Čtyři keše, čtyři příběhy

Vydáno: 25. března 2011 | Autor: ToM FX | Rubriky: Geocaching s dětmi | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Děkujeme všem, kteří zaslali tipy na nejlepší keše ve svém okolí. Někdo zaslal jednoduše seznam keší, někdo poslal příběhy, které při hledání zajímavých kešek zažil...

Upozornění redakce: Článek obsahuje mnoho nápověd a prozrazuje místa úkrytu zmíněných keší! Pokud si chcete hledání těchto pokladů užít, nečtěte jej.

Medvědí doupě (GC1FB73) typ: tradiční

Tuto keš jsem našel 28.8.2010 za pomoci mého 6-ti letého synka Filipa. Musím se ale podělit o kuriózní a komickou situaci, která tomu předcházela.
Doma jsme si v klidu naplánovali výlet do Starého Plzence, přesněji turistický výlet s cílem nalezení několika „pokladů" k nimž patřilo i MEDVĚDÍ DOUPĚ. Po nutných domácích přípravách v podobě podrobného čtení logů keší, přípravě svačin a outdorového oblečení, jsme vyrazili na lov.

Už když jsme se přibližovali ke skále, kde mělo být medvědí doupě, byl slyšet z daleka dětský povyk. Bylo nám jasné, že tam někdo operuje. Uviděli jsme tři malé děti, které byly zdánlivě bez dozoru. Děti pokřikovaly do skály něco v tom smyslu „pozor, někdo sem jde" a také něco o hledání. To už jsem se začal usmívat. Není nad diskrétnost. Najednou se odněkud ze skal vynořila jejich máma. Koukám, něco drží v ruce a pohledem něco studuje. V první chvíli mně napadla SMS zpráva. Jenže to jsem v dané situaci brzy vyloučil a začal jsem přemítat: „jde ze skal, v ruce něco jako mobil... asi to vypadá, že hledají to samé co já s Filipem". A měl jsem pravdu.

Oni i my jsme tak nějak komicky nenápadně obcházeli celou skálu, stále po sobě pokukovali s tím, že právě ti druzí to vzdají. Očividně jsme nemohli přesně zaměřit cíl a najít to správné místo úkrytu. Až konečně se zadařilo. S Filipem jsem byl přeci jen rychlejší a byli jsme oproti této konkurenci první. Druhá „parta" byla v tu chvíli někde na druhé straně skály a bloudila okolo v nedohlednu...

Úkryt to byl tedy parádní! Musím říct, že v té době to byl prozatím nejpůsobivější úkryt, s jakým jsem se setkal. Lézt po břiše pro poklad jsem musel já :-) Bohužel, jiný způsob vyzvednutí by se těžko hledal. Po zalogování jsme opět pokračovali vstříc ostatním pokladům.

ZOO Plzeň Quite a different world (GCZ5TG) typ: mystery

Tak na tuto kešku jsem měl spadeno v den státního svátku, 28.10. 2010, za vstupné 28 kč. Podle domácí studie listingu mi bylo jasné, že sbírání indicií nebude lehké, a že bude časově náročné, vzhledem k tomu, že jsme měli s sebou kočárek a děti. Ale co, řekl jsem si, je na to téměř celý den. Bohužel, nikde jsem nesehnal žádnou mapku ZOO, kde by byly vyznačeny ony, tak potřebné terminály s informacemi pro zdárné dešifrování místa úkrytu samotného pokladu.

Vyzbrojen vytištěným listingem keše, naše celá rodinka v dopoledních hodinách vyrazila do ZOO. Po příchodu do areálu jsem zaúkoloval manželku a synka Filípka, co mají hledat a hlásit. Musím se přiznat, sbírání indicií v podobě informačních terminálů, bylo horší než jsem očekával. Čas v ZOO rychle ubíhal. V odpoledních hodinách, kdy byl čas myslet pomalu na odchod, jsme našli slabou polovinu potřebných terminálů. Bylo mi jasné, že ostatní už nestihneme nalézt. Za celý den chůze, fotografování a hledání, jsme byli unaveni a zklamáni, že nemáme potřebné údaje k vyluštění šifry a šance nalezení pokladu byly mizivé. Odpočívali jsme u nedalekého občerstvení a přemýšleli co dál. Nechtěl jsem zklamat děti a odejít „naprázdno" bez nalezení velkého pokladu, který měl být opravdu veliký, avšak jediné co bylo k dispozici byla polovina šifry, která ale neměla žádný význam.

Sedíme u venkovního stolu, slunce pomalu zapadalo a já si naposledy čtu vytištěný listing. Byly pouze dvě možnosti, co udělat. Odejít s neúspěchem a nebo risknout a tipnout místo úkrytu, což bylo velice nepravděpodobné. Jsem Plzeňák a v této zoologické zahradě jsem již několikrát byl. Vím tedy zhruba, kde se co nachází. Proto jsem se rozhodl, že zkusím určit místo úkrytu, a pokud to nevyjde, je čas jet domů.

V této chvíli jsem se zaměřil pouze na hint. Tato krátká nápověda bohatě stačila k tomu, aby rozum společně s úvahou a mapkou celé ZOO, vytipoval jen jednu jedinou lokalitu, která tomu nejvíce odpovídá. Vyrazili jsme. Na místě jsem nechal manželku s kočárem. Od této chvíle se mě zmocnil zvláštní pocit naprosté jistoty a neomylnosti v nalezení cíle. Šel jsem s Filipem na místo, o kterém jsem pevně doufal, že je to to správné. Povedlo se. Poklad se nám ukázal v celé své velikosti. A že ta velikost byla opravdu s velkým „V". Ten pocit umocněný okolnostmi a minimem informací, byl nepopsatelný. Prostě radost veliká nejen má, ale i Filipova. Po nutné výměně předmětů a zalogování, jsme spokojeni, všichni vyrazili domů.

Později jsem se bohužel, k mému nepozornému čtení dozvěděl, že souřadnice terminálů jsou autorem v listingu napsány jako Waypointy. Hledání pro mě mohlo být tedy mnohem příjemnější :-)

Gansplatz (GC15MKD) typ: tradiční

Tak na tento odlov asi nezapomenu. V mé prozatím krátké kariéře cachera, byl tento nejakčnější... Nechybělo mnoho a skončil jsem u policie na výslechu.

Protože svoji gps mám ješte v reklamačním řízení, byl jsem nucen lovit pomocí auto navigace. Ta mi slouží pouze pro zobrazení foto map, které si pečlivě připravuji před každým lovem. I v tomto případě tomu nebylo jinak.

Pomalu se blížím k onomu místu úkrytu, občas koukám na navigaci zda jsem v té správné ulici a jdu tím správným směrem. Už z dálky mohl každý pozorovat, že v tuto dobu se něco děje na nedalekém hřišti. Hrálo se fotbalové utkání. Aut bylo plné přilehlé parkoviště. Chodím mezi auty, občas se zastavím, mrknu na gps, kousek se vrátím a jdu dál. Nezasvěceným se možná mohlo zdát mé chování mezi desítkami a desítkami aut poněkud podezřelé. Dva pracovníci v autě odtahové služby, kteří mě z povzdálí sledovali, neměli pro mé nejisté chování pochopení. Byl jsem mezi těmi auty pro ně podezřelý. Nejspíš dohlíželi i na zaparkované vozy, což je v dané situaci asi správné. Prostě jsem se jim jevil jako potenciálně možný pachatel s úmyslem se obohacovat obsahem zaparkovaných automobilů. Ani oni neutekli mé pozornosti. I přes to všechno jsem šel za svým cílem. Naštěstí až k místu keše od nich vidět nebylo.

Překonal jsem nutnou překážku v podobě zábradlí a už jsem po žebříku sestupoval k vodní hladině. Nečekal jsem takové akční dobrodružství, ale neodradilo mně to. Jednou rukou se přidržuji a druhou šátrám po magnetické keši která byla pouze čtyři stupínky od hladiny řeky. Po zalogování se pomalu šplhám nahoru. Jenže, najednou jsem tam nahoře nestál sám. Asi o 10m dále na mě civí dva policisti! Umíte si jistě představit onu situaci, kdy policajti hledají podezřelou osobu, a ta najednou od řeky přelézá zábradlí a první co uvidí, jsou nechápající pohledy dvou policistu kteří ji upřeně sledovali. Dokonce jeden z nich v tu chvíli zapomněl mluvit do vysílačky. Asi z té situace byli zaskočeni více než já, protože jsem naprosto v klidu, beze slova, okolo nich odkráčel s cílem k další, nedaleké keši. Skoro to vypadalo, že zkameněli. Došlo mi, že to páni z odtahovky pro mně připravili ono zajímavé překvapení.

Po cestě jsem si tak pro sebe představoval, co bych jim asi povídal, pokud by požadovali vysvětlení, co dělám na žebříku který vede pouze do vody... Každopádně to byl mocný zážitek. A poučení pro ostatní - nikdy nevíte co vše vás muže překvapit při zdánlivě nevinném odlovu městských keší.

Lesni studanka (GC2BDXA) typ: tradiční

Byli jsme na dovolené v autokempu „pod lesem" poblíž města Jičín. V této době jsem byl naprostým nováčkem, bez zkušeností s hledáním keší. Proto jsem si ještě v Plzni, před odjezdem, vytisknul z internetu nějaké informace o této činnosti a hlavně mapku okolí kempu ze stránek GC. Takto vyzbrojen jsem netrpělivě studoval a plánoval cesty v Královehradeckém kraji. Samozřejmě prioritu měly poklady v nejbližším okolí kempu.

S manželkou a dětmi jsme tehdy naplánovali první cestu s cílem možného nalezení úplně první keše v geocacherské „kariéře". Keš měla název Tvrz Mokřice. V době, kdy píšu tento článek, již není aktivní. Tento poklad nalezla manželka, stála zrovna u toho správného stromu. I tak, pro nás ostatní, byl dojem veliký. Nalezení prvního pokladu je pro člověka veliký zážitek. Proto další výprava na sebe nenechala dlouho čekat.

Na řadě měla být „Lesní studánka". Tuto výpravu jsem bohužel absolvoval sám, protože bylo po dešti a lesní cesty byly samé bláto. Zbytku rodiny se prostě nechtělo. Co je lesní bláto proti touze nálezu! Mám rád lesní procházky a ten pocit klidu a odreagování. Počasí bylo příjemné a slunné. Na cestě u lesa mě překvapili výletníci na kolech. Spíše se podobali hnědým, bahnitým sněhulákům. Pak mi došlo, že mají na sobě čísla a že je to vlastně nějaký závod. Jeden se mně dokonce ptal, jakým směrem jeli ostatní. Později jsem zjistil, že tento závod byl celodenní a účastníků bylo snad několik stovek roztroušených do skupinek. Pro mne to ale nebylo příjemné a snažil jsem se jim vyhýbat a putovat mokrým lesem a trávou kde nebyly cesty. Kolizí závodníků v lesních úsecích jsem viděl dost. Některé byly opravdu komické. Brzy jsem zjistil, že cyklisti v zápalu boje a rychlosti na nerovném terénu ztrácejí různé předměty - od pumpiček až po brašničky s nářadím a flašky na pití. Má cesta se díky závodu časově prodloužila, a jak tomu tak bývá, trasa závodníků se shodovala s mojí cestou ke studánce.
Konečně jsem odbočil z cesty a vydal se ze stráně dolů k potoku, kam směřovala šipka na mém OREGONu. Do kalného potoku se vlévalo krátké rameno čisté vody. Nepochybně ze studánky. Okolí bylo krásně udržované, se stupínky k nabrání zázračné vody. Při bližším prozkoumání jsem zjistil, že pramen vniká do malé studánky ze dna, které bylo písčité. V několika místech vývěru se jemný písek krásně otáčel a cedil jako nekonečné přesýpací hodiny. Samozřejmě jsem neodolal, naplnil svoji vojenskou flašku a ochutnal. Voda byla velice studená. To svědčí o velké hloubce, ze které vytéká. Písek a pískovcové podloží zase vodu naprosto čistě filtruje. Jen stěží mohu popsat pocit při ochutnání této čistě přírodní vody. My, z měst, velice dobře poznáme chlorovanou vodu vytékající z našich kohoutků. Jsme na ni zvyklí. Stejně tak poznáme vodu, která nemá nic společného s vodou z měst. Přesně tak blahodárně, čistě a opravdu zázračně, chutná voda z této lesní studánky. Téměř jsem zapomněl na hledání pokladu.

Uvedené souřadnice záměrně neukazovaly místo úkrytu, ale malý, dřevěný křížek s obrázkem panny Marie hned vedle studánky. Musel jsem hledat. Nebylo to snadné hledání. Pokud stojíte u studánky, tak poklad nikdy neuvidíte. Je potřeba na studánku hledět z vrchu. Pak, pouhým pohledem bez zbytečného hrabání v zemi, je možné spatřit správné místo. Po logování následovala krátká svačina, teplá polévka vařená na malém turistickém vařiči, káva a na závěr jsem nabral „živou" vodu do vojenské flašky a ještě do jedné sebrané a vymyté, kterou ztratil některý závodník. Před odchodem jsem pořídil ještě několik podvodních fotografií přesýpajícího se písku pomocí vodotěsného GPS OREGONu. Zpáteční několikahodinová cesta probíhala v poklidu. Znamenitá voda z této studánky velice chutnala manželce a dokonce i 6-ti letému synkovi.

V průběhu několika dalších dnů jsem toto místo navštívil ještě několikrát a vždy jsem donesl plný batoh vody...

Za všechny zážitky zasílám mé poděkování zakladatelům a autorům těchto keší.

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1FB73, GCZ5TG, GC15MKD, GC2BDXA

Autor: ToM FX

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 21:12, 27. 03. 2011

  Marian (stormchaser1963)

  Kvalitní článečky! Mohlo by jich klidně být více. :-)

 • 13:57, 28. 03. 2011

  viopes

  Pěkné články a ještě lepší zážitky :-) Zpozorněla jsem hlavně u keše ZOO Plzeň,kdy jsme s dětmi z poslední návštěvy ZOO odešli zklamaní a nyní to vypadá,že příště půjdeme témeř na jisto...

 • 09:12, 03. 04. 2011

  Mrtva.Tasemnice

  Hrozně ráda čtu geopříběhy :)

 • 08:51, 30. 06. 2011

  chalupníčci

  Super příběhy, pěkně čtivé. Za 1*

 • 18:54, 19. 08. 2018

  Edwardfoxx123

  A debt of gratitude is in order for your data, it was truly exceptionally helpful www.marrakechcraft.com

 • 08:52, 21. 08. 2018

  peter

  Much obliged to you for such an elegantly composed article. It\'s brimming with astute data and diverting depictions. Your perspective is the best among numerous.
  eddm bulk mail http://www.hotcardsxpress.com/eddm-advertising-and -marketing/

 • 15:55, 21. 08. 2018

  Robinjack

  TUP Tutors-Business ethics assignment help https://www.theuniversitypapers.com/

 • 18:37, 29. 08. 2018

  AsharSeo

  A debt of gratitude is in order for sharing the post.. folks are universes best individual in every existences of individual..they need or must succeed to manage needs of the crew.

  affordable luxury EDDM® box
  http://www.hotcardsxpress.com/proof-that-luxury-ed dm-box-really-works/

 • 16:37, 31. 08. 2018

  AsharSeo

  Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting .

  low cost luxury EDDM® box print
  http://www.movingcomfor.com/tips-to-choose-a-good- digital-printing-company/

 • 23:42, 01. 09. 2018

  peter

  This is an awesome post. I like this topic.This site has heaps of advantage.I discovered numerous fascinating things from this site. It helps me in numerous ways.Thanks for posting this once more.
  16 I need someone to help me with my master thesis https://www.theuniversitypapers.com/

 • 20:49, 03. 09. 2018

  Robinjack

 • 18:03, 05. 09. 2018

  AsharSeo

  I’m impressed, I have to admit. Truly rarely will i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail on the head. Your notion is outstanding; the catch is something that too little persons are speaking intelligently about. I’m happy we found this within my seek out some thing in regards to this.

  voir ce site
  http://youtube2mp3.fr/

 • 22:23, 09. 09. 2018

  peter

  Hi I am so charmed I found your web journal, I truly found you by misstep, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could simply jump at the chance to say thank for an enormous post and an inside and out engrossing site. Kindly do keep up the considerable work. the masters augusta car service https://www.augustacarservice.com/

 • 19:20, 17. 09. 2018

  peter

  i am surprisingly here. I discovered this board and I in discovering It really accommodating and it helped me out a great deal. I would like to present something back and help other people, for example, you helped me.

 • 18:18, 18. 09. 2018

  AsharSeo

  i appreciate you for blogging!. “Whatever you fear most has no power – it is your fear that has the power.” by Oprah Winfrey..

  majestic lake financial reviews
  http://flgclassifieds.cce.cornell.edu/author/hjxhh an/

 • 00:31, 20. 09. 2018

  peter

  I am consistently astounded by the measure of data accessible on this subject. What you exhibited was very much inquired about and eloquent keeping in mind the end goal to get your stand on this crosswise over to every one of your perusers.
  cash factory usa loan https://git.cs.hioa.no/cashfactoryusa

 • 14:28, 21. 09. 2018

  Robinjack

 • 16:56, 22. 09. 2018

  AsharSeo

  I like this post,And I figure that they having a ton of fun to peruse this post,they might take a decent site to make an information,thanks for sharing it to me.

  Friv 4
  https://friv4school2017.net/

 • 17:52, 23. 09. 2018

  peter

  Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is extremely decent and exceptionally useful article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point yet I can\'t resist the urge to ponder, shouldn\'t something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
  HMRC Tax Investigation Accountants http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 17:18, 26. 09. 2018

  peter

 • 18:16, 27. 09. 2018

  peter

  Nice site. On your blogs very interest and i will tell a friends.
  Golden Valley Lending Login https://goldenvalleylendinglogin.wordpress.com/

 • 12:25, 28. 09. 2018

  robinjack

  I\"ve been hunting down some OK stuff on the subject and haven\"t had any fortunes up until this point, You just got another greatest fan!.. Tax Enquiry

 • 10:10, 29. 09. 2018

  peter

  Truly an incredible expansion. I have perused this magnificent post. A debt of gratitude is in order for sharing data about it. I truly like that. Much obliged so parcel for your assemble.
  Royal Online http://www.casinopoipetonline.com/

 • 20:28, 30. 09. 2018

  Robinjack

  private investigation Singapore http://www.sk.com.sg

 • 10:16, 02. 10. 2018

  peter

  That is the magnificent outlook, in any case is simply not make each sence at all proclaiming about that mather. For all intents and purposes any strategy an abundance of thanks notwithstanding i had attempt to advance your own particular article into delicius by and by it is evidently a problem utilizing your data destinations would you be able to please recheck the thought. much obliged again.
  Let Campaign Tax Enquiry http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 12:27, 04. 10. 2018

  Robinjack

 • 15:40, 07. 10. 2018

  Robinjack

 • 14:08, 10. 10. 2018

  peter

  it was a brilliant opportunity to visit this sort of site and I am cheerful to know. much obliged to you such a great amount for allowing us to have this open door..
  vitamin b http://b-vitamin.se

 • 13:21, 11. 10. 2018

  AsharSeo

  i like the role of Anthony Hopkins in the movie Silence of The Lambs. this guy is simply amazing;

  makeup
  https://you.se

 • 20:55, 11. 10. 2018

  peter

  This site is truly extraordinary. The data here will without a doubt be of some help to me. Much appreciated!.
  Let Property Campaign http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 18:47, 14. 10. 2018

  peter

  Incredible articles and extraordinary format. Your blog entry merits the greater part of the positive criticism it\\\\\\\'s been getting.
  Let Property Campaign Accountants http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 13:08, 17. 10. 2018

  Robinjack

 • 01:29, 19. 10. 2018

  peter

  french translation is kind of hard at first but if you get used to it, then it is easy’
  wise loan promo code https://wiseloanpromocode.wordpress.com/

 • 15:42, 20. 10. 2018

  peter

  Vancouver SEO Agency offers complete business listings that let you have dofollow links. This is great for your business and drives up your sites rankings.
  SEO Vancouver http://industryarmymarketing.com

 • 07:46, 22. 10. 2018

  peter

  Your blog is one of a kind, i love the way you organize the topics.:’-”‘
  packers vishrantwadi https://www.bharatpackersmoverspune.com/services/p ackers-and-movers-vishrantwadi-pune

 • 13:13, 27. 10. 2018

  AsharSeo

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on if a comment is added I am four emails using the same comment. Is there any way it is possible to remove me from that service? Thanks!

  اضاءة الليد سعودي
  http://opplemena.com/ar/

 • 14:15, 02. 11. 2018

  Robinjack

 • 09:18, 06. 11. 2018

  Robinjack

 • 17:26, 07. 11. 2018

  asd

  Made to measure curtains… [...]check out the sites listed below, worth a read for interiors and rugs enthusiasts[...]… voyance telephone

 • 23:46, 07. 11. 2018

  PETER

  Decent to peruse your article! I am anticipating sharing your enterprises and encounters.
  https://www.downey-dentist.com/ https://www.downey-dentist.com/

 • 20:57, 12. 11. 2018

  PETER

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.
  highlow review https://www.marketpotentials.com/

 • 17:12, 14. 11. 2018

  asd

  Spot lets start work on this write-up, I really feel this web site needs considerably more consideration. I’ll oftimes be again to learn to read considerably more, thanks for that information. Papel de Parede

 • 17:48, 14. 11. 2018

  asd

  I am trusting the same best exertion from you later on too. Actually your exploratory writing abilities has roused me. limo rental near me

 • 13:35, 16. 11. 2018

  asd

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return. look younger

 • 14:28, 16. 11. 2018

  asd

  Your article has provoked a ton of positive hobby. I can see why since you have made such a decent showing of making it intriguing. bitcoin information

 • 22:58, 18. 11. 2018

  PETER

  Much obliged to you again for all the information you distribute,Good post. I was exceptionally keen on the article, it\'s entirely rousing I ought to concede. I like going to you site since I generally run over fascinating articles like this one.Great Job, I incredibly acknowledge that.Do Keep sharing! Respects,
  stock tips https://smarttradingtips.com/

 • 12:25, 20. 11. 2018

  Robinjack

 • 12:30, 20. 11. 2018

  peter

  Howdy! A debt of gratitude is in order for the immense data you havr gave! You have touched on crucuial focuses!
  escorts in London https://kensingtongirls.co.uk/london-escorts.html

 • 00:52, 21. 11. 2018

  PETER

  I am glad to discover this post Very valuable for me, as it contains part of data. I Always like to peruse The Quality and happy I discovered this thing in you post. Much appreciated
  pandora online https://jewelleryshop-au.com/

 • 17:59, 22. 11. 2018

  Robinjack

 • 16:22, 24. 11. 2018

  PETER

  Welcome To The World Of SATTA MATKA RESULT {S M R} Group, Here You Get Latest Information About Satta Matka Guessing, Satta Matka Kalyan And Much More. Today We Have Seen That Peoples Are In Search Of Kalyan Matka Result And Matka Results Today So We Are Here To Provide You Results As Fast As Possible. Also Peoples Make Guessing Of Many Lottery Games On The Basis Of Charts Like Mumbai Matka Chart And Kalyan Matka Chart......
  SATTA MATKA https://sattamatkaresult.net/

 • 17:04, 28. 11. 2018

  Robinjack

 • 21:38, 30. 11. 2018

  PETER

  Much obliged for each other useful site. The spot else might just I understand that sort of data written in such a perfect means? I have an endeavor that I\"m a little while ago working on, and I have been vigilant for such data.
  Portsmouth SEO Expert https://www.breakline.co

 • 09:10, 03. 12. 2018

  AsharSeo

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this before. So nice to uncover somebody with many original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this amazing site is one thing that is needed on the net, somebody if we do originality. valuable project for bringing something totally new towards world wide web!

  Open profile
  http://www.blogster.com/venkatam/

 • 17:43, 04. 12. 2018

  asd

  Howdy, I discover perusing this article a delight. It is to a great degree supportive and fascinating and all that much anticipating perusing a greater amount of your work.. Boycott Israel tshirt

 • 12:35, 14. 12. 2018

  Robinjack

 • 18:27, 14. 12. 2018

  tams

  I was taking a gander at some of your posts on this site and I consider this site is truly informational! Keep setting up..
  Sub-Zero refrigerator repair Newport Beach
  http://refrigerator-repair-oc.com/sub-zero-refrige rator-repair/

 • 16:42, 17. 12. 2018

  Robinjack

 • 10:44, 18. 12. 2018

  Robinjack

 • 08:53, 20. 12. 2018

  Edward fox

  I simply wanted to thank you a lot more for your amazing website you have developed here. It can be full of useful tips for those who are actually interested in this specific subject, primarily this very post. Your all so sweet in addition to thoughtful of others and reading the blog posts is a great delight in my opinion. And thats a generous present! Dan and I usually have enjoyment making use of your recommendations in what we need to do in the near future. Our checklist is a distance long and tips will certainly be put to excellent use. Palmetto Pool Heaters

 • 17:30, 20. 12. 2018

  Robinjack

  Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers! my website

 • 08:23, 23. 12. 2018

  Edward fox

  Found this on MSN and I’m happy I did. Well written article. 123movies.fun

 • 11:34, 23. 12. 2018

  AsharSeo

  almost everyone in our family have hypertension, this disease is very common among older people“
  http://www.mcpools.com/
  Parrish FL Outdoor Kitchens

 • 13:02, 05. 01. 2019

  edward fox

  And Im running from a standard users account with strict limitations, which I think may be the limiting factor, but Im running the cmd as the system I am currently working on. Palmetto Outdoor Kitchens

 • 13:09, 05. 01. 2019

  AsharSeo

  Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thanks a lot!

  employee benefits
  https://www.edifins.com/

 • 14:21, 05. 01. 2019

  edward fox

  Now we know who the ssebnile one is here. Great post! Parrish Outdoor Kitchens

 • 15:29, 05. 01. 2019

  edward fox

  When do you think this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would love to get your feedback on this. Palmetto Outdoor Kitchens

 • 07:20, 08. 01. 2019

  AsharSeo

  I discovered your blog web site on bing and appearance a couple of your early posts. Keep up the good operate. I merely additional increase your Rss to my MSN News Reader. Looking for forward to reading much more from you afterwards!…

  https://www5.123movies.fun/
  123movies

 • 11:53, 09. 01. 2019

  edward fox

  Just wanna remark on few general things, The website style is ideal, the topic matter is rattling good https://babykidshq.com

 • 13:53, 09. 01. 2019

  edward fox

  Cheap Gucci Handbags Is usually blogengine much better than wp for reasons unknown? Should be which is turning out to be popluar today. babykidshq

 • 09:31, 17. 01. 2019

  edward fox

  This information is magnificent. I understand and respect your clear-cut points. I am impressed with your writing style and how well you express your thoughts. voyance telephone

 • 11:17, 22. 01. 2019

  AsharSeo

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific web site.

  McPools Commercial Pool Service
  https://www.mcpools.com/single-post/2019/01/16/Com mercial-Pool-Service

 • 11:17, 22. 01. 2019

  AsharSeo

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in options also.

  Palmetto FL Pool Repair
  https://www.mcpools.com/single-post/Pentair-Pool-D ealer-bradenton-palmetto-pool-repair

 • 10:53, 28. 01. 2019

  Robinjack

 • 11:50, 10. 02. 2019

  edward fox

  hi and thanks for the blog post i have been on the lookout for this specific information on-line for sum time now therefore appreciate it Indianapolis

 • 11:21, 14. 02. 2019

  edward fox

  Hi my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all significant infos. I’d like to see more posts like this . Ellenton Pool Companies

 • 13:44, 14. 02. 2019

  edward fox

  This is a fantastic web page, could you be interested in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! Parrish Pool Repairs

 • 11:51, 17. 02. 2019

  edward fox

  thank you dearly author , I found oneself this web site very helpful and its full of excellent healthy selective information ! , I as well thank you for the fantastic food plan post. painters in Palm Bay

 • 08:37, 19. 02. 2019

  edward fox

  Simply wanna input that you have a very nice website , I enjoy the pattern it really stands out.
  painters in Palm Bay
  http://palmbaypaintingservices.com/services/reside ntial-painting-service/

 • 11:15, 23. 02. 2019

  edward fox

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..
  Tree Trimming Service
  http://www.mylaborjob.com/pro/chesapeake-tree-serv ice-va

 • 12:18, 27. 02. 2019

  AsharSeo

  I’m impressed, I have to admit. Truly rarely must i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you could have hit the nail for the head. Your notion is outstanding; the pain is a thing that too little people are speaking intelligently about. I’m very happy that we came across this during my try to find something about it.

  tech
  https://hellobetty.co/

 • 08:58, 02. 03. 2019

  edward fox

  As being a Newbie, We’re permanently exploring online for articles which can be of help to me. Many thanks
  Bradenton Pool Heaters
  https://www.mcpools.com/

 • 07:46, 09. 03. 2019

  AsharSeo

  Thanks for a very interesting web site. Where else may I get that kind of info written in such a perfect method? I have a undertaking that I’m simply now operating on, and I have been on the look out for such information.

  Iron Mountain Tree Care
  https://ironmountaintreecare.com/

 • 08:55, 11. 03. 2019

  AsharSeo

  You made some first rate factors there. I appeared on the web for the issue and located most people will associate with with your website.
  Parrish Pool Repair
  https://www.mcpools.com/

 • 07:30, 16. 03. 2019

  AsharSeo

  After study several of the blog posts on your internet site now, we really such as your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and are checking back soon. Pls look at my web site likewise and told me how you feel.

  SEO optimalisatie Utrecht
  https://www.httpmarketing.nl/nl/Utrecht/

 • 09:59, 27. 03. 2019

  edward fox

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..
  limo service naples
  https://wordpress.com/block-editor/post/elitefeed. home.blog/34

 • 07:51, 28. 03. 2019

  edward fox

  bless you with regard to the particular blog post ive really been searching regarding this kind of information on the web for sum time right now as a result cheers
  watch movies free
  https://123moviesx.org/movies-series

 • 19:06, 28. 03. 2019

  edward fox

  I’m just commenting to let you know what a excellent discovery my cousin’s girl encountered going through your web site. She noticed several details, which include how it is like to possess an ideal coaching spirit to let others smoothly learn a number of grueling subject areas. You actually did more than visitors’ desires. Thank you for distributing these great, dependable, informative and unique tips on that topic to Tanya.
  사설토토사이트
  https://rush-79.com/

 • 08:21, 30. 03. 2019

  AsharSeo

  You should experience a tournament personally of the greatest blogs on the web. I most certainly will suggest this site!

  Ruskin Pool Company
  https://www.facebook.com/mcpoolsfl

 • 12:58, 13. 04. 2019

  edward fox

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!
  Limo
  https://wordpress.com/block-editor/post/elitefeed. home.blog/13

 • 09:52, 20. 04. 2019

  AsharSeo

  fantastic post. Ne’er knew this, appreciate it for letting me know.

  https://yaysmashinproaudio.wixsite.com/website/pro duct-page/how-to-start-a-business-production-compa ny

 • 11:26, 23. 04. 2019

  edward fox

  Hello super schöner Webblog den ihr da habt. Bin gerade über die Google Suche darüber gestolpert. Gefällt mir echt super gut. macht weiter so. MFG Martina
  bachelor parties
  https://pokerdeluxe.1msite.com/

 • 19:09, 24. 04. 2019

  Robinjack

  united auto shipping
  https://unitedcarshipping.com/

 • 14:37, 10. 05. 2019

  karrel

  A debt of gratitude is in order For sharing this Superb article.I utilize this Article to demonstrate my task in college.it is valuable For me Great Work.
  thejackpotcasino
  http://www.thejackpotcasino.com/

 • 11:24, 14. 05. 2019

  Seo

  consulting internet marketing services https://www.extraincomeresults.com

 • 11:15, 16. 05. 2019

  edward fox

  The processor or CPU is the brains of the personal computer – it does most of the calculations your video game titles need to have to run (with the movie card undertaking most of the graphics function). With it getting such an critical part, you would instinctually go for the fastest – and most pricey – processor you could find, but there is a improved alternate to blowing hard cash on one thing that will be obsolete in a year: receiving a processor that will play tomorrow’s video game titles at a low cost is the sweet spot for any gaming computer.
  supplements
  https://www.fitneass.com/tips-to-get-healthier/

 • 13:03, 28. 05. 2019

  Seo

  san francisco clones http://www.arbornursery.org/

 • 09:51, 31. 08. 2019

  edward fox

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!
  Lynn’s Tree Service
  https://www.lynnstreeservice.com

 • 12:01, 31. 08. 2019

  edward fox

  Party at night in Ibiza´s hottest clubs and sail your charter yacht to the best beach clubs during the day. The perfect yacht charter based in Eivissa.
  Getting around Ibiza
  https://discoveribiza.com/getting-around-ibiza/

 • 10:50, 04. 09. 2019

  edward fox

  Search engine optimization Company located in Raleigh NC is providing local businesses quality SEO Service to help them improve their search engine rankings.
  https://bigguestpostings.wordpress.com/2019/02/06/ stay-relevant-with-good-search-engine-optimization /
  https://bigguestpostings.wordpress.com/2019/02/06/ stay-relevant-with-good-search-engine-optimization /

 • 13:27, 04. 09. 2019

  edward fox

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.
  see here
  https://bigguestpostings.wordpress.com/2019/02/06/ stay-relevant-with-good-search-engine-optimization /

 • 10:31, 25. 09. 2019

  edward fox

  very nice post, i definitely enjoy this fabulous website, persist with it
  products for minimalists
  https://lavsguide.com/5-types-of-minimalists/

 • 10:47, 25. 09. 2019

  edward fox

  Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!
  minimalist book
  https://lavsguide.com/7-books-to-read-about-minima lism/

 • 13:49, 25. 09. 2019

  edward fox

  Here we discuss the reality of attaining business funding for small businesses. We address the advantages and disadvantages of private funding vs. bank funding. While there are many differences, these are different products which achieve the same end result for small businesses.
  Organic Clothes
  https://dezayno.com/

 • 16:34, 30. 09. 2019

  Rasheeda

  This is so good to see. We have do more things like this for the military families. They are protecting us and we need to support them in this way.

  import voiture
  https://ukauto.fr

 • 13:31, 26. 10. 2019

  Edward fox

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!
  Painting Contractor
  https://paintersprovidence.com

 • 12:24, 27. 10. 2019

  AsharSeo

  After research a couple of of the weblog posts in your web site now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and shall be checking back soon. Pls check out my web page as well and let me know what you think.

  Emoji Domain
  https://xn--um8ht7b.ws

 • 08:42, 28. 10. 2019

  Edward fox

  Gnarly article mate, keep the good work, just shared this with ma friendz
  electrical wiring company
  https://www.elizabethelectricians.com/

 • 11:34, 28. 10. 2019

  Edward fox

  Immigration Lawyers… [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…
  Online Games Here
  https://onlinegameshere.com/

 • 12:29, 28. 10. 2019

  Edward fox

  Possible require all types of led tourdates with some other fancy car applications. Many also provide historic packs and other requires to order take into your lending center, and for a holiday in upstate New York. ???
  Games Info Shop
  https://gamesinfoshop.com/

 • 08:17, 31. 10. 2019

  Edward fox

  very nice put up, i actually love this web site, keep on it
  Tucson tax preparation
  https://southwesttaxassociates.com/

 • 12:04, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  Some truly quality blog posts on this web site , saved to my bookmarks .

  business for sale
  https://edclinic.club

 • 13:30, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  You must participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this web site!

  Why is Radon Dangerous
  https://www.kes-radon.com

 • 15:23, 31. 10. 2019

  AsharSeo

  I real glad to find this web site on bing, just what I was searching for : D likewise saved to bookmarks .

  png image download
  https://www.clipartkey.com

 • 11:27, 03. 11. 2019

  smith

  oh well, i always love the taste of chicken soup and other soups, i am a soup addict you know,,
  cloudbet http://bit.do/cloudbet-france

 • 07:54, 06. 11. 2019

  Edward fox

  I believe other website owners should take this website as an model, very clean and great user pleasant pattern .
  discount Autocad software
  https://autocad.buycheapcad.com/

 • 08:03, 06. 11. 2019

  AsharSeo

  Now i am really fresh to wordpress blogs. however what you post on this site is absolutely very good and very beneficial. I believe it would help me in the future. Thanks for the excellent work.

  https://ashotoftruth.org
  https://ashotoftruth.org

 • 09:58, 06. 11. 2019

  Edward fox

  As a result you’ll require ultra powerful online enterprise ideas to keep operating in getting into matters right your incredible web-based work. MLM
  ph casino
  http://bit.ly/ph-casino-bonus

 • 15:40, 07. 11. 2019

  Edward fox

  I see your point, and I really enjoy your opinion. It goes without saying I also love the design of your website, extremely artistic. Later.
  trada casino
  https://cutt.ly/tradacasino

 • 07:25, 12. 11. 2019

  Edward fox

  Just wanna comment that you have a very nice internet site , I love the design it actually stands out.
  Nabor\'s Tree Service Chattanooga
  https://goo.gl/maps/4yXXke6HYAfkirc49

 • 12:33, 13. 11. 2019

  Edward fox

  very nice put up, i actually love this web site, keep on it
  this website
  https://seositecheckup.com/seo-audit/pagalworld.ge n.in

 • 09:29, 14. 11. 2019

  smith

  The Health Reform Law signed March 23, 2010, will increase demand in all areas of health care in America. The intent of the law was to create a virtual universal health care system in America that could accommodate all the people. Few people are able to pay cash for medical services; most of us rely on health insurance to cover our medical expenses.
  bonus code http://media.paddypower.com/redirect.aspx?pid=7777 &bid=7777&redirectURL=https://www.casinore views.casino

 • 16:43, 15. 11. 2019

  casinos games

  You have brought up a very fantastic points , regards for the post.
  unibet
  http://bit.ly/unibet-australia-registration

 • 12:48, 16. 11. 2019

  Edward fox

  hello!,I like your writing so much! share we communicate extra approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to see you.
  바카라사이트
  https://www.casino7890.com/ceo

 • 14:56, 16. 11. 2019

  smith

  Normally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post. unibet

 • 12:47, 17. 11. 2019

  AsharSeo

  really good post, i certainly love this site, keep on it

  tree service
  https://palmtreehomes.net/

 • 16:25, 17. 11. 2019

  Edward fox

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!
  betsafe
  https://frama.link/betsafe

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Další obrázky

Stan se fanouskem

Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Keš na majáku Palagruža - tohle je pajšl majáku :-)Film streaming vf