Cykloevent Birkovo kolo: Protáhněte nejen GPSky

Vydáno: 29. října 2009 | Autor: polas_CZ | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Eventy vybočující z normálu kdejakého kačera lákají. Ovšem mezi ty méně nebezpečné bez pochyby patří akce, které prověří i naše vytrvalostní schopnosti. Právě pro majitelé kol byl připraven již druhý ročník cykloeventu.

Probíhal paralelně se stejnojmenným recesistickým závodem Birkovo kolo. O co jde? Nejdříve si musíme připomenout pověst, takže vzhůru na ni.

Někdy v 17. století se v Lednici sešli mistři cechů v putyce. Samozřejmě se hodně pilo a padalo množství slov. V hospodě se i nacházel kolařský mistr Jiří Birk, který proslul velkým činem. Vsadil se totiž, že další den po východu slunce vyrobí kolo a dovalí do sedmdesát kilometrů vzdáleného Brna do uzavření městských bran. Nebyla by to pověst, kdyby se mu to nepovedlo. Období silného středověku ovlivnilo myšlení soudobých občanů a ti přisuzovali tento čin ďáblu. Nakonec velký hrdina zesnul ve velké chudobě. Pověst o Birkově kole je třeba tady.

Po vzoru tohoto legendárního kolaře se koná závod mezi mnoha týmy se třemi členy včetně kačerstva. Však pořadatel Pavel (pgnext) si již koulení vyzkoušel, a proto v roce 2008 zviditelnil tuto velice zajímavou akci. Myslíte, že byl překonán rekord? Čtěte dále...

Celá akce oficiálně začala v 9 hodin na lednickém náměstí. Kačeři dostali velice vkusné odlišovací cedulky a mohlo se vyrazit. Tou dobou jsem pomalu vyrážel na MHD a účastníci se rozeběhli směrem zámek Lednice.

Narozdíl od minulého roku bylo jasno, proto se dobře šlapalo i lovilo po celém okruhu trasy. Počátek cesty určitě stál za to, jelikož krajina kolem Pavlovských vrchů, Novomlýnských nádrží a třpytících se moravských vinic nabízí krásné výhledy. Po stopách kolaře Birka zpříjemňuje množství kešek včetně speciálně vytvořené multiny Birkovo kolo. Směrem od Brna také potěší zastávka v podobě série o Jantarové stezce ,ale i jednoduchý terén beze množství kopců. Tento stav zajišťoval klidný průběh jízdy a nedovoloval jet rychleji než 30 km/h,ale jen kochání krásnou krajinou.

Kousek za Židlochovicemi již narážím na první trio postupující rychlým tempem akorát na rekord. Kačerstvo na kolech se nacházelo před Vranovicemi, takže zbytek cesty ke stanovišti proběhl velice dobře. Konečně si mohu rozbalit řízek a počkat na mou skupinku. Ani nesním půlku a už je tu owner. Dostávám opravdu pěknou kartičku a chaoticky si připevním na svého geooře. Jako bonus získávám i finálku multiny,což mi udělá velkou radost a mini jubileum je na světě.

Po půl jedné sedím znovu na koni a připravuji se na mono drive-in kombajn. V Žabčicích se konečně setkávám s duem a budoucími partnery na zbytek cesty zpět do Brna. Nabíráme výrazné zpoždění, ale oběd v Blučině nakonec stíháme a scházíme se s komunitou. Teď již probíhá tradiční event včetně jídla a společnost nám dělá množství krásných trasovacích předmětů hlavně od Kuratkaa. Mnoho si toho povíme, jelikož vedlejší stůl dostává smažený sýr až za tři čtvrtě hodiny. Naše trio se odebírá a stanovuje si cíl. Být do šesti na Staré radnici. Na padesátem kilometru mého tachometru nás čeká šílený kopec v Rebešovicích. Tady nastává krize, jelikož jsem mnoho kilometrů na kole v září nenajel.

Ale i tento kopec se zadaří nějakým záhadným způsobem vyjet. Na šedesátém kilometru můžu zase skály lámat a u jezu se setkáváme se skupinkou, která nás dohnala. Po stezce se již jede perfektně a v pouze duu přijíždíme a Petrov máme na dohled. Asi o půl šesté dorážíme na Starou radnici, kde na nás čeká pgnext a velký kravál z oslav všech závodníků a doprovodů. A teď konečně slibovaný rekord 4:14:38 je opravdu úctihodný. Můj tachometr ukazuje přes sedmdesát kilometrů a přesunuji se na vhodnou zastávku linky 44. Den 3.10.2009 se již chýlil ke konci,přinesl 13 kešek a množství nových zážitků.

Cykloevent se opravdu vydařil dle mého očekávání. Doporučuji všem, aby si přístí rok nachystali kola, přístroje a vyzkoušeli si tuto jedinečnou akci.

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1W10E, GC1CQCP, GC1G7Q0, GC1G7PZ, GC1G3JY, GC1FE34, GC1EXNF, GC1EXNB

Autor: polas_CZ

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 19:46, 30. 10. 2009

  polas N85

  Jestli by vás zajímali další fotografie,tak je najdete zde:polasn85.rajce.idnes.cz/Cykloevent_Birkovo_kol o_II/ Doufám,že se článek líbí.

 • 11:06, 02. 11. 2009

  TORES62

  Letos jsem se cykloeventu Koulení...zúčastnil už podruhé a jsem nadšen! Samotnou akci,nadšením koulečů a jejich výkonem,ale i trasou závodu a lovem keši po okolí! Jsem až ze severní Moravy,takže zdejší kraj se mi moc líbí!
  Letos jsem většinu trasy projížděl sám...místní kačeři už tady mají odloveno..
  Děkuji organizátorům za super akci,rád se přijedu podívat za rok!

 • 15:53, 03. 11. 2009

  puczmeloun

  ja ti dám dvojici :D top nas tam s vejvarem nemuzes napsat jmenem at jsme slavní? :D

 • 21:10, 16. 08. 2010

  Goficek

  Kdy bude další cykloevent? Dejte vědět :-) Ať je nás víc! :-) díky

 • 13:29, 09. 07. 2017

  peter

  Precisely, you\"re exceptionally sort of us about remark!.
  asp.net hosting india
  https://cochinwebhost.in/windows-aspnet-web-hostin g

 • 13:52, 10. 07. 2017

  AsharSeo

  I went over this site and I trust you have a considerable measure of superb data, spared to my bookmarks

  cheap postcard marketing
  https://www.cheap55printing.com/blog/cheap-postcar d-marketing/

 • 09:47, 11. 07. 2017

  Robinjack

  I am exceptionally delighted in for this web journal. Its an enlightening theme. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so phenomenal and working style so quick.
  http://www.lowratelocksmith.com/sacramento-ca/magi cal-moments-sacramento-ca-night-life/

 • 13:43, 13. 07. 2017

  AsharSeo

  I\'ve perused some well done here. Certainly worth bookmarking for returning to. I shock the amount of exertion you put to make such an incredible instructive site.

  Electrical Contractors
  http://www.fyple.co.uk/company/bryden-electrical-l td-r6u8vga/

 • 12:58, 15. 07. 2017

  AsharSeo

  Much thanks to you a cluster for offering this to every one of us you really acknowledge what you are discussing! Bookmarked. It would be ideal if you additionally look for exhortation from my site =). We could have a hyperlink change contract between us!

  visit site
  http://www.clicktraveltips.com/

 • 13:12, 16. 07. 2017

  AsharSeo

  This is extremely instructive substance and composed well for a change. It\'s pleasant to see that a few individuals still see how to compose a quality post!

  wrapping
  http://businesslistify.com/listing/9-askew-house-a skew-farm-lane-grays-essex-rm17-5xr-united-kingdom -1st-call-signage/

 • 12:28, 17. 07. 2017

  AsharSeo

  A debt of gratitude is in order for sharing this helpful data..

  dabrigdeals.com/discounts-tag/badass-glass/
  https://dabrigdeals.com/discounts-tag/badass-glass /

 • 13:41, 17. 07. 2017

  Robinjack

  It turned out to be Very useful to me and I am certain to every one of the observers here!
  sea view condo Pattaya
  https://rent-buy-thailand.com/peak-condominium/

 • 13:41, 17. 07. 2017

  Robinjack

  much obliged to you for an awesome post.
  best seos
  http://www.worldsbestseos.com/

 • 12:20, 20. 07. 2017

  AsharSeo

  This substance is composed exceptionally well. Your utilization of organizing when mentioning your focuses makes your objective facts clear and straightforward. Much obliged to you.

  click
  http://hvactunkhannock.club/sitemap.html

 • 08:52, 22. 07. 2017

  peter

  howdy was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  https://www.miamitokeywesttoursguides.com

 • 12:57, 22. 07. 2017

  Robinjack

  You make such a large number of extraordinary focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is extraordinary substance for your perusers.
  marijuana oregon https://cannabianshop.com/

 • 12:59, 22. 07. 2017

  Robinjack

  Stingray City is located in the Cayman Islands on a natural sandbar in the North sound. Over the past decades the spot has become a main attraction for tourist visiting by cruise ship. Stingray City in the Cayman Islands is the only natural stingray city in the world. Other locations such as the Bahamas, Jamaica and Antigua were all created years after the Cayman Islands. No matter if you live next to the ocean or miles away, we recommend taking advantage of this once in a life time adventure. We are listed as the top company offering service in the Cayman Islands to Stingray City sandbar and Starfish Point (www.stingraycitycaymanislands.com). Prior to arriving in the Cayman Islands, you can arrange a trip with us by submitting a few short details such as ship name or resort details, date of tour, departure time, and you\\\'re all set! We’ll do the rest and ensure you have a wonderful time. Stingray City Cayman Islands is located on the main port terminal in the Cayman Islands, and does provide free shuttle to vessel station and back from local resorts and the Royal Watler Port Terminal.
  Cayman Stingray City https://www.stingraycitycaymanislands.com/

 • 11:30, 23. 07. 2017

  Robinjack

  I truly welcome the sort of points you post here. A debt of gratitude is in order for sharing us an incredible data that is really useful. Great day!
  why canvas prints are becoming an ideal art decor https://www.55printing.com/blog/

 • 12:56, 25. 07. 2017

  Robinjack

  The post is composed in exceptionally a decent way and it contains numerous valuable data for me.
  research chemicals http://bestrclinks.blog.fc2.com/blog-entry-2.html

 • 12:56, 25. 07. 2017

  Robinjack

  The post is composed in exceptionally a decent way and it contains numerous valuable data for me.
  Headquarters http://affordablecoupon.com/black-friday-deals-wal mart/

 • 14:17, 25. 07. 2017

  peter

  Much obliged for this incredible post, i discover it exceptionally fascinating and extremely well thoroughly considered and set up together. I anticipate perusing your work later on.
  benefits canvas printing
  https://www.55printing.com/blog/benefits-canvas-pr inting/

 • 13:01, 26. 07. 2017

  Robinjack

  “We are excited to introduce such an innovative degree program that prepares a nurse educator to be a different kind of leader – one who has the skills and knowledge to create and deliver new models of teaching and learning for those in the nursing workforce,” says Catherine Garner, DrPH, MSN, RN, FAAN, dean, health sciences and nursing at American Sentinel University.
  brake rotors rust proof https://rotorpads.ca

 • 10:42, 29. 07. 2017

  Robinjack

  This is a decent post. This post gives genuinely quality data. I\"m unquestionably going to investigate it. Truly exceptionally helpful tips are given here. Much obliged to you to such an extent. Keep up the benevolent acts.
  صوت الافعى http://www.اصوات-الحيوانات.com/2017/ 03/snake-voice.html

 • 10:42, 29. 07. 2017

  Robinjack

  This is a decent post. This post gives genuinely quality data. I\"m unquestionably going to investigate it. Truly exceptionally helpful tips are given here. Much obliged to you to such an extent. Keep up the benevolent acts.
  صوت الضبع  http://www.اصوات-الحيوانات.com/2017/ 03/hyena-voice.html

 • 11:30, 30. 07. 2017

  Robinjack

  Decent Informative Blog having pleasant sharing..
  http://pharmamillion.com http://pharmamillion.com/order-ambien-online/

 • 11:30, 30. 07. 2017

  Robinjack

  I truly delighted in perusing this post, huge fan. Keep doing awesome me when would you be able to distribute more articles or where would I be able to peruse more on the subject?
  miami wedding photographer http://www.markwinderphotography.com/miami-wedding -photographer/

 • 13:36, 31. 07. 2017

  AsharSeo

  Pleasant post mate, keep up the considerable work, simply imparted this to my friendz
  https://purchasetramadol.co
  http://purchasetramadol.co/buy-carisoprodol-350-on line/

 • 14:49, 01. 08. 2017

  AsharSeo

  I have perused your online journal it is exceptionally useful for me. I need to express profound gratitude to you. I have bookmark your site for future redesigns.
  global poi database
  http://www.poidata.co

 • 14:49, 01. 08. 2017

  AsharSeo

  I felt exceptionally glad while perusing this site. This was truly exceptionally enlightening site for me. I truly preferred it. This was truly a sincere post. Much obliged!.

  cooling cloth
  https://www.amazon.com/Pine-Cooling-Exercise-Campi ng-Recreation/dp/B0721V13Z2

 • 08:40, 02. 08. 2017

  peter

  Affection to peruse it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks.
  AWOL Elite review
  http://awolacademyreviewed.com/awol-academy-produc ts/awol-academy-advanced-programs-masters-academy- awol-elite/

 • 22:21, 02. 08. 2017

  AsharSeo

  I am happy you take pride in what you compose. This makes you stand way out from numerous different scholars that push ineffectively composed substance.
  Carpet Cleaners
  http://adensqjc111blog.tblogz.com/reasons-to-hire- a-carpet-cleaning-business-in-san-diego-2999679

 • 06:47, 06. 08. 2017

  peter

  Good focuses you composed here..Great stuff...I think you\'ve made some really fascinating points.Keep up the great work.
  mastertramadol
  https://mastertramadol.com/

 • 13:25, 06. 08. 2017

  peter

  Howdy, I discover perusing this article a delight. It is to a great degree supportive and fascinating and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..
  buy cheap business cards online
  https://www.cheap55printing.com/blog/buy-cheap-bus iness-cards-online/

 • 09:40, 07. 08. 2017

  Robinjack

 • 13:21, 07. 08. 2017

  AsharSeo

  This is my first time visit here. From the huge amounts of remarks on your articles,I surmise I am not just one having all the satisfaction right here!

  desenvolvimento de sites
  https://www.agenciakaizen.com.br/desenvolvimento-d e-sites

 • 13:22, 07. 08. 2017

  AsharSeo

  It ended up being Very useful to me and I am certain to every one of the observers here!

  acer gn246hl bbid 24-inch 3d gaming display (144hz refresh rate)
  http://www.bestmonitorsforgaming.com/acer-gn246hl- bbid-24-inch-3d-gaming-display-144hz-refresh-rate/

 • 13:12, 09. 08. 2017

  Robinjack

  “I’m not saying that Villa de Paz is in any better or worse financial situation than our [city] courses, but all of the city courses are in trouble financially,” Valenzuela said. “We got over this hurdle, but there’s a chance that we will have another hurdle. We need to focus on how to preserve this golf course.”
  best insulated water bottle https://www.amazon.com/vacuum-insulated-water-bott le/dp/B073FT65NG

 • 13:40, 09. 08. 2017

  peter

  counting sensible remarks here...
  made in italy leather bags
  https://www.thenora.co.uk/collections/handbags

 • 14:29, 12. 08. 2017

  AsharSeo

  i was just browsing along and came upon your blog. just wanted to say good blog and this article really helped me.

  http://buyhydrocodonerx.com
  http://buyhydrocodonerx.com

 • 14:29, 12. 08. 2017

  AsharSeo

  It\'s proper time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I might I be able to wish to propose you few intriguing things or guidance. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I yearning to peruse considerably more things about it!

  Prints Services Near Me
  https://www.cheap55printing.com/blog/tag/cheap-pri nting-services-near/

 • 14:29, 12. 08. 2017

  AsharSeo

  I can set up my new thought from this post. It gives inside and out data. A debt of gratitude is in order for this significant data for all,..

  wholesale dresses
  http://www.wholesalefashionreview.com/

 • 14:32, 12. 08. 2017

  AsharSeo

  Great site! I genuinely adore how it is simple on my eyes it is. I am considering how I may be advised at whatever point another post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trap? Have an awesome day!

  make cheap yard sign
  https://www.cheap55printing.com/blog/make-cheap-ya rd-sign/

 • 14:23, 13. 08. 2017

  AsharSeo

  Your music is astounding. You have some extremely skilled craftsmen. I wish you the best of accomplishment.

  Golf Tour Packages
  http://www.vistagolftours.com/

 • 14:25, 13. 08. 2017

  AsharSeo

  exceptionally intriguing continue posting.

  cheap door hangers advertising
  https://www.cheap55printing.com/blog/cheap-door-ha ngers-advertising/

 • 08:18, 15. 08. 2017

  AsharSeo

  Malaysia Really great post. I just unearthed your online journal and needed to say that I have truly delighted in perusing your blog entries. Any way I\'ll be subscribing to your food and I trust you post again soon. Huge much obliged for the valuable data.

  Bupa Malaysia
  http://bupamalaysia.com/best-family-health-insuran ce-medical-card-plan-malaysia/

 • 12:45, 16. 08. 2017

  AsharSeo

  Johnson/Evinrude & Mercury outboard lower units Mercruiser/Alpha 1/Generation 2 outdrive drawings OMC Cobra sterndrive/Electric/400/800 OMC parts

  OMC 800 outdrive parts
  http://www.boatparts.ca/omc-cobra-parts/lower_unit _drawings.html

 • 12:48, 16. 08. 2017

  AsharSeo

  Johnson/Evinrude & Mercury outboard lower units Mercruiser/Alpha 1/Generation 2 outdrive drawings OMC Cobra sterndrive/Electric/400/800 OMC parts

  Alpha 1 outdrive repair parts
  http://www.boatparts.ca/omc-cobra-parts/lower_unit _drawings.html

 • 11:38, 17. 08. 2017

  Robinjack

  \\\"It is to our detriment if we do not start focusing greater attention on boys and the education crisis facing boys in this country,\\\" said Victor Saenz, an education professor at UT-Austin who studies college attainment. \\\"It\\\'s a detriment economically, socially and in so many other ways
  cheapest eddm printing http://www.louisvuittonoutletstore1854.com/printin g-business-card-from-home/

 • 15:53, 17. 08. 2017

  AsharSeo

  I have been looking at a couple of your stories and i can state really well done. I will bookmark your website

  free fifa 17 coins
  http://www.gamehaks.com/fifa-17-coin-generator/

 • 13:16, 19. 08. 2017

  Robinjack

  i am interestingly here. I discovered this board and I in discovering It genuinely accommodating and it helped me out a great deal. I want to present something back and help other people, for example, you helped me.
  real estate https://produktion.semodu.com/?lang=en

 • 13:25, 19. 08. 2017

  AsharSeo

  That is the magnificent outlook, in any case is simply not make each sence at all proclaiming about that mather. For all intents and purposes any strategy an abundance of thanks notwithstanding i had attempt to advance your own particular article into delicius by and by it is evidently a problem utilizing your data destinations would you be able to please recheck the thought. much obliged again.

  cheap travel deals
  http://www.travelbazaar.co.uk/

 • 14:18, 20. 08. 2017

  Ashar Seo

  That has all the earmarks of being magnificent anyway i am still not very beyond any doubt that I like it. At any rate will look much more into it and choose by and by!

  bupa insurance thailand
  http://www.thailand-plans.com/bupa-global-internat ional-insurance/

 • 10:24, 21. 08. 2017

  peter

  In another articIe published in thé journal Urology aIso the intention wás to evaluate the consequences of tramadol to solve the issues of premature ejacuIation. A bibliographic séarch was pérformed in the Cochrané Library, MEDLlNE, EMBASE ánd in Technology Citation Index Extended. purchase tramadol 100mg cheap | cheap ultram 50mg cheap
  ORDER TRAMADOL ONLINE
  https://mastertramadol.com

 • 14:05, 22. 08. 2017

  peter

  I havent any word to welcome this post.....Really i am inspired from this post....the individual who make this post it was an awesome human..thanks for imparted this to us.
  happy socks south africa
  https://www.effortlessbybb.com

 • 07:51, 26. 08. 2017

  peter

  howdy was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  womens shoes online
  https://www.thenora.co.uk/collections/women-shoes

 • 13:19, 26. 08. 2017

  peter

  About the dosagés availables for TRAMAD0L ONLINE now there are 50mg, 100mg, 150mg and the more strong is 200mg. Some customer buy 200mg just to cut later on by 4 and get elements of 50mg at much more inexpensive prices. The most typical package is Tramadol 50mg by 180 Pills.
  BUY TRAMADOL
  http://www.qphperu.com/demopag/index.php/buy-trama dol

 • 13:34, 26. 08. 2017

  Robinjack

  Stunning, cool post. I\'d like to compose like this as well – requiring some serious energy and genuine diligent work to make an extraordinary article… yet I put things off a lot of and never appear to begin. Much appreciated however.
  buy gabapentin http://www.mastertramadol.com/buy-gabapentin-relie ve-pain-epilepsy

 • 13:34, 26. 08. 2017

  Robinjack

  Stunning, cool post. I\'d like to compose like this as well – requiring some serious energy and genuine diligent work to make an extraordinary article… yet I put things off a lot of and never appear to begin. Much appreciated however.
  180 tramadol http://pharmamillion.com/

 • 14:27, 26. 08. 2017

  Ashar Seo

  It\"s fitting time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I would I be able to wish to propose you few fascinating things or exhortation. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I longing to peruse considerably more things about it!

  cheap tramadol online
  http://purchasetramadol.co

 • 18:23, 27. 08. 2017

  Ashar Seo

  I have been looking at a couple of your stories and i can state really well done. I will bookmark your online journal

  http://tramadolexpress.com/buy-fioricet-online.php

 • 18:24, 27. 08. 2017

  Ashar Seo

  Super site! I am Loving it!! Will return once more, Im taking your food likewise, Thanks.

  useful reference
  https://mastertramadol.com/buy-ultracet-online-che ap-good-prices/

 • 12:34, 28. 08. 2017

  peter

  Hire a live band to make your party successful. Hire the live band depending on the party type of the music type. The website tells you how to hire a live bands for the ultimate party success.
  souldesire
  https://www.souldesire.co.uk

 • 12:00, 29. 08. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about that, I feel unequivocally about this thus truly like becoming more acquainted with additional on this sort of field. Do you brain upgrading your blog entry with extra understanding? It ought to be truly helpful for every one of us.

  psychics
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Emb4ZYindO WoI2Ilg5VbHogYf7_-YZ17_aaulJD-i-Q/edit?usp=sharing

 • 12:00, 29. 08. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks to you a cluster for offering this to every one of us you really acknowledge what you are discussing! Bookmarked. If you don\'t mind likewise look for guidance from my site =). We could have a hyperlink change contract between us!

  download torrents
  http://torrentproxylist.com/

 • 10:00, 31. 08. 2017

  Ashar Seo

  Super site! I am Loving it!! Will return once more, Im taking your food likewise, Thanks.

  TRAMADOL OVERNIGHT
  http://mastertramadol.com

 • 10:00, 31. 08. 2017

  Ashar Seo

  I have been looking at a couple of your stories and i can state really well done. I will bookmark your online journal

  Joe Schwartz
  https://joeschwartzwalkintubs.tumblr.com/

 • 11:14, 05. 09. 2017

  Ashar Seo

  Super site! I am Loving it!! Will return once more, Im taking your food additionally, Thanks.

  cocaine rehab
  http://marijuanarehab.atlanticcounseling.net/

 • 11:50, 06. 09. 2017

  Ashar Seo

  This is a brilliant web journal. I would not joke about this. You have such a great amount of learning about this issue, thus much energy. You likewise know how to make individuals rally behind it, clearly from the reactions.

  south african business directory
  https://eastrand.the-directory.co.za/

 • 11:50, 06. 09. 2017

  Ashar Seo

  It is an extraordinary site.. The Design looks great.. Continue working like that!.

  print cheap postcards postcard printing
  https://www.cheap55printing.com/blog/print-cheap-p ostcards-postcard-printing/

 • 16:09, 10. 09. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for offering this quality data to us. I truly delighted in perusing. Will clearly going to impart this URL to my companions.

  study english abroad
  https://www.youtube.com/channel/UC_EjChebrWmyKsId3 cMt-Rw

 • 16:09, 10. 09. 2017

  Ashar Seo

  Respecting the time and exertion you put into your online journal and point by point data you offer!..

  https://www.cheap55printing.com/blog/cheap-eddm-re quirements-eddm-printing/

 • 10:06, 11. 09. 2017

  Robinjack

  A debt of gratitude is in order for posting this data. I simply need to tell you that I simply look at your site and I discover it exceptionally fascinating and enlightening. I can hardly wait to peruse loads of your posts.
  near me printing company http://www.thesportsbettingnews.svise.com/near-me- printers/

 • 14:20, 12. 09. 2017

  peter

  I take in some new stuff from it as well, a debt of gratitude is in order for sharing your data.
  Game of Thrones http://www.thespoonboy.com/

 • 02:09, 15. 09. 2017

  Ashar Seo

  I truly value this awesome post that you have accommodated us. I guarantee this would be gainful for the greater part of the general population.

  telepathy
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rOkNuCNcOV LlLTyOKhKbFX-XZC0ci7cmncm74gPIXv8/edit?usp=sharing

 • 02:09, 15. 09. 2017

  Ashar Seo

  Magnificent site you have here, so much cool data!..

  m88
  http://judijakarta.com

 • 10:19, 17. 09. 2017

  Ashar Seo

  Much thanks to you a cluster for offering this to every one of us you really acknowledge what you are discussing! Bookmarked. If you don\'t mind likewise look for guidance from my site =). We could have a hyperlink change contract between us!

  big dick
  http://howtomakeyourdickbiggerwithoutpillsorpumps. com

 • 13:54, 17. 09. 2017

  Ashar Seo

  I was perusing your article and thought about whether you had considered making a digital book on this subject. You\'re composing would offer it quick. You have a great deal of composing ability.

  body scrub
  https://www.lohibition.com/wardrobe.html

 • 13:54, 17. 09. 2017

  Ashar Seo

  Truly an extraordinary expansion. I have perused this magnificent post. A debt of gratitude is in order for sharing data about it. I truly like that. Much appreciated so parcel for your meet.

  M88
  http://judibolaonline88.com

 • 13:54, 17. 09. 2017

  Ashar Seo

  Really decent post. I just unearthed your weblog and needed to say that I have truly delighted in searching your blog entries. After all I\"ll be subscribing to your food and I trust you compose again soon!

  Horse wound care
  http://www.SilverQuine.com

 • 12:10, 19. 09. 2017

  Elif

  Respecting the time and exertion you put into your site and point by point data you offer!.. trust flow backlinks

 • 12:11, 19. 09. 2017

  Elif

  Respecting the time and exertion you put into your site and point by point data you offer
  trust flow backlinks
  https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-20-high-pr-b acklinks-pr5-to-pr7

 • 13:33, 23. 09. 2017

  peter

  I discovered this is an instructive and fascinating post so i suspect as much it is extremely valuable and proficient. I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article.
  baterias mac varta https://bateriasadomicilio.com.co

 • 19:25, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  This is genuinely an awesome read for me. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome!.

  escort in amsterdam
  http://www.eliteescortamsterdam.com/

 • 19:26, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  Howdy. I discovered your web journal utilizing msn. This is an extremely elegantly composed article. I\'ll make certain to bookmark it and return to peruse a greater amount of your helpful information. A debt of gratitude is in order for the post. I\'ll certainly return.

  Bookkeeper Hornsby
  https://irenasbookkeeping.com.au/bookkeeping-servi ces-hornsby-berowra/

 • 19:28, 25. 09. 2017

  Ashar Seo

  This article is an engaging abundance of instructive information that is fascinating and elegantly composed. I recognize your diligent work on this and thank you for this data. You have what it takes to get consideration.

  Cheat Index
  http://www.cheatindex.co.uk/

 • 13:13, 26. 09. 2017

  Ashar Seo

  Your online journal furnished us with profitable data to work with. Each and every tips of your post are great. Much obliged for sharing. Continue blogging,

  pop over to this website
  http://seriousstartups.com/2017/09/20/starting-a-b usiness-can-be-scary-but-dont-feel-alone/

 • 13:40, 27. 09. 2017

  Ashar Seo

  This site is truly extraordinary. The data here will without a doubt be of some help to me. Much appreciated!.

  facebook chatbot
  http://chatbot.co.za

 • 12:56, 02. 10. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for a magnificent offer. Your article has demonstrated your diligent work and experience you have in this field. Splendid .i cherish it perusing.

  Mens gold rings
  http://www.manupjewellery.com.au/our-rings

 • 13:43, 02. 10. 2017

  Robinjack

  It was a decent post undoubtedly. I completely delighted in understanding it in my lunch time. Will most likely come and visit this blog all the more regularly. A debt of gratitude is in order for sharing.
  m88 http://www.bet88.us

 • 10:01, 03. 10. 2017

  peter

  Howdy! A debt of gratitude is in order for the immense data you havr gave! You have touched on crucuial focuses!
  cheap business card https://www.cheap55printing.com/cheap-business-car ds/

 • 10:02, 03. 10. 2017

  peter

  Howdy! A debt of gratitude is in order for the immense data you havr gave! You have touched on crucuial focuses!

 • 15:34, 03. 10. 2017

  Ashar Seo

  This is my first time visit here. From the huge amounts of remarks on your articles,I surmise I am not just one having all the satisfaction right here!

  pop over to this website
  http://www.bloggingawaydebt.com/2016/09/tips-exped ite-paying-off-debt/

 • 14:02, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged to you again for all the information you distribute,Good post. I was exceptionally keen on the article, it\'s entirely rousing I ought to concede. I like going to you site since I generally run over fascinating articles like this one.Great Job, I incredibly acknowledge that.Do Keep sharing! Respects,

  hack homescapes for free coins
  http://www.homescapeshack.org/

 • 14:02, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  Howdy! Pleasant stuff, do update me as often as possible when you post again something like this!

  pop over to this website
  http://www.bloggingawaydebt.com/2016/09/tips-exped ite-paying-off-debt/

 • 14:02, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged to you for some other educational site. The spot else might just I understand that sort of data written in such a flawless technique? I have an endeavor that I am essentially now running on, and I\"ve been at the look out for such information.

  More about the author
  https://goodmenproject.com/featured-content/5-idea s-growing-business-spnsr/

 • 14:02, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  I truly welcome the sort of themes you post here. A debt of gratitude is in order for sharing us an extraordinary data that is really useful. Great day!

  view it now
  https://jewishjournal.com/culture/lifestyle/busine ss/224686/5-ways-tech-entrepreneurs-can-finally-tu rn-business-around/

 • 14:08, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  Much obliged to you again for all the information you distribute,Good post. I was exceptionally keen on the article, it\\\\\\\'s entirely rousing I ought to concede. I like going to you site since I generally run over fascinating articles like this one.Great Job, I incredibly acknowledge that.Do Keep sharing! Respects,

  hack homescapes for free coins
  http://www.homescapeshack.org/

 • 14:08, 04. 10. 2017

  Ashar Seo

  Howdy! Pleasant stuff, do update me as often as possible when you post again something like this!

  pop over to this website
  http://www.bloggingawaydebt.com/2016/09/tips-exped ite-paying-off-debt/

 • 12:33, 05. 10. 2017

  peter

  Much obliged such a great amount for this data. I need to tell you I agree on a few of the focuses you make here and others may require some further audit, however I can see your perspective.
  đất nền sentosa phan thiết
  https://bdshungthinh24h.com/dat-nen-sentosa-phan-t hiet/sp108

 • 12:47, 05. 10. 2017

  Ashar Seo

  Positive site, where did u think of the data on this posting? I\'m satisfied I found it however, sick be inquiring soon to figure out what extra posts you incorporate.

  m88.com
  http://judionline88.net

 • 13:28, 05. 10. 2017

  Robinjack

  carpet protection http://www.indigo.co/

 • 13:29, 05. 10. 2017

  Robinjack

 • 13:30, 05. 10. 2017

  Robinjack

 • 08:52, 07. 10. 2017

  Robinjack

  I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. I am trusting the same best work from you later on too..
  VW kapsle do alufelg 65mm http://allegro.pl/4-kapsle-do-felg-vw-dekielki-zas lepki-65mm-alufelg-i6989898049.html

 • 09:08, 08. 10. 2017

  Robinjack

  security lights http://lightuk.com

 • 14:10, 08. 10. 2017

  Ashar Seo

  This one is great. keep doing awesome!..

  pop over to this website
  https://www.groundreport.com/3-myths-blight-small- business-loan-industry/

 • 12:39, 09. 10. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for sharing the information, keep doing awesome... I truly delighted in investigating your site. great asset...
  best RV dealer in Arkansas http://www.midamericarv.com/inventory.php

 • 12:40, 09. 10. 2017

  peter

  Much obliged for another superb post. Where else would anybody be able to get that sort of information in such a perfect method for composing?
  best RV dealer in Arkansas http://www.midamericarv.com/inventory.php

 • 12:41, 09. 10. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for sharing the information, keep doing awesome... I truly delighted in investigating your site. great asset...
  garage door repair La Jolla CA https://www.behance.net/gallery/57523531/La-Jolla- garage-door-repair

 • 11:30, 10. 10. 2017

  Ashar Seo

  I am all that much satisfied with the substance you have said. I needed to thank you for this extraordinary article.

  backlinks
  https://advertisingsolutions.co.za/elements-of-a-q uality-backlink/

 • 13:45, 10. 10. 2017

  peter

  The data you have posted is exceptionally helpful. The locales you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing...
  briggs and stratton carburetor https://www.greenacresmowers.com.au/

 • 13:47, 10. 10. 2017

  peter

  The data you have posted is exceptionally helpful. The locales you have alluded was great. A debt of gratitude is in order for sharing...
  CPAP cleaner http://sandmakercrusher.com/feel-free-to-breathe-w hile-you-sleep-with-this-excellent-equipment/

 • 10:44, 11. 10. 2017

  Ashar Seo

  Doubtlessly this is a fantastic post I got a considerable measure of information subsequent to perusing good fortunes. Topic of website is superb there is just about everything to peruse, Brilliant post.

  important link
  http://www.downtownmiami.com/community/uncategoriz ed/a-sharing-economy-is-the-newest-disruption-to-c ustomer-service.html

 • 13:37, 11. 10. 2017

  peter

  Pleasant post mate, keep up the considerable work, simply imparted this to my friendz
  Cheap Yard Signs Columbus Ohio https://www.cheap55printing.com/blog/cheap-yard-si gns-columbus-ohio/

 • 11:58, 12. 10. 2017

  Ashar Seo

  It is an incredible site.. The Design looks great.. Continue working like that!.

  Certified Machinery Appraiser
  https://www.statestreetappraisals.com/

 • 12:56, 12. 10. 2017

  peter

  You make such a large number of awesome focuses here that I read your article two or three times. Your perspectives are as per my own generally. This is incredible substance for your perusers.
  site https://online.hiram.edu/mahara/view/view.php?id=2 807

 • 12:37, 14. 10. 2017

  peter

  Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is extremely decent and exceptionally useful article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point yet I can\'t resist the urge to ponder, shouldn\'t something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!

 • 12:40, 14. 10. 2017

  peter

  Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is extremely decent and exceptionally useful article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point yet I can\'t resist the urge to ponder, shouldn\'t something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
  microdermabrasion https://www.balenciaspa.com/

 • 09:02, 15. 10. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for another superb post. Where else might anybody be able to get that sort of information in such a perfect method for composing?
  best toaster oven http://toasterandoven.com/

 • 15:23, 15. 10. 2017

  Ashar Seo

  Good composed article. It will be steady to any individual who uses it, including me. Continue doing what you are doing – can\'r hold up to peruse more posts.

  Ladies Festivals Billesley Manor
  http://www.ladiesfestivalweekend.co.uk/venues/bill esley-manor

 • 09:20, 18. 10. 2017

  Robinjack

 • 11:55, 18. 10. 2017

  Robinjack

 • 12:14, 19. 10. 2017

  Ashar Seo

  This is such an awesome asset, to the point that you are giving and you give it away for nothing. I adore seeing sites that comprehend the benefit of giving a quality asset to free. It is the old what circumvents comes around schedule.

  best photographer in Katy
  http://candyfoxstudio.com

 • 13:15, 19. 10. 2017

  Robinjack

 • 14:29, 19. 10. 2017

  peter

  I as of late discovered numerous helpful data in your site particularly this online journal page. Among the loads of remarks on your articles. Much obliged for sharing.
  Car rental in Jaipur https://www.rajasthancab.com/about-us.html

 • 14:39, 19. 10. 2017

  peter

  Extremely pleasant article, I appreciated perusing your post, exceptionally decent share, I need to twit this to my adherents. Much appreciated!.
  Car rental in Jaipur https://www.rajasthancab.com/about-us.html

 • 13:04, 21. 10. 2017

  peter

  I havent any word to welcome this post.....Really i am inspired from this post....the individual who make this post it was an extraordinary human..thanks for imparted this to us.
  free dating sites http://www.nobluffdating.com/

 • 13:04, 21. 10. 2017

  peter

  This is extremely fascinating substance! I have completely appreciated perusing your focuses and have arrive at the conclusion that you are right about large portions of them. You are extraordinary.
  cocuspocushq https://cocuspocus.com/

 • 10:20, 22. 10. 2017

  Robinjack

  cheap flowers by post uk http://www.bestonlineflowers.co.uk/

 • 10:21, 22. 10. 2017

  Robinjack

 • 13:45, 26. 10. 2017

  Robinjack

 • 13:45, 26. 10. 2017

  Robinjack

  link alternatif m88bet http://bola88.xyz

 • 19:34, 27. 10. 2017

  Ashar Seo

  I experience considerable difficulties my considerations on substance, however I truly felt I ought to here. Your article is truly awesome. I like the way you composed this data.

  Lock Change London
  https://www.24x7locksmithservices.co.uk

 • 11:23, 28. 10. 2017

  Robinjack

 • 08:17, 29. 10. 2017

  Robinjack

 • 09:03, 31. 10. 2017

  peter

  This web journal site is really cool! How was it made !
  Seattle garage door repair https://s3-us-west-2.amazonaws.com/rhoct2017/garag e+door+repair+Seattlee.html

 • 15:36, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  I am upbeat to locate your recognized method for composing the post. Presently you make it simple for me to comprehend and execute the idea. Much obliged to you for the post.

  www.artykulybiurowe-lubon.pl
  http://www.artykulybiurowe-lubon.pl/

 • 15:36, 03. 11. 2017

  Ashar Seo

  This one is great. keep doing awesome!..

  provendo.com.pl
  https://provendo.com.pl/

 • 14:50, 04. 11. 2017

  Ashar Seo

  I\'ve been surfing online over three hours today, yet I never discovered any fascinating article like yours. It\'s really sufficiently worth for me. As I would see it, if all website admins and bloggers made great substance as you did, the web will be significantly more helpful than any time in recent memory.

  taroko gorge taiwan
  http://www.islandlifetaiwan.com/ten-tips-when-visi ting-taroko-gorge-national-park/

 • 06:24, 05. 11. 2017

  peter

  greetings was simply checking whether you minded a remark. i like your site and the thme you picked is super. I will be back.
  brands illustrated http://brands-illustrated.com/mastermind/

 • 13:50, 06. 11. 2017

  peter

  It turned out to be Very useful to me and I am certain to every one of the observers here!
  w88asia http://w88indo.net

 • 12:10, 08. 11. 2017

  Ashar Seo

  There is such a great amount in this article I would never have considered all alone. Your substance gives perusers things to consider in a fascinating way. Much obliged to you for your reasonable data.

  nyc laundry service
  http://thelaundrycenter.jigsy.com/

 • 07:22, 13. 11. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for offering pleasant data to us. i like your post and all you impart to us is uptodate and entirely useful, i might want to bookmark the page so i can come here again to peruse you, as you have made a superb showing.
  digitalbrief https://www.flickr.com/people/156460236@N06/

 • 06:53, 18. 11. 2017

  Ashar Seo

  It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will interface it back to your site though.Great Thanks.

  Heater Repair Calabasas
  http://airconditioningrepair-calabasas-ca.com

 • 09:34, 18. 11. 2017

  seo

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Keš na majáku Palagruža - tohle je pajšl majáku :-)