FTF aneb nemoc zvaná Lakusovka

Vydáno: 19. listopadu 2008 | Autor: huncut | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Pokud se vám vyhla epidemie žloutenky nebo každoroční epidemie chřipky, možná ještě nemáte úplně vyhráno. Zákeřná Lakusovka se šíří mezi nic netušícími kačery velmi rychle!

Pokud byste to náhodou ještě nevěděli (o čemž pochybuju) FTF neboli First To Find je zkratka, kterou se označuje první nalezení nově založené kešky. Nálezce tím dává najevo, že byl první kdo schránku nalezl, většinou jen pár hodin po jejím zveřejnění. Jen málokdy nastane situace, kdy by keška zůstala nenalezená třeba jen celý jeden den. Snad jen na nějakém odlehlém místě nebo pokud je to složitější mystery či multi keš. Po každém publikování nové kešky se většinou strhne honba za pokladem v pravém slova smyslu a několik různých kačerů z okolí se předhání, kdo bude první.

A co je vlastně na FTF tak zajímavého? Každý má asi jiné důvody, někdo se rád podívá na neprobádané místo, kde nebude ještě vyšlapaná cestička k hromádce kamení, někdo rád soutěží a má FTF jako oživení geocachingu, no a pak je několik těch, kteří onemocněli Lakusovkou. Pokud bydlíte na jih od Prahy, možná původce této nemoci dobře znáte. Je to ten, který vám při FTF honbě nejspíš vyfouknul jisté prvenství o pár desítek minut. Tak jako několikrát mě a mým geokolegům. I když jsme nikdy FTF nebrali extra vážně, spíš jen jako zajímavost pro spestření, když se to zrovna hodilo.

Pak ale nedávno v podvečer, když už padala tma, mi přišlo upozornění, že na nedalekém Blaníku jsou dvě nové kešky hned vedle sebe! Tomu říkám FTF zátah, dvě mouchy jednou ranou! Zburcoval jsem své geosousedy, vytiskl listing, popadl baterku a vyrazili sme. Máme to asi 15Km a tak sem ždímal z auta maximum s plynem na podlaze co to dalo. Asi za půl hodiny od publikování keše jsme parkovali pod Blaníkem. Tma jak v pytli, ani měsíc nesvítí, ale parkoviště je prázdné a to je dobré znamení. Za svitu baterek vybíháme do kopce, Blaník známe jako svý boty a víme přesně v kterých místech kešky budou, ale je to ještě tak půl kilometru převážně dokopce. Po prvních dvou stech metrech nemůžu ani popadnout dech - nojo, sedavé zaměstnání, chtělo by to potrénovat. Tak jsme zvolnili, koneckonců všude ticho a tma, nikde nikdo jen hluboký les. Má to v sobě obrovské kouzlo, takový noční odlov. Pociťuju příjemné mravenčení a připadám si jako Indiana Jones který pátrá po vzácné relikvii.

Jako první kešku volíme Veřejovou skálu, která je blíž k parkovišti, odkud přicházíme. Mobil s GPSkou me spíš oslnil a pod korunama stromů mi moc přesně neukazoval. Naštěstí máme přistroje tři a po cca čtvrthodině bloumání od kamene ke kameni, od stromu ke stromu mě geokolegové volají k úspěšnému nálezu. Parádní nová keška, všichni se usmíváme když otevíráme čistý nepopsaný logbook. Už chápu ten pocit být první, všechny předhonit za každého počasí, za světla či za tmy. Naopak čím těžší ten odlov je, tím lepší je to pocit. Ale čeká nás ještě jedna keška, logujem se s troufalou poznámkou, že toto je "první keška z našeho dnešního FTF double". Čímž jsme ovšem rozlobili geoboha. V momentě kdy jsme vkládali logbook zpět do schránky, vidíme ze směru druhé kešky (opravdu jsou od sebe tak 200 metrů) poletující světla. Bylo nám hned jasné, že bludičky ani světlušky to nejsou.

Vyrazili jsme opět do kopce k druhé kešce, kde už ovšem bylo rušno. Na kamenném stole, ke kterému se keška váže byl postavený batoh a z něho trčela vlajka "FTF #200 LAKUS". Hned nám bylo jasno s kým máme tu čest. Na druhou FTF jsme mohli zapomenout, ale když jsme viděli, že Lakus tu slaví svou jubilejní dvoustou FTF kešku, ani nám to nevadilo a byli jsme rádi, že se můžem takových oslav zúčastnit. Koneckonců jsme si alespoň FTF spravedlivě rozdělili. Akorát tedy do dneška nechápu, jak to mohli tak rychle stihnout, když to měli o dobrých 30Km dál než my a to ještě říkali, že se docela flákali :)

Lakus je ale příjemný chlapík, povyprávěl nám o své nemoci Lakusovce, která ho nutí neustále opakovat ten pocit z prvního nálezu nově založené kešky, o tom, že spravuje stránky ftf-index.cz kde eviduje statistiky podobně postižených lidí (mimochodem k dnešnímu dni každou druhou kešku kterou Lakus nalezl, nalezl jako FTF) a o tom s kým často svádí FTF souboje. Cesta zpět na parkoviště během vyprávění geozážitků utekla rychle a brzy jsme se rozloučili s tím, že se zase brzy určitě potkáme u nějaké kešky. Musím říct, že to FTF má něco do sebe a Lakus i další budou mít příště o soupeře navíc :)

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1H9XM, GC1GNPM

Autor: huncut

Přidat komentář

Komentáře ke článku

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Cache RunwaysFilm streaming vf