Jak se vyráběl Czech Heart of Europe Geocoin

Vydáno: 12. prosince 2009 | Autor: Imagir | Rubriky: Výbava pro geocaching | Tisk

Oznámkuj článek:

Definitivně jsem tomu uvěřil až v okamžiku, kdy jsem držel geocoin v ruce. Povedlo se! A povedlo se i přesto, že prej lze barevné geocoiny vyrobit jen a pouze v Číně. Postup výroby včetně fotek je v tomhle článku.

Na začátku byl nápad, který vznikl tak před dvěma lety. S několika geokolegy jsme chtěli vypustit do světa vlastní trackovatelnou minci a sledovat, jak hezky putuje po celé planetě.

Geocoiny, které jsou v různých zahraničních e-shopech se nám docela líbily, ale chtěli jsme nějaký hezký, český coin, aby se i geocacheři ve velmi vzdálených zemích koukli, kde že ta zemička v srdci Evropy vlastně je. Aby pochopili, že jsme nejlepší! :-)) Rozhodně je nás v Česku a Slovensku asi nejvíc kačerů na 1000 obyvatel :-) Někde jsem to četl a celkem tomu i věřím.

Začali jsme se ptát, kdo by nám minci vyrobil. Firmy, které vyrábějí mince ražbou nás ale poslali do háje. Podle jejich informací nelze minci vyrazit s tak hlubokou ražbou, jak by se nám líbilo. Ptali jsme se lidí, kteří si nechali geocoiny už vyrobit v zahraničí (třeba v USA), ale nakonec z toho vyplynulo, že se stejně všechny coiny vyrábějí bůhvíjak, bůhvíkde v Číně a ručně se barví.

Dalším problémem byla cena. Čím méně jich chcete vyrobit, tím je pak jedna dražší. Jasně, je to logické... Ke každé minci je ještě potřeba trackovací číslo od geocaching.com a něco se platí i za ikonku, která se u mince objevuje na stránkách geocaching.com (Nás vyšel tento poplatek zhruba na dva doláče za jednu minci). Všechny tato náklady nás více než rok odrazovaly od výroby :-(.

Nakonec se nás složilo 12 a začali znovu nadšeně shánět výrobce. Asi po dvou měsících se to podařilo a my byli šťastní jak blechy. Strašně těžko bychom totiž nesli, aby se náš první Czech Heart of Europe Geocoin vyráběl kdesi v čínské dílně. Tenhle geocoin je prostě český a na výrobě se podíleli úžasně šikovní lidi... Celkem se na výrobě podílely 3 různé firmy, každý dělal něco (grafika, rytectví, odlívání, povrchovka, barvení, ražba trackovacího čísla...).

Czech Heart of Eurobe Geocoin vznikl hlavně pro radost a jako dárek pro autory, kteří psali pro tento web. Výrobu mincí pro autory poklady.com zaplatil sponzor a máme slíbeno, že se dostane i na autory, kteří se s námi se všemi podělí o zajímavé geozážitky v roce 2010.

Nějaké coiny zůstaly i pro zájemce mezi dalšími geocachery a můžete je koupit jednoduše SMSkou na webu Geocoin.cz

A jak se vlastně vyrábělo?

Nejprve vznikl základní grafický návrh, který vytvořil grafik z našeho nápadu. Přední strana měla vyjadřovat, že je mince z Čech - srdce Evropy, že je u nás geocaching hrozně oblíbený. Chtěli jsme tam mít mapu proto, aby mohl případný nálezce někde z jižní Ameriky kouknout, kde to heart of Europe vlastně leží. Druhá strana měla vyjadřovat, že je hledání pokladů tajemné, pohádkové a skvělé i pro malé děti. Zároveň jsme chtěli, aby byl reliéf hluboký, a aby po vyplnění barvou odrážel světlo více směry.

Grafika

Tenhle první návrh jsme dali na Facebook, aby se mohli vyjádřit naši přátelé a fanoušci webu poklady.com. Pak se obrázky dostali na geocaching.cz, kde jsme v diskusi dostali těžce na prdel. Bylo nám vytýkáno, že vypadá mapa ČR blbě. Grafik tvrdil, že smyslem je zobrazit mapku jen přibližně jako symbol, ale nakonec jsme stejně podlehli většinovému názoru, že by měla být přesnější. Vznikl další návrh, který vypadal líp.

Jakmile viděl návrh kolega, který dělal podklady pro rytce, vypadlo z něj něco jako „Ty vole, takle ne". Bylo totiž potřeba předělat hranice barevných plošek, aby se při barvení barvy neslívali... Taky nám to mohlo dojít... :-)

Rytec a lití

Z upravené, kvalitní „corelové" grafiky vytvořil pak rytec dvě mince (přední a zadní stranu), ze kterých vznikl spojením model finální mince ve skutečné velikosti. Tenhle model pak sloužil jako základ pro odstředivé lití. Cena výroby modelu se v ceně jedné mince taky dost projevila, ale nedalo se nic dělat. Na druhé straně, pokud by se stejná mince dělala ještě někdy v budoucnu, je model už hotovej...

Trackovatelné číslo diamantem

Hotové mince bylo před povrchovou úpravou potřeba očíslovat. Chtěli jsme, aby bylo číslo vyryto hodně kvalitně. Viděl jsem totiž v minulosti spousty geocoinů, na kterých bylo po delším putování světem trackovací číslo sotva vidět. Bylo vypálené (asi laserem) do malé hloubky a časem mizelo. Odvezli jsme je k chlapíkovi s diamantovou mašinou a výsledek byl vynikající. Čísla jsou docela hluboká a jsou skvěle vidět.

Povrchovka a barvení

Do této chvíle vypadaly coiny tak nějak nehezky. Jakmile ale prošly první povrchovou úpravou (sjednocení povrchu a černění) dalo se na ně už koukat. Kámoši nám začali říkat, že se jim tato verzi moc líbí, takže jsme nechali pár mincí v tomto nenabarveném stavu. Většina mincí šla ale rovnou na „barvu". Barvilo se ručně a pracně :-) Výsledek je ale podle mě výborný a mám z něj hroznou radost.

Skutečná česká geomince je na světě!!!

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 10:51, 13. 12. 2009

  Don82

  Paráda! Coin vypadá velmi povedeně, tak nějak si představuji ryze čekou minci. >)

 • 10:54, 13. 12. 2009

  Huncut

  Klobou dolů, jsem si ani nedokázal představit, kolik peripetií kolem toho muselo být. Na fotkách ale vypadá parádně, moc se mi líbí. Je to obdivuhodné co jste dokázali v relativně krátkém čase.
  Už se těším, jak si povede na cestách po celém světě :)

 • 16:38, 13. 12. 2009

  grysom

  No paráda. Fakt se moc povedl. Nemůžu se dočkat, až nějakýho takovýho krasavce vylovim v nějaké kešce. Toho si budu laskat a dám ho do pořádný keše, kterou si zaslouží! :-)

 • 07:15, 14. 12. 2009

  polas N85

  Tento článek mě po ránu velmi potěšil a pomůže mi zvládnout dnešní náročný den. Krásný geocoin...

 • 20:17, 16. 12. 2009

  EnJi

  I mě coin velice potěšil a už jsem si ho i objednala:-)Vymyslím mu nějakou misi a uvidím,jaká pěkná místa navštíví.Češi jsou machři a mají zlaté ruce....

 • 20:48, 16. 12. 2009

  polas N85

  Geocoin dorazil včera přímo domů,díky Karle - jak dlouho ti ještě trvalo objet dalších 6 brněnských kačerů? :)...budu ho brát na eventy,a tak... jeden TB mi cestuje,takže tohoto krasavce si ponechám u sebe..

 • 21:43, 16. 12. 2009

  Imagir

  to Grysom: Ty ho nikde lovit nemusíš čeče. Seš autor, tak pošli adresu!
  to polas N85: dlouho :-)

 • 18:04, 19. 12. 2009

  Don82

  Coin jsem objednával v pondělí 14.12. a ještě nedorazil. Ve čtvrtek jsem dostal SMS že se objednávka zpozdí, a že bude odeslán až v pondělí. Doufám že dorazí do středy, protože jsem ho chtěl jako dárek. Podotýkám že bydlím těsně za Brnem. >)

  Je mi jasné, že přednost mají ti, co něco napsali sem na web, ale platící zákazníci by neměli být odsunuti až nakonec.

  Pěkné svátky a P/BF 2010. :)

 • 12:24, 21. 12. 2009

  Imagir

  to Don82: Nemej obavy. Prave dnes byly odeslany uplne vsechny dosud objednane a neodeslane coiny. Verze 2 byla dnes vyzvednuta z vyroby. Verim, ze posta ted pred vanocemi nezradi a myslim, ze muzes byt v klidu. Pod stromkem coin tutove bude! :-)

 • 17:11, 21. 12. 2009

  grysom

  Mě dneska ten brouček přišel.
  NÁÁDHERNEJ! Mazlim se s nim furt. :-) Dost vážně uvažuji, jestli ho vůbec pustím někam do světa, bo takou nádheru, no nevim, nevim ... :D

 • 18:26, 22. 12. 2009

  Wyctor

  Ta mince je fakt skvělá, nemůžu se na ni vynadívat. Jako symbol Geocachingu u nás je to opravdu skvělý nápad.

 • 23:13, 22. 12. 2009

  Don82

  Tak dnes dorazila a je to bomba! Je ještě krásnější než na obrázku. Rozhodně ji nedám z ruky.

  Díky za všem co se na ni podílely. Pěkný svátky.

 • 21:14, 03. 01. 2010

  Pavel

  Jestli to správně chápu, tak \"poklady\" jsou jediné české slovo na této minci. Bravo, hrdí Češi, i za název své země se stydíte. Nebo snad máte strach, že každému cizinci exploduje mozek, když uvidí nápis v jiném jazyce, než v angličtině? V době internetových překladačů by si snad i kdejaký Mongol dokázal z češtiny přeložit tu banální větičku \"geocaching in the heart of Europe\". A možná by mu to dalo víc, než když si jen přečte další tupou anglickou frázi.

 • 19:15, 20. 01. 2010

  Imagir

  to Pavel: Zajímavý názor. Z exploze mozků strach rozhodně nemáme. Nápisy jsou anglicky ze dvou důvodů. Jednak nápis \"trackable at geocaching.com\" prostě být anglicky musí. Jinak by Groundspeak minci nezaregistroval a za druhé se nám ten nápis v angličtině víc líbí :-)

 • 11:28, 24. 01. 2010

  flameus

  muzu dotaz jak vypada zezadu chci si ho koupit ale rad bych na druhou stranu nechal vyrejt svuj znak a poslat ho dosveta :-)

 • 16:49, 24. 01. 2010

  grysom

  Zezadu vypadá takto:

  http://www.poklady.com/data/imgs/00732l.jpg

  Ale nevím nakolik je dobré a vkusné rýt zezadu svůj znak ...

 • 10:35, 26. 01. 2010

  flameus

  OK dekuji :-) takze misto na vlastni znak na nem neni ale to neva:-)diky moc

 • 16:33, 05. 02. 2010

  SCHW

  Váš coin už pár dní máme doma a je moc pěkný. A teprve teď jsme si tady přečetli celou tu anabázi a také že doma máme vlastně poměrně vzácný nečínský coiník, a máme ho ještě radši ...

 • 10:19, 16. 03. 2010

  Hawwwran

  Už jsem si ho objednal a nemůžu se dočkat, je krásný :o)

 • 14:31, 02. 04. 2010

  Bost85

  Tak konečně jsem se dočkal. Dneska mi přišel a nemůžu jej vynachválit. Jen jedinou věc bych vytkl. A to rozměry, které jsou uváděny moc nesouhlasí. Je sice 45 mm v průměru ale šířka měla byt 4 mm a má necelé 3. Ale i tak mám už vybranou moc pěknou cache a už teď se těším, jak se za pár let opět někde setkáme.

 • 22:13, 29. 08. 2010

  david10

  Velmi hezký coin, dnes mi přišel a je hezčí než na obrázku, prostě super, akorát jedinou výtku bych měl k boční straně která je v několika místech obroušena, vypadá to jako kdyby ji stiskla nějaká mašina, ale jinak úplně super!!!!

 • 08:54, 21. 08. 2018

  peter

  Pleasant post mate, keep up the considerable work, simply imparted this to my friendz
  eddm mailing usps http://www.expressprintworks.com/eddm-flyers-print ing/

 • 15:56, 21. 08. 2018

  Robinjack

  TUP Tutors-Statistics assignment help https://www.theuniversitypapers.com/

 • 18:37, 29. 08. 2018

  AsharSeo

  New site is solid. A debt of gratitude is in order for the considerable exertion.

  fast luxury EDDM® box
  http://www.brochureusa.com/the-ultimate-secret-of- luxury-eddm-box/

 • 02:03, 07. 09. 2018

  AsharSeo

  After study several of the blog articles on your own internet site now, we truly such as your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web site likewise and told me how you feel.

  list of cheap hotels in dubai
  https://www.godesto.com/hotels/dubai

 • 22:24, 09. 09. 2018

  peter

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.
  atlanta to augusta limousine https://www.augustacarservice.com/

 • 18:42, 10. 09. 2018

  Robinjack

  Book Best Desert Safari Dubai https://toursdaddy.com/

 • 12:26, 18. 09. 2018

  Robinjack

  Freedom APK Uptodown http://freedomapkmod.info/

 • 16:57, 22. 09. 2018

  AsharSeo

  Appreciating the time and exertion you put into your site and nitty gritty data you offer!..

  Friv 4
  https://friv4school2017.net/

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  Best electric shaver for men https://shaverstock.com

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  Best Dog Trackers https://petechlab.com

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  best way to move cats litter box https://bestcatslitterbox.com/

 • 12:08, 25. 09. 2018

  AsharSeo

  you could have an incredible blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

  Essay Writing UK
  http://www.essayarsenal.co.uk

 • 15:19, 27. 09. 2018

  Robinjack

  Mini Militia Mod APK Cheat http://minimilitiamodhack.info/

 • 18:17, 27. 09. 2018

  peter

  How much of an exciting piece of writing, continue creating companion
  Majestic Lake Financial Login https://majesticlakefinanciallogin.wordpress.com/

 • 20:29, 30. 09. 2018

  Robinjack

  private investigations http://www.sk.com.sg

 • 13:02, 01. 10. 2018

  AsharSeo

  It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Halloween Jokes For Adults
  https://halloweenvlogfest.com/halloween-jokes-for- adults/

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

  Freetone Hack Apk
  http://vibermodapk.info/

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

  free small seo tools
  http://smallseotools.site/

 • 17:27, 03. 10. 2018

  Robinjack

  online jpg to pdf converter and resize
  http://www.smallpdftools.com/jpg-to-pdf

 • 17:27, 03. 10. 2018

  Robinjack

  3 Patti Gold Free Download For PC
  http://teenpattihack.info/

 • 17:28, 03. 10. 2018

  Robinjack

 • 13:41, 04. 10. 2018

  edward fox

  I am glad that I found this weblog , exactly the right info that I was searching for! . Cockroach Pest Control Abu Dhabi

 • 17:18, 04. 10. 2018

  Robinjack

  OnlinewebsiteforPassportinfo
  http://www.documentsproducers.online/

 • 11:11, 06. 10. 2018

  AsharSeo

  WordPress Plugins are designed to make your job easier running a WordPress based website. But with around 20,000 WordPress plugins available, it\'s often frustrating finding a plugin to satisfy your requirements. This short article summarizes 12 of the most essential WordPress plugins available for 2012 that help enhance WordPress security, functionality and SEO.

  wordpress homepage
  http://studyadvantage.se/

 • 22:49, 06. 10. 2018

  AsharSeo

  I’m impressed, I must say. Genuinely rarely can i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your thought is outstanding; ab muscles something that there are not enough consumers are speaking intelligently about. My business is delighted that we found this during my find something about it.

  cyprus national day
  https://todayindependenceday.com/cyprus-national-d ay/

 • 20:03, 08. 10. 2018

  Robinjack

 • 14:10, 10. 10. 2018

  peter

  howdy was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  http://b-vitamin.se

 • 13:23, 11. 10. 2018

  AsharSeo

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way?
  hårvård på nätet
  https://you.se

 • 16:03, 13. 10. 2018

  Robinjack

  http://www.pp-facility.de/
  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this before. So nice to seek out somebody with many original ideas on this subject. realy appreciation for starting this up. this website is one area that is needed on the net, someone after some originality. helpful work for bringing interesting things on the internet!

 • 17:04, 14. 10. 2018

  Robinjack

  free online plagiarism checker with percentage
  https://seotoolstation.com/plagiarism-checker

 • 13:09, 17. 10. 2018

  Robinjack

 • 01:29, 19. 10. 2018

  peter

  Thanks for this web site post and discussing your own results with us. Very well executed! I think a lot of people battle to understand paying attention to a lot of controversial things in connection with this topic, but your own results talk for themselves. I think a number of additional takeaways are the importance of following each of the suggestions you presented in this article and being ready to be ultra specific about which one might really work for you greatest. Nice job.
  majestic lake financial loan https://majesticlakefinancialloan.wordpress.com/

 • 15:58, 20. 10. 2018

  peter

  Find a list of the best mortgage brokers close to you. Mortgage Brokers with secondary financing options. We find fast solutions for even high risk mortgages. First Time home buyers get approved with our extra efforts given towards our clients. We ware here to get you the best mortgages.
  Surrey Mortgage Broker http://bestmortgages.co

 • 07:46, 22. 10. 2018

  peter

  Exceptional entry! I found it very interesting. I\'ll check back later to see if more posts are added.
  packers movers pimpri https://www.bharatpackersmoverspune.com/services/p ackers-and-movers-pimpri

 • 08:27, 28. 10. 2018

  edward fox

  Your blog is amazing dude, i love to visit it everyday. very nice layout and content “     weight loss tips

 • 06:48, 01. 11. 2018

  AsharSeo

  It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Fun Thanksgiving Activities
  https://thanksgivingdayonline.com/fun-thanksgiving -activities/

 • 17:49, 14. 11. 2018

  asd

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently. party bus

 • 08:07, 15. 11. 2018

  AsharSeo

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on if a comment is added I am four emails using the same comment. Is there any way it is possible to remove me from that service? Thanks!

  Niche backlinks
  http://linkonseo.com/

 • 16:27, 15. 11. 2018

  Robinjack

  very nice post, i surely really like this excellent website, continue it
  best wireless headphone
  https://www.boneheadphone.com/

 • 09:11, 03. 12. 2018

  AsharSeo

  great post, I enjoy it. I also buy ambien a lot. You need to buy ambien as well. I will travel to the whole USA and buy ambien there and in other areas to. i will be downtown, you know for what ? just to buy ambien. I will sleep a ton immediately after buy ambien and that it usually make me feel so very good. I will be buy ambien in a pharmacy or a different locations, no matter what the existence consider me .

  Open profile
  http://www.blogster.com/venkatam/

 • 08:09, 13. 12. 2018

  Edward fox

  Great – I should certainly say I’m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information. It ended up being truly easy to access. Good job.. Electronics components

 • 10:57, 13. 12. 2018

  Edward fox

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? Industries list

 • 11:00, 13. 12. 2018

  Edward fox

  Will not simply turn a very important thing such as duty money back guarantee towards a bad thing enjoy i . d break-ins. Free Online Business Courses With Certificates

 • 11:04, 13. 12. 2018

  Edward fox

  Can I simply say what a relief to seek out somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the way to bring a problem to mild and make it important. More folks have to read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more common since you positively have the gift. Types of lifestyle

 • 11:08, 13. 12. 2018

  Edward fox

  The way you write, you are really a professional blogger..*:;; doctor tips for clear skin

 • 11:16, 13. 12. 2018

  Edward fox

  wonderful put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already! Air travel tips

 • 11:32, 13. 12. 2018

  Robinjack

 • 12:17, 15. 12. 2018

  Edward fox

  You are a very persuasive writer. I can see this in your article. You have a way of writing compelling information that sparks much interest. Open profile

 • 14:37, 16. 12. 2018

  Robinjack

  i am continually searching for some free stuffs over the web. there are likewise a few organizations which gives free specimens.
  Buy to Let Property Tax Advisors
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 11:59, 18. 12. 2018

  Robinjack

 • 12:51, 22. 12. 2018

  Robinjack

  Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us.
  Buy to Let Tax Advisor
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 09:07, 23. 12. 2018

  Edward fox

  Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for a while and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the supply? 123 movies

 • 09:41, 27. 12. 2018

  Robinjack

  Much thanks to you for the redesign, extremely pleasant site..
  Buy to Let Property Tax Advice London
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 11:13, 29. 12. 2018

  Robinjack

  Good composed article. It will be steady to any individual who uses it, including me. Continue doing what you are doing – can\"r hold up to peruse more posts.
  Property Tax Accountant
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 12:15, 31. 12. 2018

  Robinjack

  Much obliged to you for setting aside an ideal opportunity to distribute this data extremely valuable!
  Property Tax Advice
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 10:58, 03. 01. 2019

  Robinjack

  I think this is a standout amongst the most critical data for me. Furthermore, i\\\"m happy perusing your article. In any case, ought to comment on some broad things, The site style is impeccable, the articles is truly awesome : D. Great job, here\\\"s to you
  Property Tax Advisors
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 11:11, 08. 01. 2019

  Robinjack

  The data you have posted is exceptionally helpful. The destinations you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing..
  Tax on Buy to Let Property
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 12:18, 09. 01. 2019

  edward fox

  Needed to compose you a tiny note to finally thank you very much yet again for your personal splendid methods you have discussed above. It is strangely open-handed with people like you to provide publicly all that a number of people would have marketed as an electronic book to generate some bucks for their own end, primarily now that you could possibly have tried it if you ever wanted. These inspiring ideas likewise acted like a fantastic way to know that the rest have the same dreams really like my personal own to see a whole lot more concerning this problem. I’m sure there are thousands of more enjoyable times in the future for many who check out your blog.

 • 10:48, 13. 01. 2019

  Robinjack

  A debt of gratitude is in order for your data, it was truly exceptionally helpfull..
  Tax Investigation Accountants
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 13:26, 17. 01. 2019

  Robinjack

 • 14:14, 19. 01. 2019

  Robinjack

 • 10:18, 23. 01. 2019

  Robinjack

  Best work you have done, this online site is truly cool with incredible truths.
  Tax Investigation Specialists
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 11:36, 29. 01. 2019

  Robinjack

 • 12:21, 10. 02. 2019

  edward fox

  Subsequently, after spending many hours on the internet at past We’ve uncovered anyone that certainly does know what they are discussing thank you very much wonderful blog post gutter cleaning service

 • 14:11, 12. 02. 2019

  Robinjack

  Much appreciated you all that much to share these connections. Will look at this..
  Tax Investigation Accountants
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 07:59, 18. 02. 2019

  edward fox

  I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. Pristina Hotels best

 • 08:25, 18. 02. 2019

  edward fox

  I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. Pristina Hotels tech

 • 08:31, 18. 02. 2019

  edward fox

  I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. Pristina Hotels apk

 • 08:46, 18. 02. 2019

  AsharSeo

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!. “The true miracle is not walking on water or walking in air, but simply walking on this earth.” by Thich Nhat Hanh..

  what determines what day easter falls on
  http://happy-easterday.com/

 • 08:50, 18. 02. 2019

  AsharSeo

  produce,Hanging out in an exceedingly unpredictable moment, pass-up a little while together with the fretting hand; disappearing in an exceedingly presented region, as well stand to forget about any reputation antecedents option, and i thinking about families

  is the us post office open on good friday
  https://goodfridayimagess.com/

 • 08:56, 18. 02. 2019

  AsharSeo

  I dugg some of you post as I cogitated they were handy extremely helpful

  Graduation Party Games
  https://partygamesforall.com/graduation-party-game s/

 • 10:40, 18. 02. 2019

  Robinjack

 • 14:59, 20. 02. 2019

  Robinjack

 • 08:38, 23. 02. 2019

  edward fox

  Great post, you have pointed out some fantastic details , I too conceive this s a very fantastic website.
  Contest Audition
  https://auditiondateandplace.com/category/contest- audition/

 • 09:33, 23. 02. 2019

  AsharSeo

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you simply write much more about this topic, may possibly not become a taboo topic but

  modern strike online download
  https://apkmillions.com/modern-strike-online/

 • 11:35, 23. 02. 2019

  edward fox

  some genuinely choice content on this internet site , saved to my bookmarks .
  Commercial Tree Service
  https://www.fixr.com/sp.chesapeake-tree-service.ht ml

 • 11:41, 26. 02. 2019

  Robinjack

  Extremely helpful post. This is my first time i visit here. I discovered such a large number of fascinating stuff in your web journal particularly its examination. Truly its extraordinary article. Keep it up.
  Tax Investigation Self Employed
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 12:18, 27. 02. 2019

  AsharSeo

  Folks have no clue that this is out there. Your thinking is crucial in assisting me with my exploration. I’m hoping for one more write-up down these topics soon.

  tech
  https://hellobetty.co/

 • 08:38, 02. 03. 2019

  edward fox

  I genuinely enjoyed this. It was incredibly educational and useful. I will return to examine on upcoming posts
  Solar Pool Heating Ellenton
  https://www.mcpools.com/pool-heaters-bradenton-pal metto

 • 08:28, 03. 03. 2019

  AsharSeo

  I’d have to talk to you here. Which isn’t some thing I do! I enjoy reading an article that can get people to believe. Also, many thanks for permitting me to comment!

  ipl orange cap
  http://iccworldcup2019odi.com/

 • 17:34, 03. 03. 2019

  Robinjack

  Much obliged to you for some other instructive site. The spot else might just I understand that sort of data written in such a flawless strategy? I have an endeavor that I am essentially now running on, and I\'ve been at the look out for such data.
  Revenue Tax Investigation
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 11:43, 04. 03. 2019

  Robinjack

  phentermine vs phen375
  https://www.phen375forsale.com/

 • 09:26, 11. 03. 2019

  AsharSeo

  fantastic post. Ne’er knew this, appreciate it for letting me know.

  Bradenton Solar Pool Heaters
  https://www.mcpools.com/bradentonpoolservice

 • 14:56, 14. 03. 2019

  Robinjack

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I?ll try and check back more often. How frequently you update your website?
  here
  https://www.goodreads.com/story/show/1091607-how-t o-deal-with-roof-issues-easily

 • 13:55, 15. 03. 2019

  AsharSeo

  A home improvement project is fun to do. Aside from giving you the chance to showcase your creative flair with the improvements made, you also increase the value of your home. Planned home improvements, however, can go out of hand. Your original budget may be doubled. If you have used credit cards to finance the project, this could mean exorbitant interest rates to be paid.

  party games for adults
  https://partygamesforall.com/dance-party-games/

 • 15:39, 16. 03. 2019

  Robinjack

 • 07:28, 17. 03. 2019

  edward fox

  Hello! I would want to offer a enormous thumbs up to the great info you might have here with this post. We are returning to your site for additional soon.
  best
  http://smarttechguys.com/category//

 • 07:33, 17. 03. 2019

  edward fox

  Hello! I would want to offer a enormous thumbs up to the great info you might have here with this post. We are returning to your site for additional soon.
  tech
  http://techopert.com/category/mac/

 • 07:37, 17. 03. 2019

  edward fox

  Nice post. I learn something harder on distinct blogs everyday. Most commonly it is stimulating to learn content from other writers and exercise a specific thing from their store. I’d choose to use some while using content in my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll supply you with a link in your internet blog. Thank you for sharing.
  android
  https://techopet.com

 • 11:10, 17. 03. 2019

  Robinjack

 • 13:47, 20. 03. 2019

  Robinjack

  New site is solid. A debt of gratitude is in order for the considerable exertion.
  Tax Investigation Accountants
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 09:56, 24. 03. 2019

  Robinjack

 • 11:12, 27. 03. 2019

  edward fox

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.
  Limo
  https://wordpress.com/block-editor/post/elitefeed. home.blog/40

 • 19:27, 28. 03. 2019

  edward fox

  I had been honored to receive a call coming from a friend as he observed the important points shared in your site. Looking at your blog publication is a real great experience. Thank you for thinking of readers like me, and I desire for you the best of achievements for a professional surface area. resorts in cuba
  안전놀이터
  https://rush-79.com/

 • 08:56, 30. 03. 2019

  AsharSeo

  I am curious to find out what blog system you’re using? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

  Sarasota Pool Heaters
  https://www.mcpools.com/

 • 10:25, 30. 03. 2019

  Robinjack

  I was perusing your article and thought about whether you had considered making a digital book on this subject. You\'re composing would offer it quick. You have a great deal of composing ability.
  Tax Investigation Specialists
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 08:44, 31. 03. 2019

  edward fox

  It’s a good shame you don’t contain a give money button! I’d definitely give money for this fantastic webpage! That i suppose for the time being i’ll be satisfied bookmarking together with including an individual’s Feed that will my best Msn balance. That i appearance forward that will recent messages and definitely will share the web site utilizing my best Facebook or twitter team: )
  interior designs
  https://www.tekkbastion.design/

 • 14:45, 31. 03. 2019

  Robinjack

 • 20:14, 01. 04. 2019

  tams_seo

  Profile backlinks https://www.fiverr.com/tams_seo/create-35-profiles -on-high-da-sites A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel emphatically about it and affection adapting more on this theme. On the off chance that conceivable, as you pick up skill, would you brain overhauling your online journal with additional data? It is to a great degree accommodating for me.

 • 18:49, 04. 04. 2019

  edward fox

  I discovered your blog web site on google and appearance a couple of your early posts. Always keep in the very good operate. I recently extra up your Feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading a lot more by you at a later date!…
  Pest Control Companies in Abu Dhabi
  https://shinexcare.com/

 • 14:47, 08. 04. 2019

  Robinjack

 • 10:01, 13. 04. 2019

  edward fox

  Perfect work you have done, this site is really cool with good information.
  Limo
  https://wordpress.com/block-editor/post/elitefeed. home.blog/13

 • 11:46, 13. 04. 2019

  edward fox

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thank you!
  Limo
  https://wordpress.com/block-editor/post/elitefeed. home.blog/13

 • 11:11, 17. 04. 2019

  edward fox

  Perfect work you have done, this site is really cool with good information.
  top plastic surgeon singapore
  https://www.sweng.sg/

 • 16:41, 18. 04. 2019

  Robinjack

 • 10:23, 20. 04. 2019

  edward fox

  I am often to blogging and i genuinely appreciate your content. This great article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for brand spanking new info.
  guitar
  https://yaysmashinproaudio.wixsite.com/website/pro duct-page/wave-lab-6-64-bit

 • 09:36, 22. 04. 2019

  edward fox

  There is clearly a lot to know about this. I think you made various good points in features also.
  Money Saving
  https://www.tipsclear.com/5-money-saving-tips-you- can-actually-stick-to/

 • 09:21, 23. 04. 2019

  edward fox

  Appreciate it for this post, I am a big fan of this internet site would like to keep updated.
  bux night
  https://pokerdeluxe.1msite.com/

 • 19:10, 24. 04. 2019

  Robinjack

  united car transport
  https://unitedcarshipping.com/

 • 09:15, 26. 04. 2019

  edward fox

  As soon as I found this internet site I went on reddit to share some of the love with them.
  good orthodontist in singapore
  https://www.bigsmile.com.sg/

 • 10:30, 27. 04. 2019

  Robinjack

  game of thrones season 7 episode 4 watch online https://watchgotonline.org/watch-game-of-thrones-s eason-7-episode-4/

 • 16:40, 02. 05. 2019

  Robinjack

  voyance par telephone gratuite http://voyance-amour-eternel.com

 • 19:55, 07. 05. 2019

  Robinjack

 • 19:50, 08. 05. 2019

  Robinjack

 • 19:50, 08. 05. 2019

  Robinjack

 • 19:50, 08. 05. 2019

  Robinjack

 • 14:04, 09. 05. 2019

  Seo

 • 12:32, 10. 05. 2019

  Seo

 • 12:33, 10. 05. 2019

  Seo

 • 12:33, 10. 05. 2019

  Seo

 • 12:33, 10. 05. 2019

  Seo

 • 14:38, 10. 05. 2019

  karrel

  This is a decent post. This post gives really quality data. I\'m unquestionably going to investigate it. Truly exceptionally valuable tips are given here. Much obliged to you to such an extent. Keep up the acts of kindness.
  thejackpotcasino
  http://www.thejackpotcasino.com/

 • 14:37, 11. 05. 2019

  Seo

 • 10:53, 12. 05. 2019

  edward fox

  This web site is my breathing in, very great layout and perfect content material .
  bakirköy ingilizce kursu
  https://www.tadbakirkoy.com/bakirkoy-ingilizce-kur su

 • 15:52, 12. 05. 2019

  Seo

 • 20:53, 13. 05. 2019

  edward fox

  My wife style of bogus body art were being quite unsafe. Mother worked with gun first, after which they your lover snuck free upon an tattoo ink ink. I was sure the fact just about every should not be epidermal, due to the tattoo ink could be attracted from the entire body. make an own temporary tattoo
  photo booth
  https://www.cloudbooth.com.sg

 • 11:24, 14. 05. 2019

  Seo

  wealthy affiliate membership https://www.extraincomeresults.com

 • 17:34, 14. 05. 2019

  karrel

  This is an incredible post. I like this topic.This site has heaps of advantage.I discovered numerous fascinating things from this site. It helps me in numerous ways.Thanks for posting this once more.
  part time income from home
  https://www.extraincomeresults.com

 • 10:36, 15. 05. 2019

  edward fox

  I like this site so much, saved to favorites .
  bakırköy ingilizce kursu
  https://www.tadbakirkoy.com/bakirkoy-ingilizce-kur su

 • 10:56, 16. 05. 2019

  edward fox

  It is very interesting topic you’ve written here..The truth I’m not related to this, but I think is a good opportunity to learn more about, And as well talk about a different topic to which I used to talk with others
  nutrition
  https://www.fitneass.com/tips-to-get-healthier/

 • 14:04, 16. 05. 2019

  Seo

 • 14:04, 16. 05. 2019

  Seo

  wedding photo booth rental https://www.funsnaps.ca/

 • 18:13, 20. 05. 2019

  karrel

  If it\\\'s not too much trouble let me know in case you\\\'re searching for an article author for your site. You have some truly extraordinary posts and I feel I would be a decent resource. In the event that you ever need to take a percentage of the heap off, I\\\'d completely love to compose some material for your web journal in return for a connection back to mine. If it\\\'s not too much trouble send me an email if intrigued. Much thanks to you!
  tks industrial company
  https://carolynbretz.weebly.com/blog/air-condition ing-green-technology-commercial-turn-key-hvac-equi pment

 • 21:43, 21. 05. 2019

  Seo

 • 10:27, 28. 05. 2019

  edward fox

  This will be the right blog for anyone who really wants to discover this topic. You realize a great deal its almost challenging to argue to you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a whole new spin over a topic thats been written about for several years. Fantastic stuff, just great!
  Best Probiotic for Bloating Gas and Constipation
  https://doctorstipsonline.com/available-with-best- probiotic-for-men-who-helps-them-to-get-fit/

 • 13:03, 28. 05. 2019

  Seo

 • 14:56, 28. 05. 2019

  Seo

  california clones http://www.arbornursery.org/

 • 00:25, 01. 06. 2019

  peter

  I needed to thank you for this incredible read!! I unquestionably adored each and every piece of it. I have you bookmarked your site to look at the new stuff you post.
  El paso Commercial Christmas lights installation
  https://medium.com/@cedijrz/christmas-light-instal lation-el-paso-tx-4e28c932b286

 • 11:35, 02. 06. 2019

  edward fox

  Lawyers… [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…
  Hot tub repair Sarasota
  https://www.mcpools.com/hottubs

 • 12:24, 02. 06. 2019

  edward fox

  Useful information. Fortunate me I discovered your web site by chance, and I’m surprised why this twist of fate didn’t happened earlier! I bookmarked it.
  Sarasota Pool Repair
  https://www.mcpools.com/

 • 15:21, 02. 06. 2019

  Seo

 • 17:18, 02. 06. 2019

  Seo

 • 10:58, 03. 06. 2019

  edward fox

  Lawyers… [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…
  Real Estate Team
  https://www.myrealestateteam.net/wasaga-beach-cott age-for-sale/

 • 00:06, 07. 06. 2019

  peter

  I would like to point out my love for your generosity supporting persons that should have guidance on in this concept. Your very own dedication to getting the message along was astonishingly functional and has regularly enabled guys and women much like me to achieve their objectives. Your amazing useful guideline denotes so much to me and substantially more to my mates. Best wishes; from everyone of us.
  foros de abogados http://forosde.com/abogados

 • 10:14, 08. 06. 2019

  edward fox

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?
  www.buycannabidiolcbdoil.com Buy Cannabidiol Online-CBD Oil For Sale-Reviews-Research-Facts
  https://www.buycannabidiolcbdoil.com/

 • 10:42, 09. 06. 2019

  edward fox

  The subsequent time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to read, however I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you possibly can repair when you werent too busy on the lookout for attention.
  32red casino
  https://www.32red.com/lp4/index.html?product=liveg ames&promo=320p&bTag=1419722_FB5DF7E64A8D4 38EB8D0ACAC7938A0DA&affiliateId=1&pid=1286 6&bid=31102

 • 10:22, 10. 06. 2019

  edward fox

  Some genuinely great info , Gladiola I detected this.
  Moto
  https://geeksviral.com/

 • 10:36, 10. 06. 2019

  edward fox

  There are extremely loads of details that adheres to that to think about. Which is a excellent denote raise up. I provde the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions such as the one you start up in which the most crucial thing is going to be doing work in honest good faith. I don?t determine if best practices have emerged about such thinggs as that, but I am sure that your chosen job is clearly defined as a reasonable game. Both girls and boys feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.
  viper4windows not working windows 10
  https://smarttechguys.com/best-windows-10-equalize r/

 • 01:47, 11. 06. 2019

  Seo

  먹튀검증 커뮤니티  https://mt-ryan.com/

 • 10:24, 11. 06. 2019

  edward fox

  if this post was likened to a flavor of yogurt, what flavor would it be? Banana, I think.
  Promised Land State Park Hiking
  https://travelresourcesonline.com/promised-land-st ate-park-to-enjoy-your-time-with-nature/

 • 13:07, 11. 06. 2019

  edward fox

  Thank you for your very good information and respond to you. used car san jose
  binance
  https://www.binance.com/en/trade/LINK_BTC?ref=3696 0933

 • 10:11, 12. 06. 2019

  edward fox

  Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,,
  Hydraulic Can Crusher
  https://techsolutionstips.com/can-crusher-is-very- much-useful-for-home/

 • 10:59, 12. 06. 2019

  edward fox

  Hello my family member! I wish to say that this post is amazing, great written and come with approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this .
  binance
  https://www.binance.com/en/trade/FET_BTC?ref=36960 933

 • 11:07, 12. 06. 2019

  edward fox

  You must take part in a contest for among the best blogs on the web. I will suggest this web site!
  binance
  https://www.binance.com/en/trade/FET_BTC?ref=36960 933

 • 10:49, 13. 06. 2019

  edward fox

  I Love LENKA and i always play her music on my iPod. her music is quite unique::
  binance
  https://www.binance.com/cn?ref=36960933

 • 11:23, 13. 06. 2019

  edward fox

  some tanning salons have high power uv lamps which can shorten the amount of time you need to expose yourself::
  binance
  https://www.binance.com/kr?ref=36960933

 • 09:26, 15. 06. 2019

  edward fox

  if this post was likened to a flavor of yogurt, what flavor would it be? Banana, I think.
  Spirograph Video
  https://fashioneraonline.com/gift-spirograph-to-yo ur-kid-to-increase-their-creativity-and-skills/

 • 09:51, 15. 06. 2019

  edward fox

  The points you make in this content are very clear, interesting and informative. I agree with several points here. Please continue these articles as they are very engaging. Great job!
  Fire Emblem Awakening Review
  https://gamesinfoshop.com/fire-emblem-shadow-drago n-to-play-tactical-role-playing-game/

 • 10:22, 15. 06. 2019

  edward fox

  Very informative post. Your current Website style is awesome as well!
  Abercrombie Henley
  https://allaboutshoppingtrends.com/2019/05/27/henl ey-shirt-is-best-to-wear-and-give-great-results/

 • 11:18, 15. 06. 2019

  Seo

 • 19:59, 15. 06. 2019

  edward fox

  Cause of Arthritis… [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…
  binance
  https://www.binance.com/register.html?ref=36960933 &lang=es

 • 10:34, 18. 06. 2019

  AsharSeo

  Hi my partner and I found this – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand post very interesting hence I’ve added in an track-back to it upon our web site, maintain the good efforts

  Hamilton P Lindley
  https://www.deanslyons.com/documents/DLProof.pdf

 • 00:26, 19. 06. 2019

  Seo

 • 23:51, 21. 06. 2019

  Seo

 • 17:37, 23. 06. 2019

  PETER

  Much obliged for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel unequivocally that affection and read more on this theme. On the off chance that conceivable, for example, pick up learning, would you mind overhauling your site with extra data? It is extremely valuable for me.
  delivery services Calgary https://www.yychotshot.com/

 • 12:45, 28. 06. 2019

  AsharSeo

  Hi my partner and I found this – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand post very interesting hence I’ve added in an track-back to it upon our web site, maintain the good efforts

  ndependentescortsinpune.co
  http://independentescortsinpune.co

 • 17:18, 28. 06. 2019

  Seo

 • 01:36, 01. 07. 2019

  Seo

  Softplux LTD https://softplux.com/

 • 13:11, 01. 07. 2019

  AsharSeo

  The good intreguing web pages keep me returning the following repeatedly. thanks again so much.

  rtu result
  https://resulttimes.com/

 • 01:50, 02. 07. 2019

  Seo

  Keuntungan Poker Deposit Termurah http://idnpok3r.withtank.com/

 • 10:41, 04. 07. 2019

  edward fox

  This will be the right blog for anyone who really wants to discover this topic. You realize a great deal its almost challenging to argue to you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a whole new spin over a topic thats been written about for several years. Fantastic stuff, just great!
  Best Probiotic for Bloating Gas and Constipation
  https://doctorstipsonline.com/available-with-best- probiotic-for-men-who-helps-them-to-get-fit/

 • 22:55, 06. 07. 2019

  karrel

  Awesome article with great idea!Thank you for such a profitable article. I truly acknowledge for this extraordinary data.. voyance par telephone paris

 • 22:58, 06. 07. 2019

  karrel

  Awesome article with great idea!Thank you for such a profitable article. I truly acknowledge for this extraordinary data..
  voyance par telephone paris
  https://voyance-amour-eternel.com/

 • 11:51, 14. 07. 2019

  AsharSeo

  You’ll notice several contrasting points from New york Weight reduction eating plan and every one one may be useful. The first point will probably be authentic relinquishing on this excessive. lose weight

  Pest Control In Abu Dhabi
  https://shinexcare.com/

 • 12:31, 17. 07. 2019

  edward fox

  I do not even know the way I stopped up right here, however I thought this put up was good. I don’t understand who you’re but certainly you are going to a famous blogger when you are not already Cheers!
  Elephant and Castle Grove City
  https://travelresourcesonline.com/awesome-place-to -visit-elephant-and-castle-for-once/

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Mrtvej hlídač pokladuFilm streaming vf