Ausflug nach Rakousko – Grossglockner a Grosser Priel

Vydáno: 17. ledna 2011 | Autor: rattlesnake.andy | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jak tohle začalo? Asi takhle, byla zrovna polovina dubna, maturita klepala na dveře, a tři kamarádi a spolužáci z jednoho pražského gymnázia měli spoustu věcí na práci, jen ne učit se.

Naší hlavní prioritou bylo konečně někam v létě vyrazit, nejlépe mimo republiku. Nejvíce zcestovalý Dan navrhnul výstup na 2515 metrů vysoký Grosser Priel, nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge (v překladu Mrtvé hory) v Rakousku. Nadšeně jsme souhlasili a začali plánovat. No a takhle to nakonec všechno proběhlo:

Mobil ukazoval šest ráno dne jedenáctého září, léta Páně 2010. Zamáčkl jsem příšernou melodii budíku a jal se budit dva mudlokamarády, se kterými to ani nehlo. Po vydatné snídani (jeden rohlík s máslem a zbytkem sýra) jsme osedlali a plně naložili našeho Fordíka a cca v půl osmý vyrazili směr Rakousko. Bylo hezky, skoro žádný provoz. První zastávka se uskutečnila v Českých Budějovicích, protože žaludky se začaly ozývat. Zastavili jsme tedy u Globusu a doplnili chybějící potraviny a tekutiny. Před hranicemi už na mě Fusion signalizoval, že mu dochází šťáva, krátká občerstvovací zastávka to však napravila. Projeli jsme Dolní Dvořiště a už jsme svištěli směr Linz. Nájezd na dálnici jsme oslavovali, protože začal houstnout provoz.

Ještě před samotným výstupem jsme se rozhodli si pobyt v Alpách trochu zpestřit a udělat si mírnou zajížďku. Jejím cílem byla slavná Grossglockner Hochalpenstrasse. Musím říct, že pro mě jako začínajícího řidiče to byl neuvěřitelný zážitek. Plně naložený Fusion už nechtěl ty škrpály vyjíždět ani na dvojku, spotřeba benzínu rapidně vzrostla. Ale stálo to za to. No a zde přišly na řadu i kešky. Doma jsem si našel tři krabky, které jsou uložené hned u cesty. Byly to kešky Hochmais, Höhe 2000 a Fuschertörl. Odpočívadla a různá jiná parkoviště jsou tam co tři sta metrů, takže zastavit a odlovit nebyl problém. Na vrcholu, na Kaizer Franz Josef höhe, kde se nachází i několikapatrové parkoviště a keška Großglockner Hochalpenstraße - Da Glockner, následovala opět pauza, nekonečné kochání výhledem na ledovec, Grossglockner a ostatní vrcholy, focení, opět kochání, opět focení, sledování v té době už slušně vyžraných svišťů, občerstvování a nakonec střídání za volantem a stejnou cestou návrat na výchozí bod výstupu na Grosser Priel.

Onen výchozí bod se nacházel u jezera Almsee, ke kterému se dostanete, když z dálnice sjedete u města Gmunden a následně podle ukazatelů dojedete do městečka Grünau im Almtal. U jezera se nachází velké parkoviště, kde jsme ten večer přespali a nechali tam po následující čtyři dny odpočívat auto.

První fáze výstupu

Probudili jsme se do mlhavého rána. Mlha byla tak hustá, že nebylo vidět na pět metrů. Trošku mi zatrnulo. Naštěstí se vyčasilo a během hodiny se mlha začala zvedat a na nás začaly mávat hory. Rychlá snídaně, tentokrát instantní mysli, a vzhůru do oblak. Z počátku se šlo jen do mírného kopce, převážně vyschlým korytem sezónních vodních toků. Řeknu Vám, nechtěl bych se tu nacházet, když nahoře taje sníh, to musí být hukot. Cestou jsme minuli zbytky vodopádu, na jaře určitě mnohem silnějšího. Po hodince a půl skončila ta lehčí část dnešního dne. Před námi se tyčila na první pohled takřka svislá stěna. Na druhý pohled už tak svislá nebyla, ale i přesto to bylo docela hustý oproti dosavadnímu průběhu. Naštěstí značení cest je tu na vysoké úrovni, takže nehrozí, že byste se tu ztratili. Strmé stoupání vedlo převážně po vyšlapané cestičce, jen občas bylo potřeba použít žebříky či se přidržovat ocelových lan.

Po třech hodinách stoupání jsme se konečně vydrápali do prvního záchytného bodu našeho výstupu. Před námi se rozprostírala plošina Röllsattel s nadmořskou výškou 1755 metrů a z ní nádherný výhled na Dachstein. Plošina byla samá skála, občas klečový porost. A tady jsme si měli najít místo kam upíchnout stan. Po asi hodině zoufalého hledání a pomalého stmívání se zadařilo a nalezli jsme travnaté místo 2x2 metry, akorát na náš stan. Následovalo hledání vody a rychlá večeře. V noci jsem se neustále budil, stále se mi zdálo, že slyším kroky, i když od stezky jsme byli poměrně daleko a navíc dobře skryti. A eště ke všemu mě tlačil do zad kámen.

Neduhy počasí

Druhý den výstupu byl utrpení od rána do večera. Během noci totiž přišly mraky, které nás naprosto zahalily, a ještě k tomu začalo pršet. Voda skrápěla náš stan celý den. Dlouhou chvíli jsme si krátili karetní válkou, pokrem o drobáky a tramvajenky a nebo jídlem :-) Ještě že jsme měli takové zásoby. Jediný problém byl, že tři chlapi celej den ve stanu, kde se větrá jen když jde jeden nedobrovolník vypnout stěny aby neteklo dovnitř, no jak to říct kulantně, prostě byl tam smrad jak ve vopičárně. Ale v noci se zase dobře spalo, i když mě stále budily ty kroky...

Další den ráno, když se mi povedlo rozlepit oči, jsem se modlil, aby už nepršelo. Měli jsme štěstí, oblačnost se trhala, pršet přestalo, bylo vidět dál než na konec natažené ruky a já konečně objevil původce těch kroků uprostřed noci. Asi třicet metrů od našeho stanu se páslo stádo kamzíků. To byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Nikdy dřív jsem je ve volné přírodě neviděl. Byl bych se jimi kochal celý den, ale vzhledem k nestálosti počasí jsme museli urychleně vyrazit.

Následoval další ostrý výstup, který nás vynesl na další plošinu, po které jsme se dostali do sedla Fleischbanksattel ve výšce 2122 metrů nad mořem. Zde jsme si po vydatném obědě (kus vysočiny s instantní kaší) nechali bágly a vyrazili na finální výstup na vrchol. Šílená stoupačka nás dostala do výšky okolo 2500 metrů. Bohužel, všudypřítomné mraky nám nedovolily moc se rozhlížet, ovšem občasnými dírami bylo vidět nádherné panorama Totes Gebirge. Na vrchol Grosser Prielu jsme přešli přes hřeben, který vzhledem k počasí byl docela psycho. Díra nalevo i napravo, dno nebylo vidět, ale bylo to hluboko. Nic pro lidi se závratí. Vrchol jsme dobyli 14. září okolo druhé hodiny odpolední. Na velkém červeném kříži byla uchycena krabička s návštěvní knihou, do které jsme se zvěčnili. Poblíž vrcholu se nachází i keška 9 summits - Oberösterreich, kterou jsem plánoval odlovit jako svojí stou. Jediný problém byl v tom, že se nacházela pod poslední hromadou sněhu v širokém okolí. Zklamání z nenalezení kešky ovšem nemohlo pošpinit vynikající zážitek ze zdolání 2515 metrů vysokého Grosser Prielu.

Cesta dolů

Sestup byl pochopitelně mnohem rychlejší než výstup. Rozloučili jsme se s vrcholkem, v sedle sebrali batohy a vydali se k chatě Welser hütte, kde jsme chtěli přespat. Společnost nám dělali opět kamzíci a nově i kavče žlutozobé. Po příchodu k chatě nás nejdřív polilo horko. Byli jsme vyprahlí, hladoví a unavení a na dveřích byl nápis Zavřeno od 12. září, čili před dvěma dny. Koukali jsme po sobě a nevěděli co dělat. Naštěstí z chaty vylezl nějaký chlápek a ptal se odkud jdeme. Lámanou němčino-angličtinou jsme mu vysvětlili že jdeme z Grosser Prielu a chtěli jsme tu přespat. Naštěstí to byl frajer a ubytoval nás. Ovšem ještě lepší zpráva byla, že mají pivo!!! :-) Postel byla příjemná změna po dvou nocích s kamenem v žebrech, avšak ještě příjemnější bylo ráno zjištění ceny našeho pobytu na chatě. Pánové si řekli o neuvěřitelných devět euro dohromady za všechny tři noclehy a celkem šest piv... Prostě neuvěřitelné. Museli jsme je přemlouvat, aby si vzali alespoň celou desetieurovku.

Následoval rychlý sestup do údolí, ve kterém se z ničeho nic, nevím odkud, vynořila docela rychlá řeka, ve které jsme zchladili naše ušoupané a špinavé nohy. Teplota vody 5°C byla opravdu příjemná. Během dvou hodin jsme z údolí došli zpět k parkovišti u Almsee a s oddychem se shledali s naším motorovým ořem. Ve stánku jsme koupili pár pohledů a suvenýrů a vyrazili na dlouhou cestu domů.

Závěr? Závěr!

Co říci závěrem? Asi že to byl můj dosud nejlepší turistický zážitek. Totes Gebirge, to je místo, které na rozdíl od svého pojmenování, překvapivě kypí životem. Kamzíci, svišti, kozorožci, kavče žlutozobé, ale i koniklece alpské, to byl pro mě jako studujícího biologa sen. Na toto místo se určitě ještě mnohokrát vrátím, a to i kvůli tomu, že z vrcholku nebylo kvůli mrakům naprosto nic vidět, i kvůli tomu, že mi tohle místo během těch pěti dní přirostlo k srdci...

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1X9WZ, GC1EE9B, GC1WPB9, GC130VF, GCJVWM

Autor: rattlesnake.andy

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 16:46, 19. 01. 2011

  LacertaCZ

  Jsem si říkala, že je mi ta vrcholová fotka nějak povědomá.. Grosser Priel byl můj první dobytý vrchol, ovšem musím dodat, že tenkrát byly Totes Gebirge opravdu Totes Gebirge. Aspoň, co se vody týče. Vlastně už si toho moc nepamatuji, jen že jsem měla celou dobu děsnou žízeň a na vrcholu jsem prvním náprstkem alkoholu oslavila dvanácté narozeniny. Otec se dodnes chlubí, jak ho šestý smysl nezmátl a vzal mě místo mamky. Něco mi říká, že zvítězil můj zděšený výraz poté, co mi maminka koupila růžové šatičky pro první den na gymnáziu. Nicméně dnes už rodiče jezdí spolu na Totes Gebirge každoročně a musím říct, že některé historky jsou opravdu neuvěřitelné. Opravdu stojí za návštěvu a to nejednu.
  Díky za inspiraci kam vyrazit po matuře.

 • 18:44, 15. 07. 2017

  AsharSeo

  Awesome Information sharing .. I am extremely cheerful to peruse this article .. much obliged for giving us experience info.Fantastic decent. I value this post.

  web design johannesburg
  https://advertisingsolutions.co.za/design-portfoli o/

 • 22:50, 19. 08. 2017

  peter

  Incredible post, you have pointed out some fabulous focuses , I similarly think this s an exceptionally magnificent site.
  Paul
  http://casino-tischspiele.com/

 • 17:11, 23. 08. 2017

  Robinjack

  On the off chance that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like you\'re composing style and how you express your thoughts. Much obliged to you.
  Rivercove Residences 605 Residential Units
  http://www.startup.org.sg/605-residential-units-in -rivercove-residences-at-fernvale-site/

 • 21:40, 23. 08. 2017

  peter

  A debt of gratitude is in order for this article exceptionally supportive. much obliged.
  http://www.suplexcityman.com/

 • 18:37, 26. 08. 2017

  peter

  Great post yet I was thinking about whether you could compose a litte more on this subject? I\\\\\\\"d be extremely grateful on the off chance that you could expound a smidgen further. Welcome it!
  Name a star
  https://starregistration.net/

 • 12:25, 30. 08. 2017

  Robinjack

  The post is composed in extremely a decent way and it contains numerous helpful data for me.
  Bihar Board 12th Result 2018
  http://www.alljntuworld.in/bihar-board-12th-result -2018/

 • 14:09, 01. 09. 2017

  Robinjack

  The site is looking piece garish and it gets the guests eyes. Outline is really basic and a decent easy to use interface.
  ukrainian brides online
  https://ladadate.com/

 • 19:46, 03. 09. 2017

  peter

  Superb web journal! I discovered it while surfing around on Yahoo News. Do you have any proposals on the most proficient method to get recorded in Yahoo News? I\"ve been striving for some time yet I never appear to arrive! Value it.
  PS2Home.co.uk
  http://www.ps2home.co.uk/

 • 16:32, 07. 09. 2017

  dorafiwo

  This is truly a decent and educational, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it,
  cool instagram captions for guys http://www.instadailyfluff.com/cool-good-instagram -captions/

 • 19:34, 08. 09. 2017

  peter

  It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will interface it back to your site though.Great Thanks.
  Rivercove Residences Punggol Town
  http://www.rivercoveresidences-ec.com.sg/punggol-t own-located-near-to-rivercove-residences-ec/

 • 19:07, 13. 09. 2017

  dorafiwo

  Extraordinary things you\'ve generally imparted to us. Simply continue written work this sort of posts.The time which was squandered in going for educational cost now it can be utilized for studies.Thanks
  buy cheap fifa 18 coins http://www.fifa18.news

 • 19:12, 21. 09. 2017

  SEO

  A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I\\\\\\\'m cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post.
  techy whacky
  https://techywhacky.com/

 • 15:50, 13. 10. 2017

  peter

  You know your activities emerge of the group. There is something exceptional about them. It appears to me every one of them are truly splendid!
  avenir amoureux gratuit
  http://voyance-amour-eternel.com/

 • 15:04, 14. 10. 2017

  peter

  Extraordinary things you\'ve generally imparted to us. Simply continue written work this sort of posts.The time which was squandered in going for educational cost now it can be utilized for studies.Thanks
  strony internetowe poznań http://www.tredos.info

 • 08:52, 22. 10. 2017

  Ashar Seo

  I am extremely delighted in for this online journal. Its an educational subject. It help me all that much to take care of a few issues. Its chance are so incredible and working style so fast.

  sukienki koktajlowe
  https://www.mosi.pl

 • 08:52, 22. 10. 2017

  Ashar Seo

  A debt of gratitude is in order for sharing the post.. folks are universes best individual in every existences of individual..they need or must succeed to manage needs of the crew.

  zespół na wesele
  http://haliskaband.republika.pl

 • 08:33, 13. 12. 2017

  Ashar Seo

  Only a grinning visitant here to share the adoration (:, btw remarkable style.

  www.twentymotion.com/best-popcorn-machines-reviews /
  http://www.twentymotion.com/best-popcorn-machines- reviews/

 • 08:35, 13. 12. 2017

  Ashar Seo

  assdsdfdfdfga grinning visitant here to share the adoration (:, btw remarkable styledfgf34345

  www.twentymotion.com/best-popcorn-machines-reviews /
  http://www.twentymotion.com/best-popcorn-machines- reviews/

 • 11:46, 20. 02. 2018

  Robinjack

  Buy Inventor 2018 software http://inventor.cheapsoftwaredownload.net/

 • 08:12, 19. 03. 2018

  Ashar Seo

  I am usually to blogging and i genuinely appreciate your content regularly. This content has truly peaks my interest. I will bookmark your web site and maintain checking achievable details.

  aparelhos de ouvido
  https://www.ouviclin.com.br/aparelhos-auditivos

 • 11:18, 22. 03. 2018

  Robinjack

 • 11:56, 24. 03. 2018

  Ashar Seo

  Very well written information. It will be valuable to anyone who employess it, including me. Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

  Share images with Carl Kruse + National geographic
  https://members.nationalgeographic.com/10892722298 4/

 • 13:05, 25. 03. 2018

  Ashar Seo

  Dreamin. I love blogging. You all express your feelings the right way, because they are your feeling, focus on your blog it is great.

  SolidWorks Premium 2018 software
  http://sw.aedsoftware.info/

 • 13:27, 28. 03. 2018

  peter

  Play Book of Ra Classic and variants along with more than 400 Slot machines by Novoline, Netent, and Microgaming without registration!
  www.play-book-of-ra-online.com https://www.play-book-of-ra-online.com/

 • 13:51, 31. 03. 2018

  Ashar Seo

  Chaga mushroom tea appears to be shown a great deal of mankind through Ruskies artice writer Alexandr Solzhenitsyn using your partner’s new ‘Cancer Ward’ the spot predominant reputation has been curable of pisces with the help of the help of this relaxer. Chaga

  hidden cameras for sale
  https://www.iroyaltech.com/

 • 08:39, 01. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  www.bertrandgrospellierpokerfan.com
  http://www.bertrandgrospellierpokerfan.com

 • 10:22, 03. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  http://www.topbbm.com/

 • 15:08, 04. 04. 2018

  Ashar Seo

  Rattling good information can be found on site .

  trichefortnite.fr
  http://trichefortnite.fr

 • 13:38, 08. 04. 2018

  Ashar Seo

  This is truly a decent and enlightening, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it

  usa escorts
  http://www.redlight-directory.com/

 • 13:57, 11. 04. 2018

  Ashar Seo

  Awesome article , I’m going to spend more time researching this subject

  Triche fornite hacks
  http://trichefortnite.fr

 • 16:24, 14. 04. 2018

  Ashar Seo

  Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

  full size comforter sets for boys
  http://www.beddingnbeyond.com/kids-bedding-sets/ki ds-comforter-sets/

 • 13:48, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  You made some decent factors there. I looked on the internet for the problem and found most individuals will go along with with your website.

  pattaya condo rentals long term
  https://rent-buy-thailand.com/pattaya-rentals-long -term/condo-discounts/

 • 13:48, 15. 04. 2018

  Ashar Seo

  You’ll notice several contrasting points from New york Weight reduction eating plan and every one one may be useful. The first point will probably be authentic relinquishing on this excessive. lose weight

  http://kokoqiuqiu.com

 • 10:24, 23. 04. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the pleasant web journal. It was extremely valuable for me. I\'m upbeat I discovered this site. Much obliged to you for offering to us,I too dependably discover some new information from your post.
  garage door repair Los Angeles CA http://www.ebookcodespa.com/what-are-some-useful-m ethods-and-recommendations-regarding-storage-door- fix/

 • 10:24, 23. 04. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the pleasant web journal. It was extremely valuable for me. I\'m upbeat I discovered this site. Much obliged to you for offering to us,I too dependably discover some new information from your post.
  best dad ever shirt https://www.amazon.com/TheTshack-Fathers-Sarcastic -Novelty-Graphic/dp/B078VDX2LV/

 • 12:05, 23. 04. 2018

  peter

  Its an incredible joy perusing your post.Its brimming with data I am searching for and I want to post a remark that \"The substance of your post is amazing\" Great work.
  FLC Star Tower https://sandanko.com/project/chung-cu/chung-cu-flc -star-tower-418-quang-trung-ha-dong-7.html

 • 15:37, 23. 04. 2018

  peter

  Awesome Information sharing .. I am exceptionally upbeat to peruse this article .. much obliged for giving us experience info.Fantastic pleasant. I value this post.
  www.dermis-aesthetic.com https://www.dermis-aesthetic.com/

 • 15:37, 23. 04. 2018

  peter

  It\"s proper time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I might I be able to wish to propose you few intriguing things or guidance. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I yearning to peruse considerably more things about it!
  e-improve.pl https://e-improve.pl/

 • 10:15, 24. 04. 2018

  peter

  I was surfing net and luckily ran over this site and discovered extremely fascinating stuff here. Its truly amusing to peruse. I delighted in a ton. Much obliged for sharing this great data.
  brand4you.pl/ https://brand4you.pl/

 • 10:20, 24. 04. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an incredible rousing article. Much thanks to you to such an extent.
  smartdiet.p https://smartdiet.pl/

 • 10:20, 24. 04. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an incredible rousing article. Much thanks to you to such an extent.

 • 09:44, 25. 04. 2018

  peter

  This is really an awesome read for me. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome!.
  Roll container manufacturer http://china-rollcages.com/product-category/roll-c ontainer/

 • 23:50, 29. 04. 2018

  peter

  \\\"Η εταιρεία Apofraxeis 24wro, δραστηριοποιείται στο χώρο της συντήρησης, απόφραξης, καθαρισμού αποχετευτικών αγωγών και μεταφορών λυμάτων από το 1960. Διαθέτοντας πολυετή εμπειρία και τα πιο σύγχρονα αποφρακτικά μηχανήματα διασφαλίζουμε την ΕΓΓΥΗΣΗ των εργασιών μας, με ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ και ταχύτατους χρόνους εξυπηρέτησης.
  Τα τελευταία χρόνια επεκτείναμε σταδιακά τις δραστηριότητες μας εκτός τις Αποφράξεις αποχετευτικών αγωγών και εκκενώσεις βόθρων, τώρα αναλαμβάνουμε υπεύθυνα απολυμάνσεις κτηρίων και έκδοση κοινοχρήστων, θέλοντας να προσφέρουμε ολοκληρωμένες υπηρεσίες στις κτηριακές ανάγκες.
  Είμαστε στη διάθεση σας για να εξυπηρετήσουμε κάθε ανάγκη σας σε οποιαδήποτε περιοχή της Αττικής!\\\"
  αποφραξεις http://www.apofraxeis24wro.gr/

 • 13:02, 30. 04. 2018

  peter

  much thanks to you for an incredible post.
  ico 2019 https://www.youtube.com/watch?v=heElPjJtjSQ

 • 13:02, 30. 04. 2018

  peter

 • 14:13, 30. 04. 2018

  peter

  Much thanks for the sharing! COOL..
  ico 2018 https://www.youtube.com/watch?v=heElPjJtjSQ

 • 15:32, 30. 04. 2018

  peter

  I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. I am trusting the same best work from you later on too..
  voyance en ligne gratuite http://voyance-retour-amour.com/

 • 10:24, 01. 05. 2018

  Ashar Seo

  Spot lets start on this write-up, I honestly think this site wants considerably more consideration. I’ll apt to be again to learn much more, thanks for that info.

  Az chief review
  http://juwonmillion.com/az-chief-review/

 • 10:25, 01. 05. 2018

  Ashar Seo

  Spot i’ll carry on with this write-up, I seriously believe this web site wants considerably more consideration. I’ll probably be once again to learn to read far more, many thanks that information.

  why not try these out
  http://www.rockethub.com/blog/9395/keeping-your-bu siness-cash-flow-going

 • 14:11, 01. 05. 2018

  Robinjack

  Spot on with this write-up, I actually assume this web site wants much more consideration. I’ll probably be once more to learn much more, thanks for that info. gym in Portsmouth New Hampshire area

 • 00:28, 02. 05. 2018

  peter

  Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is extremely pleasant and exceptionally instructive article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point however I can\'t resist the urge to ponder, shouldn\'t something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
  Moving company in Hanover Massachusetts http://rescuemovers911.com/

 • 21:04, 02. 05. 2018

  Robinjack

  I read your web journal every now and again and I just thought I\'d say keep up the astonishing work! freelance social media manager

 • 08:52, 03. 05. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the significant data and bits of knowledge you have so given here...

 • 08:52, 03. 05. 2018

  peter

  I havent any word to welcome this post.....Really i am inspired from this post....the individual who make this post it was an awesome human..thanks for imparted this to us.
  The Profit Epiphany Review https://www.internetmarketinggym.com/the-profit-ep iphany-review/

 • 08:53, 03. 05. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the significant data and bits of knowledge you have so given here...
  eLasso Review https://www.fergalsimshow.com/elasso-review/

 • 09:23, 03. 05. 2018

  peter

  Crypto Coinscious provides details based on a market cap in USD and you can sort by rank, name, price, market cap, volume in 24 hours, change in 1 hour, change in 24 hours and available supply. Top Gainers show a list of top trending currencies based on last 24 hours change and Top losers show a list of most price dropped currencies from last 24 hours.
  Cardano Price https://cryptocoinscious.com

 • 11:11, 05. 05. 2018

  Ashar Seo

 • 09:09, 10. 05. 2018

  peter

  This is extremely fascinating substance! I have completely appreciated perusing your focuses and have arrive at the conclusion that you are right about large portions of them. You are extraordinary.
  homepage http://citybizlist.com/article/474974/everything-y oull-need-to-do-before-you-become-a-business-owner

 • 09:09, 10. 05. 2018

  peter

  Great site, Distinguished criticism that I can handle. Im pushing ahead and may apply to my present place of employment as a pet sitter, which is exceptionally charming, yet I have to extra grow. Respects.
  what do bedbug bites look like https://www.youtube.com/watch?v=8GtF0MHXXmA

 • 15:37, 16. 05. 2018

  peter

  Good focuses you composed here..Great stuff...I think you\\\'ve made some really fascinating points.Keep up the great work.
  wedding dj cape town https://www.silkmusic.co.za/contact

 • 13:05, 17. 05. 2018

  Ashar Seo

  You get the typical humor involving Ferrell being kicked on for being a nerd but you also get a nice running gag of every hot woman wanting his body.

  a knockout post
  http://citybizlist.com/article/480982/finding-a-st artup-loan-if-your-credit-is-damaged

 • 13:06, 17. 05. 2018

  Ashar Seo

  I do not understand exactly how I ran across your blog because I had been researching information on Real Estate inWinter Springs, FL, but anyway, I have enjoyed reading it, keep it up!

  read
  http://www.centraljersey.com/how-to-find-the-right -consolidation-loan-for-you/article_777f6aa2-587d- 11e8-bffb-0f9742b40ec7.html

 • 23:42, 18. 05. 2018

  peter

  On the off chance that you set out to make me think today; mission fulfilled! I truly like you\\\'re composing style and how you express your thoughts. Much obliged to you.
  mythailandtours.com https://mythailandtours.com/

 • 13:04, 19. 05. 2018

  peter

  New site is solid. A debt of gratitude is in order for the colossal exertion.
  click site http://ventureburn.com/2018/05/bankroll-startup-ex cellence-today-sponsored/

 • 13:04, 19. 05. 2018

  peter

  I read your website as often as possible and I just thought I\'d say keep up the astonishing work!
  garage door repair in Brooklyn https://sites.google.com/view/garage-door-brooklyn /

 • 18:15, 21. 05. 2018

  Robinjack

  Hi, I have perused the vast majority of your posts. This post is likely where I got the most valuable data for my exploration. A debt of gratitude is in order for posting, perhaps we can see more on this. Are you mindful of whatever other sites on this subject. DD VS MI 55th IPL match Dream11

 • 20:41, 21. 05. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an extraordinary moving article.
  https://qrius.com/ https://qrius.com/

 • 11:32, 22. 05. 2018

  Ashar Seo

  Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

  a knockout post
  http://www.businessdayonline.com/putting-across-ri ght-image-audience/

 • 23:39, 22. 05. 2018

  peter

  upbeat to discover such a large number of valuable information here in the post, we require work out more methods in such manner, a debt of gratitude is in order for sharing.
  Glasgow Music School Blog http://www.theglasgowschoolofmusic.co.uk/

 • 23:32, 23. 05. 2018

  peter

  As coworking become a very normal practice, generally in cities, all around the world, there are directories popping up so that you can always find a space on the move. Some directories are limited to geographic areas or countries.
  Coworking space in south delhi https://empowerers.city/

 • 12:35, 24. 05. 2018

  Robinjack

 • 13:55, 28. 05. 2018

  Ashar Seo

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

  coin laundry near me
  https://sites.google.com/view/laundromat-near-me/

 • 21:39, 28. 05. 2018

  peter

  Astounding .. Astonishing .. I\'ll bookmark your web journal and take the bolsters additionally… I\'m upbeat to discover such a large number of valuable information here in the post, we require work out more methods in such manner, a debt of gratitude is in order for sharing.
  Profit Engine http://wsreviews.com/profit-engine-review

 • 12:31, 29. 05. 2018

  peter

  Much obliged to you for another incredible article. Where else would anyone be able to get that sort of data in such an impeccable method for composing? I have a presentation one week from now, and I am on the search for such data.
  Best Fashion Designing academy in Chandigarh http://www.ifdacademy.com/

 • 13:39, 29. 05. 2018

  edward fox

  Fantastic, wonderful blog… really enjoy it and put into my social bookmarks. Keep up the good work Artillery Shells

 • 16:04, 29. 05. 2018

  Robinjack

 • 23:16, 31. 05. 2018

  peter

  If it\\\\\\\\\\\\\\\'s not too much trouble share more like that.
  https://www.grandlimousine.com/ https://www.grandlimousine.com/

 • 15:47, 01. 06. 2018

  peter

  This is a decent post. This post gives genuinely quality data. I\\\\\\\'m unquestionably going to investigate it. Truly extremely valuable tips are given here. Much obliged to you to such an extent. Keep up the benevolent acts.
  Houston Tummy Tuck http://avanteplasticsurgery.com/

 • 20:46, 01. 06. 2018

  Robinjack

  In Home Dog Training Burlington MA https://dogbossma.com/

 • 12:39, 02. 06. 2018

  Ashar Seo

  My wife and i ended up being very joyful when Chris could finish up his investigation through the ideas he obtained using your site. It is now and again perplexing to simply continually be giving away solutions which others could have been selling. And we also do know we have got the blog owner to thank for this. All the explanations you have made, the straightforward site menu, the relationships you will help to engender – it is most terrific, and it’s aiding our son in addition to us imagine that that subject is exciting, which is certainly unbelievably essential. Thanks for all!

  PREMIER POOL SERVICE
  https://premier-poolservice.com/

 • 13:09, 03. 06. 2018

  Ashar Seo

  I tend to some what disagree with what you said but in hindsight I don’t follow the subject very well. You might have a much better grasp than me.

  toronto hop on hop off city tour
  https://www.causes.com/campaigns/125515-personaliz ed-flash-drives-with-cfgears-customizing-service

 • 00:03, 04. 06. 2018

  peter

  I am happy you take pride in what you compose. This makes you stand way out from numerous different authors that push ineffectively composed substance.
  Winchester cosmetic dentist-smile makeover https://youtu.be/CvhLdMQsy9c

 • 13:30, 05. 06. 2018

  Ashar Seo

  i can play scrabble all day long cause i love to play with words and rearrange them for higher points*

  go to my blog
  https://www.americanbankingnews.com/2018/05/30/wha t-you-need-to-know-about-debt-relief.html

 • 14:02, 05. 06. 2018

  Ashar Seo

  I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

  initial coin offering august 2018
  https://sites.google.com/site/besticoe8q7ye5x/home /best-ico-august-2018

 • 13:29, 06. 06. 2018

  peter

  Much appreciated you all that much to share these connections. Will look at this..

 • 14:31, 06. 06. 2018

  Ashar Seo

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

  payday loan claim
  https://sites.google.com/site/paydayloanclaimo3a4l /

 • 21:20, 06. 06. 2018

  Robinjack

 • 19:59, 07. 06. 2018

  Ashar Seo

  I imagine this has gotta be some type of evolutionary characteristic to determine what type of person someone is. Whether they are out to get vengence, if they are mean, someone that you need to be cautious about. People would need to understand how to work with to them.

  https://humanhealth.pl

 • 10:51, 09. 06. 2018

  Ashar Seo

  Thanks for some other excellent article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

  villas mauritius
  https://sites.google.com/site/luxuryvillasforsalem aurinf/

 • 13:48, 09. 06. 2018

  Ashar Seo

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me get further ahead

  seorango disavow links
  https://www.seorango.com/link-detox.html

 • 15:23, 09. 06. 2018

  Ashar Seo

  I just couldn’t get away from your web site before suggesting that I truly appreciated the typical information an individual give on your guests? Is likely to be yet again routinely to examine fresh articles

  profit engine review
  https://www.markattwood.com/software-reviews/profi t-engine-review-mark-lings-brand-new-affiliate-mon ster-truck/

 • 21:33, 11. 06. 2018

  Robinjack

 • 20:59, 12. 06. 2018

  Robinjack

  Incredible substance material and extraordinary format. Your site merits the greater part of the positive criticism it\'s been getting. Laverdaddesnuda.com

 • 19:09, 13. 06. 2018

  peter

  Leading cisco ccna training provider in London. We provide all the cisco networking courses in london.
  ccna training london http://www.londonittraining.co.uk/ccna-training-co urses-london

 • 09:41, 14. 06. 2018

  Ashar Seo

  Your article always include many of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very inspiring. Thanks again

  Fun88
  http://fun88asia.net

 • 10:08, 14. 06. 2018

  Ashar Seo

  This is great! I think reading this, I loved every word. Seriously, keep posting the good information, bloggers like myself need it.

  article
  http://www.bmmagazine.co.uk/in-business/sorting-ou t-your-business-cash-flow-issues/

 • 10:35, 14. 06. 2018

  edward fox

  Your substance is completely splendid from numerous points of view. I think this is drawing in and educational material. Much obliged to you such a great amount for thinking about your substance and your perusers. direct to garment

 • 14:13, 14. 06. 2018

  Ashar Seo

  I countenance, I make not been on this webpage in a endless time? withal it was added feeling to see It is such an vital content and ignored by so numerous, alter professionals. I thank you to service making grouping more alive of practical issueExcellent whatsis as exemplary.

  Elephant jungle sanctuary
  http://pattaya-travel-buddy.webnode.com/elephant-j ungle-sanctuary/

 • 23:19, 16. 06. 2018

  Ashar Seo

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

  atlantic city blackjack
  http://www.atlantic-city-blackjack.com/

 • 12:20, 19. 06. 2018

  edward fox

  You finished a couple fine focuses there. I did an inquiry on the subject and discovered almost all persons will oblige with your online journal.
  room addition http://www.roomadditionsfv.info/

 • 14:19, 19. 06. 2018

  peter

  I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style of blogging. I added it to my top choices online journal website list and will be inquiring soon. If it\'s not too much trouble look at my site also and let me realize what you think.
  voyance par telephone http://voyance-amour-eternel.com

 • 14:19, 19. 06. 2018

  peter

  It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will interface it back to your site though.Great Thanks.
  article source http://www.dailypioneer.com/impact/how-can-a-credi t-card-help-those-with-poor-credit.html

 • 14:19, 19. 06. 2018

  peter

  I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style of blogging. I added it to my top choices online journal website list and will be inquiring soon. If it\'s not too much trouble look at my site also and let me realize what you think.
  Garage Door Repair http://www.doormastersusa.com/orange-county/newpor t-beach-garage-door-repair/

 • 14:19, 19. 06. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for sharing this data. I truly like your blog entry all that much. You have truly shared a useful and intriguing blog entry with individuals..
  professional headshots Ottawa https://www.gobooth.ca/headshots-ottawa

 • 15:45, 19. 06. 2018

  edward fox

  A debt of gratitude is in order for the post and awesome tips..even I additionally imagine that diligent work is the most imperative part of getting achievement..
  garage conversions http://www.lagarageconversions.com/blog/garage-bui lding-contractor

 • 17:41, 19. 06. 2018

  Ashar Seo

  This is a very interesting post. Thanks for sharing this post.

  address
  http://www.wakingtimes.com/2014/02/09/52-ways-luci d-dreams/

 • 17:41, 19. 06. 2018

  Ashar Seo

  the best beauty queens are coming from south america, i really love latinas;

  http://stopbiegunce.pl
  http://stopbiegunce.pl

 • 14:46, 20. 06. 2018

  Ashar Seo

  This is really appealing, You’re an incredibly effective writer. I’ve registered with your feed and furthermore , look forward to viewing all of your incredibly good write-ups. In addition, We have shared your web page throughout our social networking sites.

  Soccer prediction site
  http://www.matchgains.com/en/

 • 14:08, 21. 06. 2018

  Ashar Seo

  i would love to read music sheets because music is my passion and i love to compose too,,

  article
  https://www.americanbankingnews.com/2018/06/18/wha t-you-need-to-know-about-working-capital.html

 • 15:01, 23. 06. 2018

  peter

  I respect this article for the all around scrutinized content and superb wording. I got so included in this material that I couldn\'t quit perusing. I am inspired with your work and expertise. Much thanks to you to such an extent.
  criminal lawyer Fairfax VA http://www.majorbates.com/criminal-lawyers-keys-to -correct-representation.htm

 • 15:01, 23. 06. 2018

  peter

  Incredible Information sharing .. I am exceptionally glad to peruse this article .. much obliged for giving us experience info.Fantastic pleasant. I value this post.
  webbyrå https://www.sweedly.se

 • 09:39, 24. 06. 2018

  south delhi coworking space

  I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...
  https://brandlitic.com/best-coworking-spaces-in-so uth-delhi/

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

iPhone a geocaching na KorsiceFilm streaming vf