GeoKačer 2008

Vydáno: 5. října 2008 | Autor: externí autoři | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Na začátku byl nápad udělat zajímavou soutěž pro středoškoláky, která by skloubila geocaching, zeměpisné znalosti, soutěž ve tvorbě map a hlavně hodně zábavy nejen pro soutěžící, ale také pro organizátory...

Proč GeoKačer? Čeština je jako stvořená pro slovní hrátky a název soutěže měl být výstižný a trefný. Nakonec se název natolik chytil, že někteří z našich kolegů si naschvál před námi zpívali známou znělku kresleného seriálu od Walta Disneye o Kačerech z Kačerova...

Po půlroční přípravě se mohla soutěž rozjet naplno. Z přihlášených více než 60-ti středoškoláků se jich zapojilo aktivně 35 a dohromady utvořili 12 týmů, a to ze středních škol olomouckého okresu a dokonce i Zlínského kraje, protože se nám přihlásily 4 studentky až z Rožnova pod Radhoštěm. Ptáte se jak? Jednoduše je zaujalo naše vábení do soutěže na prezentaci geoinformatiky v rámci celosvětového dne GIS (geografické informační systémy) - GIS Day. Možná byly také motivovány cenami, jichž jsme nakonec sehnali dostatečné množství. Celkoví vítězové se tak mohli těšit na jízdenku kamkoliv po Evropě, nebo do Francie, či na volné vstupenky do lanového centra.

Soutěž postavila geocaching jako páteřní disciplínu, ale nabízela i jiné možnosti. Soutěžící měli za úkol nalézt co nejvíce z deseti námi ukrytých skrýší. Některé skrýše byly typu „traditional", některé, zvláště pak ty ke konci soutěže, byly obtížnější „mystery", nebo „multi-cache". Veškeré skrýše byly mimo síť oficiálních skrýší hry Geocaching, tak aby nemohlo dojít ke konfliktům soutěžících a tradičních geocacherů.

Doplňkovými aktivitami byly pro soutěžící např. poznávání ostrovů, částí měst podle leteckých snímků, luštění šifer, fotografická soutěž a jednou z hlavních doplňkových disciplín byla tvorba map. Jelikož se geocaching a v podstatě vše se slovem geo točí kolem nějakého místa na Zemi, tak lze vše toto znázornit v mapě. Soutěžící měli za úkol vytvořit právě mapu se znázorněnými pozicemi ulovených keší. Vznikly tak unikáty, jako například na křídovém papíře ručně kreslená mapa, s popisy ve staročeštině a navíc vypalovaná v peci, dále naopak plně interaktivní digitální mapa vytvořená ve Flashi, nebo nejrůzněji upravené díla (3D mapa s kešemi, v grafických programech zpracovávaná mapa, atp.).

Soutěžící byli rovněž v rámci luštění jedné z keší zavedeni na půdu vysoké školy, kde měli za úkol identifikovat několik minerálů a hornin, v další pak byli prověřeni ve znalosti evropských mincí, nebo luštili zapeklitou šifru k získání finálních souřadnic. Soutěž jsme se snažili uzpůsobit tak, aby se jí mohli účastnit i zájemci bez GPS. Všechny skrýše byly dostatečně dobře lokalizovatelné i pomocí mapových serverů na internetu, čímž jsme otevřeli soutěž i zájemcům, kteří nevlastní navigační přístroj.

Neopomenutelnou částí soutěže bylo i setkání/event nás (jako organizátorů) s účastníky soutěže a asi v hodinovém programu byli pobaveni nejen soutěžící, ale samozřejmě i my. Dokonce jsme přistihli i slečny servírky v útulné kafírně, jak zaujatě sledují naše vystoupení, aby se později přidaly do luštění soutěže, která byla připravena pro samotné studenty. Se smutkem nás poté ony servírky upozorňovaly, abychom skončili, protože je po nás kafírna rezervována pro kroužek čtení poesie...

Na samotném zakončení soutěže v červnu 2008 se sešli všichni soutěžící, byli přítomni zástupci sponzorů a dostavilo se též mnoho zástupců Katedry geoinformatiky UP Olomouc, díky jejíž pomoci bychom se k podobné soutěži neodhodlali. Bohaté občerstvení, vystavená díla soutěžících i časem poznamenané schránky keší byly rozmístěny okolo všech přítomných, proběhlo vyhlášení dílčích soutěží a nakonec samozřejmě celkových vítězů. Poražen nebyl nikdo. Každý si něco odnesl - a to jak v rukou, tak i v mysli. A to byl smysl celého projektu. Koneckonců se podívejte sami.

Vznikl tak unikátní projekt, který u nás zatím nebyl realizován, a proto jsme také rádi, že se projekt setkal s tolika pozitivními reakcemi. V současné době aktivně pracujeme na plánování nového ročníku, který by měl zapojit větší počet škol především z Olomouckého kraje. Bude tak větší prostor pro umístění keší, více zapojených lidí, nové i stávající soutěže a více setkání a samozřejmě hodně nových zážitků a zkušeností.

Stejně jako loňský ročník se tak i ten letošní neobejde bez partnerů, bez kterých by soutěž nevznikla. Takže pokud máte zájem spojit vaši osobu/společnost s naší soutěží a hlavně podpořit zajímavou věc pro vzdělávání mladých lidí, neváhejte a kontaktujte nás. Jsme otevřeni jakémukoliv návrhu.

Jiří Pánek, Vít Pászto
Vedoucí projektu
www.geobusiness.cz/geokacer
Geokacer2008@seznam.cz

Autor: externí autoři

Přidat komentář

Komentáře ke článku

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Ostrov KosFilm streaming vf