Ausflug nach Rakousko – Grossglockner a Grosser Priel

Vydáno: 17. ledna 2011 | Autor: rattlesnake.andy | Rubriky: Geoprojekty a akce | Tisk

Oznámkuj článek:

Oznámkuj cache:

Jak tohle začalo? Asi takhle, byla zrovna polovina dubna, maturita klepala na dveře, a tři kamarádi a spolužáci z jednoho pražského gymnázia měli spoustu věcí na práci, jen ne učit se.

Naší hlavní prioritou bylo konečně někam v létě vyrazit, nejlépe mimo republiku. Nejvíce zcestovalý Dan navrhnul výstup na 2515 metrů vysoký Grosser Priel, nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge (v překladu Mrtvé hory) v Rakousku. Nadšeně jsme souhlasili a začali plánovat. No a takhle to nakonec všechno proběhlo:

Mobil ukazoval šest ráno dne jedenáctého září, léta Páně 2010. Zamáčkl jsem příšernou melodii budíku a jal se budit dva mudlokamarády, se kterými to ani nehlo. Po vydatné snídani (jeden rohlík s máslem a zbytkem sýra) jsme osedlali a plně naložili našeho Fordíka a cca v půl osmý vyrazili směr Rakousko. Bylo hezky, skoro žádný provoz. První zastávka se uskutečnila v Českých Budějovicích, protože žaludky se začaly ozývat. Zastavili jsme tedy u Globusu a doplnili chybějící potraviny a tekutiny. Před hranicemi už na mě Fusion signalizoval, že mu dochází šťáva, krátká občerstvovací zastávka to však napravila. Projeli jsme Dolní Dvořiště a už jsme svištěli směr Linz. Nájezd na dálnici jsme oslavovali, protože začal houstnout provoz.

Ještě před samotným výstupem jsme se rozhodli si pobyt v Alpách trochu zpestřit a udělat si mírnou zajížďku. Jejím cílem byla slavná Grossglockner Hochalpenstrasse. Musím říct, že pro mě jako začínajícího řidiče to byl neuvěřitelný zážitek. Plně naložený Fusion už nechtěl ty škrpály vyjíždět ani na dvojku, spotřeba benzínu rapidně vzrostla. Ale stálo to za to. No a zde přišly na řadu i kešky. Doma jsem si našel tři krabky, které jsou uložené hned u cesty. Byly to kešky Hochmais, Höhe 2000 a Fuschertörl. Odpočívadla a různá jiná parkoviště jsou tam co tři sta metrů, takže zastavit a odlovit nebyl problém. Na vrcholu, na Kaizer Franz Josef höhe, kde se nachází i několikapatrové parkoviště a keška Großglockner Hochalpenstraße - Da Glockner, následovala opět pauza, nekonečné kochání výhledem na ledovec, Grossglockner a ostatní vrcholy, focení, opět kochání, opět focení, sledování v té době už slušně vyžraných svišťů, občerstvování a nakonec střídání za volantem a stejnou cestou návrat na výchozí bod výstupu na Grosser Priel.

Onen výchozí bod se nacházel u jezera Almsee, ke kterému se dostanete, když z dálnice sjedete u města Gmunden a následně podle ukazatelů dojedete do městečka Grünau im Almtal. U jezera se nachází velké parkoviště, kde jsme ten večer přespali a nechali tam po následující čtyři dny odpočívat auto.

První fáze výstupu

Probudili jsme se do mlhavého rána. Mlha byla tak hustá, že nebylo vidět na pět metrů. Trošku mi zatrnulo. Naštěstí se vyčasilo a během hodiny se mlha začala zvedat a na nás začaly mávat hory. Rychlá snídaně, tentokrát instantní mysli, a vzhůru do oblak. Z počátku se šlo jen do mírného kopce, převážně vyschlým korytem sezónních vodních toků. Řeknu Vám, nechtěl bych se tu nacházet, když nahoře taje sníh, to musí být hukot. Cestou jsme minuli zbytky vodopádu, na jaře určitě mnohem silnějšího. Po hodince a půl skončila ta lehčí část dnešního dne. Před námi se tyčila na první pohled takřka svislá stěna. Na druhý pohled už tak svislá nebyla, ale i přesto to bylo docela hustý oproti dosavadnímu průběhu. Naštěstí značení cest je tu na vysoké úrovni, takže nehrozí, že byste se tu ztratili. Strmé stoupání vedlo převážně po vyšlapané cestičce, jen občas bylo potřeba použít žebříky či se přidržovat ocelových lan.

Po třech hodinách stoupání jsme se konečně vydrápali do prvního záchytného bodu našeho výstupu. Před námi se rozprostírala plošina Röllsattel s nadmořskou výškou 1755 metrů a z ní nádherný výhled na Dachstein. Plošina byla samá skála, občas klečový porost. A tady jsme si měli najít místo kam upíchnout stan. Po asi hodině zoufalého hledání a pomalého stmívání se zadařilo a nalezli jsme travnaté místo 2x2 metry, akorát na náš stan. Následovalo hledání vody a rychlá večeře. V noci jsem se neustále budil, stále se mi zdálo, že slyším kroky, i když od stezky jsme byli poměrně daleko a navíc dobře skryti. A eště ke všemu mě tlačil do zad kámen.

Neduhy počasí

Druhý den výstupu byl utrpení od rána do večera. Během noci totiž přišly mraky, které nás naprosto zahalily, a ještě k tomu začalo pršet. Voda skrápěla náš stan celý den. Dlouhou chvíli jsme si krátili karetní válkou, pokrem o drobáky a tramvajenky a nebo jídlem :-) Ještě že jsme měli takové zásoby. Jediný problém byl, že tři chlapi celej den ve stanu, kde se větrá jen když jde jeden nedobrovolník vypnout stěny aby neteklo dovnitř, no jak to říct kulantně, prostě byl tam smrad jak ve vopičárně. Ale v noci se zase dobře spalo, i když mě stále budily ty kroky...

Další den ráno, když se mi povedlo rozlepit oči, jsem se modlil, aby už nepršelo. Měli jsme štěstí, oblačnost se trhala, pršet přestalo, bylo vidět dál než na konec natažené ruky a já konečně objevil původce těch kroků uprostřed noci. Asi třicet metrů od našeho stanu se páslo stádo kamzíků. To byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Nikdy dřív jsem je ve volné přírodě neviděl. Byl bych se jimi kochal celý den, ale vzhledem k nestálosti počasí jsme museli urychleně vyrazit.

Následoval další ostrý výstup, který nás vynesl na další plošinu, po které jsme se dostali do sedla Fleischbanksattel ve výšce 2122 metrů nad mořem. Zde jsme si po vydatném obědě (kus vysočiny s instantní kaší) nechali bágly a vyrazili na finální výstup na vrchol. Šílená stoupačka nás dostala do výšky okolo 2500 metrů. Bohužel, všudypřítomné mraky nám nedovolily moc se rozhlížet, ovšem občasnými dírami bylo vidět nádherné panorama Totes Gebirge. Na vrchol Grosser Prielu jsme přešli přes hřeben, který vzhledem k počasí byl docela psycho. Díra nalevo i napravo, dno nebylo vidět, ale bylo to hluboko. Nic pro lidi se závratí. Vrchol jsme dobyli 14. září okolo druhé hodiny odpolední. Na velkém červeném kříži byla uchycena krabička s návštěvní knihou, do které jsme se zvěčnili. Poblíž vrcholu se nachází i keška 9 summits - Oberösterreich, kterou jsem plánoval odlovit jako svojí stou. Jediný problém byl v tom, že se nacházela pod poslední hromadou sněhu v širokém okolí. Zklamání z nenalezení kešky ovšem nemohlo pošpinit vynikající zážitek ze zdolání 2515 metrů vysokého Grosser Prielu.

Cesta dolů

Sestup byl pochopitelně mnohem rychlejší než výstup. Rozloučili jsme se s vrcholkem, v sedle sebrali batohy a vydali se k chatě Welser hütte, kde jsme chtěli přespat. Společnost nám dělali opět kamzíci a nově i kavče žlutozobé. Po příchodu k chatě nás nejdřív polilo horko. Byli jsme vyprahlí, hladoví a unavení a na dveřích byl nápis Zavřeno od 12. září, čili před dvěma dny. Koukali jsme po sobě a nevěděli co dělat. Naštěstí z chaty vylezl nějaký chlápek a ptal se odkud jdeme. Lámanou němčino-angličtinou jsme mu vysvětlili že jdeme z Grosser Prielu a chtěli jsme tu přespat. Naštěstí to byl frajer a ubytoval nás. Ovšem ještě lepší zpráva byla, že mají pivo!!! :-) Postel byla příjemná změna po dvou nocích s kamenem v žebrech, avšak ještě příjemnější bylo ráno zjištění ceny našeho pobytu na chatě. Pánové si řekli o neuvěřitelných devět euro dohromady za všechny tři noclehy a celkem šest piv... Prostě neuvěřitelné. Museli jsme je přemlouvat, aby si vzali alespoň celou desetieurovku.

Následoval rychlý sestup do údolí, ve kterém se z ničeho nic, nevím odkud, vynořila docela rychlá řeka, ve které jsme zchladili naše ušoupané a špinavé nohy. Teplota vody 5°C byla opravdu příjemná. Během dvou hodin jsme z údolí došli zpět k parkovišti u Almsee a s oddychem se shledali s naším motorovým ořem. Ve stánku jsme koupili pár pohledů a suvenýrů a vyrazili na dlouhou cestu domů.

Závěr? Závěr!

Co říci závěrem? Asi že to byl můj dosud nejlepší turistický zážitek. Totes Gebirge, to je místo, které na rozdíl od svého pojmenování, překvapivě kypí životem. Kamzíci, svišti, kozorožci, kavče žlutozobé, ale i koniklece alpské, to byl pro mě jako studujícího biologa sen. Na toto místo se určitě ještě mnohokrát vrátím, a to i kvůli tomu, že z vrcholku nebylo kvůli mrakům naprosto nic vidět, i kvůli tomu, že mi tohle místo během těch pěti dní přirostlo k srdci...

 

Kódy pokladů o kterých se zde psalo: GC1X9WZ, GC1EE9B, GC1WPB9, GC130VF, GCJVWM

Autor: rattlesnake.andy

Přidat komentář

Komentáře ke článku

 • 16:46, 19. 01. 2011

  LacertaCZ

  Jsem si říkala, že je mi ta vrcholová fotka nějak povědomá.. Grosser Priel byl můj první dobytý vrchol, ovšem musím dodat, že tenkrát byly Totes Gebirge opravdu Totes Gebirge. Aspoň, co se vody týče. Vlastně už si toho moc nepamatuji, jen že jsem měla celou dobu děsnou žízeň a na vrcholu jsem prvním náprstkem alkoholu oslavila dvanácté narozeniny. Otec se dodnes chlubí, jak ho šestý smysl nezmátl a vzal mě místo mamky. Něco mi říká, že zvítězil můj zděšený výraz poté, co mi maminka koupila růžové šatičky pro první den na gymnáziu. Nicméně dnes už rodiče jezdí spolu na Totes Gebirge každoročně a musím říct, že některé historky jsou opravdu neuvěřitelné. Opravdu stojí za návštěvu a to nejednu.
  Díky za inspiraci kam vyrazit po matuře.

 • 11:28, 11. 08. 2018

  Robinjack

 • 12:53, 13. 08. 2018

  edward fox

  This is a decent post. This post gives genuinely quality data. I\\\'m unquestionably going to investigate it. Truly extremely valuable tips are given here. Much obliged to you to such an extent. Keep up the benevolent acts. online gaming merchant account companies

 • 13:38, 13. 08. 2018

  Prince Saini networker

  Extraordinary overview, I\\\'m certain you\\\'re getting an awesome reaction.
  http://princesaini.net/

 • 13:38, 13. 08. 2018

  social commerce

  Extraordinary overview, I\\\'m certain you\\\'re getting an awesome reaction.
  https://www.sagoon.com/

 • 16:15, 15. 08. 2018

  best restaurants hualien

  The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface.
  http://www.islandlifetaiwan.com/hualien-visitors-g uide/

 • 10:41, 18. 08. 2018

  edward fox

  I can\"t envision concentrating sufficiently long to research; significantly less compose this sort of article. You\"ve beaten yourself with this material. This is awesome substance. Ateist

 • 13:45, 18. 08. 2018

  Visit Twente

  Heaps of valuable data and motivation, both of which we all need!Relay value your work. Totally incredible posting!
  https://www.visittwente.nl/overnachten/

 • 14:45, 18. 08. 2018

  voyance serieuse

  I really like your blog. Great article.
  http://voyance-retour-amour.com

 • 08:51, 21. 08. 2018

  peter

  I was perusing your article and thought about whether you had considered making a digital book on this subject. You\\\\\\\'re composing would offer it quick. You have a great deal of composing ability.
  eddm us mail http://www.printworksxpress.com/need-cheap-eddm-po stcards-flyers-imprinted-for-marketing/

 • 15:54, 21. 08. 2018

  Robinjack

  TUP Tutors-Dissertation proposal help https://www.theuniversitypapers.com/

 • 13:38, 23. 08. 2018

  voyance telephone gratuite

  This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up.
  http://voyance-amour-eternel.com/

 • 08:56, 25. 08. 2018

  peter

  I\\\'m happy to see the considerable point of interest here!.
  every door direct mail printers https://iedunote.com/every-door-direct-mail-best-p ractices-for-success

 • 18:22, 29. 08. 2018

  AsharSeo

  Astounding .. Astonishing .. I\\\'ll bookmark your web journal and take the bolsters additionally… I\\\'m upbeat to discover such a large number of valuable information here in the post, we require work out more methods in such manner, a debt of gratitude is in order for sharing.

  get luxury EDDM® box
  http://www.expressflyersonline.com/apply-these-5-s ecret-techniques-to-improve-luxury-eddm-box/

 • 23:49, 02. 09. 2018

  peter

  I am upbeat to discover this post Very valuable for me, as it contains parcel of data. I Always like to peruse The Quality and happy I discovered this thing in you post. Much obliged
  shuttle service augusta ga https://www.augustacarservice.com/

 • 01:02, 06. 09. 2018

  peter

  Extremely pleasant article, I delighted in perusing your post, exceptionally decent share, I need to twit this to my devotees. Much obliged!.

 • 01:03, 06. 09. 2018

  peter

  Extremely pleasant article, I delighted in perusing your post, exceptionally decent share, I need to twit this to my devotees. Much obliged!.
  Hair Transplant https://hairtransplanteducation.com/

 • 08:47, 08. 09. 2018

  AsharSeo

  I totally got what you had to say in your post. i’m going to give you a thumbs up for excellent work.

  tree removal
  https://www.birminghamtreeserviceco.com/

 • 20:20, 11. 09. 2018

  peter

  A debt of gratitude is in order for the web journal stacked with such a large number of data. Halting by your web journal helped me to get what I was searching for.
  Politics https://qrius.com/

 • 09:33, 13. 09. 2018

  edward fox

  \"What happens is that women more successfully respond to that message,\" he said. graduation

 • 22:15, 13. 09. 2018

  Bluehost hosting review

 • 10:59, 15. 09. 2018

  edward fox

  I discovered your this post while hunting down data about site related examination ... It\'s a decent post .. continue posting and upgrading data. Радислав Гандапас Киев

 • 14:49, 17. 09. 2018

  Web Design Adelaide

  Extraordinary post, and awesome site. A debt of gratitude is in order for the data!
  https://adelaidewebdesigner.com.au/

 • 13:13, 21. 09. 2018

  robinjack

  I have perused your online journal it is exceptionally useful for me. I need to express profound gratitude to you. I have bookmark your site for future redesigns. Tax Enquiry Accounts

 • 14:26, 21. 09. 2018

  Robinjack

 • 10:50, 22. 09. 2018

  edward fox

  First, let’s kill off a genuine fabrication: You can not use a reverse cellular phone number lookup for totally free anywhere, anytime. usa-phonenumbers.com

 • 16:55, 22. 09. 2018

  AsharSeo

  I discovered this is an educational and intriguing post so i suspect as much it is extremely helpful and proficient. I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article.

  Friv 4
  https://friv4school2017.net/

 • 17:51, 23. 09. 2018

  peter

  Wow, this is really interesting reading. I am glad I found this and got to read it. Great job on this content. I like it.
  HMRC Tax Investigation Accountants http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 16:45, 26. 09. 2018

  SEO company Manila

  This is an incredible rousing article.I am essentially satisfied with your great work.You put truly exceptionally accommodating data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post.
  https://www.idigital.ph/

 • 17:17, 26. 09. 2018

  peter

  Love what you\'re doing here folks, keep it up!..
  HMRC Tax Enquiry Advice http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 18:16, 27. 09. 2018

  peter

  Found this on MSN and I’m happy I did. Well written article.
  Northcash Login https://northcashlogin.wordpress.com/

 • 12:22, 28. 09. 2018

  robinjack

  Incredible data on your web journal, thank you for setting aside an ideal opportunity to impart to us. Stunning understanding you have on this current, it\'s decent to discover a site that subtle elements such a great amount of data about diverse specialists. Tax Enquiry

 • 20:27, 30. 09. 2018

  Robinjack

  private detective Singapore http://www.sk.com.sg

 • 10:15, 02. 10. 2018

  peter

  Wow i can say this is another awesome article not surprisingly of this blog.Bookmarked this website..
  Let Campaign Tax Enquiry http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 12:26, 04. 10. 2018

  Robinjack

 • 15:48, 04. 10. 2018

  edward

  When do you think this Real Estate market will go back right side up? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Winter Park Florida. What about you? I would love to get your feedback on this. internation dating site

 • 15:39, 07. 10. 2018

  Robinjack

 • 18:38, 07. 10. 2018

  asd

  This blog website is pretty cool! How was it made ! voyance gratuite

 • 14:08, 10. 10. 2018

  peter

  Every one of the substance you said in post is too great and can be exceptionally valuable. I will remember it, a debt of gratitude is in order for sharing the data continue upgrading, looking forward for more posts.Thanks
  vitamin b http://b-vitamin.se

 • 20:42, 10. 10. 2018

  peter

  Fascinating and stunning how your post is! It Is Useful and accommodating for me That I like it all that much, and I am anticipating Hearing from your next..
  ECONOMY https://qrius.com/

 • 13:21, 11. 10. 2018

  AsharSeo

  I do accept as true with all the ideas you have offered in your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

  länk
  https://you.se

 • 20:54, 11. 10. 2018

  peter

  Hi I am so charmed I found your web journal, I truly found you by misstep, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could simply jump at the chance to say thank for an enormous post and an inside and out engrossing site. Kindly do keep up the considerable work.
  Let Property Campaign http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 13:52, 13. 10. 2018

  Robinjack

  betcrazy.co.uk https://betcrazy.co.uk/

 • 20:08, 13. 10. 2018

  peter

  Your site is truly cool and this is an incredible rousing article. Much thanks to you to such an extent.
  poker yap http://www.pokeryap.com/

 • 18:45, 14. 10. 2018

  peter

  Incredible articles and extraordinary format. Your blog entry merits the greater part of the positive criticism it\'s been getting.
  Let Property Campaign Accountants http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/hmrc-investigation-audit-enquir y/

 • 01:03, 15. 10. 2018

  delhi coworking space

  I really like your blog. Great article.
  https://empowerers.city/

 • 13:07, 17. 10. 2018

  Robinjack

 • 01:28, 19. 10. 2018

  peter

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything this way before. So nice to seek out somebody with some original ideas on this subject. realy appreciate beginning this up. this excellent website can be something that is needed on the internet, a person with some originality. beneficial job for bringing something new towards the web!
  jora credit reviews https://joracreditreviews.wordpress.com/

 • 16:54, 19. 10. 2018

  Robinjack

  Repair service for Refrigerator Costa Mesa
  https://dnvappliance.com/refrigerator-repair-orang e-county/

 • 15:41, 20. 10. 2018

  peter

  Best Realtors in Surrey to list your home or condo. A Chinese speaking Realtor that can converse in Mandarin, Cantonese, and English. A Top 1% PREC Team Member for over 10 years in a row. A Team that knows how to get the best deal for you through negotiations and knowledge of Surrey Real Estate.
  Surrey Realtors https://surreyhome4sale.com

 • 07:45, 22. 10. 2018

  peter

  I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual provide for your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts
  packers movers in pimple saudagar https://www.bharatpackersmoverspune.com/services/p ackers-and-movers-pimple-saudagar

 • 11:48, 25. 10. 2018

  Robinjack

  JennAir refrigerator repair in Orange County http://refrigerator-repair-oc.com/jennair-refriger ator-repair/

 • 13:12, 27. 10. 2018

  AsharSeo

  you use a wonderful blog here! do you want to earn some invite posts in this little weblog?

  D&B Off Plan Properties Dubai
  http://dandbdubai.com/

 • 19:52, 27. 10. 2018

  AsharSeo

  I have a MAJOR food baby goin on right now.|Megasouraus|

  D&B Dubai
  http://dandbdubai.com/ar/

 • 16:55, 29. 10. 2018

  PETER

  Much obliged for setting aside an ideal opportunity to talk about that, I feel firmly about this thus truly like becoming acquainted with additional on this sort of field. Do you mind overhauling your blog entry with extra understanding? It ought to be truly helpful for every one of us.
  solicitors in Nigeria https://resolutionlawng.com/lawyers-and-law-firms- in-nigeria/

 • 08:35, 01. 11. 2018

  AsharSeo

  if you really need to become expert in driving, your really need to enroll in a driving school.

  vancouver design studio
  https://brainstormdesign.ca

 • 16:42, 01. 11. 2018

  Robinjack

 • 14:45, 02. 11. 2018

  Robinjack

 • 08:28, 03. 11. 2018

  AsharSeo

  you have got a wonderful weblog here! do you want to make some invite posts in my small blog?

  https://flatrateappliancerepair.com
  Appliance Repair Parts

 • 07:22, 11. 11. 2018

  AsharSeo

  my family would always like to go on ski holidays because it is very enjoyable,

  find bloggers
  http://workwithblogger.com

 • 15:49, 14. 11. 2018

  Edwardfoxx19

  We offer a wide range of Ready To Assemble(RTA) kitchen cabinets and bathroom vanities. We have plywood boxes and real hardwood doors, as well as top quality MDF doors with great finishes. Modern Shaker style doors, high gloss flat panel doors, or classic styling hardwood doors. We have a large selection of kitchens to choose from. For the DYI or have installation services from the pros. We also offer kitchen countertops in marble, quartz, or arborite finishes. We offer complete kitchen renovations from start to finish, demo to done with the highest in quality every step of the way. corporate performance management

 • 15:07, 30. 11. 2018

  AsharSeo

  there are lots of cheap home security gadgets that you can buy online these days, i can find most of them from ebay`
  cursos marketing digital
  https://marketingdigital.university/

 • 11:49, 12. 12. 2018

  edward fox

  Blogs ou should be reading… [...]Here is a Great Blog You Might Find Interesting that we Encourage You[...]…… Parallax WordPress Theme Review

 • 14:33, 16. 12. 2018

  Robinjack

  i am continually searching for some free stuffs over the web. there are likewise a few organizations which gives free specimens.
  Buy to Let Property Tax Advisors
  http://vpassociates.com/our-services-tax-advisor-a ccountant-services/buy-to-let-property-tax-btl-lan dlord-tax/

 • 11:57, 18. 12. 2018

  Robinjack

Přidat komentář


Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše jméno a e-mail stačí zadat pouze poprvé, systém si pro příště Vaše údaje zapamatuje. Jste-li zaregistrováni v systému Gravatar, bude k vašemu komentáři připojen i obrázek. Pokud je to možné, komentáře prosím pište česky, s diakritikou, děkujeme!Přidejte svůj článek

Seznam autorů

Seznam pokladů

Chorvatsko - zátoka LavsaFilm streaming vf