1000 mil, těch tisíc mil…

Vydáno: 6. března 2011 | Autor: Imagir | Rubriky: Geoprojekty a akce, Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jeden z nejhezčích pohledů, které jsem viděl, bylo pětadvacet delfínů skákajících kolem přídě plachetnice, plující Atlantikem.

Fascinuje mě na tom, jak lehce se pohybují, ani se moc nesnaží, jen se tak neznatelně vlní. Říkám si kdoví jak rychle plujeme na pěkný zadoboční vítr a oni si plavou stejně rychle jakoby nic. Když je to přestane bavit, zrychlí během vteřiny na rychlost torpéda a zmizí kdoví kam...

Každý podzim, když končí sezóna půjčování lodí na Mallorce, potřebují tamní charterovky přesunout lodě někam, kde by zase něco vydělávaly. Potřebují je přepravit na Kanárské ostrovy. Tímto způsobem se dá plachetnice pronajmout za velmi dobrou cenu na poměrně dlouhou dobu. Je to taková symbióza mezi charterovkou a bandou námořníků.

Úkol tedy zněl jasně. Přepravit loď z Mallorky na Kanáry přes Gibraltar a zvládnout to za tři týdny. Termín je zvládnutelný celkem v pohodě, pokud se proti vám neobrátí počasí. Vlastně je to tak, že fouká-li vítr, který je pro toto období typický, je plavba směrem k západu bez problémů. Tento vítr údajně vysledoval Kryštof Kolumbus, když postával na skalisku ostrova Porto Santo, kde před svou známou plavbou žil.

Vyplouváme!

K posádce jsem se přidal ve španělském přístavu Malaga, kde někteří plavbou a chlastem unavení námořníci vystoupili. Doplňujeme zásoby a rovnou vyplouváme k Gibraltaru.

Připlouváme tam v noci, ale typický čnící útes je nepřehlédnutelný. Všude „parkují" různé tankery a my hledáme místo v anglické maríně, která nás láká víc než ta španělská o kousek dál.

Město jsme pak prochodili křížem krážem a to hned několikrát, protože nám hrozila „smrt hladem" na Atlantiku :-) Měli jsme totiž menší problém. Chyběla nám plynová bomba. Taková plynová bomba je pro české námořníky důležitější než záchranný člun! Bez ní prostě neuvaříte jídlo pro posádku. Po dvou hodinách marného shánění, kdy nás místní odkazovali do většinou zavřených shopů, padlo rozhodnutí přejít přistávací dráhu místního letiště.

Gibraltar je maličký. Anglickou a španělskou část rozděluje přistávací dráha letište, která se dá přejet nebo přejít, když zrovna nic neletí. Prázdnou bombu jsem hodil na záda a poklusem hrnul z maríny k letišti. Když se zvedla závora, jdu přes runway a mám s tou bombou trochu divnej pocit. U závory na druhé straně mi došlo, že dál už nepůjdu. Zapomněl jsem si na lodi pas a chlap v uniformě mi sdělil, že dál nemůžu. Obsah báglu naštěstí nezkoumal, takže jsem jej předal Oldovi s Honzíkem, kteří ji šli naplnit španělským plynem.

Odpoledne bylo v plánu najít vytipované keše. Vydali jsme se směrem k lanovce, kterou ale právě zavřeli kvůli silnému větru. Času bylo velmi málo. Naštěstí byl poblíž chlapík s autem. Jak jsem pochopil, chlapík je poblíž vždy, když fouká silný vítr. Jeho byznys je dokonale závislý na větru... Žádný marketing, žádné složité CRM. Prostě zafouká a jde se do práce... Po krátkém smlouvání o ceně už frčíme nahoru k moc hezké St. Michael's Cave (GC1C0B7).

Kousek odsud jsme potkali slavné gibraltarské opice a vlezli do skalní pevnosti, která je dnes zároveň jakýmsi muzeem starých kanónů. Útes nad městem je provrtaný chodbami se střílnami a je odsud hezký pohled na anglickou i španělskou část města oddělenou letištěm.

High Water?

Druhý den dopoledne celá posádka debatujeme o high water. Víme, že je potřeba proplout Gibraltarem ve vhodnou dobu, kdy se vlivem přílivu hrne obrovská masa vody ze Středozemního moře do Atlantiku. Anglický marinér nám ukazuje tabulku, která určuje periodické časy high water. Od těchto časů odpočítáváme dobu, kterou nám potrvá plavba do nejužšího místa a zahrnujeme ještě nějaké další vlivy. Mapa v GPSce zase ukazuje, že jsou proudy kolem pobřeží opačné, než proudy uprostřed a úplně jasno v tom nemáme nikdo. Docházíme každý k jinému „ideálnímu" času, kdy je třeba vyplout. Výsledek byl nakonec takový, že jsme se na výpočty vykašlali, dali si pivo a vypluli hned.

Původní plán vyrazit rovnou na Atlantik ještě měníme a rozhodujeme se, že navštívíme ještě španělskou Tarifu, nejjižnější město Evropy.

Díky naší nestandardní metodě pro stanovení ideálního času proplutí úžinou, plujeme rychlostí osm uzlů dle ukazatele rychlosti na lodi, zároveň však plujeme rychlostí dva uzly dle GPS. Voda, která se právě hrne z Atlantiku do Středozemního moře nám ukazuje svou sílu, ale náš malý motor statečně bojuje. Je to vlastně souboj mezi mocným přírodním živlem a strojem. Staré dobré fosilní palivo, vydalo svou energii a dnes nad přírodou zvítězilo :-) Naštěstí se na stranu živlu nepřidal jeho kámoš vítr... Jeho chvíle příjde až později.

V Tarifě je krásně. Zažíváme tady obrovský kontrast mezi naprosto jasnou oblohou, teplými slunečními paprsky a opravdu velmi silným větrem. Člověk má většinou vítr spojený se zamračenou oblohou a špatným počasím a proto to působí zvláštně. Z oceánu se valí obří vlny a místní borci ovládající kitesurfing předvádějí parádní kousky.

Tarifa je lákavá i svou polohou. Nikde jinde totiž nenajdete nejjižnější kešku v Evropě - Al sur de Europa (GC2GTNY). Po tomto podvečerním nálezu jdeme spát a ráno vyplouváme na Atlantik...

pokračování příště...
(čeká vás: námořníkův stesk, ryby jako z hororu, keš na Madeiře, atd...)

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1C0B7, GC2GTNY

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 00:58, 12. 03. 2011

  mpistora

  Imagir je značka nejvyšší kvality!
  Díky, těším se na pokračování.

 • 08:55, 21. 08. 2018

  peter

  Pleasant post mate, keep up the considerable work, simply imparted this to my friendz
  every door direct mail postage rate http://www.tshirtprintingsite.com/eddm-flyers-and- postcards/

 • 15:56, 21. 08. 2018

  Robinjack

  Theuniversitypapers.com https://www.theuniversitypapers.com/

 • 18:40, 29. 08. 2018

  AsharSeo

  Much thanks for keep this data.

  prints for luxury EDDM® box
  http://www.bookletprintingsite.com/little-known-wa ys-to-luxury-eddm-box/

 • 17:10, 31. 08. 2018

  AsharSeo

  You can definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

  cheapest luxury EDDM® box printing
  https://availendar.com/printing-services-tips-to-f ind-a-great-printing-company-to-use/

 • 23:44, 01. 09. 2018

  peter

  Exceptionally valuable information. Want to see more posts soon!.
  TUP Tutors_master thesis assignment help https://www.theuniversitypapers.com/

 • 20:50, 03. 09. 2018

  Robinjack

  convertisseur youtube en mp3 https://youtube2mp3.fre/

 • 18:34, 05. 09. 2018

  AsharSeo

  Youre so cool! I dont suppose Ive read such as this before. So nice to find somebody with some authentic ideas on this subject. realy i appreciate you for starting this up. this web site are some things that’s needed online, somebody if we do bit originality. helpful project for bringing new stuff on the web!

  youtube convertisseur
  http://youtube2mp3.fr/

 • 22:25, 09. 09. 2018

  peter

  I can set up my new thought from this post. It gives top to bottom data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..
  augusta transportation https://www.augustacarservice.com/

 • 19:20, 17. 09. 2018

  peter

  You have made an incredible showing on this article. It\'s exceptionally comprehensible and exceedingly wise. You have even figured out how to make it justifiable and simple to peruse. You have some genuine composition ability. Much obliged to you.

 • 18:40, 18. 09. 2018

  AsharSeo

  You completed some good points there. I did a search on the issue and found a good number of people will consent with your blog.

  I Need A Loan Guestbook
  https://ineedaloanfast969609036.wordpress.com/2018 /09/18/i-need-a-loan-guestbook/

 • 00:32, 20. 09. 2018

  peter

  I can\\\'t envision concentrating sufficiently long to research; significantly less compose this sort of article. You\\\'ve beaten yourself with this material. This is extraordinary substance.
  www.cashfactoryusaloan.com https://slides.com/cashfactoryusa

 • 16:57, 22. 09. 2018

  AsharSeo

  decent bLog! its fascinating. much obliged to you for sharing....

  Friv 4
  https://friv4school2017.net/

 • 18:17, 27. 09. 2018

  peter

  Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a splendid articles. Thanks!
  Green Trust Cash Login https://greentrustcashlogin.wordpress.com/

 • 10:11, 29. 09. 2018

  peter

  You are very brave focuses in this article. I would have never thought to be any of these on the off chance that I didn\'t go over this. Much appreciated!.
  Royal Online http://www.casinopoipetonline.com/

 • 20:29, 30. 09. 2018

  Robinjack

  private investigator Singapore http://www.sk.com.sg

 • 14:18, 10. 10. 2018

  peter

  In the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style and how you express your thoughts. Much obliged to you.
  klicka här http://b-vitamin.se

 • 13:23, 11. 10. 2018

  AsharSeo

  I am not sure the place you’re getting your information, however great topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more. Thank you for great info I used to be looking for this information for my mission.
  smink på nätet
  https://you.se

 • 13:10, 17. 10. 2018

  Robinjack

 • 01:30, 19. 10. 2018

  peter

  very good post, i surely adore this website, keep on it
  majestic lake financial scams https://majesticlakefinancialscams.wordpress.com/

 • 15:44, 20. 10. 2018

  peter

  Find a list of the best mortgage brokers close to you. Mortgage Brokers with secondary financing options. We find fast solutions for even high risk mortgages. First Time home buyers get approved with our extra efforts given towards our clients. We ware here to get you the best mortgages.
  home improvement mortgages http://bestmortgages.co

 • 07:46, 22. 10. 2018

  peter

  I’m curious to find out what blog system you’re utilizing? I’m having some small security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?
  movers pune to bangalore https://www.bharatpackersmoverspune.com/services/p ackers-and-movers-bangalore

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Pláže MenorkyFilm streaming vf