Ausflug nach Rakousko – Grossglockner a Grosser Priel

Vydáno: 17. ledna 2011 | Autor: rattlesnake.andy | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jak tohle začalo? Asi takhle, byla zrovna polovina dubna, maturita klepala na dveře, a tři kamarádi a spolužáci z jednoho pražského gymnázia měli spoustu věcí na práci, jen ne učit se.

Naší hlavní prioritou bylo konečně někam v létě vyrazit, nejlépe mimo republiku. Nejvíce zcestovalý Dan navrhnul výstup na 2515 metrů vysoký Grosser Priel, nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge (v překladu Mrtvé hory) v Rakousku. Nadšeně jsme souhlasili a začali plánovat. No a takhle to nakonec všechno proběhlo:

Mobil ukazoval šest ráno dne jedenáctého září, léta Páně 2010. Zamáčkl jsem příšernou melodii budíku a jal se budit dva mudlokamarády, se kterými to ani nehlo. Po vydatné snídani (jeden rohlík s máslem a zbytkem sýra) jsme osedlali a plně naložili našeho Fordíka a cca v půl osmý vyrazili směr Rakousko. Bylo hezky, skoro žádný provoz. První zastávka se uskutečnila v Českých Budějovicích, protože žaludky se začaly ozývat. Zastavili jsme tedy u Globusu a doplnili chybějící potraviny a tekutiny. Před hranicemi už na mě Fusion signalizoval, že mu dochází šťáva, krátká občerstvovací zastávka to však napravila. Projeli jsme Dolní Dvořiště a už jsme svištěli směr Linz. Nájezd na dálnici jsme oslavovali, protože začal houstnout provoz.

Ještě před samotným výstupem jsme se rozhodli si pobyt v Alpách trochu zpestřit a udělat si mírnou zajížďku. Jejím cílem byla slavná Grossglockner Hochalpenstrasse. Musím říct, že pro mě jako začínajícího řidiče to byl neuvěřitelný zážitek. Plně naložený Fusion už nechtěl ty škrpály vyjíždět ani na dvojku, spotřeba benzínu rapidně vzrostla. Ale stálo to za to. No a zde přišly na řadu i kešky. Doma jsem si našel tři krabky, které jsou uložené hned u cesty. Byly to kešky Hochmais, Höhe 2000 a Fuschertörl. Odpočívadla a různá jiná parkoviště jsou tam co tři sta metrů, takže zastavit a odlovit nebyl problém. Na vrcholu, na Kaizer Franz Josef höhe, kde se nachází i několikapatrové parkoviště a keška Großglockner Hochalpenstraße - Da Glockner, následovala opět pauza, nekonečné kochání výhledem na ledovec, Grossglockner a ostatní vrcholy, focení, opět kochání, opět focení, sledování v té době už slušně vyžraných svišťů, občerstvování a nakonec střídání za volantem a stejnou cestou návrat na výchozí bod výstupu na Grosser Priel.

Onen výchozí bod se nacházel u jezera Almsee, ke kterému se dostanete, když z dálnice sjedete u města Gmunden a následně podle ukazatelů dojedete do městečka Grünau im Almtal. U jezera se nachází velké parkoviště, kde jsme ten večer přespali a nechali tam po následující čtyři dny odpočívat auto.

První fáze výstupu

Probudili jsme se do mlhavého rána. Mlha byla tak hustá, že nebylo vidět na pět metrů. Trošku mi zatrnulo. Naštěstí se vyčasilo a během hodiny se mlha začala zvedat a na nás začaly mávat hory. Rychlá snídaně, tentokrát instantní mysli, a vzhůru do oblak. Z počátku se šlo jen do mírného kopce, převážně vyschlým korytem sezónních vodních toků. Řeknu Vám, nechtěl bych se tu nacházet, když nahoře taje sníh, to musí být hukot. Cestou jsme minuli zbytky vodopádu, na jaře určitě mnohem silnějšího. Po hodince a půl skončila ta lehčí část dnešního dne. Před námi se tyčila na první pohled takřka svislá stěna. Na druhý pohled už tak svislá nebyla, ale i přesto to bylo docela hustý oproti dosavadnímu průběhu. Naštěstí značení cest je tu na vysoké úrovni, takže nehrozí, že byste se tu ztratili. Strmé stoupání vedlo převážně po vyšlapané cestičce, jen občas bylo potřeba použít žebříky či se přidržovat ocelových lan.

Po třech hodinách stoupání jsme se konečně vydrápali do prvního záchytného bodu našeho výstupu. Před námi se rozprostírala plošina Röllsattel s nadmořskou výškou 1755 metrů a z ní nádherný výhled na Dachstein. Plošina byla samá skála, občas klečový porost. A tady jsme si měli najít místo kam upíchnout stan. Po asi hodině zoufalého hledání a pomalého stmívání se zadařilo a nalezli jsme travnaté místo 2x2 metry, akorát na náš stan. Následovalo hledání vody a rychlá večeře. V noci jsem se neustále budil, stále se mi zdálo, že slyším kroky, i když od stezky jsme byli poměrně daleko a navíc dobře skryti. A eště ke všemu mě tlačil do zad kámen.

Neduhy počasí

Druhý den výstupu byl utrpení od rána do večera. Během noci totiž přišly mraky, které nás naprosto zahalily, a ještě k tomu začalo pršet. Voda skrápěla náš stan celý den. Dlouhou chvíli jsme si krátili karetní válkou, pokrem o drobáky a tramvajenky a nebo jídlem :-) Ještě že jsme měli takové zásoby. Jediný problém byl, že tři chlapi celej den ve stanu, kde se větrá jen když jde jeden nedobrovolník vypnout stěny aby neteklo dovnitř, no jak to říct kulantně, prostě byl tam smrad jak ve vopičárně. Ale v noci se zase dobře spalo, i když mě stále budily ty kroky...

Další den ráno, když se mi povedlo rozlepit oči, jsem se modlil, aby už nepršelo. Měli jsme štěstí, oblačnost se trhala, pršet přestalo, bylo vidět dál než na konec natažené ruky a já konečně objevil původce těch kroků uprostřed noci. Asi třicet metrů od našeho stanu se páslo stádo kamzíků. To byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Nikdy dřív jsem je ve volné přírodě neviděl. Byl bych se jimi kochal celý den, ale vzhledem k nestálosti počasí jsme museli urychleně vyrazit.

Následoval další ostrý výstup, který nás vynesl na další plošinu, po které jsme se dostali do sedla Fleischbanksattel ve výšce 2122 metrů nad mořem. Zde jsme si po vydatném obědě (kus vysočiny s instantní kaší) nechali bágly a vyrazili na finální výstup na vrchol. Šílená stoupačka nás dostala do výšky okolo 2500 metrů. Bohužel, všudypřítomné mraky nám nedovolily moc se rozhlížet, ovšem občasnými dírami bylo vidět nádherné panorama Totes Gebirge. Na vrchol Grosser Prielu jsme přešli přes hřeben, který vzhledem k počasí byl docela psycho. Díra nalevo i napravo, dno nebylo vidět, ale bylo to hluboko. Nic pro lidi se závratí. Vrchol jsme dobyli 14. září okolo druhé hodiny odpolední. Na velkém červeném kříži byla uchycena krabička s návštěvní knihou, do které jsme se zvěčnili. Poblíž vrcholu se nachází i keška 9 summits - Oberösterreich, kterou jsem plánoval odlovit jako svojí stou. Jediný problém byl v tom, že se nacházela pod poslední hromadou sněhu v širokém okolí. Zklamání z nenalezení kešky ovšem nemohlo pošpinit vynikající zážitek ze zdolání 2515 metrů vysokého Grosser Prielu.

Cesta dolů

Sestup byl pochopitelně mnohem rychlejší než výstup. Rozloučili jsme se s vrcholkem, v sedle sebrali batohy a vydali se k chatě Welser hütte, kde jsme chtěli přespat. Společnost nám dělali opět kamzíci a nově i kavče žlutozobé. Po příchodu k chatě nás nejdřív polilo horko. Byli jsme vyprahlí, hladoví a unavení a na dveřích byl nápis Zavřeno od 12. září, čili před dvěma dny. Koukali jsme po sobě a nevěděli co dělat. Naštěstí z chaty vylezl nějaký chlápek a ptal se odkud jdeme. Lámanou němčino-angličtinou jsme mu vysvětlili že jdeme z Grosser Prielu a chtěli jsme tu přespat. Naštěstí to byl frajer a ubytoval nás. Ovšem ještě lepší zpráva byla, že mají pivo!!! :-) Postel byla příjemná změna po dvou nocích s kamenem v žebrech, avšak ještě příjemnější bylo ráno zjištění ceny našeho pobytu na chatě. Pánové si řekli o neuvěřitelných devět euro dohromady za všechny tři noclehy a celkem šest piv... Prostě neuvěřitelné. Museli jsme je přemlouvat, aby si vzali alespoň celou desetieurovku.

Následoval rychlý sestup do údolí, ve kterém se z ničeho nic, nevím odkud, vynořila docela rychlá řeka, ve které jsme zchladili naše ušoupané a špinavé nohy. Teplota vody 5°C byla opravdu příjemná. Během dvou hodin jsme z údolí došli zpět k parkovišti u Almsee a s oddychem se shledali s naším motorovým ořem. Ve stánku jsme koupili pár pohledů a suvenýrů a vyrazili na dlouhou cestu domů.

Závěr? Závěr!

Co říci závěrem? Asi že to byl můj dosud nejlepší turistický zážitek. Totes Gebirge, to je místo, které na rozdíl od svého pojmenování, překvapivě kypí životem. Kamzíci, svišti, kozorožci, kavče žlutozobé, ale i koniklece alpské, to byl pro mě jako studujícího biologa sen. Na toto místo se určitě ještě mnohokrát vrátím, a to i kvůli tomu, že z vrcholku nebylo kvůli mrakům naprosto nic vidět, i kvůli tomu, že mi tohle místo během těch pěti dní přirostlo k srdci...

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1X9WZ, GC1EE9B, GC1WPB9, GC130VF, GCJVWM

Autor: rattlesnake.andy

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 16:46, 19. 01. 2011

  LacertaCZ

  Jsem si říkala, že je mi ta vrcholová fotka nějak povědomá.. Grosser Priel byl můj první dobytý vrchol, ovšem musím dodat, že tenkrát byly Totes Gebirge opravdu Totes Gebirge. Aspoň, co se vody týče. Vlastně už si toho moc nepamatuji, jen že jsem měla celou dobu děsnou žízeň a na vrcholu jsem prvním náprstkem alkoholu oslavila dvanácté narozeniny. Otec se dodnes chlubí, jak ho šestý smysl nezmátl a vzal mě místo mamky. Něco mi říká, že zvítězil můj zděšený výraz poté, co mi maminka koupila růžové šatičky pro první den na gymnáziu. Nicméně dnes už rodiče jezdí spolu na Totes Gebirge každoročně a musím říct, že některé historky jsou opravdu neuvěřitelné. Opravdu stojí za návštěvu a to nejednu.
  Díky za inspiraci kam vyrazit po matuře.

 • 18:44, 15. 07. 2017

  AsharSeo

  Awesome Information sharing .. I am extremely cheerful to peruse this article .. much obliged for giving us experience info.Fantastic decent. I value this post.

  web design johannesburg
  https://advertisingsolutions.co.za/design-portfoli o/

 • 22:50, 19. 08. 2017

  peter

  Incredible post, you have pointed out some fabulous focuses , I similarly think this s an exceptionally magnificent site.
  Paul
  http://casino-tischspiele.com/

 • 17:11, 23. 08. 2017

  Robinjack

  On the off chance that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like you\'re composing style and how you express your thoughts. Much obliged to you.
  Rivercove Residences 605 Residential Units
  http://www.startup.org.sg/605-residential-units-in -rivercove-residences-at-fernvale-site/

 • 21:40, 23. 08. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for this article exceptionally supportive. much obliged.
  http://www.suplexcityman.com/

 • 18:37, 26. 08. 2017

  peter

  Great post yet I was thinking about whether you could compose a litte more on this subject? I\\\\\\\"d be extremely grateful on the off chance that you could expound a smidgen further. Welcome it!
  Name a star
  https://starregistration.net/

 • 12:25, 30. 08. 2017

  Robinjack

  The post is composed in extremely a decent way and it contains numerous helpful data for me.
  Bihar Board 12th Result 2018
  http://www.alljntuworld.in/bihar-board-12th-result -2018/

 • 14:09, 01. 09. 2017

  Robinjack

  The site is looking piece garish and it gets the guests eyes. Outline is really basic and a decent easy to use interface.
  ukrainian brides online
  https://ladadate.com/

 • 19:46, 03. 09. 2017

  peter

  Superb web journal! I discovered it while surfing around on Yahoo News. Do you have any proposals on the most proficient method to get recorded in Yahoo News? I\"ve been striving for some time yet I never appear to arrive! Value it.
  PS2Home.co.uk
  http://www.ps2home.co.uk/

 • 16:32, 07. 09. 2017

  dorafiwo

  This is truly a decent and educational, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it,
  cool instagram captions for guys http://www.instadailyfluff.com/cool-good-instagram -captions/

 • 19:34, 08. 09. 2017

  peter

  It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will interface it back to your site though.Great Thanks.
  Rivercove Residences Punggol Town
  http://www.rivercoveresidences-ec.com.sg/punggol-t own-located-near-to-rivercove-residences-ec/

 • 19:07, 13. 09. 2017

  dorafiwo

  Extraordinary things you\'ve generally imparted to us. Simply continue written work this sort of posts.The time which was squandered in going for educational cost now it can be utilized for studies.Thanks
  buy cheap fifa 18 coins http://www.fifa18.news

 • 19:12, 21. 09. 2017

  SEO

  A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I\\\\\\\'m cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post.
  techy whacky
  https://techywhacky.com/

 • 15:50, 13. 10. 2017

  peter

  You know your activities emerge of the group. There is something exceptional about them. It appears to me every one of them are truly splendid!
  avenir amoureux gratuit
  http://voyance-amour-eternel.com/

 • 15:04, 14. 10. 2017

  peter

  Extraordinary things you\'ve generally imparted to us. Simply continue written work this sort of posts.The time which was squandered in going for educational cost now it can be utilized for studies.Thanks
  strony internetowe poznań http://www.tredos.info

 • 08:52, 22. 10. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  sukienki koktajlowe
  https://www.mosi.pl

 • 08:52, 22. 10. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for sharing the post.. folks are universes best individual in every existences of individual..they need or must succeed to manage needs of the crew.

  zespół na wesele
  http://haliskaband.republika.pl

 • 08:33, 13. 12. 2017

  Ashar Seo

  Only a grinning visitant here to share the adoration (:, btw remarkable style.

  www.twentymotion.com/best-popcorn-machines-reviews /
  http://www.twentymotion.com/best-popcorn-machines- reviews/

 • 08:35, 13. 12. 2017

  Ashar Seo

  assdsdfdfdfga grinning visitant here to share the adoration (:, btw remarkable styledfgf34345

  www.twentymotion.com/best-popcorn-machines-reviews /
  http://www.twentymotion.com/best-popcorn-machines- reviews/

 • 11:46, 20. 02. 2018

  Robinjack

  Buy Inventor 2018 software http://inventor.cheapsoftwaredownload.net/

 • 08:12, 19. 03. 2018

  Ashar Seo

  I am usually to blogging and i genuinely appreciate your content regularly. This content has truly peaks my interest. I will bookmark your web site and maintain checking achievable details.

  aparelhos de ouvido
  https://www.ouviclin.com.br/aparelhos-auditivos

 • 11:18, 22. 03. 2018

  Robinjack

 • 11:56, 24. 03. 2018

  Ashar Seo

  Very well written information. It will be valuable to anyone who employess it, including me. Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

  Share images with Carl Kruse + National geographic
  https://members.nationalgeographic.com/10892722298 4/

 • 13:05, 25. 03. 2018

  Ashar Seo

  Dreamin. I love blogging. You all express your feelings the right way, because they are your feeling, focus on your blog it is great.

  SolidWorks Premium 2018 software
  http://sw.aedsoftware.info/

 • 13:27, 28. 03. 2018

  peter

  Play Book of Ra Classic and variants along with more than 400 Slot machines by Novoline, Netent, and Microgaming without registration!
  www.play-book-of-ra-online.com https://www.play-book-of-ra-online.com/

 • 13:51, 31. 03. 2018

  Ashar Seo

  Chaga mushroom tea appears to be shown a great deal of mankind through Ruskies artice writer Alexandr Solzhenitsyn using your partner’s new ‘Cancer Ward’ the spot predominant reputation has been curable of pisces with the help of the help of this relaxer. Chaga

  hidden cameras for sale
  https://www.iroyaltech.com/

 • 08:39, 01. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  www.bertrandgrospellierpokerfan.com
  http://www.bertrandgrospellierpokerfan.com

 • 10:22, 03. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  http://www.topbbm.com/

 • 15:08, 04. 04. 2018

  Ashar Seo

  Rattling good information can be found on site .

  trichefortnite.fr
  http://trichefortnite.fr

 • 13:38, 08. 04. 2018

  Ashar Seo

  This is truly a decent and enlightening, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it

  usa escorts
  http://www.redlight-directory.com/

 • 13:57, 11. 04. 2018

  Ashar Seo

  Awesome article , I’m going to spend more time researching this subject

  Triche fornite hacks
  http://trichefortnite.fr

 • 16:24, 14. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  full size comforter sets for boys
  http://www.beddingnbeyond.com/kids-bedding-sets/ki ds-comforter-sets/

 • 13:48, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  You made some decent factors there. I looked on the internet for the problem and found most individuals will go along with with your website.

  pattaya condo rentals long term
  https://rent-buy-thailand.com/pattaya-rentals-long -term/condo-discounts/

 • 13:48, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  You’ll notice several contrasting points from New york Weight reduction eating plan and every one one may be useful. The first point will probably be authentic relinquishing on this excessive. lose weight

  http://kokoqiuqiu.com

 • 10:24, 23. 04. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the pleasant web journal. It was extremely valuable for me. I\'m upbeat I discovered this site. Much obliged to you for offering to us,I too dependably discover some new information from your post.
  garage door repair Los Angeles CA http://www.ebookcodespa.com/what-are-some-useful-m ethods-and-recommendations-regarding-storage-door- fix/

 • 10:24, 23. 04. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the pleasant web journal. It was extremely valuable for me. I\'m upbeat I discovered this site. Much obliged to you for offering to us,I too dependably discover some new information from your post.
  best dad ever shirt https://www.amazon.com/TheTshack-Fathers-Sarcastic -Novelty-Graphic/dp/B078VDX2LV/

 • 12:05, 23. 04. 2018

  peter

  Its an incredible joy perusing your post.Its brimming with data I am searching for and I want to post a remark that \"The substance of your post is amazing\" Great work.
  FLC Star Tower https://sandanko.com/project/chung-cu/chung-cu-flc -star-tower-418-quang-trung-ha-dong-7.html

 • 15:37, 23. 04. 2018

  peter

  Awesome Information sharing .. I am exceptionally upbeat to peruse this article .. much obliged for giving us experience info.Fantastic pleasant. I value this post.
  www.dermis-aesthetic.com https://www.dermis-aesthetic.com/

 • 15:37, 23. 04. 2018

  peter

  It\"s proper time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I might I be able to wish to propose you few intriguing things or guidance. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I yearning to peruse considerably more things about it!
  e-improve.pl https://e-improve.pl/

 • 10:15, 24. 04. 2018

  peter

  I was surfing net and luckily ran over this site and discovered extremely fascinating stuff here. Its truly amusing to peruse. I delighted in a ton. Much obliged for sharing this great data.
  brand4you.pl/ https://brand4you.pl/

 • 10:20, 24. 04. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an incredible rousing article. Much thanks to you to such an extent.
  smartdiet.p https://smartdiet.pl/

 • 10:20, 24. 04. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an incredible rousing article. Much thanks to you to such an extent.

 • 09:44, 25. 04. 2018

  peter

  This is really an awesome read for me. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome!.
  Roll container manufacturer http://china-rollcages.com/product-category/roll-c ontainer/

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Benzinka na Djerbě