Expedice štěstěny

Vydáno: 2. ledna 2012 | Autor: polas_CZ | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Ve sváteční den, na který připadl vznik Československé republiky, vyrážím pravidelně s "Lidlenkou." na cesty. Na 28. 10. 2011 připadla akce, která neměla dosud obdoby.

V plánu byla totiž návštěva dvou klíčových míst v naší historii. Majestátný Říp a smutný Terezín. Poprvé jsem cestoval i s parťákem, stal se jím Zdenek alias Str.Fido. Celou dobu se nás drželo nehorázné štěstí, vše jsme stihli a našli, narazili na správné lidi, ale to bych předbíhal...

Dobrodružství začalo na brněnském Hlavním nádraží. V 5:35 jsme nasedli na EC Johannes Brahms směr Německo. Plán jsme měli, jízdní řády taky. Během řeči jsme však narazili na otázku multiny Theresienstadt, zda ji odpoledne stihneme, nebo ne.

Původně měl totiž Terezín přijít na řadu až po Řípu. Ale vyšší moc, přesněji naše spontánní reakce, rozhodla jinak. Náš vlak totiž směřoval do Ústí nad Labem, čehož jsme využili a vyburcovalo nás to změnit pečlivě připravovanou akci za pochodu, respektive za jízdy. To byl teda budíček a fofr. Síť samozřejmě stávkovala, zjišťování potřebných údajů se poněkud prodloužilo, díky čemuž uběhly dlouhé hodiny na kolejích jako voda. Během cesty jsme se seznámili s několika lidmi. Poznali jsme také česko-anglický pár, který se právě vracel z Varšavy přes Prahu do Děčína, ale i paní která nás dovedla na nádraží Ústí nad Labem - Západ, odkud nám už jel rychlík směr Litoměřice. Načasování bylo výtečné.

Dorazili jsme do Leitmeritz. U hradeb kousek od nádraží na nás čekala první krabka jak výletu, tak Ústeckého kraje. Přístup sice byl poněkud problematický, ale nemohli jsme ji tam nechat. Však to znáte. :-) Nafotit, a pak šup na taxíka.

Jedenáct hodin: jsme ve tři kilometry vzdáleném Terezíně a vyrážíme na úvodní stage multiny k proslulému památníku, který dobře známe z obálek učebnic dějepisu. Uctili jsme památku zemřelých, prohlédli si vstupní bránu do expozice a vyrazili ke Stage 2. Tam jsme chvíli bojovali s čísly, prohlédli zbytek trati a krematorium, zakoupili suvenýr a razili ke Stage 3. Latinská cedule nás sice popletla, ale později se nám hodilo, že jsme si všimli jednoho důležitého detailu. U Stage 4 už byl klid - indície, které nám poskytl autor do listingu jsme po chvilce stejně objevili. Stage 5, rychle posbírat indície a šup na počítání...

Jedna hodina odpolední: vybrali jsme si dřevěnou chatku, připravili kalkulačku, posvačili a napili se. Logicky to samozřejmě napoprvé nevyšlo a podruhé taky ne. Evička protestovala, ale vyšlo to a hlásila zelenou. A frr pro krabku. :) Zdánlivě vypadal odlov jednoduše, ovšem poněkud se protáhl. Dostat se k úkrytu bylo poměrně náročné, ale zmákli jsme to. Autor Toniczech si s keškou Theresienstadt pěkně vyhrál, moc se nám líbila a doporučujeme, zabrala nám téměř dvě a půl hodiny. Ještě navštívit PC - Terezin bývalých kasáren a můžeme se přesunout do Bohušovic nad Ohří. Naštěstí na druhém konci městečka byla zastávka, kudy úplně náhodou jel autobus. V Bohušovicích jsme stihli vlak a vydali se do Roudnice nad Labem.

Už, už jsme na Říp málem ani nedorazili, museli jsme tedy vynechat některé keše a dali si jen Zámeckou jízdárnu deset minut před odjezdem směr Mněteš, Ctiněves atd. Což nám jako rodilým Moravákům dělalo velké problémy jen vyslovit. Na radu řidiče jsme ve tři hodiny vystoupili v městečku Rovné, kde byla nejschůdnější cesta. A mysterka. :-) Suvenýry byly zavřené, ale pomohl sympatický hlídač parkoviště. O tři čtvrtě hodiny později - kvůli malému zdržení v rámci hesla "Vzhůru za šipkou" jsme se již ocitli u nejstarší keše Ústecka - Lonely Mountain z roku 2002 od Milancera. Nádherná vyhlídka. Tam jsme se potkali s kolegy Srnators, kteří mimo jiné před námi logovali "Prafotra Moravu." Je to zhola jasné, že nestíháme.

Čtvrt na pět: po seběhnutí vrstevnice jsme dorazili k PC Hora - Říp. A pak už jen regulérní cestou k rotundě a k poslednímu dnešnímu kousku - Earth Cache -Geologie Řípu. Tam se setkáváme s párem geoslečen z Prahy, ovšem máme smůlu, sebou nás nevezmou. Co teď? Dosud veliký hrnec štěstěny se vyčerpal, ovšem stále je šance najít někoho, kdo by nás popovezl alespoň do Roudnice. Scházíme z Řípu a v dáli mizí náš autobus, stačila jen čtvrt hodinka....

Nikdo není ochoten nás vzít, nacházíme útěchu až u pána, který nám poradil poptat se u kostela. Právě tam totiž končil koncert a štáby české televize se chystaly domů. Mladší kurátorka nám povolala samotnou roudnickou farářku, která už byla doma. Ale přijela pro nás. Čekání bylo nekonečné, pak se zjevila. Moderní farářka Církve československé husitské jménem Lenka menšího vzrůstu s dredy.

Vlak nám jel v šest, vše jsme stihli a už se jen dostat přes Prahu domů. Dorazili jsme zpět do Brna o půl jedenácté plní zážitků a nových zkušeností s bolavýma nohama.

Celý tento den byl plný šťastných chvil, díky lidské dobrotě a ochotě se nám vše podařilo na výbornou. Museli při nás stát všichni svatí a ještě hrnec štěstěny. Tato expedice rozhodně stála za to, našli jsme 8 keší čtyř typů, rád se do těchto míst někdy vrátím.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCP0NK, GCWH68, GC2WDX1, GC1M2K2, GCP65N, GC9EBC, GC2WDWK, GC1XE14

Autor: polas_CZ

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 18:58, 15. 01. 2012

  idaemon

  Pěkné. Dávám si novoroční předsevzetí navštívit Říp. :-)

 • 14:30, 25. 01. 2012

  L\\

  Na Říp bych taky někdy ráda, ale musim se přiznat, že tenhle článek mi moc nedal.
  o keších, krajině a lidech jsme se nedozvěděli celkem nic, jen jak furt lítali jako pometla:))

 • 15:21, 24. 05. 2017

  peter

  Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us.
  cursos adwords https://davidrodriguez.co/

 • 01:20, 28. 05. 2017

  peter

  I simply discovered this web journal and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top choices. Much obliged to You.
  ticketcharge
  http://www.ticketcharge.com/

 • 15:41, 30. 05. 2017

  peter

  It turned out to be Very useful to me and I am certain to every one of the observers here!
  Tom Brady Supplements
  https://planetsupplement.com/tom-brady-supplements /

 • 14:24, 31. 05. 2017

  Ashar Seo

 • 13:08, 04. 06. 2017

  Ashar

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..

  curso google adwords
  https://davidrodriguezcreative.com/

 • 13:55, 07. 06. 2017

  Ashar

  That is the amazing attitude, in any case is simply not make each sence at all proclaiming about that mather. Practically any system an abundance of thanks notwithstanding i had attempt to advance your own particular article into delicius in any case it is obviously a predicament utilizing your data destinations would you be able to please recheck the thought. much appreciated yet again.

  how to get your ex back
  http://www.getbackexgirlfriendadvice.com/category/ get-back-your-girlfriend/

 • 20:11, 07. 06. 2017

  Ashar

  I\'ve perused some well done here. Certainly worth bookmarking for returning to. I amaze the amount of exertion you put to make such an extraordinary enlightening site.

  Language of desire
  http://www.relationshipeguide.com/the-language-of- desire-review/

 • 14:20, 08. 06. 2017

  Ashar

  Much obliged for setting aside an ideal opportunity to talk about that, I feel firmly about this thus truly like becoming acquainted with additional on this sort of field. Do you mind overhauling your blog entry with extra understanding? It ought to be truly helpful for every one of us.

  graflex lightsaber
  http://www.smash.com/star-wars-graflex-lightsaber/

 • 14:20, 08. 06. 2017

  Ashar

  Cool stuff you must you keep redesign every one of us.

  warehouse floor coating
  http://www.highperformancesystems.com/case-studies /warehouse-floor-coating/

 • 14:20, 08. 06. 2017

  Ashar

  Great site, Distinguished criticism that I can handle. Im pushing ahead and may apply to my present place of employment as a pet sitter, which is exceptionally charming, yet I have to extra grow. Respects.

  watch live sports
  https://www.youtube.com/watch?v=YY82YsDBKCg

 • 14:20, 08. 06. 2017

  Ashar

  It is basic that we read blog entry precisely. I am now done it and find this post is truly astounding.
  cats vs cucmbers
  http://www.smash.com/why-are-cats-afraid-of-cucumb ers-why-felines-are-so-scared-hate-them/

 • 14:20, 08. 06. 2017

  Ashar

  I discovered your this post while hunting down data about web journal related exploration ... It\'s a decent post .. continue posting and overhauling data.
  recycle near me
  https://www.behance.net/recyclingc7740

 • 23:06, 09. 06. 2017

  Robinajck

  Awesome post, and incredible site. Much obliged for the data!
  cor obscura
  https://www.cor-obscura.com/

 • 14:18, 10. 06. 2017

  Ashar

  Pleasant to be going to your site once more, it has been months for me. Well this article i\'ve been sat tight for so long. I require this article to finish my task in the school, and it has same point with your article. Much obliged, extraordinary offer.

  sainsbury\'s flowers
  http://bestflowerdelivery.co.uk/

 • 14:19, 10. 06. 2017

  Ashar

  Pleasant to be going to your site once more, it has been months for me. Well this article i\\\'ve been sat tight for so long. I require this article to finish my task in the school, and it has same point with your article. Much obliged, extraordinary offer.

  http://phyllisgreen.wordpress.com/

 • 14:19, 10. 06. 2017

  Ashar

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about that, I feel unequivocally about this thus truly like becoming more acquainted with additional on this sort of field. Do you psyche upgrading your blog entry with extra knowledge? It ought to be truly helpful for every one of us.

  Free E-Juice
  https://www.youtube.com/watch?v=SPJLGhNen-M

 • 09:50, 11. 06. 2017

  Robinjack

  I am cheerful to locate your recognized method for composing the post. Presently you make it simple for me to comprehend and actualize the idea. Much obliged to you for the post.
  voyance par telephone
  http://voyance-amour-eternel.com/

 • 13:57, 11. 06. 2017

  Ashar

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..

  contractor
  http://homeacrepairs.weebly.com/ac-tune-ups.html

 • 13:57, 11. 06. 2017

  Ashar

  I respect what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back however I would expect by every one of the remarks this is working for you also.

  heat exchanger
  https://acblowinghotair.wordpress.com/troubleshoot ingyourunit/

 • 13:57, 11. 06. 2017

  Ashar

  counting sensible remarks here...

  buy likes
  http://allsocialmediasolution.us/buy-facebook-like s-facebook-fans/

 • 13:58, 11. 06. 2017

  Ashar

  i was just browsing along and came upon your blog. just wanted to say good blog and this article really helped me.

  creo 4.0
  http://creo.aedsoftware.info/

 • 13:58, 11. 06. 2017

  Ashar

  I as of late went over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t comprehend what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog, I will continue going to this online journal frequently.

  gett spotify plays millions
  http://allsocialmediasolution.us/buy-spotify-plays -streams-views/

 • 10:05, 13. 06. 2017

  Robinjack

  A debt of gratitude is in order for this article exceptionally accommodating. much appreciated.
  UK news
  http://globalnewshome.com/

 • 14:44, 13. 06. 2017

  Ashar

  Affection to peruse it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks.

  Children\'s Animation
  http://mskystudios.com/

 • 14:44, 13. 06. 2017

  Ashar

  Extraordinary things you\'ve generally imparted to us. Simply continue written work this sort of posts.The time which was squandered in going for educational cost now it can be utilized for studies.Thanks

  Anti Microbial Inhibits Bacteria Bacterial Growth
  https://www.amazon.com/FireHawk-Microfiber-Quick-D rying-Travel/dp/B06XGLFN8G

 • 14:45, 13. 06. 2017

  Ashar

  Much thanks for composing such an intriguing article on this theme. This has truly made me think and I want to peruse more.

  online shopping sri lanka
  https://mirrormirror.lk/

 • 14:45, 13. 06. 2017

  Ashar

  This article was composed by a genuine speculation essayist. I concur a considerable lot of the with the strong focuses made by the essayist. I\'ll be back.

  Copier repair
  http://www.nyrepairservice.com/

 • 14:45, 13. 06. 2017

  Ashar

  Awesome! It sounds great. A debt of gratitude is in order for sharing..

  LuLaRoe Carly in Baltimore MD
  http://www.berkeleycafe.net/

 • 09:03, 14. 06. 2017

  Robinjack

  valuable data on themes that bounty are intrigued on for this great post.Admiring the time and exertion you put into your b!..
  Firmenauftritte programmieren
  http://webnapp-programming.com

 • 10:06, 14. 06. 2017

  Robinjack

  The data you have posted is extremely helpful. The locales you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing..
  alavi foundation
  http://alavifoundation.us/razi-school-kids-local-n yc-community-support-alavi-foundation/

 • 18:52, 14. 06. 2017

  Robinajck

  Much thanks for keep this data.
  http://homedepotlosangeles.com/

 • 09:48, 15. 06. 2017

  Ashar

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently.

  balloon delivery uk
  http://www.cheapflowersdelivered.org.uk/

 • 14:15, 17. 06. 2017

  Ashar

  This is an awesome motivating article.I am practically satisfied with your great work.You put truly extremely accommodating data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post.

  artigo
  http://www.xtrasize2013.biz/

 • 14:15, 17. 06. 2017

  Ashar

  I welcomed your work exceptionally thanks

  Vida
  https://lifeintheupanddown.wordpress.com/

 • 14:15, 17. 06. 2017

  Ashar

  I can’t imagine focusing long enough to research; much less write this kind of article. You’ve outdone yourself with this material. This is great content.

  Jay A.
  http://picuploaded.com/

 • 14:16, 17. 06. 2017

  Ashar

  Your substance is completely splendid from numerous points of view. I think this is drawing in and educational material. Much obliged to you such a great amount for thinking about your substance and your perusers.
  Zabroc
  https://zabroc.com

 • 21:03, 18. 06. 2017

  Robinajck

  Your music is astounding. You have some extremely skilled craftsmen. I wish you the best of accomplishment.
  http://buysonyvaio.com/

 • 14:21, 19. 06. 2017

  Robinjack

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..
  free logo maker http://www.logomaker.io/

 • 14:21, 19. 06. 2017

  Robinjack

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently.
  LS1 Print https://www.ls1print.co.uk

 • 14:21, 19. 06. 2017

  Robinjack

  Much obliged to you for another incredible article. Where else would anyone be able to get that sort of data in such an impeccable method for composing? I have a presentation one week from now, and I am on the search for such data.
  reliable essay service http://rewarded-essays.simplesite.com/

 • 14:22, 19. 06. 2017

  Robinjack

  I welcomed your work extremely thanks
  NBA Live Mobile Coins http://www.nbalivemobiledeal.com/

 • 15:06, 20. 06. 2017

  Robinjack

  This sort of message continually moving and I like to peruse quality substance, so upbeat to discover great spot to numerous here in the post, the composition is simply awesome, a debt of gratitude is in order for the post.
  best desert tours from marrakech
  https://www.marrakech-day-trips.com/

 • 10:11, 21. 06. 2017

  Ashar

  Super site! I am Loving it!! Will return once more, Im taking your food likewise, Thanks.
  escort service amsterdam
  http://www.beautyescortsamsterdam.com/

 • 15:09, 21. 06. 2017

  Ashar

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\\\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently.
  find aisne jobs
  https://www.pure-jobs.com/jobs-in/state/aisne

 • 15:09, 21. 06. 2017

  Ashar

  Magnificent delineated data. I thank you about that. Undoubtedly it will be exceptionally helpful for my future ventures. Might want to see some different posts on the same subject!
  gwinnett county bail bonds

  http://www.gwinnettcountybailbonds.org/

 • 15:09, 21. 06. 2017

  Ashar

  It turned out to be Very useful to me and I am certain to every one of the observers here!

  rent apartment cannes
  http://www.cannesrentalapartments.com/management

 • 15:09, 21. 06. 2017

  Ashar

  Howdy! A debt of gratitude is in order for the considerable data you havr gave! You have touched on crucuial focuses!

  free credit reports from all three bureaus
  http://free-credit-reports-from-all-3-bureaus.com/ free-credit-report-gov/

 • 13:26, 22. 06. 2017

  AsharSeo

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..

  Penis Vibrator
  http://dildovibrators.in/

 • 13:26, 22. 06. 2017

  AsharSeo

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently.

  sex change thailand
  https://www.asiacosmeticthailand.com/services/sex- change-thailand/

 • 13:26, 22. 06. 2017

  AsharSeo

  It is basic that we read blog entry deliberately. I am as of now done it and find this post is truly stunning.

  Adobe Illustrator CS6
  http://adobecs.aedsoftware.info/

 • 13:27, 22. 06. 2017

  AsharSeo

  i was simply scanning along and happened upon your site. simply needed to say great site and this article truly helped me.

  Ronald Perelman
  https://www.insidephilanthropy.com/wall-street-don ors/ronald-o-perelman.html

 • 23:19, 22. 06. 2017

  Robinajck

  Awesome post, and incredible site. Much obliged for the data!
  best personal trainer west la
  http://www.lauravarney.com/

 • 13:45, 24. 06. 2017

  AsharSeo

  I like this post,And I figure that they having a ton of fun to peruse this post,they might take a decent site to make an information,thanks for sharing it to me.

  bmw vin decoder
  https://www.mdecoder.com/

 • 13:45, 24. 06. 2017

  AsharSeo

  A debt of gratitude is in order for your post. I\'ve been contemplating composing an exceptionally equivalent post in the course of the last couple of weeks, I\'ll most likely keep it quick and painless and connection to this rather if thats cool. Much obliged.

  e-nail
  http://www.e-nail.us

 • 13:45, 24. 06. 2017

  AsharSeo

  Superb represented data. I thank you about that. Probably it will be exceptionally helpful for my future ventures. Might want to see some different posts on the same subject!

  criminal appellate attorney san antonio
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1AkQj602BeV ePLnVvuMxKaAQUnL0km1j9Mfo2QTL5C5E/edit#gid=0

 • 13:46, 24. 06. 2017

  AsharSeo

  Get Perfect Satta King Guessing, Fastest Satta King Result Of Satta King Faridabad, Updated Satta King Chart Of Satta King Bazaar, Satta King Disawar

  SATTA KING RESULT
  http://sattamatkaresult.net/satta-king-guessing-fo rum

 • 22:40, 24. 06. 2017

  AsharSeo

  I can set up my new thought from this post. It gives top to bottom data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..

  cheap canvas print
  https://www.cheap55printing.com/blog/cheap-canvas- print/

 • 12:39, 27. 06. 2017

  Robinajck

  Incredible data! I as of late ran over your online journal and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t comprehend what to say with the exception of that I have.
  http://sephorabeverlyhills.com/

 • 12:44, 30. 06. 2017

  Robinajck

  A debt of gratitude is in order for your data, it was truly extremely helpfull..
  http://rolexsubmariner.shop/

 • 13:35, 01. 07. 2017

  AsharSeo

  Much appreciated such a great amount for this data. I need to tell you I agree on a few of the focuses you make here and others might require some further survey, however I can see your perspective.

  tarot readings
  http://freeonlinetarot.co.uk

 • 13:35, 01. 07. 2017

  AsharSeo

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel emphatically about it and adoration adapting more on this subject.

  chauffeur de prestige
  https://youcarprestige.com/reserver-chauffeur-vtc- melun/

 • 13:35, 01. 07. 2017

  AsharSeo

  Great site, Distinguished criticism that I can handle. Im pushing ahead and may apply to my present place of employment as a pet sitter, which is exceptionally charming, yet I have to extra grow. Respects.

  Viking Refrigerator Repair
  http://vikingrange.repair/viking-refrigerator-repa ir/

 • 13:35, 01. 07. 2017

  AsharSeo

  Much thanks for this extraordinary post.

  Florida beach towns
  http://luxuryrentalssarasota.com/

 • 08:56, 02. 07. 2017

  AsharSeo

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..

  cab service in jaipur
  http://www.cabonrental.com/

 • 14:12, 02. 07. 2017

  AsharSeo

  I can set up my new thought from this post. It gives top to bottom data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..

  Fence Gate
  https://drive.google.com/drive/folders/0B-r_KhjbyR 61WTBLNXN6UUJybm8?usp=sharing

 • 12:50, 03. 07. 2017

  AsharSeo

  I can set up my new thought from this post. It gives top to bottom data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..

  music promotion
  https://buyscplays.com/promotion/

 • 12:51, 03. 07. 2017

  AsharSeo

  The data you have posted is exceptionally valuable. The locales you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing..

  cheap postcard printing
  https://www.cheap55printing.com/cheap-postcard-pri nting/

 • 00:24, 06. 07. 2017

  peter

  I am all that much satisfied with the substance you have specified. I needed to thank you for this awesome article.
  Ex factor guide
  http://www.relationshipeguide.com/ex-factor-guide- review-by-brad-browning/

 • 09:20, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  This is only the data I am finding all over the place. A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal..

  buy facebook likes cheap
  https://sociohawk.com/buy-real-facebook-likes/

 • 09:20, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  I respect what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back however I would expect by every one of the remarks this is working for you also.

  Chocolate Slim мнения
  http://mneniyacpa.com/chocolate-slim/

 • 14:17, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  Your site furnished us with profitable data to work with. Each and every tips of your post are magnificent. You rock for sharing. Continue blogging..

  cafe marita
  http://www.cafemarita.com.br/loja

 • 14:17, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  Its an incredible joy perusing your post.Its brimming with data I am searching for and I want to post a remark that \"The substance of your post is amazing\" Great work.

  plastic dishes that look like china
  http://www.apartysource.com/china-like-tableware.h tml

 • 14:17, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  I high value this post. It\'s elusive the great from the terrible now and then, however I think you\'ve nailed it! would you brain overhauling your web journal with more data?

  brochure designs effective marketing
  https://www.55printing.com/blog/brochure-designs-e ffective-marketing/

 • 14:18, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  I can\'t envision concentrating sufficiently long to research; significantly less compose this sort of article. You\'ve beaten yourself with this material. This is extraordinary substance.

  cheap canvas printing
  https://www.cheap55printing.com/cheap-canvas-print ing/

 • 23:07, 06. 07. 2017

  AsharSeo

  I can set up my new thought from this post. It gives top to bottom data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..

  EcoSlim σχολια κριτικες τιμη
  http://cpagoods.gr/ecoslim/

 • 19:49, 07. 07. 2017

  AsharSeo

  A debt of gratitude is in order for the pleasant web journal. It was extremely valuable for me. I\'m upbeat I discovered this site. Much obliged to you for offering to us,I too dependably discover some new information from your post.

  escort service amsterdam
  http://www.beautyescortsamsterdam.com/

 • 21:40, 09. 07. 2017

  Robinajck

  I truly like you\'re composing style, awesome data, thankyou for posting.
  majestic theatre box office
  http://majestictheatretickets.org

 • 14:49, 15. 07. 2017

  peter

  Great site, Distinguished criticism that I can handle. Im pushing ahead and may apply to my present place of employment as a pet sitter, which is exceptionally charming, yet I have to extra grow. Respects.
  instagram metrics
  https://seekmetrics.com/analytics/instagram

 • 13:16, 23. 07. 2017

  peter

  The latest craze fidget spinner toys everybody is talking about are here from C2BPromo.com for your customization with your brands, logos or business messages as promotional fidget spinners or branded fidget spinners or Logo Fidget Spinners for your marketing campaigns, trade show giveaways, corporate gifts, promotional gifts and event giveaways. You are guaranteed your audiences will love them, spin them right from the package and spread your business message out! Check out the largest product line of Custom Fidget Spinners in the industry at C2BPromo.com, the No. 1 factory-direct Custom Platform of promotional products to save up 60% and free shipping and free logo here!
  Branded Fidget Spinners
  https://www.c2bpromo.com/custom-branded-logo-fidge t-spinner-toys-promotional-products-gifts.html

 • 20:56, 24. 07. 2017

  peter

  hi!! Exceptionally fascinating discourse happy that I went over such educational post. Keep doing awesome. Happy to be a piece of your net group.
  talk to a doctor online

  http://www.purevolume.com/listeners/Daniel17579/po sts/6582375/Use+Chinese+Medicine+Diagnosis+Method+ to+Evaluate+Your+Health

 • 13:33, 30. 07. 2017

  AsharSeo

  Awesome post, and incredible site. Much obliged for the data!

  His secret Obsession
  http://www.relationshipeguide.com/his-secret-obses sion/

 • 13:58, 06. 08. 2017

  AsharSeo

  Pleasant post. I was checking continually this online journal and I am inspired! To a great degree accommodating data uniquely the last part I watch over such information a considerable measure. I was looking for this specific data for quite a while. Much obliged to you and good fortunes.

  hotel escort amsterdam
  http://www.beautyescortsamsterdam.com/

 • 13:58, 06. 08. 2017

  AsharSeo

  much obliged to you for your intriguing infomation.

  escort in amsterdam
  http://www.eliteescortamsterdam.com/

 • 00:21, 10. 08. 2017

  peter

  Good artcile, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.
  galleryoneand2
  http://wsap.edu.pl/osrodkikariery/forumdyskusyjne/ profile.php?mode=viewprofile&u=60426

 • 09:19, 10. 08. 2017

  peter

  i was simply searching along and happened upon your online journal. simply needed to say great online journal and this article truly helped me.
  tour gratis estocolmo
  http://www.stockholmfreetour.com

 • 14:30, 12. 08. 2017

  AsharSeo

  This online journal is so pleasant to me. I will continue coming here over and over. Visit my connection too..

  oakville contractors
  http://redstonecontracting.com/

 • 08:58, 13. 08. 2017

  AsharSeo

  On the off chance that you set out to make me think today; mission fulfilled! I truly like you\"re composing style and how you express your thoughts. Much obliged to you.

  check out
  http://www.bdsm-girls.com/

 • 19:10, 15. 08. 2017

  AsharSeo

  Great Blog Your work is great and I value you and jumping for some more educational posts. Much obliged to you for sharing incredible data to us.

  followers
  http://instagramfollower.de

 • 15:54, 17. 08. 2017

  AsharSeo

  I am upbeat to discover this post exceptionally helpful for me, as it contains part of data. I generally want to peruse the quality substance and this thing I found in you post. A debt of gratitude is in order for sharing.

  Jason Spencer Student Loan
  http://www.addistontexas.net/about.html

 • 15:54, 17. 08. 2017

  AsharSeo

  Your substance is completely splendid from numerous points of view. I think this is drawing in and educational material. Much obliged to you such a great amount for thinking about your substance and your perusers.

  VFX
  http://www.extinctionmedia.com

 • 13:26, 19. 08. 2017

  AsharSeo

  i was just browsing along and came upon your blog. just wanted to say good blog and this article really helped me.

  Global Forwarding
  http://quote.globalforwarding.com/freight-forwardi ng-gold-coast/

 • 14:07, 23. 08. 2017

  Ashar Seo

  Great Article That appears to be excellent however i am still not too sure that I like it. At any rate will look far more into it and decide personally!

  Tainted Alcohol
  https://www.SafeProof.org

 • 14:05, 24. 08. 2017

  Ashar Seo

  Respecting the time and exertion you put into your online journal and point by point data you offer!..

  Shariah audit
  http://www.sherifmustafa.com/

 • 14:05, 24. 08. 2017

  Ashar Seo

  This is truly a decent and educational, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it

  fencing
  http://uprightdownright.com/

 • 14:28, 26. 08. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement..

  cabinets direct cleveland
  https://www.clecabinets.com/project-blog

 • 00:51, 08. 09. 2017

  Ashar Seo

  Pleasant learning picking up article. This post is truly the best on this significant theme.

  vintage plastic plates
  http://www.apartysource.com/china-like-tableware.h tml

 • 18:41, 09. 09. 2017

  Ashar Seo

  I read that Post and got it fine and enlightening.

  Review
  https://www.autoinsuross.com/kemper-auto-insurance /

 • 17:08, 14. 09. 2017

  Ashar Seo

  Extraordinary occupation for distributed such a gainful site. Your web log isn\'t just helpful however it is furthermore truly innovative as well. There have a tendency to be relatively few individuals who can surely compose not all that straightforward posts that imaginatively. Proceed with the decent written work

  buy fire extinguishers
  http://www.anjfire.com

 • 13:09, 16. 09. 2017

  Ashar Seo

  Doubtlessly this is a fantastic post I got a considerable measure of information subsequent to perusing good fortunes. Topic of website is superb there is just about everything to peruse, Brilliant post.

  visit site
  https://www.gamerbolt.com/

 • 13:56, 17. 09. 2017

  Ashar Seo

  Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is exceptionally pleasant and extremely instructive article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point however I can\'t resist the urge to ponder, shouldn\'t something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!

  fake diplomas
  http://www.nd-center.com/

 • 12:19, 20. 09. 2017

  peter

  You have made an awesome showing on this article. It\'s exceptionally lucid and exceedingly astute. You have even figured out how to make it reasonable and simple to peruse. You have some genuine written work ability. Much thanks to you.
  outsource software
  http://www.fusionhit.com/

 • 13:03, 20. 09. 2017

  Ashar Seo

  Much appreciated such a great amount for this data. I need to tell you I agree on a few of the focuses you make here and others may require some further audit, yet I can see your perspective.

  Global Forwarding
  http://quote.globalforwarding.com/freight-forwardi ng-gold-coast/

 • 12:35, 23. 09. 2017

  peter

  I wish more writers of this kind of substance would take the time you did to look into and compose so well. I am exceptionally inspired with your vision and understanding.
  Mobilização Articular
  http://www.campcursos.com.br/mobilizacao-articular -tecnicas-de-mobilizacao-articular/

 • 19:27, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  I am trusting the same best exertion from you later on too. Actually your exploratory writing abilities has roused me.

  erotic massage Amsterdam
  http://www.escortcompanyamsterdam.com/

 • 19:27, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  Looking for Cheap, Best & Top Quality Seedbox, VPS, RDP or Server? Contact SnTHostings Right Away!!

  seedbox
  https://snthostings.com/seedbox/

 • 19:27, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  much obliged for the tips and information..i truly value it..

  the online dog trainer reviews
  http://www.getfreedogtraining.com/reviews-doggy-da ns-online-dog-trainer-review/

 • 13:14, 26. 09. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged for your post. I\'ve been considering composing an extremely practically identical post in the course of the last couple of weeks, I\'ll most likely keep it quick and painless and connection to this rather if thats cool. Much obliged.

  https://www.zumvu.com/darlingwebdesign

 • 13:40, 27. 09. 2017

  Ashar Seo

  Its an incredible joy perusing your post.Its brimming with data I am searching for and I want to post a remark that \"The substance of your post is amazing\" Great work.

  Dentist in Monroe
  http://donaldkimdds.com/

 • 12:33, 28. 09. 2017

  Ashar Seo

  It is basic that we read blog entry deliberately. I am as of now done it and find this post is truly stunning.

  view publisher site
  https://www.econotimes.com/10-Business-Experts-Who -Have-Had-an-Impact-on-the-Economy-920875

 • 15:35, 03. 10. 2017

  Ashar Seo

  Adoration to peruse it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks.

  plastic tableware that looks real
  http://www.apartysource.com/china-like-tableware.h tml

 • 12:56, 07. 10. 2017

  Robinjack

 • 13:14, 07. 10. 2017

  Ashar Seo

  This is a splendid web journal! I\'m extremely content with the remarks!..

  women\'s apparel
  https://www.peaceloveworld.com/

 • 13:14, 07. 10. 2017

  Ashar Seo

  Awesome substance material and extraordinary format. Your site merits the majority of the positive input it\'s been getting.

  Bulova
  https://www.certifiedwatchstore.com/watch-brands/b ulova.html

 • 11:30, 10. 10. 2017

  Ashar Seo

  Positive site, where did u think of the data on this posting? I\'m satisfied I found it however, sick be inquiring soon to discover what extra posts you incorporate.

  escort amsterdam
  http://www.eliteescortamsterdam.com/

 • 11:31, 10. 10. 2017

  Ashar Seo

  This is a brilliant web journal. I would not joke about this. You have such a great amount of learning about this issue, thus much energy. You likewise know how to make individuals rally behind it, clearly from the reactions.

  voyance directe
  http://voyance-retour-amour.com/

 • 13:21, 11. 10. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post, and incredible site. Much obliged for the data!

  Instaforex Nigeria
  http://instaforex-africa.seowebanalyst.com/2015/08 /04/How-To-Fund-Instaforex-Live-Account.html

 • 08:58, 12. 10. 2017

  Robinjack

  a fantastic read http://lawexpertsteam.com/

 • 13:47, 12. 10. 2017

  peter

  Is it alright to post a portion of this on my site fundamentally present a hyperlink on this site page?
  software outsourcing http://www.fusionhit.com/

 • 13:18, 16. 10. 2017

  Ashar Seo

  Decent to be going to your web journal once more, it has been months for me. Well this article i\'ve been sat tight for so long. I require this article to finish my task in the school, and it has same theme with your article. Much obliged, awesome offer.

  web site
  https://sf.storeboard.com/blogs/business/conservin g-mother-earth-things-you-need-to-know-about-non-r enewable-energy/806534

 • 13:19, 16. 10. 2017

  Ashar Seo

  Its an incredible joy perusing your post.Its brimming with data I am searching for and I want to post a remark that \"The substance of your post is magnificent\" Great work.

  more info
  https://www.diigo.com/item/note/67s5r/31o0?k=0d186 42f04b6a1b28a5275a26c8e8170

 • 11:05, 18. 10. 2017

  peter

  You have made an awesome showing on this article. It\'s exceptionally lucid and exceedingly astute. You have even figured out how to make it reasonable and simple to peruse. You have some genuine written work ability. Much thanks to you.
  Buy PTC Creo 4.0 http://creo.aedsoftware.info/

 • 13:46, 26. 10. 2017

  Robinjack

  West Virginia wholesale truck insurance http://quote.insurancetruck.com

 • 07:54, 29. 10. 2017

  Ashar Seo

  Awesome post, and incredible site. Much obliged for the data!

  Tobacco
  https://www.nicorinse.com/

 • 06:53, 30. 10. 2017

  Robinjack

 • 10:20, 04. 11. 2017

  peter

  Hey, I discover perusing this article a delight. It is amazingly useful and intriguing and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..
  lending club reviews https://thelendingmag.com/lending-club-reviews/

 • 14:51, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for your knowledge for your fabulous posting. I\'m happy I have set aside an ideal opportunity to see this.

  online discount watches
  http://www.avisionofu.com/spot-trendy-watches-styl es/

 • 14:51, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  I know your aptitude on this. I must say we ought to have an online discourse on this. Composing just remarks will close the exchange straight away! Furthermore, will confine the advantages from this data.

  escort service amsterdam
  http://www.eliteescortamsterdam.com/

 • 12:45, 05. 11. 2017

  peter

  greetings was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  free tour estocolmo http://www.stockholmfreetour.com

 • 21:54, 05. 11. 2017

  Ashar Seo

  This is truly a decent and enlightening, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it

  Thomas Paquin
  http://www.thomaspaquin.com/

 • 21:50, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  I was taking a gander at some of your posts on this site and I consider this site is truly informational! Keep setting up..

  Official Musically Website
  http://www.freemusicallyfollowersguide.com

 • 09:51, 09. 11. 2017

  Robinjack

 • 09:55, 09. 11. 2017

  Seo

 • 14:51, 11. 11. 2017

  Ashar Seo

  I truly value this superb post that you have accommodated us. I guarantee this would be helpful for a large portion of the general population.

  laundry pickup
  https://thelaundrycenter.com/

 • 20:31, 13. 11. 2017

  jackman30

  Varšavy přes Prahu do Děčína, ale i paní která nás dovedla na nádraží Ústí nad Labem - Západ, odkud nám už jel rychlík smě voyance tel

  http://voyance-retour-amour.com

 • 21:14, 14. 11. 2017

  jackman30

  taky. Během řeči jsme však narazili na otázku multiny Theresienstadt, zda ji odpoledne stihneme, nebo ne. Payment Processor

  http://paymentnetworks.com

 • 11:21, 16. 11. 2017

  seo

  енонощен ключар http://kluchar.biz/

 • 09:34, 18. 11. 2017

  seo

 • 10:50, 20. 11. 2017

  seo

 • 08:02, 21. 11. 2017

  seo

 • 10:28, 21. 11. 2017

  peter

  Hey, I discover perusing this article a delight. It is amazingly useful and intriguing and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..
  best family photographer in Katy http://candyfoxstudio.com/family-photography

 • 10:51, 21. 11. 2017

  Ashar Seo

  Awesome! It sounds great. A debt of gratitude is in order for sharing..

  golf betting
  https://issuu.com/bownessdavon

 • 10:51, 21. 11. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged for each other useful site. The spot else might just I understand that sort of data written in such a perfect means? I have an endeavor that I\'m a few seconds ago working on, and I have been watchful for such data.

  residential steam generator system
  http://www.brandaidpeople.com/bathroomremodeling/

 • 12:13, 22. 11. 2017

  Ashar Seo

  In the event that more individuals that compose articles truly fretted about composing awesome substance like you, more perusers would be occupied with their compositions. Much thanks to you for thinking about your substance.

  LFG
  https://www.mydestinylfg.com/

 • 11:07, 25. 11. 2017

  Ashar Seo

  Extraordinary substance material and awesome design. Your site merits the majority of the positive input it\'s been getting.

  Mold removal inspection
  https://www.f6s.com/purecleanmoldremoval

 • 11:07, 25. 11. 2017

  Ashar Seo

  Extraordinary Article it its truly enlightening and creative update us as often as possible with new upgrades. its was truly important. much obliged.

  laundry pick up nyc
  http://www.apsense.com/user/purecleanny

 • 07:31, 26. 11. 2017

  peter

  Situs QQRaja.com merupakan situs poker online terpercaya yang memberikan berbagai macam game seperti dominoqq terbesar dan terpercaya di Indonesia.
  judi poker online http://qqraja.com/

 • 17:45, 27. 11. 2017

  Seo

  \"Organize an amazing and fun-filled event through Eventdex. All event management processes are simplified into a single app - EventApp. This highly functional event management software will help you to organize, all your event data in real time. It is integrated with all social media platforms to promote your event and attract more attendees.
  You can schedule your event instantly and send it to your event team as well as to attendees, exhibitors and sponsors. The event technology helps in managing the attendee check-in, which is very helpful for event planners to make different event strategies at various event cycles. Its on-site event registration software is integrated with badge design and printing tools to speed-up the attendee\'s check-in time at the entry gate of the event.
  Eventdex offers a perfect business matchmaking app – MatchLeads, which helps in matching the same business profiles of different attendees at an event and can schedule their appointments on request. Its Lead retrieval app is one such app which is beneficial for event managers and organizers, especially in getting a real-time data of all leads generating through various online channels for an event.
  Eventdex is providing multiple event management technologies and applications to suit various business needs of an event. The technology, service and cost-effective prices presented by us, is unmatched as compared to other companies of the present event industry\"
  event management software https://www.eventdex.com/event-management-software s/

 • 12:23, 28. 11. 2017

  Ashar Seo

  It was a decent post undoubtedly. I completely delighted in understanding it in my lunch time. Will most likely come and visit this blog all the more regularly. A debt of gratitude is in order for sharing.

  jogger pants women
  http://www.leslingeries.com

 • 11:55, 30. 11. 2017

  Ashar Seo

  howdy, your sites are better than average. I value your work.

  garage door repair
  https://marketersmedia.com/new-jersey-garage-door- repair-and-installation-company-providing-honest-s ervice/260023

 • 12:09, 02. 12. 2017

  Ashar Seo

  You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you.

  best keratin treatment without formaldehyde
  https://sislt-scalar.missouri.edu/health/are-brazi lian-keratin-treatment-good-for-natural-afro-hair

 • 11:51, 03. 12. 2017

  Ashar Seo

  This article gives the light in which we can watch the truth. This is exceptionally decent one and gives indepth data. A debt of gratitude is in order for this decent article.

  SIGINT
  https://comintconsulting.com

 • 11:52, 03. 12. 2017

  Ashar Seo

  Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers!

  escort service amsterdam
  http://www.eliteescortamsterdam.com/

 • 11:14, 06. 12. 2017

  Ashar Seo

  much obliged this is great web journal.

  watches for men
  https://tictail.com/certifiedwatchstore

 • 11:15, 06. 12. 2017

  Ashar Seo

  I experience considerable difficulties my contemplations on substance, however I truly felt I ought to here. Your article is truly awesome. I like the way you composed this data.

  brooklyn extinguisher service
  http://www.bestbrandsworldwide.com/j-fire-extingui sher

 • 10:57, 12. 12. 2017

  seo

  high risk truck insurance company http://www.AdvantageCorpTrucking.com

 • 11:44, 13. 12. 2017

  seo

  custom xbox one controllers https://addictcontrollers.com/

 • 11:44, 13. 12. 2017

  seo

  cargo and liability insurance http://quote.insurancetruck.com/

 • 12:17, 14. 12. 2017

  seo

 • 09:23, 27. 12. 2017

  peter

  I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style of blogging. I added it to my top picks blog webpage list and will be returning soon. If it\'s not too much trouble look at my site too and let me comprehend what you think.
  segwaystockholmairwheel.se http://segwaystockholmairwheel.se

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Sao Paulo a 2 x FTF