Djerba - neknedlete u hotelu

Vydáno: 18. srpna 2007 | Autor: Imagir | Rubriky: Hledání pokladů | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Při pohledu na mapu ostrova Djerba mé Geosrdce zaplesalo. Ano, přiznám se, koukl jsem se na ni hned při výběru dovolené s dětmi. Pokud by tam žádné poklady nebyly, zřejmě bych před členy rodiny došel k závěru, že místo právě zachvátila tropická, vysoce nakažlivá nemoc a je tedy nezbytně nutné jet jinam! Nechápete to?? Pak neděláte geocaching!

Zkoumání logů tamějších pokladů na geocaching.com už tak nadějně nevypadalo, často se objevovaly zápisy o nenalezení, ale minimálně 3 kešky vypadaly slibně.

Po třetím dnu v hotelu a návštěvě krokodýlí farmy se mě začal zmocňovat silný pocit promarněného času (geonuda). A to jsem naštěstí zcela vynechal pobyt na tržišti v Houmt Souk, kde se každý geocacher může jedině tak vytočit.

/malá vsuvka/
Před lety, nemaje tuto zkušenost jsme na trhu v Houmt Souku koupili harisu (takové brutálně ostré cosi do jídla, chcete-li chutě všech jídel sjednotit) za desetinásobek běžné ceny, když jsme před tím smlouváním cenu snížili na pětinu. Tehdy byli našimi společníky dva ostravaci - Mira otec a Mira syn. Mira syn tátovi každou chvilku říkal: „Tato to vyfoť, to je take historicke!" a Mira otec nám radil: „Nechoďte na trh, budete nasrati bo vas ti hajzli odrbou!". No, měl pravdu, odrbali nás hned u prvního stánku :-).
/konec malé vsuvky/

Začal jsem se shánět po vhodném dopravním prostředku a místní šéfík přes skútr, mi jej nakonec půjčil za cenu, která jen mírně převyšovala cenu uvedenou na informační tabuli. Navýšení ceny bylo prý způsobeno tím, že šéfík tohoto šéfíka je děsnej pruďas. Pravda byla ale spíš taková, že si malej šéfík potřeboval jen malinko zlepšit náladu poté, co se dozvěděl, že nezastupuji sto-člennou skupinu Němců, která hodlá jet v obřím chumlu na poznávací tůr.

Druhý den dopoledne jsme s Ondrou vyrazili jihozápadním směrem k nejbližšímu pokladu - Borj Kastil. Jízda po silnici byla naprosto v pohodě, ale jakmile jsme sjeli mimo asfaltku, začal skútr trochu skučet. Naše celková hmotnost 150 Kg byla na horní hranici snesitelnosti pro tohle vozidlo made in France. Povrch, po kterém jsme se pohybovali vypadal zpočátku celkem dobře, ale tím, že jsme se pohybovali v nadmořské výšce 0 a někdy i pod ní, byly na mnoha místech mokřiny. Záludnost mokřiny spočívala v tom, že se povrch zdál suchý a pevný. Po několika smycích jsme skútr položili poprvé. Výraz položili ale spíše popisuje výslednou polohu skútru než samotný děj tohoto procesu. Každopádně jsme se na místo samotné dostali poměrně rychle a začali pátrat po kešce. Poblíž okukovali dva místní kluci a jeden rybář, ale nechtěli jsme ztrácet čas. Hledali jsme minimálně půl hodiny a neustále pobíhali různými směry podle šipky na displeji. Naše pátrání bylo bohužel bezvýsledné :-(.
S vidinou dalších nálezů jsme vyrazili zpět a po několika kilometrech skútr opět ležel. Tentokrát jsme však nevyvázli bez újmy, Ondra se rozhodl, že je potřeba teplotu výfuku zkontrolovat obnaženou pravou nohou a skončilo to nepříjemnou popáleninou. Další cesta tedy vedla zpět do hotelu k lékaři.

Po nuné přestávce jsem vyrazil vstříc dalším pokladům, ale již sám. Tentokrát vyrážím ke kešce Mosque Mezria, což měla být malá, hezká mešita zcela mimo obydlenou zónu. Vozidlo tentokrát bojovalo s hlubším pískem, ale havaroval jsem už jen mírně a pouze jednou. V žádném případě nelze jet přímo ve směru, který ukazuje GPS a je potřeba hledat alespoň nějaké, trochu vyježděné cesty. Polopouštní krajina je celkem hezká, ale na mnoha místech se vyskytuje děsnej bordel, jsou to snad nějaké divoké skládky nebo co. Asi po hodině dorážím na místo. Mešita byla fakt pěkná a nikde nebyli žádní lidé, což je geocacherův sen. Hledal jsem téměř hodinu a když jsem pomocí mobilu s HandyGeocachingem stáhnul nápovědu, bylo mi jasné, že tam keš není. Byl jsem si jist, že jsem i našel místo jejího dřívějšího uložení. Velmi zklamán hrnu zpět do hotelu.

/malá vsuvka/
Po cestě zpět jsem se stal účastníkem dopravní nehody. Jedujedu a mladej arabčík se rozhodl, že se stane mým placeným průvodcem. Asi dvacet minut jel stále vedle mě a pořvával furt dokola „Mafréééénd, giv mi dináááár, mafréééénd." Občas jsem na něj také něco vykřikl, což mu možná dávalo naději, že se přece jen sblížíme. Bylo zajímavé pozorovat, že je tento mladý šikovný řidič schopen řídit a zároveň se dívat směrem 90 stupnů vpravo. Jednoznačně nemohl mít jasný přehled o situaci na „dvanácti hodinách". Tento způsob jistě nedoporučují ani v Tuniských autoškolách. Osud rozhodl, že jeho jízda tímto způsobem nebude mít dlouhého trvání a taxík, který před námi přibrzdil se mu stal osudným.
Klukovi se naštěstí celkem nic nestalo, víc to schytal od řidiče taxíku, jehož nadávkám jsem již nerozumněl.
/konec malé vsuvky/

Začal jsem se už obávat nejhoršího a šéfíkovi přes skútr jsem zaplatil pronájem ještě na další den. Nenajít na Djerbě ani jednu keš by byl totální debakl a možná bych i musel změnit nick na geocaching.com!. Druhý den tedy vyrážím opět jihozápadně a mám namířeno až na nejjižnější cípek ostrova - Ras-Terbella. Po cestě byla ještě jedna skrýš, kterou ale nemělo smysl hledat, protože posledních pět zápisů v logu bylo: NENALEZANO.
Jel jsem poměrně dlouho a pln odhodlání rozhodně využít poslední šanci. Na místo dorážím v pravé poledne, což nebylo ideální, ale hledáte-li keš, jde vše stranou. Jakmile nelze dál jet, pokračuju pěšky. Terén byl špatný, nevím, zda byl zrovna příliv, ale posledních 300 metrů bych musel projít nepříjemnými mokřinami, což se mi fakt nechtělo. Vzal jsem to oklikou přes moře plné na první pohled malých roztomilých živočichů (můj kamarád JZ nazývá podobné živočichy řitními cizopasníky), ale jdu téměř na jisto.

Keš tam BYLA a já zažil po několika zklamáních příjemné opojení, které zná každý geocacher, když najde skrýš, které musel něco obětovat. Konkrétní místo zde na fotkách neuvidíte, abyste si případně mohli hledání tohoto pokladu také vychutnat :-). Cesta zpět byla příjemná, vše mi připadalo hezčí. I benzinka, která nemá žádnej ukazatel mi připadala super a obsluhující chlapík, kterej nejprve škube za jakousi vyklechtanou páku a pak vám vyleje neměřitelné množství benzínu do nádrže, mi připadal jako největší sympaťák. Dal jsem mu jako vždy čtyři dináry, protože tuto sumu zde platíte za libovolné množství benzínu do skútru (nezávisle na tom, kolik máte před tankováním) a vyrážím zpět do mudlovského světa v hotelu.

Několik doporučení na závěr.
Ani ten nejlepší tarif vám nezajistí přijatelnou cenu internetu přes mobil. Různá datová tarifních zvýhodnění, která dobře využijete v evropských státech jsou na Djerbě nahouby. Za sto přenesených kilobajtů zaplatíte stovky korun, takže si všechny informace o keších, mapy a další věci připravte rozhodně doma. Samotné logování lze provést na recepcích hotelů, kde je obvykle k dispozici internet za přijatelný poplatek.
Pro cestování lze použít skútr, který si celkem snadno půjčíte kdekoliv, ale neobydlená místa v blízkosti moře jsou spíše pro čtyrkolku s náhonem na všechna kola. Nemám vyzkoušeno, zda ji lze půjčit samostatně bez dozoru (viděl jsem jen skupiny těchto vozidel), ale domluvit to jistě lze.
Vezměte si vždy dost vody a nějaké peníze. Při geocachingu se ocitnete i na místech relativně vzdálených od civilizace a budete-li na Djerbě v létě, může vás zklamat vozidlo a šlapat zpět v padesátistupňovém vedru nemusí být příjemné.
Vezměte si dobré boty, sandále nejsou při geocachingu na Djerbě dobrou obuví.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GCY6PJ, GCVMP9, GCXN7V

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Geocaching na Miami BeachFilm streaming vf