Jak se vyráběl Czech Heart of Europe Geocoin

Vydáno: 12. prosince 2009 | Autor: Imagir | Rubriky: Výbava pro geocaching | Tisk

Oznámkuj článek:

Definitivně jsem tomu uvěřil až v okamžiku, kdy jsem držel geocoin v ruce. Povedlo se! A povedlo se i přesto, že prej lze barevné geocoiny vyrobit jen a pouze v Číně. Postup výroby včetně fotek je v tomhle článku.

Na začátku byl nápad, který vznikl tak před dvěma lety. S několika geokolegy jsme chtěli vypustit do světa vlastní trackovatelnou minci a sledovat, jak hezky putuje po celé planetě.

Geocoiny, které jsou v různých zahraničních e-shopech se nám docela líbily, ale chtěli jsme nějaký hezký, český coin, aby se i geocacheři ve velmi vzdálených zemích koukli, kde že ta zemička v srdci Evropy vlastně je. Aby pochopili, že jsme nejlepší! :-)) Rozhodně je nás v Česku a Slovensku asi nejvíc kačerů na 1000 obyvatel :-) Někde jsem to četl a celkem tomu i věřím.

Začali jsme se ptát, kdo by nám minci vyrobil. Firmy, které vyrábějí mince ražbou nás ale poslali do háje. Podle jejich informací nelze minci vyrazit s tak hlubokou ražbou, jak by se nám líbilo. Ptali jsme se lidí, kteří si nechali geocoiny už vyrobit v zahraničí (třeba v USA), ale nakonec z toho vyplynulo, že se stejně všechny coiny vyrábějí bůhvíjak, bůhvíkde v Číně a ručně se barví.

Dalším problémem byla cena. Čím méně jich chcete vyrobit, tím je pak jedna dražší. Jasně, je to logické... Ke každé minci je ještě potřeba trackovací číslo od geocaching.com a něco se platí i za ikonku, která se u mince objevuje na stránkách geocaching.com (Nás vyšel tento poplatek zhruba na dva doláče za jednu minci). Všechny tato náklady nás více než rok odrazovaly od výroby :-(.

Nakonec se nás složilo 12 a začali znovu nadšeně shánět výrobce. Asi po dvou měsících se to podařilo a my byli šťastní jak blechy. Strašně těžko bychom totiž nesli, aby se náš první Czech Heart of Europe Geocoin vyráběl kdesi v čínské dílně. Tenhle geocoin je prostě český a na výrobě se podíleli úžasně šikovní lidi... Celkem se na výrobě podílely 3 různé firmy, každý dělal něco (grafika, rytectví, odlívání, povrchovka, barvení, ražba trackovacího čísla...).

Czech Heart of Eurobe Geocoin vznikl hlavně pro radost a jako dárek pro autory, kteří psali pro tento web. Výrobu mincí pro autory poklady.com zaplatil sponzor a máme slíbeno, že se dostane i na autory, kteří se s námi se všemi podělí o zajímavé geozážitky v roce 2010.

Nějaké coiny zůstaly i pro zájemce mezi dalšími geocachery a můžete je koupit jednoduše SMSkou na webu Geocoin.cz

A jak se vlastně vyrábělo?

Nejprve vznikl základní grafický návrh, který vytvořil grafik z našeho nápadu. Přední strana měla vyjadřovat, že je mince z Čech - srdce Evropy, že je u nás geocaching hrozně oblíbený. Chtěli jsme tam mít mapu proto, aby mohl případný nálezce někde z jižní Ameriky kouknout, kde to heart of Europe vlastně leží. Druhá strana měla vyjadřovat, že je hledání pokladů tajemné, pohádkové a skvělé i pro malé děti. Zároveň jsme chtěli, aby byl reliéf hluboký, a aby po vyplnění barvou odrážel světlo více směry.

Grafika

Tenhle první návrh jsme dali na Facebook, aby se mohli vyjádřit naši přátelé a fanoušci webu poklady.com. Pak se obrázky dostali na geocaching.cz, kde jsme v diskusi dostali těžce na prdel. Bylo nám vytýkáno, že vypadá mapa ČR blbě. Grafik tvrdil, že smyslem je zobrazit mapku jen přibližně jako symbol, ale nakonec jsme stejně podlehli většinovému názoru, že by měla být přesnější. Vznikl další návrh, který vypadal líp.

Jakmile viděl návrh kolega, který dělal podklady pro rytce, vypadlo z něj něco jako „Ty vole, takle ne". Bylo totiž potřeba předělat hranice barevných plošek, aby se při barvení barvy neslívali... Taky nám to mohlo dojít... :-)

Rytec a lití

Z upravené, kvalitní „corelové" grafiky vytvořil pak rytec dvě mince (přední a zadní stranu), ze kterých vznikl spojením model finální mince ve skutečné velikosti. Tenhle model pak sloužil jako základ pro odstředivé lití. Cena výroby modelu se v ceně jedné mince taky dost projevila, ale nedalo se nic dělat. Na druhé straně, pokud by se stejná mince dělala ještě někdy v budoucnu, je model už hotovej...

Trackovatelné číslo diamantem

Hotové mince bylo před povrchovou úpravou potřeba očíslovat. Chtěli jsme, aby bylo číslo vyryto hodně kvalitně. Viděl jsem totiž v minulosti spousty geocoinů, na kterých bylo po delším putování světem trackovací číslo sotva vidět. Bylo vypálené (asi laserem) do malé hloubky a časem mizelo. Odvezli jsme je k chlapíkovi s diamantovou mašinou a výsledek byl vynikající. Čísla jsou docela hluboká a jsou skvěle vidět.

Povrchovka a barvení

Do této chvíle vypadaly coiny tak nějak nehezky. Jakmile ale prošly první povrchovou úpravou (sjednocení povrchu a černění) dalo se na ně už koukat. Kámoši nám začali říkat, že se jim tato verzi moc líbí, takže jsme nechali pár mincí v tomto nenabarveném stavu. Většina mincí šla ale rovnou na „barvu". Barvilo se ručně a pracně :-) Výsledek je ale podle mě výborný a mám z něj hroznou radost.

Skutečná česká geomince je na světě!!!

Autor: Imagir

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 10:51, 13. 12. 2009

  Don82

  Paráda! Coin vypadá velmi povedeně, tak nějak si představuji ryze čekou minci. >)

 • 10:54, 13. 12. 2009

  Huncut

  Klobou dolů, jsem si ani nedokázal představit, kolik peripetií kolem toho muselo být. Na fotkách ale vypadá parádně, moc se mi líbí. Je to obdivuhodné co jste dokázali v relativně krátkém čase.
  Už se těším, jak si povede na cestách po celém světě :)

 • 16:38, 13. 12. 2009

  grysom

  No paráda. Fakt se moc povedl. Nemůžu se dočkat, až nějakýho takovýho krasavce vylovim v nějaké kešce. Toho si budu laskat a dám ho do pořádný keše, kterou si zaslouží! :-)

 • 07:15, 14. 12. 2009

  polas N85

  Tento článek mě po ránu velmi potěšil a pomůže mi zvládnout dnešní náročný den. Krásný geocoin...

 • 20:17, 16. 12. 2009

  EnJi

  I mě coin velice potěšil a už jsem si ho i objednala:-)Vymyslím mu nějakou misi a uvidím,jaká pěkná místa navštíví.Češi jsou machři a mají zlaté ruce....

 • 20:48, 16. 12. 2009

  polas N85

  Geocoin dorazil včera přímo domů,díky Karle - jak dlouho ti ještě trvalo objet dalších 6 brněnských kačerů? :)...budu ho brát na eventy,a tak... jeden TB mi cestuje,takže tohoto krasavce si ponechám u sebe..

 • 21:43, 16. 12. 2009

  Imagir

  to Grysom: Ty ho nikde lovit nemusíš čeče. Seš autor, tak pošli adresu!
  to polas N85: dlouho :-)

 • 18:04, 19. 12. 2009

  Don82

  Coin jsem objednával v pondělí 14.12. a ještě nedorazil. Ve čtvrtek jsem dostal SMS že se objednávka zpozdí, a že bude odeslán až v pondělí. Doufám že dorazí do středy, protože jsem ho chtěl jako dárek. Podotýkám že bydlím těsně za Brnem. >)

  Je mi jasné, že přednost mají ti, co něco napsali sem na web, ale platící zákazníci by neměli být odsunuti až nakonec.

  Pěkné svátky a P/BF 2010. :)

 • 12:24, 21. 12. 2009

  Imagir

  to Don82: Nemej obavy. Prave dnes byly odeslany uplne vsechny dosud objednane a neodeslane coiny. Verze 2 byla dnes vyzvednuta z vyroby. Verim, ze posta ted pred vanocemi nezradi a myslim, ze muzes byt v klidu. Pod stromkem coin tutove bude! :-)

 • 17:11, 21. 12. 2009

  grysom

  Mě dneska ten brouček přišel.
  NÁÁDHERNEJ! Mazlim se s nim furt. :-) Dost vážně uvažuji, jestli ho vůbec pustím někam do světa, bo takou nádheru, no nevim, nevim ... :D

 • 18:26, 22. 12. 2009

  Wyctor

  Ta mince je fakt skvělá, nemůžu se na ni vynadívat. Jako symbol Geocachingu u nás je to opravdu skvělý nápad.

 • 23:13, 22. 12. 2009

  Don82

  Tak dnes dorazila a je to bomba! Je ještě krásnější než na obrázku. Rozhodně ji nedám z ruky.

  Díky za všem co se na ni podílely. Pěkný svátky.

 • 21:14, 03. 01. 2010

  Pavel

  Jestli to správně chápu, tak \"poklady\" jsou jediné české slovo na této minci. Bravo, hrdí Češi, i za název své země se stydíte. Nebo snad máte strach, že každému cizinci exploduje mozek, když uvidí nápis v jiném jazyce, než v angličtině? V době internetových překladačů by si snad i kdejaký Mongol dokázal z češtiny přeložit tu banální větičku \"geocaching in the heart of Europe\". A možná by mu to dalo víc, než když si jen přečte další tupou anglickou frázi.

 • 19:15, 20. 01. 2010

  Imagir

  to Pavel: Zajímavý názor. Z exploze mozků strach rozhodně nemáme. Nápisy jsou anglicky ze dvou důvodů. Jednak nápis \"trackable at geocaching.com\" prostě být anglicky musí. Jinak by Groundspeak minci nezaregistroval a za druhé se nám ten nápis v angličtině víc líbí :-)

 • 11:28, 24. 01. 2010

  flameus

  muzu dotaz jak vypada zezadu chci si ho koupit ale rad bych na druhou stranu nechal vyrejt svuj znak a poslat ho dosveta :-)

 • 16:49, 24. 01. 2010

  grysom

  Zezadu vypadá takto:

  http://www.poklady.com/data/imgs/00732l.jpg

  Ale nevím nakolik je dobré a vkusné rýt zezadu svůj znak ...

 • 10:35, 26. 01. 2010

  flameus

  OK dekuji :-) takze misto na vlastni znak na nem neni ale to neva:-)diky moc

 • 16:33, 05. 02. 2010

  SCHW

  Váš coin už pár dní máme doma a je moc pěkný. A teprve teď jsme si tady přečetli celou tu anabázi a také že doma máme vlastně poměrně vzácný nečínský coiník, a máme ho ještě radši ...

 • 10:19, 16. 03. 2010

  Hawwwran

  Už jsem si ho objednal a nemůžu se dočkat, je krásný :o)

 • 14:31, 02. 04. 2010

  Bost85

  Tak konečně jsem se dočkal. Dneska mi přišel a nemůžu jej vynachválit. Jen jedinou věc bych vytkl. A to rozměry, které jsou uváděny moc nesouhlasí. Je sice 45 mm v průměru ale šířka měla byt 4 mm a má necelé 3. Ale i tak mám už vybranou moc pěknou cache a už teď se těším, jak se za pár let opět někde setkáme.

 • 22:13, 29. 08. 2010

  david10

  Velmi hezký coin, dnes mi přišel a je hezčí než na obrázku, prostě super, akorát jedinou výtku bych měl k boční straně která je v několika místech obroušena, vypadá to jako kdyby ji stiskla nějaká mašina, ale jinak úplně super!!!!

 • 08:54, 21. 08. 2018

  peter

  Pleasant post mate, keep up the considerable work, simply imparted this to my friendz
  eddm mailing usps http://www.expressprintworks.com/eddm-flyers-print ing/

 • 15:56, 21. 08. 2018

  Robinjack

  TUP Tutors-Statistics assignment help https://www.theuniversitypapers.com/

 • 18:37, 29. 08. 2018

  AsharSeo

  New site is solid. A debt of gratitude is in order for the considerable exertion.

  fast luxury EDDM® box
  http://www.brochureusa.com/the-ultimate-secret-of- luxury-eddm-box/

 • 02:03, 07. 09. 2018

  AsharSeo

  After study several of the blog articles on your own internet site now, we truly such as your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web site likewise and told me how you feel.

  list of cheap hotels in dubai
  https://www.godesto.com/hotels/dubai

 • 22:24, 09. 09. 2018

  peter

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.
  atlanta to augusta limousine https://www.augustacarservice.com/

 • 18:42, 10. 09. 2018

  Robinjack

  Book Best Desert Safari Dubai https://toursdaddy.com/

 • 12:26, 18. 09. 2018

  Robinjack

  Freedom APK Uptodown http://freedomapkmod.info/

 • 16:57, 22. 09. 2018

  AsharSeo

  Appreciating the time and exertion you put into your site and nitty gritty data you offer!..

  Friv 4
  https://friv4school2017.net/

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  Best electric shaver for men https://shaverstock.com

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  Best Dog Trackers https://petechlab.com

 • 18:42, 24. 09. 2018

  Robinjack

  best way to move cats litter box https://bestcatslitterbox.com/

 • 12:08, 25. 09. 2018

  AsharSeo

  you could have an incredible blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

  Essay Writing UK
  http://www.essayarsenal.co.uk

 • 15:19, 27. 09. 2018

  Robinjack

  Mini Militia Mod APK Cheat http://minimilitiamodhack.info/

 • 18:17, 27. 09. 2018

  peter

  How much of an exciting piece of writing, continue creating companion
  Majestic Lake Financial Login https://majesticlakefinanciallogin.wordpress.com/

 • 20:29, 30. 09. 2018

  Robinjack

  private investigations http://www.sk.com.sg

 • 13:02, 01. 10. 2018

  AsharSeo

  It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Halloween Jokes For Adults
  https://halloweenvlogfest.com/halloween-jokes-for- adults/

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

  Freetone Hack Apk
  http://vibermodapk.info/

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

 • 17:07, 01. 10. 2018

  Robinjack

  free small seo tools
  http://smallseotools.site/

 • 17:27, 03. 10. 2018

  Robinjack

  online jpg to pdf converter and resize
  http://www.smallpdftools.com/jpg-to-pdf

 • 17:27, 03. 10. 2018

  Robinjack

  3 Patti Gold Free Download For PC
  http://teenpattihack.info/

 • 17:28, 03. 10. 2018

  Robinjack

 • 13:41, 04. 10. 2018

  edward fox

  I am glad that I found this weblog , exactly the right info that I was searching for! . Cockroach Pest Control Abu Dhabi

 • 17:18, 04. 10. 2018

  Robinjack

  OnlinewebsiteforPassportinfo
  http://www.documentsproducers.online/

 • 11:11, 06. 10. 2018

  AsharSeo

  WordPress Plugins are designed to make your job easier running a WordPress based website. But with around 20,000 WordPress plugins available, it\'s often frustrating finding a plugin to satisfy your requirements. This short article summarizes 12 of the most essential WordPress plugins available for 2012 that help enhance WordPress security, functionality and SEO.

  wordpress homepage
  http://studyadvantage.se/

 • 22:49, 06. 10. 2018

  AsharSeo

  I’m impressed, I must say. Genuinely rarely can i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your thought is outstanding; ab muscles something that there are not enough consumers are speaking intelligently about. My business is delighted that we found this during my find something about it.

  cyprus national day
  https://todayindependenceday.com/cyprus-national-d ay/

 • 20:03, 08. 10. 2018

  Robinjack

 • 14:10, 10. 10. 2018

  peter

  howdy was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  http://b-vitamin.se

 • 13:23, 11. 10. 2018

  AsharSeo

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way?
  hårvård på nätet
  https://you.se

 • 16:03, 13. 10. 2018

  Robinjack

  http://www.pp-facility.de/
  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this before. So nice to seek out somebody with many original ideas on this subject. realy appreciation for starting this up. this website is one area that is needed on the net, someone after some originality. helpful work for bringing interesting things on the internet!

 • 17:04, 14. 10. 2018

  Robinjack

  free online plagiarism checker with percentage
  https://seotoolstation.com/plagiarism-checker

 • 13:09, 17. 10. 2018

  Robinjack

 • 01:29, 19. 10. 2018

  peter

  Thanks for this web site post and discussing your own results with us. Very well executed! I think a lot of people battle to understand paying attention to a lot of controversial things in connection with this topic, but your own results talk for themselves. I think a number of additional takeaways are the importance of following each of the suggestions you presented in this article and being ready to be ultra specific about which one might really work for you greatest. Nice job.
  majestic lake financial loan https://majesticlakefinancialloan.wordpress.com/

 • 15:58, 20. 10. 2018

  peter

  Find a list of the best mortgage brokers close to you. Mortgage Brokers with secondary financing options. We find fast solutions for even high risk mortgages. First Time home buyers get approved with our extra efforts given towards our clients. We ware here to get you the best mortgages.
  Surrey Mortgage Broker http://bestmortgages.co

 • 07:46, 22. 10. 2018

  peter

  Exceptional entry! I found it very interesting. I\'ll check back later to see if more posts are added.
  packers movers pimpri https://www.bharatpackersmoverspune.com/services/p ackers-and-movers-pimpri

 • 08:27, 28. 10. 2018

  edward fox

  Your blog is amazing dude, i love to visit it everyday. very nice layout and content “     weight loss tips

 • 06:48, 01. 11. 2018

  AsharSeo

  It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Fun Thanksgiving Activities
  https://thanksgivingdayonline.com/fun-thanksgiving -activities/

 • 17:49, 14. 11. 2018

  asd

  I as of late ran over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don\'t realize what to say aside from that I have delighted in perusing. Decent blog. I will continue going to this online journal frequently. party bus

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Geocaching na KorsiceFilm streaming vf