadece Bilgi Teknolojileri Kurumu, Milli Piyango, Spor Toto ve Iddaa kurumu tarafindan onay verilen bet ofislerinin onayli bir sekilde hizmet verdigini görebiliyoruz. Bir bet sitesine giris yaptiginiz zaman o firmanin kaçak olup olmadigini anlayabilirsiniz. Ancak ülkemizde farkli bir durum söz konusu. Spor Toto lisansi olmayan bütün bet siteleri kaçak statüsünde sayiliyor. Bunlarin çok önemli bir kismi BTK tarafindan engellenirken bazilari kaçak yollar ile hizmet veriyor
  iddaa siteleri http://pedrocalendar.com/

 • 22:17, 03. 12. 2017

  peter

  Decent post. I was checking always this online journal and I\\\"m inspired! To a great degree helpful data uncommonly the last part I watch over such data a considerable measure. I was looking for this sure data for quite a while. Much obliged to you and good fortunes.
  canlı casino siteleri http://sanalrulet.info/canli-casino-siteleri/

 • 20:29, 04. 12. 2017

  peter

  Incredible! It sounds great. Much obliged for sharing..
  fly casting http://goflyfishing.info/category/fly-casting-tech niques/

 • 19:37, 05. 12. 2017

  Seo

  Free bookmarking http://patialahub.com/

 • 20:44, 07. 12. 2017

  peter

  Sublimely composed article, if just all bloggers offered the same substance as you, the web would be an obviously better place..
  east coast coast Tasmania plasterer http://philthecracks.com/

 • 10:50, 09. 12. 2017

  seo

  www.higuanacaste.com http://higuanacaste.com/

 • 13:26, 09. 12. 2017

  seo

 • 14:03, 10. 12. 2017

  peter

  This was truly a fascinating subject and I kinda concur with what you have specified here!
  kaçak canlı iddaa siteleri http://www.bayiddia.net/canli-iddaa/

 • 09:10, 11. 12. 2017

  peter

  You have made an awesome showing on this article. It\'s exceptionally lucid and exceedingly astute. You have even figured out how to make it reasonable and simple to peruse. You have some genuine written work ability. Much thanks to you.
  klasbahis http://klasbet.online/

 • 22:16, 11. 12. 2017

  peter

  I concede, I have not been on this page in quite a while... then again it was another bliss to see It is such an essential theme and overlooked by such a variety of, even experts. experts. I thank you to help making individuals more mindful of conceivable issues.
  canlı bahis bul http://canlibahisbul.info/

 • 17:18, 12. 12. 2017

  peter

  I have bookmarked your website, the articles are path superior to anything other comparable sites.. a debt of gratitude is in order for an extraordinary online journal!

 • 17:18, 12. 12. 2017

  peter

  if just all bloggers offered the same substance as you, the web would be an obviously better place..
  casino siteleri http://casino5050.com/

 • 19:22, 14. 12. 2017

  peter

  I concede, I have not been on this site page in quite a while... be that as it may it was another delight to see It is such a vital subject and overlooked by such a variety of, even experts. experts. I thank you to help making individuals more mindful of conceivable issues.
  www.curiousjordy.com http://curiousjordy.com/

 • 00:59, 15. 12. 2017

  peter

  This is the kind of data I\"ve long been attempting to discover. Much obliged to you for composing this data.
  mobil casino siteleri http://mobilcasinositeleri.biz/

 • 13:46, 16. 12. 2017

  Robinjack

 • 23:03, 16. 12. 2017

  peter

  This is an incredible rousing article.I am basically satisfied with your great work.You put truly exceptionally accommodating data...
  betpluton http://bahispluton.online/

 • 09:39, 17. 12. 2017

  Robinjack

  bahis siteleri bonus http://bonusanaliz.com/

 • 08:57, 27. 12. 2017

  peter

  new models of curriculum development and delivery -strategic planning -education policy -education research
  segwaystockholmairwheel.se http://segwaystockholmairwheel.se

 • 14:07, 12. 01. 2018

  seo

  I simply discovered this site and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top picks. Much thanks to You.
  casino siteleri http://bedavacasinooyna.net/

 • 01:48, 15. 01. 2018

  seo

  The data you have posted is extremely helpful. The destinations you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing...
  beşiktaş maç tahminleri http://besiktas-haber.com/

 • 22:10, 15. 01. 2018

  seo

  Incredible Article it its truly useful and imaginative update us as often as possible with new upgrades. its was truly profitable. much appreciated.
  bahis ve casino oyunları http://bahis-casino-oyunlari.net/

 • 21:42, 18. 01. 2018

  jackman30

  ážitek na Vašem oblíbeném místě a být za to odměněn samými pochvalnými logy, čtěte dále. sigue enlace

  https://www.reformas-integrales-madrid.net/

 • 08:24, 20. 01. 2018

  jackman30

  mnohem náročnější jak časově, tak finančně a dá se toho mnohem víc zkazit. Nejdřív to chce tedy rozmyslet místo. Určitě máte v okolí vašeho domova جستجوی وکیل

  http://safirsolh.com/famous-lawyer/

 • 18:35, 11. 02. 2018

  bahis oyna

  I needed to thank you for this incredible read!! I unquestionably adored each and every piece of it. I have you bookmarked your site to look at the new stuff you post.

 • 08:27, 19. 03. 2018

  Ashar Seo

  Considerably, the particular post is truly the greatest with this deserving subject. To be sure together with your results and also can easily thirstily look forward to Your own potential improvements. Simply just declaring thank you will, no doubt not simply just be sufficient, for your wonderful quality within your writing. I will immediately grab your rss to remain up to date with any kind of updates. Real perform as well as much success inside your company dealings!

  aparelho auditivo
  https://www.ouviclin.com.br

 • 12:07, 24. 03. 2018

  Ashar Seo

  Regards for this post, I am a big fan of this website would like to go along updated.

  Carl Kruse Natgeo Profile
  http://yourshot.nationalgeographic.com/profile/124 7970/

 • 13:12, 25. 03. 2018

  Ashar Seo

  You created some excellent tips at this time there. I did searching around the topic and discovered most everyone will recognize in your web site.

  Cheap Inventor 2018 software for sale
  http://inventor.cheapsoftwaredownload.net/

 • 13:59, 31. 03. 2018

  Ashar Seo

  Kinds of Engines vacation packages ‘re affordable, of benefit nevertheless, you pick up every single single single ability required by specific bargain. Search Engine Optimization

  mobile hidden camera
  https://www.iroyaltech.com/

 • 08:46, 01. 04. 2018

  Ashar Seo

  Nice article. It does shed some light on the issue. By the for those interested in binary options can get an exclusive binary options bonus.

  http://www.ericklindgrenpokerfan.net

 • 10:57, 03. 04. 2018

  Ashar Seo

  Nice article. It does shed some light on the issue. By the for those interested in binary options can get an exclusive binary options bonus.

  www.topbbm.com
  http://www.topbbm.com/

 • 15:23, 04. 04. 2018

  Ashar Seo

  I picture this may well be various upon the written content material? nevertheless I still imagine that it could be suitable for nearly any form of subject subject matter, because it would regularly be enjoyable to decide a warm and pleasant face or maybe hear a voice when preliminary landing.

  http://trichefortnite.fr

 • 16:35, 14. 04. 2018

  Ashar Seo

  Nice article. It does shed some light on the issue. By the for those interested in binary options can get an exclusive binary options bonus.

  Find recommended reading
  http://www.beddingnbeyond.com/air-mattress-reviews /

 • 13:57, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  Personally, I have found that to get just about the most fascinating topics if this draws a parallel to.

  http://kokoqiuqiu.com

 • 13:57, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  Perfect work you have done, this web site is really cool with good information.

  pratumnak hill
  https://rent-buy-thailand.com/pratumnak-property-r entals/condos-for-rent-pattaya/

 • 13:25, 16. 04. 2018

  Ashar Seo

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

  newborn
  https://www.lotusbabyphotography.com/

 • 13:26, 16. 04. 2018

  Ashar Seo

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

  http://www.bisa88.info

 • 12:32, 28. 04. 2018

  Ashar Seo

  This internet site is my intake , very superb style and perfect content material .

  auto glass shop
  http://www.cprautoglassrepair.com/

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Nejstarší keš v ČRFilm streaming vf